ثبات ارزي و تقويت ارزش پول

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با مثبت ارزيابي کردن سياست‌هاي بانک مرکزي در بهبود وضعيت بازار، گفت: ثبات نرخ ارز گواه روشني بر تاثيرگذاري سياست‌ها بر بازار است.

اجراي FATF خطري براي نظام بانکي و امنيت کشور ندارد

مديرعامل بانک صادرات با بيان اينکه FATF به لحاظ بانکي رعايت مي‌شود و اگر زودتر هم آن را بپذيريم به نفع خودمان خواهد بود، گفت:‌ با پذيرفتن FATF به لحاظ فني هيچ خطري متوجه نظام بانکي و پولي و امنيت کشور نخواهد شد .

راي منفي فعالان اقتصادي به حذف صفر از پول ملي

فعالان اقتصادي معتقدند با توجه به عدم ثبات اقتصادي و تورم بالا زمينه براي حذف صفر از پول ملي کشور در حال حاضر مساعد نيست.

خريد نفت از ايران اصل درست فعاليت اينستکس

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران مي‌گويد اصل درست براي فعاليت ساز و کار تسهيل تجارت ايران و اروپا (اينستکس) آن است که کشورهاي اروپايي مجوزي براي خريد نفت از ايران داشته باشند.

حذف‌ صفر با نيت جلوگيري از انتظارات تورمي

يک اقتصاددان معتقد است طرح‌هايي مانند حذف صفر از پول ملي اقداماتي پسافاجعه هستند که مسئولان اقتصادي در شرايط تورمي براي جلوگيري از ايجاد انتظارات تورمي آن را اتخاذ مي‌کنند.

ريال معناي خود را از دست داده است

رئيس کل اسبق بانک مرکزي با بيان اينکه ريال، هم به لحاظ قانوني و هم به لحاظ عملي ديگر معناي اوليه خودش را از دست داده، گفت: حذف چهار صفر از پول ملي اقدامي ضروري و الزامي است.

چندوجهي وجه التزام بانکي

نواقص موجود در راهکار وجه التزام، ضرورت ارائه روشي به عنوان راهکار جايگزين در جهت حل معضل تاخير تاديه را دو چندان مي‌نمايد.

حمايت بانک‌ها از بخش توليد

سخنگوي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت حمايت بيشتر بانک‌ها از بخش توليد در کشور تاکيد کرد.

راهکارهاي سران قوا براي جبران کسري بودجه، دست‌بردن به منابع بين‌ نسلي است

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمي اظهار داشت: در جلسه سران قوا چهار راه حل براي تامين کسري در نظر گرفته شد که به جز راه‌حل واگذاري و مولدسازي دارايي‌هاي دولت توسط وزارت اقتصاد، ساير راه‌حل‌ها نشان دهنده خطاي راهبردي، دست‌بردن به منابع بين‌ نسلي و نيز آينده ...

بانک مرکزي به جاي نظارت، دخالت مي‌کند

يک استاد دانشگاه اظهار داشت: در مورد ادغام بانک‌هاي نظامي به نوعي دولت چاره‌اي ندارد و بايد اين بانک‌ها را زير سايه بانک سپه ببرد. قطعا در ادامه اين ادغام، مشکلات زيادي به وجود خواهد آمد چون اين بانک‌ها متفاوت از يکديگر هستند، نيروي انساني زيادي دارند، دارايي ...

افزايش بازگشت ارز صادراتي با کاهش فاصله نرخ آزاد و نيما

نايب رييس اتاق بازرگاني با اشاره به کاهش فاصله بين نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نيما، اين موضوع را دليلي براي کاهش خسارت صادرکنندگان و افزايش بازگشت ارز حاصل از صادرات عنوان کرد.

بي‌اعتنايي بانک‌هاي خصوصي نسبت به قاعده‌گذاري بانک مرکزي

استاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت:در دو دهه اخير بار‌ها و بار‌ها بانک مرکزي قاعده‌گذاري کرده، بانک‌هاي خصوصي بي‌اعتنايي مطلق کرده و اين همه فساد و بحران ايجاد شده و آب از آب هم تکان نخورده است.

