شفافيت تراکنش‌هاي بانکي پيش‌نياز شناسايي فعاليت‌هاي سوداگرانه

افزايش شفافيت اقتصادي مهمترين عامل جلوگيري از فرار مالياتي،فراهم کردن امکان اخذ ماليات هاي تنظيمي، مبارزه با فساد اقتصادي و مبارزه عملي با پولشويي در داخل کشور است.

اصلاح مجدد قانون صدور چک ضرورتي اجتناب ناپذير

دبير کميسيون حقوقي کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري، اصلاح مجدد قانون صدور چک را ضرورتي اجتناب ناپذير دانست.

اقدام مثبت بانک مرکزي در چاپ اسکناس‌هاي جديد

تحليل‌گر اقتصادي با اشاره به ضرورت حذف چهار صفر از واحد پولي گفت:يکي از مباحث تطبيق نرخ جديد با قيمت‌ها است، اما چاپ اسکناس‌هاي جديد با محو کردن چهارصفر هزينه چاپ و نشر اسکناس را پايين مي‌آورد.

درباره ارتباط سود بين بانکي و بورس اغراق شد

نرخ سود بين بانکي، اصلي‌ترين عامل براي ريزش شاخص بورس نيست و برخي درباره ارتباط نرخ سود و ريزش شاخص بورس غلوآميز صحبت مي‌کنند

کنترل ترازنامه‌هاي بانکي؛ سياست درست بانک مرکزي

يک تحليل‌گر اقتصادي گفت: بانک مرکزي به تازگي اعلام کرده که مي‌خواهد ترازنامه بانک‌ها را کنترل کند. اين مسير بسيار سياست درست و خوبي است و مطمئناً هم اگر شروع شود نتايج خوبي از آن حاصل مي‌شود.

مديريت سپرده‌ها در مسير توليد

يک تحليل‌گر مسائل اقتصادي با بيان اينکه بانک‌هاي مرکزي قلب اقتصادي دولت‌ها هستند، گفت: راهکار درست، هدايت سرمايه‌ها به سمت توليد است که رسالت بانک مرکزي است.

عامل افزايش قيمت ارز، عملکرد دولت است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: بايد توجه داشته باشيم که هميشه دولت‌هاي اول يعني در دوره نخست خود قيمت دلار را ثابت نگه مي‌دارند، به اين دليل که نياز به راي داشتند. وقتي تاريخ را مروز کنيم مي‌بينيم که هميشه جهش نرخ دلار در دوره دوم دولت‌ها رخ داده است.

۴ دليل براي توقف ريزش قيمت دلار

ريزش قيمت دلار درحالي فعلاً متوقف شده و مسير بازار ارز صعودي شده است که دلايل مهمي از جمله نرخ‌شکني برخي صادرکنندگان، افزايش تقاضاي ارز از سوي واردکنندگان، تداوم ريزش بورس و البته مقاومت دلال‌ها براي جلوگيري از ضرر بيشتر براي آن متصور است.

اقدامات مثبت بانک مرکزي در مصارف ارزي

يک اقتصاددان با اشاره به اينکه علاوه بر تخصيص ارز، نوع توزيع کالا و خدمات در داخل نيز بر قيمت‌ تاثير مي‌گذارد، گفت: اقدامات بانک مرکزي براي صرفه‌جويي در مصارف ارزي مثبت بود.

رييس بانک مرکزي حق دارد اعتراض کند

يک اقتصاددان گفت: رييس بانک مرکزي براي احقاق حق مردم مي&zwnjتواند اعتراض کند که چطور اين ارزها به کالاهايي که اولويت دارد، اختصاص نمي&zwnjيابد و به جاي آن کالاهاي لوکس و غيرضروري وارد مي&zwnjشود.

مداخله در بازار ارز خوب يا بد؟

يک کارشناس اقتصاد با اشاره به اينکه ميزان مداخله دولت و بانک مرکزي در بازار ارز در شرايط مختلف متفاوت است، گفت: مسئله اصلي تحريم‌ها است که بايد با تعامل سازنده براي حل آنها تلاش کرد.

تحريم‌هاي جديد بانکي اثري روي بازار سرمايه ندارد

کارشناس بازار سرمايه گفت: به دليل نوع ارتباط اقتصادي کشور ما با ساير کشورها، تحريم‌هاي جديد بانکي اثري روي بازار سرمايه ندارد.

