دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397
شنبه, 23 بهمن 1395 ساعت 11:31

راه طی شده ، مسیر پیش رو

سیامک صمیمی دهکردی 

 

 

 

در پایان نخستین سال فعالیت شورای عالی دوره چهارم و در آستانه بهارِ پیش رو مایلم با نگاهی به فردای امید آفرین از دشواری های گذشته بگویم تا شیرینی امید به گشایش امور، شهدی بر تلخکامی های احتمالی همکارانم از تأثیر بی تردید رکود بر اقتصاد کشور، باشد.
9 سال آغازین فعالیت کانون را با هم و شانه به شانه یکدیگر، با توفیق های نسبی سپری کردیم و روزهای ابری را با فانوس امید روشن کردیم؛ چه می دانستیم که کانون ما نیز همانند بسیاری از نهادهای توسعه ای سال های دشواری را پشت سر می گذارد و می باید که شکیبا و امیدوار باشیم.
اما با تمام کاستی های حاکم، کارهای بزرگ و اثرگذاری در یکسال سپری شده، صورت پذیرفت که بدون تردید آثار سازنده آن را در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود. بهتر است این سال های را به دوران آماده سازی جهت پذیرش مسئولیت های بزرگتر و انجام کارهای گران تر تعبیر کنم و بگویم این نیست که فکر کنیم چیزی به دست نیامده است بلکه حتی در این سال های رکود و به ویژه در یکسال گذشته همه همّ ما مصروف این شد که مسئولان سازمان های دخیل در امور حرفه مشاوره سرمایه گذاری را متوجه ظرفیت انباشته بزرگی سازیم که در مجموعه مشاوران عضو گردآمده و درصورت فراهم سازی بستر های مناسب و هدایت درست، کشور به خوشه چینی این باغ نهفته باید دلگرم و مطمئن باشد.
شاید بنیادی ترین تغییر در مسیر حرکت کانون، از تغییر نگاه همکاران شما در شورای عالی نسبت به رسانه ای کردن مسائل کانون ناشی شده باشد.
کانون که برای چند سال مداوم تعامل و صبوری را در انتظار واکنش های این نظام بانکی در قبال نهادی که همه توان خود را برای ارائه خدمت به توسعه صنعتی کشور از راه صیانت از سرمایه های ملی قرار داده بود، پیشه کرده بود، در مقطع آغاز فعالیت دوره چهارم شورای عالی، رسانه ای کردن مشکلات موجود را درمانی در جهت بیماری کم توجهی به این نهاد تشخیص داد و با همه توان در این راه گام نهاد.
باید صدای کانون شنیده می شد، باید با دلسوختگان پیشرفت کشور اسلامی، از جفایی که با نادیده گرفته شدن مجموعه عظیمی از تخصص های نهفته در بدنه کانون، بدان می رفت سخن گفته می شد، باید ظرفیت های شناخته نشده درون کانون را بازشناسایی و معرفی می کردیم و باید طرحی نو در می انداختیم تا سهم شایسته مشاوران سرمایه گذاری در خدمت به توسعه ملی به آنان سپرده شود.
در یکسال گذشته کوشیدیم به موازات حضور در رسانه ها، به برنامه تعاملات کانون با نهادهای تأثیرگذار وسعت ببخشیم و در مسیر تثبیت جایگاه قانونی کانون تا آنجا به پیش رویم که بندی اختصاصی به کانون در لایحه اصلاح نظام بانکی منظور شود و وقتی ارسال لایحه دولت به مجلس به هر دلیل با وقفه روبه رو گردد برای حضوری مشابه در طرح مجلس شورای اسلامی، اقدام مؤثر دیگری صورت گیرد.
در مجموع در 4 محور : توسعه تعاملات با دستگاه های ذی اثر، ایجاد همکاری های وسیع رسانه ای، اقدامات حقوقی در جهت تثبت جایگاه قانونی کانون و تعمیق برنامه های هم اندیشی و ارتباط با اعضاء از جمله اساسی ترین کارهایی بود که در مسیر طی شده به انجام رسید.

