واکنش رئیس بانک مرکزی عربستان به پیروزی ترامپ ، کاهش ارزش ریال و سرمایه گذاری در آمریکا

تاریخ انتشار : 1395/08/25

مشروح خبر


به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رسمی عربستان (واس) ،الخلیفی که در پنجاه و دومین جلسه سالیانه بانک مرکزی عربستان در ریاض پایتخت این کشور سخن می گفت،‌ با اشاره به این که کشورش هیچ تصمیمی برای حذف دلار از مبادلات خارجی ندارد،‌افزود: ارزش ارز داخلی عربستان (ریال) در برابر واحد پول آمریکا کاهش نخواهد یافت.
ارزش کنونی هر ریال عربستان در برابر یک دلار آمریکا برابر با سه دلار و 75 سنت است.
رئیس بانک مرکزی عربستان تاکید کرد که ریاض قصد ندارد که بر حواله کارگران خارجی در عربستان، عوارضی وضع کند.
این درحالی است که حواله های خارجی در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی در عربستان کاهش یافته و از 118.8 میلیارد ریال سعودی (31.7 میلیارد دلار) در مدت مشابه سال گذشته، به رقم 113.4 میلیارد ریال سعودی (30.3 میلیارد دلار) رسیده است.
از سوی دیگر،‌مجموع حواله های اتباع خارجی در سال 2015 در عربستان بالغ بر 42 میلیارد دلار بود.
رئیس بانک مرکزی عربستان پیشتر در گزارش سالیانه خود اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور درمقایسه با رشد 3.5 درصدی سال گذشته، امسال کاهش یافته و تنها 1.8 درصد رشد خواهد بود.
در همین حال، صندوق بین المللی پول نیز در گزارش خود در نیمه مهرماه (اوایل اکتبر) اعلام کرد که پیش بینی می شود که امسال اقتصاد عربستان حدود 1.2 درصد و سال آینده تنها 2 درصد رشد داشته باشد.
در ادامه این گزارش اقتصادی آمده است که تولید داخلی عربستان نیز در نیمه اول سال جاری از رشدی 1.5 درصدی برخوردار بوده است.
براساس گزارش امروز بانک مرکزی عربستان، میانگین تورم این کشور افزایش یافته و از رقم 2.2 درصد در سال گذشته به رقم 3.8 تا 4.3 درصد در سال جاری رسیده است.
وزارت خزانه داری آمریکا در ماه گذشته میلادی (اکتبر) اعلام کرد که سرمایه گذاری عربستان در این کشور در ماه اگوست (مرداد/ شهریور) کاهش یافته و از رقم 96.5 میلیارد دلار در ماه جولای (مردادماه) به 93 میلیارد دلار رسیده است، در حالی که حجم سرمایه گذاری عربستان در شهریورماه سال گذشته میلادی 112.8 میلیارد دلار بوده است.
کنگره آمریکا هفتم مهرماه، قانون «عدالت در برابر حامیان تروریسم» (Justice Against Sponsors of Terrorism) موسوم به «جاستا» را تصویب کرد که بر اساس آن، از این پس خانواده های قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر می توانند از عربستان در خصوص این حمله شکایت و غرامت درخواست کنند.
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با این استدلال که این قانون ضد امنیت ملی کشور است، این قانون را وتو کرد اما قانونگذاران آمریکایی وتوی اوباما را در این خصوص لغو کردند.
پس از آن بود که مقام های عربستانی، واشنگتن را تهدید کردند که سرمایه های خود در آمریکا را که بالغ بر 750 میلیارد دلار است، از این کشور خارج خواهند کرد.