بانک مرکزي از اهرم ماليات براي بازگشت ارز صادراتي استفاده کند

رييس مجلس گفت: در بحث بازگشت ارز صادراتي پيشنهاداتي از بخش‌هاي مختلف ارائه شده، به طور مثال محروميت از معافيت مالياتي مي‌تواند براي صادرکنندگاني که ارز صادراتي را پس نمي‌دهند، اعمال شود.

هفته آينده سرنوشت برق بيت کوين مشخص مي‌شود

برخي از رسانه‌ها در روزهاي اخير از پيشنهاد وزارت نيرو براي تعيين تعرفه برق مصرفي استخراج ارز مجازي (بيت کوين) به ميزان ۷ سنت به ازاي هر کيلووات خبر داده بودند.

واگذاري سهام خودروسازان آسان نخواهد بود

يک کارشناس بازار سرمايه اظهار داشت: در مجموع به نظر مي‌رسد بدون ايجاد تغييرات ساختاري اوليه از جمله حذف بدهي بانکي، مشخص شدن سياست دولت در قبال واردات و وضع تعرفه، موضوع خصوصي‌سازي و واگذاري خودروسازان محقق نشود.

موانعي بر سر راه پيمان‌هاي پولي دوجانبه

از ده سال گذشته با اعمال تحريم‌هاي ظالمانه مالي و تجاري، با تلاش و پيگيري سطوح بالاي مديريتي، پيمان‌هاي پولي با کشورهاي متعددي امضا شده ولي تاکنون به مرحله اجرا در نيامده است.

اقتدار نظام در اعلام مواضع و مديريت تامين ارز، دو عامل اساسي ثبات بازار ارز

معاون سابق بانک مرکزي اظهار داشت: دولت در کنار نظارت، بايد به سمت ارز تک نرخي حرکت کند چون وجود چند نرخ براي ارز هيچ نفعي براي مردم ندارد.

رکود تورمي و نبايدهاي سياست‌گذاري پولي

در رکود تورمي، سياست‏‌هاي پولي انبساطي هيچ کارکرد مثبتي ندارند چرا که ريشه رکود، افت تقاضا نيست که بتوان با تسهيل پولي و تلاش براي کاهش نرخ سود، سرمايه‏‌گذاري و توليد را تحريک کرد.

اروپايي‌ها نگران تبعات عملياتي شدن اينستکس هستند

کارشناس مسائل بين‌المللي با اشاره به موانع پيش روي اروپا براي عملياتي کردن اينستکس، گفت: اروپايي‌ها پيوندهاي عميق اقتصادي با آمريکا دارند و نگران تبعات اجرايي کردن اينستکس هستند.

اجاره حساب بانکي؛ از نگاهي ديگر

علاوه بر محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي قانوني که براي اجاره حساب وجود دارد، ابعاد شرعي اجاره حساب بانکي به رويه‌اي که امروزه مشاهده مي‌شود، شفاف و روشن نبوده و صحت آن محل ترديد است.

موضع شفاف ايران در زمينه اينستکس

معاون اقتصادي وزير امور اقتصادي و دارايي، با تاکيد بر موضع شفاف ايران در زمينه اينستکس، گفت: بايد انتظارات ايران برآورده شود.

واکنش بورس به عملياتي شدن «اينستکس»

يک تحليل‌گر بازارهاي مالي اعلام کرد: عملياتي شدن سازوکار مالي ويژه اروپا با ايران «اينستکس» مي‌تواند فضاي تالار شيشه‌اي را به سمت رونق بيشتر سوق دهد.

عبور از تنگناي بودجه

وضع ماليات بر درآمد شخصي علاوه بر اثرگذاري جدي بر روي درآمدهاي مالياتي مي‌تواند نقش کليدي در کاهش نابرابري و افزايش عدالت اجتماعي در جامعه ايفا کند.

آيا سياست مديريت نرخ ارز بانک مرکزي حرکت در مسير درست است؟

هرچند ممکن است تلاش بانک مرکزي از روش‌هاي ايده‌آل و مبتني بر کارکرد آزاد نظام قيمت‌ها فاصله داشته باشد، اما مي‌توان آن را روش مطلوب ممکن در چارچوب محدوديت‌هاي سياستگذار پولي تلقي کرد.

خشکاندن ريشه دارايي‌هاي غيرمولد بانک‌ها

معضل دارايي­‌هاي غير مولد بانک‌ها، مقوله­‌اي پيچيده و چند بعدي است و رفع اين معضل، مستلزم تدارک بسته‌­اي از اقدامات و تمهيدات است که طيف متنوعي از ابزارها را در بر مي­‌گيرد.

