اکنون زمان مناسبي براي اجراي طرح بانکداري نيست

دبيرکانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي از عدم موافقت مديران عامل بانک‌ها براي اجراي طرح بانکداري در شرايط فعلي اقتصاد کشور خبر داد.

هشدار ۲۱ اقتصاددان درباره طرح بانکداري جديد

۲۱ تن از اقتصاددانان برجسته و اساتيد بانکداري اسلامي در نامه‌اي خطاب به نمايندگان مجلس، نسبت به ايرادات فاحش طرح بانکداري جديد هشدار دادند.

آثار تحريم بانک مرکزي با تدابير اتخاذ شده جدي نيست

عضو کميسيون اصل ۹۰ مجلس با بيان اينکه به طور معمول هر تحريم آثار خود را دارد، گفت: خوشبختانه با تدابير اتخاذ شده آثار تحريم بانک مرکزي جدي نبوده و نمي‌تواند تصميمات اصلي کشور را تحت الشعاع قرار دهد.

کاهش تدريجي نرخ سود بانکي

در صورتي که پرداخت سود به سپرده‌هاي بانکي فارغ از واقعيت‌هاي اقتصاد بالاخص روند تورم باشد، هر چند که به حبس نقدينگي در شبکه بانکي منجر خواهد شد ولي هيچگونه ثبات مالي و اقتصادي به همراه نخواهد داشت.

تحريم جديد بانک مرکزي بر واردات غذا و دارو تاثيري ندارد

يک کارشناس اقتصاد سياسي با تشريح تاثير تحريم هاي جديد آمريکا عليه بانک مرکزي ايران گفت: اگر چه اين محدوديت ها خللي در تامين غذا و دارو بوجود نمي آورد اما بايد کانال هاي واردات را متنوع کرد.

تقدم ثبات پولي بر خروج از رکود

در شرايط فعلي، اولويت اصلي سياست‌گذار بايد مبتني بر ثبات پولي و مديريت رشد نقدينگي از مسير اصلاحات بودجه‌اي و اصلاحات بانکي باشد.

بهره گيري از ظرفيت مديران بانکي در روابط بين المللي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي، تأثيرات ناشي از تحريم‌ها را کاهش داد و بايد از ظرفيت مديران بانکي در زمينهٔ ضدتحريم و چگونگي ايجاد روابط بين‌الملل بانکي براي گردش تجارت استفاده شود

رونق توليد راهکاري براي کاهش معوقات بانکي

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي گفت: اگر دولت عزم خود را براي کمک به واحدهاي توليدي جزم کند به طور حتم با کاهش معوقات بانکي چرخش منابع مالي در اقتصاد نيز با سرعت بيشتري صورت مي گيرد.

شاه کليد فعاليت‌هاي دولت بايد تمرکز بر تامين مالي SME ها باشد

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه عمده تامين مالي بنگاه‌ها از طريق بانک‌ها انجام مي‌شود، تاکيد کرد که شاه کليد فعاليت‌هاي دولت بايد تمرکز بر تامين مالي SMEها باشد.

نگاهي به طرح جامع مالياتي

افزايش درآمدهاي مالياتي، کاهش هزينه‌هاي اجرايي عمليات مالياتي و افزايش رضايت‌مندي ذي‌نفعان منوط به ايجاد پايگاه‌ جامع اطلاعاتي دقيق، ايمن و سريع با قابليت اطمينان و دسترس پذيري بالاست.

نياز اقتصاد کشور به عمليات بازار باز

مديرعامل بانک کارآفرين گفت: عمليات بازار باز بايد عنوان ابزاري کاربردي آغاز به کار کند تا بتوانيم در زمان مناسب از آن بهره‌برداري کنيم.

پيش‌نيازهاي حذف صفر از پول ملي

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران با اشاره به تجربه ساير کشورها در زمينه حذف صفر از پول ملي گفت: تجربه دنيا نشان مي‌دهد که اصلاحات اقتصادي، کنترل تورم و نقدينگي مقدم بر حذف صفر است.

ضرورت توجه بانک‌ها به سونامي تحول ديجيتال

رييس پژوهشکده پولي و بانکي گفت:‌ اگر تحولات ديجيتال در بانک‌ها صورت نگيرد و درک درستي از اين سونامي وجود نداشته باشد به تدريج نقش بانک‌ها تغيير خواهد کرد و رقبا جاي آن‌ها را مي‌گيرند.

