پاي خودرو به بورس باز مي شود؟

پس از عرضه املاک در بورس کالا، اکنون طرح عرضه خودرو در بورس کالا روي ميز نمايندگان مجلس قرار دارد و ممکن است به زودي شاهد عرضه اين کالا نيز در سومين بورس کشور باشيم.

 

اميد عمومي به افزايش شاخص در کوتاه‌مدت وجود ندارد

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: اميد جدي عمومي به افزايش شاخص در کوتاه مدت وجود ندارد و کساني که سه ماه پيش مي‌گفتند شاخص تا 3 ميليون واحد بالا مي‌رود، امروز مي‌گويند در همين اعداد بايد خارج شويم و ممکن است اصلاح و ريزش طولاني‌تري در پيش باشد.

هدايت و مديريت نقدينگي اولويت اول اقتصاد کشور است

رييس جمهور در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت هدايت و مديريت نقدينگي را به عنوان اولويت اول اقتصاد کشور مورد تاکيد قرار داد.

حقوق بازنشستگان کشوري و لشکري از مهرماه همسان‌سازي مي‌شود

هيات وزيران با تاديه ديون دولت بابت تحقق متناسب سازي دريافت‌هاي بازنشستگان و مستمري بگيران کشوري و لشکري از طريق واگذاري سهام دولت موافقت کرد.

بازگشت رونق به بورس با ورود منابع صندوق توسعه ملي

تهران - ايرنا - انتقال يک درصد از منابع صندوق توسعه ملي به صندوق تثبيت بازار سرمايه، گام بزرگي براي متعادل کردن بورس به شمار مي‌رود که به نظر کارشناسان با اجرايي شدن آن، هيجانات بازار کنترل و صف‌هاي فروش جمع مي‌شود و رونق دوباره به بورس باز مي‌گردد.

رييس‌جمهور: سرمايه‌گذاري در اقتصاد ديجيتال تشديد شود

رييس‌جمهور بيان داشت: امروز بايد سرمايه‌گذاري در بخش سلامت، بهداشت، اقتصاد دانش بنيان، اقتصاد ديجيتالي و در زمينه دولت الکترونيک را تشديد کنيم.

افزايش سرمايه شرکتهاي بورسي دولتي کليد خورد

اجراي قانون افزايش سرمايه شرکت هاي وابسته به دستگاه هاي اجرايي، پذيرفته شده در بورس از طريق «صرف سهام»، با ابلاغ رئيس جمهور به وزارت اقتصاد و سازمان بورس، رسما کليد خورد.

آمادگي صندوق توسعه ملي براي حمايت از بازار سرمايه

صندوق توسعه ملي آمادگي خود را جهت سپرده‌گذاري در صندوق تثبيت بازار سرمايه اعلام کرد.

به گزارش ايبنا به نقل از روابط عمومي صندوق توسعه ملي، صندوق توسعه ملي در راستاي اجراي مفاد تکاليف قانوني و به منظور حمايت و تقويت بازار سرمايه آمادگي خود را ...

هشداربانک جهاني مبني بر«بحران مالي»در انتظار منطقه آسيا-اقيانوسيه

بازوي بخش خصوصي بانک جهاني اعلام کرد که منطقه آسيا اقيانوسيه به دليل افزايش وام‌هاي مشکوک الوصول بر اثر انحلال روزافزون شرکت‌ها متاثر از پاندمي کرونا،در معرض خطر بحران مالي قرار دارد.

تصويب دو پيشنهاد در کميسيون اقتصاد هيات دولت

در جلسه اصلي کميسيون اقتصاد هيات دولت به رياست رييس بانک مرکزي، بررسي و تصميم گيري درباره پيشنهادات ارائه شده از سوي سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزي و وزارت راه در دستور کار قرار گرفت.

اعلام نتيجه شانزدهمين مرحله از حراج اوراق بهادار دولتي

نتيجه شانزدهمين مرحله از حراج اوراق بهادار دولتي اعلام شد.

چرا برخي صف‌هاي فروش بورس جمع نمي‌شود؟

حدود يک ماه است که بازار سرمايه درحال اصلاح بوده و با وجود همه تصميمات دولت و سازمان بورس براي مديريت بازار سرمايه و حتي حمايت هاي مجلس از اين بازار، همچنان شاهد اين هستيم که حرکت بازار به سمت صعود کج‌دار و مريز بوده و بعضي روزها، به جز چند سهم بزرگ، صف فروش ساير سهم ...

ماجراي ۱۰۰ نفري که سرمايه‌شان در بورس هزار ميلياردي شد

يک اقتصاددان با بيان اينکه رشد شاخص در ماه‌هاي اخير منجر به ايجاد ثروت هزار ميليارد توماني براي ۱۰۰ شخص حقيقي در بورس شده است، گفت: حمايت از بازار نبايد پولي و از جنس مداخلات مخرب باشد.

ابلاغ تدوين برنامه عملياتي ارتقاي بهره‌وري در دستگاه‌هاي اجرايي

با تصويب آيين‌نامه اجرايي ارتقاي بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرايي، ظرف يکماه برنامه عملياتي دستگاه‌ها در اين زمينه بايد تهيه شود.

ورود بيش از ۱۰۰ هزار ميليارد تومان به بورس

معاون وزير اقتصاد گفت: از ابتداي سال جريان ورودي به بازار سرمايه مثبت بوده و بيش از ۱۰۰ هزار ميليارد تومان وارد بورس شده است.

جزييات ساز وکار منابع صندوق توسعه ملي در بورس

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: بايد توجه داشت که قرار نيست اين منابع وارد بازار شود بلکه وارد صندوق تثبيت سهام خواهد شد و به نوعي در شرايط غيرعادي به بازار ورود مي‌کند و مجموعه‌اي از عمليات بازارگرداني و بازارسازي را انجام خواهد داد. به طوري که اجازه نوسانات ...

حراج اوراق بدهي؛ راهکار تامين مالي دولت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به روش‌هاي پيش روي دولت براي تامين منابع مالي، گفت: حراج اوراق بدهي از جمله راهکارهايي است که دولت‌ها براي تامين مالي خود استفاده مي‌کنند.

اعلام جزييات مجازات گمرکي براي عدم رفع تعهد ارزي

معاون گمرک با اعلام جزييات مجازات گمرکي براي افرادي که ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصاد نکرده‌اند، گفت: اسامي افراد و شرکت‌هايي که هنوز نسبت به رفع تعهدات ارزي اقدام نکرده‌اند به صورت طبقه بندي و محرمانه به گمرک ارايه شده است و اين مجازات براي اين افراد ...

معافيت مناطق آزاد از ماليات بر ارزش افزوده بي عدالتي است

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه معافيت مناطق آزاد از ماليات بر ارزش افزوده بي عدالتي است، بيان داشت: ايراد شوراي نگهبان به لايحه ماليات بر ارزش افزوده، ايراد دقيق و به جايي است.

واردکنندگان از ترخيص کالا بدون کدرهگيري بانکي استقبال نکردند

معاون فني گمرک ايران با بيان اينکه واردکنندگان از تسهيلات ترخيص کالا، بدون کد رهگيري بانکي استقبال نکردند، آخرين وضعيت کالاهاي موجود در بنادر که معطل تخصيص ارز هستند را تشريح کرد.

بررسي طرح اصلاح قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري - صنعتي

رييس فراکسيون مناطق آزاد تجاري مجلس از بررسي طرح "اصلاح قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري - صنعتي" در فراکسيون متبوعش خبر داد.

پيشنهاد اصلاح ضمانتنامه قرارداد بانک‌ها و صندوق توسعه صادرات هند

وزارت اقتصاد طي پيشنهادي، خواستار صدور اصلاحيه شماره سه بر ضمانتنامه قرارداد خط اعتباري منعقده بين سيستم بانکي کشور با صندوق توسعه صادرات هند شد.

افزايش ۳ برابري صدور کدهاي بورسي در بازار سرمايه

معاون شرکت سپرده‌گذاري مرکزي از افزايش ۳ برابري صدور کدهاي بورسي خبر داد و گفت: تعداد افرادي که در سال ۹۸ فقط يک معامله داشتند ۲.۸ ميليون نفر بود که در سال ۹۹ به بيش از هشت ميليون نفر رسيده است.

تداوم روند همکاري هاي تجاري ايران و چين

تهران- ايرنا- همکاري‌هاي تجاري و بازرگاني ايران و چين به رغم تلاش‌هاي واشنگتن براي راه‌اندازي جنگ اقتصادي عليه تهران طي چهار دهه گذشته هموار روند تصاعدي و رو به رشدي را تجربه کرده است.

پرداخت ماليات با چک چه شرايطي دارد؟

طبق اعلام سازمان امور مالياتي کشور، مؤديان مالياتي تا پايان امروز فرصت دارند تا اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده دوره بهار را ارائه کنند که در اين راستا، اين سازمان شرايط پرداخت بدهي مالياتي با ارائه چک را نيز اعلام کرده است.

کاهش خريداري طلا توسط بانک‌هاي مرکزي در ماه جولاي

براساس تازه‌ترين داده‌هاي انجمن جهاني طلا (WGC) تقاضاي بانک‌هاي مرکزي براي طلا به عنوان يکي از محرک‌هاي قدرتمند در بازار فلز زرد در ماه جولاي به شکلي قابل توجه کُند شده است.

از امروز صف‌هاي فروش جمع مي‌شوند

يک کارشناس بازار سرمايه با بيان اينکه احتمالا از امروز صف‌هاي فروش بورس جمع مي‌شوند، گفت: قيمت ها به اندازه‌اي افت پيدا کرده است که هم براي خريداران جذابيت خريد وجود داشته باشد و هم اينکه افراد تمايل کمتري براي فروش سهام با اين قيمت ها را داشته باشند.

ورود نهمين صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه فرابورس

نهمين صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه وارد فرابورس مي‌شود.

درآمد ۳۰ هزار ميلياردي دولت در صورت دريافت ماليات بر سود سپرده

کارشناس اقتصادي با بيان اينکه ۹۰ درصد سپرده‌هاي کلان نزد ۴ درصد سپرده‌گذاران است، گفت: اگر از سپرده‌هاي کلان حتي ۱۰ درصد ماليات اخذ شود، ۳۰ هزار ميليارد تومان درآمد براي دولت ايجاد مي‌شود.

افزايش ۷۸۱ درصدي سرمايه‌گذاري خارجي در مناطق‌ آزاد و ويژه اقتصادي

مشاور رييس‌جمهور و دبير شورايعالي مناطق‌آزاد و ويژه اقتصادي گفت: جذب سرمايه‌گذاري خارجي در مناطق‌ آزاد در دولت تدبير و اميد نسبت به زمان آغاز کار دولت ۷.۸۱ برابر (۷۸۱ درصد) افزايش يافته است.

فعلا به کد بورسي نياز نيست!

بالاخره پاي "پالايشي يکم" نيز به عنوان دومين ETF دولت به بازار سرمايه باز شد و متقاضيان با خريد اين صندوق مي توانند سهام دار چهار پالايشگاه باشند. اما نکته اي که درمورد اين صندوق، مانند دارايکم وجود دارد اين است که براي خريد آن فعلا نيازي به کد بورسي نيست و هر فرد با ...

تصويب آيين نامه ثبت اطلاعات کارمندان و پرداخت هاي آنان در سامانه کارمند ايران

هيات وزيران آيين نامه اجرايي بند (الف) تبصره (٢١) ماده واحده قانون بودجه سال ١٣٩٩ کل کشور، موضوع ثبت اطلاعات کارمندان دستگاه هاي اجرايي و پرداخت هاي آنان در سامانه کارمند ايران (زيرسامانه هاي پاکنا و ثبت حقوق و مزايا) را تصويب کرد.

عدم خريد عرضه اوليه‌ها ربطي به کارگزاري‌ها ندارد

رييس کانون کارگزاران اظهار داشت: عدم توانايي خريد عرضه اوليه ربطي به اختلال در کارگزاري‌ها ندارد. کارگزاري سفارشات را تجميع و به سمت هسته معاملات ارسال مي‌کند و اين هسته است که بايد تخصيص‌ها را انجام دهد. شرکت مديريت فناوري نتوانسته اين اقدام را انجام دهد که ...

اعلام جزييات پذيره نويسي صندوق «ETF» پالايشي يکم

سازمان خصوصي سازي با صدور اطلاعيه اي زمان شروع و جزييات پذيره نويسي واحدهاي سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري قابل معامله «ETF» پالايشي يکم را اعلام کرد.

رشد ۲۰ هزار واحدي بورس

بورس با رشد ۲۰ هزار و ۱۹۵ واحدي شاخص در آغاز معاملات، به يک ميليون و ۶۲۸ هزار و ۷۷۶ واحد رسيد.

منطقه آزاد چابهار، تعبير يک روياي ۲۵ ساله

استان‌ها - ايرنا - در سال‌هاي ابتدايي دهه هفتاد خورشيدي زماني که کشور به تازگي سال‌هاي سخت جنگ تحميلي را پشت سر گذاشته بود، منطقه آزاد چابهار در راهبردي ترين منطقه شرق کشور پاگرفت اما حدود ۲۵ سال طول کشيد تا جايگاه خود را در حمل و نقل بين‌الملي تثبيت کند.

مناطق آزاد ايران و قطر کارگروه مشترک همکاري تشکيل مي‌دهند

تشکيل کارگروه ميان مناطق آزاد ايران و قطر در نشست رييس هيات مديره سازمان منطقه آزاد قطر و دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي کشور بررسي شد.

تعليق کارت‌هاي بازرگاني به دليل عدم رفع تعهدات ارزي

رئيس کل سازمان توسعه تجارت ايران گفت: بر اساس مصوبات کارگروه پايش رفتار تجاري، کارت‌هاي بازرگاني واحدهاي صادراتي که تعهدات ارزي خود را ايفا نکرده‌اند، تعليق خواهند شد.

اشتغال‌زايي ۵۱۰ هزار نفري در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي

دبير شوراي عالي مناطق آزاد با بيان اينکه ۹۵ درصد از اشتغال در مناطق ويژه در بخش توليد است، گفت: امروز ۵۱۰ هزار اشتغال در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ايجاد شده است.

کاهش ۴۰ درصدي قيمت سهام، ريزش است نه اصلاح

يک کارشناس بازار سرمايه با تحليل وضعيت بازار سرمايه در روزهاي گذشته گفت: همان‌طور که پيشتر پيش‌بيني شده بود، در دو روز گذشته شاهد جمع شدن صف‌هاي فروش در نمادهاي مختلف بازار سرمايه بوديم.

ضريب تعديل اعتباري کارگزاران تا ۵۰ درصد افزايش يافت

با مجوز شوراي عالي بورس، ضريب تعديل اعتباري کارگزاران تا ۵۰ درصد افزايش يافت. اين رقم، هم اکنون ۲۰ درصد است.

شرايط برخورداري مشاغل مشارکتي از تسهيلات مالياتي اعلام شد

سازمان امور مالياتي نحوه اعمال تبصره ماده ۱۰۰ قانون ماليات‌هاي مستقيم در مشارکت‌ها را ابلاغ کرد.

آخرين وضعيت تاسيس مجتمع رسيدگي به دعاوي تجاري

رئيس مرکز بهبود فضاي کسب و کار گفت: تمام فرايندهاي مربوط به تاسيس مجتمع رسيدگي به دعاوي تجاري انجام شده و فقط مکان تاسيس هنوز تعيين نشده که اميدواريم تا پايان تابستان به سرانجام برسد.

ارائه تسهيلات ۱۲ درصدي براي شرکت‌هاي دانش بنيان

رييس اداره کل صادرات کالاي بانک توسعه صادرات از ارائه تسهيلات ۱۲ درصدي براي شرکت‌هاي دانش بنيان خبر داد.

شرايط برخورداري مشاغل مشارکتي از تسهيلات مالياتي اعلام شد

سازمان امور مالياتي نحوه اعمال تبصره ماده ۱۰۰ قانون ماليات‌هاي مستقيم در مشارکت‌ها را ابلاغ کرد.

صف‌هاي فروش سهام در روزهاي آتي جمع خواهند شد

​هفته گذشته، بازار سرمايه ايران روزهاي نه چندان خوشايندي را تجربه کرد، طوري که شاخص بورس ايران در پنج روز کاري حدود 150 هزار واحد سقوط را تجربه کرد.

تجارت ۷.۴ ميليارد دلاري ايران و چين

تازه ترين آمارها نشان مي دهد که حجم صادرات و واردات ايران و چين در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ ميلادي ۷.۴ ميليارد دلار بوده که اين رقم ۴۱.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش يافته است.

شنبه، آخرين مهلت ارايه اظهارنامه مالياتي صاحبان مشاغل

مديرکل دفتر روابط عمومي و فرهنگ سازي مالياتي گفت: شنبه يکم شهريورماه، آخرين مهلت ارايه اظهارنامه مالياتي صاحبان مشاغل است.

تعيين معافيت مالياتي شرکت‌هاي بورسي در صورت افزايش سرمايه

نمايندگان مجلس شرايط معافيت مالياتي شرکت‌هاي بورسي و فرابورسي در صورت افزايش سرمايه از طريق صرف سهام با سلب حق تقدم را تعيين کردند.

نظارت مناسب بر عملکرد بانک‌ها

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، با مثبت ارزيابي کردن رويه شکل گرفته در بانک مرکزي در مسير ساماندهي شبکه بانکي، گفت: خوشبختانه نظارت خوبي بر عملکرد بانک‌ها شکل گرفته که اين خود ضامن توليد نيز مي‌تواند باشد.

هر روز هفته شاهد عرضه اوليه در بورس خواهيم بود

رئيس سازمان بورس با بيان اينکه درخواست‌هاي افزايش سرمايه شرکتها، ۵ روزه پاسخ داده مي‌شوند، گفت: با ايجاد شرايط فني به دنبال اين هستيم که هر روز هفته، شاهد عرضه‌هاي اوليه در بورس باشيم.

سپرده‌گذاري ۹۰۰ ميليارد توماني متقاضيان مسکن ملي در بانک‌ها

وزير راه و شهرسازي از اتصال سامانه اقدام ملي مسکن با شعب بانک‌هاي پرداخت‌کننده تسهيلات وديعه مسکن خبر داد و گفت: تاکنون ۹۰۰ ميلياردتومان از سوي متقاضيان مسکن ملي در حساب‌هاي بانکي سپرده‌گذاري شده است.

افزايش سقف سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي (ETF)

با تصويب هيات دولت، سقف سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس (ETF) از ۲۰ ميليون ريال به ۵۰ ميليون ريال افزايش يافت.

همه عوامل ريزش بورس در ۴ روز پُر استرس

کارشناس بازار سرمايه عوامل متعدد ريزش شاخص کل بورس طي روزهاي اخير را تشريح و از اظهارات مبهم رئيس کل بانک مرکزي و عدم توقف نمادهايي که با ريزش ۲۰درصدي مواجه شدند از سوي نهادناظر، انتقاد کرد.

سير نزولي نرخ تورم ساليانه در تهران

تهران- ايرنا- با وجود رشد بهاي کالاها و خدمات در استان تهران از ابتداي سال جاري، آمارها از روند نزولي نرخ تورم ساليانه در اين استان حکايت دارد؛ هرچند که تهراني‌ها همچنان تورم بالاتر از ميانگين کشوري را تجربه مي‌کنند.

۲۵۰۰ کارت بازرگاني تعليق شد

مدير کل دفتر توسعه خدمات بازرگاني سازمان توسعه تجارت ايران اعلام کرد: سياست ما معطوف بر تشويق است تا تنبيه، اما نظر وزارت صمت که ما اعلام کرديم اين است که تا پايان شهريورماه کارت‌هاي بازرگاني واحدهاي توليدي صادراتي تعليق و ابطال نخواهد شد اما کارت بازرگاني واحدهاي ...

بازار همچنان تحت تاثير حواشي دارا دوم است

کارشناس بازار سرمايه علت تداوم منفي بودن بازار درمعاملات امروز بورس را اثرگذار بودن بي اعتمادي سرمايه گذاران به خاطر حواشي هفته گذشته پيرامون عرضه دارا دوم و اختلالات هسته معاملات عنوان کرد.

اوراق سلف نفتي چه کارکردي در عمليات بانکي دارد؟

دبير کميسيون حقوقي بانک‌ها و موسسات بانکي ضمن اعلام اينکه اوراق سلف نفتي موجب تامين هزينه‌هاي دولتي، جذب نقدينگي از مردم و جلوگيري از ورود نقدينگي به بازارهاي ارز و خودرو مي‌شود، کارکرد اين اوراق در عمليات بانکي را تشريح کرد.

کميته فضاي مجازي در بورس تشکيل شد

عضو هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بر اساس قانون بازار اوراق بهادار سيگنال فروشي جرم تلقي مي شود.

فروش اوراق سلف نفتي از يکشنبه

نخستين مرحله از فروش اوراق سلف نفتي با عرضه بيش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت يکشنبه آينده ۲۶ مرداد ماه در تالار بورس انرژي برگزار خواهد شد.

مازاد تجاري منطقه يورو افزايش يافت

به دنبال سبقت کاهش واردات منطقه يورو از افت صادرات اين منطقه در بحبوحه پاندمي کرونا، مازاد تجاري اين بلوک با ساير کشورهاي جهان در ماه ژوئن به ۲۱.۲ ميليارد يورو (۲۵ ميليارد دلار) افزايش پيدا کرد.

تعامل مطلوب بانک مرکزي با مجلس و قوه قضاييه

نايب رييس مجلس از تعامل مناسب شکل گرفته ميان بانک مرکزي، مجلس و قوه قضاييه براي ساماندهي بازار ارز خبر داد.

نتايج طرح پايش محيط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۹

براساس نتايج حاصل از پايش ملي محيط کسب و کار ايران در بهار ۱۳۹۹، رقم شاخص ملي بخش تعاون، ۶.۰۲ محاسبه شد که اندکي بدترشدن وضعيت نسبت به ارزيابي زمستان ۱۳۹۸ با ميانگين ۵.۹۵ را نشان مي‌دهد.

ابلاغ آيين‌نامه اجرايي مولدسازي يا فروش اموال غيرمنقول دستگاه‌ها

معاون اول رييس جمهور، مصوبه مربوط به اصلاح آيين‌نامه اجرايي شناسايي، مولدسازي يا فروش اموال غيرمنقول مازاد دستگاه‌هاي اجرايي را ابلاغ کرد.

اوراق سلف نفتي و خطر «سندروم دست بي قرار دولت در جيب بانک مرکزي»

کارشناس اقتصادي با اشاره به الزامات انتشار موفق اوراق ارزي بر پايه نفت، گفت: اوراق سلف نفتي نبايد به ابزاري براي افزايش پايه پولي و به تبع آن نقدينگي جديد و تورم مضاعف تبديل شود.

دولت با همکاري قواي ديگر دنبال گشايش در اقتصاد و معيشت مردم است

رئيس‌جمهور گفت: دولت با همکاري قواي ديگر، به دنبال گشايش در اقتصاد و معيشت مردم است و نخواهيم گذاشت توطئه دشمنان به ثمر بنشيند.

خودروهاي دپو شده مناطق آزاد ترخيص شد

طبق اعلام مسئولان در شوراي عالي مناطق آزاد به غير از خودروهاي آمريکايي و يا سفارش آمريکا مابقي خودروهاي دپو شده اين مناطق با مصوبه هيات وزيران ترخيص شده‌ است.

ماليات خانه‌هاي خالي بانکها و دستگاه‌هاي دولتي ۲ برابر مي‌شود

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: براي خانه هاي خالي در تملک دستگاه هاي دولتي و بانک‌ها ضرايب مالياتي دو برابر در نظر گرفته شده است.

برنامه ايران براي پر کردن خلاء صادرات به ترکيه

رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و ترکيه اعلام کرد : در تلاش هستيم تا عقب افتادگي و خلاء چهار ماهه صادارت به ترکيه را جبران کنيم.

آغاز رسمي معاملات شرکت هاي سرمايه گذاري استاني در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذيرش و درج نماد شرکت سرمايه گذاري استاني خراسان جنوبي خبر داد و اعلام کرد : با اين اتفاق معاملات اين شرکت ها در بورس تهران از فردا يکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز مي شود.

قانون ماليات بر خانه‌هاي خالي تصويب شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب تبصره‌هاي ۱۰ گانه ماده ۵۴ قانون ماليات‌هاي مستقيم، سازوکار اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي را مشخص کردند.

تصويب ۳۲ طرح جديد سرمايه گذاري خارجي به ارزش ۱.۶ ميليارد دلار

تهران- ايرنا- جلسه هيأت سرمايه‌گذاري خارجي به رياست «سيد علي‌محمد موسوي» معاون وزير اقتصاد و رئيس کل سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران برگزار و برابر آن ۳۲ طرح جديد با حجم سرمايه‌گذاري خارجي بيش از ۱.۶ ميليارد دلار به تصويب رسيد.

تهاتر مطالبات و بدهي‌هاي دو شرکت خصوصي با دولت

با موافقت دولت مطالبات دو شرکت فارس غاز باوربلانت و ساوت اصفهان پاورپلنت از شرکت مادر تخصصي توليد نيروي برق حرارتي با بدهي همان شرکت‌ها به سازمان امور مالياتي کشور تهاتر مي‌شود.

کارآفرينان و ضرورت توجه به روش‌هاي جديد تامين مالي

قزوين – ايرنا - تحريم‌هاي ظالمانه دشمنان و شرايط اقتصادي کشور، تنگناهاي زيادي را براي کارآفرينان و واحدهاي توليدي در تامين مالي ايجاد کرده که برون رفت از آنها نيازمند توجه به راهکارهاي جديد در اين زمينه است.

روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود يافت

مدير اداره صادرات بانک مرکزي بيان داشت: آمارها نشان مي‌دهد روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود يافته است.

توليدات نفت روسيه در جولاي به ۹.۳۷ ميليون بشکه در روز افزايش يافت

براساس داده‌هاي وزارت انرژي روسيه، توليدات نفت و ميعانات گازي اين کشور در جولاي به ۹.۳۷ ميليون بشکه در روز افزايش يافته که حاکي از عدم پايبندي به هدف تعيين شده در توافق جهاني است.

به گزارش ايبِنا از خبرگزاري اينترفاکس روسيه، توليدات در ماه ژوئن ...

خروج بي سر و صداي سوداگران از بازار ارز

تهران - ايرنا - رصد تحولات اخير بازار ارز نشان مي‌دهد، برخلاف هفته‌هاي گذشته، ديگر از صف‌هاي طولاني متقاضيان خريد ارز در مقابل صرافي‌ها خبري نيست و همچنين پديده کارت‌هاي ملي اجاره‌اي براي دريافت ارز سهميه‌اي نيز جذابيت خود را از دست داده است که ...

جذاب‌ترين حوزه سرمايه‌گذاري براي خارجي‌ها کجاست؟

مديرکل اقتصادي و دارايي استان مرکزي گفت: مهمترين سهم بخش هاي عمده اقتصادي از کل سرمايه‌گذاري خارجي در استان مرکزي شامل انرژي، صنعت و معدن، کشاورزي، ساختمان و گردشگري است که بخش‌ انرژي با جلب سرمايه خارجي مصوب بالغ بر يک ميليارد و ۶۶۸ ميليون دلار بالاترين و بخش ...

عرضه اوليه ۱۲ شرکت در بورس

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران از موافقت با پذيرش ۱۲ شرکت در بورس تهران از ابتداي سال خبر داد که با احراز شرايط تعيين شده، نسبت به درج آنها اقدام و در نوبت عرضه اوليه قرار مي‌گيرند.

بازار اوراسيا، فرصتي براي توسعه تجارت منطقه‌اي در دوران تحريم

تهران-ايرنا- در شرايطي که جمهوري اسلامي ايران تحت تحريم‌هاي ظالمانه غرب قرار دارد و اروپا نيز نتوانسته به تعهداتش جامه عمل بپوشاند، همکاري همه جانبه با اوراسيا فرصت‌هاي فراواني را براي توسعه مبادلات منطقه‌اي و افزايش صادرات غيرنفتي اين کشور فراهم خواهد ساخت ...

اعطاء ۳۶.۶ هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان

طي سه ماهه ۱۳۹۹ به ۴۸۴ شرکت دانش‌بنيان مبلغ ۳۶.۶ هزار ميليارد ريال (ميانگين هر شرکت ۷۵.۶ ميليارد ريال) تسهيلات پرداخت شد که نسبت به سه ماهه ۱۳۹۸ به ميزان ۹۵.۵ درصد افزايش داشته است.

بورس معاملات امروز را نزولي آغاز کرد

شاخص کل بورس در شروع معاملات امروز روند نزولي در پيش گرفته و با کاهش ۳۲ هزار واحدي به ۱ ميليون و ۹۰۸ هزار واحد رسيده است.

فروش ۴۴ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي در اطلاعيه‌اي نتيجه حراج اوراق بدهي دولتي را اعلام کرد و خبر از فروش ۴۴ هزار ميليارد طي اين حراج و همچنين فروش اين اوراق از طريق بورس در هفته جاري داد.

وضعيت واردات و صادرات در بهار امسال

آمار بانک مرکزي از وضعيت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدايي امسال نشان مي‌دهد که واردات گمرکي ۷ ميليارد و ۶۲۰ ميليون دلار و صادرات نيز معادل ۶ ميليارد و ۳۶۴ ميليون دلار بوده و ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت به ترتيب کمترين و بيشترين ميزان صادرات را داشته‌اند ...

ورود ۹۰ هزار ميليارد تومان نقدينگي جديد به بازار سرمايه

رييس سازمان بورس از ورود ۹۰ هزار ميليارد تومان نقدينگي جديد به بازار سرمايه خبر داد و گفت: ورود اين حجم نقدينگي اتفاقي بزرگي در اقتصاد است و بايد به عنوان فرصت تامين مالي بنگاه ها به آن توجه شود.

جذب روزانه تا ۱۵۰۰ ميليارد تومان منابع در بورس

عضو هيات رييسه کميسيون اقتصادي مجلس اعلام کرد: در هفته‌هاي اخير، روزانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ميليارد تومان منابع نقدي جذب بازار سرمايه شده است.

کاهش روند شروع کسب و کار از ۷۲ روز به ۷۲ ساعت

وزير اقتصاد اظهار داشت: يکي از ملزومات سرمايه‌گذاري اين است که وقتي سرمايه‌گذار وارد عرصه فعاليت مي‌شود نبايد هيچ دغدغه‌اي داشته باشد يعني حکومت در حوزه حکمراني براي ياري به سرمايه‌گذار از هيچ کمکي دريغ نکند و چوب لاي چرخ آن نگذارد.

رشد ۴.۶ برابري تامين مالي از بازار سرمايه در بهار ۹۹

تامين مالي از طريق بازار سرمايه در فصل اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشدي ۴.۶ برابري يافته و به ۱۰۴.۵۴ هزار ميليارد تومان رسيده است.

 

پرونده دومين ETF دولت در ماه مرداد باز مي شود؟

درحالي که نخستين ETF باقي مانده سهم دولت در سه بانک و سه بيمه عرضه شد و از بازدهي قابل توجهي برخوردار بود، آخرين اخبار حاکي از آن است که دومين ETF که متشکل از شرکت هاي پالايش نفت تبريز، پالايش نفت بندرعباس، پالايش نفت اصفهان و پالايش نفت تهران است، تا آخر ماه جاري عرضه مي ...

راهکارهاي رفع انحصار در صدور مجوز در بازار سرمايه

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به دستور سازمان بورس براي  بازنگري در صدور مجوز کارگزاري بر ضرورت رفع انحصار در صدور مجوز تاکيد کرد.

راهکارهاي اقتصاددانان اصفهان براي حل مشکلات اقتصادي کشور

اصفهان- ايرنا- شماري از اقتصاددانان اصفهان تقويت همه‌جانبه و تعاملات اقتصادي با دنيا، ايجاد بازار و فضاي رقابتي براي مشارکت بيشتر بخش خصوصي، اصلاحات و تدابير اقتصاد داخلي در حوزه‌هاي بانکي و قيمت‌گذاري، نظارت و جلوگيري از سوء استفاده‌ها و ...

تامين ۹۰ درصد منابع بودجه عمومي کشور از طريق وزارت اقتصاد

تهران - ايرنا - ​رئيس مرکز مديريت بدهي‌ها و دارايي‌هاي مالي عمومي وزارت اقتصاد با بيان اينکه با توجه به سهم کم نفت در تامين منابع مالي بودجه، حدود ۹۰ درصد منابع بودجه عمومي کشور از طريق وزارت اقتصاد تامين مي‌شود، گفت: اين وزارتخانه براي تحقق اين درآمدها ...

فرار سرمايه هاي خارجي از ترکيه

همزمان با تشديد تنش هاي ژئوپلتيکي، سرمايه گذاران خارجي در حال بيرون کشيدن پول خود از بازارهاي مالي ترکيه هستند.

سرمايه‌گذاري خارجي در کرمان پل عبور از تحريم‌ها

کرمان - ايرنا - سرمايه‌گذاري خارجي به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادي علاوه بر ارزآوري، اشتغالزايي، ورود تکنولوژي و دانش فني روز دنيا و تعامل ۲ جانبه با ساير کشورها در شرايط کنوني مي‌تواند زمينه عبور از تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران و استان کرمان را فراهم کند ...

جزيياتي از نحوه فعاليت بورس املاک و مستغلات

عضو شوراي عالي بورس جزيياتي از نحوه فعاليت بورس املاک و مستغلات را تشريح کرد.

سقوط آزاد بورسهاي جهاني

تشديد اختلافات بين چين و آمريکا باعث ريزش گسترده بورسهاي جهاني شد.

دستگاه‌هاي مختلف در مساله ارز پاي کار باشند

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بحث نرخ ارز فقط بانک مرکزي مسئول نبوده و دستگاه هاي مختلفي بايد پاي کار باشند.

واعظي: بخشي از منابع مالي مسدود شده ايران در چند کشور آزاد شد

تهران - ايرنا - رييس دفتر رييس جمهوري از آزاد شدن منابع مالي مسدود شده ايران در برخي از کشورها خبر داد و گفت: از اين منابع در بخش حواله‌اي بانک مرکزي استفاده مي‌شود تا نگراني و مشکلات وارد کنندگان مرتفع ‌شود.

راه نجات اقتصاد کشور برگشت ارز صادراتي به بازار است

اصفهان- ايرنا- رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران گفت: تنها راه نجات اقتصاد و ادامه راه کشور بازگشت ارز حاصل از صادرات به بازار است.

ضرب‌الاجل ۳۱ تيرماه چه تاثيري بر بازار ارز خواهد داشت؟

تهران- ايرنا- در حالي امروز مهلت تعيين شده براي صادرکنندگاني که ارزهاي خود را به بازارهاي داخلي بازنگردانده‌اند تمام مي‌شود که عبدالناصر همتي با انتشار يادداشتي در همين خصوص در يکشنبه شب، توانست نقطه آغازي براي حرکت بازار ارز به سمت تعادل ايجاد کند.

رئيس کل بانک ...

۸۰ درصد فايناس و تامين مالي واحدهاي توليدي از طريق سيستم بانکي

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با تاکيد بر ضرورت فعال شدن بازار سرمايه براي تامين مالي واحدهاي توليدي، گفت: اکنون فشار حداکثري به بانک ها اعمال مي شود.

فردا، آخرين مهلت براي رفع تعهد ارزي صادرکنندگان ۹۷ و ۹۸

صادرکنندگان براي بازگشت ارز حاصل از صادرات خود درباره تعهدات ايفا نشده سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ که براساس اعلام بانک مرکزي رقمي در حدود ۲۷ ميليارد دلار است، تنها تا پايان فردا (سه‌شنبه ۳۱ تيرماه) فرصت دارند.

نگراني روساي صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني نسبت به وضعيت اقتصاد جهاني

رييس صندوق بين‌المللي پول گفت، بدهي کشورهاي جهان به سطوح بي سابقه‌اي رسيده است.

تسريع در تعيين تکليف چرايي عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات

رييس کميسيون اقتصادي مجلس، از ضرورت تسريع در تعيين تکليف چرايي عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور خبر داد و گفت: کنار بانک مرکزي براي ساماندهي ارزي ايستاده‌ايم.

بهار سرمايه‌گذاري خارجي در استان فارس

شيراز-ايرنا- جذب بيش از نيمي از سرمايه‌گذاري خارجي سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي در دولت تدبير و اميد، هفت سال اخير را در تقويم اين ديار متمايز کرده است.

شرکت‌هاي دولتي بايد از ذيل بودجه دولت خارج شوند

تهران-ايرنا- عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه دوسوم بودجه به شرکت‌هاي دولتي تخصيص مي‌يابد، گفت: هدف ما خارج کردن شرکت‌هاي دولتي از ذيل بودجه و سپردن اقتصاد به مردم است.

فرصت چهار روزه صادرکنندگان براي ايفاي تعهدات ارزي

صادرکنندگان براي بازگشت ارز حاصل از صادرات خود درباره تعهدات ايفا نشده سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ تنها تا روز ۳۱ تيرماه يعني چهار روز ديگر فرصت دارند.

ضرورت اجراي دقيق دستورالعمل جديد نحوه برگشت ارزهاي صادراتي

رييس جمهور روز جمعه پس از دريافت گزارش رييس کل بانک مرکزي از روند بازار ارز و نحوه برگشت ارز صادرکنندگان، تاکيد کرد که اجراي دقيق و جدي دستورالعمل جديد نحوه برگشت ارزهاي صادرکنندگان ضروري است.

تاکيد روحاني براي واگذاري سهام دولتي در بورس براي چيست؟

تهران - ايرنا - مردم محور کردن اقتصاد طي ساز و کاري شفاف و به دور از فساد، هدف عمده دولت از عرضه سهام شرکت‌هاي دولتي در بازار بورس است؛ حسن روحاني نيز چندي پيش با تاکيد بر اينکه تمامي دستگاه‌هاي دولتي موظف به عرضه سهام‌هاي خود در بازار بورس هستند، نشان داد عزم دولت ...

فراز و فرود شاخص کل در مرز ۱.۸ ميليون

شاخص کل بورس امروز اگرچه نسبت به معاملات ديروز از رشد بيشتري برخوردار بود، اما دو موضوع اختلال هسته معاملات و افزايش صف فروش، از فشار رشد شاخص جلوگيري کرد.

پايان اجراي آزمايشي ماليات بر ارزش افزوده پس از ۱۳ سال

اگرچه سال ۹۲ سال پاياني اجراي آزمايشي ماليات بر ارزش افزوده بود اما به دليل تعلل دولت و مجلس، پس از گذشت ۱۳ سال از اجراي آزمايشي،طبق وعده مجلسي ها از ابتداي سال ۱۴۰۰ قانون جديد اجرا مي شود.

کارمزد سازمان بورس ۵۰ درصد کاهش يافت

بر اساس مصوبات جلسه امروز شورايعالي بورس که به رياست وزير اقتصاد برگزار شد، ۵۰ درصد از کارمزد سازمان بورس کاهش يافت.

آغاز به کار کارگروه ساماندهي بازار

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: برآورد ما اين است با توجه به هماهنگي شکل گرفته ميان قواي مقننه، مجريه و قضاييه، در روزهاي آينده خبرهاي خوبي درباره مديريت بازار ارز خواهيم داشت.

کاهش ۱.۱ درصدي نرخ بيکاري در بهار ۹۹

تهران - ايرنا - بر اساس اعلام مرکز ملي آمار، نرخ بيکاري افراد ١۵ سال و بيشتر در بهار ۹۹ برابر با ۹.۸ درصد بود که نسبت به فصل مشابه سال قبل از ۱.۱ درصد کاهش يافته است.