مسیر پیش رو
مسیر پیش روی کانون هم باید با یک تغییر راهبردی در مسیر قبلی باشد، زیرا در 9 سال گذشته کانون درصدد تحکیم پایه های خود و هر چه بیشتر کردن تعداد مشاوران تعیین صلاحیت شده داشته و در این مقطع با نگرش به فضای بیرون کانون می باید درصدد گسترش فرهنگ مشاوره در تمامی زمینه حوزه های سرمایه گذاری باشیم وکانون به عنوان نهاد انتظامی مشاوران سرمایه گذاری به تقویت و تثبیت فرهنگ مشاوره در همه زمینه ها از جمله خدمات تأمین سرمایه، هم از سیستم بانکی و هم از بازار سرمایه برآید.
اولین اقدام آتی این است که بر همه دست اندرکاران اثبات شود که کانونِ برآمده از اجرای قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی که به خوبی توانسته است در 9 سال گذشته دست کم 140 مشاور سرمایه گذاری با صلاحیت را شناسایی و رتبه بندی کرده و آنها را در این حرفه و در چارچوب آیین نامه ها و مقررات مصوب به سوی ارائه یک کار سیستماتیک و مستقل راهبری و از بسیاری از انحرافات در این حرفه با رسیدگی به تخلفات جلوگیری کند، خواهان جایگاه برتری است .
در گام دوم، کانون با یک ظرفیت 5 هزار نفری کارشناسی در زمینه های فنی ـ مالی و اقتصادی که گردهم آورده بعد از این اعلان عمومی لازم است که به گسترش بازار مشاور سرمایه گذاری بیندیشد به این معنا که مشاوره سرمایه گذاری صرفاً در امکان سنجی و نظارت بر طرح ها خلاصه نمی شود بلکه ضرورت دارد رسته های تازه ای نیز در حوزه هایی همچون ارزیابی طرح ها، مشاوره خدمات تأمین سرمایه و یا عارضه یابی طرح ها ایجاد کنیم. زیرا در حال حاضر این خدمات توسط بسیاری ازمشاوران ارائه می شود، بدون آنکه کانون آن را به رسمیت بشناساند و برای آن اعتبار قائل شود.
با توجه به شرایط زمانی و پیش بینی تحقق سرمایه گذاری های خارجی بیشتر از گذشته به نظر می رسد مشاوران عضو کانون باید توانایی خدمت رسانی به سرمایه گذاران خارجی را پیداکنند و کانون هم این رسته را هم تعریف و مشاوران دارای صلاحیت را در این رسته شناسایی و به بازار کار معرفی نماید و مهمتر آنکه مشاوران باید از این پس در خدمت طرح های دارای توجیه فنی اقتصادی، آنها را به سمت تأمین مالی از بازارهای سرمایه به جز بانک ها - که در حال حاضر دیگر توان تأمین مالی پروژه ها را ندارند- هدایت کنند و نحوه تأمین مالی و یک نوع جریان مالی در طول پروژه را نیز به گزارش های خود اضافه کنند.
این امکان پذیر نیست مگر آنکه همه دست اندرکاران نظام بخصوص مجلس محترم شورای اسلامی در قوانین جاری کشور جایگاه مشاوره در طرح ها را به نحوی قانونمند کنند که از این پس هیچ طرحی متولد نشود مگر آنکه یک شرکت مشاور معتبر که دارای صلاحیت از کانون باشد، گزارش مربوط را مهر و تایید کند.
این نگرش به معنای اجماعی در جهت استفاده از خدمات مشاوره در اجرای طرح هاست که مسئولیت آن را یک مشاور معتبر و مستقل بپذیرد و تا پایان عمر طرح همراه آن باشد و در هر مرحله که طرح دچار مشکل شود حتی گزارش عارضه یابی آن را هم تهیه کند، همچنان که افراد در دنیای حاضر نیاز به یک وکیل دارند که حتی قبل از اقدم به کاری با وی مشاوره می‎کنند، طرح ها هم نیاز به مشاوری دارند که از ایده تا بهره برداری در کنار طرح و مجری قرار گیرد.
به نظر می رسد این ضرورتی اجتناب ناپذیر است که قانون گذار در قوانین تاکیدی مجدد بر این امر داشته باشد .
در نگاهی کلی اهداف اصلی در مسیر پیش روی کانون، تثبیت جایگاه قانونی کانون و سالم سازی و تحکیم حرفه مشاوره سرمایه گذاری، است تا اعتماد همگان از طریق کانون به مشاوران سرمایه گذاری جلب شود و این امکان پذیر نیست مگر از طریق ارتقاء سطح دانش مشاوران و پاک سازی عناصر مخل از این حرفه. از این روست که کانون در صدد راه اندازی یک مرکز حرفه ای ارتقاء سطح دانش فنی مشاوران سرمایه گذاری با تشکیل گروه های مشاوره همکار می‎باشد تا به امید خدا در آینده نزدیک از سویی شاهد ظهور مشاوران سرمایه گذاری در سطح بین المللی باشیم و از سوی دیگر با تقویت رکن رسیدگی به تخلفات در دبیرخانه کانون، کوششی مضاعف در جهت سالم سازی این حرفه به عمل آوریم.
با اغتنام فرصت حلول سال نو را خدمت همه اعضای محترم کانون تبریک گفته برای همگان سلامت، طول عمر باعزت و توفیق خدمت آرزومندم.

ورود اعضا