از مهرماه تمام دريافتي پزشکان با کارتخوان خواهد بود

رئيس سازمان امور مالياتي با بيان اينکه در کشورمان همه از شفافيت فرار مي‌کنند، گفت: منشي پزشکان مي‌توانند نسبت به نصب و استفاده از کارتخوان اقدام کنند و آموزش آن حداکثر ۱۵ دقيقه زمان مي برد.

ريسک‌هاي عمليات بازار باز براي بانک مرکزي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس اعلام کردعدم دقت در راه اندازي عمليات بازار باز و عدم رعايت اقتضائات مربوطه، مي تواند به راحتي باعث سرريز شدن بخش مهمي از مشکلات دولت و بانکها به ترازنامه بانک مرکزي شود.

قانون ملي شدن بانک‌ها

قوانين مرتبط با ملي کردن و ادغام بانک‌ها در شرايط ابتداي انقلاب، امروز ديگر پاسخگو نبوده چرا که پيچيدگي‌هاي امر با گذشت زمان بسيار بيشتر شده است.

آيا بهبود عملکرد سياست پولي ناشي از تغييرات قانوني است؟

توفيق بانک مرکزي در کنترل تورم بيش و پيش از آنکه مستلزم قانون‌گذاري جديد باشد، مستلزم تغيير رويه سياست‌گذاري پولي است.

تبديل ماليات بر درآمد به محملي براي تقويت نابرابري‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت: بايد به سمت نظام جامع ماليات بر درآمد اشخاص حرکت کرد و در اين نظام ما کاري به محل کسب درآمد نداريم و قانون‌گذار نسبت به محل کسب درآمد خنثا است و هيچ تقدسي براي هيچ درآمدي قائل نيست. سود سپرده‌ بگير، سود سهام‌ بگير، ...

راهکارهاي افزايش سرمايه بانک‌ها

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ضرورت افزايش سرمايه بانک‌ها، بر حمايت مجلس از بانک مرکزي در اين بخش تاکيد کرد.

شرط موفقيت حذف ۴ صفر از پول ملي چيست؟

طرح حذف چهار صفر از پول ملي در حالي با تصويب هيات دولت کليد خورده و نظرات مختلفي درباره موفقيت اين طرح در بين کارشناسان مطرح مي‌شود.

حساب‌هاي ۵۰ ساله زير و رو مي‌شود!

در حالي دولت بر حذف چهار صفر از پول ملي اصرار دارد که کارشناسان حوزه بودجه‌نويسي معتقدند اين تغيير موجب بهم ريختگي سري زماني بودجه و پيچيدگي‌هايي در اين رابطه مي‌شود؛ آن هم در شرايطي که تاثير مثبتي در کاهش هزينه يا مصارف بودجه‌اي نداشته و محدود به آثار رواني ...

دولت چاره‌اي جز فروش اوراق ندارد

استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: در شرايط کنوني دولت يا بايد قيمت حامل‌هاي انرژي را از طريق کاهش يارانه‌هاي آن تغيير دهد يا اقدام به فروش اوراق کند که به نظر بنده دولت چاره‌اي جز انتشار اوراق نخواهد داشت.

بانکداري بدون ربا؛ از حرف تا عمل

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه اساس قانون، عمليات بانکي بدون رباست، گفت: به علت ضعف نظارتي بانک مرکزي در طول سال‌ها، رويکرد نظام بانکي از ضوابط و مقررات، جدا و به عمليات خارج از آن ضوابط تبديل شده است.

سياست گذاري مناسب بانک مرکزي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: سياست درست بانک مرکزي التهاب خريد و فروش ارز، طلا و سکه و حتي مسکن را کاهش داد.

افزايش توان تسهيلات‌دهي بانک‌ها با فروش امول مازاد

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري و تعيين تکليف اموال مازاد موجب افزايش توان نظام بانکي در تسهيلات دهي مي‌شود.

رکود اقتصادي مانع فروش اموال مازاد بانک‌هاست

رييس پيشين پژوهشکده پولي و بانکي اظهار داشت: بخشي از اموال بانک‌ها در قالب ساختمان است که دليل آن سودآوري اين بخش بود اما در حال حاضر بيشتر آنها يا نصف کاره مانده و يا اگر به اتمام رسيده مشتري لازم را ندارد. به طور کلي برطرف کردن همه اين مشکلات منوط به رونق اقتصاد است ...

راه علاج بازارخودرو چيست؟

حاکم شدن قيمت حاشيه بازار به معناي تبديل بازار خودرو از يک بازار انحصاري تنظيم‌شده به يک بازار با قابليت استثمار حداکثري مصرف‌کننده است.
 

