سود دريافتي بانک‌ها بر اساس مصوبه شوراي پول و اعتبار است

کارشناس اقتصادي درباره نحوه محاسبه سود بانک‌ها گفت:‌ سود دريافتي بانک‌ها بر اساس مصوبه شوراي پول و اعتبار است.

راهکار تامين غيرتورمي کسري بودجه

دنياي‌اقتصاد : استاد دانشگاه برکلي، در يک گفت‌و‌گوي تحليلي علاوه‌بر ارزيابي وضعيت سياست‌گذاري در بازار سهام، سه راه تامين مالي کسري بودجه را تشريح کرد. به گفته او دولت در شرايط کنوني مي‌تواند با استفاده از ابزارها شرايط تامين غيرتورمي کسري ...

بانک مرکزي ساماندهي ارزي را با قدرت ادامه دهد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه بانک مرکزي بايد مسير ساماندهي ارزي را با قدرت ادامه دهد، بر ضرورت تشديد نظارت‌ها در حوزه مخارج و مصارف ارزي کشور تاکيد کرد.

آينده درخشان استارتاپ ها با صندوق هاي سرمايه گذاري خصوصي

معاون سرمايه گذاري و توسعه بازار شرکت تأمين سرمايه اميد، به افرادي که ريسک‌پذيري کمتري دارند پيشنهاد کرد صندوق‌هاي سهام، مختلط و با درآمد ثابت را مدنظر قرار دهند.

تغيير پيش‌شرط‌ها براي صدور جواز

دنياي‌اقتصاد : پيش‌شرط حداقل ظرفيت سالانه پيش‌بيني شده براي صدور جواز توليد براي ۷۰ محصول صنعتي و معدني لغو شد. براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال ۹۵ اين وزارتخانه در راستاي کنترل روند صدور جواز تاسيس اعمال حداقل ...

افزايش اختيارات بانک مرکزي الزامي است

دبير کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر لزوم افزايش اختيارت بانک مرکزي، رسيدگي به مواردي مانند جلوگيري از بروز معوقات، اجراي کامل بخشنامه‌ها و ... را مستلزم تقويت اختيارات اين بانک دانست.

بررسي وضعيت محيط کسب و کار از نگاه بخش خصوصي

سخنگوي کميسيون جهش توليد و نظارت بر اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي در مجلس از بررسي وضعيت محيط کسب و کار از نگاه بخش خصوصي در کميسيون متبوعش خبر داد.

زمان تصميم هاي جديد، در امر سرمايه گذاري است

در چند ماه گذشته بورس با فراز و نشيب کم سابقه اي روبرو شد و در چنين شرايطي بازگشت تعادل شاخص، به زمان نياز داشت. اکنون دوران هيجاني بازار سرمايه به خط پاياني رسيده و زمان تصميم هاي جديد در امر سرمايه گذاري است.

مسير ميانبر مجوز دهي

دنياي اقتصاد : بعد از گذشت بيش از يک دهه، همچنان گلايه‌ها و اعتراضات بسياري در رابطه با کندي نظام اداري در صدور مجوزهاي کسب‌وکار و موانع متعدد فرآيند مذکور به گوش مي‌رسد. «بازوي پژوهشي مجلس» به بهانه نقد و بررسي «طرح تشکيل کميته جذب ...

چالش‌هاي اجراي ماليات بر خانه‌هاي خالي

براي طراحي يک بسته سياستي اثربخش در برخورد با معضل خانه‌هاي خالي بايد مکانيسم‌هاي اجرايي و قانوني به نحوي تدوين شود که با حداقل اصطکاک در برابر چالش‌هاي اجرايي مواجه شويم.

رونق بورس با کاهش انگيزه براي سرمايه‌گذاري در بازارهاي موازي

تهران - ايرنا - يک کارشناس بازار سرمايه گفت: کاهش انگيزه براي سرمايه‌گذاري در بازار ارز، طلا و سکه همراه با حمايت‌هاي صورت گرفته از معاملات بورس به واسطه برگزاري جلسه‌هايي در سازمان بورس و مجلس منجر به رشد اخير شاخص بورس شد.

کنترل تورم با اصلاح ساختار بودجه

نايب رييس کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: اصلاح ساختار بودجه به کنترل تورم و مولدسازي دارايي‌ها منجر مي‌شود.

صندوق توسعه ملي به داد بورس مي رسد؟

زمزمه هاي انتقال يک درصد از منابع صندوق توسعه ملي به صندوق تثبيت بازار درحالي به گوش مي رسد که يک تحليل گر بازار سرمايه بر اين باور است که اتفاق مذکور، اتفاق خوبي است به شرطي که به درستي مديريت شود.

نقش حقوقي‌ها و رفتار نسجيده دولت در ريزش بازار

کارشناسان بازار سرمايه ريزش‌هاي اخير بورس را نتيجه اقدامات نسنجيده دولت که به سلب اعتماد مردم منجر شد و همچنين عدم حمايت جدي حقوقي‌ها از بازار مي‌دانند.

نوسانات بازار سرمايه طبيعي است مردم نگران نباشند

رييس کميسيون اقتصادي مجلس بر ضرورت حمايت از بازار سرمايه تاکيد کرد و گفت: نوسانات بازار سرمايه طبيعي است و بايد بدانيم با عمق بخشي به اين بازار دلالي حذف خواهد شد.

رفع قوانين مزاحم براي رونق توليد

عضو کميسيون ويژه حمايت از توليد مجلس بيان داشت: براي رفع موانع توليد، بايد دستگاه‌هاي اجرايي قوانين مزاحم را بردارند.

به گزارش ايبِنا، عبدالرضا مصري در برنامه تيتر امشب شبکه خبر، گفت: در دو مجلس گذشته و مجلس فعلي کميسيون ويژه رفع موانع توليد در ...

اصلاح نظام مالياتي جز با تقويت حکمراني ريال امکانپذير نيست

يک کارشناس اقتصادي با تاکيد بر اينکه اصلاح نظام مالياتي کشور جز با تقويت حکمراني ريال امکانپذير نيست، گفت: براي اصلاحات مالياتي بهتر است دولت لايحه بدهد.

۹ عامل اصلي ريزش بازار سهام که بايد مديريت شود

تحليلگر اقتصادي با تشريح علل ۹ گانه ريزش شاخص بازار سهام گفت: افت شديد بازار سهام نه اصلاح طبيعي بازار بلکه ناشي از تصميم گيري‌هاي اشتباه و بد موقع دولتي بوده است.

علل ريزش اخير بورس

کارشناس بازار سرمايه با تحليل علل ريزش بورس در هفته‌هاي اخير و با تاکيد بر اينکه بازار به مدار رشد بازگشته است، گفت: اصلاح مصوبات غلط وحمايت رسانه‌ها عامل بازگشت اعتماد مردم به بازار است.

کسري بودجه و کنترل تورم

مدتها است که کسري بودجه دولت به عنوان منشاء بسياري از مشکلات و از جمله سلطه مالي و تداوم تورم بالا مورد بحث اقتصاددانان و تحليل‌گران بوده است.

​مافياي مسکن اجازه اجراي ماليات بر خانه‌هاي خالي را نمي‌دهد

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: مافياي مسکن در مجلس هم رخنه دارد که اين افراد اجازه نمي‌دهند ماليات بر خانه‌هاي خالي به اجرا برسد و به بهانه‌هاي مختلف در اجرا سنگ‌اندازي مي‌کنند. هر چند که اين ماليات بر خانه‌هاي خالي تصويب شده و قانون است اما در ...

چشم‌انداز افت تجارت جهاني

با توجه به سرعت آهسته بازيابي اقتصادي، ممکن است رشد تجارت جهاني همچنان در سطح پايين‌تر از مسير قبل از شيوع بيماري باقي بماند.

انقباض پولي راهکار مديريت اقتصاد کشور

با توجه به عدم امکان انقباض سياست‌هاي بودجه‌اي دولت، به نظر مي‌رسد که انقباض پولي تنها گزينه‌اي است که مي‌تواند تا حدي انتظارات تورمي و روند شرايط اقتصاد کشور را تغيير دهد.

مديريت انتظارات تورمي

زماني که بانک مرکزي از طريق انضباط مالي و کنترل دست اندازي دولت به منابع پايه پولي، تحقق ثبات قيمت‌ها را به مردم اطمينان دهد، انتظارات تورمي کاهش مي‌يابد.

چه کساني بازندگان بازار سرمايه هستند

عضو شوراي عالي بورس گفت: متاسفانه مجموعه سياست ‌گذاري‌ها در اقتصاد کشور به سمت تنش در بازار ارز پيش رفته و هر چند که مردم انتظار اصلاح قيمت در بازار سرمايه را داشتند اما وضعيت بازار ارز باعث اين افزايش‌ها در بورس شد.