بانک مرکزي مسئول سياست هاي ارزي است

رييس جمهور گفت: وزارت صمت اختيار و مسئوليت اجراي سياست‌هاي صادرات و واردات کالا براي ايجاد انضباط ارزي را دارد و بانک مرکزي مسئول سياست‌هاي ارزي است.

خطرات زيمباوه‌اي شدن بورس ايران

يک کارشناس بازار سرمايه اظهار داشت: از آنجايي که ترکيب و تناسب مناسبي بين متغيرهاي اثرگذار در وضعيت اقتصادي کشور؛ چه در بخش صنعت و چه در بخش شرکت‌هاي بورسي و فرابورسي وجود ندارد بنابراين در بين قيمت سهام شرکت‌ها و ارزش ذاتي آنها هم تناسب معقولي برقرار نيست.

رونق بازار ارزهاي ديجيتال در بحبوحه رکود جهاني اقتصاد

تهران- ايرنا- آمارها نشان مي‌دهد جذابيت بيت‌کوين و ساير ارزهاي ديجيتال در نيمه نخست سال جاري ميلادي تحت تاثير شيوع کرونا، گوي سبقت را از فلزات گرانبها چون طلا، نقره و پلاتين ربوده است.

با شيوع  بيماري مرگبار کرونا و رکود اقتصاد جهاني، به‌نظر مي‌رسيد تشديد ...

پيشنهاد وزارت اقتصاد براي تعديل حوزه مصارف بودجه سال ۹۹

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به آسيب‌هاي ناشي از شيوع ويروس کرونا به اقتصاد کشور و بودجه سال ۹۹ که منجر به تحميل برخي هزينه‌هاي سنگين به دولت و کاهش منابع درآمدي مثل گمرک و ماليات شده است، گفت: اين وزارتخانه پيشنهادي براي متعادل‌کردن بودجه در ...

رييس ديوان محاسبات: هيات حسابرسي ويژه براي برگشت ارز صادراتي تشکيل شد

تهران- ايرنا- رييس ديوان محاسبات از تشکيل "هيات حسابرسي ويژه جهت رسيدگي و نظارت بر شرکت‌ها جهت بازگشت ارزهاي صادراتي" خبر داد.

به گزارش خانه ملت، «عادل آذر» روز دوشنبه با اشاره به اقدامات ديوان محاسبات کشور براي برگشت ارز حاصل از صادرات گفت: از آنجا که ...

اجراي برنامه‌هاي تحقيق و توسعه در حوزه ساختمان مناطق آزاد

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي بر اجراي برنامه‌هاي تحقيق و توسعه در حوزه ساختمان مناطق آزاد کشور تاکيد کرد.

روندصعودي اعطاي تسهيلات بانک توسعه صادرات درسال ۹۸

تسهيلات اعطايي بانک توسعه صادرات ايران در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۴ ميليارد و ۳۵۹ ميليون ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۳۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش ايبِنا از پايگاه خبري اگزيم نيوز، لازم به ذکر است که رقم تسهيلات اعطايي بانک در سال ۱۳۹۷، ...

مجتمع قضايي ويژه دعاوي تجاري تا پايان نيمه اول امسال راه‌اندازي مي‌شود

رئيس مرکز ملي مطالعات، پايش و بهبود محيط کسب و کار وزارت اقتصاد از راه اندازي مجتمع قضايي ويژه دعاوي تجاري تا پايان نيمه اول امسال خبر داد.

تقاضاي کاذب براي خريد ارز بايد از بين برود

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، با بيان اينکه همه دستگاه ها و وزارتخانه ها در ساماندهي نرخ ارز وظيفه دارند، گفت: اينکه نوک پيکان تلاطم هاي بازار ارز تنها به سمت بانک مرکزي گرفته شود بي انصافي است.

ماليات بر عايدي سهام موضوعيت ندارد و منتفي است

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: موضوع ماليات بر عايدي سهام و همچنين سود سپرده هاي بانکي از نظر ما در دستور کار نيست و موضوعيتي هم ندارد.

ضرورت اعمال تمهيدات ويژه براي کاهش نرخ تورم

رييس کميسيون اقتصادي مجلس بر ضرورت اعمال تمهيدات ويژه براي کاهش نرخ تورم توسط بانک مرکزي تاکيد کرد.

پيش‌شرط‌هاي اجراي موفق چارچوب هدفگذاري تورمي

موفقيت اتخاذ راهبرد هدف‌گذاري تورم مستلزم وجود پيش‌شرط‌ها و الزامات نهادي و تکنيکي از جمله استقلال بانک مرکزي، عدم سلطه سياست مالي بر سياست پولي و تقويت شفافيت و پاسخ‌گويي است.

زمان صدور مجوزهاي کسب و کار از ۵۵ به چهار روز کاهش يافت

تهران- ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي از کاهش زمان صدور مجوزها از ۵۵ روز در تيرماه ۱۳۹۸ به چهار روز در ارديبهشت ۱۳۹۹  در درگاه ملي مجوزهاي کشور خبر داد و گفت: ايجاد پنجره واحد براي صدور مجوزهاي شروع کسب و کار در اين زمينه موثر بوده است.

اولويت‌هاي تامين مالي کسري بودجه در دولت

معاون اقتصادي وزارت اقتصاد طي يادداشتي به بيان سياست‌هاي وزارت اقتصاد در خصوص نحوه تامين مالي دولت و اولويت‌هاي موجود در اين بخش پرداخت.

صدور بيش از دو هزار و ۸۰۰ بيمه‌نامه پول در سال ۹۸

شرکت‌ها و موسسات بيمه در سال ۱۳۹۸ رقمي برابر با دو هزار و ۸۴۸ فقره بيمه‌نامه پول صادر کرده‌اند که اين رقم ۹.۹۰ درصد نسبت به سال قبل از آن کمتر است.

صادرکنندگان ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند

رئيس کل بانک مرکزي گفت:صادرکنندگان حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند.

نجات صنعت خودرو در گرو توجه به ساخت داخل قطعات

در جلسه روز جمعه کميته خودرو که با محوريت بررسي توان داخلي‌سازي قطعات صنعت خودرو برگزار شد، مقرر شد که چهارمين ميز صنعت خودرو با هدف کاهش ارزبري اين صنعت برپا شود. در اين نشست سرپرست وزارت صمت راه نجات و توسعه صنعت از جمله صنعت خودرو را توجه به ساخت داخل قطعات و ...

امتيازاتي براي رفع تعهد ارزي صادرکنندگان در نظر گرفته شود

رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و افغانستان پيشنهاد داد تا امتيازاتي براي آن دسته از صادرکنندگاني که رفع تعهد ارزي سال ۹۸ خود را تا پايان تيرماه امسال انجام دهند، براي دوره‌هاي بعدي در نظر گرفته شود.

براي کسري بودجه، منابع جايگزين داريم

رييس سازمان برنامه و بودجه با اعلام علت تفاوت نرخ رشد اقتصادي بدون نفت از سوي مرکز آمار و بانک مرکزي، گفت: هر ميزان از بودجه و درآمدها که تحقق پيدا نکند، دولت براي آن مقدار منابع جايگزين دارد.

تشکيل کارگروه مشترک بانک مرکزي و کميسيون اقتصادي در رصد بازار ارز

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: کارگروه مشترکي بين کميسيون و بانک مرکزي براي بررسي روزانه نرخ ارز شکل مي‌گيرد.

افزايش ۲۸ درصدي آيفکس در سومين ماه سال جاري

ارزش کل بازار فرابورس و شاخص اين بازار(آيفکس) در پايان معاملات سومين ماه بهار امسال به ترتيب رشد ۲۸ و ۲۴درصدي را به ثبت رساندند.

۲۷ و نيم ميليارد دلار ارز صادرات به چرخه اقتصاد بازنگشت

مدير اداره صادرات بانک مرکزي، گفت: حدود ۲۷ و نيم ميليارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه اصلي اقتصاد کشور بازنگشته است.

فروش بيش از ۲.۶ ميليارد يورو ارز حاصل از صادرات در نيما

بررسي‌ها نشان مي‌دهد که از ابتداي امسال تا پايان روز ۲۵ خردادماه رقمي معادل ۲ ميليارد و ۶۴۱ ميليون يورو ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما به فروش رفته است.

ايران جزو ۵ کشور برتر نيروگاه‌ساز جهان شد

مديرعامل شرکت مپنا با بيان اينکه در ساخت نيروگاه، ايران در ميان پنج کشور نخست جهان است گفت: ما تنوعي از ماشين ها، انواع توربين، ژنراتور و سيستم کنترل را مي‌سازيم و هيچ تجهيز نيروگاهي نيست که امروز نيازمند به آن باشيم

دليل اختلاف بانک مرکزي و مرکز آمار در اعلام رشد صنعت و معدن

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت (صمت) تفاوت جامعه آماري و در نظر گرفتن نفت ذيل گروه صنعت در مطالعات مرکز آمار را دليل تفاوت آمارهاي منتشر شده از سوي بانک مرکزي و مرکز آمار دانست.

رشد اين روزهاي بورس در سايه افزايش قيمت دلار

تهران- ايرنا- با توجه به تاثيرگذاري سهم‌هاي بزرگ بر شاخص کل و نيز تاثير مستقيم اين سهم‌ها از نرخ دلار، در چند روز اخير شاهد رشد پرشتاب شاخص بورس به دنبال افزايش نرخ ارز هستيم.

اجراي قانون جديد ماليات بر ارزش افزوده از ۱۴۰۰

معاون درآمدهاي مالياتي سازمان امور مالياتي ضمن تشريح اصلاحات اعمال شده در قانون جديد ماليات بر ارزش افزوده، اعلام کرد که اگر قانون جديد به موقع از سوي مجلس و شوراي نگهبان به دولت ابلاغ شود، از ابتداي سال ۱۴۰۰ اجرا خواهد شد.

پيگيري استقلال بانک مرکزي در اولويت مجلس

نماينده مردم کرمان در مجلس يازدهم با بيان اينکه اصلاح نظام بانکي در مجلس در مرحله تصويب نهايي است، گفت: استقلال بانک مرکزي با توجه به اهميت آن در دستور کار مجلس براي پيگيري قرار دارد.

شرايط پذيرش ضمانت‌نامه بانکي براي واردات کالاهاي اساسي تسهيل شد

شرط پذيرش ضمانت‌نامه بانکي با حداقل مبلغ يک ميليارد ريال براي کالاهاي اساسي و دارويي و تجهيزات پزشکي، آزمايشگاهي و انواع بذرهاي کشاورزي حذف شد.

قيمت نفت در آغاز معاملات امروز ۳ درصد سقوط کرد

در آغاز معاملات بازارهاي جهاني نفت در روز دوشنبه، با نگراني از موج جديد ابتلا به ويروس کرونا و کاهش تقاضا براي نفت، قيمت نفت خام سقوط کرد.

معامله ۲.۵ ميليارد ارز صادراتي در نيما

آمار اعلامي «نيما» حکايت از آن دارد که از ابتداي سال تا ۲۳ خرداد ۹۹، مجموعه معاملات فروش ارز صادراتي به ۲ ميليارد و ۵۳۹ ميليون يورو رسيده؛ اما چند روزي است که قيمت از سامانه حذف شده است.

ارزش دلاري صادرات غيرنفتي ايران ۱۰.۶ برابر شد

مرکز پژوهش‌هاي مجلس نتايج تحقيق آسيب شناسي صادرات غيرنفتي در ايران را منتشر و اعلام کرد: ارزش دلاري صادرات غيرنفتي ۱۷ ساله ايران با نرخ رشد متوسط ساليانه ۱۶.۲۳ درصد، ۱۰.۶ برابر شد.

ايجاد بانک مشترک؛ راهکار حل مشکل تبادلات پولي با ترکيه

رييس اتاق بازرگاني ايران و ترکيه با اشاره به توافقات انجام شده درباره استفاده از ارزهاي ملي در تبادلات تجاري دوکشور تاکيد کرد:با ايجاد بانک مشترک، بسياري از مشکلات مربوط براي تبادلات پولي حل خواهد شد.

اجراي مرحله نخست نظام مالياتي هوشمند تا پايان سال ۱۴۰۰

رييس کل سازمان امور مالياتي اظهار اميدواري کرد مرحله نخست نظام مالياتي هوشمند تا پايان سال ۱۴۰۰، عملياتي شود.

جهانگيري: اقتصاد ايران روي پاي خود ايستاده است

تهران-ايرنا- معاون اول رييس جمهوري گفت: اگر چه با تحريم ها اقتصاد ايران آسيب ديد اما فروپاشي ايجاد نشد و روي پاي خود ايستاده است آمريکايي ها اخلال ايجاد کردند اما به هدف خود نرسيده اند.

«اسحاق جهانگيري» معاون اول رييس جمهوري روز شنبه در آيين تکريم و معارفه رييسان ...

صادرات ۴.۳ ميليارد دلار کالا در ۲ ماهه نخست ۹۹

صادرات بدون نفت خام کشور در ۲ ماهه نخست امسال به ۴.۳ ميليارد دلار رسيده که ۴.۱ ميليارد دلار کمتر از مدت زمان مشابه سال قبل است.

جزييات هفت مصوبه ارزي شوراي گفتگو

رييس کنفدراسيون صادرات ايران با اشاره به تصويب هفت پيشنهاد ارزي اتاق بازرگاني در شوراي گفتگو، جزييات اين مصوبات و روند قانوني تصويب آنها را تشريح کرد.

اضافه واريزهاي خريد سهام ETF تا پايان هفته به حساب افراد برمي‌گردد

معاون وزير اقتصاد اظهار داشت: تا پايان هفته گزارش‌هاي خريد يونيت‌هاي اولين صندوق واسطه گري مالي يا همان ETF نهايي مي‌شود و اضافه واريزها و پول‌هاي بلوکه شده به حساب افراد بر مي گردد. بنابراين مردم نگران پول مازاد بلوکه شده نباشند.

معامله واحدهاي صندوق واسطه گري مالي يکم از اول تير

معاون امور بانک، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزير اقتصاد از امکان معامله واحدهاي صندوق واسطه گري مالي يکم (ETF) در بازار بورس از ابتداي تير ماه خبر داد.

پيش‌بيني رشد اقتصادي ۲.۱ درصدي ايران در سال ۲۰۲۱

آخرين پيش‌بيني بانک جهاني از اقتصاد ايران نشان مي‌دهد با وجودي که در سال جاري رشد اقتصادي ايران منفي خواهد بود ولي اين شاخص براي سال ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱ درصد مي‌شود.

تغيير بنيادي دسته سفارش شرکت‌هاي بورسي

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: دسته سفارش‌هاي خريد و فروش به همراه حجم نمايش و حداقل قيمت از شنبه آينده ۲۴ خرداد ماه ۹۹ در بورس تهران تغيير مي‌کند.

طراحي خط ويژه براي تامين ارز توليدکنندگان

عدم دسترسي به ارز براي تامين مواد اوليه، قطعات و تجهيزات موردنياز توليد اين روزها صداي بسياري از توليدکنندگان را درآورده؛ اما اکنون يک هفته‌اي است که خط ويژه تامين ارز راه‌اندازي شده است.

سياست‌هاي آشفته دولت براي تامين مالي

يک کارشناس اقتصادي با انتقاد از بي‌برنامگي دولت براي تامين مالي گفت: اين بي‌برنامگي آثار مثبت بالقوه برخي از اين سياست‌ها را نيز تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

روند جذب سرمايه‌گذاري خارجي در ايران

طبق گزارش آنکتاد سهم ايران از جذب سرمايه خارجي ورودي در سال ۲۰۱۸، تنها حدود ۰.۳ درصد جريان ورودي سرمايه خارجي جهان و بيشترين ميزان جذب سرمايه خارجي ايران حدود ۵ ميليارد دلار در سال ۲۰۱۷، بوده است.

عرضه اوليه سهام ۱۰۰ شرکت تا پايان سال ۹۹

معاون وزير صمت اعلام کرد: تا پايان سال جاري ۱۰۰ شرکت زير مجموعه با عرضه اوليه سهام وارد بورس مي‌شوند.

کرونا باعث بهبود محيط کسب وکار شد

رييس مرکز ملي بهبود محيط کسب و کار در وزارت اقتصاد گفت: روزانه حدود 2500 گواهينامه صادر مي‌شود. از آنجايي که براي هر گواهي دو بار رفت و آمد انجام مي‌شد با برخط سازي اين اقدام روزانه 5 هزار رفت و آمد حذف شد که اگر هر رفت و آمد را در تهران 1.5 ساعت در نظر بگيريم، اين ميزان ...

توصيه به سرمايه‌گذاران بازار سرمايه

نماينده مردم در مجلس يازدهم با توصيه به سرمايه گذاران بازار سرمايه، گفت: تبديل دارايي ها به سبد سرمايه گذاري مي تواند سهام افراد را از نوسانات مقطعي مصون سازد.

نحوه رسيدگي به صورت‌حساب­‌هاي غير واقعي اعلام شد

رييس کل سازمان امور مالياتي با صدور بخشنامه‌اي نحوه رسيدگي به صورت‌حساب­‌هاي غير واقعي را ابلاغ کرد.

آثار کمتر تورمي انتشار اوراق نسبت به استقراض از بانک مرکزي

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران درباره انتشار اوراق قرضه براي جبران کسري بودجه دولت گفت: انتشار اوراق براي جبران کسري بودجه آثار تورمي کمتري نسبت به استقراض از منابع بانک مرکزي دارد.

زمان اخذ مجوزهاي کسب وکار از ۷۲ روز به ۳ روز کاهش مي‌يابد

تهران - ايرنا - معاون وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: با راه‌اندازي پنجره واحد فيزيکي شروع کسب و کار، زمان اخذ مجوزها از ۷۲.۵ روز به سه روز کاهش مي‌يابد.

انديشکده جهاني بانکداري مرکزي از مرکز پول ديجيتال خود رونمايي کرد

انديشکده جهاني بانکداري مرکزي موسوم به OMFIF با هدف ايجاد پلي مابين ارز ديجيتال و بانکداري سنتي، از موسسه پول ديجيتال خود رونمايي کرد.

به گزارش ايبِنا از کوين تلگراف، مجمع موسسات مالي و پولي رسمي OMFIF، انديشکده‌اي مستقل در حوزه بانکداري مرکزي و ...

کاهش ۵۰ درصدي عرضه ارز در نيما پس از شيوع کرونا

تهران- ايرنا- بررسي آمار سامانه نيما نشان مي‌دهد که حجم عرضه ارز از طريق سامانه نيما در دو ماه نخست سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه پارسال حدود يک ميليارد و ۷۰۸ ميليون يورو (۴۹.۸ درصد) کاهش داشته که علت اصلي آن به شيوع جهاني کرونا و کاهش مبادلات بين‌المللي باز مي‌گردد ...

روحاني: ۳۰ هزار ميليارد تومان اعتبار طرح‌هاي زيرساختي تامين شود

تهران - ايرنا - رييس جمهوري به رييس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد تا ۳۰ هزار ميليارد تومان اعتبار مورد نياز براي اجراي طرح‌هاي زيرساختي کشور به ويژه در حوزه حمل و نقل تا پايان خرداد ماه تامين شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام ...

استقبال ۱.۵ ميليوني از ETF‌ها

معاون وزير اقتصاد با بيان اين‌که از ۱۴ ارديبهشت تاکنون(۳۰ ارديبهشت) معادل ۱.۵ ميليون نفر از مردم در صندوق‌هاي ETF براي خريد سهام دولت اقدام کرده‌اند، اعلام کرد: فردا(۳۱ ارديبهشت) که مهلت پذيره‌نويسي در اين صندوق‌ها به پايان مي‌رسد، مردم مي‌توانند پس از يک ...

کاهش ۱۰.۶ درصدي تورم نقطه‌اي توليدکننده در زمستان ۹۸

مرکز آمار ايران اعلام کرد: بررسي تغييرات شاخص قيمت توليدکننده در فصل زمستان سال ۱۳۹۸ نشان از کاهش ۱۰.۶ واحد درصدي نرخ تورم نقطه‌اي در اين بخش نسبت به پاييز دارد.

شرط جديد براي خريد و فروش ارز توسط صرافان

کانون صرافان طي ابلاغيه اي به صرافان مجاز شرط جديد براي خريد و فروش ارز توسط صرافان را اعلام کرد.

صندوق بين‌المللي پول: احياي کامل اقتصادي در سال ۲۰۲۱ غيرمحتمل است

رييس صندوق بين المللي پول با تاکيد بر خطر ناشي از سياست حمايت‌گرايي، گفت که اقتصاد جهان براي احياي کامل از شوک برخاسته از ويروس کرونا نسبت به پيش بيني‌هاي اوليه به زمان بيشتري نياز دارد.

زمزمه‎ شاخص ۲ ميليون واحدي ميان فعالان بازار سرمايه

روزهايي که برخي شاخص ۶۰۰ هزار واحدي بورس را سناريويي خوشبينانه و تقريبا دست‌نيافتني مي‌دانستند، تصور يک ميليون واحدي محال بود؛ اما اکنون فعالان بازار سرمايه، شاخص ۲ ميليوني را زمزمه مي‌کنند.

نحوه محاسبه ماليات بر ارزش افزوده ادغام فعالان اقتصادي

معاون حقوقي و فني سازمان مالياتي بخشنامه «ماليات بر ارزش افزوده فعالان اقتصادي در اجراي فرآيند ادغام يا ترکيب» را براي اجرا به ادارات کل امور مالياتي ابلاغ کرد.

تغييرات قيمت دلار و يورو در سال ۹۸

متوسط قيمت فروش يک دلار آمريکا و يک يورو در سال ۹۸ در بازار آزاد شهر تهران به ترتيب ۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان و ۱۴ هزار و ۴۲۷ تومان بوده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، براساس آمار بانک مرکزي متوسط قيمـت فروش يک دلار آمريکا در اسفندماه ١٣٩٨ در بازار آزاد ...

اصلاحيه وزارت اقتصاد در مورد فراخوان واحدهاي سرمايه‌گذاري

تهران - ايرنا - وزارت امور اقتصادي و دارايي اصلاحيه‌اي براي اطلاعيه شماره (۴) در مورد فراخوان واگذاري واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق سرمايه‌گذاري قابل معامله (ETF) (واسطه گري مالي يکم) منتشر کرد که نام سه بانک را به فهرست پيشين افزوده است.

به گزارش روز جمعه وزارت امور ...

واگذاري سهام دولت در بانک‌ها و بيمه‌ها با هدف مردمي کردن اقتصاد

معاون وزير اقتصاد گفت: دولت با هدف مردمي کردن اقتصاد، باقيمانده سهام خود در بانک‌ها، بيمه‌ها، پالايشگاه‌ها، فولاد و خودروسازي را در قالب صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله ETF به مردم واگذار مي‌کند.

احراز هويت يک و نيم ميليون نفر براي دريافت کد بورسي

سخنگوي طرح آزادسازي سهام عدالت با بيان اينکه با آزادسازي سهام عدالت ۴۹ ميليون نفر وارد بازار سرمايه خواهند شد، گفت: تاکنون يک و نيم ميليون نفر براي دريافت کد بورسي فعال، احراز هويت شده‌اند.

چهار شرکت استارت آپي در مسير ورود به تابلوي بورس

معاون وزير ارتباطات از حضور و عرضه سهام چهار شرکت استارت آپي در بازار سرمايه تا ۶ ماه آينده خبر داد و گفت: حضور شرکت‌هاي استارت آپي در بورس تغييراتي بزرگي در اکوسيستم اقتصاد ديجيتال ايجاد مي‌کند.

تمديد موعدهاي مقرر در قوانين مالياتي تا پايان شهريورماه ۹۹

موعدهاي مقرر درقانون ماليات‌هاي مستقيم و قانون ماليات برارزش افزوده نسبت به تسليم اظهارنامه‌هاي مالياتي و رسيدگي‌هاي مالياتي به مدت دو ماه و حداکثر تا پايان شهريورماه ۱۳۹۹ تمديد شد.

جزئيات جلسه معاون اول رئيس جمهور با مسئولان نظام بانکي

جلسه معاون اول رئيس جمهور با مسئولان نظام بانکي، با موضوع شعار سال تحت عنوان«جهش توليد» در بانک مرکزي برگزار شد.

دليل تداوم ورود نقدينگي به بازار سهام

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: دليل اصلي ادامه رونق بازار سهام ورود نقدينگي است.

۶۰۰ مجوز کسب و کار حذف يا ادغام شد

رييس مرکز ملي مطالعات وزارت اقتصاد با اعلام حذف يا ادغام ۶۰۰ مجوز مربوط به کسب و کار، اظهارداشت: مردم نبايد هزينه ندانم کاري صادرکنندگانِ مجوزها را بدهند.

چشم انداز تجارت خارجي در سال ۱۳۹۹

با توجه به چشم‌انداز کاهشي حجم تجارت جهاني به دنبال شيوع کرونا، تجارت خارجي ايران نيز از اين قضيه مستثني نخواهد بود و انتظار کاهش در سال ۱۳۹۹ وجود دارد.

اصلاح آيين‌نامه تضمين پرداخت پوشش تعهدات قراردادي شرکت‌هاي دولتي

معاون اول رييس جمهور تصويب‌نامه مربوط به اصلاح آيين‌نامه اجرايي مجوز تضمين پرداخت پوشش تعهدات قراردادي شرکت‌هاي دولتي ايراني را براي اجرا به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه ابلاغ کرد.

شاخص بورس از مرز يک ميليون واحد گذشت

شاخص کل بورس در شروع معاملات امروز از مرز يک ميليون واحد گذشت.

آخرين ظرفيت مجاز نگهداري ريسک شرکت‌هاي بيمه اعلام شد

بيمه مرکزي آخرين ظرفيت مجاز نگهداري ريسک و قبولي اتکايي شرکت‌هاي بيمه را بر مبناي اطلاعات آخرين صورت‌هاي مالي مصوب تا روز نهم ارديبهشت‌ماه را اعلام کرد.

پاسخ به ۲۲ سوال درباره صندوق سرمايه گذاري بانک ها و بيمه ها

وزارت اقتصاد به ۲۲ سوال مهم مردم در خصوص واگذاري سهام بانک هاي تجارت، صادرات و ملت و بيمه هاي البرز و اتکايي امين از طريق صندوق واسطه گري مالي يکم(ETF) پاسخ داد.

روحاني: اجراي سياست تشويق صادرات و بازگشت ارزهاي صادراتي ضروري است

تهران-ايرنا- رييس جمهوري بر اجراي سياست تشويق صادرات و همچنين ضرورت بازگشت ارزهاي صادراتي به چرخه اقتصاد کشور و استفاده از آن براي تأمين نيازهاي وارداتي و توليدي تأکيد کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، در  يکصدوسي و چهارمين جلسه ستاد اقتصادي دولت که به ...

۱۰ شرکت در آستانه عرضه در بورس هستند

رييس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) اظهار داشت: تمام اقدامات براي ورود 10 شرکت وابسته ستاد به بورس انجام شده و در آستانه ورود به بازار سرمايه هستند.

برگزاري جلسه تدوين دستورالعمل اعطاي تسهيلات به صاحبان کسب وکار

تهران- ايرنا- جلسه هم‌انديشي تدوين دستورالعمل طرح اعطاي تسهيلات به صاحبان کسب وکارها به منظور حمايت از آسيب ديدگان ناشي از شيوع ويروس کرونا برگزار شد.

به گزارش روز يکشنبه روابط عمومي بانک مرکزي، جلسه بحث و بررسي دستورالعمل طرح اعطاي تسهيلات به صاحبان کسب و کارهايي ...

نياز به هزار هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري براي جهش توليد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: براي دستيابي به جهش توليد، حداقل نياز به ۱۰۰۰ هزار ميليارد تومان، سرمايه‌گذاري از سوي دولت، بخش عمومي و بخش خصوصي در بازار سرمايه داريم.

به گزارش روز يکشنبه وزارت امور اقتصادي و دارايي، فرهاد دژپسند در نشست «بررسي فرصت ...

خريد واحدهاي صندوق قابل معامله (ETF) از بامداد ۱۴ ارديبهشت

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: مردم از بامداد يکشنبه ۱۴ ارديبهشت مي‌توانند براي خريد واحدهاي صندوق قابل معامله (ETF) اقدام کنند.

آخرين وضعيت توقف نمادهاي بورسي

آخرين وضعيت تعليق نمادهاي بورسي حاکي از آن است که تا سوم ارديبهشت، ۴۳ نماد معاملاتي بورسي به دلايل مختلف از جمله تعليق نماد معاملاتي، برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده (انتخاب اعضا)، تغييرات بيش از ۵۰ درصد در ۱۵ روز متوالي، برگزاري مجمع عمومي فوق العاده (در ...

عرضه ۱۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان اموال دولتي از ۱۴ ارديبهشت در بورس

وزير امور اقتصادي و دارايي از عرضه به زودي ۱۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان باقيمانده سهام دولت در سه بانک (تجارت، ملت و صادرات) و دو شرکت بيمه‌اي (بيمه البرز و بيمه اتکايي امين) در قالب يک صندوق سرمايه گذاري قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه گري مالي يکم»، خبر ...

ابلاغ نحوه تشخيص درآمد مشمول ماليات واردکنندگان کالا

معاون درآمدهاي مالياتي سازمان امور مالياتي در دستورالعملي نحوه تشخيص درآمد مشمول ماليات واردکنندگان کالا را به ادارات امور مالياتي ابلاغ کرد.

دو نهاد بين‌المللي خواستار رفع محدوديت‌هاي تجارت جهاني شدند

تهران- ايرنا- سازمان تجارت جهاني و صندوق بين‌المللي پول از کشورها درخواست کردند که در بحبوحه شيوع کرونا، محدوديت‌هاي صادراتي و تجاري را لغو کنند.

به گزارش جمعه شب (به وقت محلي) بلومبرگ، اين دو نهاد بين‌المللي خواستار لغو محدوديت‌ها بر صادرات و پرهيز از تشديد ...

توسط سازمان امور مالياتي؛ بخشنامه معافيت سالانه حقوق ابلاغ شد

سازمان امور مالياتي بخشنامه معافيت سالانه حقوق و همچنين نرخ ماليات بر درآمد حقوق سال ۱۳۹۹ وفق مقررات جزء (۲) بند (الف) تبصره ۱۲ قانون بودجه را تا سقف ۳۶ ميليون تومان ابلاغ کرد.

ابلاغ اساسنامه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله غيرفعال

اساسنامه صندوق‌هاي سرمايه گذاري قابل معامله با مديريت غير فعال، موضوع جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل‌ کشور براي اجرا به وزارت اقتصاد ابلاغ شد.

اما و اگرهاي غول اقتصادي اروپا براي عبور از بحران مالي کرونا

تهران– ايرنا– وزير دارايي آلمان گفت: کشورش در صورتي مي‌تواند تاثير منفي مالي بحران ويروس کرونا را بدون فراتر رفتن از سقف تصويب شده بدهي مديريت کند که وضع اقتصاد در نيمه دوم سال جاري (۲۰۲۰) بهبود يافته و به روال عادي بازگردد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از ...

بازار سرمايه در حال ورود به دوران تعميق و باز کردن جايگاه خود

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: نبايد از ورود نقدينگي گسترده به بازار سرمايه هراس داشت و بايد زيرساخت‌ هاي رسيدن به اين هدف را فراهم کرد.

بخشنامه دستمزد کارگران در سال ۹۹ ابلاغ شد

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي بخشنامه تعيين حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را صادر و ابلاغ کرد.

توافق اوپک پلاس بر سر کاهش بي‌سابقه توليدات نفت نهايي شد

توافق اوپک پلاس بر سر کاهش بي‌سابقه توليدات نفت نهايي شد

افزايش تنخواه گردان خزانه از سه به شش درصد

تنخواه گردان خزانه به منظور پيشگيري، امدادرساني و جبران خسارات ناشي از حوادث غير مترقبه، از سه درصد به شش درصد افزايش مي‌يابد.

تهاتر مطالبات ۱۶ شرکت‌ دولتي با بدهي آنها به دولت

مطالبات گروه مپنا بابت طلب شرکت توليد برق پره‌سر مپنا از شرکت مادر تخصصي توليد نيروي برق حرارتي با اصل بدهي شرکت مذکور بابت شرکت اصلي و شرکت‌هاي تابعه به سازمان‌هاي مالياتي وخصوصي سازي تهاتر مي‌شود.

بخش صنعت و معدن ۲۵۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات گرفت

تهران- ايرنا- بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن وتجارت در دوره ۱۱ ماهه پارسال (منتهي به بهمن) مبلغ ۲۵۵.۳ هزار ميليارد تومان، مجموع تسهيلات اعطايي به بخش صنعت ومعدن بود که ۷۱.۱ درصد از آن براي تامين سرمايه درگردش واحد هاي اين بخش اختصاص يافت.

در دوره اين گزارش ۱۸۱.۹ هزار ...

بازار سرمايه هوشمند در دستور کار وزارت اقتصاد

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي بازار سرمايه را شفاف‌ترين نهاد اقتصادي دانست و گفت: اقدامات موثر و ارزشمندي در راستاي مردمي کردن اقتصاد انجام شده است و براي آينده نيز بازار سرمايه هوشمند در دستور کار وزارت اقتصاد قرار دارد.

به گزارش روز يکشنبه پايگاه ...

جهش توليد دانش‌بنيان‌ها با حمايت ۶ هزار ميليارد توماني صندوق نوآوري

تهران- ايرنا- معاون برنامه‌ريزي صندوق نوآوري و شکوفايي با تاکيد بر اينکه برنامه‌ريزي براي جهش توليد توسط دانش‌بنيان‌ها از سال گذشته در اين صندوق شروع شده است، گفت: براي تحقق موضوع جهش توليد، ارايه ۶ هزار و ۳۶۰ ميليارد تومان انواع حمايت از سوي صندوق پيش‌بيني شده ...

حذف الزام گواهي مفاصاحساب مالياتي براي دريافت ضمانت‌نامه بانکي

سازمان امور مالياتي به دنبال مصوبه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي الزام ارائه گواهي مفاصاحساب مالياتي براي دريافت ضمانت‌نامه بانکي و گشايش اعتبارات اسنادي حذف شد.

بخش صنعت و معدن ۲۵۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات گرفت

تهران- ايرنا- بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن وتجارت در دوره ۱۱ ماهه پارسال (منتهي به بهمن) مبلغ ۲۵۵.۳ هزار ميليارد تومان، مجموع تسهيلات اعطايي به بخش صنعت ومعدن بود که ۷۱.۱ درصد از آن براي تامين سرمايه درگردش واحد هاي اين بخش اختصاص يافت.

تخفيف واگذاري سهام متعلق به دولت در قالب صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري

مصوبه هيات وزيران در خصوص ميزان تخفيف واگذاري سهام متعلق به دولت در قالب صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس (ETF) به وزارت امور اقتصادي و دارايي ابلاغ شد.

مصوبه افزايش ضريب حقوق کارمندان در سال ۱۳۹۹ ابلاغ شد

معاون اول رييس جمهور، مصوبه افزايش ضريب حقوق کارمندان، اعضاي هيات علمي و قضات در سال ۱۳۹۹ را براي اجرا به سازمان‌هاي برنامه و بودجه کشور و اداري و استخدامي ابلاغ کرد.

رکورد تسهيلات اعطايي يک ماهه چين به ۴۰۵ ميليارد دلار رسيد

اقدامات بانک مرکزي چين به منظور افزايش نقدينگي و کاهش هزينه هاي تامين مالي براي حمايت از اقتصاد کرونازده اين کشور، مجموع وام هاي بانکي اعطايي توسط پکن را در ماه مارس به ۴۰۵ ميليارد دلار رساند.

به گزارش ايبِنا از رويترز، سياستگذاران چيني متعهد شده ...

شاخص تورم جهت محاسبه ميزان مهريه و تاخير تاديه سال ۹۹

رئيس بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در اجراي تکاليف قانوني محول به اين بانک شاخص تورم سالانه و ماهانه را جهت محاسبه ميزان مهريه و خسارت تاخير تاديه اعلام کرد.

۱۰۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات دولت براي جبران خسارات کرونايي

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه ۱۵ درصد توليد ناخالص داخلي کشور بر اثر کرونا ويروس متضرر شده است، از پرداخت ۱۰۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات دولتي براي جبران اين خسارات خبر داد.

تمديد ۳ ماهه مهلت برگزاري مجامع رسما ابلاغ شد

سازمان بورس تمديد ۳ ماهه مهلت برگزاري مجامع را رسما ابلاغ کرد

حمايت وزارت صنعت از صنايع پيشران و اولويت‌دار در سال «جهش توليد»

تهران- ايرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: تلاش وزارتخانه اين است که سياست‌هاي حمايتي خود را به طرف صنايع پيشران به حرکت در بياورد تا در سال ۹۹ سرمايه‌گذاران به سمت صنايع اولويت‌دار ترغيب شوند.

«سعيد زرندي» امروز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ...

جزييات توزيع ۱۰هزار ميليارد تومان براي همسان‌سازي حقوق بازنشستگان

معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه سازوکار توزيع ۱۰ هزار ميليارد تومان براي همسان سازي حقوق بازنشستگان را تشريح کرد.

شاخص کل معاملات هفتگي را صعودي آغاز کرد

بازار سرمايه معاملات امروز خود را با رشد آغاز کرد و شاخص کل در نيم ساعت اوليه معاملات با بيش از ۸۶۰۰ واحد رشد وارد کانال ۵۵۶ هزار واحد شد.

حق بيمه توليدي ۵۲.۹ هزار ميليارد تومان شد

آمارهاي منتشر شده از عملکرد ۱۱ ماهه صنعت بيمه در سال ۱۳۹۸ نشان مي‌دهد که حق بيمه توليدي با ۳۸.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ۵۲.۹ هزار ميليارد تومان رسيده است.

پرداخت ۱۱ هزار ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي از صندوق توسعه ملي

تهران - ايرنا - مدير کل توسعه کسب و کار و تامين مالي معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، گفت: تا کنون ۱۱ هزار و ۴۹۰ ميليارد تومان تسهيلات اشتغال از صندوق توسعه ملي پرداخت شده و اين ميزان زمينه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را ايجاد مي‌کند.

در سال ۹۶ با ...

فدرال رزرو نرخ بهره را به نزديکي صفر رساند

فدرال رزرو براي نجات اقتصاد آمريکا از سقوط به دست ويروس کرونا، در اقدامي جديد با کاهش مجدد نرخ بهره پايه خود، آن را به نزديکي صفر رساند.

به گزارش ايبِنا از بلومبرگ، بانک مرکزي آمريکا علاوه بر اين از چندين اقدام ديگر از جمله صدور جواز براي ...

شاخص کل بورس ۱۴۴۰۰ واحد افت کرد

معاملات تالار شيشه‌اي روز جاري با ريزش بيش از ۱۴۴۰۰ واحدي شاخص کل بورس و رسيدن اين متغير به ۵۱۹ هزار و ۹۱۳ واحد به پايان رسيد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، جزييات داد و ستدهاي بازار سهام بر اساس آمارهاي ثبت شده نشان مي‌دهد که همه شاخص‌هاي ...

بورس دوباره قرمزپوش شد

تا ساعت ۱۰ صبح امروز، شاخص کل با ريزش بيش از ۹ هزار واحدي به ۵۲۵ هزار و ۲۵۴ واحد رسيده است.

۵ پيشنهاد صندوق بين‌المللي پول براي مديريت ضربه کرونا به اقتصاد

صندوق بين‌المللي پول براي مقابله با آثار اقتصادي کرونا تامين مالي اضطراري، مهار فاجعه و بازگرداندن اعتماد، افزايش برنامه‌هاي وام‌دهي، تنظيم برنامه‌هاي جديد تامين مالي وتوسعه ظرفيت را پيشنهاد داده است.