آثار نوسانات ارزي بر ترازنامه بانک‌ها

روند نوسانات قيمت ارز در شش ماهه نخست امسال و چشم انداز آن تا پايان سال، تبعات چندگانه‌اي را بر ترازنامه بانک‌ها از منظر سودآوري، درآمد و کيفيت دارايي‌ها بر جاي خواهد گذاشت.

تحريم‌هاي اخير آمريکا عليه بانک‌ها تبليغاتي است

مديرکل بين‌الملل بانک مرکزي گفت: تحريم‌هاي اخير آمريکا عليه بانک‌ها، بيشتر اثر رسانه‌اي، سياسي و تبليغاتي دارد.

نقدينگي در چه شرايطي به سمت سيستم بانکي مي‌رود؟

يک کارشناس بازارهاي مالي معتقد است اگر نرخ سود بانکي بالا برود، به طور قطع شاهد بازگشت سرمايه‌ها از بازارهاي موازي به سيستم بانکي خواهيم بود.

تحليلي بر شرايط و چشم‌انداز بازار ارز

دليل نوسانات اخير ارزي چيست و چه چشم‌اندازي براي نيمه دوم سال وجود دارد؟ اين نوشتار به دنبال پاسخ به اين پرسش از منظر تحليل کانال‌هاي عرضه و تقاضاي ارز خواهد بود.

لزوم حمايت از عرضه املاک بانکي در بورس

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينکه بايد از عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا حمايت شود، گفت: به زودي يک شفافيت آماري در خصوص ميزان املاک بانک‌ها در کشور ايجاد مي‌شود.

موتور توليد نقدينگي در بانکها چگونه کار مي‌کند؟

مدير انديشکده اقتصاد مقاومتي با بيان اينکه عملکرد بانک‌ها عامل اصلي رشد نقدينگي و تورم است،گفت: عده‌اي با وام کلان بانکها ثروتمند مي‌شوندو عده‌اي نيز تورم و رکود حاصل از آن را متحمل مي‌شوند.

تحولات نرخ سود و معضل سياستگذاري پولي در ايران

در تاريخ علم اقتصاد مدرن، نرخ سود و جايگاه آن در سياستگذاري نقش پررنگي داشته است.

نگاهي به هفت اقدام بانک مرکزي در اصلاح نظام بانکي

هفت گام اصلاحي بانک مرکزي مي‌تواند نقشي اساسي در تثبيت اقتصادي و ايجاد بستري براي طرح‌هاي تحول زيربنايي در شبکه بانکي ايفا نمايد.

نجات بورس با افزايش سرمايه شرکت ها

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس لايحه افزايش سرمايه شرکتهاي بورسي را راه نجات بورس از وضعيت فعلي عنوان کرد.

استقلال بانک مرکزي بايد سنگ بناي اصلاح نظام بانکي باشد

يک کارشناس مسائل بانکي با اشاره به طرح برخي از نمايندگان براي تدوين طرح بانکداري اسلامي به منظور اصلاح نظام بانکي، گفت: سنگ بناي اصلاح نظام بانکي، استقلال بانک مرکزي است.

ثمره استقلال بانک مرکزي، آرامش بازارها است

يک کارشناس بازارهاي مالي اعلام کرد: ثمره استقلال بانک مرکزي به تزريق آرامش در بازارهاي مالي منجر مي شود و آرامش در اين بازارها باعث تسريع فعاليت‌ها در اقتصاد کشور مي‌شود.

اجراي سياست ضد تورمي با ايجاد دالان نرخ سود بين بانکي

تهران- ايرنا- يک کارشناس مالي و بانکي با مثبت دانستن ايجاد دالان نرخ سود بين بانکي، گفت: برقراري دالان سود بين بانکي، سياستي ضد تورمي است که مشوقي براي هدايت نقدينگي موجود در جامعه به سمت سپرده‌هاي بانکي محسوب مي‌شود.

اثربخش‌سازي سياست‌هاي جديد بانک مرکزي

تنوع ابزارهاي قابل تعريف در بازار سرمايه در کنار ابزارهاي متعارف بازار پول مي‌تواند طيفي از گزينه­‌ها را مقابل دارندگان منابع قرار داده و شرايط را براي مديريت بهتر نقدينگي موجود در جامعه فراهم آورد.

