بهبود ۱۴ درصدي درآمد خالص ملي سرانه در دولت سيزدهم

در ۸ سال دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم، درآمد خالص ملي سرانه افت فاحشي داشته که در ۲ سال نخست دولت سيزدهم بخشي از آن جبران شد.

ثبت بالاترين ميزان تاريخ توليد فولاد ايران در سال ۱۴۰۲

عملکرد فولادي‌ها در يک سال گذشته نشان مي‌دهد توليد فولاد کشور در مجموع يکساله ۱۴۰۲، از ۳۲ ميليون تن فراتر رفته است.

سالانه ۵۰ همت از بدهي دولت به شبکه بانکي ترميم مي‌شود

وزير امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد: با توجه به اتفاقاتي که در مجموعه بانک هاي تحت اشراف دولت رخ داده است، با سرعت قابل توجهي ناترازي ها را برطرف مي کنيم.

«سال۱۴۰۳» زمان اعتلاي مناطق آزاد و ويژه در کشورمان خواهد بود

گرمسار- دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري و صنعتي و ويژه اقتصادي با بيان اينکه «سال۱۴۰۳» زمان اعتلاي مناطق آزاد و ويژه در کشورمان خواهد بود، گفت: موانع پيش پاي مناطق، احصا شده است.

تصوير تجارت معدن در ۱۴۰۲

دنياي اقتصاد -گروه معدن و صنايع معدني : تراز تجاري بخش معدن در ۱۱ماهه ۱۴۰۲ به‌ميزان ۶‌ميليارد و ۱۷۷‌ميليون دلار مثبت است. بررسي‏‏‏‏‌ آمار صادرات و واردات معدني در ۱۱ماهه ۱۴۰۲ حاکي از آن است که در اين مدت صادرات معدن و صنايع معدني به ميزان ...

مروري بر دستاورد‌هاي بانک مرکزي در سال ۱۴۰۲

مرکز مبادله ارز و طلاي ايران تامين تقاضاي ارز مردم و تجار را بر عهده گرفت و از انحراف تقاضا به سمت بازار غيررسمي جلوگيري کرد.

ابلاغ بخشنامه مقابله با فساد در بستر سامانه مديريت ريسک فساد

تهران- ايرنا- وزير اقتصاد بر اساس قانون ارتقاي سلامت اداري به منظور تقويت نظارت، بازرسي و افزايش دقت و سرعت در کشف سوءجريانات اداري و پيشگيري و مقابله با مفاسد اقتصادي بخشنامه‌اي را براي تمام بخش‌هاي اين وزارتخانه صادر و ابلاغ کرد.

تحولات ۹ماهه اقتصاد ايران؛ از رشد ۳.۵ درصدي غيرنفتي تا رشد ۴.۹ درصدي سرمايه‌گذاري

بررسي مولفه‌هاي رشد اقتصاد کشور در ۹ماهه ۱۴۰۲ حکايت از تداوم روند بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي در امتداد رشد اقتصادي سال ۱۴۰۱ دارد.

ايران آماده صدور خدمات فني و مهندسي در صنعت گاز

اخيرا وزير نفت از آمادگي ايران براي خدمات فني و مهندسي خبر داده است و اين نشان مي دهد توانمندي ايران بيشتر از خام فروشي است‌.

نقدينگي به هدف گذاري تعيين شده رسيد

وزير اقتصاد با اشاره به مهار موتورهاي خلق تورم با مهار نقدينگي و انضباط بخشي مالي و بودجه اي در دولت سيزدهم تصريح کرد: نقدينگي به هدف گذاري که در ابتداي سال تعيين شده بود، يعني ۲۵ درصد رسيد.

رکوردهاي تجارت در ۱۴۰۲

دنياي اقتصاد -گروه بازرگاني : همزمان با رقم خوردن رکورد جديد کسري تجاري در يازده ماه منتهي به بهمن امسال، بررسي‌ها نشان مي‌دهد در ماه بهمن نيز تراز تجاري منفي بوده است. اما نگاهي به آمارهاي تجاري يازده ماه سال جاري حاکي از آن است که اگرچه بهمن‌ماه با ...

وضعيت ايران در نقشه سرمايه‌گذاري جهاني

مسعود کمالي اردکاني / عضو هيات علمي موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگانيجريان جهاني سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي طي يک‌دهه گذشته در روندي نزولي با افت و خيزهايي همراه بوده و به طور متوسط ۱.۵۵تريليون دلار در سال گزارش شده است. در حالي که جذب سرمايه کشورهاي ...

استراتژي تاب‌آوري بنگاه‌ها در ۱۴۰۳

دنياي اقتصاد -گروه بازرگاني : پنجمين رويداد مشاوره کسب‌وکار با هدف ارائه راهکارهاي موثر در بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي، تقويت محيط کسب‌وکار کشور، توانمندسازي و تاب‌‌‌‌‌آوري کسب‌وکارها در سال‌پيش‌‌‌‌‌رو با همکاري معاونت ...

بهبود امنيت سرمايه‌گذاري در کشور

مرکز پژوهش‌هاي مجلس در گزارش اخير خود به پايش امنيت سرمايه‌گذاري به تفکيک استان‌ها و حوزه‌هاي کاري در تابستان ۱۴۰۲ پرداخته که در اين ميان سه استان کهگيلويه و بويراحمد، تهران و چهارمحال و بختياري نامناسب‌ترين و سه استان هرمزگان، گلستان و خراسان‌شمالي ...

آغاز نشست‌هاي کارشناسي هفدهمين کميسيون مشترک اقتصادي ايران و روسيه

نشست‌هاي کارشناسي هفدهمين کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه در تهران آغاز شد.

به گزارش ايسنا، نشست‌هاي کارشناسي هفدهمين کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه از صبح امروز ...

دولت در لايحه بودجه از بيش‌برآوردي منابع پرهيز کرد

تهران – ايرنا – رئيس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: در لايحه بودجه ۱۴۰۳ با هدف اجتناب از کسري بودجه پنهان و ارتقاء شفافيت بودجه اي، ضمن اجتناب از بيش برآوردي در منابع مالي دولت، برخي از منابع نسبت به سال جاري کاهش داده شده است.

تامين ۷۵ درصد از توليد ناخالص داخلي از رشد بهره‌وري

رئيس سازمان ملي بهره‌وري با اشاره به متوسط نرخ مثبت ۳.۷ درصدي بهره‌وري در دوسال گذشته گفت: حدود ۷۵ درصد از ميزان رشد توليد ناخالص داخلي از محل نرخ بره‌وري بوده است.

امتياز دولت به بخش خصوصي در صادرات برق

مديرعامل شرکت توليد، انتقال و توزيع نيروي برق با تاکيد بر اينکه هيچ محدوديتي در زمينه تجديدپذيرها وجود ندارد، گفت: تمهيد و سازوکارهاي لازم براي عملياتي‌ شدن مصوبه دولت براي صادرات برق تجديدپذير ديده شده است.

آمادگي ايران براي سرمايه گذاري مشترک با سازمان شانگهاي

معاون وزير اقتصاد اظهار داشت: ايجاد محيط مساعد براي سرمايه‌گذاري در محدوده جغرافيايي سازمان شانگهاي يکي از محورهاي مورد تأکيد در سند راهبرد توسعه اقتصادي ٢٠٣٠ سازمان است که در تابستان سال گذشته به تصويب رسيد.

برق کافي توليد صنايع را افزايش داد

متوسط ميزان مصرف برق صنايع انرژي‌بر در فصل گرم سال جاري، معادل ۹۰ درصد متوسط ميزان برق مصرفي اين صنايع در فصل سرد سال بوده است.

مخبر: کمرنگ بودن نقش بخش خصوصي از مهمترين موانع توسعه کشور است

تهران- ايرنا- معاون اول رييس جمهور در ديدار با جمعي از کارآفرينان و فعالان بخش خصوصي، يکي از مهمترين مسائل و موانع پيش روي توسعه کشور را کمرنگ بودن نقش اين بخش در اقتصاد کشور برشمرد.

آغاز مذاکره با صندوق‌هاي ثروت خارجي براي سرمايه‌گذاري مشترک

مديرعامل صندوق توسعه ملي اظهار داشت: با کشورهاي روسيه، قزاقستان، عمان و قطر براي همکاري‌هاي صندوق توسعه ملي و صندوق‌هاي ثروت اين کشورها مذاکراتي انجام شده‌ است تا سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک انجام شود.

سرمايه‌گذاري ۲۴‌هزار ميليارد ريالي ايميدرو در اکتشاف معادن طي ۹ماهه امسال

دنياي‌اقتصاد: سازمان توسعه و نوسازي معادن و ‌‌‌صنايع معدني (ايميدرو) طي ۹ماه سال‌جاري افزون بر ۲۴‌هزار و ۵۰۰ميليارد ريال در بخش اکتشاف سرمايه‌گذاري کرد. به گزارش ايميدرو، اين سازمان به همراه واحدها و شرکت‌هاي زيرمجموعه طي سه‌فصل سال ۱۴۰۲ (از ابتداي ...

سرمايه‌گذاري ۲.۷ ميليارد دلاري روس ها در ايران

رئيس سازمان سرمايه‌گذاري و کمک هاي اقتصادي و فني ايران گفت: بدهي هاي معوق ما حدود ۳۰۰ ميليون دلار بود که بخش قابل توجهي از آن از مسير کشورهاي اسلامي مثل عراق و ديگر نهادهاي فعال در اين حوزه پرداخت شد. حجم بدهي بسيار زياد است اما در حال حاضر بدهي‌هاي معوق به طور کامل ...

10.2 هزار ميليارد تومان پروژه در مناطق آزاد افتتاح شد

48 پروژه عمراني، صنعتي و زيرساختي به ارزش 10.2 هزار ميليارد تومان در مناطق آزاد ارس، اروند، انزلي، چابهار و ماکو افتتاح و به بهره‌برداري رسيد.

اطلس سرمايه‌گذاري بستر سرمايه‌گذاري را تسريع و تسهيل مي‌کند

وزير امور اقتصاد و دارايي تاکيد کرد: در دو سال گذشته رشد اقتصاد از چاله رکود خارج شد و تدوام رشد آن نيازمند اين است که مسير سرمايه‌گذاري را تسريع و تسهيل کنيم و اطلس سرمايه‌گذاري مي‌تواند اين بستر را ايجاد کند.

سامانه جديد بانک مرکزي با اطلاعات ۱۵۰۰ متغير اقتصادي رونمايي شد

از سامانه جديد بانک اطلاعات سري‌هاي زماني اقتصادي کشور رونمايي شد.

ورود ۱۰.۶ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي به کشور

رييس کل سازمان سرمايه‌گذاري از ورود ۱۰ ميليارد و ۶۰۸ ميليون دلار به کشور خبر داد.

بدهي 7 ميليارد دلاري بخش خصوصي به صندوق

مديرعامل صندوق توسعه ملي با بيان اينکه ميزان معوقات صندوق توسعه ملي به حدود 6 الي 7 ميليارد دلار مي‌رسد، گفت: در اين مدت يا از سهام اين شرکت‌هاي بدهکار دريافت کرده‌ايم و براي تسويه، مابه‌ازاي بدهي‌ها، دارايي هم تهاتر مي‌شود.

افزايش اعطاي تسهيلات شبکه بانکي به دانش‌بنيان‌ها به ۱۴۰ همت

وزير اقتصاد و امور دارايي گفت: شبکه تسهيلات و اعتبارات بانکي کشور در سال ۱۴۰۱ دو برابر سال ۱۴۰۰، ضمانت‌نامه براي دانش‌بنيان‌ها صادر کرده است و عدد ۵۵ هزار ميليارد تومان به بيش از ۱۰۰ هزار ميليارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسيد و در حوزه تسهيلات نيز رشد نسبتا قابل توجهي از ...

معاون وزير اقتصاد: پيگير تامين اطلاعات مورد نياز اعتبارسنجي هستيم

وزارت امور اقتصاد و دارايي پيگير جدي تأمين اطلاعات مورد نياز اعتبارسنجي است.

۴۳.۶ درصد نرخ تورم سالانه کشور در دي ١٤٠٢

مرکز آمار ايران نرخ تورم سالانه کشور در دي ماه ١٤٠٢ را برابر ۴۳.۶ درصد اعلام کرد.

اولتيماتوم خاندوزي به بانک‌ها براي پرداخت تسهيلات دانش‌بنيان‌ها

وزير اقتصاد از بانک‌ها خواسته مسير پرداخت تسهيلات تبصره ۱۸ براي تامين مالي پروژه‌هاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان را باز کنند و هيچ گونه تاخير و تعللي در اين زمينه نداشته باشند.

ضوابط سرمايه‌گذاري مشترک بانک‌ها با صندوق نوآوري و شکوفايي ابلاغ شد

بانک مرکزي ضوابط ناظر بر سرمايه‌گذاري مشترک بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي با صندوق نوآوري و شکوفايي رابه شبکه بانکي ابلاغ کرد.

رشد پايه پولي و نقدينگي باز هم کم شد

با اجراي سياست‌هاي پولي بانک مرکزي، رشد پايه پولي ۱۲ ماهه در ادامه روند نزولي خود از ابتداي سال جاري از ۴۵ درصد در فروردين‌ماه به ۳۳.۵ درصد در آذرماه کاهش يافت. نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدينگي نيز از ۳۳.۴ درصد در پايان آذرماه ۱۴۰۱ طي يک روند نزولي به ۲۷ درصد در پايان آذرماه ...

اعتبارسنجي و تحول نظام وثايق در دستور کار وزارت اقتصاد قرار دارد

 تهران- ايرنا- معاون سياست‌گذاري اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه اين وزارتخانه موضوع اعتبارسنجي و تحول نظام وثايق را پيگيري مي‌کند، گفت: زيربناي بسياري از تحولات حل معضل توثيق است و وزارت اقتصاد برنامه دارد تا بر اساس قانون سامانه توسعه وثايق ...

بنگاه‌هاي زير مجموعه بانک‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي واگذار مي‌شود

وزير اقتصاد گفت: بخش بزرگي از بنگاه‌هايي که در اختيار بانک‌ها بود و دستگاه‌هاي اجرايي نيز حاضر نبودند از آنها دل بکنند واگذار خواهد شد.

سرمايه‌گذاري ۶.۴ درصد رشد کرد

رشد اقتصادي در ۶ماهه اول امسال با احتساب نفت و بدون احتساب نفت به ترتيب ۴.۷ و ۳.۶ درصد اعلام شد.

وزير کشور: بانک مرکزي طرح‌هاي داراي اولويت را تأمين مالي مي‌کند

تهران- ايرنا- وزير کشور گفت: بانک مرکزي متقبل شده بعضي از طرح‌هايي که براي توسعه و پيشرفت تعريف شده‌ و بايد با سرعت بيشتري تکميل شود را تأمين مالي کند.

نرخ رشد نقدينگي در آبان ۲۶.۲ و نرخ رشد پايه پولي ۳۸.۵ درصد شد

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: نرخ رشد پايه پولي که در مطبوعات مورد توجه است نرخي است که در فروردين ماه ۴۵ درصد بود. نرخ رشد پايه پولي در ماه گذشته ۳۹.۶ درصد و در آبان ماه ۳۸.۵ درصد شد و اطمينان داشته باشيد تا پايان سال نرخ رشد پايه پولي به حدود ۳۰ درصد و به حوالي نرخ ...

۷۰۰ هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري خارجي و بخش خصوصي در بنادر کشور جذب شد

جذب ۲۰۰ هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و به‌کارگيري ۵۰۰ هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري خارجي در دست اجرا است.

سهم ۴ درصدي صنايع پيشرفته در صنعت کشور

دنياي‌اقتصاد: مديرعامل صندوق حمايت از تحقيقات و توسعه صنايع پيشرفته گفت: سهم صنايع پيشرفته در صنعت کشور ۴‌درصد است که نسبت به هدف‌گذاري ۲۰درصدي، خيلي عقب است.

ابلاغ اصلاحيه آيين‌‌‌نامه قانون حداکثر استفاده از توان توليد

دنياي‌اقتصاد: مصوبه دولت در مورد اصلاح آيين‌نامه اجرايي بندهاي «الف» و «ب» ماده ۹ قانون حداکثر استفاده از توان توليدي و خدماتي کشور و حمايت از کالاي ايراني راجع به موسسات (صندوق‌هاي) تضمين ابلاغ شد.

عبور از بحران يک دهه بي‌عملي بدون مشارکت بخش خصوصي ممکن نيست

تهران- ايرنا- دولت سيزدهم بر مردمي کردن اقتصاد تاکيد داشته و بر مدار آن حرکت کرده و در عبور از بحران يک دهه بي‌عملي در اقتصاد، با تقويت اين بخش و اتکا به ظرفيت‌هاي مردمي برنامه ريزي و حرکت کرده است.

تقاضاي سرمايه گذاري در مناطق آزاد کشور به ۴۳۰۰ هزار ميليارد ريال رسيد

اروميه- ايرنا- دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: روند تقاضاي سرمايه گذاري در اين مناطق با تلاش هاي صورت گرفته در دولت سيزدهم و ايجاد زمينه براي سرمايه گذاران با شتاب به پيش مي رود به طوري که در نيمه نخست امسال، ميزان تقاضا در اين بخش به چهار هزار و ۳۰۰ هزار ...

داستان قانون‌گذاري در توليد

دنياي‌اقتصاد : برمک قنبرپور، عضو کميسيون صنايع اتاق ايران، در گفت‌‌‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» در خصوص رويه قانون‌گذاري توليد در کشور گفت: در سال‌هاي اخير و از زمان شروع تحريم‌‌‌ها و شدت‌گيري آنها، براي کاهش آسيب‌پذيري اقتصاد و ...

اقتصاد بعد از ۱۲ سال پيش‌بيني‌پذير مي‌شود

وزير اقتصاد گفت: ماده ۲۴ قانون بهبود محيط کسب و کار که براي پيش بيني پذير کردن اقتصاد است، در کميسيون اقتصادي دولت تصويب شد که اميدواريم در آذرماه مورد تصويب نهايي دولت هم قرار مي‌گيرد.

جذب ۹.۲ ميليارد دلار سرمايه خارجي در دولت سيزدهم

در دو سال گذشته ۱۷۰ درصد رشد سرمايه‌گذاري خارجي داشتيم.

حمايت از توليد با اوراق گواهي سپرده خاص

استفاده از اوراق سپرده خاص کاري بسيار مطلوب است چرا که مشارکت پذير بوده، اهرمش منابع مردم و سود واقعي در آن پيش‌بيني شده است.

