استقبال بانک حکمت ایرانیان از سنجش صلاحیت متقاضیان توسط کانون

تاریخ انتشار : 1394/06/07

مشروح خبر


دکتر عباس عسکرزاده مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان، راهبرد بانک را اعتبار سنجی سنجش صلاحیت و اعتبار مشتریان و مطالعات بازار برای طرح های تولیدی اعلام کرد و یادآورشد همین راهبرد سبب شده است که امروز میزان معوقات این بانک کمتر از 2 درصد باشد.
رییس شورای عالی کانون نیز با تأکید بر اینکه دیدگاه های مدیریت بانک حکمت ایرانیان، از جنس واقعیتی است که متأسفانه برخی از بانک ها در فرآیند تصمیم گیری های مقطعی لزوم انجام مطالعات امکان سنجی توسط یک مشاور ذی صلاح را به فراموشی سپرده اند و امروز با تکیه به اظهارات شما می توان خرسند بود که خدمات عرضه شده توسط مشاوران عضو کانون، به درستی در این بانک خواستار دارد زیرا هردو موضوع مطالعات بازار و اعتبار سنجی متقاضیان تسهیلات جزئی از مجموعه خدمات مشاوران به سیستم بانکی و سرمایه گذاران است.
وی با اشاره به اِعمال نظام نظارتیِ جدی بر عملکرد مشاوران عضو کانون افزود: در کانون به فراخور یک عمل حرفه ای، نظام نظارتی و راستی آزمایی مرتب در حال پالایش و روزآمد شدن است.
خانم سادات گوشه با ذکر این واقعیت که خدمات امروز کانون فقط بخش کوچکی از توانمندی بالقوه این مجموعه انسانی متخصص است، ابراز امیدواری کرد در آینده فضای گسترده تری برای ارائه خدمات مشاوران عضو کانون فراهم شود و همکاری های بانک حکمت ایرانیان که بانکی جوان، روزآمد و متناسب با نیازهای روز اقتصاد کشور است، با نهادی مانند کانون که با هدف سامان دهی امور مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری ایجاد شده، روز به روز وسیع تر و عمیق تر شود.
در آغاز این نشست آقای قادر سلیمانی مدیر بازاریابی بانک حکمت ایرانیان، مزیت کانون را اعمال نظارت کافی به اعضاء در انجام مطالعات و اعمال نظارت توسط مشاوران عضو دانست و  تأکید نمود همین اعتماد به سلامت فرآیند در کانون شرایطی را فراهم می کند تا تعامل دو سویه به تبادل اطلاعات مثبت و سازنده بدل شود.
در بخشی از این نشست دبیرکل کانون به تاریخچه ایجاد، اهداف و مأموریت های کانون پرداخت و با اشاره به حدود 300 شرکت که از آن میان نزدیک به 200 شرکت در 3 رتبه و 9 رده رتبه بندی شده اند، بیان نمود که این مجموعه نزدیک به 5000 نفر نیروی انسانی متخصص را در بدنه خود گرد آورده و افزود : در حالی که رکود حاکم بر کشور در چند سال گذشته شرایط را برای ادامه فعالیت برخی از شرکت های مشاور دشوار کرده، امیدواریم در فضای تازه اقتصادی که امیدها را برای گشایش های بیشتر شکوفا کرده است، سیستم بانکی به اهمیت استفاده از خدمات مشاوران در صیانت از سرمایه خود بیش از پیش واقف شود.
علیرضا کریم زاده در بخش دیگر از سخنان خود به معرفی پایگاه اطلاع رسانی کانون و زیر سامانه های آن پرداخت و استفاده از اطلاعات سامانه های جستجوی مشاور مناسب، ثبت قراردادها و نظام کنترلی مجوز کار همزمان برای شرکت های عضو را برای حفظ کیفیت لازم در گزارش، توصیه کرد.
وی با ابراز خرسندی از اینکه همکاری های سیستم بانکی با مشاوران در حال فراگیر شدن است افزود: امیدواریم کلیه بانک ها همانند دو بانک صنعت و معدن و کشاورزی که در سال های اخیر گستره همکاری های خود با کانون را وسیع تر کرده اند، از پتانسیل موجود در بدنه شرکت های مشاور عضو کانون، نهایت استفاده را به عمل آورند.
مدیر عامل بانک حکمت ایرانیان نیز ضمن اعلام آمادگی این بانک برای تعامل با کانون و فراهم سازی امکان پیوند فهرست اعضای رتبه بندی شده کانون در تارنمای بانک، با تأکید بر اهمیت گردش اطلاعات در نظام بانکی، اظهار داشت : با توجه به بخشنامه مشترک بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که کانون را به عنوان ناظر اجرای طرح ها می شناسد ما نیز از سنجش صلاحیت متقاضیان توسط مشاوران عضو کانون استقبال خواهیم کرد.
آقای دکتر عسکرزاده با توجه به اهمیت شناخت بانک نسبت به کیفیت خدمات مشاوران، پیشنهاد کرد کانون با طراحی نرم افزاری، به این مهم اقدام کند.
در پایان خانم سادات گوشه با اشاره به بخشنامه مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی که کلیه بانک ها را در بررسی طرح های توجیهی و نظارت بر طرح ها در صورت استفاده از مشاور، موظف به استفاده از خدمات مشاوران عضو کانون ساخته است، افزود: از آنجا که معمولاً سهم تسهیلات بانکی در مجموع سرمایه گذاری طرح ها بیش از آورده سرمایه گذار است، لذا ریسک بانک نیز به همان نسبت بیشتر است که با این ترتیب، برون سپاری کار مطالعات امکان سنجی و نظارت بر طرح ها توسط بانک ها، امری حساس و پراهمیت است و در این راستا کانون با شرکت های مشاورِ باصلاحیت خود در خدمت سیستم بانکی است.
رییس شورای عالی کانون همچنین از مسئولان بانک حکمت ایرانیان برای آشنایی با جزئیات فرآیندها و ضوابط کانون در پذیرش، نظارت، رتبه بندی و آموزش مشاورانِ عضو، از ایشان دعوت کرد از کانون و سامانه های آن دیدن کنند.