افزايش سياليت نقدينگي

تداوم افزايش سياليت نقدينگي و کاهش ماندگاري سپرده‌هاي بانکي از ويژگي‌هاي برجسته تحولات بخش پولي در بهار سال جاري است.

چرا سياست ارزي دشوار است؟

عضو هيات علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در يادداشتي، مباحثي را در خصوص اين سوال که چرا سياست گذاري ارزي دشوار است؟ مطرح کرد.

انضباط مالي لازمه اثرگذاري سياست‌هاي پولي

فارغ از آنچه در عرصه ارتباطات بين‌المللي ايران در حال وقوع است، در زمينه سياست‌هاي داخلي بدون تغيير اساسي در بودجه و وضعيت مالي دولت، نمي‌توان اميدي به اثرگذاري سياست‌هاي پولي و ارزي داشت.

نرخ سود سپرده‌ها بايد «صفر» شود

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد سپرده‌ها در دست ۵ درصد افراد جامعه است، اين افراد در سيستم بانکي جا خشک کرده‌اند چون از ربح مرکب استفاده مي‌کنند، يعني اگر فردي ۱۵ سال پيش يک ميليارد دلار سپرده بانکي داشت، پس از ۱۵ سال سرمايه او به ۲۵ تا ...

۴ عامل موثر در نوسان بازار ارز

مديرعامل بانک صنعت و معدن با تشريح عوامل موثر در نوسانات بازار ارز گفت: اگر سياست‌هاي هوشمندانه بانک مرکزي نبود بازار ارز شرايط نابساماني را تجربه مي‌کرد.

رفع تعهد نکنيد با هماهنگي قوه قضاييه از فردا فراخوان مي‌شويد

رييس کل بانک مرکزي علت التهابات بازار ارز را عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله بخاطر مشکلات ناشي از کرونا اعلام کرد و گفت: با فروکش کردن تدريجي تقاضاهاي تجميع شده، (قيمت) تعديل خواهد شد.

رفع مشکلات بخش توليد با افزايش تعامل سيستم بانکي

دبير حقوقي کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي، گفت: يکي از راه حل‌هاي اساسي رفع مشکلات بخش توليد گسترش تعامل هر چه بيشتر بين سيستم بانکي و بخش توليد است.

افزايش سرمايه بانک‌ها منجر به تقويت تسهيلات‌دهي مي‌شود

نماينده مردم سيرجان در مجلس يازدهم، گفت: موافقت با افزايش سرمايه بانک‌ها، اقدامي در مسير بهبود وضعيت تسهيلات دهي نظام بانکي است.

حکمراني توسعه اقتصادي بر بستر نظام بانکي

اصلاح نظام بانکي مي‌بايست با اصلاحات ديگري در محيط اقتصادي همراه باشد تا نهايتاً منجر به بهبود شاخص‌هاي اقتصادي شود.

بانک مرکزي منشا افزايش ارزش دارايي‌هاي خارجي را توضيح دهد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت: اگر به سمت بازآرايي ساختار هزينه‌هاي دولت و بازآرايي واردات کشور در جهت مصالح توسعه حرکت شود نه توليدکنندگان و مردم را از خود مايوس مي‌سازيد و نه براي دستيابي به اندک منابع ارزي از کانال صندوق بين المللي پول يا کره ...

کانال‌هاي انباشت زيان و کاهش سرمايه بانک‌­ها

انتظار مي‌رود تحت اثرات سوء انتشار ويروس کرونا و محدوديت‌هاي ايجاد شده که سبب وارد آمدن آسيب جدي به برخي فعاليت‌هاي اقتصادي شده، درآمدهاي مشاع بانک‌ها تحت تاثير جدي قرار گيرد.

تکليف بانک مرکزي براي دسترسي مستمر صرافي‌ها به سامانه ارزي مشخص شود

تهران- ايرنا- نماينده مردم ملاير در مجلس شواري اسلامي گفت: دسترسي مستمر و برخط، قيد براي اعتباري به سامانه ارزي است نه براي آن تکليفي که بر عهده بانک مرکزي مي‌گذاريم، لذا تکليف براي بانک مرکزي بايد مشخص باشد.