رشد ۱۰۴ درصدي کشور در توليد ماشين‌‌‌آلات راهسازي و معدني

دنياي‌اقتصاد: معاون صنايع و ماشين‌آلات وزارت صمت گفت: صنعت کشور در مسير توسعه قرار گرفته و در توليد ماشين‌‌‌آلات راهسازي و معدني با رشد ۱۰۴درصدي همراه هستيم.

مصائب صنايع در توليد و تجارت

دنياي‌اقتصاد : وضعيت شاخص توليد صنايع در شامخ مهرماه رو به بهبود بوده، اما رکود فروش محصولات و همچنين ميزان سفارش‌هاي جديد براي محصولات، اثر منفي خود را به ثبت رسانده است. از اين‌رو در برخي صنايع، کاهش ميزان استخدام و به‌کارگيري نيروي انساني مشاهده ...

جديدترين آمار توليد زنجيره آهن و فولاد اعلام شد

آمار توليد انواع محصولات زنجيره فولاد در هفت ماهه نخست سال جاري حکايت از آن دارد که ميزان توليد در اين حوزه تفاوت چنداني با آمار توليد آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته نداشته و نهايت افزايش توليد متعلق به آهن اسفنجي با ميزان رشد ۵.۴ درصدي است.

متر جديد براي سنجش کسب‌وکار

دنياي‌اقتصاد : اعضاي کميسيون «بهبود محيط کسب‌وکار و رفع موانع توليد» اتاق بازرگاني تهران در هفتمين گردهمايي خود الزامات ارتقاي جايگاه ايران در شاخص جديد بانک جهاني را براي ارزيابي محيط کسب‌وکار که به‌عنوان آمادگي کسب‌وکار تدوين و اجرايي ...

سرمايه گذاري ۲۰۰ ميليون يورويي خارجي در مناطق آزاد

کيش- ايرنا - مشاور رييس جمهور و دبير شوراي عالي مناطق آزاد کشور با اشاره به سرمايه گذاري ۲۰۰ ميليون يورويي خارجي در اين مناطق در دولت سيزدهم گفت: با توليد به دنبال رفاه و خلق قدرت هستيم.

صعود رشد اقتصادي گروه بريکس

پنج عضو فعلي گروه بريکس، فعاليت تجاري خود از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ را به ميزان ۵۶ درصد افزايش دادند و در سال گذشته حدود ۴۲۲ ميليارد دلار گردش مالي ثبت کردند.

افزايش رقم تسهيلات بدون نياز به گواهي مالياتي براي فعالان اقتصادي

تهران- ايرنا- رئيس سازمان امور مالياتي در نامه اي به رئيس کل بانک مرکزي پيشنهاد افزايش سقف اعطاي «تسهيلات خرد بدون دريافت گواهي مالياتي» موضوع ماده ۱۸۶ قانون ماليات‌هاي مستقيم را مطرح کرد.

دبير و اعضاي کارگروه ملي صنعت دانش‌بنيان منصوب شدند

دنياي‌اقتصاد: عباس علي‌آبادي، وزير صمت طي احکامي در راستاي اجراي توافق‌نامه مشترک پنج‌گانه ميان وزارت صمت؛ معاونت علمي، فناوري و اقتصاد دانش‌بنيان رياست‌جمهوري؛ وزارت امور اقتصادي و دارايي؛ وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و صندوق نوآوري و شکوفايي در ...

آمادگي ايران براي ايجاد کريدور ترانزيتي فراگير بين اعضاي شانگهاي

معاون اول رئيس جمهور از آمادگي ايران براي ايجاد کريدور ترانزيتي فراگير بين اعضاي شانگهاي خبر داد.

تحولات تجاري در نيمه نخست سال ۱۴۰۲ بررسي شد

بانک مرکزي در راستاي ايجاد تعادل ميان سياست ارزي و تجاري کشور، طي شش ماهه نخست امسال مجموعه تدابيري را در دستور کار قرار داد.

انتشار فراخوان دريافت نظرات فعالان بازار سرمايه درمورد لايحه بودجه ۱۴۰۳

تهران - ايرنا - فراخوان سازمان بورس و اوراق بهادار بمنظور دريافت نظرات و پيشنهاد هاي فعالان و صاحبنظران درمورد لايحه بودجه سال ۱۴۰۳ منتشر شد.

فعاليت‌هاي اقتصادي و سياسي بين ايران و بلاروس

ايران و بلاروس در حوزه‌هاي اقتصادي، سياسي، محصولات و تجهيزات کشاورزي، پزشکي و ورزشي داراي ظرفيت توسعه همکاري هستند. همچنين بلاروس ظرفيت‌هايي در حوزه‌هاي صنعت خودروسازي، محصولات پتروشيمي، توليد چوب و کاغذ، مواد غذايي و روغن کلزا و همچنين در حوزه‌هاي گردشگري ...

وعده تعاملات بيشتر بخش‌خصوصي دو کشور

دنياي‌اقتصاد: سفير عربستان در تهران با بيان اينکه جمهوري‌اسلامي ايران کشور همسايه بسيار مهمي است و بسياري از پتانسيل‌‌‌‌‌‌‌ها را داراست، گفت: ايران و عربستان مزاياي نسبي بسيار زياد و اقتصاد پر رونق و خلاقي دارند و مي‌توانيم پروژه‌هاي مشترکي ...

بهبود شاخص‌هاي اقتصاد ايران فراتر از پيش‌بيني‌ها

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي در ديدار با مدير بخش خاورميانه و آسياي مرکزي صندوق بين‌المللي پول با اشاره به موفقيت‌هاي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران طي دو سال اخير، اجراي سياست تثبيت اقتصادي را متضمن بهبود شاخص‌هاي پولي و فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري اعلام کرد ...

رشد توليد و افزايش بهره‌وري لازمه رشد اقتصادي کشور است

ايسنا/فارس رئيس‌جمهور با بيان اين‌که براي رشد اقتصادي کشور بايد رشد توليد و افزايش بهره‌وري داشته باشيم، گفت: بايد بهره‌وري را بررسي کنيم که چه ميزان کار و چه ميزان روزآمد بودن کار وجود دارد و از تمام جهات اين موارد را بررسي کنيم.

خاندوزي: از دوران رشد اقتصادي صفر و سرمايه‌گذاري منفي عبور کرديم

تهران - ايرنا - وزير اقتصاد گفت: ما مي‌توانيم مطمئن باشيم از دهه‌اي که هم رشد و هم سرمايه‌گذاري در آن دچار توقف و عقبگرد بود، عبور کرديم. مسير رشد بلندمدت اقتصاد ايران وارد فاز جديد و مرحله‌ي جديدي شده است.

برنامه‌ريزي براي تجارت ۴۰۰ ميليون دلاري ايران و بلاروس تا ۱۴۰۴

رئيس کل سازمان توسعه تجارت ايران ابراز اميدواري کرد توافق‌هاي صورت گرفته در کميسيون مشترک ايران و بلاروس منجر به دستيابي به حجم تجاري ۴۰۰ ميليون دلاري دو کشور تا دو سال آينده شود.

بازار ويژه دانش بنيان‌ها در بورس افتتاح مي‌شود

 شاخص دانش بنيان در بازار سرمايه ارزش گذاري مي‌شود و اولين اوراق بدهي دانش بنيان‌ها نيز به زودي منتشر خواهد شد.

کاهش رشد نقدينگي و افزايش صادرات نويدبخش بهبود شرايط اقتصادي

يک نماينده مجلس گفت: کاهش رشد نقدينگي از ۴۰ درصد به ۲۷.۵ درصد و رشد صادرات غير نفتي و نفتي نويد دهنده بهبود اقتصاد کشور است.

تامين مالي طرح‌هاي زيرساختي ايران به دور از سياست زدگي

وزير امور اقتصادي و دارايي از بانک سرمايه‌گذاري زيرساخت آسيا خواست راه‌ها و ابزارهايي را براي حمايت از پروژه‌هاي کشورمان ابداع کند

بهبود نرخ سرمايه‌گذاري در بخش ساختمان از منفي ۹.۴ درصد به مثبت ۱.۷ درصد

جزئيات رشد اقتصادي ۶.۲ درصدي سه ماهه ابتدايي سال ۱۴۰۲ از سوي رئيس کل بانک مرکزي در جلسه رصد اقتصادي دولت تشريح شد.

مرکز آمار: رشد اقتصادي به ۷.۹ درصد رسيد

تهران – ايرنا – مرکز آمار اعلام کرد رشد اقتصادي کشور در فصل بهار امسال به ۷.۹ درصد افزايش يافت. متوسط رشد اقتصادي فصلي در دولت سيزدهم تاکنون ۴.۸ درصد بوده در حالي که در دولت دوازدهم زير صفر و در ۸ سال دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم به طور متوسط ۲.۵ درصد بود.

نرخ رشد اقتصادي مثبت براي هشتمين فصل متوالي

نرخ رشد اقتصادي مثبت براي هشتمين فصل متوالي همراه با بهبود شاخص‌هاي ديگر، نويد کاهش تورم و رشد پايدار اقتصاد کشور را مي‌دهد.

واگذاري ۵۹.۸ همت دارايي مازاد بانک‌هاي تحت مديريت وزارت اقتصاد

تهران- ايرنا- وزارت اقتصاد اعلام‌کرد: بانک‌هاي تحت مديريت وزارت اقتصاد در يک سال و ۱۰ ماه دولت سيزدهم، معادل ۱۰۹ درصد کل واگذاري‌هاي دولت قبل، نسبت به فروش دارايي‌هاي مازاد اقدام کرده اند.

تاثير ثبات بازار ارز در کسب‌وکارها

يک فعال صنفي گفت: ثبات بازار ارز علاوه بر کاهش انتظارات تورمي به حفظ و ايجاد اشتغال نيز کمک خواهد کرد.

افزايش ۱۰۰ ميلياردي سرمايه گذاري صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: افزايش سرمايه گذاري صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون از ۱۷۰ ميليارد تومان به ۲۷۰ ميليارد تومان در دولت سيزدهم انجام خواهد شد.

بودجه امسال مناطق آزاد چقدر است؟

تهران - ايرنا - معاون اول رئيس‌جمهور مصوبه بودجه سازمان‌هاي منطقه آزاد را به دستگاه‌هاي مربوطه ابلاغ کرد که در اين ميان چابهار با حدودا ۷ و کيش با ۴.۳ هزار ميليارد تومان بيشترين بودجه کل را به خود اختصاص داده‌اند.

۱۵۰ بسته سرمايه‌گذاري در منطقه ويژه اقتصادي پارسيان آماده شد

بندرعباس - ايرنا - مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي پارسيان گفت: هم‌اکنون ۱۵۰ بسته سرمايه‌گذاري در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي و توليدي در اين منطقه ويژه، آماده ارائه به سرمايه‌گذاران است.

در جلسه ستاد بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور چه گذشت؟

پنجمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه برنامه و بودجه سال ۱۴۰۳ کشور با حضور معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه تشکيل شد.

اتاق ايران به‌دنبال تدوين بودجه‌عملياتي

دنياي‌اقتصاد: رئيس اتاق ايران با تاکيد بر عزم هيات‌رئيسه جديد اتاق ايران براي هزينه‌‌‌‌‌کرد منابع اتاق در محل ماموريت‌‌‌‌‌هاي تعريف‌شده، گفت: براي سال‌آينده اتاق ايران و اتاق‌هاي سراسر کشور بودجه‌ ...

فرصت سرمايه‌گذاري ۶۴٨ هزار ميليارد توماني در مناطق آزاد

دبير شوراي عالي مناطق آزاد تاکيد کرد: تا به امروز ۶۴٨ هزار ميليارد تومان بسته سرمايه‌گذاري طراحي کرديم که در سايت مناطق آزاد قابل مشاهده است.

شاخص امنيت سرمايه‌گذاري روي رقم ۶.۸۲ باقي ماند

شاخص امنيت سرمايه‌گذاري در ايران روي رقم ۶.۸۲ باقي مانده است؛ طبق رتبه‌بندي شاخص ملي امنيت سرمايه‌گذاري، بهترين استان‌ها سمنان، خراسان جنوبي و هرمزگان هستند.

بخش‌هاي مختلف اقتصادي بيشتر وام گرفتند

طبق آمارهاي رسمي منتشر شده طي دو سال گذشته تامين مالي بخش‌هاي مختلف اقتصادي و توليد که عمدتا از طريق شبکه بانکي بوده، وضعيت بهتري نسبت به گذشته داشته است و مي‌توان به افزايش ۴۵.۳ درصدي تسهيلات به اين بخش‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ اشاره کرد.

ايجاد جهش در شرکت‌هاي دانش‌‌‌بنيان با تامين سرمايه

دنياي‌اقتصاد : رئيس مرکز توسعه فناوري‌‌‌هاي راهبردي با اشاره به فعاليت شرکت‌هاي بالغ دانش‌‌‌بنيان که روياهايي براي توسعه بازار و محصول خود دارند، ولي سرمايه لازم را ندارند، گفت: رويداد «نکست» با هدف ارتقاي فعاليت اين شرکت‌ها ...

ايران عضو دائم «بريکس» شد

معاون سياسي دفتر رئيس‌جمهور از عضويت دائم جمهوري اسلامي ايران در «بريکس» خبر داد.

پوشش ۱۰۰ درصدي اعتبارسنجي در شبکه بانکي

مهران محرميان معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي، داده‌هاي باز (open data) را يکي از مهم‌ترين حوزه‌هاي بانکداري ديجيتال معرفي کرد.

نرخ رشد اقتصادي کشور در دو سال گذشته به ۴.۸ درصد افزايش يافت

رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح کرد، متوسط نرخ رشد اقتصادي کشور در دو سال اول دولت سيزدهم به ۴.۸ درصد افزايش يافته است.

بازگشت رونق به صنايع تکميلي پتروشيمي در دولت سيزدهم

شرکت‌هاي پتروشيمي از دي‌ماه پارسال تا پايان تيرماه امسال ۳۵ هزار ميليارد تومان عرضه اعتباري را با هدف حمايت از صنايع محقق کردند.

فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري خوزستان به فعالان اقتصادي ۱۰ کشور جهان معرفي خواهد شد

اهواز - ايرنا - مشاور استاندار خوزستان در حوزه بازرگاني خارجي و اتصال بازرگانان و شرکت‌ها و کارخانجات توليدي به بازارهاي هدف گفت: فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري استان با حضور ۱۰ کشور جهان در يک همايش بين المللي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

موفقيت سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد ايران را تضمين مي‌کنيم

ايران متضمن موفقيت سرمايه گذاري فعالان اقتصادي خارجي درمناطق‌آزاد هفت گانه ايران بوده وهرگونه سرمايه‌گذاري دراين مناطق سودآور است.

تامين ۱۳۷۰ مگاوات برق توسط صنايع معدني

دنياي‌اقتصاد : حدود ۱۳۷۰ مگاوات ظرفيت نيروگاهي توسط شرکت‌هاي بخش معدن و صنايع معدني، با راهبري ايميدرو تا پايان امسال، به شبکه سراسري متصل مي‌شود.

رشد ۳۶ درصدي توليد صنايع نسبت به سال آخر دولت قبل

با وجود تداوم روند مثبت رشد توليد، شاهد نزولي شدن رشد توليد صنايع بورسي هستيم که دليل آن مسئله تقاضا و بازار است.

شرايط رکودي در دلار باعث رکود در بازار سرمايه شده است

محمد غفوري گفت: دو ماهي است که به تبع نزولي بودن دلار شرايط آن چنان رونقي نداريم و بازارسرمايه هم در اين وضعيت ريزشي است.

پيشنهاد دولت براي سهم اقتصاد دانش‌بنيان از توليد ناخالص داخلي تا پايان برنامه هفتم توسعه

رييس صندوق نوآوري و شکوفايي با اشاره به پيشنهاد دولت براي سهم هفت درصدي اقتصاد دانش‌بنيان از توليد ناخالص داخلي تا پايان برنامه هفتم توسعه، آينده کشور را در رشد اقتصاد دانش‌بنيان دانست و گفت: اهدافي چون نگهداشت نخبگان و صادرات با ...

دستور مخبر براي تدوين برنامه اجرايي تحقق حکمراني ريال

تهران- ايرنا- معاون اول رئيس جمهور بازيابي جايگاه پول ملي در برابر ارزهاي خارجي را در گرو حاکميت ريال دانست و دستور داد مصوبات و اقدامات مورد نياز براي تحقق اين حکمراني با تعيين دقيق وظايف سازمان‌ها در اين حوزه، به سرعت تهيه و تدوين شود.  

رئيس سازمان خصوصي سازي تغيير مي‌کند

تهران- ايرنا- «حسين قربان‌زاده»، رئيس سازمان خصوصي سازي با انتشار تصويري در فضاي مجازي اعلام کرد: روز شنبه ۳۱ تير ماه پايان حدود ۲۲ ماه مسئوليت بنده در سازمان خصوصي سازي است.

سخنگوي دولت: وزير صمت درباره جزييات ماجراي انتخابات اتاق بازرگاني اطلاع رساني خواهد کرد

سخنگوي دولت اعلام کرد: وزير صمت که مسئوليت عالي در شوراي نظارت بر اتاق بازرگاني دارد، درباره جزييات ماجراي انتخابات اخير اتاق بازرگاني به تفصيل اطلاع رساني خواهد کرد.

سرپرست جديد مرکز آمار ايران منصوب شد

با حکم رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور، جواد حسين زاده از رياست مرکز آمار ايران برکنار و داريوش ابوحمزه به عنوان سرپرست جديد منصوب شد.

نقش صندوق بازنشستگي کارکنان بانک‌ها در افزايش سرمايه گذاري در کشور

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي ضمن ابراز رضايت از عملکرد صندوق بازنشستگي کارکنان بانک‌ها در يک سال اخير، ابراز اميدواري کرد، اين صندوق بتواند با حفظ منافع و مصلحت بازنشستگان، نقش ويژه‌اي در امر سرمايه‌گذاري در کشور ايفا کند ...

به زودي شاهد اتفاقات خوب بين ايران و چين در حوزه‌هاي تجاري و سرمايه‌گذاري خواهيم بود

وزير امور اقتصاد و دارايي اعلام کرد که به زودي شاهد اتفاقات خوب بين ايران و چين در حوزه‌هاي تجاري و سرمايه‌گذاري خواهيم بود.

مازاد بودن ٧٨ هزار ميليارد تومان دارايي دولت نهايي شده است

رئيس سازمان خصوصي‌سازي تاکيد کرد: از مجموع دارايي‌هاي شناسايي شده، ۵۷ دارايي، با مساحت حدود ۸۱۳ هکتار، موارد ورود مجري است که راسا شناسايي شده است. اين اراضي و املاک در بهترين نقاط تهران و شهرهاي بزرگ هستند.