ساماندهي معافيت‌هاي مالياتي

حجم بالاي درآمد مالياتي از دست­ رفته، طولاني ­بودن برخورداري از معافيت­‌ها و تعدد و گستردگي آنها از مهم‌ترين دلايل ناکارآمدي نظام معافيت‌هاي مالياتي در اقتصاد ايران است.

احياي کارت سوخت در جلوگيري از قاچاق بنزين موثر است

نماينده مردم پاکدشت گفت: با مردم شفاف باشيم تا مردم وضعيت کشور را بدانند. به گونه‌اي عمل کنيم که مردم بدانند مسئولان به فکرشان هستند.

تبعات اقتصاديِ ژست‌هاي سياسي براي حذف دلار

برخي از نمايندگان مجلس در قالب طرحي خواستار حذف دلار از مبادلات تجاري شدند اما بسياري از کارشناسان اين طرح را هيجاني و ناشي از تصميم اخير آمريکا مي‌دانند.

نظام بانکي بايد با استقلال و نظارت بانک مرکزي پيش برود

امام جمعه موقت با بيان اينکه بايد با فساد مبارزه قاطع و جدي داشت، اظهار داشت: نظام بانکي کشور بايد با استقلال و نظارت دقيق بانک مرکزي پيش برود و همه در خدمت توليد قرار بگيرند.

«کاويس» رابطه بيمه ها و خودروسازان را اصلاح مي کند؟

تهران- ايرنا- نزديک به 2 سال از راه اندازي سامانه جامع تجميع و تخصيص اطلاعات خودرويي که بين بيمه گران به «کاويس» شناخته مي شود، مي گذرد؛ سامانه اي که بنا دارد بيمه خودروهاي صفر کيلومتر را ساماندهي کند اما به گفته مديران صنعت بيمه موفقيت آن در گرو همکاري همه شرکت ...

بزرگترين اشتباه اقتصادي دولت در سال ۹۷

يک اقتصاددان ضمن نادرست خواندن اقتصاد بخشنامه‌اي و همچنين سهميه‌بندي که عامل سلطان‌پروري مي‌شود، معتقد است بزرگ‌ترين اشتباه دولت در سال گذشته پاسخ دادن به بدهي‌هاي موسسات مالي -‌ اعتباري از ذخاير بانک مرکزي بود و مهم‌ترين بحران در سال جاري نيز کسري ...

درآمد ارزي کشور بيش از ارز مورد نياز واردات است

يک کارشناس اقتصادي گفت: درآمد ارزي کشور بيش از ارز مورد نياز واردات است بنابراين مي‌توانيم نرخ ارز را کنترل کنيم.

به فعالان اقتصادي منتخب تسهيلات ويژه مي‌دهيم

رييس کل گمرک ايران اظهار داشت: نگاه گمرک به موضوع صادرات و واردات نگاه حمايت از توليد است و باور دارم که دشمني بالاتر از بيکاري براي کشور ما وجود ندارد. بنابراين هر فرد يا سازماني که در راستاي اشتغال گام بردارد دوست کشور و هر سازماني که چوب لاي چرخ توليد مي‌گذارد ...

تشريح معايب استقرار سوئيفت اروپايي در ترکيه

استاد اقتصاد بين‌الملل اظهار داشت: هيچ کشوري دوست ندارد آمريکا يا ايران را دشمن خود کند، همه به نوعي از اين دعوا فراري هستند. البته آمريکا با توجه به ابزارهايي که در اختيار دارد بنگاه‌هايي که به سمت ايران حرکت مي کنند را مجازات مي‌کند مگر اينکه منافع اين برقراري ...

سياست‌هاي ارزي کشور را از لبه پرتگاه دور کرد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه ما در لبه پرتگاه بوديم و بايد سياست هاي ارزي را اعمال مي‌کرديم، گفت: ترامپ بسيار کوچک‌تر از آن است که ملت و مردم بزرگوار ايران را متوقف کند.

براي عبور از شرايط کنوني، برنامه و اراده آهنين داريم

وزير امور اقتصادي و دارايي در جلسه شوراي معاونين اين وزارتخانه که صبح امروز با حضور رييس جمهور برگزار شد، اعلام کرد: برنامه‌هاي مشخصي در وزارت اقتصاد براي عبور از شرايط فعلي کشور تدوين شده است.