عمليات بازار باز، ترمز تورم است

يک استاد دانشگاه اظهار داشت: بخشي از نظريه پولي مدرن که بر روي انتشار اوراق تاکيد دارد، در کشور اجرا شود. يعني دولت اوراق بدهي منتشر و در بخش واقعي تزريق و سرمايه‌گذاري کند تا رونق به اقتصاد بازگردد.

پيش‌شرط‌هاي موفقيت ادغام بانک‌ها

موفقيت ادغام در گرو تعيين تکليف وضعيت مازاد دارايي‌ها و نيروي انساني و از همه مهم‌تر فراهم آوردن زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري و فني ادغام است.

سازمان برنامه در تحقق اصلاحات بودجه‌اي و برنامه‌اي ضعيف عمل کرده است

استاد دانشگاه علامه اظهار داشت: در اين شرايط شاهد واکنش جسورانه و جدي سازمان برنامه و بودجه براي اصلاح نخواهيم بود و احتمالا انگيزه کافي براي برطرف کردن نقاط ضعف و دردهاي مزمن نباشد و اين مشکلات ديرپا همچنان ادامه داشته باشند.

دلايل تشکيل بازار متشکل ارزي

يک کارشناس مسائل پولي و بانکي با اشاره به اقدامات انجام شده براي تشکيل بازار متشکل معاملات ارز، هدف اصلي از راه اندازي اين بازار را شفافيت اعلام کرد.

نقدي بر صوري بودن قراردادهاي بانکي

صرفا بخشي از معاملات شبکه بانکي که در آنها هيچ نوع فعاليت اقتصادي واقعي انجام نمي‌شود صوري به حساب آمده و موارد ديگر مانند «تخلف از مفاد قراردادها» را نمي‌توان صوري در نظر گرفت.

موانع تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار در ايران

مرکز پژوهش‌هاي مجلس طي گزارشي موانع تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار در ايران را مورد بررسي قرار داده و راهکارهايي براي حل آن ارائه کرد.

جرات و اراده پيش شرط اصلي اصلاح سيستم مالياتي است

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تصريح کرد: بحث معافيت‌هاي مالياتي هميشه مطرح بوده است اما هنوز جرات بازنگري آن وجود ندارد و ضروري است با پيگيري دولت، مجلس و قوه قضائيه عملياتي شود.

مسدود کردن بخشي از تسهيلات؛ از قانون تا عمل

بلوکه کردن بخشي از مبلغ تسهيلات نزد بانک موجب اعمال نرخ سودي بالاتر از نرخ‌هاي تعييني و پرهزينه شدن تسهيلات براي مشتري مي‌شود.

تاثير پايه‌‌هاي مالياتي جديد در اقتصاد چه مي‌تواند باشد؟

از منظر اقتصادسياسي نيز معمولا در کشورهاي که با انجام اصلاحات در شرايط عادي مخالفت مي‌شود، شرايط غيرعادي بهترين زمان براي انجام اين اصلاحات است. از همين روي با در نظر گرفتن تمام جوانب نبايد از اجراي آن هراس داشت، طبيعي است که مي‌تواند اثرات منفي نيز داشته باشد اما ...

تحليل اوضاع بازار سرمايه در سال جاري

در اين روزها بازار غير مولد ارز اغلب بازارها را متاثر کرده است؛ هر چند که اين امر در بازار سهام رشد قيمت‌ها را درپي داشته اما در عين حال حداقل بازده قابل انتظار سرمايه‌گذاران را نيز افزايش داده و اين موضوع روي نرخ تامين مالي صنايع هم تاثير بسزايي گذاشته است که به ...

نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جديد ارزي بانک مرکزي

رئيس کنفدراسيون صادرات ايران معتقد است دستورالعمل جديد ارزي بانک مرکزي بخشي از دغدغه‌هاي بخش خصوصي را پوشش داده اما براي آنکه بتواند تأثيرات مثبتي از خود بر جاي گذارد، نياز به اصلاحات دارد.