به جاي قيمت‌گذاري، فرمول‌گذاري خواهيم کرد

وزير اقتصاد تاکيد کرد: در حالي که سال گذشته هر روز يک بخشنامه صادر مي‌شد اما امسال صدور بخشنامه‌ها به هر يک روز در ميان رسيده است.

اقتصاد ايران همچنان بر مدار رونق

بر اساس جديدترين گزارش شامخ، هر چند ميزان انتظار براي رونق کاهش يافته، اما همچنان اقتصاد ايران بر مدار رونق حرکت مي‌کند.

صدور مجوز سرمايه‌گذاري ۱۷ هزار ميلياردي در مناطق آزاد

دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي از برنامه‌ريزي براي جذب سرمايه خارجي و داخلي در مناطق آزاد به ميزان ۴۳۰ هزار ميليارد تومان تا پايان امسال خبر داد و گفت: در ۴۵ روز گذشته ۷۹ پروژه در مناطق آزاد به مرحله صدور مجوز رسيده که ارزشي بالغ ...

۷۸۰ واحد صنعتي راکد در تهران داريم

دنياي‌اقتصاد: رئيس سازمان صنعت و معدن استان تهران از وجود ۷۸۰واحد صنعتي راکد در تهران خبر داد و گفت: تا پايان سال ۲۲۰واحد راکد را احيا مي‌‌‌کنيم. به گزارش خبرگزاري مهر، مهدي سيجاني در يک‌برنامه تلويزيوني با موضوع احياي واحدهاي صنعتي بيان کرد: در استان تهران ...

شکاف بين پس انداز و سرمايه‌گذاري

تهران- ايرنا- درصورتي که هزينه تامين سرمايه کمتر، دسترسي به سرمايه مناسب‌تر، بازدهي فعاليت‌هاي اقتصادي بالاتر، زيرساخت‌ها، عوامل نهادي و امنيت سرمايه‌گذاري بهبود يابد، انتظار مي‌رود شکاف بين پس‌انداز و سرمايه‌گذاري کاهش يابد.

ضرورت فعال‌سازي ديپلماسي دانش‌بنيان

رييس صندوق نوآوري و شکوفايي در ديدار با جمعي از مديران کل وزارت امور خارجه کشور تاکيد کرد: بين‌المللي‌سازي شرکت‌هاي دانش‌بنيان مستلزم داشتن رويکرد تخصصي در اين حوزه است، بنابراين در کنار ديپلماسي اقتصادي، علمي و فناورانه، بايد ديپلماسي دانش‌بنيان را هم ...

سرپرست معاونت امور حقوقي و مجلس وزارت اقتصاد منصوب شد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي طي حکمي «ذبيح اله سلماني» معاون توسعه مديريت و منابع وزارت اقتصاد را با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت امور حقوقي و مجلس اين وزارتخانه منصوب کرد.

راه‌اندازي سامانه پايش لحظه‌اي از توليد تا توزيع فرآورده‌هاي نفتي

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از اقدامات اين شرکت براي راه‌اندازي سامانه پايش لحظه‌اي از توليد تا توزيع فرآورده‌هاي نفتي خبر داد.

توضيحات خاندوزي در مورد انحراف منابع در برخي از بانک‌هاي خصوصي

وزير امور اقتصادي و دارايي در مورد انحراف چشمگير برخي از بانک‌هاي خصوصي در تسهيلات‌دهي نسبت به سپرده در برخي از استان‌ها توضيحاتي ارائه کرد.

جهش ۱۶ درصدي ظرفيت توليد نفت ايران تا پايان برنامه هفتم

بر اساس برنامه هفتم توسعه، ظرفيت توليد نفت از ۳ميليون و ۸۳۸ هزار بشکه فعلي به ۴ ميليون و ۴۵۰ هزار بشکه در پايان اين برنامه مي‌رسد.

ايران ۱.۵ميليارد دلار سرمايه مستقيم خارجي در ۲۰۲۲ جذب کرد

تهران- ايرنا- کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) از جذب ۱.۵ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي توسط ايران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و رتبه ايران از اين نظر را ۷۹ در جهان و ۴ در خاورميانه اعلام کرد.

اختصاص خط اعتباري جديد ۵۰۰ ميليون دلاري به دانش‌بنيان‌ها

رئيس‌کل بانک مرکزي از تخصيص خط اعتباري ۵۰۰ ميليون دلاري براي تامين نياز ارزي شرکت‌هاي دانش‌بنيان در سال‌جاري خبر داد.

فروش ۱۹ ميليارد دلاري نفت ايران در ۵ ماه

اداره اطلاعات انرژي آمريکا از درآمد ۱۹ ميليارد دلاري ايران از فروش نفت در ۵ ماهه نخست سال جاري ميلادي خبر داد.

راهکار جديد دولت براي تسويه با صندوق توسعه ملي

صندوق توسعه ملي پيش از اين آمادگي خود را براي سرمايه‌گذاري در ميادين نفتي اعلام کرده بود و برنامه هفتم توسعه درحالي به تصويب رسيد که يکي از بندهاي آن به اين موضوع اختصاص دارد و به دولت اجازه داده شده به منظور تسويه بدهي‌هاي خود به صندوق توسعه ملي از طريق وزارت نفت ...

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

بانک مرکزي در اين هفته به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۱۲۸۵.۳ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

چشم‌انداز رشد توليد و سرمايه‌گذاري روشن است

عضو اتاق بازرگاني ايران گفت: براساس آمار شاهد رشد چشمگيري در بخش توليد، صنعت و سرمايه گذاري بوديم که همچنان بايد تداوم داشته باشد.

صنعت پيشران رشد اقتصادي شد

جهش سهم بخش صنعت در رشد اقتصادي ۱۴۰۱ و رشد بالاي سرمايه‌گذاري در اين حوزه، پيام بازگشت ثبات اقتصادي را به بنگاه‌ها مخابره کرد.

رشد توليدات صنعتي در طول يکسال ۲.۳ برابر شد

معاون صنايع عمومي وزارت صمت گفت که رشد توليدات صنعتي از ۳.۳ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۷.۷ درصد در سال ۱۴۰۱ رسيده است که رشد ۲.۳ برابري را نشان مي‌دهد.

رشد سرمايه‌گذاري منفي ۶.۹ درصدي دهه ۹۰ به ۶.۷ درصد در سال ۱۴۰۱ رسيد

معاون اقتصادي بانک مرکزي آمار‌هاي مربوط به رشد اقتصادي سال ۱۴۰۱ اقتصاد ايران را تحليل کرد.

اصلاح بانک‌هاي ناتراز را شروع کرده‌ايم

رئيس جمهور گفت: بانک‌هاي ناتراز غيرقابل اصلاح آثار مخرب در اقتصاد دارند که برخورد با آن‌ها از ابتداي امسال آغاز شده است.

نرخ رشد اقتصادي سال ١٤٠١ منتشر شد

در سال ١٤٠١ رشته فعاليت‌هاي گروه کشاورزي ٤.۴-، گروه صنايع و معادن ۶.۴ و گروه خدمات ٤.٤ درصد نسبت به سال قبل، رشد داشته است.

رشد ۸۴.۳ درصدي سرمايه‌گذاري خارجي در دولت سيزدهم

تهران- ايرنا- بررسي آمارها نشان مي‌دهد حجم سرمايه‌گذاري خارجي از ابتداي فعاليت دولت سيزدهم تا فروردين امسال ۶ ميليارد و ۵۱ ميليون دلار بود که در مقايسه با مدت مشابه فعاليت دولت قبل ۸۴.۳ درصد رشد داشته است.

جهش توليد در بنگاه‌هاي بزرگ و خروج اقتصاد ايران از چاله سرمايه‌گذاري منفي

تهران - ايرنا - سخنگوي اقتصادي دولت از جهش چشم‌گير کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: بر اساس آخرين گزارش بانک مرکزي، در سال ۱۴۰۱ رشد کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي ۹.۶ درصد بود.

دستورالعمل مشوق مالياتي سرمايه‌گذاري در حوزه پسماند ابلاغ شد

تهران- ايرنا- رئيس‌کل سازمان امور مالياتي کشور، دستورالعمل مواد (۴) و (۵) قانون کمک به ساماندهي پسماندهاي عادي با مشارکت بخش غيردولتي را براي اجرا به اداره‌هاي کل امور مالياتي سراسر کشور ابلاغ کرد.

آغاز دوره جديد سرمايه‌گذاري مشترک بين ايران و عمان

وزير اقتصاد دوره جديد روابط اقتصادي ايران و عمان را دوره سرمايه گذاري مشترک بين دو کشور براي ايجاد پيوندهاي ماندگارتر برشمرد.

خاندوزي: کميته مشترک سرمايه‌گذاري بين ايران و عمان تشکيل مي‌شود

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي از امضاي يک توافقنامه جهت تشکيل کميته مشترک سرمايه‌گذاري بين ايران و عمان خبر داد.

فعال شدن پايگاه داده اعتباري براي فعالان اقتصادي

وزير امور اقتصاد و دارايي درمورد اعتبار سنجي فعالان اقتصادي گفت: با اصلاح آيين‌نامه، اطلاعات جديد همه فعالان اقتصادي را از شبکه ها و سامانه هاي مختلف دولت جمع کرديم و اميدواريم که بتوانيم تا پايان مرداد براي همه فعالان اقتصادي کشور اعتبارسنجي را با پارامترهاي به روز ...

امکان صادرات برق تجديدپذير براي سرمايه‌گذاران فراهم مي‌شود

معاون وزير نيرو با بيان اينکه با راه اندازي تابلو برق سبز امکان صادرات برق تجديد پذير براي سرمايه‌گذاران فراهم مي‌شود، گفت: تعهد داده مي‌شود که در شرايط پيک تابستان اين برق قطع نخواهد شد و همچنين امکان صادرات هم فراهم مي‌شود.

متن کامل لايحه برنامه هفتم توسعه منتشر شد

متن کامل لايحه برنامه هفتم توسعه جمهوري اسلامي ايران که در روز گذشته ۳۰ ارديبهشت ماه ۱۴۰۲ رونمايي شد، منتشر گرديد.

تضعيف ۶ ميليارد دلاري خالص حساب سرمايه ايران در ۹ ماهه ۱۴۰۱

معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق تهران طي گزارشي وضعيت حساب جاري، حساب خدمات و حساب سرمايه به همراه بدهي‌هاي خارجي ايران طي سال‌هاي 1396 الي 9 ماهه 1401 و اجزاي آن را مورد بررسي قرار داده است. اين گزارش همچنين به وضعيت تراز حساب جاري ايران در مقايسه با ساير اقتصادهاي ...

رئيس حوزه رياست سازمان برنامه و بودجه کشور منصوب شد

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور با صدور حکمي، مشاور و رئيس حوزه رياست سازمان برنامه و بودجه کشور را منصوب کرد.

تعيين‌‌‌تکليف بسته‌‌‌هاي سرمايه‌گذاري معدني همه استان‌ها تا نيمه نخست امسال

دنياي‌اقتصاد : مدير اجرايي طرح احيا، فعال‌‌‌سازي و توسعه معادن کوچک اعلام‌‌‌ کرد: بسته‌هاي سرمايه‌گذاري معدني همه استان‌ها تا نيمه نخست امسال تعيين‌تکليف مي‌‌‌شوند.

۱۶+۳ اقدام دولت براي مديريت بازار ارز و کنترل رشد نقدينگي

وزير اقتصاد از برنامه دولت و بانک مرکزي براي ۳+۱۶ اقدام در حوزه مديريت بازار ارز و کنترل رشد نقدينگي خبر داد.

وزارت اقتصاد: برنامه‌هاي دولت براي مهار تورم مکملند، نه متشتت

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام‌کرد: دولت بر مبناي مسيري که از ابتدا تاکنون پيموده، برنامه مهار تورم را در عين اصلاحات اقتصادي دنبال مي‌کند و طبيعي است که به اقتضاي شرايط برنامه‌ها ممکن است نياز به به‌روزآوري و اصلاح در جهت کارآمدي بيشتر ...

رشد ۴۹ درصدي درآمدهاي مالياتي در فروردين ۱۴۰۲

تهران - ايرنا - رييس کل سازمان امور مالياتي کشور گفت: در فروردين امسال بيش از ۴۳ هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي وصول شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل (حدود ۲۹ هزار ميليارد)، رشد ۴۹ درصدي را نشان مي‌دهد و اين موضوع بيانگر عزم و اراده اين سازمان در جهت تامين درآمدهاي ...

رئيس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي مطرح کرد:ضرورت اتصال ترانزيتي ايران به عراق - سوريه و مديترانه

رئيس کل سازمان سرمايه خارجي در صدر هياتي تخصصي و کارشناسي به منظور بهره‌برداري از گذرگاه مرزي بوکمال - القائم و توسعه همکاري‌هاي کشورمان در صنعت برق، به سوريه سفر کرد.

صندوق حمايت از پژوهش‌هاي اقتصادي تاسيس مي‌شود

وزير امور اقتصادي و دارايي از افتتاح صندوقي به منظور حمايت از پژوهش‌هاي مرتبط با سياستگذاري در حوزه اقتصاد در آينده نزديک خبر داد.

انتصابات جديد در سازمان برنامه و بودجه

تهران- ايرنا- رييس سازمان برنامه و بودجه کشور طي احکام جداگانه‌اي، سرپرست معاونت اقتصادي، سرپرست امور طرح‌هاي کلان، سرپرست امور آمايش سرزمين و توسعه منطقه‌اي، سرپرست امور درآمدها، تعهدات دولت و يارانه‌هاي سازمان برنامه و بودجه را منصوب کرد.

رشد نقدينگي در سال ۱۴۰۱ به ۳۰ درصد کاهش يافت

تهران- ايرنا- پس از سه سال افزايش مداوم رشد نقدينگي طي سال‌هاي ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰، بانک مرکزي با همکاري دولت در سال ۱۴۰۱ توانست رشد نقدينگي را که مهمترين متغير در کنترل تورم است، در مسير رسيدن به ميانگين بلندمدت اين متغير قرار دهد بگونه‌اي که رشد نقدينگي با ۹ واحد درصد ...

گزيده آمارهاي اقتصادي بهمن ۱۴۰۱ را منتشر شد

جداول گزيده آمارهاي اقتصادي مربوط به بهمن ماه سال ۱۴۰۱ توسط بانک مرکزي منتشر شد.

سرمايه‌گذاري ۷۵ هزار ميلياردي صنايع اصفهان براي انتقال آب دريا

اصفهان- مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: رقم سرمايه‌گذاري در فاز اول پروژه انتقال آب درياي عمان به اصفهان ۲۵ هزار ميليارد تومان و در فاز دوم براي تجهيزات ۵۰ هزار ميليارد تومان است.

با تصويب و اجراي ماليات برعايدي سرمايه، سرمايه گذاري در توليد جذاب مي‌شود

نماينده مردم کرمانشاه گفت: با عملياتي شدن قانون ماليات بر عايدي سرمايه، سرمايه گذاري در بخش توليد و مولد جذابيت پيدا مي‌کند.

رشد ۹۴.۲ درصدي پرداخت‌هاي عمراني

تهران- ايرنا- وزارت اقتصاد اعلام کرد: در حالي که در طول دو دهه اخير هيچ‌گاه ۱۰۰ درصد اعتبارات عمراني مصوب بودجه پرداخت نشده، اما در سال ۱۴۰۱ رقمي بيش از ۱۰۵.۲ درصد از بودجه مصوب در بخش عمراني تامين شده است.

سرمايه بانک‌هاي دولتي ۱٠۷ هزار ميليارد تومان افزايش يافت

وزير اقتصاد گفتک اتفاق خوبي هم در سال گذشته در تراز بودجه‌اي رخ داد و ۱٠۷ هزار ميليارد تومان سرمايه بانک‌هاي دولتي افزايش يافت.

ايران بيست و دومين اقتصاد بزرگ دنيا در سال ۲۰۲۲ شد

تهران- ايرنا- صندوق بين‌المللي پول از افزايش ۱۴۱ ميليارد دلاري توليد ناخالص داخلي ايران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و اقتصاد ايران را در اين سال به ‌عنوان بيست و دومين اقتصاد بزرگ دنيا معرفي و اعلام کرد: چين بزرگ‌ترين اقتصاد دنيا در سال گذشته ميلادي است.

سرمايه‌گذاري غير مستقيم تقويت شد

رئيس سازمان بورس گفت: اتفاقات سال ۹۹ باعث شناسايي نقاط ضعف در زير ساخت بازار سرمايه شد که به سمت اصلاح آن رفته‌ايم.

پيش‌بيني بانک جهاني از رشد ۲ درصدي اقتصاد ايران در ۲۰۲۳

تهران- ايرنا- بانک جهاني با اعلام اينکه ۱۵ کشور خاورميانه و شمال آفريقا در سال ۲۰۲۳ رشد اقتصادي کمتري نسبت به سال قبل خواهند داشت رشد اقتصادي ايران براي اين سال را ۲ درصد پيش‌بيني کرد.

اصلاح قوانين و بهبود فضاي کسب و کار، لازمه رشد توليد

کارشناس و تحليلگر اقتصادي گفت: لازمه رشد و جهش توليد، تغيير قوانين يا نوسازي قوانين در راستاي بهبود فضاي کسب و کار است.

رشد چشمگير بخش صنعت و رکورد جديد اشتغال در صنعت

وزير صمت اظهار کرد: سال گذشته ۳۲۰۰ واحد جديد به بهره‌برداري رسيد و ۱۶۰۰ واحد تعطيل هم فعال شدند.

دستيابي به بالاترين رشد بخش صنعت در شش ساله گذشته

محمد مهدي برادران گفت: رشد بخش صنعت در پاييز امسال به ۱۱.۶ درصد افزايش يافته که بالاترين رقم از ابتداي سال ۱۳۹۶ به بعد است.

فرصت ويژه سرمايه‌گذاري در شهرک‌ها و نواحي صنعتي

معاون وزير صمت گفت: ۲۷۲ سرمايه‌گذار خارجي در شهرک‌هاي صنعتي کشور فعال و حدود ۱۱ هزار نفر در واحد‌هاي صنعتي آن‌ها مشغول به کارند.

برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي ايران و عراق

وزير امور اقتصادي و دارايي که به منظور برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي ايران و عراق به اين کشور سفر کرده با استقبال رسمي وزير تجارت عراق وارد بغداد شد.

دست پر دولت در مواجهه با تورم

تهران- ايرنا- وزارت اقتصاد اعلام کرد: دولت سيزدهم در عرصه اقتصاد با دو رويکرد هم‌زمان پيشبرد طرح‌هاي تحولي در اقتصاد و کنترل موتورهاي تورم‌زا، برنامه‌هاي خود را به پيش برد، اما در اين ميان اخلال در انجام اين برنامه‌ها، اغتشاشات در کشور و ناآرامي‌هايي که به ...