آيا زمان ريزش قيمت‌ها در بازار ارز فرا رسيده است؟

تهران- ايرنا- افزايش شتابان قيمت ارز، از يکسو موجب خرسندي دلالان و سوداگران بازار ارز شده، اما از سوي ديگر ريسک معاملات اين بازار را بالا برده و نزديک شدن به پايان مهلت بازگشت ارزهاي صادراتي، گمانه‌زني‌ها درباره افزايش عرضه و احتمال جمع شدن بساط دلال بازي در ...

چشم‌انداز افزايش نرخ سود سپرده بانکي

افزايش نرخ سود سپرده بانکي مي‌تواند با افزايش جذابيت نسبي اين ابزار درآمد ثابت سبب شود تا روند تبديل سپرده‌هاي بلندمدت به سپرده‌هاي جاري کُند شده و از اين طريق سرعت گردش پول کاهش يابد.

بانکها در رکود تورمي چگونه سودده شدند؟

کارشناس اقتصادي معتقد است بانک‌ها از سال ۱۳۹۸ و تا خرداد ماه سال جاري، با استفاده از تورم و رونق يک ساله بورس توانستند ناترازي موجود در صورت‌هاي مالي خود را کاهش داده و حتي به سوددهي برسند.

اصلاح بازار سرمايه کوتاه‌مدت خواهد بود

يک کارشناس بازار سرمايه با تاکيد بر اينکه نقدينگي قابل توجه موجود در بازار اجازه اصلاح و ريزش عميق بازار سهام را نمي‌دهد، تصريح کرد: شاخص بورس بزودي خود را براي فتح قله دو ميليون واحد آماده خواهد شد.

دژپسند: دولت بدون استقراض، تعهدات مالي خود را پرداخت کرد

تهران- ايرنا- فرهاد دژپسند وزير امور اقتصادي و دارايي به اصرار برخي بر توهم اشتباه استقراض دولت از بانک مرکزي اشاره کرد و گفت: دولت يازدهم و دوازدهم هيچگاه به‌دنبال استقراض از بانک مرکزي و پولي شدن کسري ناشي از عدم تحقق منابع نبوده و امسال نيز برنامه جدي دولت آن است که از ...

افزايش نرخ ارز تصميم نظام حکمراني اقتصادي کشور است

استاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: افزايش خودکشي‌ها، افزايش خشونت خانگي،‌جرم و جرايمي مانند سرقت و زورگيري، افزايش اعتياد و رشد مهاجرت نيز نوعي طيغان عليه بي‌نظمي‌هاي کشور محسوب مي‌شود و مي‌توان آنها را نوع ديگري از اعتراضات مردم به شرايط سخت اقتصادي ...

دولت در جمع‌آوري نقدينگي موفق نبود

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: با توجه به انتظارات تورمي که در جامعه وجود دارد، سياست‌گذار بايد به شدت نگران باشد چراکه مردم امروز انتظار تورمي بسيار بالايي دارند و سياست‌هاي دولت هم در جهت جمع‌آوري نقدينگي چندان موفق نبوده است.

هدف‌گذاري تورم، نقشه راه سرمايه‌گذاران

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه هدفگذاري تورم يک راهبرد شجاعانه و تصميم صحيح از سوي بانک مرکزي است، اعلام کرد: اين هدف‌گذاري يک نقشه راه براي سرمايه‌گذاران است.

چالش‌هاي نهادي، ابزاري و مقرراتي در ارزيابي ثبات مالي

سياستگذاري جامع و يکپارچه شبکه مالي مستلزم شناخت چالش‌هاي مختلف مالي و نيز ارزيابي همزمان اثرات نامتقارن راهبردهاي سياستي بر بخش‌هاي حقيقي و بازارهاي مختلف مالي به‌منظور تحقق هدف ثبات مالي کلان است.

نگاهي به برنامه‌ها و چالش‌هاي نظام مالياتي در سال ۹۹

پيشبرد همزمان برنامه‌هاي اصلاح نظام مالي دولت و تامين منابع بودجه با اتکاء بيشتر به درآمدهاي مالياتي با رعايت ملاحظات توليد و سرمايه‌گذاري در کشور نيازمند همکاري و تعاملات فرادستگاهي است.

برداشت از صندوق توسعه به مثابه دريافت ماليات تورمي

با توجه به آثار و تبعات استفاده از منابع ارزي صندوق توسعه ملي، بهره‌گيري از ساير روش‌هاي غيرتورمي تامين کسري بودجه مانند واگذاري شرکت‌ها و دارايي‌هاي دولتي ضرورت دارد.

ترديد در اصلاحات اقتصادي با مجلس محافظه‌کار

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: مجلس جديد در چهار سال پيشرو بايد اصلاحات اقتصادي را در راس برنامه‌هاي خود قرار دهد تا مانع اين باشد که درآمدهاي امروز دولت به نوعي بدهي دولت بعدي شود و زمين سوخته به دولت بعدي منتقل شود. خروج از اين بحران نيازمند يک عزم سياسي ...

حبابي در اقتصاد ايران وجود ندارد

يک اقتصاددان اظهار داشت: براي نمونه همين شاخص بورس تا جايي که کاهش ارزش پول ادامه دارد، رشد خواهد داشت. اگر به بورس‌هاي کشورهايي مثل آرژانتين و ونزوئلا که تورم بالا دارند نگاه کنيم باز همين شرايط است. طبيعي است وقتي که سهام را مي‌خريد در واقع پرداختي براي افزايش ...

خروج از پارادوکس نقدينگي

مي‌توان با يک نقشه‌ راه که مورد توافق همه تصميم‌سازان و تصميم‌گيران است، ضمن ايجاد آگاهي اجتماعي و درک شرايط مالي و همچنين اجماع ملي از اين دور باطل خارج شد.

بهبود شاخص‌ها با همراهي بانک‌ها در فعاليت هاي بورسي مردم

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با حضور بانک‌ها در کنار مردم در حوزه بورس مي توان به بهبود روند فعاليت شاخص هاي بورس نيز اميدوار بود.

ضرورت تسهيل‌گري در ارايه وام‌هاي قرض‌الحسنه

عضو هيات رييسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت ابلاغ دستورالعمل‌هاي لازم از سوي بانک مرکزي به شبکه بانکي در راستاي تسهيل‌گري در ارايه وام‌هاي قرض‌الحسنه تاکيد کرد.

نقد مناظره مکتوب روساي بانک مرکزي و اتاق بازرگاني ايران

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: روشن است که ارز حاصل از صادرات بايد تمام و کمال، از طريق شبکه بانکي و به گونه قابل نظارت به چرخه اقتصاد کشور بازگشت داده شود. بنابراين هرگونه نظر ديگري در اين باره جز اين نه شنيدني است و نه محکمه پسند.

بازطراحي صندوق‌هاي ETF دولت

تشکيل صندوق‌هاي ETF را شايد بتوان نوعي تملک منجر به اخلال در رقابت دانست چرا که عمدتا در بازارهاي انحصاري و شبه انحصاري در حال تشکيل است.

با ابلاغ سياست‌هاي کلي اصل ۴۴ و تصويب قانون اجراي آن در سال ۱۳۸۷ موضوع خصوصي‌سازي و چگونگي اجراي آن به يکي از مباحث اصلي ...

تحولات تجارت بين‌المللي در سال ۲۰۲۰

کاهش تقاضاي جهاني، ظهور افراد ملي‌گرا و در نهايت شيوع ويروس کرونا از جمله عوامل کاهش ۱۳ تا ۳۲ درصدي حجم تجارت جهاني است.

سه دستاورد حذف ۴ صفر از پول ملي براي اقتصاد

تهران- ايرنا- طرح حذف چهار صفر از پول ملي براي سال‌هاي طولاني بلاتکليف باقي مانده بود که به نظر کارشناسان، اجراي آن مزايايي مانند تقويت موقت و رواني پول ملي، کاهش هزينه ضرب، چاپ و امحاي پول و تسهيل امور حسابداري را به همراه خواهد داشت.

هشت نکته در ضرورت احتياط سهامداران

با توجه به رشدهاي اخير بازار سهام که با رونق معاملاتي و ورود هيجاني سهامداران همراه شده، شرايط فعلي و چشم‌انداز آتي بازار تنها براساس شدت ورود پول جديد و متغيرهاي رفتاري قابل توضيح است.

