اجراي اصلاحات نظام بانکي از کانال شوراي ثبات مالي

تشکيل شوراي ثبات مالي، علاوه بر تسريع در اجراي اصلاحات نظام بانکي، سبب ايجاد ظرفيتي براي مقابله با بي‌ثباتي در کليت بخش مالي شامل بانک، بورس و بيمه مي‌شود.

ترامپ نتوانست «دوازه ملل» را بر روي اقتصاد ايران ببندد

مهم‌ترين مزيت بندر چابهار که از آن به عنوان «دروازه ملل» ياد مي‌شود موقعيت استراتژيک آن است به طوري که در ۸ سال جنگ تحميلي هم تنها بندري بود که دشمن توان غيرعملياتي کردن آن را نداشت چراکه منافع تمام کشورهاي منطقه به زنده ماندن اين بندر گره خورده است.

بازتاب سه تصميم مهم شريعتمداري در وزارت کار

شريعتمداري از زمان حضورش در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعي سه تصميم مهم گرفته است؛‌ تصميماتي که در همين مدت کوتاه بازتاب گسترده‌اي را در بين عموم مردم و جامعه مخاطب اين وزارتخانه به دنبال داشته است.

وضعيت بانک‌ها براساس شاخص درآمدي ارزيابي شد

نتايج عملکرد بانک‌ها در حوزه‌هاي درآمدي مشخص شد. بررسي صورت‌هاي مالي ۱۹ بانک بورسي در ۶ شاخص درآمدي، وضعيت بانک‌ها را در اين جدول مشخص کرده است.

گزارش مجلس از طرح جذب سپرده ارزي/ مصوبه جديد ضرورت ندارد

مرکز پژوهش‌هاي مجلس در تحليلي پيرامون طرح جذب سپرده‌هاي ارزي در بانک‌ها، اعلام وصول و تصويب طرح جديد در اينباره را در مجلس غيرضروري دانست

اما و اگرهاي سوئيفت، از پيام رسان داخلي تا شبه سوئيفت

مسئولين کشور در راستاي کاهش تاثير قطع همکاري سوئيفت با سيستم بانکي کشور، استفاده از جايگزين‌هاي ديگر مانند پيام رسان داخلي و يا توافق با اتحاديه اروپا براي راه اندازي سوئيفت اروپايي يا شبه سوئيفت را اعلام کرده‌اند.

دوضعف سامانه گمرک که بذر قاچاق رامي‌نشانند

ضعف سامانه جامع امور گمرکي در«عدم اتصال به سامانه سازمان بنادر» و «خروج محموله‌هايي با وزن بيشتر به علت عدم دقت سامانه گمرک» از عوامل اصلي شکل گيري قاچاق است.

برگ برنده وزارت نفت براي جذب سرمايه داخلي در دوران تحريم چيست؟

بعد از امضاي برجام غول‌هاي بزرگ نفتي براي سرمايه‌گذاري در صنعت نفت به ايران آمده و پاي ميز مذاکره نشستند، اقدامي که بنا به هر دليلي به نتيجه نرسيد و اکنون برخي کارشناسان معتقدند ممکن است بخش بالادستي صنعت نفت در جذب سرمايه در دوران تحريم با مشکل مواجه شود، اما ...

ورود «بانک هاي بد» به ماراتن افزايش نرخ سود

اگرچه بانک مرکزي به برخي بانکهاي داراي صورت مالي مناسب، اجازه افزايش نرخ سود را داده است، اما چراغ سبز براي بالا بردن بهره، با ورود«بانکهاي بد» به لحاظ صورت‌هاي مالي، مي‌تواند دردسرساز شود.

۷ تحول جديد مالياتي

جلوگيري از فرار مالياتي، مکانيزه شدن عمليات مالياتي، اجراي يکپارچه مقررات و حذف معافيت‌هاي غيرضروري؛ از جمله گام‌هاي جديد در طرح تحول مالياتي است.

اختيار انتخاب مدير بانک با کيست؟

تهران- ايرنا- اعطاي اختيار به بانک مرکزي براي عزل و نصب مديران بانکي در حالي مطرح شده که اکنون نيز بانک مرکزي مسئول تاييد صلاحيت حرفه اي مديران نظام بانکي است و هيچ مديري بدون مجوز اين بانک حق فعاليت در سمت مديرعاملي يا عضويت در هيات مديره را ندارد.

آيا بانک ها منضبط شده اند

بي انضباطي بانک ها در پرداخت تسهيلات بيش از منابعي که در اختيار دارند و به عبارتي تلاش براي «خلق پول» بيشتر، سالهاست که به يکي از ويژگي هاي بارز نظام بانکي تبديل شده به شکلي که گويا قرار نيست اين خصيصه به همين سادگي از شبکه پولي کشور حذف شود.