سهم عمده صنعت در رشد ۹ ماهه ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- بررسي گزارش مرکز آمار از رشد اقتصاد کشور در ۹ ماه نخست سال جاري نشان مي‌دهد بخش‌هاي صنعتي کشور پيشتازان رشد بوده‌اند و همچنين صادرات و مصرف خصوصي دو عامل مهم رشد اقتصاد کشور در اين مدت بوده است.

ابزارهاي سرمايه‌گذاري مردم متنوع مي‌شود

حمايت هدفمند از توليد ملي، مقابله با مفاسد اقتصادي و توزيع عادلانه فرصت‌ها، سه محور فعاليت‌هاي وزارت اقتصاد در دولت سيزدهم است.

رتبه ۵۵ ايران در شاخص عملکرد رقابت صنعتي

بر اساس آخرين گزارش سازمان توسعه صنعتي ملل متحد، رتبه ايران در شاخص عملکرد رقابت صنعتي در سال ۲۰۲۰ از ۱۵۴ کشور، ۵۵ بوده است.

جهت‌دهي اطلاعات آزاد به محيط کسب و کار

دنياي‌اقتصاد : براساس ماده ۳۰ قانون بهبود مستمر محيط کسب‌وکار، وزارت امور اقتصادي و دارايي مکلف شده است با همکاري معاونت ذي‌ربط رئيس‌جمهور، با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود نسبت به اصلاح و ارتقاي پايگاه اطلاعات قوانين و مقررات مرتبط با محيط ...

خلق پول بانکي کنترل شد

خاندوزي گفت: دولت براي اولين بار کنترل مقداري ترازنامه بانک‌ها را انجام داد و خلق پول بانکي را کنترل کرد.

همايش بزرگ تجاري و سرمايه‌گذاري ايران و قطر برگزار مي‌شود

مديرکل دفتر عربي و آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران از برگزاري همايش بزرگ تجاري و سرمايه‌گذاري ايران و قطر خبر داد.

۲۷۰۰ فرصت سرمايه گذاري در کشور شناسايي و ثبت شده است

زنجان - ايرنا - معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه‌اي وزارت کشور گفت:حدود ۲ هزار و ۷۰۰ مورد فرصت‌ سرمايه‌گذاري در کشور شناسايي و در سامانه مرکز خدمات ثبت شده است.

آغاز ماراتن انتخابات اتاق

دنياي‌اقتصاد : سوت آغاز ماراتن رقابت‌هاي انتخاباتي اتاق بازرگاني روز گذشته به صدا درآمد و ائتلاف‌هاي حاضر قاعدتا بايد تبليغات را آغاز مي‌کردند؛ اما اين دوره تفاوت مهمي با دوره‌هاي قبل دارد. ليست بيشتر ائتلاف‌ها هنوز نهايي نشده است و سرليست‌ها ...

جهش نرخ اي تي اس در سامانه بانک مرکزي

بر اساس اعلام سامانه بانک مرکزي نرخ محاسباتي ارز در گمرک با افزايش ۳۰ درصدي مواجه شده است که اين موضوع تبعات منفي در حوزه قيمت کالاهاي وارداتي اعم از اقلام اساسي و ضروري مردم خواهد داشت.

سيگنال‌دهي اشتباه، مانع رشد چند برابري دانش‌بنيان‌ها

عشقي گفت: پيشرفت صنعت به‌ويژه صنايع دانش‌بنيان فخرآفرين است؛ اما متاسفانه مناسبات و سياست‌هاي اشتباه در حوزه مصرف و سرمايه‌گذاري باعث شده که دستاوردهاي آن‌ها ديده نشود.

ثبات ارز در مدار سياستگذار

دنياي‌اقتصاد : در نشست شوراي گفت‌‌‌‌‌‌وگو مقرر شد تا دبيرخانه شوراي گفت‌‌‌‌‌‌وگو در راستاي مديريت بازار ارز و قيمت‌هاي داخلي، ظرف ۴۸ساعت بسته پيشنهادي و راهکارهاي خود را ارائه دهد. البته شافعي رئيس اتاق بازرگاني ايران ضمن ...

مولدسازي دارايي‌هاي دولت؛ هم قانوني و هم ضروري

تهران- ايرنا- وزارت اقتصاد اعلام کرد: مولدسازي دارايي‌هاي دولت علاوه بر اينکه مستند به تکليف قانوني بودجه‌هاي سنواتي است، شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا، موضوع مولد سازي دارايي‌هاي دولت را بر مبناي مطالبه مقام معظم رهبري و البته يک ضرورت بر زمين مانده اقتصادي ...

تصويب بسته پيشنهادي بانک مرکزي براي اختيار مهار قيمت ارز

تهران - ايرنا - بسته پيشنهادي بانک مرکزي براي دريافت اختيارات لازم با هدف مهار قيمت ارز و حفظ ارزش پول ملي در جلسه شوراي‌عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا بررسي و مورد تصويب قرار گرفت.

دلار چقدر ارزان مي‌شود؟

در پي تصويب بسته پيشنهادي بانک مرکزي براي دريافت اختيارات لازم براي مهار قيمت ارز و حفظ ارزش پول ملي، به نظر مي‌رسد روند کاهشي قيمت دلار در روزهاي آتي ادامه داشته باشد.

سران قوا با اختيارات جديد بانک مرکزي در مهار قيمت ارز موافقت کردند

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: بانک مرکزي مجموعه اي از اختيارات جديد براي مداخله ارزي را در شوراي سران قوه اعلام کرد که با آن موافقت شد.

راه‌چاره براي ارزهاي صادراتي

دنياي‌اقتصاد : سيد‌رضا فاطمي‌امين در جلسه ويژه‌‌‌‌‌اي که با حضور مديران شرکت‌هاي بزرگ صنعتي و معدني و مسوولان ارزي بانک‌مرکزي در وزارت صمت برگزار شد، تاکيد ويژه دولت بر پيگيري بازگشت ارزهاي صادرکنندگان بزرگ و عرضه آن در مرکز مبادله ارز ...

کاهش ۶ هزار ميليارد توماني درآمد دولت با اضافه شدن ۷ معافيت مالياتي به لايحه بودجه

کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي ۷ معافيت جديد مالياتي به لايحه بودجه اضافه کرده است که براين اساس به نظر مي‌رسد که باتوجه به رديف‌هاي بودجه، حدود ۶ هزار ميليارد تومان از درآمدهاي دولت کاسته شده است.

فرمول رونق در بخش معدن

دنياي‌اقتصاد : معادن در ايران مي‌توانند با کلان‌نگري، توسعه ساير زنجيره‌هاي فولادي، نقش‌آفريني بخش‌خصوصي در معادن و زنجيره‌هاي فولاد، ارتقا يابند. اين موضوعي است که در نشست کميته راهبردي رويداد جامع معدن و صنايع معدني به آن پرداخته ‌شد. ...

تراز بودجه؛ پايان يک دهه دست‌اندازي به منابع بانک مرکزي

عملکرد ۱۱ ماهه بودجه ۱۴۰۱ نشان از عملکرد موفق دولت در تراز بودجه دارد، همچنين درآمد‌هاي واريزي به خزانه ۶۰ درصد افزايش يافته است.

ايران نقش تامين‌کننده پايدار را در صنايع چين بازي مي‌کند

عضو کميسيون تجارت خارجي خانه صنعت، معدن و تجارت ايران گفت: چين اولين مصرف کننده انرژي در جهان است و ايران انرژي چين را تامين مي‌کند.

اصلاحيه ماده‌ ۱۲ آيين‏‌نامه‌ اجرايي قانون جهش توليد دانش‏‌بنيان ابلاغ شد

تهران- ايرنا- رييس کل سازمان امور مالياتي کشور، اصلاحيه ماده ۱۲ آيين نامه اجرايي بند «ت» ماده ۱۱ قانون جهش توليد دانش بنيان مصوب ۱۴۰۱ موضوع مصوبه هيات وزيران را جهت اجرا به ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور ابلاغ کرد.

رشد دو رقمي سرمايه‌گذاري در ماشين‌آلات در نيمه نخست ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- با مجموعه سياست‌هاي دولت، روند سرمايه‌گذاري در دو سال اخير بهبود يافته به طوري که در نيمه نخست امسال، رشد سرمايه‌گذاري در حوزه ماشين‌آلات دورقمي بوده است.

مثلث خطر محيط کسب‌وکار

دنياي‌اقتصاد : محيط کسب‌وکار در پاييز نسبت به فصل قبل، نامساعدتر شد. بررسي نتايج پايش ملي محيط کسب‌وکار در فصل پاييز ۱۴۰۱ نشان مي‌دهد اين شاخص، بعد از بهبود نسبي در فصل تابستان، بار ديگر تحت‌تاثير موانع و عوامل تکراري نامساعدتر شده و به ۰۵/ ۶ رسيده ...

رشد اقتصادي ۳.۶ درصد

بر اساس نماگر‌هاي اقتصادي بانک مرکزي نرخ بيکاري در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۱ به ۸.۹ درصد رسيد.

دولت با مولدسازي دنبال رشد اقتصادي است

ميزگرد مولد سازي با حضور کارشناسان اقتصادي در خبرگزاري مهر برگزار شد که کارشناسان معتقدند که اجراي اين طرح مي‌تواند باعث رشد اقتصادي شود.

تأمين مالي صنعت همچنان معطوف به نظام بانکي؛

ارزيابي عملکرد برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در بخش صنعت نشان مي‌دهد که در سال ۱۳۹۹ و پنج ماهه اول ۱۴۰۰ سهم منابع تامين مالي بخش صنعت از نظام بانکي ۷۸ درصد، بازار سرمايه ۱۸، اعتبارات عمراني ۳ و سرمايه‌گذاري خارجي يک درصد است.

نياز به تسهيل اعتبارسنجي شرکت هاي دانش بنيان براي اخذ تسهيلات

سيد احسان خاندوزي گفت: اعتبار سنجي شرکت‌هاي بنيان بوده و در اين زمينه نيازمند تحول جدي هستيم و اگر اتفاق و تحولي در اين زمينه رخ دهد مي‌توان تحولي در شرکت‌هاي دانش بنيان مشاهده کرد.

۹۷ درصد منابع بودجه عمومي امسال دولت محقق شد

منابع عمومي بودجه ۹۵.۵ درصد نسبت به مصوبه مجلس و ۹۷ درصد نسبت به لايحه دولت محقق شده است.

رياست اتاق‌ها به چه کساني مي‌رسد؟

دنياي اقتصاد : تعداد زيادي از روساي اتاق‌هاي بازرگاني شهرستان‌ها به موجب آيين‌نامه فعلي ديگر امکان تکيه زدن بر کرسي رياست را ندارند. نمايندگان دوره فعلي تلاش کردند تا محدوديت دو دوره‌اي رياست برداشته شود، اما با مخالفت شوراي عالي نظارت، همچنان ...

تقاضاي نفت ايران از توليد جلو زد

صنعت نفت ايران پس از گذر از فزاز و نشيب‌هاي متعدد در سال‌هاي گذشته اکنون به شرايط نسبتا مطلوبي دست يافته تا جايي که طبق گفته‌هاي وزير نفت فروش نفت سبک ايران بيشتر از توليد است و آنطور که کارشناسان مي‌گويند مي‌توان به آينده اين صنعت اميدوار بود.

پيش‌بيني رشد ۲ درصدي اقتصاد ايران در ۲۰۲۳

صندوق بين المللي پول پيش بيني رشد ۲ درصدي براي اقتصاد ايران در سال ۲۰۲۳ خبر داد.

خاندوزي: دارايي راکد دولت با مولدسازي به سرمايه‌گذاري جديد تبديل مي‌شود

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: مصوبه مولدسازي دارايي دولت، سرمايه راکد دولت را به سرمايه‌گذاري جديد تبديل و به رفع عقب افتادگي پروژه‌هاي عمراني کمک مي‌کند. 

«عليرضا رضوانپور» مديرکل نظارت بر ذيحسابي‌ها شد

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي با صدور حکمي عليرضا رضوانپور را به سمت مدير کل نظارت بر ذيحسابي‌ها منصوب کرد.

روس‌ها بزرگترين سرمايه‌گذار در ايران هستند

معاون وزير اقتصاد اظهار داشت: روس‌ها بزرگترين سرمايه گذار در ايران هستند و از اين ميزان سرمايه‌ اعلام شده سهم روس‌ها در ايران ٢.٧ ميليارد دلار بوده که اين ميزان سرمايه‌ را براي دو پروژه نفتي وارد کشور کرده‌اند.

اتصال ۸۹ درصد مجوزهاي کشور به درگاه ملي مجوزها

تهران- ايرنا- مرکز ملي بهبود محيط کسب وکار اعلام کرد: با اتصال پروانه هاي کسب به درگاه ملي مجوزها، سهم اتصال مجوزها به ۸۹ درصد کل مجوزهاي کشور رسيد.

هر روز تعطيلي ۲۴۰۰‌ميليارد‌تومان خسارت مالي دارد

يزد- محمودرضا رحماني : دوازدهمين کنفرانس ملي بهره‌وري با محوريت «بهره‌وري و تصميمات سرنوشت‌ساز» براي نخستين‌بار در خارج از پايتخت و در استان يزد برگزار شد و معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان امور استخدامي از خسارت ۲۴۰۰‌ميليارد‌توماني ...

بررسي بايدها و نبايدهاي مولدسازي دارايي‌هاي دولت در هم‌انديشي وزير اقتصاد با اقتصاددانان

تهران- ايرنا- نشست هم‌انديشي اقتصاددانان با وزير امور اقتصادي و دارايي و معاون اقتصادي رئيس جمهور درباره بايدها و نبايدهاي مولدسازي دارايي‌هاي دولت برگزار و اعلام شد که افزايش رشد اقتصادي، بهره‌وري، نگاه اميدوارانه به اقتصاد و خروج از انجماد نتايج مولدسازي ...

تفويض اختيار به استانداري‌ها براي توازن منابع و مصارف بانک‌ها ضرورت دارد

شيراز-ايرنا- عضو کميسيون اقتصادي و رئيس مجمع نمايندگان استان فارس در مجلس شوراي اسلامي گفت: براي توسعه بخش توليد و صنعت و رونق اين بخش در استان‌ها بايد اختيارات خاص به استانداري‌ها اعطا شود تا بتوانيم توازن را بين منابع و مصارف بانکي ايجاد کنيم.

سامانه «تراز» وزارت اقتصاد رونمايي شد

آيين تجليل از فعالان پيشتاز اقتصاد ايران و رونمايي از سامانه تشخيص و تشويق فعالان اقتصادي قانونمند و خوش حساب «تراز» امروز با حضور معاون اول رئيس‌جمهور، وزير امور اقتصادي و دارائي، رئيس‌کل گمرک، رئيس سازمان امور مالياتي و جمعي از فعالان اقتصادي برگزار شد.

بودجه کدام وزارتخانه‌ها سال آينده افزايش مي‌يابد؟

طبق گفته عضو کميسيون تلفيق بودجه سال ۱۴۰۲، بودجه چهار وزارتخانه در سال آينده افزايش خواهد يافت.

«شفافيت تسهيلات» از لايحه بودجه حذف شد؟

براي اولين بار در قانون بودجه ۱۴۰۱، مجلس حکمي در خصوص شفافيت تسهيلات کلان و اشخاص مرتبط بانکي و انتشار عمومي آن تصويب کرد.

لايحه بودجه ۱۴۰۲ در راستاي حمايت از توليد تدوين شده است

تهران- ايرنا- يک کارشناس اقتصادي با تاکيد بر اينکه لايحه بودجه ۱۴۰۲ به خوبي تدوين شده و در راستاي کمک به رشد توليد است، گفت: بدهي‌هاي دولت يازدهم و دوازدهم موجب شده تا در دولت سيزدهم تدوين برنامه مناسب سخت و محدود باشد.

۲۰ درصد تسهيلات صندوق توسعه ملي به نهاد‌هاي عمومي غير دولتي مي‌رسد

اعطاي تسهيلات به شرکت‌هايي که حداقل ۸۰ درصد سهام آن به‌صورت مستقيم به اشخاص حقيقي برسد مجاز است و مابقي توسط صندوق تامين مي‌شود.

کدام صنعت ايراني بيشترين رونق را دارد؟

اتاق بازرگاني تهران در جديدترين گزارش خود به بررسي وضعيت صنايع مختلف کشور از ابتداي دهه ۹۰ تا نيمه سال جاري پرداخته است.

۳ منبع قانوني براي تامين اعتبار ۱۰۰ هزار ميليادي صندوق نوآوري اعلام شد

معاون توسعه صندوق نوآوري و شکوفايي با اشاره به شرايط تورمي و افزايش هزينه‌هاي شرکت‌هاي دانش بنيان، گفت: امروز اگر بخواهيم صندوق وضعيت سابق خود را داشته باشد، بايد سرمايه اوليه آن ۱۲۰ هزار ميليارد تومان باشد؛ از اين رو با تصويب اختصاص ۱۰۰ هزار ميليارد تومان به اين ...

جزييات رشد ۳ درصدي اقتصاد ايران در نيمه نخست ۱۴۰۱

گزارش بانک مرکزي در خصوص رشد ۳ درصدي اقتصاد ايران در نيمه نخست امسال در ستاد هماهنگي اقتصادي دولت ارائه شد.

دروغ بزرگ کسري ۴۰۰ هزار ميليارد توماني

تهران- ايرنا- سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: بر اساس عملکرد نه‌ماهه سال جاري، بودجه با هيچ‌گونه کسري مواجه نبوده و پيش‌بيني وصول منابع و مصارف تا پايان سال نشان مي‌دهد که بيش از ۹۷ درصد منابع وصول و مصارف نيز در اين سقف انجام خواهد شد.

بيلان شاخص‌هاي صنايع در آذر

دنياي‌اقتصاد : ميزان صادرات کالا، موجودي مواد اوليه خريداري‌شده و ميزان سفارش‌هاي جديد مشتريان در شامخ صنعتي آذر‌ماه که مرکز پژوهش‌‌‌هاي اتاق بازرگاني ايران منتشر مي‌کند، افت داشته است. شايد به همين دليل است که انتظارات توليد در‌ ماه ...

تازه‌ترين آمار احياي واحدها و کارخانه‌هاي راکد و نيمه فعال

در راستاي اجراي سياست فعال‌سازي واحدها و کارخانه‌هاي تعطيل شده و راه اندازي مجدد خطوط توليد، ۲۷۰۰ واحد اقتصادي در کشور احيا شده و ۴۰۰۰ واحد اقتصادي راکد و نيمه فعال تا پايان سال احيا خواهند شد.