حذف چهار صفر از پول ملي براي ساده کردن روابط مالي لازم است

تهران-ايرنا- سخنگوي دولت در توئيتي با اشاره به بررسي لايحه اصلاح چهار صفر از پول ملي در مجلس نوشت: حذف چهارصفر يک کار لازم براي ساده کردن روابط مالي است.

علي ربيعي سخنگوي دولت بامداد امروز در توئيتي از بررسي لايحه اصلاح چهار صفر از پول ملي در جلسه علني مجلس شوراي ...

جزييات درج نماد صندوق سرمايه گذاري بانک ها و بيمه ها در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد: صندوق سرمايه‌گذاري در سهام قابل معامله واسطه گري مالي يکم با نماد «دارا يکم» در فهرست نرخ صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس درج شد.

هدف گمشده در سياست‌هاي حمايتي کرونايي

سياست‌هاي حمايتي تصويب شده در کشور، هم در بخش کسب‌وکار و هم در بخش خانوار تناسب اندکي با کنترل شيوع ويروس کوويد ۱۹ دارد.

مقابله با کرونا و توجيه کاهش نرخ سود بانکي

تهران- ايرنا- همواره بالا بود نرخ سود بانکي به عنوان يک عامل مهم در ترسيم شرايط کلان اقتصاد ايران مورد توجه اقتصاددانان بوده و بيشتر صاحبنظران اقتصادي ريشه پديده تورم توأم با رکود در بيشتر سال‌ها را مرهون پرداخت بهره بالا به سپرده اشخاص حقيقي و حقوقي مي‌دانند.

از ...

تغيير ساعات معاملات در اوقات پيک، راهي براي مديريت اختلالات بازار

رئيس کانون نهادهاي سرمايه‌گذاري با بيان اينکه نخبگان ايراني،توانايي طراحي سامانه بومي معاملات بورس را دارند،گفت:تغيير ساعات معاملات در ايام پيک، راهکارکوتاه مدت مديريت چالش هسته معاملات است.

دولت صندوق نجات ملي راه‌اندازي کند

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: پيشنهاد مي‌شود دولت براي شفاف شدن منابع و مصارف و هزينه‌کردها نسبت به راه‌اندازي صندوق نجات ملي حتي به صورت مجازي اقدام کند.

نظر عضو اتاق اصناف ايران در مورد چگونگي تحقق شعار سال

عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف ايران و نماينده وزير صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اين هيئت بهره دو رقمي تسهيلات بانکي را از جمله موانع جهش توليد دانست و پيشنهاد کرد که براي محقق شدن شعار امسال، براي توليدکنندگان بسته حمايتي در نظر گرفته شود.

دولت بدهي داخلي خود را افزايش دهد

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمي اظهار داشت: در حال حاضر نسبت بدهي به توليد ناخالص داخلي کشور تقريبا ۴۰ درصد است که در بسياري از کشورها اين رقم بسيار بالاتر از آن است پس نبايد نگران افزايش بدهي‌هاي داخلي و سياست انبساطي باشيم.

۴ برنامه وزارت اقتصاد براي کسب‌وکارهاي مقاوم در دوران پساکرونا

رئيس مرکز ملي مطالعات، پايش و بهبود محيط کسب و کار گفت: حاکميت الکترونيک، تغيير پارادايم کسب و کارها، مقررات‌زدايي و مستحکم‌سازي دانش‌پايه کسب و کارها برنامه‌هاي مرکز براي مقاوم‌سازي کسب و کارها در شرايط پساکرونايي است که 20 فروردين براي تصويب به هيات دولت ...

دغدغه مداري بانک مرکزي در مقابل تکانه هاي اقتصادي ناشي از کرونا

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با تاکيد برحمايت از فعالان اقتصادي پس از مهار کرونا، گفت: نظام بانکي با ارايه تسهيلات به فعالان اقتصادي مي‌تواند مشکلات ناشي از کرونارا رفع کند .

نادر قاضي پور در گفتگو با خبرنگار ايبِنا با اشاره به وضعيت ...

برنامه‌مداري بانک مرکزي براي ثبات نرخ‌ها در بازار

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد: اطمينان داريم که برنامه مداري بانک مرکزي باز هم ثبات نرخ‌ها را در بازار ارز به ارمغان خواهد آورد.

پيشنهاداتي براي جلوگيري از انتشار کرونا در شبکه بانکي

بانک‌ها به دليل تردد زياد و مبادلات بين افراد از جمله مکان‌هايي به شمار مي‌رود که احتمال انتشار ويروس کرونا در آن محتمل است.

اقتصاددان: ابتکار عمل براي کنترل بازار متاثر از کرونا در دست بانک مرکزي است

اصفهان- ايرنا- يک اقتصاددان در اصفهان گفت: ابتکار عمل براي کنترل بازار متاثر از شيوع ويروس کرونا در دست بانک مرکزي است که مي‌تواند با ورود به موقع و اتخاذ سياست‌هاي پولي مناسب به سالم‌تر طي شدن اين دوره کمک کند.

آينده نظام مالياتي بين‌الملل و جايگاه ايران

با توجه به اينکه اصلاحات محدودي در حوزه ماليات بر دارايي در بين کشورها انجام شده، به نظر مي‌رسد روند افزايش ماليات بر دارايي در طي سال­ هاي آينده ادامه خواهد داشت.

فروش تعهدي چه تاثيري در بازار سرمايه دارد؟

نايب رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به راه اندازي فروش تعهدي در اسفند ماه، تاثير اين ابزار مالي در بازار سرمايه را بررسي کرد.

اين شيوه اداره اقتصاد به بن بست رسيد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت: در شرايطي که کشور چه از نظر داخلي و چه از نظر بين‌المللي شرايط خاصي را تجربه مي‌کند، امور ملي و حس ملي قرباني مطامع رانتي و غير‌مولدها شده است و اين مي‌تواند کشور را در مسير بدون بازگشت قرار دهد.

اتخاذ راهکارهاي تامين مالي پايدار براي نظام بانکي

سخنگوي کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بيان داشت: بايد راهکارهاي تامين مالي پايدار براي بانک‌ها تدبير شود.

سيدحسن حسيني شاهرودي در گفتگو با خبرنگار ايبِنا با بيان اينکه افزايش سرمايه بانک ها ضرورت دارد، اما اگر صوري باشد به هيچ عنوان ...

زيانِ کاهش سود نقدي بانک‌ها


يکي از منابع مالي بانک که شرايط رشد اقتصادي و مالي بانک را فراهم مي‌آورد ميزان سود نقدي بانک‌هاست.

عمليات بازار باز؛ از رويا تا واقعيت

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: وقتي بانک مرکزي در بازار ارز اقدام به تثبيت و بازارسازي مي‌کند يعني بانک مرکزي توانايي بازار سازي نرخ سود بين بانکي را نخواهد داشت، چون اين‌ها در تعارض خواهد بود. اتفاقا يکي از دلايل شکست عمليات بازار باز همين سياست تثبيت نرخ ارز است ...

نقدهاي سياستگذاري بانک مرکزي

در طول يک سال و نيم گذشته نقدهاي بسياري بر شيوه سياستگذاري بانک مرکزي صورت گرفته است.

عدم تصويب FATF يعني بسته شدن تمام روزنه‌ها

مديرعامل کانون بانک‌هاي ايراني در اروپا گفت: مديرعامل اينسکس چند نفر جديد را براي بخش‌هاي مختلف دفتر اين شرکت در پاريس استخدام کرده‌ است. ظاهراً تعداد معامله هم پس از بررسي‌هاي مختلف انتخاب شده تا در صورت مهيا شدن شرايط به صورت آزمايشي انجام شود.

راهکارهاي افزايش سرمايه بانک‌ها

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، از توجه به افزايش سرمايه بانک‌ها در بودجه ۹۹ کل کشور خبر داد و گفت: افزايش سرمايه بانک‌ها براي عمل به تکاليف قانوني لازم است.

ريل‌گذاري مناسب براي چابک‌سازي نظام بانکي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس عنوان کرد: بايد با ريل‌گذاري مناسب در مسير فروش اموال مازاد، چابک‌سازي هر چه بيشتر شبکه بانکي پيگيري شود.

۵ نکته براي اصلاح شرايط اقتصادي

مديرعامل بانک خاورميانه ۵ موضوع شفافيت، کوچک سازي دولت، اصلاح نظام مالياتي، کسري بودجه دولت و اجراي عمليات بازار باز را براي اصلاح شرايط اقتصادي کشور لازم برشمرد.

ماليات دو پله‌اي به نفع نجومي‌بگيران است

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه ماليات ۵ پله‌اي به عدالت‌محوري نزديک‌تر است، گفت: ماليات دو پله‌اي به نفع نجومي‌بگيران بوده و شکاف طبقاتي بين کارمندان را افزايش مي‌دهد.

