سه شنبه, 28 دی 1395
گزارش های خبری- گفت و گو

گزارش های خبری- گفت و گو (388)

تهران- ایرنا- بازگشت به نظام پولی و مالی جهان را می توان مهمترین دستاورد برجام برای اقتصاد ایران برشمرد که با تسهیل انتقال پول، زمینه ساز توسعه سایر بخش ها مانند رشد صادرات نفتی و غیرنفتی، جذب سرمایه گذاری خارجی و خرید هواپیما شد.
دنیای اقتصاد: کارشناسان اجماع دارند اصلاح نظام بانکی، مهم‌ترین اولویت کنونی اقتصاد محسوب می‌شود. اما تصویر بانکداری پس از اصلاحات یکی از عوامل انگیزشی در همراهی ذی‌نفعان است.
سوال اینجا است که اگر به‌جای فلان نهاد حاکمیتی، چند سرمایه‌دار غیروابسته، هدایت بانک‌ها را بر عهده داشتند، رفتاری جز تلاش برای پرداخت بهرۀ بیشتر به سپرده با هدف جذب منابع و تخصیص به سفته‌بازی می‌کردند؟
نظریه‌پرداز بانکداری اسلامی در این گفتگو طرح بانکداری مد نظر مجلس از زوایای مختلف بررسی کرد و مورد انتقاد قرار داد؛ از دیدگاه وی این طرح هرگز مشکل بانکداری ربوی کشور را مرتفع نخواهد کرد.
آمارهای بانکی نشان می‌دهد که در هفت ماه نخست سال جاری حدود 278 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی نظام‌بانکی پرداخت شده است. به گزارش اقتصادوما، حمید تهرانفر در گفت‌و‌گو با تجارت‌فردا به بررسی روند افزایش تسهیلات بانکی در این مدت پرداخته است. به گفته این کارشناس نظام بانکی، افزایش روند سپرده‌گیری و کنار گذاشتن بانک‌ها از فعالیت‌های شرکتی بانک‌ها، باعث شده تمرکز بانک‌ها بیشتر بر تسهیلات‌دهی باشد. در این تسهیلات‌دهی، بانک‌ها نیز از آزادی عمل کافی برخوردار نبوده اند و جهت‌گیری بانکی براساس اولویت‌های دولت یا طرح‌های مجلس صورت می‌گیرد. تهرانفر با بررسی وضعیت تغییر سیاست‌ها در بنگاهداری بانک‌ها،…
به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، باید جلوی برگشت تورم را بگیریم چرا که به هسته سخت تورم رسیده‌ایم و مبارزه با آن دشوار شده است.
تحلیل‌گر اقتصادی درباره وضعیت اقتصادی بانک‌ها گفت: بانک ها با ارزش بازاری نزدیک به 42 هزار میلیارد تومان به عنوان سومین صنعت در بازار بورس کشور هستند.
سه هدف میانی « ثبات قیمتی و مهار تورم»، «ایجاد ثبات پایدار در نظام مالی اقتصاد » و «کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارایی بازار ارز در تأمین نیازهای تولیدی و تجاری» به عنوان نقشه راه بانک مرکزی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه پولی، بانکی و ارزی تعیین شده است.
تهران- ایرنا- رایزنی های ایران و سوییس در زمینه همکاری های مالی و بانکی به بهانه سفر رییس دفتر رییس جمهوری به این کشور امروز مورد توجه روزنامه ها قرار گرفت. بحث تبدیل واحد پولی به تومان و رای پارلمان کره جنوبی به برکناری رییس جمهوری این کشور دیگر محور برجسته روزنامه ها بود.
معاون وزیر اقتصاد می‌گوید در پسا برجام فرصت برقراری روابط بانکی ایران با کشورهای مختلف دنیا فراهم شد و روز به روز هم توسعه می‌یابد، ولی با این همه پیش بینی نمی کنم اصلاحاتی که اخیرا در گزارش راهنمای برجام در سایت اوفک ایجاد شد تغییر محسوسی در این زمینه ایجاد کند. حسین قضاوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تغییرات رخ داده در پرسش و پاسخ‌های گزارش راهنمای برجام در سایت اوفک، توضیح داد: تغییراتی که در پرسش و پاسخ‌های گزارش راهنمای مربوط به برجام سایت اوفک رخ داده است بسیار جزئی بوده و چندان قابل ملاحظه نیستند که به…
صفحه1 از39

ورود اعضا