رويکرد سنتي در وزارتخانه‌ را با استفاده از جوانان تغيير مي‌دهيم

وزير صنعت،معدن و تجارت تاکيد کرد: اگر دولت الکترونيک و سيستم‌هاي مکانيزه را در کشور توسعه دهيم قطعا فساد کاهش پيدا خواهد کرد و در مقابل خدمت رساني به مردم افزايش پيدا مي‌کند.

احتمال توقف توليد خودرو به‌دليل ورشکستگي قطعه‌سازان

مشاور انجمن خودروسازان ايران گفت: تعيين قيمت‌هاي نادرست و غيرواقعي از سوي شوراي رقابت باعث شده که توليد قطعه و خودرو با زيان همراه باشد و در صورت ادامه اين روند با ورشکستگي قطعه‌سازان، توليد خودرو نيز متوقف خواهد شد.

قوانين، امنيت و نگرش نادرست چالش مهم سرمايه گذاري

اصفهان- ايرنا- سرمايه گذاران کشور با مشکلات نظير امنيت سرمايه، نگرش هاي نادرست و نقص در قوانين مواجه هستند که راهکارهاي رفع اين موانع با حضور کارشناسان در ميزگرد ايرنا با عنوان «موانع سرمايه گذاري در کشور/ چالشها و راهکارها » مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

نظام بانکي کشور قفل است

يک پژوهشگر اقتصاد در اشاره تحريم کارخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات مالي و بانکي ايراني گفت: تحريم‌ها موضوع اصلي اقتصاد کشور نيستند. رفتار دولت ايران بيش از تحريم‌ها اقتصاد را نابود مي‌کند. در واقع، تحريم‌ها به کمک سياستمداران ما آمده تا با استفاده از آنها، ...

مقصر رتبه پايين در شاخص اقتصادي خود ما هستيم تا آمريکا

رئيس مرکز سرمايه گذاري ايران گفت: کشورها به اطلاعات و اسرار خود حساس هستند و تمايل ندارند که اين اسرار در اختيار کشور ديگري قرار بگيرد حالا وقتي تمام کشورها در يک چنين گروهي عضو هستند مشخص مي شود که اصلا قرار نيست اطلاعات حياتي و حساس خارج شود بلکه اين گروه فقط در حوزه ...

مجلس اگر خواهان مبارزه با فساد است، FATF را بپذيرد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي گفت: اگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواهان مبارزه با رانت، فساد، قاچاق و شفافيت در اقتصاد هستند، در قالب طرح دو فوريتي به عضويت ايران در گروه ويژه اقدام مالي (FATF) راي دهند تا بازار ارز هم سامان يابد.

تيغ دو لبه افزايش نرخ سود بانکي

سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس با تاکيد بر بهره گيري دولت از نظرات کارشناسان اقتصادي براي بهبود وضعيت کشور گفت: افزايش نرخ سود بانکي تيغ دو لبه اي است که شايد برخي جهات اقتصاد را بهبود ببخشد.

 

ريسک‌هاي خطرناک سه گانه بورس

مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس اعلام کرد: سفته بازي، حرکت هاي هيجاني و نگاه کوتاه مدت حضور سهامداران در بورس را پُرريسک مي کند.

پيمان‌هاي پولي گل بي‌خار نيست!

توسعه و استمرار پيمان‌هاي پولي مستلزم توجه جدي به چالش‌ها و موانع احتمالي پيش روي آنها است.

عضو شوراي عالي کانون : افسار بانک‌ها رها شده است

طي سال‌هاي گذشته مشکل بدهي‌هاي بانکي حل‌نشده باقي مانده و همچنان آمار منتشرشده از رشد بدهي‌هاي کلان بانکي خبر مي‌دهند

۴ گام اصلاحي براي نرخ سود و ترازنامه بانک‌ها

يک اقتصاددان با اشاره به آثار مخرب نرخ‌هاي سود بالا بر نظام بانکي و اقتصاد ايران، گفت: بايد نرخ سود بانکي در شهريورماه تا سطح سودآوري بانک‌ها کاهش يابد و هر بانکي که به دنبال دور زدن نرخ سود رفت، در فرآيند انحلال قرار بگيرد.

سيد علي روحاني در گفت‌وگو با ...

تثبيت نرخ ارز خلاف جهت تورم؛ بزرگ‌ترين خدمت به توليدکنندگان خارجي

مسعودنيلي مشاور رئيس‌جمهوري در تحليلي به مشکلات اقتصادي ايران اشاره کرد.

پيش فروش سکه به اقتصاد کشور ضربه زد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: ثبت نام و پيش فروش سکه، اقدام هاي نادرست بانک مرکزي بود که به اقتصاد کشور ضربه زد.