ضرورت بازطراحي سفر مشتري در بانکداري

اصلي­‌ترين حوزه­‌هاي تاثير­گذاري کوويد-۱۹بر کسب ­وکار روزمره بانک­‌ها را مي­‌توان در حوزه تجربه مشتري مشاهده کرد.در اين شرايط، نوآوري سريع در راستاي بازطراحي سفر مشتريان از ضرورت ويژه‌اي برخوردار است.

کمک به شبکه بانکي براي ارايه تسهيلات ارزان قيمت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت کمک به شبکه بانکي براي ارايه تسهيلات ارزان تاکيد کرد.

صندوق‌هاي قابل معامله؛ روش جديد واگذاري و خصوصي‌سازي

عضو هيات مديره بانک خاورميانه مي‌گويد طرح دولت براي واگذاري سهم خود در بانک‌ها و بيمه‌ها در قالب صندوق‌هاي قابل معامله (ETF) روش جديد واگذاري و خصوصي‌سازي است.

جاي خالي چک الکترونيکي در اقتصاد کرونازده

کارشناسان معتقدند انتشار چک‌هاي الکترونيکي علاوه بر دستاوردهاي اقتصادي، مي‌تواند جان کارمندان و مشتريان بانک‌ها را به دليل عدم مراجعه به بانک‌ها و جلوگيري از شيوع بيشتر کرونا حفظ کند.

سهامداران بورسي بايد بسوزند و بسازند؟!

اختلال در هسته معاملات بازار سرمايه که از ارتقا نيافتن آن همسو با افزايش حجم معاملات و بزرگ شدن بازار سرمايه نشات مي گيرد، صداي اعتراض سهامداران را بلند کرده است؛ مشکلي که پيش از اين هم وجود داشت اما اين روزها طولاني تر شدن رفع آن باعث کلافگي معامله گران شده است و به ...

ضرورت مديريت انتظارات تورمي

در شرايط پيش‌رو کنترل انتظارات تورمي مهم‌ترين اقدامي است که سياست‌گذار اقتصادي بايد مورد نظر قرار دهد و اين موضوع از نظر زماني، بر هرگونه سياست‌گذاري پولي و مالي ارجحيت دارد.

مقابله با ويروس کرونا در شرکت‌هاي پرداخت و فناوري اطلاعات بانکي

با توجه به افزايش نگراني‌ها شيوع ويروس کرونا در کشور، شرکت‌هاي پرداخت و فناوري اطلاعات بانکي اقداماتي را براي مقابله با ويروس کرونا در راستاي حفظ سلامت کارکنان اجرايي کردند.

نرخ سود دستوري در طرح بانکداري تکرار مي‌شود

يک کارشناس اقتصادي گفت: در طرح جديد بانکداري عملا استقلال بانک مرکزي وجود ندارد ضمن اينکه نرخ سود دستوري باز هم در اين طرح تکرار شده است

محک کارايي بانک­‌ها

بانک‌ها اعم از دولتي و غيردولتي بايد توجه ويژه‌­اي به مقوله کارايي و بهره‌وري خود داشته باشند تا بتوانند چابک‌تر از سد چالش­‌هاي پيش‌روي نظام بانکي بگذرند.

طرح تحول نظام بانکي نيازمند اصلاح است

رييس اسبق بانک مرکزي بيان داشت: طرح تحول نظام بانکي نيازمند بازنگري است تا مشکلات بانک‌ها رفع و نظام بانکي اصلاح شود.

۵ نکته براي اصلاح شرايط اقتصادي

مديرعامل بانک خاورميانه ۵ موضوع شفافيت، کوچک سازي دولت، اصلاح نظام مالياتي، کسري بودجه دولت و اجراي عمليات بازار باز را براي اصلاح شرايط اقتصادي کشور لازم برشمرد.

اکنون زمان مناسبي براي اجراي طرح بانکداري نيست

دبيرکانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي از عدم موافقت مديران عامل بانک‌ها براي اجراي طرح بانکداري در شرايط فعلي اقتصاد کشور خبر داد.

هشدار ۲۱ اقتصاددان درباره طرح بانکداري جديد

۲۱ تن از اقتصاددانان برجسته و اساتيد بانکداري اسلامي در نامه‌اي خطاب به نمايندگان مجلس، نسبت به ايرادات فاحش طرح بانکداري جديد هشدار دادند.