مرکز آمار: طرح‌هاي آمارگيري حضوري تا پايان سال متوقف شد

تهران- ايرنا- مرکز آمار ايران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد که اجراي تمام طرح‌هاي آمارگيري که لازم است از طريق مراجعه مستقيم به خانوارها انجام شود تا پايان سال متوقف شده است.

پيشنهادهاي بخش خصوصي براي مقابله با آسيب‌هاي اقتصادي کرونا

تهران- ايرنا- رييس اتاق ايران طي نامه‌اي به رييس‌جمهور با اشاره به شيوع ويروس کرونا و آثار آن بر اقتصاد کشور، ضمن ابراز نگراني در مورد وضعيت کسب‌وکارهاي خدماتي، کوچک و متوسط و بنگاه‌هاي بزرگ بالادستي، هشت پيشنهاد براي جبران بخشي از آسيب‌ها ارائه داد.

به ...

استقبال از مبنا شدن روبل در تجارت با اتحاديه اوراسيا

رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و ارمنستان با بيان اينکه هر اندازه از دلار فاصله بگيريم، تجارت ايران چابک‌تر خواهد شد، گفت: ما از اينکه روبل روسيه مبناي تجارت با اتحاديه اوراسيا باشد، استقبال مي‌کنيم.

شاخص بورس ۱۸ هزار واحد ريخت

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: در سال‌هاي گذشته ريزش ۱۸ هزار واحدي در بيش از ۲۰ روز اتفاق مي‌افتاد اما امروز با توجه به اينکه رقم شاخص بسيار بالا است ۱۸ هزار واحد عدد بزرگي براي ريزش محسوب نمي‌شود.

ثبات نرخ ارز رسمي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي امروز (يکشنبه) ‌ نرخ رسمي ۴۷ ارز را اعلام کرد که به دليل تعطيلي بازارهاي جهاني نرخ ها در مقايسه با روز گذشته ثابت ماند.

پيشنهاد اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم در ۳ محور

وزارت اقتصاد پيشنهاد اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم را در سه محور ساماندهي معافيت‌ها و مشوق‌هاي مالياتي، اجراي سيستم مالياتي بر مجموع درآمد اشخاص حقيقي و برقراري ماليات بر دارايي ارائه کرده است.

افزايش حجم مبنا در بورس از ۱۲ اسفند ماه

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: حجم مبنا در بورس افزايش مي‌يابد.

ماليات بر عايدي سرمايه مهم ترين دستورکار مجلس

يکي از مهم ترين برنامه هاي مجلس يازدهم پيگيري لايحه اصلاح قانون ماليات هاي مستقيم است که با توجه به در خطر انداختن منافع سوداگران، مجلس بايد به شدت مراقب لابي‌گري‌ها باشد.

نرخ ارز بزودي متعادل مي‌شود

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، از تلاش شبانه‌روزي بانک مرکزي براي ساماندهي بازار ارز تقدير کرد و گفت: نرخ ارز به تدريج به تعادل ساختاري و ثبات نسبي مي‌رسد.

کاهش نرخ رسمي ۱۵ ارز

تهران- ايرنا- بانک مرکزي امروز (سه شنبه) ‌ نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۵ ارز کاهش و نرخ ۲۰ ارز افزايش يافت و بقيه ارزها ثابت ماند.

مازاد ارز صادرکنندگان در سامانه نيما در حال افزايش است

بانک مرکزي در حالي پرونده‌هاي مرتبط با تامين ارز واردات از محل اظهارنامه‌هاي صادراتي را به کندي تائيد مي‌کند که با بن‌بست صادرکنندگان در فروش ارز خود، عرضه در سامانه نيما افزايش يافته است.

احتمال ورود ابزارهاي جديد مالي به بازار سرمايه

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با بيان اينکه همه ابزارهاي مالي که در دنياست، در بازار سرمايه ايران نيز وجود دارد، گفت: امکان عملياتي شدن و به بازار آمدن ابزارهاي جديد مالي وجود دارد.

ثبات نرخ رسمي همه ارزها

تهران- ايرنا- بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها با توجه به تعطيل رسمي بازارهاي جهاني، ثابت است.

آغاز فروش تعهدي در بازار سرمايه

ابزار فروش تعهدي که منجر مي‌شود سرمايه‌گذاران در هر دو شرايط مثبت و منفي بتوانند در بازار سرمايه فعال باشند و کسب درآمد کنند، طبق وعده رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار از امروز به بازار سرمايه وارد مي‌شود.

جهش ۱۱ هزار واحدي شاخص بورس در ۱۵ دقيقه

شاخص کل بورس تهران در دقايق اوليه بازار امروز بيش از ۱۱ هزار جهش کرد و به محدوده ۴۹۰ هزار واحدي رسيد.

محدوديت‌هاي FATF شامل شرکت‌هاي سهامي عام نمي‌شود

مديرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: معتقدم عدم تمديد فرصت الحاق ايران به FATF تاثير قابل توجهي را در بورس نخواهد داشت چراکه سال‌هاست تحت اين محدوديت‌هاي جهاني قرار داريم. فشار حداکثري در حوزه اقتصاد از قبل وجود داشته و راه‌هايي خواهيم يافت که آثار محدوديت‌ها ...

معافيت مسکن اولي‌ها و خانه هاي نوساز از ماليات بر عايدي

معاون اقتصادي وزير اقتصاد با ارائه توضيحاتي در خصوص طرح پيشنهادي وزارت اقتصاد براي ماليات بر عايدي مسکن گفت: مسکن اولي‌ها و خانه هاي نوساز در اين لايحه از ماليات معاف هستند.

سقوط صادرات نفتي ايران به اتحاديه اروپا

بر اساس آمارهاي يورو‌استات، ايران و اتحاديه اروپا طي سال ۲۰۱۹ حدود ۵.۲ ميليارد يورو تجارت کالايي داشته‌اند که نسبت به سال گذشته با افت قابل توجه ۷۲ درصدي مواجه شده است. طي اين مدت ارزش واردات کالايي ايران به اتحاديه اروپا افت ۴۹ درصدي و ارزش صادرات ايران به اين ...

کمک به تامين مالي ‌پروژه‌هاي فرهنگي با همکاري فرابورس و ساترا

فرابورس و سازمان تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند.

به گزارش ايبِنا، تفاهم‌نامه همکاري ميان سازمان تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي (ساترا) و شرکت فرابورس با اهدافي نظير توسعه پلتفرم‌هاي تامين مالي ...

مصوبات جديد هيات امناي صندوق توسعه ملي

در جلسه هيات امناي صندوق توسعه ملي مقرر شد تمام تراکنش‌هاي صندوق توسعه ملي براي تبديل به ريال بر اساس نرخ سامانه نيما عمل شود.

به گزارش ايبِنا، جلسه هيات امناي صندوق توسعه ملي به رياست رئيس جمهور و با حضور اعضا برگزار شد؛ در اين جلسه گزارش نظارتي ...

اعمال محدوديت براي ورود تازه‌واردها به بورس

يک تحليل‌گر بازار سرمايه ضمن مثبت ارزيابي کردن ورود پول‌هاي جديد به بازار سرمايه، گفت: بهتر است در اين شرايط افراد غيرحرفه‌اي به سمت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري سوق داده شوند. حتي من با اين موضوع موافق هستم که براي ورود آن‌ها محدوديت قائل شوند و اين افراد را ...

بايد مانع کوچ نقدينگي به بازار ارز و سکه شويم

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه فعاليت‌هاي اختلال‌زا براي اقتصاد سم است، گفت: بايد مانع از کوچ نقدينگي به بازار ارز و سکه شويم.

عزم جدي سازمان مالياتي براي جلوگيري از فرار مالياتي

رييس سازمان امور مالياتي تاکيد کرد که با استفاده از بانک‌هاي اطلاعاتي مانع از فرار مالياتي شويم.

راهکار وصول ماليات عادلانه از موديان

معاون سازمان مالياتي گفت: دسترسي کامل به بانک‌هاي اطلاعاتي موديان، تنها راه وصول ماليات عادلانه و دقيق است.

مديريت نقدينگي با ابزار نظارتي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، گفت: طرح گام بانک مرکزي در حوزه تراکنش‌هاي بانکي و نقل و انتقالات باعث شده که مديريت نقدينگي در کشور با ابزار نظارتي بهتر عمل کند.

نرخ رسمي همه ارزها ثابت ماند

تهران- ايرنا- بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها با توجه به تعطيل رسمي بازارهاي جهاني، ثابت است.

ثبت ۱۳ هزار تازه‌وارد در بورس

آمار صدور کدهاي بورسي در سال‌جاري حاکي از آن است که تعداد اين کدها از فروردين تا بهمن‌ از ۵۵ هزار به ۶۸ هزار کد افزايش يافته که تعداد کدها به ۱۱ ميليون و ۳۳۸ هزار رسيده است؛ اتفاقي که دبيرکل کانون کارگزاران بورس در مورد آن ابراز نگراني کرده و بر اين باور است که اين ...

بازنگري اخذ ماليات سالانه از املاک گران‌قيمت

مصوبه کميسيون تلفيق براخذ ماليات سالانه از املاک گران‌قيمت مي‌تواند منجر به احياي مهم‌ترين پايه‌هاي مالياتي در کشور شود که دراکثر کشورهاي دنيا،بخش قابل توجهي از درآمدهاي مالياتي دولت‌ را تشکيل مي دهد.

بازدهي بازار بورس از ارز و سکه پيشي گرفت

بازار سرمايه با افزايش ۳ درصدي بيشترين بازدهي را نسبت به بازارهاي ارز (دلار) و سکه در هفته سوم بهمن ماه از آنِ خود کرد.

بدهي خارجي ايران ۳ درصد کاهش يافت

ميزان بدهي‌هاي خارجي ايران در پايان آذرماه سال ۹۸ به ۹ ميليارد و ۵۳ ميليون دلار رسيد که نسبت به پايان سال ۹۷ معادل ۳ درصد کاهش داشته است.

دژپسند: در تنظيم بودجه از بانک مرکزي استقراض نکرده‌ايم

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: براساس سياست جلوگيري از رشد نقدينگي، در تنظيم بودجه کل کشور از بانک مرکزي استقراض نشده است.

نرخ رشد اقتصادي فصل پاييز بدون نفت؛ ۰.۹ درصد

رييس مرکز آمار ايران اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادي بدون نفت در فصل پاييز ١٣٩٨ به عدد ٠،٩ رسيد.

تکليف ۲۴۰۰ واحد اقتصادي تملک شده توسط بانک‌ها مشخص شود

شيراز-ايرنا- دبير ستاد ملي تسهيل و رفع موانع توليد کشور گفت: ۲ هزار و ۴٠٠ واحد اقتصادي در ايران توسط بانک‌ها تملک شده‌اند که ضروري است تکليف اين واحدها مشخص شود.

قوه قضاييه به مولدسازي دارايي‌ها ورود نمي‌کند

وزير امور اقتصادي و دارايي اظهار داشت: به دنبال يک قانون قوي براي اجراي سياست مولدسازي اموال و دارايي دولت هستيم و از اين رو يک لايحه با رعايت جوانب مختلف در وزارت امور اقتصادي و دارايي در حال تدوين هستيم و به دولت ارسال خواهد شد.

از طريق تراکنش‌هاي بانکي فرار مالياتي را به تور انداختيم

وزير امور اقتصادي و دارايي اظهار داشت: واگذاري ايران اير تور باطل نمي‌شود هيات واگذاري تمام فرآيند واگذاري اين شرکت را بررسي کردند و ابهامات رفع شده‌اند.

بازار برتر بورس به امسال هم نمي‌رسد!

مديرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران درمورد راه اندازي بازار برتر در بورس گفت: تغيير در ساختار بايد در زمان مناسب اتفاق بيفتد و فعلا در سال جاري در حوزه راه اندازي بازار برتر اقدامي انجام نخواهيم داد.

۵۴۰۰ منطقه آزاد در جهان فعال است

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي با اشاره به گزارش «آنکتاد» گفت: آنکتاد در سال جاري گزارش خود را روي حوزه مناطق آزاد متمرکز کرده و مناطق آزاد را به عنوان مناسب‌ترين ابزار براي توسعه اقتصادي کشورها قلمداد کرده است.  

شاهراههاي فرار مالياتي کي بسته مي‌شوند؟

حساب‌هاي اجاره‌اي همچنان در اقتصاد ايران نفس مي‌کشند و اگرچه برخي دستگاههاي نظارتي هم براي مسدود کردن آنها دستورالعمل‌هايي صادر کرده‌اند، اما اين شاهراههاي فرار مالياتي هنوز مسدود نشده‌اند.

گمانه‌زني‌هاي کارشناسي در مورد آينده بازار سرمايه

يک کارشناس بازار سرمايه ضمن تشريح علل رشد شاخص کل بازار سرمايه، عوامل تاثيرگذار بر روند حرکت شاخص کل اين بازار را تشريح کرد.

ماليات بر سود سپرده هاي بانکي مطرح نبوده و نيست

وزير اقتصاد با بيان اينکه ماليات بر سود سپرده‌هاي بانکي مطرح نبوده و نيست، گفت: مطرح کردن اين موضوع از ابتدا هم اشتباه بوده است.

مديرعامل گروه توسعه ملي منصوب شد

تهران – ايرنا - «امير تقي خان تجريشي» به عنوان مديرعامل جديد گروه توسعه ملي منصوب شد و از هفته جاري فعاليت خود را در اين هلدينگ اقتصادي آغاز کرد.

چالش کوچ ۶ هزار ميليارد تومان از بورس

وزير اقتصاد گفت: در ده ماه اخير صادرات غيرنفتي ما از نظر ارزش حدود ۳ درصد کاهش و از نظر وزني ۲۰ درصد افزايش داشت.

آغاز عرضه اوليه ۲۵۰۰ ميليارد ريالي اوراق سلف نفت خام صادراتي

مديرعامل بورس انرژي از آغاز عرضه اوليه ۲۵۰۰ ميليارد ريال اوراق سلف نفت خام صادراتي از فردا خبر داد و گفت: اين اوراق براي نخستين بار عرضه مي‌شود.

بانک مرکزي متناسب با شرايط، بازار ارز را اداره مي‌کند

عضو کميسيون اجتماعي مجلس، با بيان اينکه بحران جهاني و وضعيت اقتصادي ناشي از آن در قيمت فعلي ارز موثر است، گفت: بانک مرکزي کنترل بازار ارز را از دست نداده اما متناسب با شرايط قيمت را اداره مي کند.

جزييات بازگشت ۲۵ ميليارد يورو ارز صادراتي به کشور

تهران- ايرنا- بررسي کارنامه دو ساله سامانه نيما نشان مي‌دهد که اين سامانه با بازگرداندن حدود ۲۵ ميليارد يورو ارز صادراتي به چرخه اقتصادي، نقش مهمي را در تامين ارز مورد نياز کشور در دوران تحريم داشته است.

جزييات بازگشت ۲۵ ميليارد يورو ارز صادراتي به کشور

تهران- ايرنا- بررسي کارنامه دو ساله سامانه نيما نشان مي‌دهد که اين سامانه با بازگرداندن حدود ۲۵ ميليارد يورو ارز صادراتي به چرخه اقتصادي، نقش مهمي را در تامين ارز مورد نياز کشور در دوران تحريم داشته است.

جزييات بودجه مناطق آزاد در سال ۹۹

بررسي بودجه مناطق آزاد نشان مي‌دهد که در سال آينده حدود ۱۲۹۰ ميليارد تومان درآمد، ۴۰۰ ميليارد فروش اموال، ۲۵۰۰ ميليارد فروش اوراق و ۱۲۰۰ ميليارد عوارض به عنوان منابع براي اين مناطق لحاظ شده است.

تعادل عرضه و تقاضا؛ اثرگذارترين اقدام بانک مرکزي در بازار ارز

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: ايجاد تعادل ميان عرضه و تقاضا اثرگذارترين اقدام بانک مرکزي در بازار ارز بوده و ازاين رو عملکرد بانک مرکزي مورد تاييد و حمايت است.

تدوين پيش‌نويس قانون جديد ماليات‌هاي مستقيم

رييس کل سازمان مالياتي از تدوين پيش نويسي براي قانون جديد ماليات‌هاي مستقيم در اين سازمان خبر داد.

ادعاي معافيت ۵۰ درصد اقتصاد از ماليات صحت ندارد

معاون حقوقي و فني مالياتي سازمان امور مالياتي گفت: در عملکردها با معافيت ۵۰ درصدي اقتصاد ايران از ماليات مواجه نيستيم.

ترخيص کالاهاي معاف از پرداخت حقوق گمرکي و سود بازرگاني ابلاغ شد

با تصويب هيات دولت، گمرک موظف شد نسبت به ترخيص کالاهايي که مطابق قانون يا شرايط مصوب از پرداخت تمام يا قسمتي از حقوق گمرکي و سود بازرگاني معاف هستند، کماکان طبق شرايط مقرر در قوانين مربوط اقدام کند.

ارسال رمز پوياي پيامکي در بيشتر بانک‌ها عملياتي شد

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت:در حال حاضر تمامي بانک‌ها اقدامات فني لازم را انجام داده‌ و به سامانه هريم بانک مرکزي متصل شده‌اند و ارسال رمز پوياي پيامکي در بيشتر بانک‌ها عملياتي شده است.

تجارت خارجي ۱۰ ماهه ايران به ۷۲ ميليارد دلار رسيد

رييس کل گمرک ايران گفت: در ۱۰ ماهه سال جاري حجم واردات و صادرات کشور به ۷۲ ميليارد دلار رسيد و ميزان واردات ۶۰۰ ميليون دلار از صادرات پيشي گرفت.

ثبات نرخ رسمي همه ارزها

تهران- ايرنا- بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها با توجه به تعطيل رسمي بازارهاي جهاني، ثابت است.

کدام بخش‌ها از پرداخت ماليات معافند؟

قانون ماليات‌ مواردي همچون درآمد حاصل از مؤسسات نگهداري از معلولين ذهني و حرکتي، تعليم و تربيت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي، تاسيسات ايران‌گردي و جهانگردي، موقوفات، کمک‌ها و هداياي دريافتي نقدي و غيرنقدي، فعاليت‌هاي انتشاراتي و مطبوعاتي، ...

سرمايه‌گذاري ۵.۲ ميليارد دلاري خارجي در مناطق آزاد

مدير توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد گفت: از سال ۹۲ تا ۹۸ در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي کشور ۸۱ هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري داخلي و ۵.۲ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي انجام شده است.

رشد اقتصادي مناطق مختلف جهان در سال ۲۰۲۰ چقدر است؟

تهران- ايرنا- جديدترين گزارش صندوق بين‌المللي پول نشان مي‌دهد که بيشترين رشد اقتصادي ۲۰۲۰ در کشورهاي در حال توسعه و اقتصادهاي نوظهور آسيايي رقم خواهد خورد.

بازار برتر بورس چه شد؟

با اينکه زمزمه‌هاي راه‌اندازي بازار برتر بورس از اوايل تابستان به گوش رسيد، هنوز هيچ تصميم قطعي درمورد آن گرفته نشده و آخرين اخبار حاکي از آن است که هرچند مطالعاتي در اين مورد در سازمان و شرکت بورس صورت گرفته اما از سوي شرکت بورس تهران پيشنهادي براي راه‌اندازي ...

خيز دوباره قيمت، وام جديد مسکن را خنثي کرد

در حالي که پرداخت تسهيلات مسکن با سقف هاي جديد هنوز روند اجرايي به خود نگرفته، بازار مسکن با شوک افزايش قيمت، به استقبال وام ۲۴۰ ميليون توماني رفت.

اتمام رسيدگي به پرونده معافيت و مشوق‌هاي صادراتي ۹۷ از فردا

رييس کميسيون توسعه صادرات اتاق بازرگاني گفت:پرونده صادرکنندگان سال۹۷ که رفع تعهد ارزي نکرده‌ باشند، از اول بهمن در سازمان مالياتي مختومه شده و معافيت‌ها و مشوق‌هاي مالياتي براي آنها اعمال نخواهد شد.

آغاز بخشودگي جرائم ۱۰۰ درصدي بيمه شخص ثالث از فردا

جرائم بيمه‌نامه شخص ثالث تمام وسايل نقليه موتوري فاقد بيمه‌نامه از تاريخ اول بهمن ماه ۱۳۹۸ تا سي‌ام بهمن ماه ۱۳۹۸به مناسبت ايام الله دهه فجر شامل بخشودگي ۱۰۰ درصدي مي‌شود.

۵ توصيه رئيس سازمان بورس به سهامداران

رئيس سازمان بورس با تاکيد بر اينکه مردم بهتر است سبد سهام خريداري کنند تا ريسک ناشي از نوسانات سهم را مديريت نمايند، گفت: سرمايه‌گذاري‌ها در بورس بايد به صورت غيرمستقيم صورت پذيرد.

درآمد ماليات بر مستغلات خالي کجا مي‌رود؟

ماليات بر مستغلات خالي، يکي از انواع ماليات بر درآمد املاک است که براساس آن، واحدهاي مسکوني خالي واقع در شهرهاي با جمعيت بيش از ۱۰۰ هزار نفر، از سال دوم به بعد مشمول ماليات معادل بر اجاره خواهند شد و معادل ۵۰ درصد درآمدهاي حاصل شده از اين ماليات، به حساب خزانه دولت و ۵۰ ...

نرخ رسمي همه ارزها ثابت ماند

تهران- ايرنا- بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها با توجه به تعطيل رسمي بازارهاي جهاني، ثابت است.

آغاز معاملات رسمي اوراق قرضه دولت

عمليات اجرايي بازار باز از امروز شنبه ۲۸ دي ۹۸ رسما آغاز مي شود و به اين ترتيب، خريد و فروش اوراق قرضه يا بدهي دولت به ويژه اسناد خزانه، در يک شکل رسمي پيگيري خواهد شد.

جزييات اخذ ماليات از خانه‌هاي لوکس

رييس کميسيون تلفيق بودجه مجلس با اشاره به طرح مراحل اول گزارش کميسيون تا ده روز آينده در صحن علني مجلس، افزود: براي اولين بار خانه‌هاي لوکس ۱۰ ميليارد تومان و بالاتر، مشمول ماليات ساليانه مي‌شوند.

مصوبات جديد مقابله با پولشويي

يک کارشناس ارشد حقوق بانکي با اشاره به تصميمات کميسيون تلفيق بودجه ۹۹ افزود: قانونگذار در تلاش است تا با مکانيزهايي، راه‌ها و اشکال مختلف پولشويي، فرارهاي مالياتي، حساب‌هاي اجاره‌اي و ... بسته شود.

رشد ۱۵۸۰۰ واحدي نماگر تالار شيشه‌اي

شاخص بورس با رشد ۱۵۸۴۲ واحدي در پايان معاملات روز جاري به ۳۷۵ هزار و ۶۵۰ واحد رسيد.

بانک‌ها دارايي منجمد را واگذار نکنند، جريمه مي‌شوند

معاون امور بانکي با بيان اينکه تا پايان سال بايد ۴۰ هزار ميليارد تومان از دارايي مازاد بانکي به فروش برسد، گفت: تا کنون ۱۵ هزار ميليارد تومان از اموال مازاد به فروش رفته و بانک‌هايي که دارايي‌هاي خود را واگذار نکنند، مشمول جرايم مالياتي خواهند شد.

چه کساني از کاهش شاخص ضرر کردند؟

بورس در هفته اخير در حالي کاهش شاخص را تجربه کرد که سهامداران خرد از ترس افت سرمايه‌هاي خود، بصورت هيجاني سهامشان را فروختند، غافل از اينکه بورس‌بازان واقعي، پرونده خريدهاي خود را گشودند.

دامنه نوسان بازارهاي بورس و فرابوس به ۲ درصد محدود مي شود

مدير نظارت بر بورس‌هاي سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امروز(چهارشنبه ۱۸دي۹۸) دامنه نوسان بازارهاي بورس و فرابورس دو درصد است که اين کار با هدف کنترل رفتار هيجاني سرمايه‌گذاران انجام مي‌شود.

برآورد بدهي دولت به صندوق ارزي

با تاييد پيشنهاد دولت براي واريز ۲۰ درصد از منابع ناشي از نفت و فرآورده‌هاي آن به صندوق توسعه ملي، دولت مابه‌التفاوت ۱۶ درصدي باقي مانده تا سهم قانوني صندوق را بدهکار مي‌شود که حدود ۲/ ۱ ميليارد دلار بدهي جديد در سال ۱۳۹۹ ايجاد خواهد کرد.

تصوير منابع و مصارف بانکي در نيم‌سال اول

دنياي اقتصاد : بانک مرکزي آمارهاي مانده سپرده‌ها و تسهيلات نظام بانکي را در شهريور ماه منتشر کرد. آمارها حاکي از اين است که در شهريورماه رقم سپرده‌هاي بانکي به بيش از ۲۳۴۰ هزار ميليارد تومان رسيده که در مدت ۶ ماه رشد ۶/ ۱۳ درصدي را تجربه کرده است. از سوي ديگر ...

راغفر:پادزهر تحريم‌ها توسعه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط است

 تهران- ايرنا- کارشناس مسائل اقتصادي گفت: پادزهر تحريم‌ها توجه به توليد داخلي و توسعه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط است و توجه حاکميت در برنامه‌هاي توسعه آينده بايد معطوف به توسعه اين بنگاه‌ها باشد.

دژپسند:رشد اقتصادي کشور بدون نفت مثبت شده است

تهران - ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه در ۶ ماه نخست امسال رشد اقتصادي کشور بدون نفت مثبت بوده است، گفت: تراز تجاري کشور مثبت شده و صادرات از واردات پيشي گرفته است.

پرداخت ۱۰ميليارد دلاراز صندوق توسعه ملي براي طرح‌هاي زيربنايي خوزستان

اهواز - ايرنا - رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: ۱۰ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي طرح‌هاي اشتغال‌زا و زيربنايي خوزستان پرداخت شده است.

مهم‌ترين رويدادهاي اقتصادي سال ۲۰۱۹ در يک نگاه

کاهش نرخ بهره بانکي توسط فدرال رزرو آمريکا و بانک مرکزي اروپا، انتشار وضعيت سهولت کسب‌وکار، اعتراض‌هاي شديد به قانون بازنشستگي در فرانسه و ... را مي‌توان از مهمترين رويدادهاي اقتصادي جهان عنوان کرد.

رشد ۱۶ درصدي صادرات وزني در هشت ماهه ۹۸

رييس کنفدراسيون صادرات مي‌گويد صادرات ايران در هشت ماهه نخست امسال از نظر وزني ۱۶ درصد رشد داشته که نشان از افزايش توليد و صادرات است.

ارائه گزارش بدهي‌ها و مطالبات دولت به رييس جمهور

گزارش سه ماهه دوم سال ۱۳۹۸ بدهي ها و مطالبات دولت و شرکتهاي دولتي به رئيس جمهور از سوي وزارت اقتصاد ارائه شد.

ثبت ۲۳ هزار پرونده برداشت غير مجاز از ابتداي امسال در تهران

رييس پليس فتاي پايتخت با اشاره به ثبت ۲۳ هزار پرونده برداشت غير مجاز از طريق فيشينگ و اسکيمر از ابتداي سال جاري گفت: با اجراي طرح رمز دوم پويا کلاهبرداري‌هاي مالي کاهش مي‌يابد.

کليات لايحه بودجه سال ۹۹ در کميسيون تلفيق بودجه تصويب شد

تهران-ايرنا- سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال ۹۹ از تصويب کليات لايحه بودجه سال ۹۹ در کميسيون متبوعش خبر داد.

دژپسند: اقدامات ايران در مبارزه با پولشويي، گسترده و عميق بوده است

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي در ديدار با سفرا و نمايندگان سفارتخانه‌هاي برخي کشورهاي اروپايي و آسيايي، اقدامات جمهوري اسلامي ايران در راستاي مبارزه با پولشويي و تأمين مالي تروريسم و همچنين تعامل با گروه ويژه اقدام مالي (اف.اي.تي.اف) را تاکنون کاملاً ...

ارزش تجارت کالايي ايران و اتحاديه اروپا ۱۵.۴ ميليارد يورو شد

بررسي ارزش تجارت کالايي ايران و اتحاديه اروپا در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ ميلادي نشان مي‌دهد که اين رقم به ۱۵.۴ ميليارد يورو رسيده است.

ارزش پول ملي با مديريت بازار ارز تقويت مي‌شود

سخنگوي کميسيون اصل نود مجلس معتقد است مديريت صحيح بازار ارز مي‌تواند به عنوان يکي از مهم‌ترين مولفه‌هاي تقويت ارزش پول ملي محسوب شود.

پيش‌بيني صعود ادامه‌دار براي بورس

بازار سرمايه که در شش ماهه نخست سال با نوسان روبرو بود و در اواسط تابستان افت ناگهاني داشت، در ماه‌هاي اخير روند رو به رشد خود را از سر گرفت و پيش‌بيني کارشناسان بازار سرمايه حاکي از آن است که اين روند نه تنها حباب نبوده بلکه تا پايان سال نيز ادامه خواهد داشت.

روش‌هاي نوين تامين مالي براي توليد

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت استفاده بخش توليد از روش‌هاي نوين تامين مالي تاکيد کرد و گفت: در حوزه تامين مالي نبايد همه تخم مرغ‌ها را در سبد بانک‌ها گذاشت.

تداوم روند رو به رشد بورس تا پايان سال ۹۸

يک کارشناس بازار سرمايه از تغييرات نرخ ارز، بهبود وضعيت جهاني کالاها و نيز روند متعادل معادلات سياسي در داخل و سطح بين‌المللي به عنوان عوامل اثرگذار بر روند رو به رشد بازار سهام ياد.

رييس اينستکس ۲۲ دي به ايران سفر مي‌کند

رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و آلمان اعلام کرد که «ميشائيل بوک» رييس سازوکار حمايت از مبادلات تجاري با ايران - اينستکس- روز ۱۲ ژانويه (۲۲ دي ماه) به ايران سفر خواهد کرد.

رونق بازار سرمايه، سياست دولت در بودجه سال ۹۹

تهران - ايرنا - يک کارشناس بازار سرمايه گفت: حسابي که دولت در بودجه سال آينده بر روي بازار سرمايه بازکرده است شايد عدد خوشبينانه‌اي باشد و جذب ۱۱۰ هزار ميليارد تومان منابع از بازار تا حدودي در يک سال قابل تحقق نباشد اما همين که دولت نسبت به سال‌هاي گذشته بر اين بخش ...

شفاف‌سازي فرايند تجارت در مناطق آزاد

رييس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مناطق آزاد يکي از مهم‌ترين درگاه‌هاي تجارت در کشور محسوب مي‌شوند که به لحاظ تجاري بودن مي‌تواند با شفاف‌سازي عملکرد خود به اتهامات ناصحيح پايان دهد.

براي جمع‌آوري موسسات غيرمجاز از منابع بانک مرکزي برداشت نکرديم

معاون اقتصادي رييس جمهور اعلام کرد که واريزي‌ها به سپرده‌گذاران موسسات غيرمجاز از محل منابع بانک مرکزي نبوده است.

۴ عامل افزايش قيمت دلار

تهران- ايرنا- بازار ارز پس از ماه‌ها آرامش به تازگي دچار تلاطم و افزايش قيمت شده که عوامل مختلف داخلي و خارجي مانند انتظارات تورمي بنزين، افزايش سفرهاي خارجي، تسويه شرکت‌ها و ناآرامي‌هاي عراق در آن نقش دارند.

تعيين سقف ۳۰ ميليارد دلاري براي استفاده از فاينانس

تهران - ايرنا - سقف تسهيلات تامين مالي خارجي (فاينانس) براي طرح‌هاي دولتي و غيردولتي در لايحه بودجه ۹۹ به همراه باقي‌مانده سـهميه سال‌هاي قبل، معادل ريالي ۳۰ ميليارد دلار تعيين شد.

اختصاص ۸۴۸۰ ميليارد تومان به شرکت‌هاي دولتي براي بازپرداخت وام‌هاي خارجي

تهران- ايرنا- هشت هزار و ۴۸۰ ميليارد تومان با هدف بازپرداخت وام‌هاي خارجي براي شرکت‌هاي دولتي در لايحه بودجه ۹۹ پيش‌بيني شده است.

محدوديت جديد صرافي‌ها براي فروش دلار

بانک مرکزي درحالي سقف۲۲۰۰دلاري را براي هر نفر در سال به عنوان سهميه ارزي در نظر گرفته که اين ميزان، تنها با يک بار ثبت کدملي قابل دريافت بوده و پس از آن متقاضي امکان خريد مابقي ارز را ندارد.

جزييات اصلي لايحه بودجه ۹۹ کل کشور

جزييات لايحه ۴۸۴ هزار ميليارد توماني بودجه سال ۹۹ مشخص شد.

برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي مديريت پروژه

پانزدهمين کنفرانس بين المللي مديريت پروژه با همکاري گروه پژوهشي صنعتي آريانا و با همکاري انجمن مديريت پروژه و ساير مراکز علمي و حرفه اي کشور  4 و 5 اسفندماه در تهران برگزار مي شود.

تهديد ماليات و حقوق مالکانه در بازار سرمايه

يک کارشناس بازار سرمايه اظهار داشت: موضوع ديگر در بودجه بحث افزايش حقوق مالکانه است که به طور قطع در اين شرايط اقتصادي دولت به دنبال افزايش نرخ حقوق مالکانه چه براي شرکت‌هاي معدني و چه پتروشيمي‌ها خواهد بود که باز هم اين موضوع فشار مضاعفي را بر بازار ايجاد ...

درآمدهاي مالياتي را به ۱۶۰ هزار ميليارد تومان مي‌رسانيم

وزير اقتصاد اظهار داشت: در سال گذشته درآمد دولت از محل ماليات 109 هزار ميليارد تومان بود که سال آينده آن را به 160 هزار ميليارد تومان مي‌رسانيم.

رئيس سازمان مالياتي: مخالفم!

رئيس سازمان امور مالياتي تاکيد کرد که اين سازمان با معافيت مالياتي در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي براي مقاصد غير صادراتي مخالف است.

نامه سازمان بازرسي و ابلاغيه سازمان بورس درباره اقدامات غيرقانوني مرکز رتبه‌بندي اتاق بازرگاني

پس از اعلاميه سازمان بورس، سازمان بازرسي کل کشور نيز به وزارت اقتصاد درباره اقدامات غيرقانوني مرکز رتبه‌بندي اتاق بازرگاني ايران نامه نوشت.

دعوت مونسان از سرمايه‌گذاران چين براي مشارکت در صنعت گردشگري

پکن- ايرنا- وزير ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوري اسلامي ايران در دومين روز سفر خود به پکن در ديدار با همتاي چيني خود از سرمايه گذاران اين کشور براي سرمايه گذاري در صنعت گردشگري ايران دعوت کرد.

صادرات غير‌نفتي ايران در سال آينده به ۴۸ ميليارد دلار مي‌رسد

معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: طبق هدف‌گذاري‌هاي صورت گرفته در جلسه امروز اقتصاد مقاومتي، بايد صادرات غير‌نفتي را در سال آينده به ۴۸ ميليارد دلار برسانيم.

قانون ماليات‌هاي مستقيم در حال بازنگري است

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اين که قانون ماليات‌هاي مستقيم در حال بازنگري است،‌گفت: استفاده از ظرفيت لايحه ماليات بر عايدي سرمايه در بودجه ۹۹ مشروط به لحاظ آن در قالب تبصره‌هاي بودجه سال آتي است.

بودجه جاري سال ۹۹ کل کشور بدون نفت بسته شد

دولت در لايحه بودجه سال ۹۹ کل کشور که بزودي تقديم مجلس مي‌شود، سهم نفت در بودجه جاري را به صفر رسانده و بودجه وزارت نفت را از ذيل بودجه شرکت ملي نفت خارج کرده است.

اعمال معافيت‌هاي مالياتي ۲۰ ساله در مناطق آزاد

مشاور رييس جمهور و دبير شورايعالي مناطق آزاد تاکيد کرد: مناطق آزاد از دو ويژگي مهم «معافيت مالياتي‌ در چارچوب قانون به مدت ۲۰ سال» و «معافيت‌هاي گمرکي» برخوردار هستند.

تعيين تکليف پرونده واردات از محل ارز صادراتي در ۴۸ ساعت

دولت به منظور تامين ارز مورد نياز واردات کالاهاي اولويت‌دار،رسيدگي خارج از نوبت پرونده‌هايي که از محل صادرات تامين ارز مي‌شوند را در دستور کار قرار داده و حداکثر ظرف۴۸ساعت آنرا بررسي مي‌کند.

انتشار جزييات پرداخت ۱۸ ميليارد دلار ارز دولتي توسط بانک مرکزي

رييس جمهور گفت: به رييس بانک مرکزي دستور دادم تا تمام پول‌هايي که در ۶ ماه اول سال گذشته پرداخت کرده را اعلام کند و در اين زمينه اخيرا نامه آن را به من داده و از ايشان خواستم که نامه را منتشر کند.

درآمدهاي چند برابري ماليات از محل کارت هاي بازرگاني

مديرکل حقوقي سازمان امور مالياتي با اشاره به مهمترين زمينه هاي فرارهاي مالياتي گفت: اگر درآمدهاي مالياتي از محل کارت‌هاي بازرگاني محقق شود،شاهد تحقق چند برابري درآمدهاي در بودجه خواهيم بود.

امکان تامين ارز واردات از محل صادرات غيرنفتي

رييس کنفدراسيون صادرات با بيان اينکه فهرست کالاهاي اساسي مي‌تواند کوتاه‌تر شود، تاکيد کرد که امکان تامين ارز واردات مورد نياز کشور از محل صادرات غيرنفتي وجود دارد.

دلايل بهبود رتبه ايران در گزارش کسب و کار2020بانک جهاني

تغييرات روش‌شناسي بانک جهاني و تغييرات به دليل بازنگري در داده‌هاي اشتباه سال‌هاي گذشته به طور عمده و نيز تغيير وضعيت ساير کشورها مانع از سقوط رتبه کشور در گزارش سال ۲۰۲۰ بانک جهاني شده‌اند.

برگزاري سومين دوره تربيت کارشناس امکان سنجي

سومين دوره 2روزه تربيت کارشناس امکانسنجي بخش اول با همکاري کانون مشاوران اعتباري و سرمايه گذاري بانکي و کانون مهندسي هزينه ايران در تاريخ هاي 18و 19آبان ماه برگزار شد.

مرکز آمار: تابستان امسال نرخ تورم توليد در بخش خدمات ۳۰ درصد شد

تهران – ايرنا – مرکز آمار کشور اعلام کرد: براساس نرخ تورم توليد در بخش خدمات در چهار فصل منتهي به تابستان امسال به ۳۰.۱ درصد رسيد که در مقايسه با فصل گذشته ۲.۸ درصد افزايش نشان مي دهد.

رشد ۳۲.۳ درصدي پرداخت خسارت‌ها در صنعت بيمه

بررسي آمارهاي عملکرد صنعت بيمه در سال ۱۳۹۷ نشان مي‌دهد که اين صنعت در مجموع بيش از ۲۸ هزار ميليارد تومان خسارت پرداخت کرده که نسبت به سال قبل از آن ۳۲.۳ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

تقويت پول ملي با ريزش ۲۷ درصدي نرخ دلار

تهران- ايرنا- نرخ دلار در ۶ ماه گذشته با افت ۲۷.۳ درصدي، از رقم ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان به ۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان کاهش يافته است.