پيشنهاد انجام دو اقدام فوري توسط دولت

رييس اتاق بازرگاني تهران خواستار دو اقدام عاجل دولت درباره جلوگيري از رسوب کالاها در گمرکات و فشار مالياتي بر بنگاه‌ها شد.

تصميمات، بدون مشورت با فعالان اقتصادي گرفته مي‌شود

رييس اتاق تعاون کشور گفت: برخلاف قانون در حوزه بازرگاني بسياري از تصميمات بدون مشورت فعالان اقتصادي اتخاذ مي‌شود و لطمات جبران ناپذيري را متوجه کشور مي‌کند.

دستاوردهاي عمليات بازار باز براي کنترل نرخ سود

يک تحليلگر اقتصادي با تشريح دستاوردهاي عمليات بازار باز براي کنترل نرخ سود بانکي گفت: بانک مرکزي به عنوان يک بازارگردان بزرگ به عمليات خريد و فروش اوراق مالي اضافه خواهد شد.

تحليل بازار بورس از زبان يک کارشناس

يک کارشناس ارشد بازار سرمايه با تاکيد بر اينکه در روزهاي آينده بازار از فروش هيجاني عقب‌نشيني مي‌کند، گفت: قطعا زودتر از يک ماه تکليف بازار مشخص خواهد شد و بازار دوباره به نقطه اوج خود باز مي‌گردد.

بودجه بايد شفاف شود

رئيس کميسيون تلفيق بودجه ۹۹ گفت که تلاش مي‌کنيم تا درآمدهاي حاصل از صادرات بنزين و ميزان برداشت از منابع صندوق توسعه ملي در سقف بودجه لحاظ شود چون بايد بودجه شفاف باشد.

براي پايان فساد، بايد سيستم بانکي کشور شفاف شود

تهران- ايرنا - عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: اگر مي‌خواهيم مانع فساد و اختلاس در ايران شويم، بايد سيستم بانکي کشورمان جهاني و نحوه فعاليت‌ها شفاف شود.

تکرار الگوهاي مالي رفتاري دولت‌ها

معمولا دولت‌ها در اواخر دوره دوم، تمايل‌ به افزايش بدهي دارند که اعمال قواعدي مانند سقف مجاز بدهي نسبت به توليد و همچنين سقف رشد بدهي‌ها مي‌تواند از تکرار اين الگوها جلوگيري کند.

بازطراحي کارکردهاي نظام مالياتي

عبور از روش‌هاي سنتي ماليات‌ستاني، ‌شناسايي فرارهاي مالياتي، دستيابي به عدالت مالياتي، ‌افزايش سهم ماليات در بودجه و… کليد واژه‌هايي است که در طول سال‌هاي اخير از سوي مسئولان دولتي مطرح مي‌شود.

گسترش صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات در رشد اقتصادي منفي

معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات گفت: صنعت ارتباطات با ۱.۸ درصد و فناوري اطلاعات با ۶.۴ درصد رشد مثبت در حالي که رشد اقتصادي کشور منفي بوده گسترش پيدا کرده‌اند.

ضرورت جراحي اساسي لايحه بودجه

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران از نمايندگان مجلس درخواست کرد تا به جاي تراز کردن لايحه بودجه، آن را به طور اساسي جراحي کنند.

عدم تغيير الزامات بانک مرکزي

مدير طرح و برنامه شرکت کاشف از عدم تغيير در الزامات بانک مرکزي در زمينه رمز دوم يکبار مصرف خبر داد و گفت: بر اساس نسخه دوم سند رمز پويا، حداکثر اعتبار رمز دوم يکبار مصرف ۱۲۰ ثانيه است.

دولت به جاي درآمد، روي کاهش هزينه‌ها تمرکز کند

يک کارشناس اقتصادي با تاکيد بر اينکه دولت بايد هزيننه‌هاي خود را کاهش دهد، اظهار کرد: منابع درآمدي که دولت در لايحه بودجه در نظر گرفته مطلوب است اما دولت به جاي اين‌که ثروت خود را بفروشد بايد هزينه‌هايش را کم کند.

ساختار منابع انساني بانک‌ها در تحول ديجيتالي

يکي از آثار ديجيتالي شدن فرآيندهاي بانکداري، ايجاد مازاد عرضه در بخش نيروي انساني به ويژه صندوقداري و تحويلداري است که نيازمند اتخاذ تدابيري جدي‌ است.

تزريق منابع حاصل ازواگذاري اموال مازاد بانک‌ها براي افزايش سرمايه

عضو کميسيون اقتصادي مجلس عنوان کرد که منابع حاصل از واگذاري اموال مازاد بانک‌ها در بخش افزايش سرمايه هزينه شود.

معافيت‌هاي مالياتي کشور نيازمند بازنگري است

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه معافيت‎‌هاي زيادي در لايحه ماليات بر ارزش افزوده ديده شده است، گفت: به اعتقاد بنده تمام اين معافيت‎‌ها به جزء بخش کشاورزي را بايد حذف کرد.

۷ نقد وارد به سياست افزايش قيمت بنزين و طرح معيشت خانوارها

استاد موسسه پژوهش‌هاي برنامه‌ريزي، اقتصاد کشاورزي و توسعه روستايي معتقد است؛ بهتر است با مردم صادق بود و گفتار علمي داشت و اجازه داد مردم در فضاي بدون اتهام نظرات خود را بيان کرده و اقتصاددانان بي­‌طرف وارد گفتگو با مردم شوند تا بهترين راهکارها استخراج شود و ...

سايه‌روشن تشکيل بازار متشکل ارزي

بازار متشکل ارزي چيست و براي اقتصاد کشور چه کارايي دارد؟ گفته شده اين بازار مکاني براي عرضه و تقاضاي بي‌واسطه ارز است که بر معاملات آني و نقدي اسکناس متمرکز خواهد شد.

تصميم جديد بانک مرکزي براي صادرکنندگان کالا به عراق و افغانستان

عضو کميته ارز اتاق بازرگاني ايران از تصميم جديد بانک مرکزي براي رفع تعهد ارزي صادرکنندگان به عراق و افغانستان خبر داد و گفت: امکان ثبت اطلاعات صادرات ريالي از ۱۰ اذر امکان پذير خواهد بود.

کاهش شعب فيزيکي بانک‌ها

سخنگوي کميسيون حمايت از توليد ملي با مثبت ارزيابي کردن عملکرد بانک مرکزي در حوزه کاهش شعب فيزيکي بانک‌ها، گفت: وجود چنين شعبي در سراسر کشور مصداق دارايي‌هاي منجمد بانک‌ها است.

پذيرش FATF در شرايط عادلانه براي کشور اولويت باشد

سمنان- ايرنا- عضو هيات علمي دانشگاه سمنان با اعلام اينکه نپذيرفتن FATF شرايط اقتصادي براي کشورمان سخت‌ مي‌شود، گفت: در زمان حاضر اولويت اول کشور بايد پذيرش توصيه‌هاي اين گروه ويژه مالي در شرايط عادلانه باشد.

بايدهاي تداوم روند کاهشي نرخ رشد تورم تا پايان ۹۸

نايب رييس اول اتاق بازرگاني ايران مي‌گويد در صورتي که کسري بودجه دولت از طريق افزايش ماليات يا استقراض از بانک مرکزي تامين شود، باعث فشار به بخش خصوصي يا اثرات تورمي خواهد شد.

فروش ۱۰.۳ ميليارد يورو ارز صادراتي در نيما

رئيس کنفدراسيون صادرات ايران گفت: از اول فروردين ۹۸ تا ۸ آبان سال جاري، ۱۰ ميليارد و ۳۴۴ ميليون يورو فروش ارز صادراتي بوده و ۸ ميليارد و ۳۸۱ ميليون يورو تأمين ارز واردات انجام شده است.

نقدي بر طرح تسهيل تسويه بدهي بدهکاران غيرجاري شبکه بانکي

ملاک قراردادن قرارداد اوليه پيش از امهال با مشتري، سبب مي‌شود که سهامداران قبلي بانک‌­ها سود خود را دريافت کرده و زيان ايجاد شده را سهام­داران فعلي بپردازند.

گمرک در دوراهي وزارت اقتصاد يا بازرگاني

رئيس اتاق بازرگاني ايران و چين گفت: اگر تمرکز گمرک بر وصول عوارض و حقوق گمرکي باشد بهتر است زير نظر وزارت اقتصاد باشد و يا اگر به دنبال اين باشيم که گمرک به تعادل تجارت فرامرزي کمک کند يا به عبارتي ديگر دروازه‌باني تجارت فرامرزي را انجام دهد بايد به عنوان بخشي از بدنه ...