بازار متشکل ارزي مي‌تواند ريل‌گذاري بازار ارز باشد

وزير پيشين بازرگاني اظهار داشت: در حوزه عراق در سال گذشته رشد ۳۳ درصدي صادرات را تجربه کرديم هر چند که در فروردين امسال ميزان صادرات با افت همراه بوده است که تلاش مي‌شود در ارديبهشت و خرداد جبران شود و دوباره جاي خود را پيدا کند.

واکنش يک کارشناس به طرح ساماندهي بازار خودرو

يک عضو هيئت علمي گروه مهندسي خودرو دانشگاه علم و صنعت معتقد است که طرح ساماندهي بازار خودرو که روز گذشته در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد، با واقعيت‌ها و شرايط فعلي کشور منتاسب نيست.

ماليات بر معاملات ارزي شکست خواهد خورد

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: دولت مي‌تواند يک واحد پولي درشت به نام تالانت که واحد پول دوران هخامنشي بود را ايجاد کند که ارزش‌گذاري آن براساس مقدار مشخصي از طلا يا سبد ارزي باشد. اين واحد پولي مثلا معادل ۵ مثقال طلا يا ۱۰۰ دلار باشد که قدرت آن هميشه ثابت ...

انتخاب کوپن يا يارانه در واقع انتخاب بين بد و بدتر است

واعظ آشتياني اظهار داشت: شرايط اقتصادي نشان مي‌دهد که هيچ نظارتي بر رفتار و عملکردهاي فرصت‌طلبان که حيات و ممات‌شان به رانت خواري و فرصت‌طلبي گره خورده و هر روز نيز فربه‌تر مي‌شوند، وجود ندارد و اينگونه رفتارها و شاخص‌هاي ديگر مانند افزايش شکاف طبقاتي ...

عوامل بنيادي اقتصادي، نقشي در افزايش نرخ ارز نداشتند

تهران- ايرنا- يک کارشناس بازار ارز با بيان اينکه عوامل بنيادي اقتصادي عامل رشد اخير نرخ ارز نبوده اند، گفت: مهمترين عاملي که باعث افزايش قيمت ارز در هفته‌هاي اخير شده تورم انتظاري است.

قوه قضاييه وارد جرم‌انگاري تخلفات شهرسازي شود

معاون وزير راه وشهرسازي با بيان اينکه سيل اخير تلنگري بود تا تاکيدي بر اجراي قوانين و ضوابط مرتبط با ساخت و ساز شود،گفت:‌اگر تخلفي در ساخت و ساز انجام شود اين تخلف جرم‌انگاري نمي‌شود و ما امروز به دنبال جرم ا‌نگاري تخلفات شهرسازي هستيم.اگر تخلفات ساخت و ساز ...

سياه و سفيد حذف معافيت‌هاي نفتي

هر چند انتظار بر اين است که اقتصاد ايران از حذف معافيت تحريم‌هاي نفتي، بيشتر با پيامدهاي منفي مواجه شود، اما اين شرايط مي‌تواند پيامدهاي مثبت براي اقتصاد کشور نيز به‌ دنبال داشته باشد.

نظام بانکي با خشکسالي منابع مالي روبروست

تهران- ايرنا- مديرعامل سابق بانک مسکن با بيان اينکه بانک ها اکنون دچار خشکسالي منابع مالي شده اند، گفت: دولت مي تواند با عرضه اوراق بهادار در ازاي بدهي خود به آنها، اين امکان را فراهم سازد تا با خريد و فروش اين اوراق توسط بانک ها در عمليات «بازار باز»، سود بين ...

دلايل افزايش نرخ تورم

معاون اقتصادي وزير اقتصاد درباره دليل رشد تورم در کشور گفت: بخشي از افزايش نرخ تورم به نوسانات نرخ ارز و مسائل توزيع و واردات مربوط است و وزارت اقتصاد وظايف خود را دنبال مي‌کند.

سرمايه هاي سرگردان بايد به سمت پروژه‌هاي عظيم و فراملي هدايت شود

نايب رييس کميسيون اقتصادي مجلس، با بيان اينکه سرمايه‌هاي سرگردان هر روز به يک سمت مي‌روند گفت: بايد اين سرمايه ها را به سمت پروژه‌هاي عظيم و فراملي سوق داد.

در مورد استراتژيک‌ترين کالا شتابزده و سياسي تصميم نگيريم

عضو کميسيون انرژي اتاق بازرگاني ايران گفت: رشد اقتصادي کشور منفي است، هر گونه افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي شتابزده و بصورت تصاعدي قيمت تمام شده کالا و خدمات را افزايش و در جامعه ايجاد عارضه مي‌کند.