سهامداران تازه‌وارد، مراقب درگاههاي غيرمجاز در بازار سرمايه باشند

نايب رئيس شرکت بورس با تاکيد بر ضرورت هدايت جريان اطلاعاتي از سوي شبکه‌هاي موجود در فضاي مجازي به سهامداران، گفت: بايد به دنبال ورود سهامداران تازه‌ از مسير درست به بورس باشيم.

کاهش 18 درصدي سود بزرگترين بانک اروپا

بانک HSBC که از آن به عنوان بزرگترين وام‌دهنده اروپا نام برده مي‌شود و دفتر مرکزي آن در لندن است گزارش سود سه ماهه سوم خود را منتشر کرد که بر اساس آن سود قبل از ماليات اين بانک 18 درصد کاهش يافت و اين در حالي است که سود قبل از ماليات بخش آسيايي اين بانک با افزايش 4 درصدي مواجه ...

اختصاص ۲۱.۴ ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي به بخش خصوصي

تهران- ايرنا- صندوق توسعه ملي تا پايان خرداد ۹۸ از مجموع تسهيلات ارزي مسدود شده معادل ۲۱ ميليارد و ۴۴۱ ميليون دلار به طرح هاي بخش خصوصي اختصاص داده است.

طرح جايگزيني آب شرب مشهد الگوي اقتصاد مقاومتي است

مشهد- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: طرح جايگزيني آب شرب مشهد به روش بيع متقابل الگوي اقتصاد مقاومتي در کشور و داراي ويژگي‌هاي قابل توجه است.

کسري بودجه آمريکا به مرز يک تريليون دلار رسيد

کسري بودجه آمريکا در سال مالي جاري به مرز يک تريليون دلار رسيده که بالاترين ميزان از سال ۲۰۱۲ تاکنون است.

پرداخت ۴.۹ ميليارد دلار تسهيلات ارزي صندوق توسعه ملي

صندوق توسعه ملي در فصل بهار ۱۳۹۸، در مجموع ۱۱ فقره تسهيلات ارزي از طريق بانک‌هاي عامل به مبلغ ۴ ميليارد و ۹۳۰ ميليون دلار پرداخت کرده است.

پرداخت ۲۰۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات دانش‌بنيان در سال ۹۷

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري با تاکيد بر اهميت تامين مالي کسب و کارهاي نوين از طريق سرمايه‌گذاري خطر پذير گفت:در سال ۹۷بالغ بر ۲۰۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي به شرکت‌هاي دانش بنيان پرداخت شد.

تخصيص ۹.۵ هزار ميليارد تومان اعتبار براي ايجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلي

تهران - ايرنا - رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه ريزي دولت براي ايجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلي، گفت: در اين رابطه ۱۸۰۰ ميليارد تومان بودجه عمومي و ۷۷۰۰ ميليارد تومان تسهيلات بانکي پرداخت شده است.

ادغام بانک‌هاي نظامي بر اساس جدول زمان بندي در حال انجام است

وزير اقتصاد با اشاره به اينکه بانک مرکزي بايد افرادي را که ارز حاصل از صادرات را بازنگردانده‌اند به قوه قضائيه معرفي کند، گفت: قرار شد يک رايزني با کمک اتاق بازرگاني صورت گيرد تا ارزها باز گردانده شود و مشکل حل شود.

عطش دولت براي توزيع رانت ارزي

عطش توزيع رانت ارزي به بهانه حمايت از اقشار متوسط و آسيب‌پذير در حالي ادامه دارد که نه تنها اين ارز به سفره‌ آنها نمي‌رسد بلکه فقط دام دلالان براي جمع‌آوري دلارهاي ارزان را گسترده تر مي‌کند.

وجود بيش از ۲۰ ميليارد دلار ارز خانگي در کشور

سخنگوي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي از نگهداري بيش از ۲۰ ميليارد دلار ارز خانگي نزد مردم خبر داد.

معافيت‌هاي مالياتي مناطق آزاد اصلاح مي‌شود

معاون وزير اقتصاد با اشاره به تدوين بسته معافيت هاي مالياتي در لايحه ماليات برمجموع درآمد،گفت:اگر اطلاعات اقتصادي مناطق آزاد در اختيار سازمان امور مالياتي باشد جلوي فرارمالياتي گرفته مي شود.

نشانه‌هاي بهبود رشد اقتصادي غيرنفتي در سال ۹۸

معاون اقتصادي وزارت اقتصاد گفت: برخي علائم نشان مي‌دهد رشد اقتصادي در بخش غيرنفتي در سال جاري بهبود خواهد داشت.

راه‌اندازي بازار متشکل ارزي در هاله‌اي از ابهام

بازار متشکل ارزي که قرار بود ۲۱مرداد راه‌اندازي شود، با گذشت ۲ماه از موعد مذکور هنوز به نتيجه نرسيده و اگرچه ساختمان آن که در آتش‌سوزي دچار خسارت شد، بازسازي شده؛ اما خبري از آغاز بکار نيست.

نمايندگان با الحاق يک تبصره به قانون مبارزه با پولشويي موافقت کردند

تهران-ايرنا- نمايندگان با الحاق يک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشويي موافقت کرده و جزئيات‌آن را براي بررسي بيشتر به کميسيون قضايي و حقوقي مجلس ارجاع دادند.

دلالت‌هاي کسري بودجه بر نرخ تورم سال ۱۳۹۸

شيوه فعلي پيش‌بيني شده براي تأمين کسري بودجه پيامدهاي تورمي در پي دارد که مي‌تواند منجر به افزايش نرخ تورم در ماه‌هاي پاياني سال ۱۳۹۸ و همچنين نرخ تورم سال‌هاي ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شود.

فلاحت پيشه: در گروه کشورهاي غيرهمکار "اف اي تي اف " قرار نمي‌گيريم

تهران-ايرنا- عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر چه عامل سياسي در رويه گروه ويژه اقدام مالي(اف اي تي اف) در قبال ايران شديدتر عمل مي‌کند، اما نوع همکاري جمهوري اسلامي با اين نهاد مالي به نحوي است که ما در ليست کشورهاي غيرهمکار آن قرار ...

تغيير اساسي در روش واگذاري ۱۵ شرکت‌ دولتي

وزير امور اقتصادي و دارايي عنوان کرد: روش واگذاري شرکت‌هاي دولتي تغييرات اساسي خواهد کرد.

رويکردهاي کلان بودجه ۹۹ چيست؟

تهران-ايرنا- بودجه ۹۹، با افق دو ساله و با رويکرد قطع وابستگي مستقيم بودجه از نفت تدوين مي‌شود که اصلاحات ساختاري بودجه در چهار محور «درآمدزايي پايدار»، «هزينه‌کرد کارا»، «ثبات در اقتصاد، توسعه و عدالت» و «اصلاحات نهادي نظام بودجه‌ريزي» ...

وزارت بازرگاني با همان اختيارات پيش از ادغام احيا مي‌شود

وزير اقتصاد گفت: در بازار بورس طبيعي است گاهي ممکن است خيلي سود به دست بياورند و گاهي هم ممکن است ضرر کنند؛ کسي که وارد بازار بورس مي‌شود ريسک‌پذير است.

دژپسند: صادرات غير نفتي در ۱۸ ماه گذشته به ۶۱ ميليارد دلار رسيد

تهران - ايرنا وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: صادرات غيرنفتي کشور در ۱۸ ماه گذشته ۶۱ ميليارد دلار بود که حدود ۲۷ ميليارد دلار (معادل ۴۵ درصد) آن به کشور بازگشت.

هنوز فرصت بازنگري در قوانين بازارپايه وجود دارد

عضو شوراي عالي بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تغييرات قوانين بازار پايه ممکن است به تغيير قيمت منجر شود اما ارتباطي با تغيير ارزش سهام ندارد.

دستور کار جديد شناسايي فراريان مالياتي

رييس‌کل سازمان مالياتي گفت: فرار مالياتي، عنواني شيک و ظاهري فريبنده براي واقعيتي است که نام آن دروغ‌پردازي، جعل اسناد و دست کردن در جيب مردم و خوردن حق مردم است.

ارزش تجارت خارجي کشور از ۴۲ ميليارد دلار گذشت

رييس کل گمرک ايران اعلام کرد: حجم تجارت خارجي کشور در شش ماهه نخست سال‌جاري از ۴۲ ميليارد دلار گذشت.

۶ دليل براي اخذ ماليات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد

مرکز پژوهش‌هاي مجلس با ارائه ۶ دليل مخالفت خود را با معافيت مناطق آزاد تجاري و صنعتي از نظام ماليات بر ارزش افزوده اعلام کرد.

برنامه اجرايي اصلاح نظام بانکي به رئيس جمهوري تقديم شد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: برنامه اجرايي اصلاح نظام بانکي در نيمه دوم شهريورماه به رئيس جمهوري تقديم شد و اين وزارتخانه راهکارهاي ارائه شده در اين برنامه را تا حصول نتيجه از مراجع ذيربط پيگيري مي کند.

گزارش بدهي‌ها و مطالبات دولت به رييس جمهوري ارائه شد

معاونت نظارت مالي و خزانه داري کل کشور گزارش "بدهي‌ها و مطالبات دولت و شرکت‌هاي دولتي" طي دوره سه ماهه اول سال‌جاري را به رييس جمهور ارائه کرد.

اما و اگرهاي سازوکار مالي ايران و عراق

پس از ماه‌ها مذاکره توافقي براي ايجاد يک سازوکار مالي جهت تسويه بدهي‌هاي ناشي از صادرات گاز و برق ايران به عراق حاصل شد که تجارت ايران را تحت نظارت آمريکا قرار مي‌دهد.

تمايل خارجي‌ها براي سرمايه‌گذاري در صنعت بيمه ايران

مديرعامل شرکت بيمه آسماري با اشاره به تمايل خارجي‌ها براي سرمايه گذاري در صنعت بيمه ايران،‌ گفت: سرمايه‌گذاري هندي‌ها در چابهار فرصت‌هايي را براي صنعت بيمه کشور ايجاد کرده‌ است.

سازمان توسعه تجارت متولي الحاق ايران به WTO شد

معاون وزير صنعت و رئيس کل سازمان توسعه تجارت از اجراي برنامه هاي آموزش قوانين و مقررات جهاني در اين سازمان خبر داد.

چالش‌هاي حذف دلار از مبادلات ايران با روسيه و ترکيه

رييس کل بانک مرکزي ايران روز چهارشنبه از تلاش براي حذف دلار از مبادلات تجاري ايران با روسيه و ترکيه خبر داد وافزود که در حال حاضر بخش مهمي از مبادلات ايران و روسيه از طريق پول ملي دوکشور انجام مي‌شود.

نفت در بودجه ۹۹ از هزينه‌هاي جاري جدا مي‌شود

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه سال ۹۹ براي نخستين بار نفت از هزينه‌هاي جاري جدا مي‌شود و به طرح‌هاي عمراني اختصاص پيدا مي‌کند.

هزينه‌هاي غيرضروري از بودجه سال آينده حذف مي‌شوند

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه کشور با بيان اينکه بودجه سال آينده متفاوت از سال‌هاي قبل برنامه ريزي شده، گفت: در بودجه سال آينده، کارشناسان سازمان برنامه و بودجه هزينه زايد و غير ضروري را حذف مي‌کنند.

بازپرداخت تسهيلات ارزي با نرخ نيمايي

يک مقام مسئول از ابلاغيه بانک مرکزي براي بخشش سود و جرايم وام‌هاي کمتر از ۵۰ ميليون تومان خبر داد و گفت: بازپرداخت تسهيلات ارزي با توجه به افزايش نرخ ارز به نرخ نيمايي خواهد بود.

ثبات نرخ رسمي همه ارزها

تهران- ايرنا- بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها با توجه به تعطيل رسمي بازارهاي جهاني، ثابت است.

نوبخت: بودجه جاري سال ۹۹ به منابع نفتي وابسته نيست

تهران- ايرنا- رييس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه منابع نفتي فقط به طرح‌هاي عمراني اختصاص خواهد يافت، گفت: با توجه به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، بودجه جاري سال آينده بدون وابستگي به منابع نفتي تامين خواهد شد.

تکميل فاز دوم تامين مالي ۵۰۰۰ ميليارد توماني دولت از امروز

مديرعامل بورس انرژي از تکميل فاز دوم تامين مالي ۵۰۰۰ ميليارد توماني دولت در بازار مشتقه بورس انرژي خبر داد و گفت: عرضه اوليه ۲۵۰۰ ميليارد تومان اوراق سلف موازي استاندارد نفت خام آغاز مي‌شود.

جزئيات نامه‌نگاري فعالان بازار سرمايه با وزير اقتصاد

۱۸۰ فعال بازار سرمايه با ارسال نامه‌اي به وزير اقتصادي و دارايي با استقبال از قوانين جديد بازار پايه، اعلام کردند: تداوم اجراي قوانين قبلي بازار پايه مي‌تواند منجر به ضرر سهامداران شود.

برنامه وزارت اقتصاد براي رتبه‌بندي بانک‌ها تا پايان امسال

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي در نظر دارد تا پايان امسال بانک‌ها را بر اساس ميزان تحقق حاکميت شرکتي و بانکداري ديجيتال رتبه‌بندي کند.

رونق بازار سياه پولي در سايه اخذ ماليات بر ارزش‌افزوده مضاعف

تهران- ايرنا- پس از انتقاد نسبت به دريافت ماليات بر ارزش افزوده از خدمات بيمه که اين صنعت را به چالش کشيده، اين بار صنعت ليزينگ نسبت به اخذ ماليات بر ارزش افزوده مضاعف، ورشکستگي و خطر رونق بازار ليزينگ‌هاي غيرمجاز و وام‌هاي ربوي و نزول با نرخ ۶۰ درصدي در بازار سياه ...

قانون جديد مشکلات تجارت را بيشتر مي‌کند

رئيس کنفدراسيون صادرات ايران معتقد است با توجه به اين که بسياري از نظرات مخالف در تصويب لايحه تجارت در نظر گرفته نشده همچنان مشکلات آن به جاي خود باقي است و نهايي شدن مي‌تواند شرايط تجارت را بدتر کند.

کدام قوانين بازار شرکت‌هاي کوچک و متوسط فرابورس اصلاح مي‌شود؟

سقف و کف‌هاي سرمايه‌ و فرايند پذيرش شرکت‌ها در بازار کوچک و متوسط فرابورس ايران قرار است طي ماه‌هاي آينده اصلاح شود و نحوه ورود سرمايه‌گذاران در اين بازار نيز بازبيني خواهد شد.

فاصله بين ارز نيما و سنا بسيار کم شده است

وزير اقتصاد و دارايي درباره کاهش وابستگي بودجه به نفت گفت: براي اين‌که از لحاظ ساختاري نفت را از بودجه جدا کنيم يا بايد هزينه‌ها را کمتر کنيم که امکان اين کار وجود ندارد يا اينکه درآمدهاي مالياتي و يا ساير درآمدهاي ديگر را افزايش دهيم که اين امر هم نيازمند کارهاي ...

استقبال ۱۲ هزار ميليارد ريالي سرمايه‌گذاران از اوراق مشارکت

بر اساس آمار اعلام شده از سوي بانک مرکزي تا پايان ۳ ماه ابتدايي سال ۹۸ به ميزان ۱۲.۵۰۳ ميليارد ريال اوراق مشارکت شهرداري‌ها از سوي سرمايه‌گذاران خريداري شده است.

حذف چهار صفر از پول ملي در اولويت تصويب قرار گرفت

معاون امور مجلس رييس جمهور گفت: لوايح مربوط به رونق اقتصادي و بهبود معيشت مردم و حذف چهار صفر از پول ملي در اولويت تصويب مجلس دهم قرار دارد.

جزييات برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي ايران و ترکيه

تهران-ايرنا- دبير کميسيون مشترک اقتصادي ايران و ترکيه با تشريح جزئيات بيست و هفتمين کميسيون مشترک اقتصادي ايران و ترکيه از برنامه دو طرف براي تعريف حوزه هاي جديد همکاري در اين کميسيون خبر داد.

تضعيف ۱.۶ ميليارد دلاري تراز تجاري ايران و ترکيه

براساس گزارش معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران، تراز تجاري کالايي ايران و ترکيه (با احتساب نفت خام) در ماه جوالي ۲۰۱۹، به نفع ترکيه مثبت شده که ناشي از کاهش بي‌سابقه صادرات ايران به اين کشور است.

استرداد ماليات بر ارزش افزوده صادرات منتظر نظر سازمان مالياتي

استرداد ماليات بر ارزش افزوده صادرات بيش از۶ماه معطل ارسال اسامي صادرکنندگاني که رفع تعهد ارزي نموده‌اند از سوي بانک مرکزي بود؛حال اسامي به سازمان امور مالياتي رسيده و منتظر اجرا است.

توقف دوباره رفع تعهد ارزي در سامانه نيما

ايجاد بانک اطلاعاتي درآمد و هزينه‌ ارزي يکي از فرصت‌هايي است که کاهش فروش نفت فراهم کرده تا هم ارز صادراتي و هم مصارف وارداتي مديريت شود، اما قطعي سامانه نيما سايه سنگيني بر آن انداخته است.

پيش بيني ۶۵ ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در برنامه ششم توسعه

همدان- ايرنا- مديرکل روابط اقتصادي خارجي سازمان سرمايه گذاري خارجي وزارت امور اقتصادي و دارايي گفت: به منظور پيشبرد برنامه هاي اقتصادي، در برنامه ششم توسعه جذب ۶۵ ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي پيش بيني شده است.

رئيس سازمان امور مالياتي: پس از پزشکان سراغ وکلا مي‌رويم

تهران- ايرنا- رئيس سازمان امور مالياتي از برنامه اين سازمان براي اخذ ماليات از ۱۰ تا ۲۰ صنف خبر داد و گفت: پس از پزشکان در گام بعدي براي اخذ ماليات به سراغ وکلا و فروشگاه‌ها مي‌رويم.

پول‌هاي کثيف زير ذره‌بين پليس

رييس پليس امنيت اقتصادي ناجا از رصد و برخورد اين پليس با پولشويي در کشور خبر داد.

مبادلات تجاري ايران به ۳۵.۵ ميليارد دلار رسيد

تازه‌ترين گزارش گمرک از وضعيت تجارت خارجي کشور منتشر شد که بر اين اساس ميزان تجارت خارجي کشور در پنج ماهه ابتداي سال‌جاري به ۳۵ ميليارد و ۵۳۹ ميليون دلار رسيد.

دارايي‌هاي خارجي نظام بانکي ۱۳ درصد افزايش يافت

تهران- ايرنا- ميزان دارايي‌هاي خارجي نظام بانکي کشور در پايان خرداد سال ۹۸ به ۹ هزار و ۲۴۵ هزار ميليارد ريال رسيد که رشد ۱۳ درصدي نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

لايحه ماليات بر عايدي سرمايه، هفته آينده به دولت مي‌رود

رييس سازمان مالياتي با بيان اينکه، لايحه ماليات بر مجموع درآمد خانوار در سازمان آماده شد، گفت: پايه جديد ماليات بر عايدي سرمايه (مسکن) نيز در اين اصلاحيه گنجانده شده است.

آغاز اجراي مقررات جديد بازار پايه از ۱۳شهريور

مديرکل نظارت سازمان بورس از آغاز اجراي مقررات جديد بازار پايه براي جلوگيري ازسيگنال‌فروشي و تابلوخواني از ۱۳ شهريورماه خبر داد و گفت: ۲۵ شهريورماه نيز، معاملات بازار پايه از سر گرفته مي‌شود.

آيا بانک مرکزي موجب افزايش نرخ ارز شد؟

بازار ارز طي چند سال اخير شرايط خاصي را سپري کرد؛ شرايطي که با برخي تصميمات و رخدادهايي پيش‌بيني‌نشده، روزهاي تلخي را براي فعالان اقتصادي و مردم رقم زد.

سرمايه گذاري ۱۵ميليون دلاري بخش خصوصي در منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس

بندرعباس- ايرنا- بخش خصوصي در قالب ساخت کارخانه تامين مواد اوليه و لوازم مورد نياز صنايع فلزي و فولادي، ۱۵ ميليون دلار در منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس سرمايه گذاري مي کند.

شرط بخشودگي سود تسهيلات

سازمان برنامه و بودجه ضمن تشريح فرايند صدور اسناد خزانه به منظور تسويه و تهاتر بدهي دولت اعلام کرد که تحت شرايطي، همزمان با تسويه اصل و سود مطالبات بانک‌ها، تمام جريمه‌هاي تأخير آن شامل مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام و نرخ سود مندرج در قرارداد تسهيلات اعطايي ...

تصويب کليات اصلاح ساختار بودجه در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي

رييس سازمان برنامه و بودجه از تصويب کليات اصلاح ساختار بودجه در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي خبر داد.

تورم ۴۲ درصد شد

گزارش‌هاي رسمي از افزايش تورم در مردادماه تا ۴۲.۲ درصد حکايت دارد.

بهبود وضعيت بازار ارز ادامه دارد

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس بيان داشت: بهبود وضعيت بازار ارز و کاهش نرخ‌ها ادامه خواهد داشت.

پيشنهاد وزارت اقتصاد براي يکپارچه‌سازي نظام صدور مجوز

وزارت اقتصاد به منظور بهبود مستمر محيط کسب و کار، رونق توليد و ايجاد اشتغال با بهره‌گيري از ابزار پايه فناوري ديجيتال و از طريق پنجره واحد صدور مجوزهاي کشور، پيشنهادي را به هيات دولت ارائه کرده است.

ادامه روند کاهش نرخ ارز

عضو هيات رييسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت ادامه روند نزولي نرخ ارز تاکيد کرد و گفت: تصميمات مناسبي در حوزه ساماندهي بازار ارز از سوي بانک مرکزي اتخاذ شد.

پيش‌بيني رشد ۶.۲ درصدي اقتصاد چين در سال ۲۰۱۹

تهران- ايرنا- صندوق بين‌المللي پول در جديدترين پيش‌بيني خود درباره چشم‌انداز رشد اقتصادي چين مي‌گويد: اين کشور تا پايان سال ۲۰۱۹ ميلادي رشد اقتصادي ۶.۲ درصدي را تجربه خواهد کرد.

آمادگي صرافي‌ها براي خريد اسکناس صادرکنندگان

رئيس هيات مديره کانون صرافان از آمادگي صرافي‌ها براي خريد اسکناس صادرکنندگان خبر داد و گفت: صادرکنندگان مشکلات ناشي از فروش ارز را گزارش کنند و ما نيز مورد به مورد آن را پيگيري خواهيم کرد.

مجلس ملاحظات سياسي و تکاليف سازمان‌ها درباره ماينينگ را اعلام کرد

مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي با عنوان «استخراج رمزارزها و نقش نظارتي مجلس شوراي اسلامي» ملاحظات سياسي مجلس و تکاليف دستگاه‌هاي مسئول در حوزه استخراج ارزهاي رمزنگار را اعلام کرد.

استقبال مشروط بخش خصوصي از حذف چهار صفر

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران از استقبال مشروط بخش خصوصي از طرح حذف ۴ صفر از پول ملي خبر داد.

کسري بودجه آمريکا به ۸۶۶ ميليارد دلار رسيد

تهران- ايرنا- وزارت خزانه داري آمريکا بامداد سه شنبه اعلام کرد؛ کسري بودجه اين کشور در مقايسه با ده ماهه مشابه مالي سال گذشته ۲۷ درصد معادل ۸۶۶.۸ ميليارد دلار افزايش يافته است.

عوامل موثر بر معاملات بازار سهام

يک کارشناس بازار سرمايه با اشاره به اينکه مولفه‌هاي مختلفي در سطح داخلي و بين‌المللي بر روي معاملات بازار سهام اثرگذار هستند گفت: يکي از اين موضوعات با اهميت، انتظارات رواني است.

اعلام مبناي زماني اخذ مابه التفاوت ۲۸۰۰ توماني نرخ ارز

مبناي زماني اخذ مابه التفاوت نرخ ارز معادل ۲۸ هزار ريال، تاريخ روز تامين ارز است و ثبت سفارش‌هايي که تامين ارز آنها از طريق سامانه نيما يا به نرخ آزاد نيز بوده، مشمول پرداخت اين مابه‌التفاوت هستند.

ماليات بر فعاليت‌هاي اختلال‌زا ربطي به عايدي سرمايه ندارد

معاون سازمان امور مالياتي درباره تفاوت لوايح ماليات بر فعاليت‌هاي اختلال‌زا و ماليات بر عايدي سرمايه گفت که لايحه ماليات بر فعاليت‌هاي اختلال‌زا براي يک دوره کوتاه‌مدت و با هدف کنترل نوسانات بازار برخي دارايي‌ها پيشنهاد شده است اما لايحه ماليات بر ...

نرخ رسمي ۲۶ ارز کاهش يافت

بانک مرکزي نرخ ۴۷ ارز را براي امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزايش و قيمت ۲۶ واحد پولي ديگر از جمله يورو و پوند کاهش يافت. همچنين نرخ دلار و ۱۲ ارز ديگر نيز ثابت ماند.

جراحي اقتصادي ايران دو سال طول مي‌کشد

دولت ايران کليات لايحه حذف ۴ صفر از پول ملي را تصويب کرده که اين طرح واحد پول ايران را تومان تعريف کرد، طبق لايحه، ۱۰ هزار ريال فعلي يک تومان جديد است. يک تومان جديد هم معادل ۱۰۰ ريال خواهد بود.

اصلاح قوانين مالياتي براي کاهش جرايم مالياتي

جرم انگاري در زمينه فراريان مالياتي به عنوان مهمترين بحث در موارد اصلاحي قانون ماليات‌هاي مستقيم خصوصا اصلاح جرايم مالياتي به شمار مي‌رود که تحقق آن مي‌تواند گامي براي جلوگيري از فرار مالياتي باشد.

ماجراي برخورد صرافي‌ها با اسکناس‌هاي صادرکنندگان

فعالان اقتصادي مي‌گويند که با سختي‌هاي بسيار، ارز حاصل از صادرات خود را به صورت اسکناس به کشور برمي‌گردانند؛ اما در فروش به صرافي‌ها با مشکلات عديده‌اي مواجه مي‌شوند.

ماليات بر عايدي سرمايه بخشي از لايحه ماليات بر مجموع درآمد مي‌شود

معاون سازمان امور مالياتي کشور از عزم دولت براي اجراي نظام ماليات بر عايدي سرمايه خبر داد و گفت: متن پيش‌نويس لايحه ماليات بر عايدي سرمايه نهايي شده است و در لايحه ماليات بر مجموع درآمد گنجانده و تقديم دولت خواهد شد.

اولويت نخست بانک توسعه صادرات تعامل با صادرکنندگان است

- مديرعامل و رئيس هيات مديره بانک توسعه صادرات ايران اولويت نخست اين بانک را تعامل نزديک با صادرکنندگان عنوان کرد و رفع موانع موجود در مسير توسعه صادرات با همکاري و هماهنگي بخش خصوصي را مورد تاکيد قرار داد.

نامه روحاني به ۴ وزير درباره تعيين تکليف تخصيص ارز دولتي به شرکت ها

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به نامه رييس جمهور به ۴ وزير درباره تعيين تکليف تخصيص ارز دولتي به شرکت ها گفت: رييس جمهور در اين نامه به دستگاه هاي ذي ربط دستور داده که پاسخ دهند تخصيص ارز به شرکت ها براي واردات در چه مرحله اي قرار دارد.

جهانگيري آيين‌نامه استخراج فرآورده‌هاي پردازشي رمزنگاري‌شده را ابلاغ کرد

تهران-ايرنا- معاون اول رئيس جمهور آيين‌نامه اجرايي استخراج فرآورده‌هاي پردازشي رمزنگاري‌شده در کشور را به منظور ايجاد بستري امن، کم هزينه، ‌شفاف و پرسرعت براي تبادلات اقتصادي و بکارگيري با رويکرد تسهيل فضاي کسب وکار ابلاغ کرد.

پارسال بيش از ۴۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات به بخش کشاورزي پرداخت شد

ساري- ايرنا- عضو هيات مديره بانک کشاورزي گفت: پارسال بيش از ۴۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات در بخش‌هاي مختلف کشاورزي کشور به فعالان توليد پرداخت و فرصت‌هاي شغلي جديدي در بخش کشاورزي ايجاد شده‌است.

تاثير حذف چهار صفر از پول ملي بر بازار سرمايه مثبت است

تهران- ايرنا- مدير عامل شرکت بورس تهران با بيان اينکه تاثير حذف چهار صفر از پول ملي در بازار سرمايه مثبت ارزيابي مي شود، افزود: هر چه قيمت سهام از ديد سهامدار کمتر باشد ريسک کمتري را در ذهن خود محاسبه مي کند و به لحاظ ذهني از آمادگي لازم براي سرمايه‌گذاري برخوردار مي شود ...

مزاياي حذف ۴ صفر از پول ملي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با برشمردن مزاياي حذف ۴ صفر از پول ملي، گفت: با حذف چهار صفر از پول ملي، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره ديگر نياز نيست.

سياست هاي موثر دولت براي توسعه داخلي سازي و کاهش واردات

 يکي از سياست هاي مهم دولت در سال جاري و با توجه به تشديد تحريم ها عليه کشورمان جايگزيني توليد به جاي واردات است و در حال حاضر اين سياست به صورت جدي از سوي وزارت صمت در حال اجراست.

ادامه روند کاهشي نرخ دلار با روند کنوني

رئيس کنفدراسيون صادرات گفت: در صورتي که شرايط فعلي ماندگار باشد، روند کاهشي نرخ دلار ادامه خواهد يافت.

صرافان منتظر آغاز رقابت در بازار عمده فروشي اسکناس

قرار است از هفته آينده بازاري رقابتي براي فروش عمده اسکناس ارز بين صرافي ها آغاز به کار کند و هر روز نرخ کشف شده، بر روي تابلويي در ساختماني واقع در محدوده چهارراه استانبول نمايش داده شود.

موضوع ماليات بر عايدي سرمايه به مجلس ارسال مي شود

وزير اقتصاد اعلام کرد: موضوع ماليات بر عايدي سرمايه در دل لايحه اصلاح قانون ماليات هاي مستقيم گنجانده و به مجلس ارايه مي شود.

حباب سکه طلا به مرز صفر نزديک شد

رئيس انجمن صنفي کارفرمايان طلا و جواهر با اشاره به رکود بازار طلا، گفت: ميزان حباب سکه کاهش زيادي يافته به طوري که اکنون حباب سکه به حدود ۷۰ هزار تومان رسيده و در حال نزديک شدن به صفر است.

تناقض‌گويي درباره سرنوشت ۱.۳ميليارد دلار ارز دولتي

اظهارات وزير بهداشت مبني بر سرنوشت نامعلوم ۱.۳ ميليارد دلار ارز دولتي تخصيص يافته به واردات لوازم و تجهيزات پزشکي، با واکنش مديران سازمان غذا و دارو همراه شده است.

کاهش ۶ درصدي درآمدهاي مالياتي

در گزارش معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران در توضيح وضعيت درآمدهاي مالياتي ايران آمده است: درآمدهاي مالياتي ايران در سال ۱۳۹۷ با کاهش ۶ درصدي نسبت به سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۰۹ تومان رسيده است. اين در حالي است که رقم درآمدهاي مالياتي براي نه ماهه ۱۳۹۷ در مقايسه ...

تامين برق ماينرها از طريق بورس به شرط قانوني شدن معاملات رمز ارزها

مدير عامل بورس انرژي با بيان اينکه در صورت قانوني شدن فعاليت استخراج کنندگان رمز ارزها و معاملات آن در کشور ، امکان تامين برق براي ماينرها از طريق بورس انرژي وجود دارد، گفت: از اين طريق قيمت برق با نرخ رقابتي و منصفانه،کشف و داد و ستد خواهد شد.

طراحي مکانيزم بازگشت ارز حاصل از استخراج رمزارزها

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران خواستار تعيين تعرفه مشخص برق براي اين موضوع شد و گفت: مي‌توان مکانيزم‌هايي را نيز براي بازگشت ارز حاصل از اين موضوع در نظر گرفت.

تشکيل نمايندگي ويژه سازمان سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد

دفاتر نمايندگي ويژه سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني در مناطق آزاد تشکيل مي‌شود.

حمايت از واحدهاي توليدي آمار چک‌هاي برگشتي را نزولي مي‌کند

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: ارايه تسهيلات به واحدهاي توليدي ضمن کاهش چک هاي برگشتي به وصول معوقات بانکي نيز کمک مي کند.

اگر رفتار اعضاي FATF به دور از سياسي‌کاري باشد، مي‌توانيم با آن‌ها همکاري کنيم

يک عضو کميسيون اقتصادي تاکيد کرد: پيمان‌هاي پولي،ارزهاي ديجيتال و کارهاي مختلف وجود دارد که مي‌توانيم در مراوادت بانکي خود آنها را تعريف کنيم و جايگزيني براي FATF باشد.

نرخ نيما در نزديکي بازار آزاد

براساس آمار و ارقام منتشر شده در سامانه نيما مجموع معاملات خريد ارز بابت واردات در چهار ماهه نخست سال جاري به ۶ ميليارد و ۴۴۹ ميليون يورو رسيد. در حاليکه در اين بازه زماني مجموع معاملات فروش ارز بابت صادرات ۶ ميليارد و ۶۱۵ ميليون يورو است.

امروز، آخرين مهلت ارايه اظهارنامه مالياتي صاحبان املاک اجاري

تهران- ايرنا- سازمان امور مالياتي کشور اعلام کرد: امروز (دوشنبه) آخرين مهلت ارايه الکترونيکي اظهارنامه مالياتي اشخاص حقوقي و صاحبان املاک اجاري است.

تشکيل ۶ اتاق فکر جديد در وزارت اقتصاد

دستيار وزير اقتصاد گفت: شبکه تحليل‌گران جوان اقتصاد ايران در مرحله اول در ۶ اتاق فکر، بر مبناي اولويت‌هاي حاضر وزارت اقتصاد طراحي‌ شده است.

سرمايه اوليه صرافي‌ها به ۱۲ ميليارد تومان افزايش يافت

بانک مرکزي در اطلاعيه‌اي که در سامانه صرافي‌ها(سنا) منتشر کرده، اعلام نموده که سرمايه اوليه صرافي‌ها در کلانشهرها به ۱۲ ميليارد تومان و ساير شهرها به ۶ ميليارد تومان افزايش يافته است.

مناسب ترين و نامناسب ترين استان‌ها از منظر امنيت سرمايه‌گذاري

مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در ادامه سلسله گزارشات خود درباره شاخص امنيت سرمايه گذاري در ايران، مناسب‌ترين و نامناسب‌ترين استان‌ها از اين منظر را در پاييز سال ۱۳۹۷ اعلام کرده است.

ايجاد زيرساخت‌هاي دريافت ماليات الکترونيک تا پايان دولت دوازدهم

وزير امور اقتصادي و دارايي با تاکيد بر لزوم راستي‌آزمايي اطلاعات مالياتي در راستاي بهبود فضاي کسب و کار، از ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي دريافت ماليات الکترونيک تا پايان دولت دوازدهم خبر داد.

نرخ دلار وارد کانال ۱۱۰۰۰ توماني شد

قيمت دلار امروز سه شنبه ۲۵ تيرماه ۹۸ وارد کانال مشاهده

دسيسه صهيونيست ها براي اخلال در اينستکس

تهران- ايرنا- موسسه صهيونيستي شورات هادين رژيم صهيونيستي اذعان کرد که بر اساس طرحي تهيه شده قصد دارد با تنظيم دادخوستي در کشور فرانسه اموال مبادلاتي ايران از طريق اينستکس را توقيف کند.

دلار خود را براي ورود به کانال ۱۰ هزار توماني آماده مي‌کند

تهران- ايرنا- همزمان با اقدامات کنترلي دولت و کاهش تنش هاي سياست خارجي که تقويت ارزش پول ملي (ريال) را به دنبال داشته، دلار خود را براي ورود به کانال ۱۰ هزار توماني آماده مي کند.

نرخ رسمي ۴۷ ارز ثابت ماند

تهران- ايرنا- بانک مرکزي امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها ثابت است.

موافقتنامه تشکيل منطقه آزاد تجاري بين ايران و اوراسيا ابلاغ شد

قانون موافقتنامه موقت تشکيل منطقه آزاد تجاري بين ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا و کشورهاي عضو توسط رييس جمهور براي اجرا ابلاغ شد.

جلسه غيرعلني مجلس با حضور نوبخت جهت بررسي اصلاح ساختار بودجه

سخنگوي هيات رئيسه مجلس گفت: بنا به دستور مقام معظم رهبري مبني بر اصلاح ساختار بودجه پيش‌بيني‌هاي لازم در اين باره انجام شده است و اين اصلاح ساختار در سال آينده اعمال خواهد شد.

رواج استفاده بازرگانان و مسافران ايراني از ارزهاي مجازي

تهران- ايرنا- در حالي که نهادهاي مسوول در تدوين قوانين مربوط به استفاده از ارزهاي ديجيتال، تعلل چندين ساله داشته و به برخورد سلبي و خنثي روي آورده اند، روند استفاده از اين نوع ارزهاي مجازي در کشور به سرعت درحال افزايش است و برخي بازرگانان خرد و مسافران ايراني در خارج از ...

بازدهي آيفکس ۴۴ درصد شد

اطلاعات داد و ستدهاي انجام شده در فرابورس نشان مي‌دهد که بازده آيفکس از ابتداي سال جاري تا به امروز به ۴۴ درصد رسيده است.

ذخيره‌ ۴.۲ ميليون تن کالاهاي اساسي در بنادر کشور

وزير امور اقتصادي و دارايي از ذخيره‌ ۴.۲ ميليون تن کالاهاي اساسي در بنادر کشور خبر داد و گفت: بالغ بر ۸۵ درصد از واردات کشور کارکرد رونق توليد را دارد و موجب تقويت توليد مي‌شود.

نرخ رسمي يورو و پوند کاهش يافت

بانک مرکزي نرخ ۴۷ ارز را براي امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز مانند يورو و پوند نسبت روز گذشته کاهش و قيمت ۱۲ واحد پولي ديگر افزايش يافت. نرخ دلار و ۱۱ ارز ديگر نيز ثابت ماند.

اينفوگرافي / بزرگترين اقتصادهاي دنيا در سال ۲۰۱۸

بانک جهاني در جديدترين گزارش بازبيني‌شدۀ خود از وضعيت کشورهاي جهان، به رتبه‌بندي کشورها بر اساس حجم توليدات ناخالص داخلي آنها تا پايان سال ۲۰۱۸ پرداخته است که در اين آمار آمريکا با حدود ۲۰ تريليون و ۵۰۰ ميليارد دلار در رتبه اول و چين و ژاپن به ترتيب در رتبه‌هاي ...

فراز و فرودهاي ارز، دلالان را غافلگير کرد

فعالان بازار ارز مي‌گويند که بانک مرکزي اين روزها بيشتر خريدار ارز است تا فروشنده و اگر هم تزريقي در بازار انجام دهد،به طور قطع رقمش بسيار ناچيز است و اين مديريت، دلالان را غافلگير کرده است.

 

 

برترين اقتصادهاي جهان در جذب "سرمايه گذاري مستقيم خارجي"

براساس گزارشي که توسط آنکتاد منتشر شده، سرمايه گذاري مستقيم خارجي در شرق آسيا طي سال گذشته ميلادي رشد 4 درصدي داشته به 280 ميليارد دلار رسيده است.

بدهي‌هاي خارجي ايران هفت درصد کاهش يافت

تهران- ايرنا- ميزان بدهي هاي خارجي کشور (تعهدات بالفعل) در پايان سال ۱۳۹۷ به ۹ ميليارد و ۳۳۹ ميليون دلار رسيد که کاهش ۶.۹ درصدي را در مقايسه با پاييز پارسال نشان مي دهد.