صادرات غيرنفتي ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتي

تبريز- ايرنا - توسعه صادرات غيرنفتي از اولويت هاي کشور در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي و ضرورت رونق توليد است که هماهنگي بيش از پيش دولت با تشکل هاي صادراتي و بخش خصوصي را مي طلبد.

رشد ۱۲.۱ درصدي تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقايسه با دوره مشابه سال قبل ۱۲.۱ درصد افزايش يافته است.

بازار خودرو به نقطه تعادل قيمتي نزديک مي‌شود

تهران- ايرنا- نزديک شدن بازار خودرو به نرخ تعادلي، خبر خوب براي کساني است که چشم به بازاري دوخته اند که افسارگسيخته به سوي قيمت‌هاي نجومي مي‌رفت و از جلوي چشم‌شان دور مي‌شد.

گام هاي بخش صنعت در تحقق اقتصاد مقاومتي

حمايت از خودکفايي و توانمندسازي همه بخش هاي راهبردي، جذب سرمايه خارجي براي حمايت از توليد ملي و ساماندهي واردات و صادرات از بندهاي اقتصاد مقاومتي است. وزارت صنعت، معدن و تجارت در هر يک از اين زمينه اقدام هايي را انجام داده؛ هرچند هنوز راه زيادي باقيمانده است.

بخش خصوصي، بازيگر يا سياه لشکر

 اين روزها بزگترين گلايه بخش خصوصي اين است که حاکميت نظرات و ظرفيت هاي آنها را ناديده مي گيرد؛ آنها معتقدند حاکميت يا بخش خصوصي را به طور کامل کنار مي گذارد و يا در حد زينت المجالس به اين بخش اعتنا مي کند.

پاي لابي سياسي بانک‎ها در ميان است

يک کارشناس اقتصادي مي گويد، به دليل غير مستقل بودن بانک مرکزي نقدينگي انباشته شده در بانک ها صرف فعاليت هاي توام با رانت شده است و توليدکنندگان بهره اي از آن ندارند.

9 عامل بحران ارزي و راهکارهاي ونزوئلايي نشدن اقتصاد ايران

نشست «بحران ارزي و روندهاي اقتصادي ايران» با حضور دکتر هادي صالحي‌ اصفهاني، استاد اقتصاد دانشگاه ايلينويز امريکا در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي با حضور برخي از اعضاي هيئت علمي اين دانشکده و علاقمندان برگزار شد.

سپرده‌گذاران کلان بانک‌ها چه کساني هستند؟

دارندگان سپرده‌هاي نجومي در بانک‌ها که سودهاي کلان مي‌گيرند، مردم هستند يا نهادهاي اقتصادي پول‌دار؟

بهره گيري از توان بخش خصوصي براي رونق معادن و صنايع معدني

بررسي کارنامه دولت هاي يازدهم و دوازدهم نشان از رويکرد به بخش خصوصي باهدف رونق بخشيدن به بخش معدن و صنايع معدني دارد؛ براين اساس راه اندازي 63 طرح با سرمايه گذاري بيش از 5.3 ميليارد دلار در سال هاي 96- 1393 رقم خورد.

حذف کامل دلارازاقتصادامکانپذيراست

کارشناسان مي‌گويند حذف کامل دلار از اقتصاد ايران امکانپذير است و در حال حاضر نيز عملا استفاده عملياتي بخش تجارت از دلار محدود شده است.

رمزگشايي از«فاز دوم اصلاحات ارزي»

بانک مرکزي اخيرا اطلاعيه‌اي منتشر کرده که اگرچه مورد توجه آحاد اقتصادي قرار نگرفت، اما با تدقيق در آن مي‌توان به تصميم سياست‌گذار درخصوص ورود به «فاز دوم اصلاحات ارزي» پي برد.

وضعيت بين‌المللي ايران در ۱۶ شاخص/ اقتصاد به کدام سمت مي‌رود؟

با وجود بهبود وضعيت شاخص‌هاي کلان اقتصادي کشور در برخي بخش‌ها مانند تورم و توسعه انساني، در برخي حوزه‌ها مانند توليد سرانه و نرخ باروري رتبه جهاني ايران بدتر شده است.

با وجود بهبود وضعيت شاخص‌هاي کلان اقتصادي کشور در برخي بخش‌ها مانند تورم و توسعه انساني، ...

نرخ هاي فضايي ارز بدون داد و ستد واقعي

صرافان مي گويند در حالي که خريد و فروش واقعي ارز در بازار صورت نمي گيرد اما نرخ ها روي هوا بالا مي رود و قيمت ها هر روز افزايش مي يابد زيرا برخي که منافع حاصل از «رانت ارزي» را در خطر مي بينند، قصد ناکارآمد نشان دادن سياست هاي ارزي دولت و بانک مرکزي را دارند.