انتشار عمومي صورت‌هاي مالي ۲۰۷ شرکت دولتي

وزارت امور اقتصادي و دارايي امروز صورت‌هاي مالي ۲۰۷ شرکت دولتي را به صورت عمومي در کدال منتشر کرد.

مطالبات صندوق توسعه ملي از نيروگاه‌ها امسال اخذ مي‌شود

تهران- ايرنا- عضو هيأت عامل و معاون بانکي و اعتباري صندوق توسعه ملي گفت: اقدامات لازم براي دريافت مطالبات صندوق توسعه ملي از نيروگاه‌ها انجام شده و منتظر ابلاغ وزير نيرو هستيم و اين مطالبات امسال اخذ مي‌شود.

رشد ۶.۶ درصدي توليد کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي در نيمه اول امسال

شاخص کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي در۶ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۶ درصد رشد داشته است.

ماليات بر عايدي سرمايه چه زماني اجرا مي‌شود؟

رييس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ريزي مالياتي کشور توضيحاتي را درمورد زمان اجراي طرح ماليات بر عايدي سرمايه که روز گذشته در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد، ارائه کرد.

تزريق ۴۳ هزار ميليارد تومان براي سرمايه گذاري طي يک سال اخير

معاون وزير اقتصاد گفت: طي يک سال اخير حدود ۴۳ هزار ميليارد تومان منابع بانکي و منابع تبصره ۱۸ به پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري در اقصي‌نقاط کشور تزريق شد.

شوراي‌ عالي اقتصادي بر تأمين سريع نياز ارزي فعالان اقتصادي تأکيد کرد

تهران- ايرنا- اعضاي شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قوا بر ضرورت تأمين نيازهاي ارزي بخش‌هاي مختلف کشور از جمله فعالان اقتصادي تأکيد کردند.

۱.۴ ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي تبديل به ريال شد

مدير بانکي و اعتباري صندوق توسعه ملي گفت: از ۱.۵ ميليارد دلاري که بايد براي حمايت از اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري هزينه مي شد تاکنون ۱.۴ ميليارد دلار تبديل به ريال شده است.

اتصال صد درصدي ۱۰ دستگاه به درگاه ملي مجوزها

با گذشت ۱۰ ماه از الزام دستگاه‌ها به صدور مجوز‌ها از طريق درگاه ملي مجوزها، ۱۰ دستگاه به صورت ۱۰۰ درصدي به اين درگاه متصل شدند.

تداوم حمايت مالياتي دولت سيزدهم از بخش توليد با کاهش ۷درصدي نرخ ماليات در سال آينده

رونق توليد از مهم‌ترين رويکردهاي دولت سيزدهم است و براي دومين سال پياپي قرار است نرخ ماليات از بخش توليدي کشور ۷ درصد کاهش يابد.

درگاه ملي مجوزها اولين مجوز ثبت محور را به جاي دستگاه صادر کرد

تهران- ايرنا- رييس مرکز ملي بهبود فضاي کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: نخستين مجوز ثبت محور در درگاه ملي مجوزها به جاي وزارت ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي که مربوط به مجوز خانه مسافر بود از سوي اين درگاه صادر شد.

فعاليت ۹۸ درصدي بخش خصوصي در صنعت غذايي کشور

دنياي‌اقتصاد : مديرکل دفتر صنايع تبديلي و غذايي وزارت جهاد کشاورزي گفت: ۹۸‌درصد صنعت غذايي کشور اعم از توليد، صنايع تبديلي و صادرات متعلق به بخش خصوصي است. به گزارش صداوسيما، چنگيز اسفندياري اظهار کرد: صنايع تبديلي و تکميلي کشور از لحاظ احداث و فعاليت ...

تفاهم نامه تأمين مالي دانش بنيان ها

سفر وزير اقتصاد به سيستان و بلوچستان و تصميمات آن، بخشودگي جرائم بيمه شخص ثالث، امضاي تفاهم نامه تأمين مالي دانش بنيان، تغيير رئيس کل گمرک از مهمترين اخبار اقتصاد کلان در اين هفته بود.

امضا ۱۷ سند همکاري در آخرين سفر مقامات تاجيکستان به ايران

وزير نيرو گفت: تاکنون ايران و تاجيکستان ۱۴ کميسيون برگزار کرده و اسناد مختلفي به امضا رسيده است،اما در آخرين سفر مقامات تاجيکي به ايران ۱۷ سند همکاري به امضا رسيد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزير نيرو در پانزدهمين اجلاس کميسيون مشترک اقتصادي جمهوري ...

معاون وزير اقتصاد: ۱۲۰۰ مجوز کسب و کار حذف مي شود

معاون وزير اقتصاد با بيان اينکه ۱۴۰۰ شرط صدور مجوز ناهنجار است، گفت: تقريباً حدود ۱۲۰۰ شرطي که رويه داخلي يا سندي نداشته را از شروط دريافت مجوز توسط مردم در هيأت مقررات‌زدايي حذف خواهيم کرد.

جلوگيري از دلالي ارز چشم‌انتظار تصويب «ماليات بر عايدي سرمايه»

يک راه اساسي براي جلوگيري از جوسازي دلالان ارزي، بستن ماليات بر سوداگري است که در انتظار تصويب در مجلس قرار دارد.

بزرگ‌ترين واگذاري تاريخ خصوصي سازي بر اساس اهليت سنجي خريدار انجام شد

تهران- ايرنا- پاشنه آشيل واگذاري‌هايي که در گذشته با بحران مواجه شدند، فقدان اهليت خريدار بود، اما بزرگ‌ترين واگذاري تاريخ خصوصي سازي کشور يعني مزايده تاريخي بلوک ۱۲ درصدي هلدينگ خليج فارس با اهليت سنجي، مبتني بر رقابت و ۳۲ درصد بالاتر از قيمت پايه صورت گرفته است ...

خاندوزي: ۲۵۳ مانع صدور مجوز کسب و کار رفع مي‌شود

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: کمتر از يک ماه آينده ۱۸۳ شرط زائد و مانع صدور مجوز کسب و کار توسط هيات وزيران و ۷۰ شرط که مصوبه مجلس شوراي اسلامي بود ابطال و رفع مي‌شود.

به گزارش ايرنا، سيد احسان خاندوزي روز دوشنبه در هفتادمين جلسه هيات مقررات زدايي و ...

نرخ تورم براي دهک‌هاي مختلف اعلام شد

طبق اعلام مرکز آمار، نرخ تورم کل کشور در آبان امسال ۴۴ درصد است که در دهک‌هاي مختلف هزينه‌اي در اين بازه زماني ٤١.٧ درصد براي دهک­­ دهم تا ٥٠.٢ درصد براي دهک­ اول نوسان دارد.

اجراي قانون تسهيل صدور مجوزها ۱۸۰۰ امضاي طلايي را از بين مي‌برد

نماينده مجلس يازدهم توضيح داد: يکي از اقدامات افتخار آميز مجلس يازدهم که مي‌تواند بيش از هزار و ۸۰۰ امضاي طلايي را از بين ببرد قانون تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار است.

بزرگ‌ترين فرصت سرمايه‌گذاري تا ۱۵ سال آينده/ چرا صادرات ايران به عراق کم شد؟

عراق تا ۱۵ سال ديگر بزرگ‌ترين منطقه سرمايه‌گذاري اقتصادي خواهد بود و اين فرصت خوبي براي سرمايه‌گذاران ايراني است.

کاهش قابل توجه بهاي توليدکننده

تورم توليدکننده بخش معدن در تابستان امسال نسبت به بهار ۱۴ واحد درصد و بخش صنعت ۱۶.۲ واحد درصد در همين بازه زماني کاهش يافته است.

وزارت اقتصاد:‌ دولت در ميدان است و براي ثبات اقتصادي تلاش مي کند

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد: اصرار بر رو به افول جلوه دادن اقتصاد ايران در شرايطي که بر مبناي آمارهاي مراجع داخلي و گزارش صندوق بين المللي پول اقتصاد ايران بر مسير مهار عوامل تورم زا و در مدار رشد در حرکت است، موجب ايجاد نا امني رواني در جامعه ...

تامين مالي زنجيره‌اي ۴۵ هزار ميليارد توماني بنگاه‌هاي توليدي

وزير صمت گفت: از روش تامين مالي زنجيره‌اي تاکنون نزديک به ۴۵ هزار ميليارد تومان تامين مالي انجام شده است.

رشد ۵۵ درصدي تجارت ايران و مجارستان

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي خبر از رشد ۵۵ درصدي تجارت بين ايران و مجارستان داد.

به گزارش روزجمعه ايرنا، «سيد احسان خاندوزي» در شبکه اجتماعي خود نوشت: براي دومين بار طي يکسال، کميسيون‌ اقتصادي ايران و مجارستان بعنوان عضو اتحاديه اروپا ديروز برگزار ...

پروژه‌هاي عمراني را بايد براي بخش خصوصي جذاب و به‌صرفه کرد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي تأکيد کرد: بايد تغيير نگرشي در رويکرد دولت صورت گيرد تا بخش عمراني براي بخش خصوصي جذاب شود و بخش خصوصي به دليل به‌صرفه‌بودن وارد پروژه عمراني و ساخت‌وساز شود.

به گزارش ايرنا از وزارت اقتصاد، «سيد احسان خاندوزي» در صد ...

هماهنگي کامل سياست‌گذاري مالي و سياست‌گذاري پولي در دولت سيزدهم

تهران – ايرنا - طرح ادعاهاي بي‌اساس مبني بر عدم برنامه‌ريزي دولت در پيگيري اهداف اقتصادي دور از واقعيت‌هاي اقتصادي کشور مي‌باشد.

اعلام گردش مالي اقتصاد دانش‌بنيان در کشور

رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اين‌که در حال حاضر نزديک به ۸ هزار شرکت دانش‌بنيان داريم که خروجي‌هاي خوبي دارند، گفت: کل گردش مالي اقتصاد دانش‌بنيان ۴۰۰ هزار ميليارد تومان بوده است که اين ميزان برابر يک سوم پولي است که دولت خرج مي‌کند.

راهکار دولت و بانک مرکزي براي کاهش زيان انباشته بانک‌ها

معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد راهکاري دولت براي رسيدگي به زيان انباشته بانک‌ها را تشريح کرد.

حال ناخوش توليدکنندگان سومين اقتصاد بزرگ جهان

نظرسنجي نشان داد که خوش‌بيني توليدکنندگان ژاپن در نوامبر به پايين‌ترين حد در ۲۲ ماه گذشته رسيد، در حالي که روحيه بخش خدمات به بالاترين حد در سه سال گذشته رسيد و بر شکنندگي و ناهمواري بهبود ژاپن پس از کوويد-۱۹ تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، اين نظرسنجي ماهانه ...

راه‌اندازي منطقه آزاد مشترک ايران و کشورهاي حاشيه خزر

دبير شورايعالي منظقه آزاد خبر از آمادگي براي تشکيل اتحاديه مشترک مناطق آزاد با کشور‌هاي حاشيه درياي خزر داد.

دستور وزير اقتصاد براي حل مشکلات توليدکنندگان خراسان رضوي

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي دستورهاي مساعدي براي رفع موانع توليد و سرمايه‌گذاران اعضاي اتاق بازرگاني خراسان رضوي صادر کرد و راهکار براي حل مشکلات فعالان اقتصادي و توليدکنندگان خراسان رضوي بررسي و ارايه شد.

به گزارش ايرنا از وزارت امور اقتصادي و دارايي، ...

بازار ارز جاي سرمايه‌گذاري نيست

عضو ناظر مجلس بر شوراي پول و اعتبار گفت: بازار ارز محل مناسب سرمايه‌گذاري نيست و سرمايه‌گذاري کلان در اين بازار ريسک بالايي دارد.

بزرگ‌ترين اقتصاد آسياي جنوب شرقي رکورد زد

آمارهاي رسمي امروز (دوشنبه) نشان داد که رشد اقتصادي سالانه اندونزي در سه ماهه سوم به ۵.۷۲ درصد رسيد که بيشترين رقم در بيش از يک سال گذشته اما کمتر از انتظارات بازار بود.

به گزارش ايسنا، نرخ رشد سه ماهه دوم ۵.۴۴ درصد به صورت سالانه بود. اقتصاددانان در نظرسنجي رويترز انتظار ...

جايگزين سعيد محمد در مناطق آزاد انتخاب شد

با حکم وزير اقتصاد، حجت اله عبدالملکي دبير شوراي عالي وزارت اقتصاد شد.

تقاضاي دلار کاذب است/ از افق مثبت تراز تجاري تا پايين بودن بدهي خارجي

توجه به آمارها نشان از کاهش نرخ ارز در آينده دارد در حالي‌که در طول هفته گذشته شاهد افزايش نرخ ارز بوديم که حاصل تقاضاي کاذب است.

آمار سرمايه گذاري خارجي کم نشده، بلکه واقعي شد

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي در واکنش به کاهش سرمايه‌گذاري خارجي در دولت سيزدهم، اعلام کرد: آمار سرمايه گذاري خارجي کم نشده، بلکه واقعي شده است.

وصول قابل توجه تسهيلات ارزي صندوق توسعه ملي

پس از ماه‌ها تلاش و پيگيري مسئولان صندوق توسعه ملي با همکاري بانک مرکزي، زمينه حيف‌وميل تسهيلات ارزي صندوق از بين رفت.

برنامه ۸ ساله وزارت صمت براي شکوفايي صنعت و توليد داخل

حمايت از صنعت و توليد داخلي اهميت ويژه‌اي دارد؛ وزارت صمت برنامه‌اي ۸ ساله را براي اين منظور درنظر گرفته است.

ميزان جذب سرمايه‌گذاري خارجي در کشور به رقم پنج ميليارد دلار رسيد

رئيس سازمان سرمايه‌گذاري ايران گفت: ميزان جذب سرمايه‌گذاري خارجي از ۲.۴ ميليارد دلار به پنج ميليارد دلار رسيده است.

۳۸۲ ميليون دلاري سرمايه‌گذاري خارجي در بخش صنعت، معدن و تجارت

تهران- ايرنا- حجم کل سرمايه‌گذاري خارجي مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در نيمه نخست ۱۴۰۱ به ۳۸۲ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار رسيد.

ارز خدماتي شرکت‌هاي دانش بنيان ۴۸ ساعته تأمين مي‌شود

بر اساس اعلام بانک مرکزي، مدت زمان فرآيند تخصيص ارز براي تمامي گروه‌هاي کالايي (بجز کالا‌هاي اساسي) و خدمات در ساير بخش ها، در حال حاضر ۳۰ روز است که اين مدت، براي شرکت‌هاي دانش بنيان به ۲ روز کاهش يافته است.

مسئوليت انتخاب رئيس شوراي عالي مناطق آزاد به وزير اقتصاد واگذار شد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي در پي اصلاح ساختار قانون مناطق آزاد، مرجع تعيين رئيس شوراي عالي مناطق آزاد شد.

 به گزارش خبرنگار حوزه دولت ايرنا، علي بهادري جهرمي سخنگوي دولت روز چهارشنبه با اعلام اصلاح ساختاري قانون مناطق آزاد، اعلام کرد: با توجه به منفک ...

صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني رشد اقتصاد دنيا را کاهش داد

صندوق بين‌المللي پول اعلام کرد حمله روسيه به اوکراين، بالا رفتن هزينه‌هاي زندگي و کند شدن رشد اقتصاد چين، باعث کند شدن رشد اقتصاد دنيا در سال آينده ميلادي تا ۲.۷ درصد مي‌شود.

بررسي راهکارهاي حمايتي از بازار سرمايه در نشست اخير مديران بورسي و وزير اقتصاد

تهران- ايرنا-وزارت اقتصاد اعلام کرد: در نشست مديران هلدينگ‌هاي بورسي با وزير اقتصاد مسائل بنيادين شرکت‌هاي بورسي مورد بررسي قرار گرفت و علاوه بر اتخاذ راهکار کوتاه‌مدت، راهکارهاي حمايتي بلندمدت از بورس مورد تاکيد قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، وزارت امور اقتصادي و ...

بسته حمايتي دولت از فعالان اقتصادي براي جبران قطعي اينترنت بزودي ابلاغ مي‌شود

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: دولت بسته حمايتي را براي جبران لطمات قطعي اينترنت در هفته‌هاي گذشته به فعالان اقتصادي آماده کرده و بزودي ابلاغ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، سيد احسان خاندوزي در نشست شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي با اشاره ...

اجراي ۱۰ طرح رونق بخش صنعت در کشور آغاز شد

گرگان - ايرنا - وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: اجراي ۱۰ طرح رونق بخش صنعت از نيمه دوم امسال در کشور آغاز شده است .

به گزارش ايرنا سيدرضا فاطمي‌امين شنبه شب در نشست با فعالان اقتصادي استان گلستان در گرگان، افزود: اين طرح‌ها در زمينه‌هايي از جمله فعال سازي واحدهاي ...

معرفي سه فعاليت اقتصادي پرخطر/ ناامن‌ترين حوزه‌هاي سرمايه‌گذاري‌ اعلام شد

مرکز پژوهش‌هاي مجلس طي گزارشي اعلام کرد :دام‌داري، مرغداري و شيلات نامناسب‌ترين ارزيابي را در ميان همه حوزه‌ها از وضعيت امنيت سرمايه‌گذاري در زمستان سال گذشته داشتند.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، مرکز پژوهش‌هاي مجلس طي گزارشي ...

سه چالش معدن‌کاري در ۲۰۲۳

دنياي‌اقتصاد : يک گزارش بين‌‌‌‌‌‌المللي نشان مي‌دهد کسب‌وکارهاي معدني ترس بسياري از مسائل ژئوپليتيک، تغييرات آب‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌هوايي و مشکلات توسعه پايدار دارند. اين سه چالش نيز موجب خواهند شد تا ...

تخصيص شماره اقتصادي جديد به فعالان اقتصادي

تهران- ايرنا - سازمان امور مالياتي کشور در اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي و سامانه مؤديان از تخصيص شماره اقتصادي جديد به فعالان اقتصادي خبر داد.

به گزارش ايرنا از سازمان امور مالياتي کشور، اين سازمان در اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي و سامانه مؤديان و با توجه ...

ارتقاي نقش مطالبه‌‌‌‌‌‌‌گري بخش‌خصوصي در تعامل با نظام حکمراني اقتصاد

دنياي‌اقتصاد : در نشست اعضاي هيات‌رئيسه و دبيران ۳۰ تشکل اقتصادي عضو اتاق تهران با رئيس و دبيرکل اين اتاق، دو طرف طي گفت‌‌‌‌‌‌‌وگو و تبادل‌‌‌‌‌‌‌نظر پيرامون راه‌‌‌‌‌‌‌هاي گسترش تعاملات و همکاري‌هاي ...