پايه پولي،حجم نقدينگي، ضريب فزاينده خلق نقديگي و تامين مالي توليد

به هيچ وجه بالا بودن يا پايين بودن ضريب فزاينده خلق نقدينگي را نمي‌توان نشانه مطلوب بودن يا نامطوب بودن وضعيت دانست. مهم آن است که به چه دليل اين نسبت بالا يا پايين است.

ثبات ارزي و تقويت ارزش پول

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با مثبت ارزيابي کردن سياست‌هاي بانک مرکزي در بهبود وضعيت بازار، گفت: ثبات نرخ ارز گواه روشني بر تاثيرگذاري سياست‌ها بر بازار است.

اجراي FATF خطري براي نظام بانکي و امنيت کشور ندارد

مديرعامل بانک صادرات با بيان اينکه FATF به لحاظ بانکي رعايت مي‌شود و اگر زودتر هم آن را بپذيريم به نفع خودمان خواهد بود، گفت:‌ با پذيرفتن FATF به لحاظ فني هيچ خطري متوجه نظام بانکي و پولي و امنيت کشور نخواهد شد .

راي منفي فعالان اقتصادي به حذف صفر از پول ملي

فعالان اقتصادي معتقدند با توجه به عدم ثبات اقتصادي و تورم بالا زمينه براي حذف صفر از پول ملي کشور در حال حاضر مساعد نيست.

خريد نفت از ايران اصل درست فعاليت اينستکس

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران مي‌گويد اصل درست براي فعاليت ساز و کار تسهيل تجارت ايران و اروپا (اينستکس) آن است که کشورهاي اروپايي مجوزي براي خريد نفت از ايران داشته باشند.

حذف‌ صفر با نيت جلوگيري از انتظارات تورمي

يک اقتصاددان معتقد است طرح‌هايي مانند حذف صفر از پول ملي اقداماتي پسافاجعه هستند که مسئولان اقتصادي در شرايط تورمي براي جلوگيري از ايجاد انتظارات تورمي آن را اتخاذ مي‌کنند.

ريال معناي خود را از دست داده است

رئيس کل اسبق بانک مرکزي با بيان اينکه ريال، هم به لحاظ قانوني و هم به لحاظ عملي ديگر معناي اوليه خودش را از دست داده، گفت: حذف چهار صفر از پول ملي اقدامي ضروري و الزامي است.

چندوجهي وجه التزام بانکي

نواقص موجود در راهکار وجه التزام، ضرورت ارائه روشي به عنوان راهکار جايگزين در جهت حل معضل تاخير تاديه را دو چندان مي‌نمايد.

حمايت بانک‌ها از بخش توليد

سخنگوي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت حمايت بيشتر بانک‌ها از بخش توليد در کشور تاکيد کرد.

راهکارهاي سران قوا براي جبران کسري بودجه، دست‌بردن به منابع بين‌ نسلي است

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمي اظهار داشت: در جلسه سران قوا چهار راه حل براي تامين کسري در نظر گرفته شد که به جز راه‌حل واگذاري و مولدسازي دارايي‌هاي دولت توسط وزارت اقتصاد، ساير راه‌حل‌ها نشان دهنده خطاي راهبردي، دست‌بردن به منابع بين‌ نسلي و نيز آينده ...

بانک مرکزي به جاي نظارت، دخالت مي‌کند

يک استاد دانشگاه اظهار داشت: در مورد ادغام بانک‌هاي نظامي به نوعي دولت چاره‌اي ندارد و بايد اين بانک‌ها را زير سايه بانک سپه ببرد. قطعا در ادامه اين ادغام، مشکلات زيادي به وجود خواهد آمد چون اين بانک‌ها متفاوت از يکديگر هستند، نيروي انساني زيادي دارند، دارايي ...

افزايش بازگشت ارز صادراتي با کاهش فاصله نرخ آزاد و نيما

نايب رييس اتاق بازرگاني با اشاره به کاهش فاصله بين نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نيما، اين موضوع را دليلي براي کاهش خسارت صادرکنندگان و افزايش بازگشت ارز حاصل از صادرات عنوان کرد.

بي‌اعتنايي بانک‌هاي خصوصي نسبت به قاعده‌گذاري بانک مرکزي

استاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت:در دو دهه اخير بار‌ها و بار‌ها بانک مرکزي قاعده‌گذاري کرده، بانک‌هاي خصوصي بي‌اعتنايي مطلق کرده و اين همه فساد و بحران ايجاد شده و آب از آب هم تکان نخورده است.

بانک مرکزي از اهرم ماليات براي بازگشت ارز صادراتي استفاده کند

رييس مجلس گفت: در بحث بازگشت ارز صادراتي پيشنهاداتي از بخش‌هاي مختلف ارائه شده، به طور مثال محروميت از معافيت مالياتي مي‌تواند براي صادرکنندگاني که ارز صادراتي را پس نمي‌دهند، اعمال شود.

هفته آينده سرنوشت برق بيت کوين مشخص مي‌شود

برخي از رسانه‌ها در روزهاي اخير از پيشنهاد وزارت نيرو براي تعيين تعرفه برق مصرفي استخراج ارز مجازي (بيت کوين) به ميزان ۷ سنت به ازاي هر کيلووات خبر داده بودند.

واگذاري سهام خودروسازان آسان نخواهد بود

يک کارشناس بازار سرمايه اظهار داشت: در مجموع به نظر مي‌رسد بدون ايجاد تغييرات ساختاري اوليه از جمله حذف بدهي بانکي، مشخص شدن سياست دولت در قبال واردات و وضع تعرفه، موضوع خصوصي‌سازي و واگذاري خودروسازان محقق نشود.

موانعي بر سر راه پيمان‌هاي پولي دوجانبه

از ده سال گذشته با اعمال تحريم‌هاي ظالمانه مالي و تجاري، با تلاش و پيگيري سطوح بالاي مديريتي، پيمان‌هاي پولي با کشورهاي متعددي امضا شده ولي تاکنون به مرحله اجرا در نيامده است.

اقتدار نظام در اعلام مواضع و مديريت تامين ارز، دو عامل اساسي ثبات بازار ارز

معاون سابق بانک مرکزي اظهار داشت: دولت در کنار نظارت، بايد به سمت ارز تک نرخي حرکت کند چون وجود چند نرخ براي ارز هيچ نفعي براي مردم ندارد.

رکود تورمي و نبايدهاي سياست‌گذاري پولي

در رکود تورمي، سياست‏‌هاي پولي انبساطي هيچ کارکرد مثبتي ندارند چرا که ريشه رکود، افت تقاضا نيست که بتوان با تسهيل پولي و تلاش براي کاهش نرخ سود، سرمايه‏‌گذاري و توليد را تحريک کرد.

اروپايي‌ها نگران تبعات عملياتي شدن اينستکس هستند

کارشناس مسائل بين‌المللي با اشاره به موانع پيش روي اروپا براي عملياتي کردن اينستکس، گفت: اروپايي‌ها پيوندهاي عميق اقتصادي با آمريکا دارند و نگران تبعات اجرايي کردن اينستکس هستند.

اجاره حساب بانکي؛ از نگاهي ديگر

علاوه بر محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي قانوني که براي اجاره حساب وجود دارد، ابعاد شرعي اجاره حساب بانکي به رويه‌اي که امروزه مشاهده مي‌شود، شفاف و روشن نبوده و صحت آن محل ترديد است.

موضع شفاف ايران در زمينه اينستکس

معاون اقتصادي وزير امور اقتصادي و دارايي، با تاکيد بر موضع شفاف ايران در زمينه اينستکس، گفت: بايد انتظارات ايران برآورده شود.

واکنش بورس به عملياتي شدن «اينستکس»

يک تحليل‌گر بازارهاي مالي اعلام کرد: عملياتي شدن سازوکار مالي ويژه اروپا با ايران «اينستکس» مي‌تواند فضاي تالار شيشه‌اي را به سمت رونق بيشتر سوق دهد.

عبور از تنگناي بودجه

وضع ماليات بر درآمد شخصي علاوه بر اثرگذاري جدي بر روي درآمدهاي مالياتي مي‌تواند نقش کليدي در کاهش نابرابري و افزايش عدالت اجتماعي در جامعه ايفا کند.

آيا سياست مديريت نرخ ارز بانک مرکزي حرکت در مسير درست است؟

هرچند ممکن است تلاش بانک مرکزي از روش‌هاي ايده‌آل و مبتني بر کارکرد آزاد نظام قيمت‌ها فاصله داشته باشد، اما مي‌توان آن را روش مطلوب ممکن در چارچوب محدوديت‌هاي سياستگذار پولي تلقي کرد.

