تقويت عرضه ارز و انتقال منابع خارجي به داخل

تاریخ انتشار : 1399/08/25

يک کارشناس امور اقتصادي با اشاره به لزوم تقويت عرضه ارز توسط بانک مرکزي، عنوان کرد: تلاش براي انتقال منابع ارزي خارجي کشور به داخل نبايد متوقف شود.

به گزارش ايبِنا، چند روزي است که  قيمت دلار عقب‌‍‌ نشيني کرده و روند نزولي در پيش گرفته است و از رشدهاي اخير خود فاصله گرفته است.  به باور کارشناسان اقتصادي، کاهش نرخ دلار از اثرات رواني انتخاب بايدن نشات مي‌گيرد و در ميان‌مدت، نرخ اين ارز تثبيت خواهد شد که «نرخ يا کانال تثبيت» نيز بستگي زيادي به اقدامات دولت فعلي و دولتي که در سال ۱۴۰۰ بر سر کار مي‌آيد، دارد.

برهمين اساس در جلسه هفته گذشته دولت، بانک مرکزي موظف به پيگيري روند منطقي سازي نرخ ارز شد. اما بانک مرکزي چه کارهايي بايد انجام دهد تا به اين مهم دست پيدا کند؟ هادي حق ‌شناس کارشناس امور اقتصادي دراين رابطه به خبرنگار ايبِنا گفت: در خصوص ارز يک مولفه وجود دارد که آن هم تقويت عرضه ارز و در واقع نظارت بر تقاضاي آن است. در سمت تامين ارز بحث محصولات پتروشيمي و درآمدهاي حاصل از صادرات نفت وجود دارد که بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي در ادامه اضافه کرد: تقريبا در دو سال و چند ماه گذشته در عرضه ارز حاصل از نفت و همچنين محصولات پتروشيمي دچار اخلال شده‌ايم و اصلي ترين دليل افزايش قيمت ارز همين اخلالي بود که در نتيجه اين مسئله به وجود آمد. کاري که بانک مرکزي بايد انجام دهد اين است که اخلال مورد اشاره کمتر شود و يا عوارض آن مورد حذف قرار گيرد.

اين کارشناس امور اقتصادي در اين خصوص يادآور شد: حال که انتخابات آمريکا به اتمام رسيده، تا زماني که دولت جديد مستقر شود و درصدد عمل به وعده‌هاي خود برآيد بايد شرايط ايران به روال عادي برگردد. بد نيست که اين نکته را هم مدنظر داشت که بانک مرکزي متغيرها يا اهرم‌هاي زيادي براي مداخله در بازار ارز ندارد، يک بخشي از آن ناشي از رفتاري است که با برجام در آمريکا صورت گرفت. با اين حال خيلي هم ناتوان محسوب نمي‌‍‌شود، کارهايي که اخيرا تحت عنوان واردات کالا بدون انتقال ارز انجام شد، اثر گذار بود.

حق شناس درباره کم اثرشدن اخلال در عرضه ارزي بيان کرد: اخلال در عرضه ارز زماني روي مي‌دهد که کنترل تقاضا صورت نگيرد. تنها کاري که بانک مرکزي مي‌تواند انجام دهد تقويت عرضه ارز است، يعني منابع ارزي خارج از کشور را به داخل منتقل سازد. علاوه بر اين، دير يا زود ترامپ از کاخ سفيد خواهد رفت، بنابراين بانک مرکزي نبايد تا پايان رفتن او منتظر بماند. به اين معنا چنانچه امکان رايزني‌هاي ديپلماسي پولي پيش آمد، آن را انجام دهد تا فرصت‌ها نسوزد.