جرايم تخلفات نهادهاي مالي به‌روز شد

تهران- ايرنا- هيات دولت با تعديل جرايم نقدي ناظر به تخلفات ناشران اوراق بهادار، نهادهاي مالي و تشکل‌هاي خود انتظام و مديران آنها موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ايرنا، هيات دولت در نشست روز يکشنبه به رياست‌ آيت الله سيد ابراهيم رئيسي رئيس جمهور با توجه به ...

پايان وضعيت اضطراري صنايع جهان؟

دنياي‌اقتصاد - گروه اقتصاد بين‌الملل : آخرين نسخه از شاخص توليدات صنعتي جهان از پايان وضعيت اضطراري صنايع خبر مي‌دهد. طبق گزارش يونيدو، صنايع بعد از فرازوفرودهاي ناشي از رخداد غيرمترقبه کرونا، به سمت ثبات در حرکتند. گزارش يونيدو نشان مي‌دهد وضعيت ...

دو عامل اصلي رشد بخش صنعت

دنياي‌اقتصاد : معاون صنايع عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت، تسهيل تامين مواد اوليه و ايجاد محدوديت براي واردات را دو دليل اصلي رشد صنعتي در کشور عنوان کرد. محمدمهدي برادران در جريان افتتاح بيست و دومين نمايشگاه تخصصي بين‌المللي صنعت درخصوص دلايل رشد بخش ...

وزير اقتصاد: ادامه برخورد با تخلفات بانک‌ها در موضوع تضامين بانکي

تهران – ايرنا – وزير اقتصاد درباره سخت‌گيري بانک‌ها در پرداخت وام و دريافت وثيقه و تضامين گفت: به بازرسي وزارتخانه ابلاغ شد تا اين موضوع را بررسي کنند و اگر تخلفي محرز شد، مدير شعبه‌اي که رسماً برخلاف ابلاغيه‌هاي دولت اقدام مي‌کند، حق ندارد يک روز هم در ...

مطالبه توسعه تجارت ازسياستگذار

دنياي‌اقتصاد : چهار رشته سياستگذاري، دستيابي به جهش صادرات صنعتي را با مشکل مواجه کرده است. از آنجا که در‌ ماه‌هاي اخير مساله کاهش تقاضا در واحدهاي توليدي بارها تکرار شده، مطالبه توسعه‌تجارت از سياستگذار از سوي اتاق بازرگاني ايران عجيب نيست.

توافق ۲۲ بندي خاندوزي، صالح‌آبادي و فاطمي‌امين براي حمايت از توليد

تهران- ايرنا- پيرو ديدار رييس‌جمهور و اعضاي هيات دولت با رهبر معظم انقلاب در راستاي تحقق اهداف شعار سال، وزراي اقتصاد و صمت و رئيس‌کل بانک مرکزي توافق ۲۲ بندي در حمايت از توليد امضا کردند.

به گزارش ايرنا، در راستاي تحقق اهداف شعار سال مبني بر حمايت از توليد دانش ...

ماجراي ارز ۴۲۰۰ توماني از آغاز تا پايان

تهران-ايرنا- دولت قبل با ادعاي کنترل قيمت کالاهاي اساسي، سياست تخصيص ارز ۴۲۰۰ توماني را اجرا کرد. در دوره اجراي اين سياست، رکورد تورم پس از انقلاب شکسته و ميلياردها دلار ذخاير ارزي آن هم در شرايط کمبود ارز از کشور خارج شد؛ اين مسائل و بسياري مسائل ديگر درنهايت باعث شد دولت ...

رشد ۲۹ درصدي تجارت غيرنفتي ايران با اعضاي شانگهاي در بهار 1401

تهران- ايرنا- مديرکل دفتر مطالعات بازارهاي مالي و بازرگاني وزارت امور اقتصادي و دارايي از رشد ۲۹ درصدي تجارت غيرنفتي ايران با اعضاي شانگهاي در سه ماهه نخست ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در جلسه‌هاي سران عضو سازمان شانگهاي بر توسعه تجارت و رفع موانع و چالش‌ها در بحث مالي و بانکي ...

پيشرفت اقتصادي همراه با عدالت اولويت برنامه هفتم توسعه

رئيس اتاق بازرگاني تهران با اشاره به هدفگذاري برنامه هفتم در پيشرفت اقتصادي توام با عدالت، گفت: در خوشبينانه‌ترين حالت حداقل ۴۵ ميليارد دلار سرمايه از کشور در طي ۵ سال برنامه ششم توسعه از کشور خارج شده است که بايد اين ناکامي‌ها در برنامه هفتم لحاظ شود.

تدوين نقشه ديپلماسي اقتصادي

اتاق بازرگاني ايران نقشه راه ديپلماسي اقتصادي را تدوين مي‌کند. به گفته نايب رئيس اتاق ايران، اين طرح شامل استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي اتاق در همه بخش‌ها ازجمله اتاق‌هاي استاني، اتاق‌ها و شوراهاي مشترک، تشکل‌هاي اقتصادي، مرکز پژوهش‌ها و ذي‌نفعان ...

دلارزدايي از مبادلات تجاري با عضويت ايران در شانگهاي سرعت گرفت

دولت سيزدهم رويکرد دلارزدايي از مبادلات تجاري کشور را با هدف رهايي از سلطه دلار در پيش گرفته که با حضور ايران در پيمان‌هايي مانند شانگهاي، اين فرايند سرعت مي‌گيرد.

چشم انداز رشد اقتصاد ايران در سال ۱۴۰۱

مرکز پژوهش‌هاي مجلس نرخ رشد اقتصادي در پايان سال ۱۴۰۱ را ۳.۷ درصد برآورد کرده است.

تامين مالي قرض‌الحسنه دانش‌بنيان‌ها اجرايي شد

تهران- ايرنا- تفاهم نامه همکاري مشترک بين بانک قرض الحسنه مهر ايران و صندوق توسعه فناوري هاي نوين، براي نخستين بار در کشور زمينه تامين مالي قرض الحسنه شرکت هاي دانش بنيان و فناور را فراهم کرد.

سهم ۱۰ درصدي ماليات بخش منضبط اقتصاد از کل ماليات کشور مطلوب است

تهران- ايران- رييس سازمان امور مالياتي کشور گفت: در يک نظام مالياتي مطلوب بايد سهم ماليات بخش منضبط اقتصاد و فعاليت‌هاي مولد به حداقل يعني ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل ماليات کشور برسد.

همه چيز درباره ماليات حساب‌هاي تجاري

تفکيک حساب‌هاي تجاري در راستاي اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي و سامانه موديان با ابلاغ دستورالعمل بانک مرکزي به ايستگاه آخر نزديک شده که در پي آن حدود ۸ ميليون حساب تجاري از خدمات ويژه بانکي تجاري بهره‌مند و حساب‌هايي که چراغ خاموش فعاليت تجاري داشته باشند، ...

تاسيس نهاد جديد شوراي راهبري بهبود کسب و کار با حضور سه اتاق بازرگاني، اصناف و تعاون

رئيس اتاق بازرگاني ايران از تاسيس نهاد جديد شوراي راهبري بهبود کسب و کار با حضور سه اتاق خبر داد و تاکيد کرد: اگر اين نهاد وابستگي خود را در شوراي گفت وگو تثبيت کند، به نظر من مي تواند تحول اساسي را در بخش خصوصي ايجاد کند و اثربخشي قابل توجهي در کشور داشته باشد.

صندوق توسعه ملي شريک طرح‌هاي توسعه‌اي و ابر پروژه‌ها مي‌شود

تهران- ايرنا- رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: چنانچه صندوق توسعه ملي به عنوان شريک در طرح‌هاي مختلف اعم از نفت، پتروشيمي و فولاد وارد شود؛ مي‌تواند ضمن نظارت بر روند اجراي طرح، پس از اتمام پروژه، سهم خود را فروخته و در راستاي اهداف توسعه‌اي در بخش ديگري ...

نقش تسهيلات‌دهي را به بانک‌ها برگردانيم

رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: بايد نقش تسهيلات‌دهي را به بانک‌ها برگردانيم، سرمايه‌گذاري اصلي را به بخش خصوصي دهيم و مشارکت در سرمايه‌گذاري را به صندوق واگذار کنيم.

قدم‌هاي موثري در طرح بانکداري برداشته شد

عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: نمايندگان مجلس براي اين منظوردر طرح بانکداري قدم‌هايي موثري را برداشتند. راي به تشکيل هيات عالي و قرار گرفتن رئيس کل بانک مرکزي در راس آن از جمله همين کار‌هاي مهم است که در اين راستا صورت گرفت.

برنامه وزارت اقتصاد براي توسعه دامنه وثايق و تسهيل فرآيند وثيقه‌گذاري

تهران- ايرنا- مشاور وزير اقتصاد گفت: در راستاي اجراي دستور رئيس جمهور براي توسعه دامنه توثيق و تسهيل وثيقه‌گذاري سامانه ستاره رونمايي شده است که به کمک آن دارايي‌هاي مردم بع عنوان وثيقه براي ارائه خدمات و تسهيلات بانکي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ارزش طرح‌هاي مصوب سرمايه‌گذاري خارجي در سال اول دولت سيزدهم ۲ برابر شد

تهران- ايرنا- آمارهاي سازمان سرمايه‌گذاري خارجي نشان مي‌دهد مجوزهاي معتبر صادرشده براي سرمايه‌گذاري خارجي در کشور در يک سال اول دولت سيزدهم به ۴.۸ ميليارد دلار رسيده در حالي که در سال آخر دولت سيزدهم کمتر از ۲.۴ ميليارد دلار بود.

وصول مطالبات صندوق توسعه ملي ۳ برابر شد

رئيس صندوق توسعه ملي گفت: پيامي را مي‌خواهم به گوش آن بنگاه‌هايي که با تسهيلات صندوق سرمايه‌گذاري کردند و الان توليد هم مي‌کنند و ما اسمشان را هم داريم و در جريان کارشان هستيم، برسانم که منتظر نباشند روزي فرا برسد که صندوق با دلار ۴۲۰۰ توماني بازپرداخت تسهيلات ...

ميزان بدهي بانک‌ها و دولت به بانک مرکزي

بر اساس آمار پولي و بانکي منتشره از سوي بانک مرکزي تا پايان تيرماه سال جاري، مطالبات بانک مرکزي از بانک‌ها و دولت به‌ترتيب ۱۷۶.۲ هزار ميليارد تومان و ۱۵۲ هزار ميليارد تومان است که بدهي دولت به بانک مرکزي نسبت به تيرماه سال قبل، ۷.۱ درصد کم شده است.

معرفي فرصت سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد

دنياي‌اقتصاد : دبير شوراي‌عالي مناطق آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي با اشاره به راه‌‌‌‌‌اندازي سامانه بازرسي و سرمايه‌گذاري، گفت: ۱۶۰‌فرصت سرمايه‌گذاري با تمامي مشخصات اقتصادي در اين سامانه در اختيار متقاضيان قرار گرفته است.

پايان بازي خلق پول با تصويب قانون جديد بانک مرکزي

طرح اصلاح قانون بانک مرکزي عاملي مهم براي افزايش اقتدار بانک مرکزي و از اولويت‌هاي حياتي اقتصاد کشور است؛ طرحي که مزيت‌هاي بسياري دارد و تبيين مزاياي آن براي رسيدن به افق روشن‌تر اقتصادي در کشور مهم و ضروري ا‌ست.

تحولات اقتصادي بي‌سابقه با همکاري وزارت اقتصاد و بانک مرکزي دولت سيزدهم

معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزير اقتصاد با اشاره به اصلاحات اقتصادي بي‌سابقه تصريح کرد: اين اقدامات با همکاري و همدلي بانک مرکزي و وزارت اقتصاد در دولت سيزدهم ممکن شده است.

جذب ۵ ميليارد و ۱۶۰ ميليون دلار سرمايه‌گذاري خارجي در دولت سيزدهم نشانه ثبات اقتصادي کشور است

تهران - ايرنا - رييس جمهور با قدرداني از تلاش‌هاي تيم اقتصادي دولت در جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي در يک سال گذشته، جذب ۵ ميليارد و ۱۶۰ ميليون دلاري سرمايه‌گذاري خارجي در ۱۰ ماه فعاليت دولت سيزدهم را نشانه ثبات اقتصادي در کشور دانست.

رشد بي‌سابقه درآمد‌هاي ارزي بانک‌ مرکزي در دولت سيزدهم

روند صعودي درآمد‌هاي ارزي بانک مرکزي در دولت سيزدهم حاکي از افزايش بي‌سابقه درآمد ارزي به وسيله افزايش حجم صادرات و وصول طلب‌هاي معوقه سال‌هاي گذشته است.

دولت روحاني رکورددار رشد نقدينگي پس از انقلاب + آمار

تهران- ايرنا- آمارها نشان مي‌دهد نقدينگي در سال ۹۹ با رشد ۴۰.۶ درصدي، بالاترين رشد پس از انقلاب را تجربه کرده است. با توجه به تاخير چندين ماهه در اثرگذاري رشد نقدينگي بر تورم و قيمت‌ها، ضعف مديريت بانک مرکزي دولت قبل در کنترل نقدينگي، بذر شوم تورم و رشد قيمت‌ها را تا ...

پرداخت خسارت در تصادفات زير ۲۰ ميليون تومان بدون کروکي

تهران- ايرنا- رئيس کل بيمه مرکزي گفت: درهفته دولت از سامانه‌ پرداخت خسارت زير ۲۰ ميليون تومان در تصادفات رانندگي بدون نياز به کروکي رونمايي مي‌شود و افراد با ارسال اطلاعات به سامانه و بدون مراجعه حضوري خسارت دريافت مي‌کنند.

به گزارش ايرنا، «مجيد بهزادپور» ...

مجلس در دو شيفت به بررسي طرح بانکداري اسلامي مي‌پردازد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در هفته جاري با برگزاري دو شيفت جلسات علني به ادامه بررسي گزارش شور دوم کميسيون اقتصادي در مورد طرح بانکداري جمهوري اسلامي ايران مي پردازند.

جزييات پرداخت وام «مانايي» از زبان رييس صندوق توسعه ملي

رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: هيچ گروه خاصي در پرداخت وام مانايي استثنا نشدند که وام متعلق به آن‌ها باشند بلکه منابع صندوق توسعه ملي متعلق به همه فعالان اقتصادي و همه آن‌هايي است که مي‌خواهد کار توليدي يا خدماتي انجام دهند.

کمبود نقشه راه صنعتي

دنياي‌اقتصاد : کمبود نقشه راه توسعه صنعت، دليل اصلي موفق نبودن صنايع در ايران است. غلامحسين شافعي، رئيس اتاق ايران در نشست فعالان اقتصادي با اعضاي کميسيون ويژه جهش و رونق توليد مجلس، گفت: با وجود مشکلات متعدد، در حوزه صنعت تلاش‌‌‌هاي فراواني شده و ...

لايحه جديد دولت، شفافيت تسهيلات کلان بانکي را زيرسوال مي‌برد

يک کارشناس اقتصادي گفت: مطالبات کارشناسان و نخبگان اين است که شفافيت تسهيلات کلان و انتشار آن در سال‌هاي آينده نيز ادامه پيدا کرده و از قوانين يکساله به قوانين دائمي تسري پيدا کند.

همايش معرفي فرصت‌هاي اقتصادي ايران به اوراسيا برگزار مي‌شود

يک مقام مسئول از برگزاري همايش و نمايشگاه معرفي فرصت هاي اقتصادي ايران به اعضاي سازمان هاي اقتصادي اوراسيا و پيمان شانگهاي در پاييز امسال خبر داد.

پرداخت تسهيلات جديد صندوق توسعه ملي به نام «مانا» به فعالان اقتصادي

تهران- ايرنا- صندوق توسعه ملي براي استفاده از حداکثري توليد داخل و اشتغال‌زايي روش جديد تامين مالي به نام تسهيلات مانايي را از فردا (يکم شهريورماه) پرداخت مي‌کند.

تامين مالي زنجيره توليد سرعت گرفت

يکي از دستاورد‌هاي مثبت در دولت سيزدهم در قالب اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۰ در طرح تامين مالي زنجيره‌اي توليد، بازنگري دستورالعمل اوراق گام و تصويب آن در کميسيون اعتباري و شوراي پول و اعتبار و ابلاغ به بانک‌ها بود که نتايج خوبي را هم ثبت کرد به نحوي که ميزان ...

از توزيع متوازن درآمد تا توسعه اقتصادي در صنايع کوچک

به گفته مديرعامل صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنايع کوچک، کسب و کارهاي کوچک در دنيا دو سوم اشتغال را به خود اختصاص مي‌دهند، بالغ بر ۹۰ درصد نوآوري و کارآفريني در بنگاه‌هاي کوچک و متوسط و نيمي از توليد ناخالص ملي هم در اين بنگاه‌ها ايجاد مي‌شود؛ بنابراين ...

تشکيل سرمايه به بالاترين رقم ۴ سال اخير رسيد

تهران- ايرنا- دولت سيزدهم برخلاف دولت گذشته که جذب سرمايه را معطل برجام کرده بود، از ابتداي شروع به کار نسبت به جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي براي پروزه هاي زيرساختي و مولد کشور اقدام کرده و در اين مسير به موفقيت‌هايي هم رسيده است.

جزئيات ۴ اصلاح مهم در اساسنامه صندوق توسعه ملي

براساس مواردي که در مجمع تشخيص مصلح نظام و در راستاي تدوين برنامه هفتم توسعه بررسي شده، از زمان اجراي برنامه هفتم، سالانه ۴۲ درصد از عوايد حاصل از صادرات نقدي و تهاتري نفت خام به صندوق توسعه ملي خواهد رسيد و هر سال ۲ درصد به آن اضافه مي‌شود.

گردشگري داخلي و واردات چمداني به جاي توليد و سرمايه گذاري در مناطق آزاد

يک کارشناس اقتصادي معتقد است: با وجود اينکه مناطق آزاد در ايران با اهدافي بلندبالا شکل گرفتند، به‌مرور با مديريت ناکارآمد و کاهش تسهيلات قانوني، اهداف شکل‌گيري آنها به فراموشي سپرده شد و صرفاً تبديل به مناطق گردشگري شدند و در کنار آن ...

اطلاعيه سازمان مالياتي در خصوص وجوه واريزي به حساب‌هاي بانکي تجاري

تهران- ايرنا- سازمان مالياتي اعلام کرد: موديان مالياتي به گونه‌اي اقدام کنند که صرفاً مبالغ ناشي از فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري به حساب‌هاي مذکور واريز شود.

حکمراني اقتصادي براي کنترل تورم و دستيابي به رشد

تهران- ايرنا- رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: براي دسترسي به رشد پايدار به همراه کنترل تورم بايد طرح‌هاي اصلاح و بهبود در هر حوزه‌ي خرد و کلان با همديگر پيگيري شوند.