خشکاندن ريشه دارايي‌هاي غيرمولد بانک‌ها

معضل دارايي­‌هاي غير مولد بانک‌ها، مقوله­‌اي پيچيده و چند بعدي است و رفع اين معضل، مستلزم تدارک بسته‌­اي از اقدامات و تمهيدات است که طيف متنوعي از ابزارها را در بر مي­‌گيرد.

عمليات بازار باز، ترمز تورم است

يک استاد دانشگاه اظهار داشت: بخشي از نظريه پولي مدرن که بر روي انتشار اوراق تاکيد دارد، در کشور اجرا شود. يعني دولت اوراق بدهي منتشر و در بخش واقعي تزريق و سرمايه‌گذاري کند تا رونق به اقتصاد بازگردد.

پيش‌شرط‌هاي موفقيت ادغام بانک‌ها

موفقيت ادغام در گرو تعيين تکليف وضعيت مازاد دارايي‌ها و نيروي انساني و از همه مهم‌تر فراهم آوردن زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري و فني ادغام است.

سازمان برنامه در تحقق اصلاحات بودجه‌اي و برنامه‌اي ضعيف عمل کرده است

استاد دانشگاه علامه اظهار داشت: در اين شرايط شاهد واکنش جسورانه و جدي سازمان برنامه و بودجه براي اصلاح نخواهيم بود و احتمالا انگيزه کافي براي برطرف کردن نقاط ضعف و دردهاي مزمن نباشد و اين مشکلات ديرپا همچنان ادامه داشته باشند.

دلايل تشکيل بازار متشکل ارزي

يک کارشناس مسائل پولي و بانکي با اشاره به اقدامات انجام شده براي تشکيل بازار متشکل معاملات ارز، هدف اصلي از راه اندازي اين بازار را شفافيت اعلام کرد.

نقدي بر صوري بودن قراردادهاي بانکي

صرفا بخشي از معاملات شبکه بانکي که در آنها هيچ نوع فعاليت اقتصادي واقعي انجام نمي‌شود صوري به حساب آمده و موارد ديگر مانند «تخلف از مفاد قراردادها» را نمي‌توان صوري در نظر گرفت.

موانع تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار در ايران

مرکز پژوهش‌هاي مجلس طي گزارشي موانع تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار در ايران را مورد بررسي قرار داده و راهکارهايي براي حل آن ارائه کرد.

جرات و اراده پيش شرط اصلي اصلاح سيستم مالياتي است

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تصريح کرد: بحث معافيت‌هاي مالياتي هميشه مطرح بوده است اما هنوز جرات بازنگري آن وجود ندارد و ضروري است با پيگيري دولت، مجلس و قوه قضائيه عملياتي شود.

مسدود کردن بخشي از تسهيلات؛ از قانون تا عمل

بلوکه کردن بخشي از مبلغ تسهيلات نزد بانک موجب اعمال نرخ سودي بالاتر از نرخ‌هاي تعييني و پرهزينه شدن تسهيلات براي مشتري مي‌شود.

تاثير پايه‌‌هاي مالياتي جديد در اقتصاد چه مي‌تواند باشد؟

از منظر اقتصادسياسي نيز معمولا در کشورهاي که با انجام اصلاحات در شرايط عادي مخالفت مي‌شود، شرايط غيرعادي بهترين زمان براي انجام اين اصلاحات است. از همين روي با در نظر گرفتن تمام جوانب نبايد از اجراي آن هراس داشت، طبيعي است که مي‌تواند اثرات منفي نيز داشته باشد اما ...

تحليل اوضاع بازار سرمايه در سال جاري

در اين روزها بازار غير مولد ارز اغلب بازارها را متاثر کرده است؛ هر چند که اين امر در بازار سهام رشد قيمت‌ها را درپي داشته اما در عين حال حداقل بازده قابل انتظار سرمايه‌گذاران را نيز افزايش داده و اين موضوع روي نرخ تامين مالي صنايع هم تاثير بسزايي گذاشته است که به ...

نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جديد ارزي بانک مرکزي

رئيس کنفدراسيون صادرات ايران معتقد است دستورالعمل جديد ارزي بانک مرکزي بخشي از دغدغه‌هاي بخش خصوصي را پوشش داده اما براي آنکه بتواند تأثيرات مثبتي از خود بر جاي گذارد، نياز به اصلاحات دارد.

بازار متشکل ارزي مي‌تواند ريل‌گذاري بازار ارز باشد

وزير پيشين بازرگاني اظهار داشت: در حوزه عراق در سال گذشته رشد ۳۳ درصدي صادرات را تجربه کرديم هر چند که در فروردين امسال ميزان صادرات با افت همراه بوده است که تلاش مي‌شود در ارديبهشت و خرداد جبران شود و دوباره جاي خود را پيدا کند.

واکنش يک کارشناس به طرح ساماندهي بازار خودرو

يک عضو هيئت علمي گروه مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت معتقد است که طرح ساماندهي بازار خودرو که روز گذشته در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد، با واقعيت‌ها و شرايط فعلي کشور منتاسب نيست.

ماليات بر معاملات ارزي شکست خواهد خورد

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: دولت مي‌تواند يک واحد پولي درشت به نام تالانت که واحد پول دوران هخامنشي بود را ايجاد کند که ارزش‌گذاري آن براساس مقدار مشخصي از طلا يا سبد ارزي باشد. اين واحد پولي مثلا معادل ۵ مثقال طلا يا ۱۰۰ دلار باشد که قدرت آن هميشه ثابت ...

انتخاب کوپن يا يارانه در واقع انتخاب بين بد و بدتر است

واعظ آشتياني اظهار داشت: شرايط اقتصادي نشان مي‌دهد که هيچ نظارتي بر رفتار و عملکردهاي فرصت‌طلبان که حيات و ممات‌شان به رانت خواري و فرصت‌طلبي گره خورده و هر روز نيز فربه‌تر مي‌شوند، وجود ندارد و اينگونه رفتارها و شاخص‌هاي ديگر مانند افزايش شکاف طبقاتي ...

عوامل بنيادي اقتصادي، نقشي در افزايش نرخ ارز نداشتند

تهران- ايرنا- يک کارشناس بازار ارز با بيان اينکه عوامل بنيادي اقتصادي عامل رشد اخير نرخ ارز نبوده اند، گفت: مهمترين عاملي که باعث افزايش قيمت ارز در هفته‌هاي اخير شده تورم انتظاري است.

قوه قضاييه وارد جرم‌انگاري تخلفات شهرسازي شود

معاون وزير راه وشهرسازي با بيان اينکه سيل اخير تلنگري بود تا تاکيدي بر اجراي قوانين و ضوابط مرتبط با ساخت و ساز شود،گفت:‌اگر تخلفي در ساخت و ساز انجام شود اين تخلف جرم‌انگاري نمي‌شود و ما امروز به دنبال جرم ا‌نگاري تخلفات شهرسازي هستيم.اگر تخلفات ساخت و ساز ...

سياه و سفيد حذف معافيت‌هاي نفتي

هر چند انتظار بر اين است که اقتصاد ايران از حذف معافيت تحريم‌هاي نفتي، بيشتر با پيامدهاي منفي مواجه شود، اما اين شرايط مي‌تواند پيامدهاي مثبت براي اقتصاد کشور نيز به‌ دنبال داشته باشد.

نظام بانکي با خشکسالي منابع مالي روبروست

تهران- ايرنا- مديرعامل سابق بانک مسکن با بيان اينکه بانک ها اکنون دچار خشکسالي منابع مالي شده اند، گفت: دولت مي تواند با عرضه اوراق بهادار در ازاي بدهي خود به آنها، اين امکان را فراهم سازد تا با خريد و فروش اين اوراق توسط بانک ها در عمليات «بازار باز»، سود بين ...

دلايل افزايش نرخ تورم

معاون اقتصادي وزير اقتصاد درباره دليل رشد تورم در کشور گفت: بخشي از افزايش نرخ تورم به نوسانات نرخ ارز و مسائل توزيع و واردات مربوط است و وزارت اقتصاد وظايف خود را دنبال مي‌کند.

سرمايه هاي سرگردان بايد به سمت پروژه‌هاي عظيم و فراملي هدايت شود

نايب رييس کميسيون اقتصادي مجلس، با بيان اينکه سرمايه‌هاي سرگردان هر روز به يک سمت مي‌روند گفت: بايد اين سرمايه ها را به سمت پروژه‌هاي عظيم و فراملي سوق داد.

