یکشنبه, 27 اسفند 1396
مقالات کارشناسی

مقالات کارشناسی (70)

مسعود ابکاءکارشناس ارشد حوزه صنعت و معدن
می‌گویند هیچ هواپیمایی در نتیجه یک اشتباه سقوط نمی‌کند. باید مجموعه‌ای از اشتباهات پی در پی رخ دهند تا یک هواپیما سقوط کند. گاه گفته می‌شود لازم است ۷ اشتباه پی در پی رخ دهند تا یک هواپیما سقوط کند و از همین‌رو آمار سقوط هواپیماها در دنیا به شدت پایین است. مسائل و بحران‌های نظام بانکی را نیز می‌توان با مثال مورد اشاره قیاس کرد. درواقع وضعیت این قاعده درباره مسائل بانکی نیز صادق است.
دکتر فرخ قبادیقبول داریم در میان مشکلاتی که اقتصاد کشور، به‌ویژه در حوزه تولید، با آنها دست به گریبان است، برخی ناشی از عوامل «بیرونی» و خارج از اختیارات و مسوولیت‌های سیاست‌گذاران اقتصادی ما است. اما مشکلاتی هم اقتصاد ما را آزار می‌دهند که به دست خودمان و به‌دلیل ضعف و به‌هم‌ریختگی نظام سیاست‌گذاری‌مان پدید آمده‌اند. یکی از ریشه‌های اصلی پیدایش این دسته از مشکلات خودساخته عدم «تفکر سیستمی» است.
سازمان برنامه و بودجه در گزارشی به بررسی اجمالی لایحه بودجه سال آتی پرداخته ‌است. این گزارش در ابتدا به بررسی انبساط و انقباض برخی از ارقام در منابع و مصارف بودجه عمومی کل کشور پرداخته است. در فصل دوم نیز نقاط تمایز لایحه بودجه ۹۷ در ۹ سرفصل مورد ارزیابی قرار گرفته ‌است.
مترجم: مریم رضاییمنبع: IESE Insight : مانوئل دِ لا اسپرانزا با اعضای هیات مدیره شرکت ویو (Wave) که چند سال قبل آن را تاسیس کرده بود، جلسه داشت. او مطمئن بود هیات مدیره از پیشرفت شرکت رضایت دارد، اما باید به آنها توضیح می‌داد با اینکه دو ماه است از طریق سرمایه‌گذاران فرشته ۵۰۰ هزار یورو پول به بودجه شرکت تزریق شده، دور جدیدی از تامین مالی مورد نیاز است. او به این فکر می‌کرد که هیات مدیره چه واکنشی به این درخواست و همچنین نحوه تامین مالی مد‌نظر او نشان می‌دهد؟
دکتر پویا ناظران   اقتصاددانمجلس بررسی طرحی برای بازطراحی بانک مرکزی را آغاز کرده است. به‌طور کلی، طراحی صحیح حکمرانی مستلزم لحاظ کردن اهداف، ابزار و محدودیت‌های نهادی است. بانک مرکزی نهاد مجری سیاست‌گذاری پولی است. طراحی صحیح حکمرانی آن مستلزم تبیین هدف درست، در اختیار قراردادن ابزار سیاست‌گذاری پولی متناسب، فراهم کردن استقلال از سیاست‌گذار بودجه‌ای و دقت در اعمال مکانیسم‌های کنترلی است.
مهندس حمید چیت‌چیانوزیر نیرو در دولت یازدهممسائل سیاست‌گذاری به‌ویژه در امر انرژی یک مساله تک‌بعدی اقتصادی نیست و باید علاوه بر وجه اقتصادی آن به ابعاد زیست محیطی، اجتماعی و فنی توجه کرد .درست است که از نظر ذخایر فسیلی یکی از غنی‌ترین کشورها هستیم و اگر ترکیب نفت و گاز را در نظر بگیریم در رتبه‌های یک یا دو در دنیا قرار می‌گیریم اما در حال حاضر در فصل زمستان در تامین گاز مصرفی کشور دچار مشکل هستیم. تا سال گذشته حداقل ۱۵ درصد از کل مصارف نیروگاه‌های حرارتی کشور از سوخت مایع تشکیل می‌شد که به معنی ظرفیت‌های…
سال ۲۰۱۷ زمینه‌ساز تحولات بسیاری بود که در یک سال آینده جهان شاهد آنها خواهد بود. به این بهانه و در آستانه سال نو میلادی، نشریه «اکونومیست» ویژه‌نامه سالانه خود تحت عنوان «جهان در سال ۲۰۱۸» را منتشر و در آن ۱۲ پیش‌بینی را برای سال میلادی پیش‌رو ارائه کرده است. اکونومیست در توصیف سال ۲۰۱۸ از عبارت «اعصاب خردکن» استفاده و اعلام کرده است: سال آینده، سال تلاش مردم دنیا برای گریز از تنش‌های سیاسی و آشفتگی‌های تکنولوژیک خواهد بود. البته اکونومیست برای سال ۲۰۱۸ نوید رشد اقتصادی قابل‌قبولی را نیز داده است. به نوشته این نشریه، چالش‌ هسته‌ای…
رفع تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران و توافق با دول تحریم‌کننده و شورای امنیت سازمان ملل، فرصت مناسبی را برای کشورمان جهت آغاز مجدد تلاش‌های ضروری برای دستیابی به رشد پایدار فراهم آورد. رشد مزبور می‌توانست از طریق تجهیز و استفاده از منابع مالی خارجی، منابع مربوط به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، تسهیلات نظام بانکی داخلی، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه، منابع شرکت‌ها و موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، آورده اشخاص خصوصی و... حاصل شود.
صفحه1 از7

ورود اعضا