دادستان کل با عدم بازگشت ارز صادراتي به سامانه «نيما» برخورد کند

سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي مجلس، گفت: ارز صادراتي از منابع ملي اين کشور براي صادرکنندگان به دست آمده و بايد به سامانه نيما و مردم بازگردد و دادستان کل کشور بايد به موضوع عدم بازگشت ارز ورود کند.

"اينستکس" کانال مالي است و ارتباطي به تهاتر ندارد

عضو فراکسيون اميد مجلس گفت: اينستکس يک کانال مالي است و ربطي به تهاتر نفت در برابر غذا و دارو ندارد.

خصوصي‌سازي با اخراج کارگران معنا ندارد

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه هيچ‌کس حق ندارد به محض خصوصي‌سازي، کارگران را اخراج کند، گفت: هنگامي که بحث خصوصي‌سازي مطرح شد، نبايد بلافاصله کارگران را اخراج يا تعديل کرد و اگر موردي مشاهده شود، خلاف قانون است.

جنيدي: تجميع بانک هاي نظامي مغاير با خصوصي سازي نيست

تهران- ايرنا- معاون حقوقي رييس جمهوري تصميم به تجميع بانک ها و موسسه هاي مالي وابسته به نيروهاي مسلح در يک بانک دولتي را مغاير با خصوصي سازي ندانست زيرا مالکيت آنها پيش از اين در دست خصولتي ها بوده است.

۳ عاملي که به تورم مزمن دامن مي زند

مشاور اقتصادي پيشين رئيس‌جمهور گفت: افزايش ذخائر خارجي بانک مرکزي و افزايش بدهي دولت به نظام بانکي يا افزايش بدهي سيستم بانکي به بانک مرکزي منجر به تورم مزمن مي‌شود.

راه‌هاي تقويت ارزش پول ملّي

اين روزها بانک مرکزي تحت فشار قرار گرفته که پول ملي رو تقويت کنه. ببينيم بانک مرکزي چکار مي‌تونه بکنه، و تبعات هر کدوم چيه.

در بازار خاکستري نفت عرضه مي‌شود؛ اطلاعات خير

عضو اتاق بازرگاني تهران گفت: در اقتصاد خاکستري از يک روش، دو يا چند بار استفاده نمي‌کنند بلافاصله روش را تغيير مي‌دهند چون تکرار باعث لو رفتن مي‌شود.

تجارت خارجي گرفتار مدلهاي فاقد ساختار است

نايب رئيس فدراسيون واردات گفت: فقدان ساختار مناسب براي واردات از طريق ارز حاصل از صادرات، سبب شده که صادرکنندگان و واردکنندگان در فضايي غير شفاف و غير قابل اعتماد و اطمينان به جان هم بيافتند و امنيت ذهني يکديگر را نشانه بروند.

نظام يارانه‌اي اصلاح نشود، شکاف طبقاتي افزايش مي‌يابد

وحيد شقاقي شهري تاکيد دارد که اصلاح نظام مالياتي و به کار انداختن ماليات‌ها در جهت بازتوزيع درآمدها ضروري است. او مي‌گويد: نظام يارانه و نظام مالياتي در ايران شفاف نيستند و کسي نمي‌‌داند اگر درآمدي وجود داشته، آيا به فقرا اختصاص يافته است.

بايد براي تحريم‌ها آماده مي‌شديم

عضو اتاق بازرگاني تهران معتقد است با توجه به تجربه فشارهاي سال‌هاي قبل در اقتصاد ايران که موجب تضعيف بدنه اقتصادي کشور شده، بايد براي عبور از اين تحريم‌ها آماده مي‌شديم.

در چهار سال گذشته صداي بخش خصوصي بوديم

رئيس اتاق بازرگاني تهران معتقد است: در صورتي که اتاق بازرگاني قصد داشته باشد در سال‌هاي آينده نفود خود را تقويت کرده و بتواند دغدغه‌هاي اين بخش را به دولت منتقل کند، همکاري و حضور در کنار هم اصلي‌ترين عامل تاثيرگذار خواهد بود.