در مورد استراتژيک‌ترين کالا شتابزده و سياسي تصميم نگيريم

عضو کميسيون انرژي اتاق بازرگاني ايران گفت: رشد اقتصادي کشور منفي است، هر گونه افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي شتابزده و بصورت تصاعدي قيمت تمام شده کالا و خدمات را افزايش و در جامعه ايجاد عارضه مي‌کند.

دادستان کل با عدم بازگشت ارز صادراتي به سامانه «نيما» برخورد کند

سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس، گفت: ارز صادراتي از منابع ملي اين کشور براي صادرکنندگان به دست آمده و بايد به سامانه نيما و مردم بازگردد و دادستان کل کشور بايد به موضوع عدم بازگشت ارز ورود کند.

"اينستکس" کانال مالي است و ارتباطي به تهاتر ندارد

عضو فراکسيون اميد مجلس گفت: اينستکس يک کانال مالي است و ربطي به تهاتر نفت در برابر غذا و دارو ندارد.

خصوصي‌سازي با اخراج کارگران معنا ندارد

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه هيچ‌کس حق ندارد به محض خصوصي‌سازي، کارگران را اخراج کند، گفت: هنگامي که بحث خصوصي‌سازي مطرح شد، نبايد بلافاصله کارگران را اخراج يا تعديل کرد و اگر موردي مشاهده شود، خلاف قانون است.

جنيدي: تجميع بانک هاي نظامي مغاير با خصوصي سازي نيست

تهران- ايرنا- معاون حقوقي رييس جمهوري تصميم به تجميع بانک ها و موسسه هاي مالي وابسته به نيروهاي مسلح در يک بانک دولتي را مغاير با خصوصي سازي ندانست زيرا مالکيت آنها پيش از اين در دست خصولتي ها بوده است.

۳ عاملي که به تورم مزمن دامن مي زند

مشاور اقتصادي پيشين رئيس‌جمهور گفت: افزايش ذخائر خارجي بانک مرکزي و افزايش بدهي دولت به نظام بانکي يا افزايش بدهي سيستم بانکي به بانک مرکزي منجر به تورم مزمن مي‌شود.

راه‌هاي تقويت ارزش پول ملّي

اين روزها بانک مرکزي تحت فشار قرار گرفته که پول ملي رو تقويت کنه. ببينيم بانک مرکزي چکار مي‌تونه بکنه، و تبعات هر کدوم چيه.

در بازار خاکستري نفت عرضه مي‌شود؛ اطلاعات خير

عضو اتاق بازرگاني تهران گفت: در اقتصاد خاکستري از يک روش، دو يا چند بار استفاده نمي‌کنند بلافاصله روش را تغيير مي‌دهند چون تکرار باعث لو رفتن مي‌شود.

تجارت خارجي گرفتار مدلهاي فاقد ساختار است

نايب رئيس فدراسيون واردات گفت: فقدان ساختار مناسب براي واردات از طريق ارز حاصل از صادرات، سبب شده که صادرکنندگان و واردکنندگان در فضايي غير شفاف و غير قابل اعتماد و اطمينان به جان هم بيافتند و امنيت ذهني يکديگر را نشانه بروند.

نظام يارانه‌اي اصلاح نشود، شکاف طبقاتي افزايش مي‌يابد

وحيد شقاقي شهري تاکيد دارد که اصلاح نظام مالياتي و به کار انداختن ماليات‌ها در جهت بازتوزيع درآمدها ضروري است. او مي‌گويد: نظام يارانه و نظام مالياتي در ايران شفاف نيستند و کسي نمي‌‌داند اگر درآمدي وجود داشته، آيا به فقرا اختصاص يافته است.

بايد براي تحريم‌ها آماده مي‌شديم

عضو اتاق بازرگاني تهران معتقد است با توجه به تجربه فشارهاي سال‌هاي قبل در اقتصاد ايران که موجب تضعيف بدنه اقتصادي کشور شده، بايد براي عبور از اين تحريم‌ها آماده مي‌شديم.

در چهار سال گذشته صداي بخش خصوصي بوديم

رئيس اتاق بازرگاني تهران معتقد است: در صورتي که اتاق بازرگاني قصد داشته باشد در سال‌هاي آينده نفود خود را تقويت کرده و بتواند دغدغه‌هاي اين بخش را به دولت منتقل کند، همکاري و حضور در کنار هم اصلي‌ترين عامل تاثيرگذار خواهد بود.

شرايط جديد کشور و ضرورت تشکيل وزارت بازرگاني

يادداشت/ عليرضا ايزدي - کارشناس بازرگاني

 

تفکيک يا ادغام وزارتخانه‌ها همواره يکي از مسائلي است که در اغلب دولت‌ها به اقتضاي شرايط سياسي، اقتصادي و اجتماعي مطرح مي‌شود. تصميم‌گيري در اين زمينه به طور معمول در اکثر دنيا بر عهده ...

INSTEX زير چتر وزارت خارجه‌ است نه وزارت اقتصاد

استاد اقتصاد دانشگاه اوزنابروک آلمان اظهار داشت: در صورتي که ساير کشورها مانند روسيه و چين که آمريکا آنها را نيز تحريم مي‌کند و احتمالا در آينده تحريم‌هاي خود را در قبال آنها گسترش خواهد داد به اينستکس بپيوندند و کالاهاي تحريم شده خود را با اتحاديه اروپا از اين ...

ارائه خدمات ويژه بانکي در مناطق آزاد

معاون توليد، صادرات و فناوري مناطق آزاد با تاکيد بر ارائه خدمات خاص بانک‌ها در مناطق آزاد، گفت: براي ارائه محصولات بانکي، بيمه‌اي و بورسي ويژه مناطق آزاد، رايزني‌هايي انجام شده است.

تحول در سياست‌گذاري اعتباري؛ ضرورت گذار از تامين مالي سنتي

طرح‌هاي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نيازمند تحول در سياست‌گذاري اعتباري و پرهيز از تامين مالي سنتي به صورت اعطاء تسهيلات غيرهدفمند بوده است.

آسيب عدم تصويب FATF به اقتصاد

نايب رييس اتاق بازرگاني با اشاره به ارجاع لايحه CFT از سوي مجلس به مجمع تشخيص مصلحت که يکي از لوايح چهارگانه FATF است، گفت: دود تصويب نشدن FATF به چشم تمام مردم و اقتصاد کشور خواهد رفت.

تصميم پرداخت سود ماه‌شمار براي سپرده‌ها مثبت است

يک کارشناس بانکداري اظهار داشت: متاسفانه بانک‌ها از نظر ساختار مالي در قالب بسيار بدي قرار دارند و اگر اصلاحات جدي صورت نگيرد و افزايش سرمايه را در دستور کار قرار ندهند دچار سرنوشت موسسات غيرمجاز خواهند شد.

نقدينگي سيال در بانک ها حبس مي شود؟

تهران- ايرنا- شوراي پول و اعتبار در مصوبه اي پرداخت سود روزشمار به حساب هاي سپرده کوتاه مدت را ممنوع کرد تا در سايه آن هم سياليت نقدينگي که در ماه هاي اخير به سمت پول حرکت کرده کم شود و هم شبکه بانکي از پرداخت هزينه هاي بيشتر رهايي يابد.

سيستم بانکي از شکاف درآمد و هزينه رنج مي‌برد

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: وقتي ترمز سوداگري در بازار ارز کشيده مي‌شود هيجان و سوداگري در ساير بازارها نيز کاهش مي‌يابد و سيستم بانکي تبديل به امن‌ترين و بهترين مکان براي سپرده‌گذاران مي‌شود.

هيچ ابلاغيه‌اي در مورد سهم صندوق در بودجه 98 به دست ما نرسيده است

رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي اظهار داشت: در مورد سهم صندوق توسعه ملي بايد نظر رهبري به طور قطع اعلام شود تا دولت بر اساس آن استراتژي خود را مشخص کند و تا امروز هيچ ابلاغيه‌اي در اين مورد به ما نشده است.

اوراق تسويه بخشي از فشار نظام بانکي را خواهد کاست/ اوراق تسويه نوآوري خوب اما ناکافي است

سعدوندي اظهار داشت: به باور بنده بهتر بود تا بدهي دولت به نظام بانکي که ۲۵۰ هزار ميليارد تومان است به اوراق تبديل و جايگزين بدهي شود و اوراق جديد فروخته و درآمد حاصل به طلبکاران از دولت بويژه پيمانکاران پرداخت شود.