کاهش ۲۵۰۰ توماني دلار در مهلت ۶۰ روزه ايران به اروپا

نرخ فروش دلار آمريکا در بازار آزاد تهران در طول مدت ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ايران به اروپا، سير نزولي داشته و نزديک به دو هزار و ۵۰۰ تومان کاهش يافته است.

ابلاغ احکام مالياتي پرداخت اسناد خزانه اسلامي به جاي بدهي

رييس سازمان مالياتي آيين‌نامه اجرايي تبصره ۵ و بند (ز) تبصره۸ قانون بودجه ۹۸ را براي اجرا ابلاغ کرده که براساس آن احکام مالياتي پرداخت اسناد خزانه اسلامي به جاي بدهي کارفرما به پيمانکار مشخص شده است.

قيمت ۴۷ ارز ثابت ماند

بانک مرکزي نرخ ۴۷ ارز را براي امروز اعلام کرد که بر اساس آن با توجه به تعطيلي بازارهاي جهاني نرخ تمامي ارزها نسبت به روز گذشته ثابت مانده است.

ترامپ مانيفست نظام سرمايه‌داري عليه توسعه جهاني

تهران - ايرنا - دنياي امروز به سرعت در حال جهاني شدن وبه عقيده بسياري کم رنگ شدن مفهوم جغرافيااست که نخستين رهاورد آن براي کشورهاي کمتر توسعه يافته و کم‌برخوردار فاصله گرفتن با فقر به شمار مي‌رود اما آمريکا به عنوان نماد نظام سرمايه‌داري که ترامپ تاجر پيشه سکان ...

ثبت معامله ۲۱ هزار ميليارد ريال انواع کالا در بورس کالاي ايران

۴۳۳ هزار و ۹۱۱ تن انواع کالا به ارزش بيش از ۲۱ هزار ميليارد ريال در هفته منتهي به ۵ تير ماه در بورس کالاي ايران مورد دادوستد قرار گرفت.

حضور فعال ايران و ارمنستان در اتحاديه اقتصادي اوراسيا

تهران-ايرنا- معاون برق و انرژي وزارت نيروي کشورمان با مهر گريگوريان، معاون نخست وزير جمهوري ارمنستان و رئيس طرف ارمني کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور در محل نخست وزيري اين کشور ديدار و گفت‌وگو کرد.

افزايش ۶۰ درصدي سرمايه‌گذاري داخلي در مناطق آزاد

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: سرمايه‌گذاري داخلي در مناطق آزاد از سال ۹۶ تا ۹۷ معادل ۶۰ درصد رشد داشته و از حدود ۴ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان به ۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان رسيده است.

روند سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران

جريان ورودي سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي (FDI) در ايران طي سال ۲۰۱۸ به ميزان ۳.۵ ميليارد دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش نشان مي‌دهد.

بررسي طرح حذف دلار از مبادلات بين‌المللي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس عنوان کرد: طرح حذف دلار از معاملات بين‌المللي که در مجلس مطرح شده در بندهايي ممنوعيت معاملات دلار را پيگيري مي‌کند که بازار ارز را با چالش‌هاي قابل توجهي مواجه خواهد کرد.

موفقيت وزارتخانه هاي اقتصاد و امورخارجه در تمديد تعليق ايران از فهرست سياه FATF

تهران - ايرنا - با وجود فشارها از سوي آمريکا، اسرائيل و عربستان، کارگروه ويژه اقدام مالي «FATF» روز جمعه براي پنجمين بار به تمديد تعليق ايران از فهرست سياه اين گروه راي داد که اين تصميم بازگوکننده ديپلماسي قوي ايران و موفقيت وزارت اقتصاد و امور خارجه است.

الزامات موفقيت خصوصي سازي

يک فعال اقتصادي با بيان اينکه تمامي دولت‌ها در ايران به خصوصي سازي بنگاه ها نگاه سياسي دارند، گفت: تا زماني که اقتصاد ايران آزاد، شفاف و رقابتي نباشد، خصوصي سازي نيز به ضد خود تبديل خواهد شد.

مزيت ها و فرصت هاي سرمايه گذاري در بندر چابهار

چابهار- ايرنا- بندر شهيد بهشتي چابهار پس از تکميل فاز نخست و افزايش ظرفيت تخليه و بارگيري سالانه آن به هشت و نيم ميليون تن، مزيت ها و فرصت هاي سرمايه گذاري فراواني براي فعالان اقتصادي بخش خصوصي دارد.

امروز آخرين مهلت ارائه اظهارنامه مالياتي صاحبان مشاغل

معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان مالياتي گفت: آخرين مهلت ارائه اظهارنامه مالياتي صاحبان مشاغل، امروز شنبه اول تيرماه است.

جزييات مذاکرات با رييس اينستکس

رييس کميسيون بازار پول اتاق تهران با تشريح جزييات مذاکراتش با رييس اينستکس، تاکيد کرد: با توجه به تحريم نبودن اقلام بشردوستانه، اوفک بايد به يکي از بانک‌هاي بين‌المللي براي همکاري با ايران مجوز بدهد.

تصميم‌گيران دليل کاهش توليد کشور را اعلام کنند

رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت: توليد کشور در حال کاهش است اما هيچ وقت مجموعه تصميم‌گيران اعلام نکرده‌اند که دليل آن چه بوده است.

رشد اقتصادي سال ۹۷؛ با نفت منفي ۴.۹ و بدون نفت منفي ۲.۴ درصد

مرکز آمار اعلام کرد که رشد اقتصادي سال ۹۷، با نفت منفي ۴.۹ و بدون نفت منفي ۲.۴ درصد بوده است.

ژاپن مي‌تواند در توليد خودرو به ما کمک کند

دبير انجمن واردکنندگان خودرو گفت: پس از برجام شرکت ميتسوبيشي براي حضور در ايران و توليد خودروي سبک وارد فاز عملي شد و سايت سايپا خمين را به همين منظور توسط نمايندگي خود در ايران خريداري کرد و نزديک به 140 ميليارد تومان ماشين‌آلات سبک و خط توليد را در آنجا نصب کرد. مطابق ...

تاثير سفر نخست وزير ژاپن بر معاملات بازار سرمايه

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: سفر نخست وزير ژاپن به ايران سيگنال‌هاي مثبتي را به بخش‌هاي مختلف اقتصادي از جمله بازار سرمايه مخابره مي‌کند.

برنامه ۲۴ بندي دولت با هدف کاهش وابستگي بودجه سالانه به نفت

رييس سازمان برنامه و بودجه از طرح ۲۴ برنامه‌اي با هدف کاهش وابستگي بودجه سالانه به نفت در سال جاري تا سقف ۱۰ درصد خبر داد.

ابهامات طرح جديد ماليات بر سکه

با اينکه در طرح جديد ماليات بر خريد سکه، جزئياتي مانند تعداد سکه‌ها و نسبت مشموليت آنها قيد شده است اما هنوز جزيئات بيشتري از اين طرح بزرگ مالياتي منتشر نشده است؛ جزئياتي مانند اينکه اين ماليات بر اساس کدام اطلاعات و با چه سازوکاري قرار است اخذ شود؟

اينستکس به‌زودي عملياتي مي‌شود

وزير امور خارجه آلمان که با سفر به ايران با مقام‌هاي ارشد ايراني ديدار کرده بود، يک پيام ويژه نيز به همراه داشت: سيستم مالي مشترک ايران و اروپا (اينستکس) به زودي عملياتي خواهد شد.

اتاق مشترک ايران و ژاپن به زودي تاسيس مي‌شود

رييس اتاق ايران اظهار داشت: اميدواريم با ديدار نخست وزير ژاپن از ايران بخشي از محدوديت‌ها برطرف و ما به رابطه خوب گذشته بازگرديم.

آمريکا در حال بررسي تحريم نهاد مالي ايراني متناظر اينستکس است

تهران- ايرنا- دولت ترامپ در ادامه سياست فشار حداکثري اقتصادي عليه ايران در حال بررسي تحريم نهاد مالي موسوم به «ساز و کار تأمين مالي و تجارت ايران و اروپا» يا «STFI» است.

طراحي سامانه ثبت مجوزها و دريافت استعلام

معاون وزير اقتصاد از طراحي سامانه‌اي براي ثبت مجوزها و دريافت استعلام‌ها خبر داد.

کاغذبازي‌هاي اداري در شرايط فعلي بايد به حداقل برسد

رئيس کميته صنايع غذايي اتاق بازرگاني گفت: تامين مواد اوليه از مهمترين چالش‌هاي بخش صنعت کشور است؛ به طوري‌که اکنون کمتر واحدي مي‌تواند برنامه ريزي توليد داشته باشد و يا به مشتريان خود زمان دقيق تحويل کالا را اعلام کند. پس انتظار داريم به محض رسيدن کالا به کشور ...

تامين نياز واحدهاي توليدي و جلوگيري از بيکار شدن کارگران، مهمترين دغدغه دولت است

وزير اقتصاد گفت: همکاران من در دولت شب و روز به اين مساله فکر مي‌کنند که چه راهکاري در پيش بگيرند تا به توليد کشور آسيبي نرسد و بيکاري افزايش پيدا نکند.

مشمولان بخشودگي جرائم تسهيلات زير ۱۰۰ ميليون اولويت‌بندي شدند

يک کارشناس حقوق بانکي گفت: بانک مرکزي مشمولان بخشودگي جرائم تسهيلات زير ۱۰۰ ميليون تومان را براي سال جاري اولويت بندي و آن را به بانک‌ها ابلاغ کرده است.

۱۰۰ درصد اظهارنامه‌هاي مالياتي الکترونيکي شد

رييس کل سابق سازمان مالياتي از الکترونيکي شدن ۱۰۰ درصد اظهارنامه‌هاي مالياتي خبر داد.

بورس هاي آسيايي و وال استريت ريزش کردند

تهران-ايرنا- براساس جديدترين گزارشهاي خبري، شاخص بورس هاي آسيايي و شاخص هاي مهم وال استريت روز يکشنبه با ريزش رو به رو شده اند.

معاون وزير: صيانت از سرمايه گذاري هاي خارجي، اولويت وزارت اقتصاد است

يزد - ايرنا - معاون وزير اقتصاد گفت: قبل از تشديد تحريم ها شرايط خوبي براي سرمايه گذاري در کشور وجود داشت و شرکتهاي زيادي به ايران آمدند و امروز صيانت از همين سرمايه گذاري هاي خارجي از اولويت هاي وزارت اقتصاد است.

طراحي دوره‌هاي اعتبار مشخص براي کارت‌هاي بازرگاني

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بيان داشت: براي اعتبار کارت‌هاي بازرگاني بايد دوره زماني مشخص تعريف شود تا از اين طريق جلوي سوء استفاده‌هاي احتمالي گرفته شود.

دژپسند: با مشارکت مردم مي‌توان با تحريم‌ها مبارزه کرد

تهران-ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي بر اهميت مشارکت اقتصادي مردم در زمان تحريم، براي مبارزه با کسري‌ها و کمبودها تاکيد کرد.

يک قطعه‌ساز بزرگ، ايران‌خودرو را گروگان گرفت!

يکي از قطعه‌سازان بزرگ با ايجاد انحصار در تامين قطعات ايران‌خودرو در مواقع خاص اقدام به توقف تامين قطعه، خواباندن خطوط توليد خودرو و باج‌خواهي از ايران‌خودرو مي‌کند. نکته قابل توجه اين است که مالک اين شرکت بزرگ قطعه‌سازي مدير برتر جهادي سال 1397 نيز بوده ...

بسته ساماندهي تا آخرسال نهايي مي‌شود

سرپرست سازمان امور مالياتي گفت: بسته ساماندهي معافيت ها و مشوق هاي مالياتي همچنان در دست بررسي است و قطعا در سال جاري نهايي مي‌شود.

جزييات عرضه ۲.۱ميليارد يورو در سامانه نيما

تهران- ايرنا- ۲ ميليارد و ۱۶۱ ميليون يورو در ارديبهشت امسال با هدف تامين کالاهاي وارداتي مورد نياز کشور در سامانه نيما عرضه و به فروش رسيد، در اين دوره زماني، نرخ حواله ها در نيما با رشد حدود ۲ هزار توماني به نرخ بازار آزاد نزديک شد.

آخرين قيمت مصوب انواع گوشت قرمز در ميادين ميوه وتره بار اعلام شد

سازمان مديريت ميادين ميوه و تره بار شهرداري تهران آخرين نرخ مصوب انواع گوشت گرم گوساله و گوسفندي داخلي و وارداتي بسته بندي در محل و انواع گوشت گوساله داخلي و گوسفندي وارداتي بسته بندي شرکتي را اعلام کرد.

نحوه محاسبه ماليات نقل و انتقال ارز مشخص شد

سرپرست سازمان مالياتي گفت:سازمان مابه‌التفاوت قيمت ارزي که افراد ازبانک مرکزي دريافت و در بازار آزاد فروخته‌اند رابا ميانگين نرخ۳ماهه پس از دريافت آن به عنوان نرخ ارز تلقي کرده و از آن ماليات مي‌گيرد.

تراز تجاري ايران با اتحاديه اروپا منفي شد

تراز تجاري اتحاديه اروپا با ايران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به دليل کاهش شديد واردات اين اتحاديه از کشورمان مثبت شده و مازاد تجاري آن به ۰.۸ ميليارد يورو رسيده است.

منشاء تورم اخير کجاست؟

اين روزها هر از گاهي يکي از اقلام مصرفي با افزايش قيمت مواجه مي‌شود. در نهادهاي حکومتي هر روز بحث يکي از اقلام مطرح است. پريروز بحث افزايش قيمت بليت قطار بود، ديروز ماکاروني و امروز کالايي ديگر. در اين ميان دولت و نهادهاي حکومتي حداکثر تلاش خود را به کار مي‌گيرند تا ...

عزل و برخورد در انتظار دو شغله‌ها

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي چند روز قبل با هشدار نسبت به عدم استعفاي دو شغله‌هاي زير مجموعه‌هاي وزارتخانه متبوع خود اعلام کرد که در صورت مقاومت در برابر استعفا عزل و به مراجع ذيصلاح معرفي خواهند شد؛ رويکردي که موضوع فعاليت دوشغله‌ها را وارد فاز تازه‌اي ...

آغاز بررسي بازگشت ارز حاصل از صادرات/ ارتباط سامانه‌اي برقرار شد

مديرعامل بانک توسعه صادرات از آغاز بررسي بازگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد و افزود: ارتباط سامانه‌اي بين دستگاه‌هاي ذيربط برقرار شد.

طرح «تسهيل و رفع موانع توليد» با هدف رونق توليد به تصويب رسيد

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي بررسي طرح «تسهيل و رفع موانع توليد» در جهت رونق توليد و توانمندسازي بنگاه‌هاي توليدي را تصويب کرد.

طراحي ۵ اقدام جديد براي بهبود فضاي کسب و کار

معاون وزير اقتصاد از تدوين ۵ اقدام مهم براي بهبود فضاي کسب و کار در کوتاه‌مدت و بلندمدت خبر داد و افزود: ۷۰ روش ديگر نيز احصاء شده که مي‌تواند موجب بهبود اين فضا شود.

صادرات نفت از بنادر به صورت رسمي با تغيير مقاصد در حال انجام است

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه به هيچ وجه ارسال محموله‌هاي نفتي از بنادر کشورمان متوقف نشده است،گفت: شايد مقاصد محموله‌هاي نفتي از بنادر کشورمان تغيير کرده ‌باشد اما هنوز هم صادرات رسمي ادامه دارد.

انفعال در برابر خودروسازان تا کي ادامه دارد!؟

سريال گراني خودرو و گران‌فروشي خودروسازان در حالي ادامه دارد که پيگيري‌ها در اين زمينه از سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان همچنان بي نتيجه مانده و به پاسخي نمي‌رسد.

طرح تسهيل و رفع موانع توليد در راستاي رونق توليد تصويب شد

جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي امروز به رياست رييس جمهور و با حضور روساي قوه مقننه و قضائيه و ديگر اعضاء تشکيل و طرح تسهيل و رفع موانع توليد در جهت رونق توليد و توانمندسازي بنگاه‌هاي توليدي تصويب شد.

۳ ميليارد دلار ارز به کالاهاي اساسي اختصاص يافت

وزير اقتصاد با بيان اينکه دولت به دنبال احياي وزارت بازرگاني است، گفت: در سال جاري حدود ۳ ميليارد دلار ارز براي کالاهاي اساسي تخصيص يافته است.

سرمايه‌گذاري در صنايع بالادستي نفت به ۵۰۵ ميليارد مي‌رسد

آژانس بين‌المللي انرژي پيش‌بيني کرده که در سال ٢٠١٩ سرمايه‌گذاري در صنايع بالادستي نفت و گاز افزايش يافته و به ۵۰۵ ميليارد دلار برسد.

جزييات دستورالعمل محل اخذ ماليات و عوارض واحدهاي توليدي

دستورالعمل محل اخذ ماليات و عوارض واحدهاي توليدي از سوي سازمان امور مالياتي ابلاغ شد.

بازار شکر همچنان تحت تاثير محتکران

تهران - ايرنا - کمبود شکر در هفته هاي گذشته در حالي بازار کشور را تحت تاثير خود قرار داد که برخي کارشناسان علت آن را کاهش توليد، تاخير در واردات، احتکار توسط سودجويان، افزايش حجم ذخيره سازي صنايع وابسته به شکر و حتي صادرات آن بيان کردند.

سوخت بدون کارت با ستاره مربع‌ها!

پس از آنکه سهميه‌بندي بنزين متوقف و مجدداً براي احياي مديريت توزيع سوخت تصميم‌گيري شد، انتخاب فن‌آوري جديد متناسب با مقتضيات روز که با کمترين هزينه بر اقتصاد ملي، بتوان به نتايج و خروجي‌هاي مناسب‌تري دست يافت، دغدغه‌ايست که توجه به آن مي‌تواند براي ...

وضعيت عرضه شکر در بازار متعادل مي شود

تهران - ايرنا - مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي با بيان اينکه روزانه 8 هزار تن شکر در کشور توزيع مي شود، گفت: تا 10 روز آينده عرضه شکر در بازار متعادل مي شود.

چين بزرگترين صادرکننده در فروردين

بزرگترين مبدا واردات کالايي ايران در فروردين ماه ۹۸ کشور چين با ارزش واردات ۴۳۴ ميليون دلار بود که حدود ۱۹ درصد واردات کالايي ايران در مدت مذکور از اين کشور صورت گرفته است.

تشکل‌هاي اتاق بازرگاني ۵۰۰ ميليون تومان تسهيلات مي‌گيرند

اعضاي هيات رييسه اتاق ايران دستورالعمل ارائه تسهيلات به تشکل ‌هاي زيرمجموعه اين اتاق را تصويب کردند که براساس آن به تشکل‌هاي متقاضي تا سقف ۵۰۰ ميليون تومان با دوره بازپرداخت ۵ ساله پرداخت مي‌شود.

۲۵ مقصد عمده صادرات غيرنفتي ايران

بررسي آمارهاي صادرات بدون نفت خام ايران نشان مي‌دهد که حدود ۹۳ درصد از صادرات در فروردين ماه به ۲۵ کشور بوده و کشورهاي چين، عراق و امارات در صدر واردکنندگان کالا از کشورمان بوده‌اند.

در تامين مايحتاج ماه مبارک رمضان نگراني وجود ندارد

مديرکل تعزيرات حکومتي استان تهران تاکيد کرد: جاي نگراني در بحث تامين مايحتاج ماه مبارک رمضان وجود ندارد و به حد کافي کالا موجود است.

راه‌اندازي سامانه‌هاي مبارزه با قاچاق کالا و ارز

نمايندگان مجلس پس از استماع اظهارات موافقان و مخالفان لايحه ماليات بر ارزش افزوده، با کليات اين لايحه موافقت کردند.

۱۲ گام واردات در مقابل صادرات

صادرکنندگان براي انجام واردات به ازاي ميزان صادرات خود ۱۲ گام پيش رو دارند که با انجام آن مي توانند ثبت سفارش و کالاي مورد نظر خود را وارد کنند.

سال 97 براي تجارت ايران چگونه رقم خورد؟

تهران- ايرنا- 97 سال افت تجارت براي بازرگانان نام گرفت که در هر دو بخش واردات و صادرات با کاهش مواجه شد؛ با اين حال، به گفته رئيس کل گمرک، تجارت خارجي در نهايت توانست با تراز مثبت خودش را به خط پايان برساند.

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تقويت مي‌شود

رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: هدف از اقدام کميسيون در اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رفع خلاءهاي موجود در قانون فعلي است.

سازمان خصوصي سازي نقشي در تعيين قيمت بنگاه‌هاي اقتصادي ندارد

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه واگذاري‌ها موضوعي نيست که توسط سازمان خصوصي سازي تعيين قيمت شود، گفت: قانون‌گذار روش قيمت‌گذاري در واگذاري‌ها را تعيين کرده است.

عضو کميسيون انرژي مجلس: افزايش قيمت آب و برق متوقف شد

تهران- ايرنا- عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: طرح افزايش قيمت آب و برق که قرار بود از ابتداي ارديبهشت ماه اجرا شود بنا به درخواست کميسيون انرژي مجلس متوقف شد.

وزير صنعت: ارز 14 هزار توماني هم موجب رشد صادرات نشد

تهران- ايرنا- وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز ارز به 14 هزار تومان رسيده، اما به آن اندازه صادرات رشد نداشته و بايد علت ريشه يابي شود.

قيمت خودرو در بازار شکسته شد

با مسدود شدن امکان فعاليت دلالان و واسطه‌هاي بازار خودرو در سايت‌هاي خريد و فروش کالا، قيمت خودرو در بازار روند نزولي گرفت.

مقايسه بازدهي بازارها در ۹۶ و ۹۷

مقايسه بازدهي بازارهاي مختلف بين سال‌هاي ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ نشان مي‌دهد که بيشترين تغيير قيمت متعلق به سکه طرح جديد (۱۶۸ درصد)، نرخ دلار (۱۶۷ درصد) و ارزش سهام (۱۶۱ درصد) بوده است.

صندوق بين المللي پول با بررسي متغيرهاي ويژه، چشم انداز اقتصادي ايران را ارزيابي کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران در گزارشي، گزيده اي از شاخص هاي اقتصادي ايران براساس آخرين پيش بيني صندوق بين المللي پول را منتشر کرده است که براساس آن ذخاير رسمي ناخالص ايران از سوي صندوق بين المللي پول ۱۰۳ ...

ارائه سقف‌هاي تسهيلاتي متغير مسکن با مصوبه شوراي پول و اعتبار

مدير عامل بانک مسکن از پيشنهاد ارائه سقف‌هاي تسهيلاتي به صورت متغير و بر اساس قدرت خريد و بازپرداخت اقساط خبر داد وگفت: اين موضوع به مصوبه شوراي پول و اعتبار نياز دارد.

افزايش ۱۰ درصدي سهم فروش فوري خودروسازها

در جلسه کميته خودروي وزارت صمت مصوب شد که سهم فروش فوري خودروسازها ۱۰ درصد افزايش يابد.

شرکت متناظر اينستکس اروپايي در ايران ثبت شد

شرکت سهامي خاص ساز و کار ويژه تجارت و تامين مالي ايران و اروپا با سرمايه اوليه يک ميليارد ريال و به مديرعاملي علي اصغر نوري در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسه‌هاي غيرتجاري تهران به ثبت رسيد.

اجاره کد ملي براي فرار از پرداخت ماليات

مديرکل دفتر حقوقي سازمان مالياتي با اشاره به اينکه برخورد با دانه‌درشت‌ها از سياست‌هاي اصلي اين سازمان است، از به کارگيري برخي شگردها مانند اجاره کد ملي براي فرار از پرداخت ماليات خبر داد.

حدود 36 هزار ميليارد تومان تسهيلات رونق توليد پيش بيني شده است

رشت - ايرنا - معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران از پيش بيني حدود 36 هزار ميليارد تومان تسهيلات در راستاي رونق توليد واحدهاي صنعتي کشور براي سال جاري خبر داد.

پيشرفت سازوکار مالي اروپا و ايران در نشست لندن تبيين شد

لندن – ايرنا – مدير سازوکار ويژه مالي اروپا و ايران (اينستکس) و مقامات دولت انگليس در نشستي که با حضور فعالان اقتصادي، مؤسسات مالي و علاقه‌مندان به تجارت با ايران در لندن برگزار شد، پيشرفت‌هاي صورت گرفته در رابطه با اين سازوکار را تبيين کردند.

پرداخت ۷۷۳۷.۳ هزار ميليارد ريال تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۷۷۳۷.۳ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۵۹۸.۲ هزار ميليارد ريال (معادل ۲۶ درصد) افزايش داشته است.

وزير اقتصاد: اميدواريم هفته آينده بازار متشکل ارزي اجرايي شود

وزير اقتصاد اظهار اميدواري کرد تا هفته آينده بازار متشکل ارزي اجرايي شود.

ترخيص کالاهاي متروکه بدون اخذ مجوز ممنوع شد

سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گمرک در بخشنامه‌اي ترخيص کالاهاي متروکه بدون اخذ مجوز را ممنوع کرد.

پرداخت وجه چک از ديگر حساب‌ها امکان‌پذير شد

بانک مرکزي اعلام کرد که بانک‌ها در صورت کافي نبودن موجودي حساب، مکلف به پرداخت وجه چک از محل موجودي ساير حساب‌هاي صاحب حساب و مسدودسازي تمامي حساب و کارت‌هاي بانکي به ميزان مبلغ چک هستند.

آمريکا نمي‌تواند درآمد نفتي ايران را به صفر برساند

تحليلگر حوزه انرژي، نفت و گاز با اشاره به عدم تمديد معافيت‌هاي نفتي، آمريکا را در هدفش براي به صفر رساندن درآمد نفتي ايران ناکام دانست و گفت: عده‌اي معتقدند که ما در روزهاي آينده با افزايش شديد قيمت نفت مواجه خواهيم شد.

نرخ سود ريالي صندوق توسعه ۱۱ درصد تعيين شد

هيات امناي صندوق توسعه ملي با تصويب بودجه پيشنهادي صندوق براي سال ۹۸، نرخ سود تسهيلات ريالي اين صندوق براي صادرکنندگان صنعتي و کشاورزي را ۱۱ درصد تعيين کرد.

تقسيط ۵ ساله ماليات برخي بنگاه‌ها تصويب شد

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي امکان تقسيط ۵ ساله ماليات برخي بنگاه‌ها را تصويب کرد.

عضو گروه مشاوران رشد جهاني: اقتصاد آمريکا رو به رکود است

نيويورک - ايرنا - تحليلگر اقتصادي و عضو گروه مشاوران رشد جهاني، وضعيت اقتصادي آمريکا را رو به رکود دانست و گفت: ادعاي رشد اقتصادي آمريکا از سوي 'دونالد ترامپ' نتيجه افزايش بدهي دولت است.

احکام مالياتي قانون بودجه سال ۹۸ ابلاغ شد

بخشنامه سازمان امور مالياتي درخصوص احکام مالياتي قانون بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد.

آغاز بازسازي محورهاي ريلي در مناطق سيل زده

تهران- ايرنا- مديرعامل شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران از شروع عمليات رفع انسداد خطوط ريلي و بازسازي محورهاي ريلي در مناطق سيل زده خبر داد.

اصلاح قانون بانک مرکزي در کميسيون اقتصادي مجلس نهايي شد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس از نهايي شدن بررسي قانون بانک مرکزي در اين کميسيون خبر داد.

تصميمات نخستين جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي در سال ۹۸

نخستين جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي در سال جديد روز يکشنبه به رياست حسن روحاني رييس جمهور و با حضور رييس مجلس، رييس قوه قضائيه و ديگر اعضاي شوراي عالي تشکيل شد.

رشد اقتصادي ۹ ماهه ۹۷ با نفت منفي ۳.۸ درصد

رشد اقتصادي ۹ ماهه سال ۹۷ با نفت منفي ۳.۸ درصد و بدون نفت ۱.۹ درصد اعلام شد.

جزييات طرح حذف دلار از معاملات بين‌المللي

۴۵ نفر از نمايندگان مجلس با تهيه طرحي خواستار حذف کامل دلار از معاملات دولتي و بخش خصوصي شدند.

قطعه سازان به 15هزار ميليارد تومان سرمايه در گردش نياز دارند

تهران- ايرنا- دبير انجمن صنايع همگن نيرومحرکه و قطعه سازان کشور گفت: با توجه به پيش بيني توليد يک ميليون و 250 هزار دستگاه خودرو در سال 98، قطعه سازان به 15 هزار ميليارد تومان سرمايه در گردش براي خريد مواد اوليه و ساير اقلام نياز دارند.

تغييرات جديدِ عرضه‌ نفت در بورس در سال 98

نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي گفت: در قانون بودجه سال 98 تکليفي بر عهده وزارت نفت گذاشته شده که ماهانه حداقل 6 ميليون بشکه نفت خام سبک و سنگين و ميعانات گازي در رينگ صادراتي عرضه شود و اگر تقاضاي بيش از اين هم داشته باشيم عرضه را افزايش مي‌دهيم.

ميزان ماليات بر حقوق ابلاغ شد

بر اساس بخشنامه جديد سازمان امور مالياتي، سقف معافيت مالياتي حقوق بر اساس قانون ماليات‌هاي مستقيم سالانه ۳۳ ميليون تومان است.

اساس افزايش ارز پايه کالاهاي اساسي کسب رانت ۵۶ تا ۶۵ هزار ميليارد توماني است

مومني اظهار داشت: از سال ۵۵ تا ۶۵ که بخش اعظم آن در دهه اول پس از پيروزي انقلاب بود به دليل هوشمندي و بستن گلوگاه رانت و فساد حدود ۹۰ درصد از واحد‌هاي مسکوني اضافه‌ شده‌، مستقيماً به متقاضيان که انگيزه سوداگري نداشتند اصابت کرده است.

تغيير روند اختصاص ارز به کالاهاي اساسي

رييس سازمان برنامه و بودجه، از تغيير روند اختصاص ارز به کالاهاي اساسي خبر داد.

فعاليت شرکت‌هاي صوري در مناطق آزاد پايان يافت

مديرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: با راه‌اندازي سيستم يکپارچه کسب و کار، فعاليت شرکت‌هاي صوري در مناطق آزاد براي هميشه به پايان رسيد.

برنامه‌هاي سال جديد و عملکرد سال گذشته ۶ وزارتخانه بررسي شد

عملکرد سال ۱۳۹۷ وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش؛ دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، صمت، علوم، کشور و نفت به همراه برنامه‌هاي آتي اين وزارتخانه‌ها در سال ۹۸ بررسي شد.

کارگروه راهبري سامانه موديان مالياتي تشکيل مي‌شود

نمايندگان مجلس به منظور هماهنگي ميان نهادها و نيز تدوين استانداردهاي تبادل اطلاعات در چهارچوب ملي تعامل‌پذيري اطلاعات با تشکيل کارگروهي متشکل از نمايندگان وزارتخانه‌ها و بانک مرکزي موافقت کردند.

بزرگترين استارت آپ هاي منطقه متعلق به ايران است

کرمان - ايرنا - معاون علمي و فن آوري رئيس جمهوري گفت : کشورمان با وجود 6 هزار استارت آپ فعال بزرگترين استارت آپ هاي منطقه را به خود اختصاص داده که بايد از اين ظرفيت در راستاي توسعه پايدار بخوبي استفاده شود.

چشم‌انداز رشد اقتصادي ايران تا ۲۰۲۱/ رکود تعميق مي‌شود

بانک جهاني در گزارش ماه آوريل ۲۰۱۹ خود ارقام مربوط به رشد اقتصادي در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا (منا) را بررسي کرده که براين اساس رشد اقتصادي ايران بين محدوده منفي ۳.۸ تا يک درصد پيش بيني شده است.

حقوق کارگران در سال ۹۸ چقدر شد؟

با تصويب افزايش ۳۶.۵ درصدي حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ در آخرين نشست اعضاي شوراي عالي کار، پايه حقوق کارگران ۴۰۰ هزار تومان بيشتر شد و از يک ميليون و ۱۱۲ هزار تومان به يک‌ ميليون و ۵۱۷ هزار تومان رسيد.

وضعيت پرداخت حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها در سال جاري

با وجود چانه زني‌هاي بسياري که بين دولت و مجلس در رابطه با پرداخت حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها در سال جاري وجود داشت در نهايت دولت ملزم به افزايش ۴۰۰ هزار توماني به طور يکسان بين تمامي حقوق‌بگيران به اضافه افزايش 10 درصدي آن است. اين در حالي است که دولت با اين روند ...

عوامل اثرگذار بر رونق توليد از نگاه وزير اقتصاد

وزير اموراقتصادي و دارايي بر نقش بيمه، بانک و گمرک براي «رونق توليد» و تحقق شعار امسال تاکيد کرد و تمديد معافيت مالياتي شرکت هاي بورسي را نيز در اين زمينه موثر دانست.

2 هزار و 417 ميليارد تومان به بخش کشاورزي خسارت وارد شد

مديرکل دفتر مديريت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزي، گفت: بر اساس گزارش هاي رسيده از سازمان هاي جهاد کشاورزي استان ها، تاکنون 2 هزار و 417 ميليارد تومان خسارت به بخش کشاورزي وارد شده است.

تعرفه‌هاي گمرکي ۹۸ اعلام شد

مجموع حقوق گمرکي و سود بازرگاني و تغييرات تعرفه‌اي کالاها در سال ۱۳۹۸ تعيين شد.

فولاد، مزيت صادراتي سال 98

تهران- ايرنا- دبير انجمن توليدکنندگان فولاد ايران گفت: امروز فولاد ايران جزو ارزان ترين فولادهاي توليدي جهان است و فقط چيني ها قادر به رقابت قيمتي با ما هستند؛ در صورتي که با مشکلات تحريمي و نقل و انتقال پول مواجه نشويم، سال 98 مزيت صادراتي خوبي در اين بخش خواهيم داشت ...

بودجه سازمان‌هاي مناطق آزاد تجاري - صنعتي تصويب شد

تهران - ايرنا - بودجه سال 1398 و اصلاحيه بودجه سال 1397 سازمان هاي مناطق آزاد تجاري ـ صنعتي امروز دوشنبه به تصويب رسيد.

واردات نفت کره جنوبي از ايران در ماه گذشته 4 برابر شد

تهران – ايرنا – آمار منتشر شده از سوي کره جنوبي نشان مي‌دهد که واردات نفت اين کشور از ايران در ماه فوريه (بهمن - اسفند) نسبت به ماه ميلادي قبل از آن به بيش از 4برابر افزايش يافته است.

پرونده دستمزد ۹۸ بسته شد

شوراي عالي کار پس از ۱۲ ساعت چانه‌زني فشرده با تعيين درصد ساير سطوح مزدي به کار خود پايان داد.

وزارت صنعت: ذخاير استراتژيک شکر به 500 هزار تن افزايش يافت

تهران- ايرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با تصميم کارگروه تنظيم بازار براي جلوگيري از افزايش قيمت شکر در ايام پاياني سال، ذخاير استراتژيک اين محصول به 500 هزار تن افزايش يافت.

بازتاب گسترده افتتاح فازهاي جديد پارس جنوبي در رسانه‎هاي جهان

تهران - ايرنا - افتتاح چهار فاز جديد پارس جنوبي به شکل گسترده اي مورد توجه خبرگزاري هاي مهم جهان قرار گرفت.

تعيين تکليف واردات گروه کالايي ۴ به مناطق آزاد

واردات گروه کالايي ۴ بر اساس سهميه مشخص شده مناطق آزاد تعيين تکليف شد.

به گزارش ايبِنا، گمرک ايران در بخشنامه‌اي واردات گروه کالايي ۴ بر اساس سهميه مشخص شده مناطق آزاد را تعيين تکليف کرد.

بر اين اساس ثبت‌سفارش ...

جنجال حقوق در پرونده مالي ۹۷

تحولات پيش آمده در حوزه بين‌الملل و داخلي در سال جاري با تحت تأثير قرار دادن شرايط اقتصادي به طور طبيعي بودجه سالانه دولت را نيز درگير خود کرد و بخش‌هايي از آن را به حاشيه کشيد؛ حقوق کارکنان در اهم بخش‌هاي هزينه‌اي دولت در سال جاري بود که بارها در صدر اخبار ...

کانال STFI اتوبان تجاري ايران با همسايگان است

موسي پور اظهار داشت: ما بايد ياد بگيريم که از برگ برنده سياسي خود در راستاي موفقيت‌هاي اقتصادي استفاده کنيم موضوعي که متاسفانه در گذشته مغفول مانده بود.

توافق جديد گمرکي ايران و آذربايجان

توافقنامه اجراي پروژه تير الکترونيک ( e-TIR) ميان ايران و جمهوري آذربايجان توسط رييس کل گمرک و رييس کميته دولتي گمرک آذربايجان امضا شد.

بالاترين ميزان صادرات غيرنفتي و واردات، ارديبهشت ۹۷

گزارش هاي منتشر شده از سوي گمرک نشان مي‌دهد که صادرات غيرنفتي و واردات کشور هم از نظر ارزشي و هم از نظر وزني در ارديبهشت ماه بالاترين رقم را به خود اختصاص داده اند.

نوبخت: افزايش 20 درصدي حقوق کارکنان در ضريب ريالي اعمال مي شود

تهران- ايرنا- معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور سه شنبه شب از افزايش 20 درصدي حقوق سال 98 کارکنان دولت در ضريب ريالي حقوق خبر داد.

بخش خصوصي قادر به تامين کالاهاي اساسي نيست

يک کارشناس اقتصادي گفت: دولت براي بهره‌مندي مردم از توزيع کالاها بايد برخورد جدي داشته باشد به عبارت ديگر يک پليس سر هر تصميم گذاشته شود. اين در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات نيز صادق است و تا زماني که دولت رفتار ملايم داشته باشد و خواهش کند که ارز صادرات بازگردد ...

واشنگتن گرفتار پرونده پيچيده قطع صادرات نفت ايران است

تهران - ايرنا - نشريه محافظه کار آمريکايي واشنگتن را به دليل اعطاي معافيت از تحريم هاي نفت ايران به هشت کشور، گرفتار در وضعيت ديپلماتيک پيچيده توصيف کرد و افزود: دولت ترامپ با درخواست اين کشورها براي تمديد اين معافيت ها روبرو است.

موظف به تامين کالاهاي استراتژيک مردم شديم

رئيس سازمان برنامه و بودجه به تأمين کالاهاي استراتژيک مردم اشاره کرد و افزود: موظف شديم که انبارهاي کشور را از کالاهاي استراتژيک پر کنيم، اين کالاها را مرتب تعويض مي‌کنيم که فاسد نشوند.

روش ترخيص يک روزه کالاهاي اساسي از گمرکات کشور طراحي شد

تهران- ايرنا- سخنگوي کميسيون صنايع مجلس، گفت: روش خاصي براي ترخيص يک روزه تمامي کالاهاي اساسي مانند نهاده‌هاي دامي، گوشت، دارو و... از گمرکات کشور طراحي شده است تا نياز مردم به اين کالاها به راحتي رفع شود.

نشانه گيري ايران و عراق براي تجارت 20 ميليارد دلاري

تهران-ايرنا- تجارت ايران و عراق در حال افزايش است؛ تا آنجا که صادرات کالاهاي ايراني به عراق امسال نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد افزايش داشته است؛ در چنين شرايطي، دستيابي به تجارت 20 ميليارد دلاري تا دو سال آينده، دور از انتظار نيست.