شرايط جديد کشور و ضرورت تشکيل وزارت بازرگاني

يادداشت/ عليرضا ايزدي - کارشناس بازرگاني

 

تفکيک يا ادغام وزارتخانه‌ها همواره يکي از مسائلي است که در اغلب دولت‌ها به اقتضاي شرايط سياسي، اقتصادي و اجتماعي مطرح مي‌شود. تصميم‌گيري در اين زمينه به طور معمول در اکثر دنيا بر عهده ...

INSTEX زير چتر وزارت خارجه‌ است نه وزارت اقتصاد

استاد اقتصاد دانشگاه اوزنابروک آلمان اظهار داشت: در صورتي که ساير کشورها مانند روسيه و چين که آمريکا آنها را نيز تحريم مي‌کند و احتمالا در آينده تحريم‌هاي خود را در قبال آنها گسترش خواهد داد به اينستکس بپيوندند و کالاهاي تحريم شده خود را با اتحاديه اروپا از اين ...

ارائه خدمات ويژه بانکي در مناطق آزاد

معاون توليد، صادرات و فناوري مناطق آزاد با تاکيد بر ارائه خدمات خاص بانک‌ها در مناطق آزاد، گفت: براي ارائه محصولات بانکي، بيمه‌اي و بورسي ويژه مناطق آزاد، رايزني‌هايي انجام شده است.

تحول در سياست‌گذاري اعتباري؛ ضرورت گذار از تامين مالي سنتي

طرح‌هاي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نيازمند تحول در سياست‌گذاري اعتباري و پرهيز از تامين مالي سنتي به صورت اعطاء تسهيلات غيرهدفمند بوده است.

آسيب عدم تصويب FATF به اقتصاد

نايب رييس اتاق بازرگاني با اشاره به ارجاع لايحه CFT از سوي مجلس به مجمع تشخيص مصلحت که يکي از لوايح چهارگانه FATF است، گفت: دود تصويب نشدن FATF به چشم تمام مردم و اقتصاد کشور خواهد رفت.

تصميم پرداخت سود ماه‌شمار براي سپرده‌ها مثبت است

يک کارشناس بانکداري اظهار داشت: متاسفانه بانک‌ها از نظر ساختار مالي در قالب بسيار بدي قرار دارند و اگر اصلاحات جدي صورت نگيرد و افزايش سرمايه را در دستور کار قرار ندهند دچار سرنوشت موسسات غيرمجاز خواهند شد.

نقدينگي سيال در بانک ها حبس مي شود؟

تهران- ايرنا- شوراي پول و اعتبار در مصوبه اي پرداخت سود روزشمار به حساب هاي سپرده کوتاه مدت را ممنوع کرد تا در سايه آن هم سياليت نقدينگي که در ماه هاي اخير به سمت پول حرکت کرده کم شود و هم شبکه بانکي از پرداخت هزينه هاي بيشتر رهايي يابد.

سيستم بانکي از شکاف درآمد و هزينه رنج مي‌برد

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: وقتي ترمز سوداگري در بازار ارز کشيده مي‌شود هيجان و سوداگري در ساير بازارها نيز کاهش مي‌يابد و سيستم بانکي تبديل به امن‌ترين و بهترين مکان براي سپرده‌گذاران مي‌شود.

هيچ ابلاغيه‌اي در مورد سهم صندوق در بودجه 98 به دست ما نرسيده است

رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي اظهار داشت: در مورد سهم صندوق توسعه ملي بايد نظر رهبري به طور قطع اعلام شود تا دولت بر اساس آن استراتژي خود را مشخص کند و تا امروز هيچ ابلاغيه‌اي در اين مورد به ما نشده است.

اوراق تسويه بخشي از فشار نظام بانکي را خواهد کاست/ اوراق تسويه نوآوري خوب اما ناکافي است

سعدوندي اظهار داشت: به باور بنده بهتر بود تا بدهي دولت به نظام بانکي که ۲۵۰ هزار ميليارد تومان است به اوراق تبديل و جايگزين بدهي شود و اوراق جديد فروخته و درآمد حاصل به طلبکاران از دولت بويژه پيمانکاران پرداخت شود.

تشکيل تعاوني‌هاي سهامي خاص براي خريد شرکت‌هاي دولتي

وزير امور اقتصادي و دارايي تشکيل شرکت هاي تعاوني جديد و خريد شرکت هاي دولتي آماده واگذاري توسط آنها را، راهکاري موفق براي کوچک سازي دولت و تحقق سهم ۲۰ درصدي شرکت هاي تعاوني از خصوصي‌سازي خواند.