آثار تحريم بانک مرکزي با تدابير اتخاذ شده جدي نيست

عضو کميسيون اصل ۹۰ مجلس با بيان اينکه به طور معمول هر تحريم آثار خود را دارد، گفت: خوشبختانه با تدابير اتخاذ شده آثار تحريم بانک مرکزي جدي نبوده و نمي‌تواند تصميمات اصلي کشور را تحت الشعاع قرار دهد.

کاهش تدريجي نرخ سود بانکي

در صورتي که پرداخت سود به سپرده‌هاي بانکي فارغ از واقعيت‌هاي اقتصاد بالاخص روند تورم باشد، هر چند که به حبس نقدينگي در شبکه بانکي منجر خواهد شد ولي هيچگونه ثبات مالي و اقتصادي به همراه نخواهد داشت.

تحريم جديد بانک مرکزي بر واردات غذا و دارو تاثيري ندارد

يک کارشناس اقتصاد سياسي با تشريح تاثير تحريم هاي جديد آمريکا عليه بانک مرکزي ايران گفت: اگر چه اين محدوديت ها خللي در تامين غذا و دارو بوجود نمي آورد اما بايد کانال هاي واردات را متنوع کرد.

تقدم ثبات پولي بر خروج از رکود

در شرايط فعلي، اولويت اصلي سياست‌گذار بايد مبتني بر ثبات پولي و مديريت رشد نقدينگي از مسير اصلاحات بودجه‌اي و اصلاحات بانکي باشد.

بهره گيري از ظرفيت مديران بانکي در روابط بين المللي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي، تأثيرات ناشي از تحريم‌ها را کاهش داد و بايد از ظرفيت مديران بانکي در زمينهٔ ضدتحريم و چگونگي ايجاد روابط بين‌الملل بانکي براي گردش تجارت استفاده شود

رونق توليد راهکاري براي کاهش معوقات بانکي

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي گفت: اگر دولت عزم خود را براي کمک به واحدهاي توليدي جزم کند به طور حتم با کاهش معوقات بانکي چرخش منابع مالي در اقتصاد نيز با سرعت بيشتري صورت مي گيرد.

شاه کليد فعاليت‌هاي دولت بايد تمرکز بر تامين مالي SME ها باشد

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه عمده تامين مالي بنگاه‌ها از طريق بانک‌ها انجام مي‌شود، تاکيد کرد که شاه کليد فعاليت‌هاي دولت بايد تمرکز بر تامين مالي SMEها باشد.

نگاهي به طرح جامع مالياتي

افزايش درآمدهاي مالياتي، کاهش هزينه‌هاي اجرايي عمليات مالياتي و افزايش رضايت‌مندي ذي‌نفعان منوط به ايجاد پايگاه‌ جامع اطلاعاتي دقيق، ايمن و سريع با قابليت اطمينان و دسترس پذيري بالاست.

نياز اقتصاد کشور به عمليات بازار باز

مديرعامل بانک کارآفرين گفت: عمليات بازار باز بايد عنوان ابزاري کاربردي آغاز به کار کند تا بتوانيم در زمان مناسب از آن بهره‌برداري کنيم.

پيش‌نيازهاي حذف صفر از پول ملي

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران با اشاره به تجربه ساير کشورها در زمينه حذف صفر از پول ملي گفت: تجربه دنيا نشان مي‌دهد که اصلاحات اقتصادي، کنترل تورم و نقدينگي مقدم بر حذف صفر است.

ضرورت توجه بانک‌ها به سونامي تحول ديجيتال

رييس پژوهشکده پولي و بانکي گفت:‌ اگر تحولات ديجيتال در بانک‌ها صورت نگيرد و درک درستي از اين سونامي وجود نداشته باشد به تدريج نقش بانک‌ها تغيير خواهد کرد و رقبا جاي آن‌ها را مي‌گيرند.

از مهرماه تمام دريافتي پزشکان با کارتخوان خواهد بود

رئيس سازمان امور مالياتي با بيان اينکه در کشورمان همه از شفافيت فرار مي‌کنند، گفت: منشي پزشکان مي‌توانند نسبت به نصب و استفاده از کارتخوان اقدام کنند و آموزش آن حداکثر ۱۵ دقيقه زمان مي برد.

ريسک‌هاي عمليات بازار باز براي بانک مرکزي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس اعلام کردعدم دقت در راه اندازي عمليات بازار باز و عدم رعايت اقتضائات مربوطه، مي تواند به راحتي باعث سرريز شدن بخش مهمي از مشکلات دولت و بانکها به ترازنامه بانک مرکزي شود.