تشکيل تعاوني‌هاي سهامي خاص براي خريد شرکت‌هاي دولتي

وزير امور اقتصادي و دارايي تشکيل شرکت هاي تعاوني جديد و خريد شرکت هاي دولتي آماده واگذاري توسط آنها را، راهکاري موفق براي کوچک سازي دولت و تحقق سهم ۲۰ درصدي شرکت هاي تعاوني از خصوصي‌سازي خواند.

 

اصلاح ضروري نظام بانکي

عضو کميسيون برنامه مجلس با اشاره به تمهيدات دولت و مجلس براي مقابله با تحريم ها، از لزوم انجام اقدامات دفاعي مناسب در اين زمينه سخن گفت.

گمرک از درگاه هاي جدي مبارزه با قاچاق است

وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد که گمرک از درگاه هاي جدي مبارزه با قاچاق است و بايد در اين بخش از جديدترين ابزارها استفاده کرد.

نظام بانکي ورشکسته توان حمايت از توليد را ندارد

پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادي گفت: بانک‌ها در شرايطي نيستند که از توليدکنندگان حمايت کنند؛ چراکه به شدت به بانک‌ مرکزي و دولت وابسته هستند و بسياري از اينها بدون دريافت وام از بانک مرکزي نمي‌توانند به حيات روزمره خود ادامه دهند. از اين رو مسئله جدي است و در ...

موشکافي چالش‌هاي بازار سرمايه و بررسي ابهامات سهام‌داران

جذب نقدينگي به بازار سرمايه، حدِ اعتباري گارگزاري‌ها، معاملاتِ مشکوک برخي از سهامداران حقوقي، سودآوري شرکت‌هاي بورسي ناشي از افزايش نرخ ارز و بسياري از موارد ديگر، اين روزها از جمله دغدغه سهامداران و موضوعات روز بازارهاي مالي ايران است. ايسنا در گفت‌وگويي ...

5 هزار هکتار از تهران درگير بد مسکني است

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه رفع بدمسکني در اولويت سياست‌هاي شهري در تهران قرار دارد،‌ گفت: اساسا انبوه‌سازي در بازآفريني شهري معنا و مفهوم ندارد و در اجراي طرح‌هاي بازآفريني بايد پايبند اسناد بالادستي مانند طرح‌هاي تفصيلي شهري باشيم.

اگر اروپا به وعده‌هاي بانکي عمل نکند چه مي‌توانيم بکنيم؟

مهلت نهايي آمريکا به جامعه جهاني ارتباطات مالي بين‌ بانکي (سوئيفت) براي قطع ارتباط با بانک‌هاي ايراني در حالي به سرانجام مي‌رسد که اروپايي‌ها هنوز راهکار جايگزيني براي مساله تبادلات بانک ايران ارائه نکرده‌اند؛ در اين باره يک اقتصاددان معتقد است در صورت ...

پيشنهادات جديد مالياتي فعالان اقتصادي براي شرايط کنوني اقتصاد

نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران، با بيان اينکه در شرايط کنوني اقتصاد ايران که برنامه‌هاي تاب‌آوري اقتصادي مدنظر است، بايد ماليات بر شرکتها تعديل شود، گفت: پايه‌هاي جديد مالياتي بايد تعريف شود.

رقبا در حال برنامه‌ريزي براي گرفتن بازارهاي ايران هستند

رئييس کميسيون صادرات اتاق ايران گفت: در حالي که ما امروز اينجا بر سر پيمان سپاري ارزي و مشکلات صادر کنندگان با يکديگر سرو کله مي‌زنيم رقباي ما در حال برنامه‌ريزي براي گرفتن بازار هستند به طور مثال در عراق ، ترکيه و عربستان منتظر کوچکترين لغزش ما هستند تا بلافاصله ...

نقدينگي، موتور محرک رونق بورس است

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: تداوم ورود و حضور نقدينگي به بازار سهام در بلندمدت زماني اتفاق مي‌افتد که اقتصاد کشور از حالت تورمي و رکود خود خارج شود.

چين تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران را به رسميت نمي‌شناسد

نايب رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و چين گفت: تمامي مقامات مسئول چيني که در ارتباط با حوزه تجارت با ايران هستند تاکيد دارند تحريم هاي آمريکا را به رسميت نمي شناسند و تجارت با ايران را ادامه مي دهند.

مجلس نسبت به بودجه شرکت‌هاي دولتي بي‌تفاوت نباشد

معاون پيشين بانک مرکزي اظهار کرد: اصلاحات اقتصادي در مقايسه با اصلاحات اجتماعي و فرهنگي آسان‌تر است به شرطي که سياست‌هاي صحيح و همگرا اتخاذ شود همچنين دولت نيز براي رسيدن به اهداف خود بايد در برخي رفتارهاي خود تجديد نظر کند.

ضرورت حمايت صندوق توسعه ملي از دولت

عضو پيشين هيات عامل صندوق توسعه ملي اظهار کرد: با در نظر گرفتن شرايط اقتصادي و در مضيقه بودن دولت و بانک مرکزي در تامين مالي طرح‌هاي مختلف اقتصادي، بايد اين نقشه راه با مجوز مقام معظم رهبري يا قانوني شدن آن تدوين شود تا دولت از اين فضاي موجود و چالش‌هاي پيش رو به ...

حرف سرمايه گذار خارجي را نزنيد که نبوده و نيست

مديرعامل منطقه آزاد کيش با بيان اينکه سرمايه گذار خارجي در جزيره در گذشته حضور نداشته و الان هم نيست، گفت: با وجود تمام اين تحولات اقتصادي در تابستان امسال 12.5 درصد افزايش گردشگر و 4.5 درصد هم افزايش در ضريب اشغال هتل‌ها را تجربه کرديم.

موسسات پولي و بانکها اقتصاد را تخريب کردند

مصطفي شريف معتقد است اگر بازتوزيع درآمدهاي ملي به نفع توليد و سرمايه‌گذاري مولد صورت بگيرد و مبارزه با رانت و فساد هم جدي پيگيري شود، ضعف‌ها و کمبودهاي اقتصادي و اجتماعي قابل درمان است.

مثبت ها و منفي هاي فستيوال جديد نفتي

دبير کل فدراسيون صادرات انرژي گفت: بايد اهليت خريداران با استفاده از ظرفيت‌ تشکل‌هاي اقتصادي اتاق بازارگاني احصا شود تا اتفاقاتي که نفت را بردند و هنوز منابع مالي کشور را برنگردانده‌اند، رخ ندهد.

مزاياي سامانه جايگزين سوئيفت

کارشناسان و فعالان اقتصادي معتقدند با راه‌اندازي سامانه جايگزين سوئيفت، به طور حتم محدوديت‌هاي بين المللي ايران رفع و معاملات با دلار نيز کمرنگ خواهد شد.

دولت‌مردان به بخش تعاون توجه کمتري دارند

رئيس اتاق تعاون ايران با بيان اينکه بخش تعاون کمتر مورد توجه دولتمردان بوده، گفت: بخش تعاون به تنهايي يک دولت کوچک است و در همه عرصه‌ها اعم از کشاورزي، بانک و بيمه و شرکت‌هاي دانش بنيان فعاليت مي‌کند.

قيمت خودرو در بازار اشباع شده است

تهران- ايرنا- عضو هيات علمي گروه مهندسي خودرو در دانشگاه علم و صنعت ايران گفت: قيمت خودرو در بازار اشباع شده و کشش افزايش بيشتر را ندارد.

سقوط دلار به زير ۷ هزار تومان قطعي است

يک استاد دانشگاه با بيان نتايج يک بررسي از نرخ واقعي دلار در ايران و اينکه نرخ بزودي به زير ۷ هزار تومان باز خواهد گشت، گفت: نرخ واقعي دلار در ايران بين ۵ هزار و ۹۳۰ تومان تا ۶ هزار و ۵۴۰ تومان است.

کانال ارتباط مالي با اروپا بر پايه يورو به راحتي قابل اجراست

برخي صاحب نظران در حالي از اثربخش بودن کانال ارتباط مالي اروپا با ايران ترديد مي کنند که استاد اقتصاد دانشگاه تهران مي گويد، ايجاد اين ساز و کار برپايه يورو براحتي و با اراده طرف اروپايي امکانپذير است.

خشت کج نظام بانکي

رئيس‌کل پيشين بانک مرکزي خشت کج نظام بانکي را انحراف درخصوص پرداخت سود علي‌الحساب به سپرده‌‌گذاران در سال‌هاي ابتدايي اجرايي شدن قانون عمليات بانکداري بدون ربا معرفي کرد.

اثرات اصول حاکميت شرکتي در ثبات نظام بانکي

عليرضا بلگوري پياده‌سازي اصول حاکميت شرکتي را از عوامل ثبات سيستم بانکي و بهبود عملکرد آن دانست.