اروپايي‌ها براي حضور در صنعت نفت ايران منتظر چه هستند؟

رئيس سازندگان تجهيزات صنعت نفت، آخرين وضعيت حضور شرکت‌هاي کوچک اروپايي در صنعت نفت ايران را تشريح کرد.

آينده همکاري ايران با دروازه تجاري ورود به اتحاديه اروپا

تهران- ايرنا- بلغارستان که از آن به عنون دروازه تجاري ورود ايران به اتحاديه اروپا ياد مي شود، فروردين ماه سال آينده ميزبان نشست کميسيون مشترک اقتصادي دو کشور است تا مسئولان تهران و صوفيه راه هاي جديد همکاري ها را در شرايط پيش رو ترسيم کنند.

دوره پرداخت تسهيلات ارزي صادرات خدمات به عراق افزايش يافت

معاون اول رييس جمهور در ابلاغيه‌اي به وزارتخانه صمت، اقتصاد و بانک مرکزي اعطاي تسهيلات ارزي حمايت از صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي به عراق را به دو سال افزايش داد.

اسامي‌ کساني که ارز خود را نياورده‌اند، منتشر شود

عضو اتاق بازرگاني تهران گفت: دولت بزرگترين صادرکننده و وارد کننده است اکنون بانک مرکزي قوانيني تبيين مي‌کند که ذينفع، دولت باشد و بعد هر کسي که از آنها انتقاد مي‌کند مي‌گويد چون ارز صادراتي را وارد کشور نکرده است، دارد انتقاد مي‌کند آقايان اگر اين دغدغه را ...

دولت در استفاده از کالابرگ درنگ نکند

عابدي جعفري اظهار داشت: در شرايطي که کشور با جنگ اقتصادي دست به گريبان است بايد هرگونه سوءاستفاده از بيت‌المال و حقوق مردم آشکار شود، چه کسي اجازه اين آشکار شدن را نمي‌دهد؟ چرا ما اين حاشيه امنيت را ايجاد کرده‌ايم که افرادي جرات فساد داشته باشند؟ بايد ديد آنهايي ...

صادرات ۱۱ ميليارد دلار کالا از مناطق آزاد

دبير شوراي عالي مناطق آزاد از صادرات ۱۱ ميليارد دلاري کالا از طريق مناطق آزاد و ويژه اقتصادي در نيمه نخست امسال خبر داد.

تجارت غيرنفتي کشور به ۷۸.۵ ميليارد دلار رسيد

رييس کل گمرک ايران مجموع تجارت غيرنفتي کشور با جهان در ۱۱ ماهه نخست سال جاري را ۷۸.۵ ميليارد دلار اعلام کرد.

ششمين جلسه رييس کل بانک مرکزي با اقتصاددانان برگزار شد

ششمين نشست رييس کل بانک مرکزي با اقتصاددانان عصر ديروز در بانک مرکزي برگزار شد.

نرخ ديه، بيمه نامه شخص ثالث را چقدر گران مي کند؟

تهران- ايرنا- با اعلام نرخ 360 ميليون توماني ديه ماه هاي حرام براي سال آينده، گمانه زني ها درباره ميزان افزايش نرخ حق بيمه شخص ثالث در محافل بيمه اي کليد خورد و آنان معتقدند که بايد در کنار اين افزايش، بيمه مرکزي فکري براي واقعي سازي نرخ هاي اين رشته زيانده بکند.

خطر رکود تورمي از بيخ گوش مسکن گذشت

تهران- ايرنا- آمارهاي بانک مرکزي نشان مي دهد با افزايش 39 درصدي معاملات در بازار مسکن در کنار معکوس شدن شيب رشد قيمت ها در اين بازار، احتمال رکود تورمي در بازار مسکن رنگ باخته است.

پنجره واحد سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد ايجاد مي‌شود

دبير شوراي عالي مناطق آزاد بيان داشت: ايجاد پنجره واحد سرمايه‌گذاران و فعالان اقتصادي، الکترونيکي نمودن و ساده‌سازي فرآيندها، ايجاد ميز خدمت و استقرار سامانه جديد کسب و کار در مناطق آزاد دنبال مي‌شود.

جزييات ابلاغيه ميزان ماليات انواع خودرو

بخشنامه سازمان مالياتي درباره بهاي انواع خودروهاي توليد داخل و وارداتي موضوع بند ۴ ماده ۱۷ قانون ماليات‌هاي مستقيم اصلاحي مصوب ۹۴.۰۴.۳۱ ابلاغ شد.

آخرين وضعيت خودروهاي دپوشده در گمرک

رييس کل گمرک ايران گفت: در راستاي اجراي مصوبه دولت مبني بر ترخيص خودروهاي وارداتي دپو شده در گمرک، تا هفته گذشته تعداد ۲۰۰ دستگاه خودرو ترخيص شده است.

بررسي روند عرضه ارز در نيما توسط پتروشيمي‌ها

بعد از آن‌که سياست‌هاي جديد ارزي از سوي دولت معرفي شد، شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما عرضه کنند؛ ارزي که نرخ آن در زمان ابلاغ سياست‌هاي جديد ارزي در ارديبهشت‌ماه، ۴،۲۰۰ تومان بود، اما طبق بسته جديد ارزي که اواسط مردادماه ...

ايران، برنده مسابقه توليد در بزرگ ترين ميدان گازي جهان

تهران- ايرنا- پارس جنوبي از نمادهاي توسعه صنعتي در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي است که با شتاب گيري توسعه آن در دولت هاي يازدهم و دوازدهم و افزايش توليد، علاوه بر جبران عقب ماندگي هاي گذشته به پيشي گرفتن از قطر در برداشت از اين ميدان عظيم گازي منجر شد.

نرخ تورم مصرف‌کننده در بهمن‌ماه ۲۳.۵ درصد شد

شاخص قيمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌هاي هزينه‌اي بهمن ۹۷ منتشر شد.

مودياني که اطلاعات غلط مالياتي مي‌دهند بايد از حقوق اجتماعي محروم شوند

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکيد کرد: بايد در کشور سرمايه‌گذاراني که ارزش اقتصادي را حفظ مي‌کنند تشويق و کساني که آن را پايمال مي‌کنند تنبيه شوند تا اجازه ندهيم مسير اقتصاد کشور منحرف شود.

ثبت تراز تجاري يک و نيم ميليارد دلاري در 11 ماهه امسال

 وزير اموراقتصادي و دارايي تراز تجاري کشور در 11 ماه گذشته را مثبت يک ميليارد و 500 ميليون دلار اعلام کرد که شامل 40 ميليارد دلار خالص صادرات غير نفتي و 38 ميليارد و 500 ميليون دلار واردات مي شود.

بندرچابهار توانايي تخليه و بارگيري سالانه 300 هزار کانتينر را دارد

چابهار- ايرنا- وزير راه و شهرسازي گفت: هم اينک ظرفيت بندر چابهار به بيش از هشت و نيم ميليون تن در سال افزايش يافته و سالانه 300 هزار کانتينر نيز مي تواند در اين بندر تخليه و بارگيري شود.

مجوز تبديل وضعيت کارمندان پيماني به رسمي صادر شد

بخشنامه اعطاي مجوز تبديل وضعيت کارمندان پيماني به رسمي در مشاغل حاکميتي به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شد.

خانه «رويا» شد؛ برنامه‌ريزان خواب ماندند!

عبور قيمت مسکن از متري ۱۰ ميليون تومان که توسط دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن اعلام شده حکايت از ضعف اين تشکيلات براي ساماندهي به بازار دارد.

دولت بر سود غيرمتعارف بانک ها ماليات وضع کرد

تهران- ايرنا- دبير کل کانون بانک ها و موسسه هاي اعتباري خصوصي اعلام کرد: برگه تشخيص ماليات بر عملکرد بانک ها براي سال مالي 96 با رشد بيش از 10 برابر نسبت به پارسال، به حدود 72 هزار ميليارد تومان رسيده که علت آن پيش بيني ماليات از سپرده هاي غيرمتعارف بانکي است.

وزير اقتصاد اعلام کرد؛ امکان برداشت ارز از طريق خودپرداز فراهم شد

وزير اقتصاد اعلام کرد: امکان برداشت به صورت ارزي از طريق خود پرداز فراهم شده و اين يک تحول اطمينان بخش است.

پرونده پرهياهوي خصوصي‌سازي باطل مي‌شود؟

تهران-ايرنا- در حالي که رئيس سازمان خصوصي سازي واگذاري پالايش نفت کرمانشاه را سالم و قانوني مي داند، نماينده کرمانشاه خبر از تاييد غير قانوني بودن واگذاري اين پالايشگاه در گزارش تحقيق و تفحص مجلس مي دهد.

پيش‌بيني رشد دو ساله اقتصادي جهان

طبق گزارش بررسي وضعيت اقتصادي جهان در سال ۲۰۱۹ ميلادي، پيش‌بيني شده در دو سال آينده رشد اقتصادي جهان به اوج خواهد رسيد.

درخواست جديد ارزي وزير اقتصاد از بانک مرکزي

وزير اقتصاد در مکاتبه‌اي با رئيس کل بانک مرکزي و وزير صنعت خواستار اجرايي شدن يک مصوبه در خصوص رفع مشکلات فعالان مناطق آزاد و صدور مجوز واردات ۱۴۰ ميليون دلار کالاي گروه ۴ به اين مناطق شد.

واردات کالاهاي اساسي افزايش يافت

رييس کل گمرک ايران اعلام کرد: واردات ۲۵ قلم کالاي اساسي در ۱۱ ماه امسال در مقايسه با سال‌هاي گذشته به لحاظ وزني افزايش داشته است.

روايت زنگنه از کرسنت

پرونده کرسنت هم‌چنان در حال تورق است و هر از چند گاهي برخي افراد فصل جديدي به آن اضافه مي‌کنند؛ يک روز نرخ جديدي را به‌عنوان جريمه ايران مطرح مي‌کنند و يک روز حضور فردي را باعث وارد شدن خسارت به ايران در پرونده کرسنت مي‌دانند. اتفاقاتي که زير سايه سکوت وزارت ...

هشدار بخش خصوصي نسبت به تبعات تصويب نشدن لوايح چهارگانه

فعالان اقتصادي با هشدار نسبت به تشديد تحريم‌ها در صورت عدم رعايت استانداردهاي جهاني و اجراي قوانين مبارزه با پولشويي و تروريسم بر لزوم تصميم گيري در اين زمينه تاکيد دارند و نسبت به عواقب آن هشدار مي‌دهند.

تامين ۱۵ درصدي فاينانس از محل منابع صندوق توسعه ملي

نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند سهم ۱۵ درصدي از تسهيلات فاينانس را از محل منابع صندوق توسعه ملي تامين کند.

انتقاد يک فعال اقتصادي به عملکرد اتاق بازرگاني

يک فعال اقتصادي معتقد است که آنچه در طول سال‌هاي گذشته اتفاق افتاده، محوريت‌يافتن بازرگاني در اتاق بوده و به نظر مي‌رسد امروز اتاق، محلي براي بازرگاني صنعتي، بازرگاني معدني و بازرگاني کشاورزي شده است.

اعلام آمادگي سوئيس براي توسعه همکاري ها با ايران

«مارکوس لاتينر» سفير سوييس آمادگي کشورش براي هر گونه همکاري در زمينه توسعه همکاري هاي ايران و سوئيس اعلام کرد و خواستار حضور نمايندگاني از وزارت اقتصاد ايران در کميته مشترک اقتصادي دو کشور شد.

سرمايه‌گذاري هزار و ۲۰۰ ميليارد توماني درمنطقه آزاد ارس

مديرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان در ۱۰ ماهه امسال سرمايه گذاري در منطقه ارس صورت گرفته که ۹۰ درصد آن در بخش توليد بوده است.

شرايط صدور کالاهاي توليد شده در مناطق آزاد اعلام شد

گمرک ايران در بخشنامه‌اي شرايط صدور کالاهاي توليد شده در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي را اعلام کرد.

پيشنهاد دريافت عوارض از پرمصرف ها به جاي افزايش قيمت بنزين

تهران- ايرنا- معاون پيشين مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: بايد استفاده از کارت سوخت اجباري شود و اگر فردي از کارت سوخت جايگاهداران استفاده کرد، مبلغ اضافي پرداخت کند.

افزايش سهميه ارز واحدهاي توليدي و صنعتي در مناطق آزاد

معاون توليد، صادرات و فناوري مناطق آزاد از رايزني با بانک مرکزي براي افزايش سهميه تامين ارز واحدهاي توليدي و صنعتي مناطق آزاد و ويژه خبر داد.

خودتحريمي تازه، دستپخت ليست يک‌شبه کالاهاي ممنوعه

تهران- ايرناپلاس- بر اساس گفته‌هاي يک عضو اتاق بازرگاني تهران، در تهيه ليست کالاهاي وارداتي ممنوعه، هيچ‌گونه اطلاعات و مشورتي از بخش خصوصي و تشکل‌ها دريافت نشده و گفته مي‌شود اين ليست در عرض يک شب تهيه شده است.

تحرک اندک در بازار مسکن

جديدترين آمار از معاملات مسکن در نيمه بهمن ماه که از سوي رئيس اتحاديه مشاوران املاک ارائه شد، حاکي از آن است که خريد و فروش در ۱۵ روز ابتداي بهمن نسبت به همين بازه زماني در دي‌ماه مقدار اندکي افزايش يافته است.

وزيرصنعت و معدن: 9 ميليارد دلار صادرات محصولات معدني داشتيم

تهران-ايرنا- وزيرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه صنايع معدني کشور از صادرات محصولات اين بخش به ارزش 9 ميليارد دلار در 10 ماه اخير خبر داد.

رکورد توليد بنزين در ايران شکسته شد

تهران- ايرنا- ميانگين توليد بنزين کشور از ابتداي بهمن‌ماه به مرز روزانه 105 ميليون ليتر رسيد که نسبت به مدت مشابه پارسال (1396) 67 درصد رشد کرده است.

دسترسي به آمارهاي فروش کاسبان اقتصادي با قانون جديد مالياتي

رئيس سازمان امور مالياتي از تصويب قانون جديد صندوق‌هاي مکانيزه فروش در مجلس شوراي اسلامي خبر داد و گفت که با استفاده از اين قانون به تمام اطلاعات فروش موديان مالياتي و فعالان اقتصادي دسترسي پيدا خواهيم کرد.

وزير اقتصاد: ثبات نرخ ارز از کاهش آن مهمتر است

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اين‌که در چند ماه اخير تمرکز دولت به شدت بر کاهش نوسانات ارز معطوف بوده است، گفت که ثبات نرخ ارز از کاهش نرخ آن مهمتر است.

بدهي ميلياردي شرکت نفت صحت دارد؟

بدهي ۵۰ ميليارد دلاري شرکت ملي نفت، خبري است که اخيراً در برخي شبکه‌هاي مجازي دست به دست مي‌شود و حتي گفته شده که اين شرکت براي تسويه اين بدهي درحال فروختن فرش زير پاي خود است!

تبديل مناطق آزاد به مراکز انتشار الگوهاي جديد در عرصه اقتصاد

وزير اقتصاد بر نقش مناطق آزاد تجاري- صنعتي در افزايش سهم کشور در اقتصاد جهاني تاکيد کرد و گفت: مناطق آزاد بايد به مراکز انتشار الگوهاي جديد در عرصه مختلف به ويژه اقتصادي تبديل شوند.

صادرات ۱۰۱۳ رديف جديد تعرفه کالا در ۹ ماهه ۹۷

۱۰۱۳ رديف تعرفه کالا در ۹ ماهه نخست امسال به خارج از کشور به وزن ۸۵۷۴ و ارزش ۸۷۹ ميليون دلار صادر شد که در سال قبل هيچگونه صادراتي نداشته‌اند.

تشکيل 6949 پرونده قاچاق در 9 ماهه امسال

تهران- ايرنا- آمارهاي منتشر شده از عملکرد بازرسي سازمان هاي صنعت، معدن و تجارت استان ها نشان مي دهد در 9 ماهه امسال 6 هزار و 949 پرونده قاچاق تشکيل شده است.

۳ هدف مهم اقتصادي دولت

وزير اقتصاد گفت: رويکرد جدي دولت اين است تا از مسير کاهش تورم، افزايش توليد و اشتغال را محقق کند.

اعتبارات 30 هزار ميليارد توماني براي ساخت400 هزار مسکن دولتي و مشارکتي

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه 30 هزار ميليارد تومان براي توليد 400 هزار واحد مسکوني اعتبارات مورد نياز است، گفت: به صورت خوشبينانه منابع مالي 13 هزار ميليارد تومان از اين رقم برآورد شده مورد نياز، فراهم شده است.

پيشنهاد دريافت پلکاني ماليات حقوق در سال ۹۸

سخنگوي ستاد بودجه سازمان برنامه ريزي و بودجه کشور، گفت: دولت در نظر دارد سال آينده با ماليات پلکاني، افزايش حقوق يکسان ۲۰ درصدي را جبران کند.

راهکارهاي پنج گانه رييس اتاق تهران براي تسهيل توليد

تهران- ايرنا- رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن ‌و ‌کشاورزي تهران در نامه‌اي به وزير صنعت، معدن‌ و ‌تجارت، پنج راهکار را براي کاهش مشکلات واحدهاي توليدي و فعالان اقتصادي بويژه تسريع در ترخيص مواد اوليه و ماشين‌آلات مورد نياز مطرح کرد.

نقش سرمايه گذاري خارجي در رشد اقتصادي

بندرعباس- ايرنا- يکي از مهمترين اولويت هاي دولت تدبير و اميد در سالهاي اخير با درک شرايط اقتصادي حاکم بر کشور، توجه ويژه به جذب سرمايه گذاري خارجي با توجه به نقش آن در سرعت بخشي به روند رشد و توسعه بوده است.

طرح ايجاد سامانه بورس بنزين

مرکز پژوهش‌هاي مجلس با انتشار طرح گروهي از نمايندگان درباره سهميه‌بندي بنزين، از پيشنهاد ايجاد سامانه بورس الکترونيک معاملات بنزين سهميه‌بندي و اختصاص يک ليتر بنزين به هر ايراني در روز خبر داد.

چرا با دلار گران بايد تعرفه واردات را کم کرد؟

تهران- ايرناپلاس- افزايش نرخ ارز، قيمت تمام شده واردات کالا را بيشتر مي‌کند. آيا در اين شرايط بايد نرخ تعرفه واردات کالا کم‌تر شود تا بخشي از کاهش قدرت خريد مصرف‌کنندگان جبران شود؟

احتمال موافقت آمريکا با تمديد معافيت‌هاي نفتي براي ۵ کشور

رويترز خبر داد که احتمال موافقت آمريکا با تمديد اين‌ معافيت‌ها براي چند کشور وجود دارد.

رمزگشايي از نامه رييس اتاق تهران به همتي

اخيرا رييس اتاق تهران در نامه‌اي رسمي خطاب به رييس کل بانک مرکزي از وي خواست ترتيبي فراهم کند تا امکان تسويه يوزانس‌هاي سال‌هاي قبل با استفاده از ارز رسمي فراهم شود؛ موضوعي که به نظر مي‌رسد براي بسياري از واحدهاي توليدي اهميت بالايي خواهد داشت.

افزايش 65 درصدي صادرات به آذربايجان

رئيس اتاق ايران و آذربايجان گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملي ما نسبت به ساير ارزها بخصوص منات در چند ماه اخير شاهد حضور گسترده آذربايجاني‌ها در تبريز براي انجام امور درماني هستيم که اين ظرفيت خوبي را براي کشور و توريسم ما به وجود آورده است.

نقدينگي به يک راه و اقتصاد ما به راه ديگر مي‌رود

يک استاد دانشگاه اظهار داشت: در سال‌هاي اخير شاهد فرايند مالي ‌شدن هستيم که در آن بخش مالي اعم از پولي و بانک‌ها اندازه‌شان نسبت به اقتصاد در حال افزايش است و با گذشت زمان بيشتر از اقتصاد رشد مي‌کند بنابراين اين براي کشورهاي غربي و ما يک آسيب يا آفت است. اين ...

وزير صنعت: ارز و ريال را به صنايع اشتغالزا و صادراتي بدهيد

وزير صنعت، معدن و تجارت از مسئولان بانک مرکزي خواست منابع ارزي و ريالي را به صنايع اشتغالزا و صادرات محور تخصيص دهند.

افزايش 18.6 درصدي اعتبارات عمراني بخش کشاورزي در بودجه 98

مديرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزي گفت: مجموع اعتبارات تملک دارايي هاي سرمايه اي وزارت جهاد کشاورزي در لايحه پيشنهادي بودجه 98 با احتساب کل رديف هاي اصلي و متفرقه، سه هزار و 833 ميليارد تومان است که رشد 18.6 درصدي را نسبت به سال 97 نشان مي دهد.

ماهانه پنج ميليون بشکه نفت و ميعانات گازي در بورس انرژي عرضه مي شود

نايب رييس کميسيون تلفيق مجلس گفت: وزارت نفت مکلف شد در سال آينده حداقل دو ميليون بشکه نفت خام سبک، دو ميليون بشکه نفت خام سنگين و يک ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي را ماهانه در رينگ صادارت بورس انرژي عرضه کند.

جزييات تاسيس بورس بين الملل در مناطق آزاد اعلام شد

مشاور رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بين الملل با تشريح جزييات تاسيس بورس بين الملل در مناطق آزاد، گفت: با توجه به اينکه بسياري از مراحل به اجرا رسيدن اين طرح تاکنون طي شده است، به نظر مي رسد تا پايان سال شاهد تصويب نهايي اين آيين نامه در هيات وزيران باشيم.

آلمان: پيگير ملزومات نهايي براي سازوکار تجارت با ايران هستيم

تهران – ايرنا - «هايکو ماس» وزير امور خارجه آلمان در گفت وگو با شماره روز شنبه هفته‌نامه اشپيگل، درخصوص ساز و کار مالي ويژه اروپا براي حفظ روابط تجاري با ايران گفت: به سرعت پيگير ملزومات نهايي آن هستيم.

شرايط فعلي راه را براي صادرکنندگان غيرحرفه‌اي هموار کرده است

رييس اتاق بازرگاني ايران معتقد است در صورتيکه برخي تغييرهاي مورد نياز در بسته‌ها و دستورالعمل‌هاي ارزي بانک مرکزي اتفاق نيفتد، شرايط براي صادرکنندگان بزرگ دشوار خواهد شد.

دژپسند: مناطق آزاد را بايد آزاد گذاشت

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: مناطق آزاد را بايد آزاد گذاشت تا فراتر از موقعيت سرزمين اصلي امکان مبادلات تجاري و اقتصادي در محدوده آن فراهم شود.

پيمان‌سپاري ارزي يعني تنبيه صادرکنندگان!

رييس کميسيون توسعه صادرات اتاق بازرگاني ايران معتقد است در شرايط فعلي که صادرکنندگان مي‌توانند به عنوان يکي از پايه‌هاي اصلي کمک به اقتصاد کشور مطرح شوند، سياست‌هاي ارزي اعمال شده براي آنها مشکل آفرين بوده و مانع از عملکرد درست آنها شده است.

50 درصد ارز حاصل از صادرات معدني در سامانه نيما عرضه شد

تهران- ايرنا- بررسي آمارهاي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) حاکي از فروش بيش از 50 درصد ارز حاصل از صادرات توسط شرکت هاي معدني در سامانه نظام يکپارچه معاملات ارزي (نيما) است.

پيش‌بيني ثبات نرخ ارز تا پايان سال

نايب رييس اتاق بازرگاني ايران پيش‌بيني کرد که ثبات نسبي نرخ ارز همچنان ادامه خواهد داشت.

افزايش 20 درصدي قيمت طلا در بازار

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه گفت: يکي از دلايل بالا رفتن قيمت طلا در کشور افزايش قيمت اونس جهاني بود که 1287 دلار شد و حدود 15 تا 20 درصد بر قيمت طلا تاثير گذاشت.

تشکيل کارگروه ارزيابي تامين مالي جمعي

مديرعامل فرابورس از تشکيل کارگروه ارزيابي تامين مالي جمعي خبر داد.

رونمايي از ايران چک 500هزار ريالي با شاخصه هاي جديد امنيتي

نخستين نسخه نسل تازه ايران چک 500 هزار ريالي در حالي رونمايي شد که به گفته رييس کل بانک مرکزي، «از اين پس بتدريج همه اسکناس هاي بانک مرکزي بر مبناي مشخصه هاي امنيتي جديد توليد مي شود».

2018 بدترين سال بازارهاي سهام آمريکا در يک دهه گذشته

 بازارهاي بورس آمريکا متاثر از سياست هاي دولت دونالد ترامپ و برخي عوامل بين المللي با از دست دادن ميلياردها دلار سرمايه در سال 2018، بدترين سال را در يک دهه گذشته تجربه کردند.

روس‌ها رفتند، پشت سرشان را هم نگاه نکردند؟!

شرکت‌هاي نفتي روسيه که در فضاي پسابرجام با بيش‌ترين مشارکت و مذاکره با طرف ايراني در صدر ليست خواستگاران نفت و گاز ايران ايستادند و هرروز دريچه جديدي براي حضور در اين بازار باز مي‌کردند، امروز که آمريکا در پشت پرده تعامل با ايران ايستاده، خبري از آن‌ها نيست و ...

شرکت‌هاي چيني و روسي در صنعت نفت حرفي براي گفتن ندارند

توتال که سهل است، اگر اگزون موبيل و شورون هم مي آمد مهم نبود آنها فقط مي خواستند چوب لاي چرخ صنعت نفت بگذارند.

توقف اعلام نرخ تورم از سوي بانک مرکزي تا اطلاع ثانوي

بانک مرکزي به منظور بررسي‌هاي تخصصي و کارشناسي دو جانبه با مرکز آمار در خصوص به حداقل رساندن اختلافات آماري، نرخ تورم را بررسي و منتشر خواهد کرد.

تعيين تکليف اورژانسي کالاهاي انباشته شده در بنادر

گمرک ايران از اقدام اورژانسي براي تعيين تکليف کالاهاي انباشته شده در بنادر خبر داد و اعلام کرد: تيم فني دفاتر ستادي گمرک از شنبه در بندر شهيدرجايي مستقر مي‌شود.

موافق شفاف‌سازي و برخورد با رانت هستيم

دبير کل کانون صرافان گفت: در جلسه‌اي که با آقايان داشتم بيان کردم ما حاضريم تمام صرافي‌ها را تعطيل کنيم ولي شما نرخ را به همان قيمت سال 84 يعني 900 تومان برگردانيد. اگر مدعي هستيد که بالا رفتن يا پايين آمدن قيمت ارز متوجه دلال‌ها و صراف‌ها است.

۵ محور کليدي در لايحه بودجه ۹۸

لايحه بودجه ۹۸ بر مبناي ۵ محور کليدي بسته شده در حالي که سال آينده با وجود تحريم‌ها، به طور حتم درآمدهاي دولت و به تبع معيشت مردم با مشکلاتي همراه خواهد شد که بودجه ويژه‌اي را مي‌طلبد.

سرمايه‌گذاري‌هايي که هيچ‌وقت محقق نشد!

در حاليکه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري خطرپذير خالي مانده‌اند، سرمايه‌گذاران حرفه‌اي هيچ تمايلي به سرمايه‌گذاري در اين بخش نشان نمي‌دهند.

لايحه بودجه با ۱۷۰۳ هزار ميليارد تومان بسته شد

لايحه بودجه ۱۳۹۸ با سقف درآمد و هزينه‌ ۱۷۰۳ هزار ميليارد توماني بسته شد.

مديريت تقاضا در بازار ارز با کنترل ريال

تهران- ايرنا- معاون اسبق ارزي بانک مرکزي با اعلام اينکه بانک مرکزي تلاش دارد با کنترل ريال، تقاضا در بازار ارز را کنترل کند، گفت: اگر ثبات در بازار تا سه ماه ادامه يابد و فاصله نرخ بازار آزاد و نيما کم شود مي توان يکسان سازي ارز را اجرا کرد.

حذف ۲۷ هزار ميلياردي بودجه از کجاست؟

با اصلاح لايحه بودجه ۱۳۹۸ حدود ۲۷ هزار ميليارد تومان از سقف اعتبارات کم شده است؛ اين رقم عمدتا در بخش هزينه‌هاي جاري بوده اما ظاهرا آسيبي به حقوق و دستمز نزده است.

هند به دنبال ادامه خريد نفت ايران است

مدير کل شبه قاره هند وزارت امور خارجه گفت: امروز هند يک قدرت فرامنطقه‌اي است و به راحتي نمي‌توان اين کشور را تحت فشار قرار گذاشت بنابراين پيش‌بيني‌هاي ما اين است که پس از پايان اين معافيت‌ها هند راهکارهاي جديدي براي خط خريد نفت ايران اتخاذ خواهد کرد.

دو پيامد رشد قيمت نفت در اقتصاد

يک‌ کارشناس اقتصادي با بيان اينکه دولت بايد به دنبال افزايش منابع مالي باشد، گفت: با افزايش قيمت نفت نيز، به طور حتم درآمد دولت افزايش و ميزان ورود ارز به کشور رشد خواهد يافت.

تسلط بانک مرکزي بر بازار ارز پرقدرت‌تر از هميشه است

«عبدالناصر همتي» رئيس کل بانک مرکزي ايران روز جمعه با تبريک يلدا در اينستاگرام نوشت: تسلط و احاطه بر بازار ارز پرقدرت‌تر از هميشه است و سياست‌هاي بانک مرکزي براي تقويت ارزش پول ملي و واقعي شدن نرخ ارز، برمبناي نظرات کارشناسي و واقعيت‌هاي اقتصادي تداوم ...

روند کاهش قيمت جهاني نفت متوقف شد / هر بشکه نفت برنت 56 دلار و 75 سنت

در حالي که ديروز قيمت نفت 5 درصد از ارزش خود را از دست داد امروز اين روند سقوط متوقف شد و اکنون هر بشکه نفت 56 دلار و 75 سنت است.

رحماني: دولت در بودجه 98 توجهي ويژه به توليد دارد

 وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفيت هاي خوبي براي حمايت همه جانبه از توليد در لايحه بودجه 1398 وجود دارد که مي توان از اين ظرفيت ها در راستاي بهبود وضعيت صنايع بهره برد.

سرمايه گذاري 23 ميليون يورويي در مازندران به ثمر نشست

معاون سرمايه گذاري اداره کل امور اقتصادي و دارايي مازندران گفت : سرمايه گذاري 23 ميليون يورويي چيني ها و آلماني ها در زمينه ساخت نيروگاه توليد برق در اين استان به ثمر نشسته است.

۲۲ هزار ميليارد تومان درآمد در گمرک وصول شد

رئيس کل گمرک با بيان اينکه ۲۲ هزار ميليارد تومان درآمد در گمرک طي ۸ ماهه وصول شده است، گفت: ۱۴ هزار ميليارد تومان حقوق ورودي و ۷ هزار ميليارد تومان ماليات بر ارزش افزوده واردات در اين مدت وصول شد.

بازار 30 ميليارد دلاري در انتظار کالاهاي ايراني است

تهران- ايرناپلاس- علي‌رغم کاهش مبادلات تجاري بين ايران و رقيب اقتصادي‌اش در منطقه، تهران و آنکارا از چشم‌انداز 30 ميليارد دلاري در تجارت خارجي بين دو کشور خبر داده‌اند. ترکيه چه کالاهايي را از ايران وارد مي‌کند و چه فرصت‌هايي براي بازرگانان ايراني در اين ...

کاهش رتبه ايران در بهبود محيط کسب و کار

نائب رييس اتاق بازرگاني ايران از کاهش رتبه ايران در بهبود محيط کسب و کار خبرداد و گفت: سرعت اصلاحات در کشورهاي منطقه به نسبت ايران دليل عمده اين کاهش بوده است.

معامله يکروزه ۶۰ ميليون يورو ارز نيمايي

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: بازار ارز به سمت نرخ تعادلي در حال حرکت است چرا که ورود صادرکنندگان براي عرضه ارزها باعث شده تا قيمت ارز به سوي تعديل حرکت کند.

صراف‌ها مشتري ندارند!

بانک مرکزي توانست با کنترل بازار ارز، آرامش را به اين بازار برگرداند، اما در اين ميان با کاهش تقاضا صراف‌ها متضرر شده‌اند و آن‌طور که خودشان مي‌گويند، مشتري چنداني ندارند.

مصوبه جديد هيات مقررات زدايي براي سازمان مالياتي

طبق مصوبات جلسه هيات مقررات‌زدايي و تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار، سازمان مالياتي کشور ملزم شد ظرف حداکثر سه هفته نسبت به پياده‌سازي گواهي موضوع ماده ۱۸۶ قانون ماليات‌هاي مستقيم اقدام کنند.

۶۷۹۳ هزار ميليارد ريال طرح منتظر مجوز سرمايه‌گذاري

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: ۶۷۹۳ هزار ميليارد ريال طرح در منطقه ويژه خليج فارس در مرحله صدور مجوز سرمايه گذاري داخلي است.

جراحي اقتصادي را با موفقيت انجام مي دهيم

 معاون اول رييس جمهوري گفت: اگر لازم باشد جراحي بيماري هاي مزمن اقتصادي را انجام مي دهيم و با توجه به ظرفيت هاي شناسايي شده ايران، اين کار موفقيت آميز خواهد بود.

تسهيلات سرمايه در گردش صندوق توسعه ملي 2 برابر شد

تهران- ايرنا- رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي اعلام کرد: تسهيلات سرمايه در گردش صندوق توسعه ملي به 2 برابر افزايش پيدا کرد.

رشد 66 درصدي صادرات کالا به عراق در 8 ماه

تهران- ايرنا- ارزش صادرات به عراق در هشت ماهه نخست امسال، 6 ميليارد و 757 ميليون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشي 66.59 درصد و وزني 66.14 درصد رشد داشته است.

ترخيص خودروها منتظر تصميم سران سه قوه است

دبير انجمن واردکنندگان خودرو گفت: واردات خودرو علاوه بر بالا بردن کيفيت خودروهاي مصرفي در کشور و کاهش آلودگي‌ها باعث مي‌شود که دولت درآمد قابل ملاحظه‌اي از اين محل کسب کند به طور مثال فقط بابت عوارض گمرکي به ازاي ارزش هر خودرو 150 درصد براي دولت درآمدزايي مي شود ...

فروش نفت که نشد کار!

به گفته رييس کميسيون انرژي اتاق بارگاني ايران، طي اين سال‌ها بهتر بود به‌جاي آن که منبع درآمد ايران، پول نفت باشد، از آن در سرمايه‌گذاري براي توليد و اشتغال‌زايي استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارايي نسل بعدي است و کسي حق حراج آن را ندارد.

خوانساري: بخش خصوصي نخستين قرباني فساد است

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران، «شفافيت» را نخستين خواسته فعالان اقتصادي برشمرد و گفت: بخش خصوصي نخستين قرباني فساد اقتصادي است.

تهران و مسکو در شرايط تحريم از بخش خصوصي حمايت کنند

رئيسان اتاق هاي بازرگاني ايران و روسيه تاکيد کردند که در شرايط تحريم، دولت ها از همکاري فعالان بخش خصوصي حمايت کنند.

اولويت‌هاي کليدي اقتصادي بودجه ۹۸

وابستگي ۲۷درصدي بودجه ۹۸به نفت، بنزين هزارتوماني، افزايش حقوق ۲۰ درصدي،دلار ۴۲۰۰توماني براي کالاهاي اساسي، دلار ۵۷۰۰توماني براي تسعير ارز و انتشار ليست معافيت‌ها از ويژگي‌هاي مهم بودجه سال آينده است.

مهم‌ترين کالاهايي که ارز خود را از نيما گرفتند

تامين ارز واردات از طريق سامانه نيما از ابتداي فعاليت آن تاکنون حدود ۶.۸ ميليارد يورو بوده است.

وزير اقتصاد: صنعت بيمه ريسک سرمايه گذاري را پوشش دهد

 وزير امور اقتصادي و دارايي خواستار پوشش ريسک سرمايه گذاري و توليد از سوي صنعت بيمه شد و گفت: امروز مشکل توليدکنندگان، فقط جهش ارز نيست بلکه «عدم النفع» نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.

انتقاد وزير اقتصاد از تغيير پياپي بخشنامه بازگشت ارز صادراتي

وزير اموراقتصادي و دارايي در واکنش به درخواست رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي براي بازنگري در بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: بي ثباتي و تغيير مکرر اين بخشنامه به يک آفت تبديل شده است.

قرارداد کارگران را بقاي کارخانه‌ها تمديد مي‌کند

از نگاه يک کارشناس مسايل اقتصادي حفظ امنيت شغلي کارگران مستلزم دوام و ماندگاري کارخانه‌ها و بنگاه‌هاي توليدي است و خصوصي‌سازي در ايران زماني جواب مي‌دهد که ثبات و پايداري به اقتصاد برگردد.

علي اکبر لبافي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين که در ...

آيا بودجه ۹۸ هم با کسري مواجه مي‌شود؟

بودجه سال ۹۸ آنگونه که از متنِ بخشنامه آن برمي‌آيد انقباضي است؛ بودجه‌اي که به قول رئيس دولت در جريان جنگ اقتصادي، تامين کننده معيشت مردم و تضمين‌دهنده اشتغال آنهاست. اما سوال اين است که آيا بازهم با کسري بودجه مواجه مي‌شويم؟

پيش‌بيني بازار سرمايه و توصيه‌هايي به سهام‌داران

مديرعامل سابق شرکت بورس ضمن پيش‌بيني بازار سرمايه و توصيه‌هايي به مديران بورس و سهام‌داران، به عرضه حقوقي‌ها اشاره کرد و گفت: سهام‌داران عمده بايد در شرايط رونق اقدام به عرضه کنند و معامله‌گران نيز بايد با ابزارهاي مالي جديد آشنا شوند و از آنها استفاده ...

انتصاب‌هاي جديد در مناطق آزاد انزلي و چابهار

مشاور رييس جمهور اعضاي جديد هيات مديره سازمان منطقه آزاد تجاري - صنعتي انزلي را معرفي و عبدالرحيم کردي را در سمت مديرعامل منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي چابهار ابقا کرد.

ارز صادراتي همچنان چالش بخش خصوصي

اگرچه بخشنامه جديدبانک مرکزي مبني بر بازگشت ارزصادراتي به شيوه جديد از ساعات ابتدايي انتشار مورد اعتراض فعالان اقتصادي قرار داشت، اکنون وزير اقتصاد مي‌گويد اين بخشنامه توافق صادرکنندگان بود.

رکود تورمي مسکن ؛ حاصل عدم مقابله با سوداگران

عليرغم تشديد رکود تورمي در بازار مسکن بويژه در پايتخت، طرح ماليات بر عايدي مسکن که سوداگري در اين بازار را مهار خواهد کرد، بلاتکليف است.

روزنه‌هاي فسادزا و پولشويي بايد شناسايي و مسدود شود

معاون اول رييس جمهور تاکيد کرد : روزنه‌هاي فسادزا و پولشويي بايد شناسايي شود.

مخالفان دولت، «مبارزه با پولشويي» را به زمين سياست کشانده اند

تهران- ايرنا- نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران مي گويد: مخالفان دولت، مبارزه با پولشويي را به زمين سياست کشانده اند؛ اين رويکردها، خودزني، خودتحريمي و بهانه دادن به دست بدخواهاني است که مي خواهند ايران را «بهشت پولشويي دنيا» معرفي کنند.

انتصاب معاون امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي و دو مشاور وزير اقتصاد

تهران-ايرنا-وزير امور اقتصادي و دارايي طي احکام جداگانه اي، معاون امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي و دو مشاور اين وزارتخانه را منصوب کرد.