چهار هدف‌گذاري کلان از نگاه مرکز پژوهش‌هاي مجلس براي تدوين برنامه هفتم

تهران- ايرنا- مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي طي گزارشي به تحليل راهبردي وضعيت اقتصادي و اجتماعي کشور در آستانه برنامه هفتم توسعه کشور به همراه ارائه راهبردها و رويکردهاي اصلاحي پرداخت.

آفت «تصميم‌هاي خلق‌الساعه» بر پيکر اقتصاد و تجارت

تهران- ايرنا- يکي از مهمترين دلايل کاهش ميزان سرمايه‌گذاري، بي‌ثباتي در قوانين اقتصاد کلان و تجارت کشورهاست که ريشه آن نيز به «تصميم‌هاي خلق‌الساعه» و دستورالعمل‌هاي ناگهاني بازمي‌گردد. موضوعي که بي‌اطميناني و ترديد را به سرمايه‌گذاران القا ...

رشد اقتصادي در دولت قبل حدود صفر بود

تهران - ايرنا - سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: بررسي عملکرد دهه ۹۰ با استفاده از داده‌هاي مرکز آمار ايران و همچنين بانک مرکزي نشان مي‌دهد برخلاف نظر رسانه‌هاي حامي دولت روحاني، رشد اقتصادي در دولت قبل در حدود صفر (۰.۴) است.

ديگر خبري از استقراض‌هاي پي‌درپي و چاپ پول نيست

تهران- ايرنا- سازمان برنامه و بودجه به گزارش يک رسانه منتقد دولت که با اتکا به آمارها و تحليل‌هاي نادرست، سرمايه گذاري روسيه و چين در ايران را خطرناک خوانده بود، پاسخ داد.

تدوين بسته‌هاي تامين مالي وزارت راه و شهرسازي

وزارت راه و شهرسازي مکلف شد ظرف ۳ هفته بسته‌هاي پيشنهادي و روش‌هاي تامين مالي براي اجراي پروژه‌هاي اولويت دار در دست اقدام و همچنين نگهداري شبکه حمل و نقل جاده‌اي و ريلي کشور را تدوين و ارايه کند.

يک گام براي صادرات‌محور شدن دانش‌بنيان‌ها

دنياي‌اقتصاد : رئيس سازمان توسعه تجارت ايران گفت: در حال مذاکره با صندوق توسعه ملي براي تشکيل صندوق سرمايه‌گذاري صادراتي در جهت حمايت از تجارت هستيم. به گزارش خبر‌گزاري فارس عليرضا پيمان‌پاک در نشست امضاي تفاهم‌نامه همکاري بين معاونت علمي و فناوري ...

رشد ۲ درصدي سپرده‌هاي ايران نزد بانک‌ها و موسسات خارجي طي ۳ماه

تهران- ايرنا- بانک تسويه حساب‌هاي بين‌المللي از رشد ۲ درصدي سپرده‌هاي ايران نزد بانک‌ها و موسسات مالي ۴۴ کشور دنيا طي سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ خبر داد و کل مراودات مالي ايران با اين بانک‌ها و موسسات را ۱۹ ميليارد و ۶۳۴ ميليون دلار اعلام ...

تفکيک حساب شخصي از تجاري اقدام هوشمندانه دولت

بانک مرکزي برنامه‌هاي مدوني براي تقويت حاکميت ريال در نظام اقتصادي کشور در دستور کار خود قرار داده است که از جمله مي‌توان به تفکيک حساب‌هاي شخصي و تجاري به منظور ساماندهي تعاملات اقتصادي و مقابله با اقتصاد زيرزميني اشاره کرد.

مهار رشد خلق پول بانک‌ها در بهار ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- رشد مانده تسهيلات اعطايي در سه ماهه اول امسال به ۳.۶ درصد رسيد در حالي که در سه ماه اول سال گذشته رشد اين متغير ۱۳.۶ درصد بوده و اين نشان‌دهنده کاهش رشد خلق پول توسط بانک‌ها در بهار امسال است.

شفافيت در روابط مالي دولت و شرکت ملي نفت ايران از مهمترين مصاديق جراحي اقتصادي است

تهران- ايرنا- عضو کميسيون داخلي و شوراهاي مجلس با بيان اينکه شفافيت در روابط مالي دولت با شرکت ملي نفت از مهم‌ترين مصاديق جراحي اقتصادي است، گفت: با تصويب و تغيير قانون بودجه مبتني بر شفاف شدن اين روابط مالي، قانونمندي در عملکرد اين نهاد افزايش پيدا مي‌کند و عملکرد ...

مذاکره شرکت‌هاي دانش‌بنيان با هيات‌هاي تجاري ۳۵ کشور دنيا

معاون توسعه صندوق نوآوري و شکوفايي با بيان اينکه تاکنون با هياتهاي تجاري ۳۵ کشور دنيا براي صادرات محصولات دانش بنيان مذاکره کرديم گفت: سعي در ايجاد شرايط صادرات بدون ويزا داريم.

بانک‌ها چگونه با توزيع عادلانه اعتبار به رشد اقتصادي کمک کنند؟

يک کارشناس ارشد حوزه پولي و بانکي گفت: بانک‌ها نبايد بنگاه داري کنند بلکه بانکها واسطه وجوه هستند و منابعي را که به سرمايه گذاري غيرپولي تبديل مي‌کنند بايد بلافاصله نقد کنند و از طريق وام دهي در اختيار ديگران قرار دهند تا توزيع عادلانه اعتبار صورت گيرد.

چرايي افزايش رشد اقتصادي در سال ۱۴۰۰

مديرکل بررسي‌هاي اقتصادي بانک مرکزي گفت: رشد اقتصادي سال ۱۴۰۰ به ۴ و ۴ دهم درصد رسيد که در مقايسه با سال ۱۳۹۹، سه دهم درصد افزايش داشت.

تقويت شرکت‌هاي دانش‌بنيان از کارويژه‌هاي وزارت اقتصاد است

وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد: تقويت شرکت‌هاي دانش‌بنيان از کارويژه‌هاي وزارت اقتصاد است.

رشد تجارت ايران و روسيه با تفاهم‌نامه پولي و بانکي

رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و روسيه گفت: با اجراي صحيح تفاهم‌نامه مالي و بانکي دو کشور با تسهيل تجارت آمارهاي تجاري افزايش خواهد يافت.

ايران چهاردهمين اقتصاد جهان شد

فارس- صندوق بين المللي پول در گزارشي اعلام کرد، اقتصاد ۱.۷ تريليون دلاري ايران، چهاردهمين اقتصاد جهان است و بالاتر از کشورهاي مکزيک، ترکيه، اسپانيا، سوئد، عربستان قرار گرفته است.

رشد ۷.۶ درصدي صادرات محصولات بخش معدن و صنايع معدني در بهار ۱۴۰۱

تهران- ايرنا- بررسي عملکرد شرکت‌هاي بزرگ بخش معدن و صنايع معدني حاکي از صادرات سه‌ميليارد و ۲۷۵ ميليون دلاري محصولات اين بخش از ابتداي امسال تا پايان خرداد ماه و رشد ۷.۶ درصدي آن در هم‌سنجي با پارسال است.

احتمال حذف مصاحبه از شروط صدور مجوزهاي کسب و کار

هيات مقررات‌زدايي و تسهيل مجوزهاي کسب و کار با هدف جلوگيري از اعمال سليقه سازمان برگزار کننده مصاحبه، به دنبال حذف مصاحبه از شروط مجوزهاي کسب و کار است.

شرط دريافت تسهيلات براي واحدهاي صنعتي

دنياي‌اقتصاد : سرپرست معاونت امور صنايع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد که ارائه کد نقش براي دريافت تسهيلات واحدهاي صنعتي- توليدي الزامي است.

اصلاح آيين‌‌‌نامه تسهيلات بانکي دانش‌‌‌بنيان‌‌‌ها

ايرنا : معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اصلاح آيين‌‌‌نامه تسهيلات اعطايي بانکي براي برخورداري واحدهاي توليدي دانش‌‌‌بنيان از منابع تسهيلاتي موسسات مالي و اعتباري و صندوق‌ها خبر داد. به گزارش سازمان صنايع کوچک و شهرک‌‌‌هاي صنعتي ...

واحدهاي اقتصادي راکد احياي تخصصي مي شوند

نماينده معاون اول رييس جمهور در نهضت احياي واحدهاي اقتصادي از بازگشت ۴۵۰ واحد راکد به چرخه اقتصادي خبر داد.

برترين کشور جهان در سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي معرفي شد

بر اساس گزارشي جديد، دبي رتبه اول را براي جذب پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در بخش خدمات مالي در جهان به خود اختصاص داد.

 

۵ بانک متهم اصلي اضافه برداشت از بانک مرکزي

وزير امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد که بيشترين اضافه برداشت نظام بانکي به پنج بانک و موسسه محدود شده است.

وزير صمت: بانک ها موظف به پرداخت تسهيلات مورد نياز واحدهاي توليدي هستند

سنندج- ايرنا- وزير صنعت، معدن و تجارت يکي از رويکردهاي جدي دولت سيزدهم را حمايت از توليد خواند و گفت: در اين راستا بانک ها موظف به پرداخت تسهيلات لازم به واحدهاي توليدي هستند.

تأمين مالي ۵.۶ ميليارد دلاري نظام بانکي براي توسعه بزرگترين ميدان نفتي مشترک ايران

در راستاي سياست دولت سيزدهم براي هدايت اعتبارات بانکي به سمت توليد، بعد از ظهر امروز تفاهم نامه طرح توسعه ميدان نفتي مشترک آزادگان به ارزش ۷ ميليارد دلار با تامين مالي ۸۰ درصدي ۶ بانک کشور امضاء مي شود.

تصميمات مهم شوراي اقتصاد در اولين جلسه سال ۱۴۰۱

در اولين جلسه شوراي اقتصاد در سال ۱۴۰۱ درخواست‌هاي وزارت نفت، نيرو، راه و شهرسازي و کشور به رياست مخبر بررسي شد.

تکميل طرح‌هاي توسعه ايميدرو با اعتبار ۱.۲۸ ميليارد دلاري

تهران- ايرنا- عضو هيات مديره و معاون برنامه‌ريزي و توانمندسازي ايميدرو گفت: امسال براي تکميل طرح‌هاي توسعه در بخش معدن و صنايع معدني به ارزش مجموع يک ميليارد و ۲۸۰ ميليون دلار برنامه‌ريزي شده است.

اصلاح سياست ارز ترجيحي باعث رشد بخش کشاورزي مي‌شود

تهران- ايرنا- پژوهشگر اقتصادي با بيان اينکه با اصلاح سياست ارز ترجيحي گامي براي تحقق عدالت در حوزه پرداخت يارانه‌ها برداشته شد، گفت: اثر اجراي طرح مردمي‌سازي يارانه‌ها بر کل بخش کشاورزي مثبت ارزيابي مي‌شود و باعث رشد بهره‌وري اين بخش خواهد شد.

افزايش توليد فولادي‌ها در دو ماه نخست امسال

آمار توليد فولادي‌ها طي دو ماه نخست امسال نشان مي‌دهد، با توجه به اينکه محدوديت برق صنايع از نيمه خرداد ماه اعمال شده است، روند افزايش توليدي که از ابتداي سال آغاز شده بود، ادامه يافت و آمار توليد دو ماهه ابتدايي نيز افزايشي رقم خورد.

پيشرفت برنامه ضدتورمي دولت با کنترل خلق پول بانک‌ها

اجراي سياست‌هاي ضدتورمي بانک مرکزي براي کنترل ترازنامه بانک‌ها، نتايج اوليه خود را در کاهش قابل‌توجه رشد مانده تسهيلات اعطايي بانک‌هاي بورسي طي سه‌ماهه نخست امسال نشان داده است.

نتيجه هزينه ۶۰ ميليارد دلاري از صندوق توسعه رشد صفر درصدي بود

رئيس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: نتيجه هشت‌سال معطل گذاشتن فعال اقتصادي با بهانه برجام و مذاکره و هزينه ۶۰ ميليارد دلاري از صندوق توسعه چيزي جز رشد صفر درصدي اقتصاد در بر نداشت.

جزئيات ابلاغ شيوه‌نامه اجرايي تأمين مالي کشاورزي قراردادي

شيوه‌نامه اجرايي «تأمين مالي کشاورزي قراردادي» با هدف بهبود روش‌هاي تأمين مالي سرمايه در گردش زنجيره‌هاي تأمين در بخش کشاورزي ابلاغ شده است.

رشد تشکيل سرمايه کشور در دولت سيزدهم رکورد زد

تهران - ايرنا - رشد تشکيل سرمايه در فصل زمستان ۱۴۰۰، رکورد کم سابقه ۱۴.۴+ درصد را محقق کرده اين در حالي است که در هيچ يک از سال هاي ۹۲ تا ۹۹ چنين رشدي در تشکيل سرمايه ثابت به ثبت نرسيده است.

درآمدزايي صندوق توسعه با حمايت از پيشران‌هاي اقتصادي

رئيس صندوق توسعه ملي معتقد است که صندوق به دنبال سرمايه گذاري و سودآوري است و جايي را بهتر از پروژه‌هاي پيشران سراغ ندارد.

عزم جدي دولت براي ترميم روابط با بخش خصوصي

سيد احسان خاندوزي  بيان داشت: اجراي ماده ۲۵ اين قانون براي ارتقا فعاليت‌هاي اقتصادي در کشور امري بسيار حياتي است که دولت سيزدهم به طور جد آن را دنبال خواهد کرد.

گام‌هاي جديد براي تسهيل روابط پولي ايران و عراق

رييس جمهور کشورمان در نشست مشترک مطبوعاتي با نخست وزير عراق بر برداشتن گام‌هاي جديد براي تسهيل روابط پولي دو کشور تاکيد کرد.

ماليات بر عايدي سرمايه انگيزه سوداگري را کاهش مي‌دهد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: با قانوني شدن ماليات بر عايدي سرمايه انگيزه سوداگران براي مبادرت به خريدوفروش دارايي‌ها کاهش مي‌يابد و بازارهاي آنان تبديل به بستري آرام براي تقاضاي واقعي خانوارها خواهد شد.

خداحافظي با امضاهاي طلايي از آخر تيرماه

رئيس مرکز ملي بهبود فضاي کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: تا آخر تيرماه همه مجوزها و استعلام‌هاي لازم براي کسب و کارها در درگاه ملي بارگذاري شده و از اين طريق امضاهاي طلايي حذف مي‌شود.

اقتصاد ايران در انتظار تصويب ماليات بر سوداگري

اگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اين بار قانون ماليات بر عايدي سرمايه را تصويب کنند، مسير براي مقابله با سوداگري و حمايت از فعاليت‌هاي مواد در کشور هموار خواهد شد.

انتقاد وزير اقتصاد از کم‌کاري بانک‌هاي خصوصي

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: يکي از موارد مشاهده شده در سفرهاي استاني، کم‌کاري بانک‌هاي خصوصي در مشارکت در طرح‌ها است که بايد اين موضوع حل شود زيرا، يکي از ارکان اقتصاد مردمي دسترسي متوازن به اعتبارات بانکي است.

تاکيد سياستهاي کلي معدن بر افزايش بهره‌وري و برداشت صيانتي از معادن

پيش‌نويس بازنگري سياست‌هاي کلي معدن در کميسيون زيربنايي و توليدي مجمع تشخيص مصلحت نظام با بررسي پيشنهادهاي خانه معدن ايران و سازمان انرژي اتمي مورد بررسي قرار گرفت.

بانک‌ها هم مکلف به خريد ارز از متقاضي شوند

يک کارشناس مسائل حوزه پولي گفت: اگر مردم دوباره اعتماد کنند و سپرده‌گذاري ارزي داشته باشند، تاثير زيادي در تعادل و آرامش بازار خواهد داشت؛ به شرط اينکه بانک مرکزي اعتمادسازي کند.

تشريح شيوه انتخاب و انتصاب مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي

تهران - ايرنا -  علي بنيادي رئيس کانون ارزيابي مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي شيوه انتخاب و انتصاب مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي را تشريح کرد.

امضاي تفاهم‌نامه ايجاد مرکز بازرگاني ايران و روسيه

در حاشيه حضور معاون وزير صمت و رئيس سازمان توسعه تجارت در بيست‌وپنجمين مجمع بين‌المللي اقتصادي سنت‌پترزبورگ، تفاهم‌نامه ايجاد مرکز بازرگاني ايران و روسيه با مرکزيت سنت پترزبورگ و تهران، تحت عنوان نوا-پارس به امضا رسيد.

بانک مرکزي: رشد اقتصادي کشور در سال ۱۴۰۰ به ۴.۴ درصد رسيد

بانک مرکزي اعلام کرد: تحقق رشد اقتصادي ۴.۴ درصدي در سال ۱۴۰۰ در امتداد رشد اقتصادي ۴.۱ درصدي سال ۱۳۹۹، حکايت از روند رو به بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي کشور به رغم تداوم تحريم‌هاي اقتصادي دارد.

افزايش ورود ارز به کشور با دستورالعمل جديد بانک مرکزي

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: دستورالعمل اخير بانک مرکزي سبب ورود ارز بيشتر به کشور و به تعادل رسيدن نرخ آن خواهد شد.

عرضه‌کنندگان مي‌توانند ارز خود را به قيمت توافقي در بازار بفروشند

دبير کل کارفرمايان پتروشيمي گفت: به دنبال صدور بخشنامه روز گذشته بانک مرکزي از اين پس حتي عرضه‌کنندگان کالاهاي نهايي نيز مي‌توانند ارز خود را به قيمتي که مشتري براي آن وجود دارد، عرضه کنند.

چرا وزارت صمت به نظر کارشناسان توجهي ندارد!؟

يک کارشناس بازار سرمايه با انتقاد از لغو عرضه خودروهاي ديگنيتي و فيدليتي در بورس کالا از سوي وزارت صمت، اظهار کرد: چرا وزارت صمت به نظر کارشناسان توجهي ندارد؟

ارائه پنج پيشنهاد صندوق توسعه ملي به دبير مجمع تشخيص مصلحت

دبير هيأت عامل صندوق توسعه ملي از ارائه پنج پيشنهاد توسط صندوق توسعه ملي به دبير مجمع تشخيص مصحلت نظام با هدف اصلاح شيوه حکمراني اين صندوق خبر داد و افزود: در اين پيشنهادها آمده است که ۴۰ درصد منابع حاصل از صادرات نفتي سهم صندوق و هر گونه پرداخت از محل منابع صندوق ...