 

اصلاح ضروري نظام بانکي

عضو کميسيون برنامه مجلس با اشاره به تمهيدات دولت و مجلس براي مقابله با تحريم ها، از لزوم انجام اقدامات دفاعي مناسب در اين زمينه سخن گفت.

گمرک از درگاه هاي جدي مبارزه با قاچاق است

وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد که گمرک از درگاه هاي جدي مبارزه با قاچاق است و بايد در اين بخش از جديدترين ابزارها استفاده کرد.

نظام بانکي ورشکسته توان حمايت از توليد را ندارد

پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادي گفت: بانک‌ها در شرايطي نيستند که از توليدکنندگان حمايت کنند؛ چراکه به شدت به بانک‌ مرکزي و دولت وابسته هستند و بسياري از اينها بدون دريافت وام از بانک مرکزي نمي‌توانند به حيات روزمره خود ادامه دهند. از اين رو مسئله جدي است و در ...

موشکافي چالش‌هاي بازار سرمايه و بررسي ابهامات سهام‌داران

جذب نقدينگي به بازار سرمايه، حدِ اعتباري گارگزاري‌ها، معاملاتِ مشکوک برخي از سهامداران حقوقي، سودآوري شرکت‌هاي بورسي ناشي از افزايش نرخ ارز و بسياري از موارد ديگر، اين روزها از جمله دغدغه سهامداران و موضوعات روز بازارهاي مالي ايران است. ايسنا در گفت‌وگويي ...

5 هزار هکتار از تهران درگير بد مسکني است

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه رفع بدمسکني در اولويت سياست‌هاي شهري در تهران قرار دارد،‌ گفت: اساسا انبوه‌سازي در بازآفريني شهري معنا و مفهوم ندارد و در اجراي طرح‌هاي بازآفريني بايد پايبند اسناد بالادستي مانند طرح‌هاي تفصيلي شهري باشيم.

اگر اروپا به وعده‌هاي بانکي عمل نکند چه مي‌توانيم بکنيم؟

مهلت نهايي آمريکا به جامعه جهاني ارتباطات مالي بين‌ بانکي (سوئيفت) براي قطع ارتباط با بانک‌هاي ايراني در حالي به سرانجام مي‌رسد که اروپايي‌ها هنوز راهکار جايگزيني براي مساله تبادلات بانک ايران ارائه نکرده‌اند؛ در اين باره يک اقتصاددان معتقد است در صورت ...

پيشنهادات جديد مالياتي فعالان اقتصادي براي شرايط کنوني اقتصاد

نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران، با بيان اينکه در شرايط کنوني اقتصاد ايران که برنامه‌هاي تاب‌آوري اقتصادي مدنظر است، بايد ماليات بر شرکتها تعديل شود، گفت: پايه‌هاي جديد مالياتي بايد تعريف شود.

رقبا در حال برنامه‌ريزي براي گرفتن بازارهاي ايران هستند

رئييس کميسيون صادرات اتاق ايران گفت: در حالي که ما امروز اينجا بر سر پيمان سپاري ارزي و مشکلات صادر کنندگان با يکديگر سرو کله مي‌زنيم رقباي ما در حال برنامه‌ريزي براي گرفتن بازار هستند به طور مثال در عراق ، ترکيه و عربستان منتظر کوچکترين لغزش ما هستند تا بلافاصله ...

نقدينگي، موتور محرک رونق بورس است

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: تداوم ورود و حضور نقدينگي به بازار سهام در بلندمدت زماني اتفاق مي‌افتد که اقتصاد کشور از حالت تورمي و رکود خود خارج شود.

چين تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران را به رسميت نمي‌شناسد

نايب رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و چين گفت: تمامي مقامات مسئول چيني که در ارتباط با حوزه تجارت با ايران هستند تاکيد دارند تحريم هاي آمريکا را به رسميت نمي شناسند و تجارت با ايران را ادامه مي دهند.

مجلس نسبت به بودجه شرکت‌هاي دولتي بي‌تفاوت نباشد

معاون پيشين بانک مرکزي اظهار کرد: اصلاحات اقتصادي در مقايسه با اصلاحات اجتماعي و فرهنگي آسان‌تر است به شرطي که سياست‌هاي صحيح و همگرا اتخاذ شود همچنين دولت نيز براي رسيدن به اهداف خود بايد در برخي رفتارهاي خود تجديد نظر کند.