قانون ملي شدن بانک‌ها

قوانين مرتبط با ملي کردن و ادغام بانک‌ها در شرايط ابتداي انقلاب، امروز ديگر پاسخگو نبوده چرا که پيچيدگي‌هاي امر با گذشت زمان بسيار بيشتر شده است.

آيا بهبود عملکرد سياست پولي ناشي از تغييرات قانوني است؟

توفيق بانک مرکزي در کنترل تورم بيش و پيش از آنکه مستلزم قانون‌گذاري جديد باشد، مستلزم تغيير رويه سياست‌گذاري پولي است.

تبديل ماليات بر درآمد به محملي براي تقويت نابرابري‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت: بايد به سمت نظام جامع ماليات بر درآمد اشخاص حرکت کرد و در اين نظام ما کاري به محل کسب درآمد نداريم و قانون‌گذار نسبت به محل کسب درآمد خنثا است و هيچ تقدسي براي هيچ درآمدي قائل نيست. سود سپرده‌ بگير، سود سهام‌ بگير، ...

راهکارهاي افزايش سرمايه بانک‌ها

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ضرورت افزايش سرمايه بانک‌ها، بر حمايت مجلس از بانک مرکزي در اين بخش تاکيد کرد.

شرط موفقيت حذف ۴ صفر از پول ملي چيست؟

طرح حذف چهار صفر از پول ملي در حالي با تصويب هيات دولت کليد خورده و نظرات مختلفي درباره موفقيت اين طرح در بين کارشناسان مطرح مي‌شود.

حساب‌هاي ۵۰ ساله زير و رو مي‌شود!

در حالي دولت بر حذف چهار صفر از پول ملي اصرار دارد که کارشناسان حوزه بودجه‌نويسي معتقدند اين تغيير موجب بهم ريختگي سري زماني بودجه و پيچيدگي‌هايي در اين رابطه مي‌شود؛ آن هم در شرايطي که تاثير مثبتي در کاهش هزينه يا مصارف بودجه‌اي نداشته و محدود به آثار رواني ...

دولت چاره‌اي جز فروش اوراق ندارد

استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: در شرايط کنوني دولت يا بايد قيمت حامل‌هاي انرژي را از طريق کاهش يارانه‌هاي آن تغيير دهد يا اقدام به فروش اوراق کند که به نظر بنده دولت چاره‌اي جز انتشار اوراق نخواهد داشت.

بانکداري بدون ربا؛ از حرف تا عمل

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه اساس قانون، عمليات بانکي بدون رباست، گفت: به علت ضعف نظارتي بانک مرکزي در طول سال‌ها، رويکرد نظام بانکي از ضوابط و مقررات، جدا و به عمليات خارج از آن ضوابط تبديل شده است.

سياست گذاري مناسب بانک مرکزي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: سياست درست بانک مرکزي التهاب خريد و فروش ارز، طلا و سکه و حتي مسکن را کاهش داد.

افزايش توان تسهيلات‌دهي بانک‌ها با فروش امول مازاد

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري و تعيين تکليف اموال مازاد موجب افزايش توان نظام بانکي در تسهيلات دهي مي‌شود.

رکود اقتصادي مانع فروش اموال مازاد بانک‌هاست

رييس پيشين پژوهشکده پولي و بانکي اظهار داشت: بخشي از اموال بانک‌ها در قالب ساختمان است که دليل آن سودآوري اين بخش بود اما در حال حاضر بيشتر آنها يا نصف کاره مانده و يا اگر به اتمام رسيده مشتري لازم را ندارد. به طور کلي برطرف کردن همه اين مشکلات منوط به رونق اقتصاد است ...

راه علاج بازارخودرو چيست؟

حاکم شدن قيمت حاشيه بازار به معناي تبديل بازار خودرو از يک بازار انحصاري تنظيم‌شده به يک بازار با قابليت استثمار حداکثري مصرف‌کننده است.
 

ساماندهي معافيت‌هاي مالياتي

حجم بالاي درآمد مالياتي از دست­ رفته، طولاني ­بودن برخورداري از معافيت­‌ها و تعدد و گستردگي آنها از مهم‌ترين دلايل ناکارآمدي نظام معافيت‌هاي مالياتي در اقتصاد ايران است.

