حمايت ويژه‌ نظام بانکي از فضاي کسب‌وکار با وجود محدوديت در منابع

تاریخ انتشار : 1399/12/03

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي و نظام بانکي عليرغم وجود محدوديت‌ها در منابع، توجه ويژه‌اي به قشر اصناف، فضاي کسب و کار و جهش توليد داشته است.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر همتي که در رأس هيأتي از معاونان و مديران بانک مرکزي به استان همدان سفر کرده است، در «جلسه شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي» اين استان با اشاره به شرايط خاص کشور و فشار حداکثري ناشي از تحريم ها طي دو سال و نيم اخير گفت: در طول مدتي که تحريم ها به اوج خود رسيد توانستيم با هدايت مقام معظم رهبري تحريم ها را خنثي و از شرايط سخت عبور کنيم.

رئيس کل بانک مرکزي درباره تجارت خارجي تصريح کرد: از ابتداي سال تا به حال ۳۲ ميليارد دلار براي واردات تامين شده است که از اين ميزان ۹.۲ ميليارد دلار توسط بانک مرکزي و مابقي توسط صادرکنندگان تأمين ارز شده است و توانستيم طي اين مدت کشور را عمدتاً با صادرات غيرنفتي اداره کنيم؛ به بيان ديگر بيش از ۲۲ ميليارد دلار از تامين ارز واردات کشور از محل صادرات غير نفتي بوده است.

وي افزود: در گذشته حدود ۷۰ درصد نياز وارداتي کشور توسط دولت و به واسطه درآمدهاي نفت و گاز تأمين مي‌شد، اما در حال حاضر اين رقم به کمتر از ۳۰ درصد رسيده است. 

همتي يادآور شد: رشد اقتصادي در شش ماه ابتداي امسال مثبت بوده است و بر اساس برآوردها و اطلاعات بخش‌ها انتظار مي‌رود اين روند در ۹ ماهه سال جاري نيز ادامه يابد. 

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به تأمين مالي ۷۵ هزار ميليارد توماني شبکه بانکي براي حمايت از آسيب هاي ناشي از شيوع ويروس کرونا با نرخ ۱۲ درصد گفت: با کمک دولت بيش از ۳۰ هزار ميليارد تومان از اين مبلغ به صورت قرض‌الحسنه به صورت وام به سرپرستان خانوارها پرداخت شد.
 
رييس کل بانک مرکزي ضمن تاکيد به درنظر گرفتن شرايط اقتصادي کشور و وجود محدوديت منابع، عملکرد بانکها را در زمينه اعطاي تسهيلات با نرخ ۱۲ درصد به توليدکنندگان را قابل قبول دانست و گفت: اگرچه مشکلات ايجاد شده در فضاي کسب و کار به دليل شيوع بيماري کويد ۱۹ فشار مضاعفي براي اصناف ايجاد کرده است ليکن در طرف مقابل نيز بايد به محدوديت هاي نظام بانکي توجه شود، چرا که اعطاي سود به سپرده گذاران را نبايد از نظر دور داشت، ضمن آنکه عليرغم همه محدوديت ها، نظام بانکي در تخصيص بهينه منابع و با توجه به  محدويت ها، همواره حامي فضاي کسب و کار و توليد بوده است.

وي با تاکيد بر محدوديت منابع نظام بانکي در ارايه تسهيلات گفت: بانک ها در ده ماه ابتداي سال ۷۲۰ هزار ميليارد تومان بابت سرمايه در گردش تسهيلات اعطا کرده‌اند، البته بايد توجه داشت اعتبارات بانک ها نيز محدود است و آنها به منابع لايزال وصل نيستند.

وي افزود: در اين راستا بخش صنعت به صورت ميانگين ۳۰ درصداز مجموع تسهيلات پرداختي را به خود اختصاص داده‌اند.

همتي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع نقدينگي اشاره کرد و گفت: از ابتداي سال تاکنون با وجود تمام فشارها به خاطر کنترل‌هاي بانک مرکزي رشد نقدينگي در حد ۳۰ درصد بوده  است و بانک مرکزي به لحاظ التزام به سياست هاي پولي قادر نيست اجازه دهد بيش از حد پول  پر قدرت در اقتصاد تزريق شود، چرا که اين تزريق به تورم بيشتر در جامعه دامن خواهد زد. البته طبيعي است به خاطر اين مسئله با ناملايمات روبرو شويم.

  •