ضرب الاجل وزير کار براي تعيين تکليف مديران چندشغله و پروازي

تهران- ايرنا- وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي به مديران بالادستي وزارتخانه يک هفته وقت داد وضعيت چندشغله ها را روشن کنند. اين مهلت براي تعيين تکليف مديران پروازي، يک ماه است.

صالحي‌نيا مديرعامل سازمان صنايع کوچک شد

با حکم وزير صنعت، معدن و تجارت، محسن صالحي‌‌‌نيا به سمت معاون وزير، رييس هيات مديره و مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران منصوب شد.

رشد ۱۳.۵ درصدي صادرات غيرنفتي

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات در هفت ماه امسال با عبور از مرز ۲۷ ميليارد دلار، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۳.۵ درصد رشد داشت.

کاهش قيمت دلار ادامه دارد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه پيش بيني مي شود کاهش نرخ دلار استمرار يابد، گفت: روند کاهش قيمت دلار ادامه يابد، مقاومت قيمت کالاها در بازار از بين مي رود.

رشد ۱۵۰ درصدي شاخص بهاي کالاهاي صادراتي ايران

شاخص بهاي کالاهاي صادراتي ايران در هفت ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

ماليات فعالان اقتصادي تقسيط مي‌‌شود

مديرکل امور مالياتي استان اصفهان تصريح کرد: امکان پرداخت ماليات صنعت‌گران، توليدکنندگان و کارآفرينان در اقساط بلندمدت وجود دارد.

يورو و پوند کاهش پيدا کردند

براساس اعلام بانک مرکزي هر دلار آمريکا 42000 ريال، هر پوند انگليس 53511 ريال و هر يورو نيز 47432 ريال است.

 

صادرکنندگان ارزشان را به بانک‌ها و صرافي‌هاي مجاز بفروشند

بانک مرکزي اعلام کرد: صادرکنندگان به منظور جلوگيري از سوء استفاده دلالان، ارز صادراتي را به بانک‌ها و صرافي‌هاي مجاز عرضه کنند.

نتيجه بررسي‌ها درباره راه‌اندازي سوئيفت اروپايي را به زودي اعلام مي‌کنيم

رئيس کل بانک مرکزي گفت: درحال حاضر درخصوص سياست‌هاي پولي در دوران تحريم مشکلي نداريم و مشغول طراحي يک‌سري سياست‌هاي جديد هستيم

مسکو به دنبال رشد 30 درصدي مبادلات تجاري با ايران است

مسکو - ايرنا- رئيس کميسيون حمل و نقل و ساخت و ساز دوماي روسيه اعلام کرد: اين کشور در انتظار رشد بيش از 30 درصد مبادلات تجاري خود با ايران در سه سال آينده است.

پيشنهاد کارشناسان براي قيمت نفت در بودجه ۹۸

حدود ۱۰ روز ديگر لايحه بودجه سال ۱۳۹۸ از سوي دولت به مجلس تقديم مي‌شود و قيمت نفت به‌دليل تحولات بازار جهاني و اعمال تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه ايران امسال از اهميت بيش‌تري نسبت به گذشته برخوردار است. در اين راستا پيش‌بيني اکثر کارشناسان درباره قيمت هر بشکه ...

توليد فولاد ايران 19 درصد افزايش يافت

تهران- ايرنا- انجمن جهاني فولاد اعلام کرد: ميزان توليد فولاد ايران در 10 ماه نخست 2018 ميلادي (11 دي ماه 96 تا هشتم آبان ماه 97)، 19 درصد افزايش يافت.

آغاز ثبت‌نام کارت سوخت از امروز در سامانه خدمات دولت

ثبت‌نام مالکان خودرو ‌و موتورسيکلت فاقد کارت سوخت از امروز ساعت ۸ به‌صورت الکترونيکي در سامانه خدمات دولت همراه و اپليکيشن خدمات دولت آغاز مي‌شود.

ميراشرفي رئيس کل جديد گمرک شد

فرهاد دژپسند، وزير امور اقتصادي و دارايي، طي حکمي مهدي مير اشرفي را به سمت معاون وزير و رييس کل جديد گمرک جمهوري اسلامي ايران منصوب کرد.

تکليف پتروشيمي‌ها در دستورالعمل جديد ارزي چيست؟

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي نحوه‌ بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادي کشور را ابلاغ کرده که بر اساس آن، براي شرکت‌هاي پتروشيمي با توجه به ميزان توليد روزانه‌شان ميزان ارزي که بايد وارد سامانه نيما کنند، سقف تعيين شده است.

بخشنامه جديد ارزي کار را براي صادرکنندگان سخت‌تر کرد

به گفته رييس کميسيون توسعه صادرات اتاق بازرگاني ايران، بخشنامه اخير بانک مرکزي مبني‌بر ايجاد تغييراتي در شرايط پيمان‌سپاري ارزي، برخلاف نظرات بخش خصوصي بوده و نه‌ تنها کار را براي صادرکنندگان تسهيل نکرده بلکه سخت‌تر نيز کرده است.

53 ميليارد دلار واردات و صادرات در کشور انجام شد

کرج- ايرنا- مدير کل دفتر توسعه خدمات بازرگاني سازمان توسعه تجارت ايران گفت: بيش از 53 ميليارد دلار واردات و صادرات تا پايان مهر ماه امسال در کشور انجام شد.

قدرت وام مسکن به ۲۲ درصد کاهش يافت

مهرماه امسال قدرت وام مسکن ۱۶۰ ميليون توماني براي خريد يک واحد مسکوني ۶۰ متري متناسب با ميانگين قيمت شهر تهران به ۲۲ درصد کاهش پيدا کرد.

پروژه ۶ ميليارد دلاري چين براي توسعه فرودگاه کليدي جاده ابريشم

دولت چين طرح توسعه فرودگاه «يورومکي» به ارزش بيش از ۶ ميليارد دلار را تصويب کرد که قطب کليدي در پروژه جاده ابريشم محسوب مي شود.

انتصاب‌ ۸ مدير جوان در مناطق آزاد

۸ مدير جوان با حکم مشاور رييس جمهور در بخش‌هاي مختلف دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي منصوب و بکارگيري شدند.

کاهش 40 درصدي قيمت‌ محصولات ديجيتال از نيمه آذرماه

رئيس اتحاديه فناوران رايانه تهران از کاهش قيمت محصولات ديجيتال در هفته‌هاي آينده خبر داد.

بازگشت ارزهاي صادراتي به کشور

معاون اقتصادي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از اقدامات گسترده اين بانک براي ثبات بازار ارز خبر داد و يکي از اين اقدامات را ايجاد ساز و کاري براي بازگشت ارزهاي صادراتي به کشور دانست.

بررسي مسايل اقتصادي کشور در جلسه غيرعلني امروز مجلس

مجلس شوراي اسلامي براي بررسي مسايل کلان اقتصادي کشور ، وضعيت معيشتي مردم و حقوق کارمندان با حضور محمد باقر نوبخت رييس سازمان برنامه و بودجه صبح امروز - يکشنبه - جلسه غيرعلني تشکيل داد.

مهار سوداگري مسکن با تصويب CGT

بررسي طرح ماليات بر عايدي سرمايه امروز در کميسيون عمران مجلس آغاز مي شود؛ در صورت تصويب و ارسال اين طرح به صحن علني و تصويب نهايي ، برقرار شدن اين ماليات سوداگري در مسکن را مهار مي‌کند.

بخشي از صندوق توسعه ملي براي آرامش بازار اختصاص يافته است

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با عنايت مقام معظم رهبري و دولت مبالغي از صندوق توسعه ملي براي رونق توليد و آرامش بازار کنارگذاشته شده است که بايد مورد استفاده قرار گيرد.

دلايل ارتقاي 45پله‌اي ايران در شاخص تجارت فرامرزي بانک جهاني

معاون وزير اموراقتصادي و دارايي «ارتقاي سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزي از طريق کاهش مولفه‌هاي زمان و هزينه صادرات و واردات» را يکي از دلايل ارتقاي 45 رتبه اي ايران در اين زمينه بر پايه آخرين گزارش بانک جهاني دانست.

روسيه درصدد تحريم مجمع جهاني اقتصاد است

نخست وزير روسيه اعلام کرد: در صورتي که سرمايه داران تحريم شده روس نتوانند در مجمع جهاني اقتصاد در داووس شرکت کنند ممکن است مقامات اين کشور نيز در اين نشست شرکت نکنند.

بايد فرصت هاي سرمايه گذاري خارجي را شکار کرد

وزير امور اقتصادي و دارايي بر «شکار عقاب گونه فرصت هاي جذب سرمايه گذاري خارجي» تاکيد کرد و گفت: بايد با پرواز در بالاترين ارتفاع، مناسب ترين فرصت هاي سرمايه گذاري را شناسايي و جذب کنيم.

پيش بيني صندوق بين المللي پول از رشد اقتصادي منطقه خاورميانه

 صندوق بين المللي پول در گزارش ماه نوامبر (آبان-آذر) چشم انداز اقتصادي منطقه خاورميانه و آسياي مرکزي خود پيش بيني کرد اقتصاد کشورمان در سال 2018 و 2019 به ترتيب 1.5 و 3.6 درصد کوچکتر شود.

بنگاه هاي اقتصادي تا پايان سال 98 واگذار مي شوند

 معاون اول رييس جمهوري اشتغال و رفع موانع توليد را دستور کار اصلي دولت اعلام کرد و گفت: با دستور رييس جمهوري بنگاه هاي اقتصادي دولتي تا پايان سال 98 به بخش خصوصي واگذار مي شوند.

بدهي ۲۰ هزار ميليارد توماني ايران‌خودرو و سايپا به قطعه‌سازان

يک کارشناس صنعت خودرو گفت: در حال حاضر ايران‌خودرو و سايپا حدود ۲۰ هزار ميليارد تومان بابت قطعات دريافتي به قطعه‌سازان بدهکارند.

ابلاغيه دستمزدي دولت به ۷ دستگاه

تصويبنامه هيات وزيران در زمينه واريز کمک جبراني به کارکنان با مجموع پرداختي ماهيانه کمتر از سي ميليون ريال با امضاي معاون اول رييس جمهور عملياتي مي‌شود.

تحريم ها عليه ايران 20 ميليارد يورو براي ايتاليا خسارت دارد

مادريد- ايرنا- «آناليسا پرتگلا» کارشناس ايران براي موسسه مطالعات سياست هاي بين المللي ايتاليا گفت :تحريم هاي آمريکا عليه ايران باعث خواهند شد ايتاليا ، قراردادهايي‌ به ارزش 20 ميليارد يورو را از دست دهد .

برنامه کاملي براي فروش نفت در اختيار دولت است

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: امريکا به اين نتيجه رسيده که امکان رساندن صادرات به صفر امکان‌پذير نيست و قول‌هايي که عربستان مبني بر توان مديريت بازار به آمريکا داده، امکانپذير نيست.

فعاليت‌هاي اقتصادي نهادها و بنيادها از ماليات معاف نيستند

معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور اعلام کرد: در اجراي تبصره 2 ماده 2 قانون ماليات‌هاي مستقيم، کليه بنيادها و نهادهاي انقلاب اسلامي بابت فعاليت‌هاي اقتصادي خود از هيچگونه معافيت مالياتي برخوردار نيستند.

براي توليد و واردات کالاهاي اساسي مشکلي نداريم

رئيس جمهور در پايان نشست مشترک سران سه قوه تاکيد کرد: مردم ايران يکبار ديگر با استقامت و ايستادگي خود، نقشه ها و توطئه هاي آمريکايي ها را که فکر مي کردند ۱۳ آبان مبدايي براي رسيدن به آرزوهاي نادرست شان نسبت به ملت ايران خواهد بود، نقش بر آب کردند.

دسترسي برخي بانک‌هاي ايراني به سوئيفت قطع مي‌شود

بر اساس گفته مدير اجرايي سوئيفت، دسترسي برخي از بانک‌هاي ايراني به سيستم ارتباط ميان بانکي در جهان طي هفته جاري قطع خواهد شد.

ساخت هفت مخزن عظيم ميعانات نفتي براي کشور عمان

مخازن عظيم نفتي براي نصب در ميادين نفتي کشورهاي حاشيه خليج فارس به دست متخصصان هفشجاني در استان چهار محال و بختياري ساخته شد.

سرمايه‌گذاري 3 هزار ميلياردي بخش خصوصي در بندر شهيدرجايي

معاون امور بندري و اقتصادي سازمان بنادر و دريانوردي از امضاي قرارداد سرمايه‌گذاري در بندر شهيدرجايي به ارزش ۳ هزار ميلياردتومان به عنوان يکي از بزرگترين قراردادها با بخش خصوصي طي هفته‌هاي آتي خبر داد و اعلام کرد: تملک اراضي۲۴۰۰ هکتاري که معارض دارد در بندر ...

ادامه واردات نفت CNPC چين از ميادين ايراني

شرکت ملي نفت چين (CNPC) حتي پس از بازگشت تحريم‌هاي آمريکا، هم‌چنان به خريد نفت از ميادين نفتي ايراني که در آن‌ها سهم دارد، ادامه مي‌دهد.

467 ميليارد تومان قرارداد در بندر چابهار امضا شد

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان گفت: 467 ميليارد تومان قرارداد سرمايه گذاري در زمينه فعاليت هاي پشتيباني و لجستيکي از ابتداي سالجاري تاکنون در بندر چابهار امضا شده است.

بسته محرمانه دولت و مجلس براي مديريت تحريم‌هاي جديد آماده شد

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: اين کميسيون با تشکيل ۱۰ کارگروه تمام صنايع نفت، آب و برق، پتروشيمي و حتي خودروسازي را بررسي و برنامه ريزي لازم را در مورد برخورد با تحريم هاي جديد انجام داده است.

چين از تحريم هاي نفتي ايران معاف شد

پکن-ايرنا- تلويزيون مرکزي چين گزارش کرد چين به عنوان بزرگترين خريدار نفت ايران از فهرست تحريم هاي نفتي ايران از سوي آمريکا حذف شده است و به خريدهاي خود از ايران ادامه خواهد داد.

حجم دومين عرضه بورسي نفت 700 هزار بشکه است

تهران- ايرنا- 700 هزار بشکه نفت يکشنبه آينده (بيستم آبان ماه) براي دومين بار در بورس عرضه مي شود.

نرخ بيکاري ۱۲.۲ درصد شد

نرخ بيکاري افراد ١٠ ساله و بيشتر نشان مي‌دهد که ١٢.٢ درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيکار) در تابستان امسال بيکار بوده‌اند که اين نرخ نسبت به مدت مشابه پارسال مقداري افزايش يافته است.

تغييرات مخارج خانوار در ۱۲ گروه

هزينه‌هاي مربوط به بخش مسکن در مهرماه امسال ۳۷.۰۵ درصد و مخارج خوراکي‌ها و آشاميدني‌ها نيز ۲۵.۵۱ درصد از کل هزينه خانوار را شامل شد؛ بنابراين بيش از ۶۲.۵ درصد کل خرج خانوار براي مسکن و خوراک است.

بانک جهاني: سهولت تجارت فرامرزي ايران 45 پله ارتقا مي يابد

تهران- ايرنا- بانک جهاني در گزارشي اعلام کرد شاخص سهولت تجارت فرامرزي ايران با اجراي پنجره واحد تجارت فرامرزي از رتبه 166 سال 2018 به رتبه 121 در سال 2019 ارتقا مي يابد.

پول خريد نفت هند از ايران به روپيه پرداخت مي‌شود

با مهلت ۱۸۰ روزه اي که آمريکا پيش از اجراي تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران داد، هند و ايران جزييات مکانيزمي که به دهلي‌نو اجازه مي‌دهد پول خريد نفت ايران را تماما به روپيه به حسابي در يک بانک هندي واريز کند را نهايي مي‌کنند.

صعود ۸ پله‌اي ايران در رده‌بندي اقتصادهاي بزرگ دنيا

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اين که اقتصاد ايران از رتبه ۲۶ اقتصاد جهان در قبل از انقلاب به رتبه هجدهم در دوران پس از انقلاب رسيده است.

سرمايه گذاري خارجي و استمرار رشد اقتصادي تنها راه هاي ايجاد اشتغال در کشور / دليل افزايش نرخ ارز از زبان شريعتمداري

شريعتمداري وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفته است که تنها دو راه براي ايجاد اشتغال در کشور وجود دارد که يکي سرمايه گذاري خارجي و ديگر استمرار رشد اقتصادي است. وي همچنين دليل افزايش نرخ ارز را اعلام کرد که ناشي از کم شدن درآمدها بود.

افت محسوس سرمايه گذاري خارجي در بخش صنعت

آمار ميزان طرح‌هاي مصوب هيأت سرمايه گذاري خارجي نشان مي دهد که تعداد طرح هاي صنعتي مبتني بر سرمايه گذاري خارجي در پنج ماهه نخست سال تغييري نداشته است اما ميزان سرمايه گذاري 68 درصد افت کرده است.

ايران به جمع ميلياردي‌هاي گازي پيوست

همسو با توسعه پارس جنوبي و افزايش ظرفيت توليد و انتقال گاز، زمستان امسال درحالي ايران آماده توليد روزانه حدود يک ميليارد مترمکعب گاز مي‌شود که نه تنها نيازي به واردات گاز ترکمنستان دارد که نياز گازي عراق و ترکيه را هم به طور کامل تامين خواهد کرد.

بيانيه مشترک طرف‌هاي اروپايي برجام: از تجارت با ايران حمايت مي‌کنيم

اتحاديه اروپا، فرانسه، آلمان و انگليس با صدور يک بيانيه مشترک از بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران «عميقا» ابراز تاسف کرده و اعلام کردند براي مقابله با اين تحريم‌ها از تجارت با ايران حمايت مي‌کنند.

توضيح ساماني در مورد تغيير قيمت بليت برخي پروازها

دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي اعلام کرد: با توجه به اينکه با وجود تمام صحبت‌ها، ارز نيمايي به درستي به شرکت‌هاي هواپيمايي نرسيده است از اين پس تعدادي از پروازهاي داخلي با نرخ ارز آزاد انجام خواهد شد.

12 ميليون دلار صادرات چاي ايراني در 6 ماهه نخست سال

رئيس سازمان چاي کشور گفت: ميزان پرداختي حدود 192 ميليارد تومان بوده که 87 درصد از ميزان مطالبات را شامل مي‌شود و 13 درصد باقي‌مانده را تا پايان هفته آتي پرداخت خواهيم کرد.

صادرات غيرنفتي از مرز ۲۷ ميليارد دلار گذشت

رئيس کل گمرک ايران با بيان اينکه صادرات غيرنفتي از مرز ۲۷ ميليارد دلار گفت: عراق همچنان شريک اول صادراتي ايران است.

اعمال معافيت تحريم براي کاهش خريد نفت از ايران

دولت آمريکا اعلام کرد که قصد دارد براي کشورهايي که واردات نفت از ايران را به‌صورت جدي کاهش دهند، معافيت تحريم اعمال کند.

تعريف ۲۰۰ ميليارد دلار طرح آماده سرمايه‌گذاري در ايران

رييس اتاق بازرگاني ايران اعلام کرد که ۲۰۰ ميليارد دلار طرح براي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي اقتصادي تعريف شده است.

خط ويژه ترخيص گمرکي براي بخش توليد ايجاد مي شود

تهران- ايرنا- وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: برپايه توافقي که به زودي با گمرک انجام خواهيم داد، خط ويژه اي براي تسهيل ورود مواد اوليه و کالاهاي واسطه‌اي توليد ايجاد مي شود.

شرکت‌هايي از آمريکا و اروپا کد معاملاتي دريافت کرده‌اند

مديرعامل بورس انرژي گفت: ايران مشتريان خارجي متعددي دارد. شرکت‌هاي حقوقي که در کشورهاي مختلف ثبت شده‌اند مانند اروپاي غربي، امريکا، شمال آسيا و قفقاز شرکت‌هاي متنوعي هستند که کد معاملاتي دريافت کرده‌اند بنابراين محدوديتي براي خريداران خارجي هم وجود ندارد ...

احمد ميدري : بانکداران بزرگترين عامل فقر در دنيا هستند

احمد ميدري اقتصاددان و استاد دانشگاه مي گويد: بعد از نظاميان، بانکداران بزرگترين عامل فقر در دنيا هستند به ويژه از اواخر 1980 سرمايه‌داري مالي با عنوان ابزارهاي مختلف به انتقال منافع مردم به بخش سرمايه‌داري مالي دست زده است و کمتر کشوري در دنيا است که تعداد فقرا را ...

فعاليت1200معدن سنگ هاي تزييني در کشور

مديرکل دفتر بهره برداري معادن وزارت صمت از رشد صادرات مواد معدني تا پايان سال 96 خبر داد و توليد صنايع فلزي را با رشد 4درصدي بيشترين بخش بهره‌برداري معادن اعلام‌کرد.

خارجي ها امسال 12.4 ميليون دلار به بخش دام و آبزيان آوردند

تهران- ايرنا- رييس مرکز خدمات سرمايه گذاري خارجي ايران گفت: در هفت ماهه امسال 12 ميليون دلار در بخش دام و طيور و 400 هزار دلار در زمينه ماهيگيري و پرورش آبزيان سرمايه خارجي جذب شد.

دژپسند: در شرايط کنوني نمي توان ادعاي معجزه کرد مگر با تعامل

وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي باتاکيد بر اينکه ارتباط با نمايندگان بايد «تعريف شده و مستمر باشد»، گفت: در اين شرايط به طور حتم و يقين هيچ فردي نمي تواند ادعاي معجزه آسايي داشته باشد مگر با تعامل و همکاري مستمر و چند جانبه.

ورود روزانه ۲ هزار ميليارد تومان به بازار بورس

مديرعامل بورس تهران از ورود روزانه دو هزار ميليارد تومان منابع مالي از سوي اشخاص حقيقي به بازار سرمايه طي ماههاي گذشته خبر داد و گفت: بورس سودآور باقي خواهد ماند.

واگذاري تصدي گري ها، اولويت وزير پيشنهادي راه و شهرسازي

وزير پيشنهادي راه و شهرسازي، واگذاري همه تصدي گري را از اولويت هايش در اين وزارتخانه برشمرد و گفت: در صورت به دست آوردن توفيق خدمت، به صورت جدي اين مساله را پيگيري مي کنم.

اجلاس مسئولان خصوصي سازي کشورهاي عضو اکو در باکو برگزار شد

ششمين اجلاس مسئولان نهادهاي خصوصي سازي کشورهاي عضو سازمان همکاري اقتصادي ( اکو ) روز جمعه در باکو برگزار شد .

برنامه ارزي دولت براي سال ۹۸ تعيين شد

دولت برنامه اصلي خود در حوزه ارزي در سال آينده را حفظ ذخاير ارزي از طريق مديريت مصارف ارزي به کمک اولويت‌بندي مصارف و همچنين برخورد جدي با قاچاق کالا، ارز و واردات غيررسمي تعيين کرده است.

واردات ۶۶۵ ميليون دلاري محصولات دارويي و ۴۴۱ ميليون دلاري تجهيزات

۶۶۵ ميليون دلار محصولات دارويي و ۴۴۱ ميليون دلار تجهيزات پزشکي در نيمه نخست سال‌جاري وارد کشور شده است.

رشد ۵۴ درصدي صادرات کفش

صادرات کفش در نيمه نخست امسال با افزايش ۵۴ درصدي به ۶۲ ميليون دلار رسيد.

مذاکره براي تأسيس کانال پرداختي پول بانکي

معاون وزير نفت از برگزاري جلسات کارشناسي بين ايران و اتحاديه اروپا براي تأسيس کانال پرداختي بانکي خبر داد.

فعال اقتصادي نبايد پشت در اتاق وزير معطل بماند

 وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي با اعلام اينکه نبايد فعال اقتصادي پشت در اتاق وزير معطل شود، يکي از برنامه هاي خود را تشکيل خانه اقتصاددانان برشمرد.

انتظارت بخش خصوصي از وزير آينده اقتصاد

فعالان بخش خصوصي در ديدار با فرهاد دژپسند وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي، چالش هايي که اين روزها اقتصاد ايران با آن مواجه است، مطرح کردند که مهمترين آن بازگرداندن ثبات به بازارها بود.

انحصارگران داخلي با ورود بانک هاي خارجي به کشور موافق نيستند

مدير گروه بانکداري اسلامي پژوهشکده پولي و بانکي اظهار داشت: يکي از موانع ورود بانک‌ها به کشور مربوط به نگرش ما به بانکداري است، براي نمونه بانک‌هاي خارجي در صورت ورود خواه يا ناخواه مجبور به استفاده از اطلاعات ما هستند، اينکه ما اجازه استفاده از آن را بدهيم خيلي ...

اشتغالزايي 24 هزار نفري در شهرکها و نواحي صنعتي

طي شش ماهه سال جاري هزار و 539 واحد صنعتي با اشتغالزايي براي بيش از 24هزار نفر در شهرکها و نواحي صنعتي احيا و افتتاح شده‌اند.

اتحاد دولت و بخش خصوصي براي جذب سرمايه‌گذاران به بخش معدن

عضو هيات‌مديره شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران، مهمترين راهکار حمايت از معادن و صنايع معدني در شرايط فعلي را اتحاد دولت، بخش خصوصي و متخصصان و دانشگاهيان براي جذب سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي به اين بخش عنوان کرد.

مدير عامل توانير: مصرف برق هشت برابر افزايش جمعيت رشد کرد

تهران- ايرنا- مديرعامل شرکت توانير مي گويد در چهار دهه اخير، مصرف برق در کشور هشت برابر افزايش جمعيت رشد کرده است.

گلايه مشاور رييس جمهوري از تناقض هاي قانوني در مناطق آزاد

مشاور رييس جمهوري و دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي تاکيد کرد مديران حقوقي مناطق آزاد بايد رويه هاي متناقض و امور موازي در اين مناطق را شناسايي و پايش کنند و قراردادهاي قانوني و روشني ارايه دهند.

نساجي جان دوباره مي‌گيرد

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه‌فروشان گفت: با رشد قيمت دلار و عدم واردات پارچه، شرايط مناسبي براي حرکت دوباره چرخ نساجي‌ها فراهم شده است.

8.5 ميليارد دلار پروژه پتروشيمي در دست اجراست

مديرعامل هلدينگ خليج فارس با بيان اينکه 8.5 ميليارد دلار پروژه در صنعت پتروشيمي در دست اجراست، گفت: براي سه پروژه «پتروشيمي لردگان، الفين ايلام و پالايشگاه بيد بلند» که تا يک سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد، چهار ميليارد دلار سرمايه گذاري شده است.

بسته ضد تحريمي گمرک براي حمايت از صادرات

رئيس کل گمرک ايران از بسته ضد تحريمي گمرک براي حمايت از صادرات خبر داد و گفت: کالاهايي که به طور ورود موقت به کشور وارد مي‌شوند، مشمول ضوابط ثبت سفارش نيستند.

سرنوشت تلخ يارانه 12.5 ميليارد دلاري بنزين

تهران- ايرنا- ساليانه حدود 12.5 ميليارد دلار صرف تامين يارانه پنهان بنزين مي شود که بخش عمده آن به دليل قاچاق روانه جيب قاچاقچيان و کشورهاي همسايه شده و بخشي نيز به علت تردد خودروهاي غيراستاندارد داخلي به هدر مي رود.

مذاکره شرکت ترکيه‌اي براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي ضد ايراني

برخي منابع اعلام کردند که شرکت توپراش ترکيه براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي ضد ايراني با دولت آمريکا مذاکره مي‌کند.

ريزش شديد قيمت مسکن در راه است

رييس کميته مسکن کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه تا ماه‌هاي آينده شاهد کاهش چشمگير قيمت مسکن خواهيم بود، گفت: پيشنهادات جديدي به منظور ساماندهي بازار مسکن در دست تدوين است.

شاخص آزادي هاي اقتصادي ايران ١٩ پله صعود کرد

 رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران گفت: شاخص ايران در آزادي هاي اقتصادي از رتبه ١٤٩ با ١٩ پله صعود به ١٣٠ رسيد.

9.5 ميليارد دلار براي تامين 25 قلم کالاي اساسي اختصاص يافت

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به تامين بيش از 27 ميليارد دلار از ابتداي سال براي واردات از طريق بانک مرکزي و سامانه نيما، گفت: 9.5 ميليارد دلار از اين مبلغ بابت تامين 25 قلم کالاي اساسي و ضروري اختصاص يافته است.

13 ميليارد دلار کالا به کشورهاي همسايه صادر شد

بررسي آمارها نشان مي دهد که در 6 ماهه نخست امسال 12 ميليارد و 951 ميليون و 259 هزار و 649 دلار کالا به کشورهاي همسايه صادر شد که در مقايسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزشي به طور ميانگين 27.96 درصد رشد داشت.

نفت خام ايران از 6 آبان به بورس مي آيد

 عرضه نفت خام سبک ايران در بورس انرژي به قيمت پايه هر بشکه 79 دلار و 15 سنت در ششم آبان‌ماه 1397 آغاز مي شود.

سهم دلار در ذخاير ارزي جهان کاهش يافت

بانک مرکزي روسيه با فروش بخش قابل توجهي از دارايي هاي خود به دلار، سهم اين ارز را در ذخاير ارزي جهان کاهش داد.

580ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي در بخش صنعت و معدن مصوب شد

بررسي جداول آماري وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصويب 580 ميليون و 700 هزار دلار سرمايه گذاري خارجي در طرح هاي صنعتي، معدني و تجاري از ابتداي امسال تا پايان مرداد ماه حکايت دارد.

پيشنهاد پرداخت يارانه ارزي به مردم

رييس کميسيون اقتصادي مجلس عنوان کرد: در جلسه با دولت بحث شد تا يارانه ارزي که به عنوان مابه التفاوت نرخ ترجيحي و بازار ثانويه اختصاص داده مي‌شود به صورت يارانه در اختيار مردم قرار گيرد.

ديدارهاي سرپرست وزارت اقتصاد در اجلاس سالانه بانک جهاني

 

 

سرپرست وزارت اقتصاد در حاشيه اجلاس سالانه بانک جهاني و صندوق بين‌المللي پول ،طبق برنامه ريزي هاي انجام شده، با برخي از مقامات شرکت کننده در اين گرد همايي، ديدار و گفتگو کرد.

به گزارش ايبِنا، سيدرحمت اله اکرمي، سرپرست وزارت امور ...

درآمد نفتي ايران 62 درصد بيشتر از پارسال است

سياست هاي متناقض دولت ترامپ، شرايط حاکم بر بازار جهاني نفت را به نفع ايران تغيير داده به شکلي که بر اساس آمار بانک مرکزي، کشورمان در پنج ماهه نخست امسال با وجود کاهش صادرات، 62.4 درصد بيشتر از پارسال درآمد نفتي داشته است.

سفير انگليس: تعهد به برجام، پايه روابط ما با ايران است

سفير انگليس در ايران گفت: امروز تعهد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان يک توافق بين المللي پايه و اساس روابط ما با کشور ايران است.

 

رايزني مسئولان ارشد مالي اروپا در مورد برجام در اندونزي

کوالالامپور-ايرنا- منابع خبري گزارش دادند: برخي مسئولان ارشد مالي کشورهاي اروپايي در حاشيه نشست سالانه صندوق بين المللي پول و بانک جهاني در بالي اندونزي درحال رايزني و بررسي وضعيت تحريم هاي آمريکا عليه ايران هستند.

ارزش صادرات ايران به اروپا 26 درصد رشد کرد

 ميانگين صادرات غيرنفتي ايران به مقصد کشورهاي اروپايي با وجود هشدارهاي آمريکا براي کاهش روابط تجاري با کشورمان، در نيمه نخست امسال نسبت به پارسال از لحاظ وزني 112.9 درصد و از لحاظ ارزشي 26.33 درصد رشد داشت.

بدهي خارجي ايران چقدر است؟

 تازه ترين آمار بانک مرکزي گوياي بدهي 10ميليارد و 441 ميليون دلار ايران است که اگر به آن معوقه ها را هم بيفزاييم، به رقم 11 ميليارد و 885 ميليون دلار مي رسيم که البته در مقايسه با حجم درآمدهاي ارزي کشور قابل توجه نيست.

مطهري: الحاق به CFT روابط بانکي ايران رابا دنيا تسهيل مي کند

 نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي پيوستن به CFT را به نفع کشور دانست و گفت: پيوستن ايران به اين کنوانسيون اصلاحاتي در نظام بانکي صورت مي‌دهد و آن را تسهيل مي کند که به نفع منافع برخي افراد نيست.

بيانيه 38 اقتصاددان کشور مقدمه اي بر تقويت توليد ملي است

جمعيت توليدگرايان ايران در بيانيه اي ضمن حمايت از نامه اقتصاددانان اعلام کرد: بيانيه 38 اقتصاددان کشور که مورد توجه رهبر معظم انقلاب نيز قرار گرفته، مقدمه‌اي براي گفت وگو، شفاف سازي و رابطه بيشتر بخش خصوصي مولد و واقعي با دولت براي حمايت و تقويت توليد ملي است.

رئيس بانک مرکزي: خريد دلار سرمايه گذاري خوبي نيست

 رئيس کل بانک مرکزي ايران اعلام کرد: خريد دلار و ارزهاي خارجي سرمايه گذاري خوبي نيست و بانک مرکزي به دنبال جايگزين هاي بهتر براي سرمايه گذاري مردم است.

مراودات تجاري ايران و قرقيزستان 12 درصد رشد يافت

سفير بيشکک در تهران، گفت: ميزان مراودات تجاري بين ايران و قرقيزستان امسال 12 درصد رشد يافته است.

ايران به درآمدهاي نفتي خود دسترسي کامل دارد

 معاون وزير نفت گفت: در مورد دسترسي کامل به درآمدهاي حاصل از صادرات نفت محدوديتي نداريم و حتي ميزان درآمدهاي ايران نسبت به پارسال حدود 40 درصد افزايش يافته است.

طولاني‌ترين روند نزولي يوآن در برابر دلار در ۲۶ سال اخير

ارزش پول چين در برابر دلار براي ششمين ماه پي در پي با کاهش روبرو شد که اين دوره نزولي از سال ۱۹۹۲ ميلادي به بعد بي سابقه گزارش مي شود.

دولت براي مواجهه با هر شرايط اقتصادي برنامه دارد

معاون توسعه امور اجتماعي و عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور گفت: دولت براي بدبينانه ترين شرايط فرضي اقتصادي پيش بيني لازم را براي تامين نيازهاي مردم انجام داده است.

مجلس 30 درصد مناطق آزاد و ويژه جديد را به نقاط غير محروم برد

 سياست دولت در حالي ايجاد مناطق آزاد و ويژه اقتصادي در مناطق محروم و کم برخوردار است که به گفته دبير شوراي عالي مناطق آزاد، 30 درصد از 86 منطقه ويژه اقتصادي مصوبه نمايندگان مجلس، براي خارج از اين نقاط در نظر گرفته و تعيين شده است.

پکن حامي اقتصادي ايران است

رسانه‌هاي چين گزارش کردند اين کشور با اقتدار از برنامه‌هاي تجاري با ايران حمايت مي کند و در اين زمينه نيز مواضع خود را به صورت شفاف در سازمان ملل طرح کرده است.

راهکار تعادل فوري در بازار ارز/ پاسخگويي صحيح به تقاضاهاي ارزي

دبيرکل کانون صرافان پاسخ صحيح به انواع تقاضا در بازار را عامل تعادل در بازار ارز عنوان کرد.

همه نيازهاي ارزي خدماتي مردم از هفته آينده تامين مي شود

 مديرکل سياست ها و مقررات ارزي بانک مرکزي اعلام کرد: همه نيازهاي ارزي خدماتي از هفته آينده در تعداد بيشتري ازبانک ها بطور ويژه و بصورت حواله و اسکناس از طريق بانک مرکزي تامين خواهد شد.

رکوردشکني هاي شاخص بورس با رشد حدود 6 هزار واحدي ادامه دارد

شاخص بورس امروز (سه شنبه) تحت تاثير افزايش اميدواري نسبت به بهبود تعاملات بين المللي با رشد پنج هزار و 993 پله اي نسبت به ديروز در جايگاه 174 هزار و 618 واحد ايستاد.

صادرکنندگان خصوصي لغو مصوبه پيمان سپاري ارزي را خواستار شدند

 اتحاديه هاي صادرکننده کالاي غيرنفتي بخش خصوصي کشور امروز در نامه اي به رييس جمهوري، مصوبه بانک مرکزي در مورد پيمان سپاري ارزي را «مغاير با ماده 13 قانون مقررات واردات و صادرات» دانستند که «موجب نابساماني و آشفتگي در بخش صادرات مي شود».

نظام بازار جايگزين ارز 4200 توماني شود

هيات رئيسه اتاق ايران در نشستي فوري با نماينده بانک مرکزي، رئيس سازمان توسعه تجارت، رئيس کميسيون اقتصاد مجلس و رئيس‌کل گمرک خواستار حذف قيمت 4200 توماني ارز شدند و تاکيد کردند: دولت اجازه دهد نظام عرضه و تقاضا بر بازار حاکم شده و قيمت واقعي ارز به دست آيد.

18.7 ميليارد دلار درآمد صادرات غيرنفتي به نيما عرضه نشده است

رئيس کل بانک مرکزي گفت: از ابتداي امسال تا 23 شهريور حدود 22.7 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي انجام شده که تاکنون چهار ميليارد دلار آن به سامانه نيما تزريق شده است.

تشکيل کارگروه تعيين تکليف تسهيلات پرداختي از حساب ذخيره ارزي

 سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي دستور داد کارگروه ويژه اي باهدف تعيين تکليف تسهيلات پرداختي از محل حساب ذخيره ارزي به بانک ها تشکيل شود.

مبادله ۹.۱ ميليون فقره چک در کشور/ تعداد چک‌هاي برگشتي کاهش يافت

بالغ بر ۱.۲ ميليون فقره چک به ارزشي حدود ١٣٠ هزار ميليارد ريال در مرداد ماه ۹۷ در کل کشور برگشت داده شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتيب ۹.۶ درصد و ۸.۵ درصد کاهش نشان مي‌دهد.

صادرات غيرنفتي در ۵ ماه اول امسال به ۱۹ ميليارد دلار رسيد

رئيس کل بانک مرکزي حجم صادرات غير نفتي ايران در پنج ماه نخست امسال را بيش از 19 ميليارد دلار اعلام کرد.

ايران بهار امسال بدون نفت 1.9 درصد رشد کرد

مرکز آمار ايران اعلام کرد: رشد اقتصادي کشور در بهار امسال با احتساب نفت 1.7 درصد و بدون احتساب نفت 1.9 درصد بوده است.

روسيه آماده همکاري با آمريکا براي جبران توليد نفت در بازار است

وزير انرژي روسيه گفت: در صورت امکان آماده همکاري با آمريکا و عربستان براي توليد نفت در جهت ايجاد توازن در بازار نفت هستيم.

ترامپ ۲۰۰ ميليارد دلار تعرفه بر روي کالاهاي چين وضع کرد

دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا يک بسته افزايش تعرفه ۲۰۰ ميليارد دلاري ديگر را براي کالاهاي چيني اعمال کرد.

پروژه ملي توانمندسازي 11 ميليارد دلاري ساخت داخل کليد خورد

 معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت گفت: امسال 11 ميليارد دلار از واردات کالاهاي سال پيش را داخلي سازي خواهيم کرد.

حذف سقف رقابت محصولات پتروشيمي در بورس کالا از امروز ( دوشنبه)

معاملات محصولات پتروشيمي در بورس کالا پس از ابلاغ وزير صنعت، معدن و تجارت از امروز (دوشنبه) با برداشته شدن سقف رقابتي انجام مي شود.