احياي کارت سوخت در جلوگيري از قاچاق بنزين موثر است

نماينده مردم پاکدشت گفت: با مردم شفاف باشيم تا مردم وضعيت کشور را بدانند. به گونه‌اي عمل کنيم که مردم بدانند مسئولان به فکرشان هستند.

تبعات اقتصاديِ ژست‌هاي سياسي براي حذف دلار

برخي از نمايندگان مجلس در قالب طرحي خواستار حذف دلار از مبادلات تجاري شدند اما بسياري از کارشناسان اين طرح را هيجاني و ناشي از تصميم اخير آمريکا مي‌دانند.

نظام بانکي بايد با استقلال و نظارت بانک مرکزي پيش برود

امام جمعه موقت با بيان اينکه بايد با فساد مبارزه قاطع و جدي داشت، اظهار داشت: نظام بانکي کشور بايد با استقلال و نظارت دقيق بانک مرکزي پيش برود و همه در خدمت توليد قرار بگيرند.

«کاويس» رابطه بيمه ها و خودروسازان را اصلاح مي کند؟

تهران- ايرنا- نزديک به 2 سال از راه اندازي سامانه جامع تجميع و تخصيص اطلاعات خودرويي که بين بيمه گران به «کاويس» شناخته مي شود، مي گذرد؛ سامانه اي که بنا دارد بيمه خودروهاي صفر کيلومتر را ساماندهي کند اما به گفته مديران صنعت بيمه موفقيت آن در گرو همکاري همه شرکت ...

بزرگترين اشتباه اقتصادي دولت در سال ۹۷

يک اقتصاددان ضمن نادرست خواندن اقتصاد بخشنامه‌اي و همچنين سهميه‌بندي که عامل سلطان‌پروري مي‌شود، معتقد است بزرگ‌ترين اشتباه دولت در سال گذشته پاسخ دادن به بدهي‌هاي موسسات مالي -‌ اعتباري از ذخاير بانک مرکزي بود و مهم‌ترين بحران در سال جاري نيز کسري ...

درآمد ارزي کشور بيش از ارز مورد نياز واردات است

يک کارشناس اقتصادي گفت: درآمد ارزي کشور بيش از ارز مورد نياز واردات است بنابراين مي‌توانيم نرخ ارز را کنترل کنيم.

به فعالان اقتصادي منتخب تسهيلات ويژه مي‌دهيم

رييس کل گمرک ايران اظهار داشت: نگاه گمرک به موضوع صادرات و واردات نگاه حمايت از توليد است و باور دارم که دشمني بالاتر از بيکاري براي کشور ما وجود ندارد. بنابراين هر فرد يا سازماني که در راستاي اشتغال گام بردارد دوست کشور و هر سازماني که چوب لاي چرخ توليد مي‌گذارد ...

تشريح معايب استقرار سوئيفت اروپايي در ترکيه

استاد اقتصاد بين‌الملل اظهار داشت: هيچ کشوري دوست ندارد آمريکا يا ايران را دشمن خود کند، همه به نوعي از اين دعوا فراري هستند. البته آمريکا با توجه به ابزارهايي که در اختيار دارد بنگاه‌هايي که به سمت ايران حرکت مي کنند را مجازات مي‌کند مگر اينکه منافع اين برقراري ...

سياست‌هاي ارزي کشور را از لبه پرتگاه دور کرد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه ما در لبه پرتگاه بوديم و بايد سياست هاي ارزي را اعمال مي‌کرديم، گفت: ترامپ بسيار کوچک‌تر از آن است که ملت و مردم بزرگوار ايران را متوقف کند.

براي عبور از شرايط کنوني، برنامه و اراده آهنين داريم

وزير امور اقتصادي و دارايي در جلسه شوراي معاونين اين وزارتخانه که صبح امروز با حضور رييس جمهور برگزار شد، اعلام کرد: برنامه‌هاي مشخصي در وزارت اقتصاد براي عبور از شرايط فعلي کشور تدوين شده است.

رويکرد سنتي در وزارتخانه‌ را با استفاده از جوانان تغيير مي‌دهيم

وزير صنعت،معدن و تجارت تاکيد کرد: اگر دولت الکترونيک و سيستم‌هاي مکانيزه را در کشور توسعه دهيم قطعا فساد کاهش پيدا خواهد کرد و در مقابل خدمت رساني به مردم افزايش پيدا مي‌کند.