صنعت پوشاک، مشکلات ارزي و بارقه هاي اميد

 فعالان صنعت پوشاک اميدوارند با تغيير اولويت تخصيص ارز به اين صنعت از گروه سوم به گروه دوم کالايي، نه تنها افزايش قيمت تمام شده محصولات چشمگير نباشد، بلکه اشتغال در اين صنعت را نيز رونق بخشد.

نپيوستن به FATF ادامه حيات اقتصاد ايران را مشکل مي کند

يک پژوهشگر اقتصادي بر اين باور است که در صورت نپيوستن ايران به گروه ويژه اقدام مالي (FATF)، ادامه حيات اقتصاد ايران بسيار مشکل خواهد شد.

بانک‌هاي خصوصي به غده سرطاني تبديل شده‌اند

راغفر با انتقاد از تشکيل بانک‌هاي خصوصي گفت: تشکيل اين بانک‌ها موجب ايجاد فساد فاجعه‌بار در کشور شد، به گونه‌اي که اين بانک‌ها تبديل به غده سرطاني کشور شده‌اند.

برگزاري مجمع عمومي انجمن شرکتهاي مشاورسرمايه گذاري و نظارت طرحها

مجمع عمومي عادي سالانه انجمن شرکتهاي مشاورسرمايه گذاري و نظارت طرحها روز يکشنبه 24 تير 97 در سالن کنفرانس اتاق بازرگاني صنايع معادن و کشاورزي تهران برگزار شد .

پرتگاهي به نام نقدينگي سيال

تهران- ايرنا- نظام پولي کشور به تعبير کارشناسان اقتصادي در لبه پرتگاهي است که اگر نرخ سود بانکي را افزايش ندهد، حرکت نقدينگي سيال، بازارها را متلاطم مي کند و اگر به رشد نرخ سود تن دهد، بحران شبکه بانکي را فرا مي گيرد.

سياه‌چاله‌اي به نام نقدينگي

نقدينگي ۱۷۰۰ هزار ميليارد توماني فعلي که در پنج سال اخير با افزايشي سه برابري مواجه بوده، تبديل به سياه‌چاله‌اي عظيم شده که همه چيز را در مسير خود بلعيده و بر قدرت خود مي‌افزايد.

داستان ناتمام ابربدهکاران بانکي

حالا ۱۲ سال از روزي که رييس جمهور سابق ايران وعده داد اسامي مفسدان اقتصادي که وام‌هاي ميلياردي گرفته‌اند و تسويه نکرده‌ اند را افشا مي کند، مي‌گذرد،اما هنوز افکار عمومي بخش بزرگي از بدهکاران بزرگ بانکي را نشناخته اند .

بازار دوم ارزي برلبه پرتگاه يک تصميم خطرناک

 جلسه يکشنبه «هيات دولت» در نهايت به پرده‌برداري از تصميم جديد دولت براي ساماندهي به بازار ارز ختم شد. بر مبناي اين تصميم اظهارنامه دلار صادرکنندگان غير نفتي بهادار شده و در بازار سرمايه معامله خواهد شد. تصميمي که با استقبال کارشناسان همراه شد و متغير چموش ارزي را ...

ايران نيازمند ديپلماسي اقتصادي قوي

تحريم‌هاي پيش رو کشور مسئله‌اي بسيار جدي است و با توجه به شرايط نابسامان اقتصادي، بيش از هر زماني نيازمند ديپلماسي اقتصادي قوي هستيم.

ويژگي بانک‌هاي ضعيف، بانک در معرض توقف و بانک متوقف

مرکز پژوهش‌هاي مجلس برخي استانداردهاي بين‌المللي به منظور شناسايي بانک‌هاي ضعيف، بانک در معرض توقف و بانک متوقف را ارايه کرد.

اقتصاد کشور مشکلات ساختاري دارد

تهران- ايرنا- کارشناسان اقتصادي تاکيد دارند، مشکلات اقتصاد کشور بويژه در بخش هاي بنيادين، ناشي از نقص ساختارهاي دروني است؛ اگر اين ساختارها آماده نباشد نمي توان توسعه اقتصادي را بر اساس يک ساختار لرزان شني قرار داد.

مکمل‌هاي سياست‌ ارزي

چندي پيش محمد هاشم پسران، اقتصاددان سرشناس ايراني دانشگاه کمبريج و همچنين استاد‌تمام بازنشسته اين دانشگاه، در گفت‌وگويي، به بحث اقتصادايران پرداخت و با بيان برخي نکات در حوزه‌هاي مختلف اقتصاد، به ويژه سياست‌هاي ارزي اخير بانک مرکزي، روند حاکم بر اقتصاد کشور را مثبت ...