ضرورت حمايت صندوق توسعه ملي از دولت

عضو پيشين هيات عامل صندوق توسعه ملي اظهار کرد: با در نظر گرفتن شرايط اقتصادي و در مضيقه بودن دولت و بانک مرکزي در تامين مالي طرح‌هاي مختلف اقتصادي، بايد اين نقشه راه با مجوز مقام معظم رهبري يا قانوني شدن آن تدوين شود تا دولت از اين فضاي موجود و چالش‌هاي پيش رو به ...

حرف سرمايه گذار خارجي را نزنيد که نبوده و نيست

مديرعامل منطقه آزاد کيش با بيان اينکه سرمايه گذار خارجي در جزيره در گذشته حضور نداشته و الان هم نيست، گفت: با وجود تمام اين تحولات اقتصادي در تابستان امسال 12.5 درصد افزايش گردشگر و 4.5 درصد هم افزايش در ضريب اشغال هتل‌ها را تجربه کرديم.

موسسات پولي و بانکها اقتصاد را تخريب کردند

مصطفي شريف معتقد است اگر بازتوزيع درآمدهاي ملي به نفع توليد و سرمايه‌گذاري مولد صورت بگيرد و مبارزه با رانت و فساد هم جدي پيگيري شود، ضعف‌ها و کمبودهاي اقتصادي و اجتماعي قابل درمان است.

مثبت ها و منفي هاي فستيوال جديد نفتي

دبير کل فدراسيون صادرات انرژي گفت: بايد اهليت خريداران با استفاده از ظرفيت‌ تشکل‌هاي اقتصادي اتاق بازارگاني احصا شود تا اتفاقاتي که نفت را بردند و هنوز منابع مالي کشور را برنگردانده‌اند، رخ ندهد.

مزاياي سامانه جايگزين سوئيفت

کارشناسان و فعالان اقتصادي معتقدند با راه‌اندازي سامانه جايگزين سوئيفت، به طور حتم محدوديت‌هاي بين المللي ايران رفع و معاملات با دلار نيز کمرنگ خواهد شد.

دولت‌مردان به بخش تعاون توجه کمتري دارند

رئيس اتاق تعاون ايران با بيان اينکه بخش تعاون کمتر مورد توجه دولتمردان بوده، گفت: بخش تعاون به تنهايي يک دولت کوچک است و در همه عرصه‌ها اعم از کشاورزي، بانک و بيمه و شرکت‌هاي دانش بنيان فعاليت مي‌کند.

قيمت خودرو در بازار اشباع شده است

تهران- ايرنا- عضو هيات علمي گروه مهندسي خودرو در دانشگاه علم و صنعت ايران گفت: قيمت خودرو در بازار اشباع شده و کشش افزايش بيشتر را ندارد.

سقوط دلار به زير ۷ هزار تومان قطعي است

يک استاد دانشگاه با بيان نتايج يک بررسي از نرخ واقعي دلار در ايران و اينکه نرخ بزودي به زير ۷ هزار تومان باز خواهد گشت، گفت: نرخ واقعي دلار در ايران بين ۵ هزار و ۹۳۰ تومان تا ۶ هزار و ۵۴۰ تومان است.

کانال ارتباط مالي با اروپا بر پايه يورو به راحتي قابل اجراست

برخي صاحب نظران در حالي از اثربخش بودن کانال ارتباط مالي اروپا با ايران ترديد مي کنند که استاد اقتصاد دانشگاه تهران مي گويد، ايجاد اين ساز و کار برپايه يورو براحتي و با اراده طرف اروپايي امکانپذير است.

خشت کج نظام بانکي

رئيس‌کل پيشين بانک مرکزي خشت کج نظام بانکي را انحراف درخصوص پرداخت سود علي‌الحساب به سپرده‌‌گذاران در سال‌هاي ابتدايي اجرايي شدن قانون عمليات بانکداري بدون ربا معرفي کرد.

اثرات اصول حاکميت شرکتي در ثبات نظام بانکي

عليرضا بلگوري پياده‌سازي اصول حاکميت شرکتي را از عوامل ثبات سيستم بانکي و بهبود عملکرد آن دانست.