احتمال توقف توليد خودرو به‌دليل ورشکستگي قطعه‌سازان

مشاور انجمن خودروسازان ايران گفت: تعيين قيمت‌هاي نادرست و غيرواقعي از سوي شوراي رقابت باعث شده که توليد قطعه و خودرو با زيان همراه باشد و در صورت ادامه اين روند با ورشکستگي قطعه‌سازان، توليد خودرو نيز متوقف خواهد شد.

قوانين، امنيت و نگرش نادرست چالش مهم سرمايه گذاري

اصفهان- ايرنا- سرمايه گذاران کشور با مشکلات نظير امنيت سرمايه، نگرش هاي نادرست و نقص در قوانين مواجه هستند که راهکارهاي رفع اين موانع با حضور کارشناسان در ميزگرد ايرنا با عنوان «موانع سرمايه گذاري در کشور/ چالشها و راهکارها » مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

نظام بانکي کشور قفل است

يک پژوهشگر اقتصاد در اشاره تحريم کارخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات مالي و بانکي ايراني گفت: تحريم‌ها موضوع اصلي اقتصاد کشور نيستند. رفتار دولت ايران بيش از تحريم‌ها اقتصاد را نابود مي‌کند. در واقع، تحريم‌ها به کمک سياستمداران ما آمده تا با استفاده از آنها، ...

مقصر رتبه پايين در شاخص اقتصادي خود ما هستيم تا آمريکا

رئيس مرکز سرمايه گذاري ايران گفت: کشورها به اطلاعات و اسرار خود حساس هستند و تمايل ندارند که اين اسرار در اختيار کشور ديگري قرار بگيرد حالا وقتي تمام کشورها در يک چنين گروهي عضو هستند مشخص مي شود که اصلا قرار نيست اطلاعات حياتي و حساس خارج شود بلکه اين گروه فقط در حوزه ...

مجلس اگر خواهان مبارزه با فساد است، FATF را بپذيرد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي گفت: اگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواهان مبارزه با رانت، فساد، قاچاق و شفافيت در اقتصاد هستند، در قالب طرح دو فوريتي به عضويت ايران در گروه ويژه اقدام مالي (FATF) راي دهند تا بازار ارز هم سامان يابد.

تيغ دو لبه افزايش نرخ سود بانکي

سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس با تاکيد بر بهره گيري دولت از نظرات کارشناسان اقتصادي براي بهبود وضعيت کشور گفت: افزايش نرخ سود بانکي تيغ دو لبه اي است که شايد برخي جهات اقتصاد را بهبود ببخشد.

 

ريسک‌هاي خطرناک سه گانه بورس

مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس اعلام کرد: سفته بازي، حرکت هاي هيجاني و نگاه کوتاه مدت حضور سهامداران در بورس را پُرريسک مي کند.

پيمان‌هاي پولي گل بي‌خار نيست!

توسعه و استمرار پيمان‌هاي پولي مستلزم توجه جدي به چالش‌ها و موانع احتمالي پيش روي آنها است.

عضو شوراي عالي کانون : افسار بانک‌ها رها شده است

طي سال‌هاي گذشته مشکل بدهي‌هاي بانکي حل‌نشده باقي مانده و همچنان آمار منتشرشده از رشد بدهي‌هاي کلان بانکي خبر مي‌دهند

۴ گام اصلاحي براي نرخ سود و ترازنامه بانک‌ها

يک اقتصاددان با اشاره به آثار مخرب نرخ‌هاي سود بالا بر نظام بانکي و اقتصاد ايران، گفت: بايد نرخ سود بانکي در شهريورماه تا سطح سودآوري بانک‌ها کاهش يابد و هر بانکي که به دنبال دور زدن نرخ سود رفت، در فرآيند انحلال قرار بگيرد.

سيد علي روحاني در گفت‌وگو با ...

تثبيت نرخ ارز خلاف جهت تورم؛ بزرگ‌ترين خدمت به توليدکنندگان خارجي

مسعودنيلي مشاور رئيس‌جمهوري در تحليلي به مشکلات اقتصادي ايران اشاره کرد.

پيش فروش سکه به اقتصاد کشور ضربه زد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: ثبت نام و پيش فروش سکه، اقدام هاي نادرست بانک مرکزي بود که به اقتصاد کشور ضربه زد.