برخی پول می‌دهند توجیه فنی برای طرح‌هایشان بنویسند

تاریخ انتشار : 1396/08/14

مشروح خبر


به گزارش خبرنگار مهر، پیمان مولوی در نشست تخصصی تامین منابع مالی خارجی در حاشیه اینوکس ۲۰۱۷ ( پنل تخصصی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی ) گفت: اکنون در ایران سرمایه گذاری خارجی، استارتاپ‌ها و مواردی از این دست مد شده است؛ این در حالی است که ۱.۷۲ تریلیون دلار جذب سرمایه مستقیم خارجی دنیا در سال ۲۰۱۶ بوده است؛ این در حالی است که ۸۰ هزار میلیارد دلار و حتی برخی بازارها ۶۰۰ هزار میلیارد دلار پتانسیل دارند؛ البته اگرچه شرایط سخت است؛ اما باید ایران را کشوری با پتانسیل بالا برای جذب سرمایه های خارجی دانست.

مشاور تامین مالی افزود: اکنون باید بر روی حوزه هایی تمرکز کرد که ایران بر روی آن کنترل دارد؛ البته اکنون هم برخی پروژه‌های اقتصادی به بهترین شکل با جذب سرمایه های خارجی در ایران در حال رخ دادن است؛ در حالیکه هیچ وقت الگو قرار نمی گیرند؛ تمام اینها در شرایطی است که همه به دنبال گارانتی دولتی و جذب منابع از صندوق توسعه ملی هستند؛ در حالیکه اینها نشان می دهد که ما هنوز راه را بلد نیستیم.

وی تصریح کرد: اعلام آمادگی شرکتها برای جذب سرمایه های خارجی، به نوعی لطف به سرمایه گذاران خارجی تلقی می شود، در حالیکه ما نیاز به جذب سرمایه خارجی داریم؛ تمام اینها در شرایطی است که باید برخی مسائل را اصلاح کنیم تا به طور واقعی بتوان گفت که آمادگی جذب سرمایه های خارجی داریم.

مولوی خاطرنشان کرد: برخی مباحث جذب سرمایه های خارجی حتی در هیات مدیره مطرح نشده یا اجماع وجود دارد؛ ضمن اینکه تلقی هیات مدیره در مدیریت شرکت در مورد پروسه جذب سرمایه خارجی بعضا وجود ندارد.

وی افزود: البته ما معمولا طرح های خود را به مشاوران می دهیم تا برایمان توجیه فنی و اقتصادی تهیه کنند؛ در حالی که ما باید طرح را با توجیه فنی و اقتصادی تهیه کنیم نه اینکه برای طرح ها توجیه بنویسیم؛ پس باید برای نوشتن یک پروژه باید هزینه کنیم؛ یعنی حداقل باید یک درصد از پروژه را به این موضوع اختصاص دهیم.

مولوی گفت: کمتر شرکتی برای مذاکرات تامین مالی، اتاق اطلاعات مالی دارد؛ همچنین ارزشگذاری شرکت نیز به روز انجام نشده است. این در حالی است که تا ارزش شرکت را ندانیم، استراتژی ادغام- تملک را نمی توان داشت.

وی افزود: باید پکیج های سرمایه گذاری را تدوین کرد، البته این کاتالوگ نیست؛ بلکه یک مسیر و روند برای جذب سرمایه گذاری خارجی است؛ این در حالی است که کمتر شرکتی حاضر است برای معرفی پکیج های سرمایه گذاری خود در دنیا هزینه کند.

مولوی با بیان اینکه گزارش های مالی باید با زبان بین المللی تدوین شود؛ گفت: وقتی هنوز گزارش های مالی شرکتها با زبان استاندارد بین المللی تدوین نشده است، نمی توان انتظار جذب سرمایه های خارجی داشت.