مدیرعامل بانک صنعت و معدن: اندیشه جهانی و نوآوری در کار دو عامل اصلی موفقیت شرکت های مشاوره ای بزرگ جهان

تاریخ انتشار : 1395/11/25

مشروح خبر


علی اشرف افخمي كه در مراسم آغاز آيين دهمين سالگرد فعاليت كانون مشاوران اعتباري و سرمايه گذاري در سالن ميلاد سازمان انرژي اتمي سخن مي گفت، با بيان اين مطلب افزود : در مرکز مالی لندن روزانه دستکم یک میلیون و ٥٠٠ هزار نفر خدمات مالی خود را به دورترین نقاط جهان ارایه می کنند که عامل موفقیت آنان محدود نشدن به یک منطقه و مجهز بودن به دانش روز است.
افخمي تصريح كرد : بر مبنای قاعده ای که وجود دارد اگر سازمان ها خود را به روز نکنند از دور بازار خارج می شوند وبانكها هم از این قاعده کلی مستثني نیستند. باید تحولات بانکی دنیارا شناخت و با آن همراه و سازگار شد .برای ماندگاری ، بانکها نیازمندآگاهي از قواعد مورد استفاده بانک های بزرگ دنیا هستند .
وي در خصوص وضعيت بانكهاي توسعه اي دردنيا تصريح كرد : نتیجه مطالعات تطبیقی بیانگر این موضوع است که بانک های توسعه ای همه کارها را به تنهایی انجام نمی دهند. خیلی از کارها را می توان برون سپاری کرد، با اين رويكرد نه تنها ظرفیت بانک افزایش می یابد بلکه هزینه و قیمت تمام شده خدمات پایین می آید.
افخمي با اشاره به اينكه ما به دنبال تفکر تمرکزگرايي نیستیم، تصريح كرد: برای رسیدن به اهداف به سمت گسترش شبکه ارتباطی و استفاده از خدمات تخصصی حرکت می کنیم. همانند بانک های پیشرو که با دیگران کار می کنند و از خدمات آنها استفاده می کنند. بدیهی است که همه کارها بطور متمركز در سیستم بانکی، سامان نمی یابد. یکی از این کارها استفاده از شبکه خدمات مشاوران سرمایه گذاری است. كه از قبل این تفکر در بانک بوده،و دوره كنوني کمی پررنگ تر هم شده است . در اغلب طرح ها از امکان سنجی و دانش مشاورینی که در حوزه تکنولوژی، مالی و اقتصاد بازار صاحب‏نظر هستند، استفاده می کنیم. از طرف دیگر برون سپاری امکان سنجی باعث شده که پاسخگوی تعداد بیشتری از متقاضیان که به دنبال تسهیلات هستند، باشیم. بد نيست به اين مثال اشاره كنم که سابق بر این در حمل و نقل ریلی، يك لوکوموتیو، بیست واگن را دنبال خود می کشید اما حالا هر واگن برای خودش موتور محرکه دارد. علت تغییر سيستم به روش غيرمتمركز چیست؟ این است که احتمال توقف را کم کند، ریسک را کاهش دهد و ظرفیت را بالا ببرد، به نظر می آید چنین مثالی برای بانک هم مصداق دارد.
مديرعامل بانك صنعت و معدن تصريح كرد : تعداد پروژه هایی که به نتیجه رسیدند و اشتغالی که ایجاد می شود، بخشی از یک کار گروهی است که ما و مشاوران در کنار هم به ثمر رساندیم. بانك بيشتر به سیاست گذاری و ممیزی در کار مشاوران می‏پردازد و نتیجه هم نسبتاً خوب شده است و کشور از آن منفعت می برد زیرا رونق اشتغال و رفع بیکاری جوانان را به دنبال دارد. طی کردن مسیری که ترسیم کردم آسان نبوده و نیست اما در سايه همكاري، كار گروهي و هم‏ افزايي نتیجه بسیار خوب است.