کرملين: بسياري از کشورها به فکر ارز جايگزين دلار هستند

مسکو - ايرنا- سخنگوي رئيس جمهوري روسيه گفت: بسياري از کشورها در اروپا و آسيا به فکر ارز جايگزين دلار آمريکا به عنوان ارز ذخيره هستند.

تغييرات امنيت سرمايه‌گذاري درايران/۳مانع بزرگ اختلال سرمايه‌گذاري

مرکز پژوهش‌هاي مجلس نتايج گزارش پايش امنيت سرمايه‌گذاري در زمستان ۱۳۹۶ به تفکيک استان‌ها و حوزه‌هاي کاري را ارايه کرد.

برنامه دولت براي کنترل بازار ارز

رئيس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: در مجموع دولت ۱۲ برنامه براي مقابله با تحريم‌ها در دستور کار قرار داده که بخشي از آن نيز در بانک مرکزي در حال انجام است.

قيمت هفتگي نفت به طور چشمگيري افزايش يافت

 قيمت نفت در بازارهاي جهاني هفته گذشته رو به افزايش نهاد به شکلي که نفت برنت درياي شمال 1.6 درصد و وست تگزاس اينترمديت آمريکا 1.8 درصد رشد کرد.

التهابات ارزي درحال فروکش است

معاون پارلماني رئيس جمهوري گفت: فروکش التهابات ارزي از روزهاي گذشته آغاز شده و براساس ديدگاههاي کارشناسان اقتصادي پيش بيني شده در نيمه دوم سال اين روند سرعت بيشتري به خود گيرد.

اتحاديه اروپا در پي ابزار مالي جديد براي ايران است

روزنامه «فايننشيال تايمز» نوشت : قدرتهاي اروپايي براي دور زدن تحريم هاي ضد ايراني آمريکا به شدت مشغول فعاليت بر سر راه اندازي يک مجراي مستقل براي مراودات مالي شرکت هاي اين قاره با ايران هستند.

صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع کوچک از فهرست واگذاري خارج شد

مديرعامل صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع کوچک اعلام کرد اين صندوق با موافقت کميسيون اقتصادي دولت، براي حمايت واحدهاي توليدي از فهرست واگذاري ها خارج شد.

ترامپ، عامل بحران در اقتصاد جهاني

 10سال پس از بحران مالي 2008 که از آمريکا شروع شد، دونالدترامپ از مبدا ايالات متحده پروژه دردسرساز ديگري را کليد زده که اجزاي مختلف اقتصادي جهاني را با يک خطر ويرانگر مواجه کرده است.

دومينو کاهش ذخاير ارزي در بانک‌هاي مرکزي آسيا

ذخاير ارزي بانک هاي مرکزي در کشورهاي مطرح اقتصادي آسيايي در سال جاري ميلادي با روند نزولي روبرو شده است.

سقوط روبل در مقابل يورو و دلار

ارزش روبل در مقابل دلار و يورو به پايين ترين سطح خود در بيش از دو سال اخير رسيد.

مشکلي در تامين ارز۴۲۰۰توماني نداريم

سرپرست معاونت ارزي بانک مرکزي گفت: دولت وعده داده که کالاهاي اساسي را با نرخ ۴۲۰۰ تومان تامين کند و ما مشکلي براي تامين اين ارز نداريم.

درآمد نفتي دولت 60 درصد بيشتر شد

گزارش بانک مرکزي نشان مي دهد دولت در چهار ماهه نخست امسال بيش از 419 هزار ميليارد ريال درآمد از محل صادرات نفت و فرآورده هاي نفتي کسب کرده که نسبت به مدت مشابه پارسال 60.7 درصد بيشتر است.

همتي ميزبان صاحبنظران اقتصادي

رييس کل بانک مرکزي در نشستي با حضور اساتيد دانشگاه ها و صاحبنظران حوزه اقتصاد ضمن بررسي مهم‌ترين تحولات متغيرهاي کليدي اقتصاد به ويژه بازار ارز ، به بحث و بررسي راه کارهاي ثبات فضاي اقتصادي پرداخت.

 

سازمان امور مالياتي با کاهش ماليات بخش صنعت موافقت کرد

 رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران گفت: سازمان امور مالياتي با کاهش پنج درصدي ماليات بخش صنعت موافقت کرده که اميد است اين مهم به تصويب مجلس شوراي اسلامي نيز برسد.

جزئيات طرح هاي اتحاديه اروپا براي تجارت با ايران اعلام شد

شبکه خبري ان‌بي‌سي‌ در گزارشي به بررسي طرح‌هاي اتحاديه اروپا براي تداوم تجارت با ايران پرداخت که از جمله آن مي توان از ايجاد يک نظام نقل و انتقالات بانکي مستقل از آمريکا با همکاري بانک‌هاي مرکزي اروپايي نام برد.

تجارت بر پايه «پيمان هاي پولي» نيازمند تراز تجاري متعادل است

 نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران با توجه گام برداشتن برخي کشورها براي استفاده از ارز ملي براي مبادلات اقتصادي گفت: تجارت بر پايه پيمان هاي پولي دوجانبه و چندجانبه نيازمند تراز تجاري متعادل است.

اعضاي هيات امناي صندوق توسعه ملي مشخص شد

نمايندگان مردم در خانه ملت اعضاي هيئت امناي صندوق توسعه ملي را مشخص کردند.

اسناد خزانه به کمک تسويه دولت با پيمانکاران آمد

معاونت نظارت مالي و خزانه‌داري کل کشور در 2 اطلاعيه، شيوه تسويه مطالبات پيمانکاران از دولت و همچنين بدهي افراد به بانک ها و موسسه هاي اعتباري از طريق صدور اسناد (اوراق) خزانه را (تهاتر بدهي هاي بانکي با مطالبات از دولت) اعلام کرد.

پيام ترميم تيم اقتصادي دولت/ مجلس دنبال يقه‌گيري نيست

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: مجلس در سوال از رييس جمهور يا استيضاح وزرا دنبال يقه گيري و يا چوب لاي چرخ دولت گذاشتن نيست و دولت بايد با ترميم تيم اقتصادي خود پيام مجلس را دريافت کند.

تخصيص 1.2 ميليارد دلاري برزيل براي تداوم همکاري با ايران

سفير برزيل در تهران از برنامه‌ريزي بانک توسعه اين کشور براي تخصيص اعتبار يک ميليارد و 200 ميليون دلاري به فعالان اقتصادي خود براي توسعه همکاري تجاري و سرمايه‌گذاري در ايران خبر داد.

راهکارهايي براي مديريت نقدينگي، بانکداري و شفافيت مالي

«مديريت نقدينگي» و «نظارت بر امور بانکي» 2 محور سخنان امروز رهبر معظم انقلاب در ديدار با اعضاي هيات دولت بود. برخي صاحبنظران اقتصادي در اين زمينه پيشنهادهايي مانند افزايش شفافيت، توجه به بازار سرمايه، اجراي قوانين کنوني و اعتمادسازي داخلي و بين المللي را مطرح ...

فرانسه بر حفظ روابط تجاري با ايران تاکيد کرد

«ژان ايو لو دريان» وزير خارجه فرانسه بر حفظ روابط تجاري با ايران تاکيد کرد و آن را مسئله اي مهم دانست.

ايجاد کانال مالي بانک‌هاي مرکزي آلمان و فرانسه با ايران

وزير خارجه آلمان گفت: بانک هاي مرکزي فرانسه و آلمان در حال کار بر روي ايجاد يک شبکه مالي مستقل با ايران و ديگر کشورهاي تحريم شده است.

حمايت از بنگاه هاي کوچک اولويت اصناف در تدوين بودجه 98 است

رئيس اتاق اصناف کشور گفت: اصناف در تدوين بودجه سال آينده حرف هاي زيادي براي گفتن دارد و حمايت از بنگاه هاي کوچک و متوسط را مورد توجه قرار داده است.

اکرمي سرپرست وزارت اقتصاد شد

 رئيس جمهور در حکمي ' سيد رحمت الله اکرمي ' را به عنوان سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي منصوب کرد.

اروپا با سيستم مالي جديدبه مقابله با تحريم هاي آمريکا مي رود

آلمان و فرانسه اعلام کردند که روي يک سيستم پرداخت مالي براي مقابله با تحريم هاي آمريکا عليه کشورهايي مانند ايران کار مي کنند.

سياست بانک مرکزي درباره رمزارزها تغيير کرد

مدير اداره نظام هاي پرداخت بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي با توجه به شناخت بهتر از پديده ارزرمزها و با توجه به دانشي که در اين خصوص در کشور شکل گرفته سياست خود را تغيير داده و بزودي اعلام مي‌کند.

نرخ سود سپرده‌هاي ارزي تعيين شد

بانک مرکزي شرايطي را به منظور تکميل ترتيبات سپرده‌گذاري ارزي موضوع قسمت «ج» بخش سوم مجموعه مقررات ارزي «خدمات ارزي و ساير مبادلات ارزي بين المللي» تدوين و به نظام بانکي ابلاغ کرد.

خارجي ها 1.5 ميليارد دلار در پالايشگاه تبريز سرمايه گذاري مي کنند

مديرعامل شرکت پالايش نفت تبريز گفت: در حال مذاکره با شرکت هاي چيني و روسي براي سرمايه گذاري 1.5 ميليارد دلاري در اين پالايشگاه هستيم.

کرباسيان از همراهي دولت دوازدهم بازماند

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با ادامه فعاليت مسعود کرباسيان در وزارت امور اقتصادي و دارايي مخالفت کردند و وي از همراهي دولت دوازدهم بازماند.

چهار فرآيند اداري براي تسهيل امور حذف شد

چهار فرآيند بروکراسي زائد اداري براي تسهيل کار مردم و کارآفرينان در بخش هاي مختلف تعاوني ها، در آخرين جلسه هيات مقررات زدايي به رياست مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي کشور حذف شد.

بزرگ‌ترين بانک‌هاي آمريکا به تحريم گردش مالي ايران نه گفتند

 بانک هاي آمريکايي راه خود را از دونالد ترامپ جدا کرده و آنگونه که رسانه ها خبر داده اند اين نهادهاي مالي با مقاومت در برابر تحريم هاي رئيس جمهوري آمريکا نشان داده اند که به تلاش هاي وي براي «قطع دسترسي ايران به بازارهاي مالي بين المللي متعهد نخواهند بود.»

پرداخت وام يک ميليارد دلاري بانک توسعه آسيا به اندونزي

وزارت دارايي اندونزي اعلام کرد که بانک توسعه آسيا هفته آينده، يک ميليارد دلار وام به اين کشور مي پردازد.

جنگ ارزي و درس هاي ماهاتير محمد براي اردوغان

 برخي ناظران اقتصادي راه حل ترکيه دربحران ارزي اخير را دريافت وام از صندوق بين المللي پول مي دانند؛ راه حلي که ماهاتير محمد در بحران ارزي 1997 کشورش زير بار آن نرفت و با رويکردي شبه مقاومتي، مالزي را از آن بحران نجات داد.

شرط دو برابر شدن مبلغ يارانه‌هاي نقدي

رييس هيات تحقيق و تفحص از ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها شرط دو برابر شدن مبلغ يارانه‌هاي نقدي را اعلام کرد.

واکنش وزير اقتصاد به وصول استيضاح

وزير اقتصاد در واکنش به وصول استيضاحش گفت: خوشحالم که به مجلس مي‌روم تا توضيح دهم چرا مبارزه با رانت و فساد به نتيجه مطلوب نرسيده است.

عملکرد وزارت امور اقتصادي و دارايي مثبت و قابل قبول است

رييس جمهوري گفت: با توجه به اعلام وصول طرح استيضاح وزير امور اقتصادي و دارايي در مجلس شوراي اسلامي، عملکرد اين وزارتخانه را در شرايط خطير کنوني و انباشت مسائل مزمن اقتصادي سال هاي قبل، عملکردي مثبت و قابل قبول ارزيابي کرد.

برخي در تامين ارز بانک مرکزي کوتاهي کردند

وزير کشور گفت: در نوسانات ارزي، برخي افراد که بايد منابع ارزي را تامين مي کردند و در اختيار بانک مرکزي قرار مي دادند، کوتاهي کردند.

بسته جديد ارزي، ترمز تقاضاي ثبت سفارش را کشيد

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پيش از ارايه بسته جديد ارزي، صفوف کيلومتري براي تقاضاي ثبت سفارش تشکيل مي شد که پس از آن، اين روند متوقف شد.

سرمايه گذاري در بخش معدن از 32 هزار ميليارد تومان گذشت

رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران(ايميدرو) گفت: بيش از 32 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري با همکاري بخش هاي خصوصي و عمومي از آغاز دولت يازدهم تاکنون در بخش معدن و صنايع معدني ايران انجام شده است.

معناي ارتقاي سه پله‌اي حجم اقتصاد ايران در دوران تحريم چيست

صندوق بين‌المللي پول گزارشي منتشر کرده که بر اساس آن ايران تا سه سال ديگر از نظر توليد ناخالص داخلي، به پانزدهمين اقتصاد دنيا تبديل مي‌شود. هرچند به زعم عامه مردم باتوجه به شرايط اقتصادي کنوني ايران رسيدن به اين مهم سخت‌باور است، اما واقعا داستان از چه قرار است؟

روسيه خريد ارز خارجي را به نصف کاهش داد

پس از اعمال بسته جديد تحريم ها از سوي آمريکا و سقوط ارزش روبل روسيه، اين کشور براي مقابله با اين شرايط، خريد ارزهاي خارجي (اکثرا دلار) را به نصف کاهش داد.

حجم مبادلات تجاري تهران-پکن افزايش يافت

 سخنگوي وزارت بازرگاني چين با اشاره به توسعه روابط اقتصادي تهران و پکن اظهار داشت: حجم تجارت ايران و چين در نيمه نخست سال 2018 ميلادي نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزايش يافته است.

شريعتمداري: ذخاير قابل قبولي در حوزه کالاهاي اساسي وجود دارد

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با اقدام هاي انجام شده، اکنون ذخاير قابل قبولي در حوزه کالاهاي اساسي در کشور وجود دارد‌ اما در مورد منابع ارزي با احتياط عمل مي کنيم.

وزير اقتصاد: يک ريال از منابع کشور بي‌جا هزينه نمي‌شود

 وزير امور اقتصادي و دارايي همزمان با آغاز دور تازه تحريم‌ها به مردم اطمينان داد که از منابع خزانه کشور با نهايت دقت و حساسيت حفاظت مي‌شود و يک ريال از منابع کشور بي‌جا هزينه نمي‌شود.

اختصاص 12 درصد منابع صندوق توسعه ملي براي مقابله با تحريم

 عضو ناظر مجلس در هيات امناي صندوق توسعه ملي گفت: با تصميم سران سه قوه 12 درصد از منابع اين صندوق براي مقابله با تحريم ها از چرخه پرداخت تسهيلات کنار گذاشته مي شود تا در صورت بروز مشکل از آن استفاده شود.

عواقب بانکي عدم تصويب FATF

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در صورت عدم تصويب FATF فعاليت بانکي خارج از سوئيفت را نمي‌توانيم انجام دهيم.

فروشندگان ارز خانگي به صف شدند

 بسياري از دارندگان ارزهاي خانگي به چهارراه استانبول و صرافي ها رفته اند تا هرچه زودتر ارز و سکه خود را به «ريال» تبديل کنند؛ زيرا زمانه سقوط قيمت ها فرا رسيده است.

هيچ بهانه اي براي تأخير واگذاري طرحهاي نيمه تمام پذيرفته نيست

معاون اول رييس جمهوري گفت: دستگاه هاي اجرايي براي واگذاري طرح هاي نيمه تمام بايد به سرعت آنها را به بخش خصوصي واگذار کنند و از اين پس هيچ بهانه اي پذيرفته شده نيست.

سقوط آزاد قيمت سکه با آزادسازي بازار ارز

تصميم دولت براي آزادسازي بازار ارز، قيمت مسکوکات طلا را در بازار به شدت کاهش داد به شکلي که هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با 300 هزار تومان کاهش نسبت به پايان معاملات ديروز، به سه ميليون و 370 هزار تومان رسيده است.

کنسرسيوم آسيايي 7 ميليارد دلار در ايران سرمايه گذاري مي کند

ﻣﺪﯾﺮ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﺷﺮﮐﺖ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﭘﺘﺮﻭﺷﯿﻤﯽ گفت: توافق با يک کنسرسيوم آسيايي (چيني- فيليپيني) براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران نهايي شده است که مجموع ارزش سرمايه گذاري آنها به هفت ميليارد دلار خواهد رسيد.

ارز کليه کالاهاي اساسي و دارو به نرخ رسمي تأمين مي شود

هيات دولت در جلسه روز يکشنبه، به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهوري پيشنهادهاي بانک مرکزي به منظور ساماندهي بازار ارز و مسائل مربوط را بررسي و اعلام کرد که ارز کليه کالاهاي اساسي و دارو به نرخ رسمي تأمين مي شود.

کرباسيان: ارزبگيراني که واردات نداشتند، اخلالگر اقتصادي اند

وزير اموراقتصادي و دارايي تصريح کرد: با کساني که ارز گرفتند و کالا وارد نکردند، مانند اخلالگران نظام ارزي برخورد مي‌شود.

بي ثباتي بازار ارز رفع مي شود

 وزير صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه دولت به دنبال تعزيراتي کردن بازار توليد و توزيع نيست، گفت: بي ثباتي موجود در بازار ارز در حال رفع شدن است.

چين: روابط عادي با ايران ادامه مي يابد

 سخنگوي وزارت امور خارجه چين اظهار داشت: پکن و تهران بدون توجه به تحريم هاي يکجانبه آمريکا، مبادلات و همکاري هاي عادي خود را بدون نقض تعهدات بين المللي ادامه مي دهند.

ضرورت گفت‌وگوي ملي براي عبور از بحران اقتصادي

به گفته استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا، بحران اقتصادي کنوني راه‌حل مشخص دارد؛ اما نيازمند عزم سياسي است و اگر مسئولان صادقانه با مردم برخورد کنند، مي‌توان به راه ‌حل رسيد. در اين راه بايد گفت‌وگوي ملي برگزار شده و اجازه دهند گروه‌هاي مختلف با آراي متفاوت بحث کنند ...

بدهي دولت ترامپ به رکورد ۷۶۹ ميليارد دلار مي رسد

بي تديبري هاي دولت ترامپ در ارتباط با قانون کاهش ماليات، بدهي ايالات متحده را به ۷۶۹ ميليارد دلار افزايش خواهد داد.

وعده دولت براي اجراي سياست‌هاي جديد ارزي در 48 ساعت آتي

 گفته هاي رييس کل جديد بانک مرکزي درباره بسته سياست هاي جديد ارزي با تاييد امروز صبح معاون رييس جمهوري همراه شد و عصر امروز رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از اجراي اين برنامه ها در 48 ساعت آتي خبر داد.

اجراي تصميمات مجلس در بازار ارز/ حذف صرافي‌ها درست نبود

رييس کميته پولي و بانکي مجلس عنوان کرد که دولت پذيرفته تا تصميمات کميسيون اقتصادي مجلس را در بازار ارز اجرا کند.

سياست هاي جديد بانک مرکزي بزودي اعلام مي شود

معاون اول رييس جمهوري با اشاره به شروع به کار رييس کل جديد بانک مرکزي گفت که سياست هاي جديد اين بانک توسط تيم اقتصادي دولت بزودي اعلام خواهد شد.

ميزان ذخاير طلاي روسيه به دوران استالين رسيد

تارنماي خبري 'راشاتودي' گزارش داد: ذخاير طلاي روسيه رکورد بي سابقه اي به جاي گذاشته و به دوران استالين رسيد.اين ميزان طلا وابستگي مسکو به دلار آمريکا را قطع کرد.

رييس جمهوري دو قانون مصوب مجلس را ابلاغ کرد

رييس جمهوري دو قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي را براي اجرا به وزارت امور اقتصادي و دارايي و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

قيمت سهام ۳۰ شرکت بورسي زير ۱۰۰ تومان شد

با ارزش ترين صنايع تالار شيشه اي در اولين ماه تابستان در حالي اعلام شد که آمارهاي تکميلي نشان مي دهد که قيمت سهام ۳۰ شرکت به زير ۱۰۰ تومان رسيده است.

استقبال بازار سرمايه از ترميم تيم اقتصادي دولت

رکوردشکني هاي پياپي شاخص بورس تا کانال 115 هزار واحدي با اصلاح بعدي آن تا جايگاه 108 هزار واحدي همراه شد اما به گفته برخي کارشناسان، در پي ترميم تيم اقتصادي دولت زمينه صعود دوباره معاملات در بازار سرمايه فراهم است.

دستور ويژه وزيراقتصاد به گمرکات

وزير امور اقتصادي و دارايي از دستور ويژه به گمرکات کشور براي رفع مشکل توليد خبر داد و افزود:شنبه، مديران گمرک و سازمان امور مالياتي در وزارت اقتصاد حضور مي يابند.

همکاري بلندمدت با خارجي ها متناسب با اقدام کنوني آنهاست

معاون اقتصادي رييس جمهوري تصريح کرد: در بلندمدت هرگونه تصميم در زمينه روابط اقتصادي جمهوري اسلامي ايران با شرکت هاي بزرگ خارجي، متناسب با ميزان همکاري ها و تعاملات آنها اتخاذ مي شود.

عزم شرکت هاي ايتاليايي براي ادامه حضور در ايران

جمعي از مديران شرکت هاي ايتاليايي تاکيد دارند رم به عنوان يکي از شريکان اصلي تجاري تهران، با وجود همه فشارهاي بين المللي در ايران مي ماند.

آلمان: اروپا تسليم تهديدهاي تجاري آمريکا نمي شود

«هايکو ماس» وزير امور خارجه آلمان، در آستانه مذاکرات رئيس کميسيون اروپا در کاخ سفيد گفت: اروپا در اختلافات تجاري تسليم آمريکا نمي شود و به دنبال حل اين مساله ازطريق مذاکره است.

لير ترکيه در برابر دلار جان تازه‌اي گرفت

به دنبال اظهارات وزير دارايي ترکيه در جهت حمايت از استقلال بانک مرکزي اين کشور، ارزش لير در برابر دلار ۰.۸ درصد افزايش پيدا کرد.

درخواست رييس اتاق تهران از بانک مرکزي و گمرک

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران از بانک مرکزي و گمرک درخواست کرد تا اسامي واردکنندگان کالا از ابتداي سال را در اختيار اتاق بازرگاني قرار دهند.

بزرگترين پالايشگاه ترکيه هم واردات نفت از ايران را کاهش داد

پالايشگاه «توپراش» ترکيه به دليل تصميم آمريکا مبني بر وضع تحريم هاي مجدد عليه تهران، واردات نفت خام از جمهوري اسلامي ايران را از ماه مي به بعد کاهش داده است.

طرح «استيضاح وزير اقتصاد» با ۹۰ امضا تقديم هيات رئيسه شد

عضو شوراي مرکزي فراکسيون نمايندگان ولايي از تقديم طرح استيضاح وزير اقتصاد با ۹۰ امضا به هيات رئيسه مجلس خبر داد.

کارگروه «اقدام ويژه» در اتاق ايران تشکيل مي شود

نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران از تشکيل کارگروه اقدام ويژه براي پرداختن به مشکلات اقتصادي کشور خبر داد و از اعضاي هيات نمايندگان خواست مهم‌ترين مشکلات روز اقتصاد را در اختيار اين کارگروه قرار دهند.

سفير ايتاليا: بدنبال حفظ روابط اقتصادي با ايران هستيم

سفير ايتاليا در تهران به حجم مبادلات بيش از پنج ميليارد دلاري با ايران در سال گذشته اشاره و تاکيد کرد: رم با قدرت به دنبال حفظ روابط و مشارکت اقتصادي با تهران است.

اروپا تا لغو تعرفه ها با آمريکا مذاکره نخواهد کرد

«برونو لومر» وزير دارايي فرانسه شامگاه شنبه در حاشيه نشست اعضاي «جي 20» به خبرنگاران گفت: اتحاديه اروپا با آمريکا تا زماني که تعرفه گمرکي فلزات را لغو نکند، در خصوص توافق تجارت آزاد مذاکره نخواهد کرد.

موج جديد تعرفه ها به رشد اقتصاد جهاني آسيب جدي مي زند

کريستين لاگارد رييس صندوق بين المللي پول گفت: اقدامات اخير در ارتباط با اختلافات تعرفه اي مي تواند بر روي توليد ناخالص داخلي جهان ۰.۵ درصد تاثير منفي بگذارد.

ايران با «آسه آن» توافق همکاري امضا مي کند

سفير سنگاپور در ايران گفت: تهران قصد دارد در نشست آينده اتحاديه کشورهاي آسياي جنوب شرقي (آسه آن) که «مايکل پمپئو» وزير امور خارجه آمريکا و مقام هاي کره شمالي نيز در آن حاضر خواهند بود، با اين اتحاديه توافق همکاري امضا کند.

شيريني کام تجار همسايه با تلخي روابط ايران و ترکمنستان

سوء تفاهم‌هاي پيش رو در صادرات گاز و برق ترکمنستان به ايران، مسيرحرکت مناسبات اقتصادي دو کشور را وارد بن بستي کرد تا کام کاسبان همسايه از تلخي روابط شيرين شود و بازار بکر ترکمنستان را از دست ايران بربايند.

حرکت جديد دولت براي ارتقاي بازار سرمايه

به گزارش پايگاه خبري با اقتصاد، مسعود کرباسيان وزيرامور اقتصادي و دارايي در صفحه اينستاگرامش از تحولات جديد در بازار سرمايه خبر داد و نوشت: 

آخرين مصوبات شوراي پول و اعتبار اعلام شد

اعمال تغييرات ساختاري براي کارآمد شدن نظام بانکي، ادغام بانک‌هاي نظامي و محدود شدن اختصاص ارز دولتي به کالاهاي اساسي و استراتژيک، از جمله موارد مطروحه در نشست ديروز شوراي پول و اعتبار بود.

واگذاري بنگاه هاي اقتصادي نيروهاي مسلح کليد خورد

رييس سازمان خصوصي سازي اعلام کرد: هفته گذشته جلسه اي با وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح درباره واگذاري بنگاه هاي اقتصادي داشتيم که اقدام هاي اجرايي آن در چند ماه آينده آغاز مي شود.

خريداران عمده سکه و ارز شناسايي و مکلف به پرداخت ماليات شدند

 وزير امور اقتصادي و دارايي روز يکشنبه از شناسايي خريداران عمده سکه و ارز با هدف مطالبه ماليات بر سود اتفاقي آن ها خبر داد.

توسعه بازار سرمايه، تنها راه نجات از سفته بازي در اقتصاد

کارشناسان معتقدند مهمترين راه نجات اقتصاد کشور توجه به توسعه بازار سرمايه و خروج از سفته بازي در بازارهاي رقيب است و در صورت فرهنگ سازي و اتخاذ يک رويکرد منطقي نسبت به بورس، اين بازار مي تواند بهترين مکان براي جذب نقدينگي سرگردان باشد.

بانک مرکزي چين براي جبران ضرر تجاري، يوآن را دستکاري کرد

بانک مرکزي چين به منظور جبران ناشي از ضرر تجاري خود با آمريکا بار ديگر يوآن را دستکاري کرد و اين بار ۰.۷۳ درصد از ارزش آن را در برابر دلار کاهش داد.

کاهش تورم، مهمترين اولويت دولت ترکيه اعلام شد

آنکاراـ ايرناـ برات آلبايراک وزير خزانه و دارايي ترکيه گفت: اصلي ترين و مهمترين اولويت پس از روي کار آمدن دولت ترکيه، کاهش تورم تعيين شده است.

دستيابي به نرخ رشد سرمايه‌گذاري 4.1 درصدي در سال 1396

تهران-ايرنا- رييس کل بانک مرکزي از دستيابي به نرخ رشد اقتصادي 7.3 درصدي و ارزش افزوده مثبت تمام گروه‌ها وسرمايه‌گذاري 4.1 درصدي در سال 1396 خبر داد.

ارزش ليره و سهام در بازار ترکيه کاهش يافت

آنکارا- ايرنا- بررسي شاخص هاي اقتصادي ترکيه نشان مي دهد که ارزش لير واحد پول ملي اين کشور در برابر ارزهاي خارجي و نيز شاخص بورس استانبول در سه روز اخير کاهش يافته است.

جزييات طرح پيمان پولي با ۲۴ کشور/ دو ابزار فشار بر اقتصاد ايران

طرحي ۷ ماده‌اي به صورت يک فوريتي در مجلس اعلام وصول شد که به دنبال ارايه راهکار جديد مقابله با تحريم‌هاي آمريکا و همچنين انعقاد پيمان‌هاي پولي با ۲۴ کشور است.

داماد اردوغان وزير دارايي ترکيه شد/ لير سقوط کرد

رييس جمهور ترکيه داماد خود را به عنوان وزير دارايي اين کشور معرفي کرد و لير ۳.۵ درصد ارزش خود را در برابر دلار و يورو از دست داد.

ايجاد ارز رمزنگار ملي اولويت اقتصاد نيست

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: اولويت فعلي در بازار ارز و اقتصاد کشور ايجاد ثبات و کاهش قيمت‌ها است و بايد رونمايي و استفاده از ارز رمزنگاري شده بومي در آينده در دستور کار قرار گيرد.

بسته اقتصادي سازمان بسيج اساتيد به قواي سه گانه ارايه مي شود

تهران- ايرنا- بسته سياستي سازمان بسيج اساتيد کشور براي مقابله با تروريسم اقتصادي- اجتماعي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران با عنوان «چارچوب ضربه ملي به جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايرانيان» عصر يکشنبه رونمايي شد و در اختيار قواي سه گانه قرار مي گيرد.

نقش اروپا در تعليق ايران از فهرست سياه اف.اِي.تي.اف مثبت بود

تهران- ايرنا- رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: نقش مثبت اروپا در تعليق نام ايران از فهرست سياه گروه ويژه اقدام مالي (اف.اِي.تي.اف) مشهود بود که اميدواريم در مناسبات و مذاکرات ديگر ادامه يابد.

نوبخت: 2 بودجه اضطراري تهيه شد

تهران- ايرنا- رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: 2 بودجه اضطراري براساس درآمدهاي حاصل از صادرات تهيه شده که در جلسه شنبه آينده (16 تير) شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا ارايه مي شود.

پنج سوء برداشت از تشکيل بازار ثانويه ارز

تهران- ايرنا- روشن نبودن ساز و کار بازار ثانويه ارز که قرار است ارز مورد نياز کالاهاي وارداتي گروه سوم تامين شود، سبب شده تا رسانه ها و فعالان اقتصادي هر کدام برداشت متفاوتي از آن داشته باشند.

کميسيون مشترک برجام بر توسعه روابط اقتصادي با ايران تاکيدکرد

وين – ايرنا- کميسيون مشترک برجام در پايان نشست ديروز (جمعه) در هتل کوبورگ وين پايتخت اتريش با صدور بيانيه اي بر حفظ ، ارتقاء و گسترده تر شدن روابط اقتصادي با ايران تاکيد کرد.

به گزارش ايرنا از سايت وزارت امورخارجه جمهوري اسلامي ايران، متن فارسي بيانيه کميسيون مشترک ...

تورم ترکيه با ۱۵.۳۹ درصد به بالاترين رقم در ۱۵ سال اخير رسيد

اداره آمار ترکيه اعلام کرد که نرخ تورم اين کشور در ماه ژوئن با رسيدن به بيش از ۱۵ درصد از سال ۲۰۰۳ ميلادي به بعد بي سابقه است.

4000 ميليارد ريال تسهيلات اشتغال فراگير پرداخت شد

مدير عامل بانک توسعه تعاون کشور گفت: امسال چهار هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي با رويکرد تثبيت اشتغال پايدار روستايي توسط اين بانک عامل پرداخت شد.

تامين و انتقال ارز در صندوق ضمانت صادرات ايران مجاز شد

 صندوق ضمانت صادرات ايران از صدور مجوز بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران براي تامين و انتقال ارز با هدف پرداخت هزينه هاي بيمه اتکايي بيمه گران خارجي و همچنين خسارت بيمه نامه هاي صادرکنندگان خبر داد.

ثبت سفارش بانک مرکزي توسط مجلس و سازمان بازرسي رصد مي شود

رئيس کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي از تشکيل تيمي متشکل از سازمان بازرسي کل کشور، ديوان محاسبات، مرکز پژوهش‌ها و اين کميسيون براي حضور در بانک مرکزي، وزارت صنعت و گمرک براي رصد و بررسي ثبت سفارشات خبر داد.

مراودات ارزي و معاملات سکه مشمول پرداخت ماليات هاي سنگين مي شود

عضو کميسيون اقتصادي مجلس از تعامل قوا براي ساماندهي بازار خبر داد و گفت: مراودات ارزي و معاملات سکه مشمول پرداخت ماليات هاي سنگين مي شود.

دلار ۲ نرخي شد

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: بازار ثانويه ارز تا ۴۸ ساعت آينده آغاز به کار مي‌کند.

آخرين وضعيت ارزي کشور با حضور نوبخت و کرباسيان بررسي شد

تهران- ايرنا- سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از بررسي آخرين وضعيت ارزي کشور با حضور نوبخت و کرباسيان در نشست امروز اين کميسيون خبر داد.

امسال 2 ميليارد دلار سرمايه خارجي در استان تهران جذب مي شود

تهران- ايرنا- رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران با بيان اينکه سال گذشته يک ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در سطح استان جذب شد گفت: امسال اين ميزان به دو برابر افزايش خواهد يافت.

بخش خصوصي مي تواند نفت را از بورس خريداري و صادر کند

تهران - ايرنا - معاون اول رييس جمهوري از تصميم دولت براي عرضه نفت در بورس داخلي خبر داد و گفت: نخستين هدف آمريکا، ممانعت از فروش نفت ايران است که به اين شيوه، بخش خصوصي مي تواند نفت را از بورس به طور شفاف خريداري و صادر کند.

بورس به سوي کانال 115 هزار واحدي پرواز کرد

تهران- ايرنا- شاخص بورس امروز (دوشنبه) همزمان با ورود حجم گسترده نقدينگي، سه هزار و 113 پله بالا رفت و در جايگاه 115 هزار و 174 واحدي قرار گرفت.

کانادا از آمريکا به سازمان تجارت جهاني شکايت کرد

تهران-ايرنا- اتاوا در واکنش به تعرفه هاي «غيرقانوني» آمريکا درباره واردات فولاد و آلومينيوم از کانادا، به سازمان جهاني تجارت (WTO) و کميته توافق تجارت ازاد آمريکاي شمالي (نفتا) شکايت کرد.

گزارش دولت از اجراي اقتصاد مقاومتي به مجمع تشخيص مصلحت نظام

تهران - ايرنا - هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام که در نخستين گام پس از تشکيل، نظارت بر حسن اجراي سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي را تصويب کرده بود، امروز ميزبان نمايندگان دولت بود تا آنان گزارش ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي دولت را ارائه کنند.

سقف ۱۵۰ ميليون يورويي تاسيس بانک خارجي برداشته شد

دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از برداشتن سقف ۱۵۰ ميليون يورويي براي تاسيس بانک برون مرزي در مناطق آزاد خبر داد.

بخشنامه صدور صورتحساب فروش ارز توسط اشخاص ابلاغ شد

تهران- ايرنا- رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور، بخشنامه‌ صدور صورتحساب فروش ارز و حق‌العمل کاري را با هدف اجراي مواد 95 و 169 قانون ماليات هاي مستقيم به ادارات مالياتي سراسر کشور ابلاغ کرد.

کسري تراز تجاري ترکيه به 27 ميليارد دلار رسيد

آنکاراـ ايرناـ داده هاي اقتصادي مرکز آمار ترکيه نشان مي دهد که کسري تجاري اين کشور در چهار ماه اول سال جاري به رقم 27 ميليارد و 334 ميليون دلار رسيده است.

خروج سرمايه، معضل اقتصادي با چاشني هراس

تهران- ايرنا- هفته هاست که از صف هاي طويل پشت صرافي ها خبري نيست؛ ديگر ارز به شکل نقدي به بازار تزريق نمي شود که برخي راهي چهارراه استانبول شوند تا دلار و يورو بخرند و در خانه نگهدارند يا با حواله به آن سوي مرزها بفرستند.

نوبخت: کسري بودجه نخواهيم داشت

تهران - ايرنا- سخنگوي دولت گفت : با توجه به ساز و کار تهيه شده و پيش بيني برداشت ها تا پايان سال جاري و نيز مديريت تخصيص منابع کشور که بر اساس اولويت بندي انجام خواهد شد، کسري بودجه نخواهيم داشت.

رويترز: چين براي حفظ طرح هاي مشترک با ايران تلاش مي کند

تهران - ايرنا- رويترز نوشت: همزمان با تلاش قدرت هاي بزرگ براي حفظ توافق هسته اي بعد از خروج آمريکا، چين ماه آينده ميزبان رئيس جمهوري ايران در نشستي است که هدف از آن حفظ طرح هاي مشترک با اين کشور است.

دفترچه راهنماي «حل و فصل بحران بانکي در ايران»

کارشناس برجسته اقتصادي نقشه راه حل و فصل چالش نظام بانکي در ايران را با توجه به تجارب ديگر کشورها و فضاي اقتصاد سياسي کشور ترسيم کرد.

پيشنهادهاي مرکز پژوهش هاي مجلس براي ساماندهي بازار ارز

تهران- ايرنا- مرکز پژوهش هاي مجلس در گزارشي با تحليل وضعيت بازار ارز پس از اجراي نظام شناور مديريت شده، نوشت: ضروري است بانک مرکزي از توزيع اسکناس ارز با نرخ ترجيحي براي همه مصارف ارزي خودداري و با پيمان سپاري ارزي، از بازگشت همه درآمدهاي ارزي اطمينان حاصل کند.

بخش خصوصي قادر به خنثي سازي حربه تحريم ها است

تهران- ايرنا-رئيس جمهوري برون گرايي اقتصاد ملي را از الزامات و سياست هاي اصلي نظام دانست و با يادآوري اينکه اگر کنار هم باشيم، هر تحريمي را به فرصت تبديل خواهيم کرد ، گفت: بخش خصوصي قادر است حربه تحريم را خنثي و فرصت سازي کند.

مستثني شدن بازگشت ارز صادراتي محصولات کشاورزي به سامانه نيما

تهران- ايرنا- رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از موافقت اوليه معاون اول رئيس جمهوري براي مستثني شدن ارائه ارز ناشي از صادرات محصولات کشاورزي به سامانه نيما خبر داد.

18ميليارد دلارفاينانس براي سرمايه گذاري در کشور وجود دارد

اهواز - ايرنا - مديرکل دفتر سرمايه گذاري خارجي سازمان سرمايه گذاري و کمک هاي اقتصادي و فني ايران گفت: 18 ميليارد دلار فاينانس آماده سرمايه گذاري در کشور است اما براي اين ميزان سرمايه گذاري طرح و پروژه اي وجود ندارد.

رييس بانک مرکزي و وزير اقتصاد درجلسه غيرعلني مجلس حاضرشدند

تهران - ايرنا - جلسه غيرعلني مجلس شوراي اسلامي با حضور ولي الله سيف رييس کل بانک مرکزي و مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي در مورد گراني کالاها و مسائل کلان اقتصادي آغاز شد.

صندوق بين المللي پول: ترامپ درباره تحريم ايران تجديد نظرکند

مسکو - ايرنا - رئيس صندوق بين المللي پول خواهان بازبيني سياست هاي آمريکا و تجديدنظر در خصوص اقدامات تحريمي اين کشور عليه ايران و روسيه شد.