تغيير نگرش مديران لازمه گذر از اقتصاد نفتي است

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: ما هيچ مشکلي در کمبود منابع مالي در کشور نداريم ولي بهتر است محدوديت‌هاي ذهني مديران رفع و تغيير نگرش در اين حوزه اتفاق بيفتد تا ما از اقتصاد نفت به سمت ديگر منابع درآمدي ملي و منطقه‌اي حرکت کنيم.

ماليات بر عايدي به صحن مجلس مي‌آيد

ايسنا/اردبيل رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: به زودي لايحه ماليات عايدي بر سرمايه به صحن علني مجلس مي‌آيد تا مورد بررسي قرار گيرد.

تورم توليدکننده در مسير کاهشي

بررسي آخرين داده‌هاي آماري مرکز آمار نشان مي‌دهد که نرخ تورم توليدکننده در زمستان ۱۴۰۰ کاهشي شد به اين ترتيب که نرخ تورم نقطه به نقطه ۶.۶ درصد، فصلي ۵.۱ درصد و ساليانه ۶.۶ درصد کاهش يافت.

رشد منفي نقدينگي در فروردين ۱۴۰۱

در شرايطي که کشور همچنان درگير تورم به جا مانده از دولت گذشته است، کاهش حجم نقدينگي فروردين‌ماه سال جاري اهميتي دوچندان دارد. اين شرايط البته به شرط تداوم، بي‌شک به کاهش محسوس تورم تا پايان سال جاري مي‌انجامد.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته توافق بازخريد بود. از اين رو، اين بانک به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۷۴۸ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

وزير اقتصاد: کميته ويژه رسيدگي به شکايت شرکت‌هاي دانش بنيان تشکيل مي‌شود

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي از تشکيل کميته ويژه براي بررسي شکايت شرکت ها و فعالان دانش بنيان خبر داد و گفت: بايد براي رفع مسائل مالياتي شرکت‌هاي دانش بنيان اهتمام ويژه‌اي شود.

نقش کليدي دو مقوله پول و ارز در اقتصاد ايران

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: رفتارهاي نرخ ارز اثر فوري و کوتاه مدت قوي در اقتصاد ايران دارد و اثرگذاري مقوله پول بر اقتصاد ما يک اثرگذاري بلندمدت و عميق است.

رفع ناترازي بانک‌ها براي ايفاي نقش موثر در مسير رشد اقتصاد کشور

موضوع مديريت بازار ارز و اعمال سياست‌هاي مناسب براي کنترل نرخ ارز از طريق بانک مرکزي با توجه به روند رو به رشد و افزايش درآمد ارزي کشور اجرايي در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت مورد بررسي قرار گرفت.

سيستان و بلوچستان، صدرنشين جذب سرمايه خارجي

در سال ۱۴۰۰ حجم سرمايه‌گذاري خارجي مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲.۲ درصد رشد داشته و سيستان و بلوچستان نيز بيشترين سرمايه را جذب کرده است. 

سره ناسره صندوق توسعه ملي مشخص شد

رئيس هيأت عامل صندوق توسعه ملي، راه سره و ناسره اين صندوق را مشخص کرد.

پايان ماه عسل با ارزهاي ۴۲۰۰ صندوق توسعه ملي

مقاومت صندوق توسعه ملي در برابر تبديل تسهيلات ارزي به ريالي مانع هدر رفتن منابع ارزي کشور خواهد شد.

شناسايي ۷۰۰ شرکت دانش بنيان در صنعت آب و برق

مديرعامل شرکت مادرتخصصي ساتکاب با اشاره به وجود 700 شرکت دانش بنيان در صنعت آب و برق گفت: تجاري سازي و استفاده مردم و صنعت از اين محصوات، مهمترين چالش هاي اين شرکت ها است.

۲۰ سال خصوصي سازي نياز به آسيب شناسي دارد

رئيس سازمان خصوصي سازي با بيان اينکه خصوصي سازي طي ۸ مرحله نياز به تحول دارد، گفت: نتايج رويداد خصوصي سازي مي‌تواند چراغ راه آينده باشد.

کاهش ۳۰ درصدي درآمد سرانه کشور در دهه نود

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي وزير اقتصاد با تاکيد بر اينکه ارتقا ‎معيشت مردم اولويت اصلي دولت سيزدهم است، اعلام کرد: ‏در دهه نود به دليل تورم بالا و رشد اقتصادي تقريباً صفر، درآمد سرآنه کشور ۳۰ درصد کاهش يافت.

از پولهايي که دو برابرش را گرفتند تا هيات عاملي که مثل داور پينگ‌پنگ است!

آنچه که مسئولان در تحليل وضعيت صندوق توسعه ملي اعلام مي‌کنند حاکي از عملکرد نامناسب صندوق طي ۱۰ سال فعاليت آن است؛ موضوعي که از تحميل فشار دولت‌ها بر منابع صندوق و عدم استقلال کافي آن گرفته تا ابعادي ديگر نشأت گرفته است.

مجموع منابع صندوق توسعه ملي ۱۳۶ ميليارد دلار است

پورابراهيمي گفت: منابعي که به بخش دولت تزريق  شده يا به شکل طرح‌ها بوده يا به شکل استقراض بوده است.

۳ انتصاب جديد در وزارت اقتصاد

تهران - ايرنا - سيد احسان خاندوزي وزير امور اقتصادي و دارايي در احکامي جداگانه‌، سرپرست پژوهشکده امور اقتصادي، مشاور وزير و سرپرست صندوق تامين خسارت‌هاي بدني را منصوب کرد.

هنوز از قانون جهش توليد دانش بنيان در بازار سرمايه خبري نيست

با وجود سپري شدن بيش از يک ماه و نيم از آغاز سال جديد اما همچنان از ابلاغ قانون طرح جهش توليد دانش بنيان و يا حتي پيش نويس آئين نامه‌هاي اجرايي آن در بازار سرمايه خبري نيست.

ايران با وجود تحريم‌ها بيستمين اقتصاد بزرگ دنيا شد

تهران - ايرنا- ايران در جديدترين رده‌بندي بزرگترين اقتصادهاي جهان بر اساس آمار صندوق بين‌المللي پول در جايگاه بيستم و بالاتر از کشورهايي مثل لهستان، مصر، هلند، آرژانتين، سوئيس، بلژيک و اتريش قرار گرفته است.

سند راهبردهاي بانکي وزارت اقتصاد

رونمايي از سند راهبردهاي بانکي وزارت اقتصاد، سفر وزير اقتصاد به ارمنستان و ابلاغ نرخ ماليات حقوق و دستمزدهاي امسال از مهمترين اخبار حوزه اقتصاد کلان در هفته اخير بود.

واريز ۱۳۰۰ ميليارد تومان به صندوق تثبيت بازار سرمايه

تهران- ايرنا- با توافق انجام شده بين صندوق توسعه ملي و صندوق تثبيت بازار سرمايه و با رفع موانع واريز پول به بورس، روز گذشته (شنبه، دهم ارديبهشت ماه)، دو قسط به مبلغ يک‌هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان از طرف صندوق توسعه ملي به صندوق تثبيت بازار سرمايه پرداخت شد.

به گزارش روز ...

بدهي ۳۰۰ هزار ميليارد توماني دولت به بانک‌ها

وزير اقتصاد اظهار داشت: در همين جا به صورت رسمي اعلام مي‌کنم هر گونه اطلاعاتي از اين که هيات مديره بانکي در اظهار اطلاعات واقعي کوتاهي، کتمان يا بخش‌هايي را در اعلام ابربدهکاران بانکي حذف کرده به وزارت اقتصاد اعلام کنيد تا موضوع را مورد پيگيري قرار دهيم.

طراحي سازوکار جديد بانکي براي احياي بنگاه‌هاي توليدي

دادستان کل کشور گفت: بانک‌ها بايد ساز و کاري طراحي کنند که بشود از بنگاه‌هاي توليدي تعطيل و نيمه تعطيل حمايت کرده و در زمان سودده شدن واحد از آن نفع ببرند.

تسهيل ورود ارز به کشور در روند بازار موثر است

تهران - ايرنا - کارشناس اقتصادي پيش‌بيني کرد که افزايش قيمت نفت و فرآورده‌هاي نفتي و همچنين رشد قيمت فلزات و تسهيل ورود ارز به کشور سبب خواهد شد که در سال جاري مشکلات تأمين ارز کاهش پيدا کند.

چرا برنامه هاي توسعه قبل موفق نبود؟

يک کارشناس اقتصادي با تاکيد بر اينکه نبايد اشتباهات گذشته را تکرار کنيم، به بيان يازده درسي که از برنامه هاي توسعه اي قبل و بعد انقلاب مي‌توان گرفت، پرداخت.

تحقق سياست‌هاي سند ملي آمايش سرزمين در افق بودجه کشور

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان گفت: سازمان برنامه و بودجه با تمام توان آمادگي دارد تحقق سند ملي آمايش سرزمين  را در افق بودجه کشور محقق سازد.

چابک‌سازي کميسيون اقتصادي دولت با اجراي يک مصوبه

تهران - ايرنا - برخلاف گمانه‌هايي که درباره مصوبه دولت براي خروج دو معاون رئيس‌ جمهور از ترکيب کميسيون اقتصادي دولت مطرح شده، اين تصميم مهم را مي‌توان گام مهمي در راستاي چابک‌سازي اين کميسيون دانست.

افزايش ۵۴ درصدي پرداخت تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي در ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- براساس آخرين داده‌هاي آماري سال گذشته ۲۹ هزار و ۶۸۱ ميليارد ريال تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي پرداخت شده که در مقايسه با سال ۱۳۹۹رشد ۵۴.۱ درصدي داشته است.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا از بانک مرکزي، بررسي داده‌هاي آماري بانک مرکزي حاکي از اين است که ...

اثر مثبت حذف حجم مبنا در تنظيم عرضه و تقاضاي بازار سرمايه

معاون نظارت بازار فرابورس ايران گفت: عدم اعمال حجم مبنا در بازه‌هاي صعودي يا نزولي مي‌تواند کمک مهمي به تعديل قيمت‌ها و تنظيم عرضه و تقاضا کند.

 

اعلام فهرست ۳۱۳ شرکت دولتي که اطلاعات مالي آنها امروز منتشر شد

تهران- ايرنا- فهرست شهرکت‌هاي دولتي که گزارش حسابرسي آنها همراه با صورت‌هاي مالي سال‌هاي ۹۹ و ۹۸ امروز در سامانه کدال منتشر شده، اعلام شد.

تحقق ۷۲ درصدي بودجه عمراني سال ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- بررسي ميزان تحقق بودجه ۱۴۰۰ نشان مي‌دهد که سال گذشته در مجموع دولت براي بخش عمراني ۱۶۸.۶ هزار ميليارد تومان هزينه‌کرده که اين مقدار معادل تحقق ۷۲ درصدي کل بودجه عمرانيِ پيش بيني شده است.

ترمز نرخ رشد نقدينگي براي چهارمين ماه متوالي کشيده شد

جديدترين گزارش بانک مرکزي از آمارهاي اقتصادي بهمن ماه ۱۴۰۰ بيانگر تداوم روند کاهشي نرخ رشد نقدينگي براي چهارمين ماه متوالي است.

افزايش رشد اقتصادي با ارتقاي بهره‌وري

بررسي‌ها نشان مي‌دهد شرکت‌ها دانش‌بنيان با افزايش رشد اقتصادي از مسير ايجاد بهره‌وري، مي‌توانند به جدا شدن اقتصاد ايران از وابستگي به نفت کمک کند.

پرداخت تسهيلات ۱۵ هزار ميليارد توماني صندوق توسعه ملي

معاون اقتصادي صندوق توسعه ملي گفت: براي حمايت از طرح‌هاي مختلف، امسال ۱۵ هزار ميليارد تومان در نظر گرفته ايم.

الزامات بهبود وضعيت اقتصادي در سال ۱۴۰۱ چيست؟

معاون هماهنگي و محيط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر نقشه راه ميان مدت طراحي کنيم که بدانيم استراتژي و سياست کشور در حوزه‌هاي مختلف صنعتي چيست قطعا به ثبات و بهبود فضاي کسب و کار و جلوگيري از صدور مصوبات و بخشنامه‌هاي متضاد و متناقض کمک مي‌کند.

جزئيات جلسه مشترک مجلس و وزارت اقتصاد

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به طرح ۵۱ سؤال از وزير اقتصاد و امور دارايي در کميسيون اقتصادي مجلس و هفت مورد تحقيق و تفحص به‌عنوان رئوس مهم در دست اقدام گفت: مهمترين اقدام وزارت اقتصاد رفع ناترازي بانکي است.

مسير تقويت ارزش پولي ملي؛ از کنترل رشد نقدينگي تا اخذ ماليات بر عايدي سرمايه

در سال‌هاي اخير به دلايل متعددي، ارزش پول ملي روند نزولي داشته و عدم سياست‌گذاري مطلوب در دولت‌هاي گذشته و کم‌توجهي به تقويت توليد داخلي و رفع موانع توليد ملي، زمينه‌ساز تاثيرپذيري از تبعات تحريم‌هاي نفتي و اقتصادي بر افت ارزش ريال شده است.

سرمايه‌گذاري درآمدهاي نفتي در زيرساخت‌هاي فناوري‌محور

هدايت بخشي از درآمدهاي نفتي به سمت صنايع دانش‌بنيان هم کشور را از عواقب بيماري هلندي و نفرين منابع در امان نگه مي‌دارد و هم زمينه را براي اشتغال نيروي کار تحصيلکرده و دستيابي به رشد اقتصادي پايدار و باکيفيت فراهم مي کند.

نرخ رشد نقدينگي براي چهارمين ماه متوالي کاهشي شد

سخنگوي دولت اعلام کرد: براي ۴ ماه متوالي نرخ رشد نقدينگي کاهش يافته و ۹۶ ه. م. ت از اوراق فروخته‌شده در دولت قبل تسويه شده است. تورم نقطه‌اي از ۴۳.۷ در شهريور به ۳۴.۷ در اسفند ۱۴۰۰ رسيد.

ارتقاي بهره‌وري از کانال اقتصاد دانش‌بنيان

اقتصاد ايران براي رسيدن به رشد اقتصادي پايدار نيازمند ارتقاي سطح بهره‌وري است که اين مهم با تکيه بر شرکت‌هاي دانش‌بنيان قابل دستيابي است.

تصويب پيشنهادهاي مربوط به تقويت بنيان‌هاي توليد و اشتغال

پيشنهادهاي مربوط به تقويت بنيان‌هاي توليد و توسعه اشتغال در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت تصويب شد.

جزئيات بسته ۲۷ ماده‌اي رفع موانع توليد

معاون وزير صمت، جزئيات بسته پيشنهادي ۲۷ ماده‌اي وزارت صمت براي رفع مهمترين موانع توليد که به تصويب ستاد اقتصادي دولت رسيد را تشريح کرد.

تصويب پيشنهاد وزارت اقتصاد براي تشويق ورود سرمايه خارجي در دولت

وزير امور اقتصادي و دارايي از تصويب پيشنهاد اين وزارتخانه براي تشويق ورود سرمايه و ارز از خارج به ويژه کشورهاي همسايه، از طريق کاهش ميزان حداقل سرمايه/سپرده و افزايش سال‌هاي مجوز اقامت در هيات دولت خبر داد.

اجراي مگاپروژه‌ها با منابع صندوق توسعه ملي

تهران- ايرنا- رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: صيانت و توسعه منابع از اهداف تشکيل صندوق است و صندوق کمک بودجه دولت و دستگاه‌ها نيست و بايد منابع آن به قدري افزايش يابد که اگر نفت و گاز نفروختيم بتواند بودجه کشور را پاسخگو باشد.

چالش‌ها و راهکارهاي توسعه اقتصاد دانش بنيان

رئيس کميسيون کسب‌وکارهاي دانش بنيان اتاق بازرگاني ايران گفت: بيش از ۶ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنيان داريم که در سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر اشتغال مستقيم ايجاد کرده‌اند و ۳۰۰ هزار ميليارد تومان نيز درآمد داشته‌اند. ضمن اينکه يک ميليارد دلار هم صادرات داشتيم که نشان مي ...

تحقق رشد اقتصادي غير تورمي در ۶ ماهه اول دولت

يکي از وعده‌هاي دولت سيزدهم، که در بودجه ۱۴۰۱ نيز محوريت دارد تحقق رشد اقتصادي غير تورمي و هدفگذاري رشد ۸ درصدي است.اکنون عملکرد ۶ ماهه دولت نشان مي‌دهد که در کنار روند کاهشي تورم رشد اقتصادي نيز در حال افزايش است، به طوري که رسيدن به هدف تعيين شده بيش از هر زمان ...

تأمين کسري بودجه بدون فشار به پايه پولي

وزير امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد که دولت سيزدهم تمام ۵۴ هزار ميليارد توماني را که دولت قبل در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ از بانک مرکزي استقراض کرده بود، تسويه کرد.

به گزارش ايبِنا، وزير امور اقتصادي و داراي، با تشريح دست‌آوردهاي دولت سيزدهم در سال ...

دولت سيزدهم بر تنگناها و مشکلات عديده فائق آمده است

رييس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اينکه دولت در سالي که گذشت بر تنگناها و مشکلات عديده فائق آمده است، تاکيد کرد: در سال ۱۴۰۱ در جهت براي ثبات اقتصادي، عدالت‌ورزي، محروميت‌زدايي و مبارزه با فساد قدم‌هاي استوارتري برداشته خواهد شد.

هدف دولت سيزدهم رشد اقتصادي فراگير است

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصاد و دارايي در مقاله اي در فايننشال تايمز، کارنامه دولت سيزدهم درهفت ماه گذشته را مثبت ارزيابي کرد و نوشت: هدف دولت رشد اقتصادي فراگير است و در اين مدت تلاش کرديم تا باوجود محدويت‌هاي موجود در راه تجارت، فروش نفت را افزايش دهيم و نوسانات ...

واردات ۱۹ ميليارد دلار کالاي اساسي

معاون فني گمرک ايران از ترخيص حدود ۳۰ ميليون تن کالاي اساسي به ارزش ۱۹ميليارد دلار در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

رشد اقتصادي کشور در اولين فصل دولت سيزدهم؛ ۴ برابر متوسط دولت قبل

تهران – ايرنا - رشد اقتصادي ايران در پاييز ۱۴۰۰ که اولين فصل عملکرد دولت سيزدهم محسوب مي‌شود به ۵٫۷ درصد رسيد که نسبت به متوسط رشد اقتصادي فصلي کشور در هشت سال دولت قبل، ۴ برابر بيشتر است.

رشد اقتصادي کشور به ۴.۱ درصد رسيد

توليد ناخالص داخلي کشور با احتساب نفت و بدون احتساب نفت در ۹ ماهه سال جاري به قيمت‌هاي ثابت سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتيب از افزايش ۴.۱ و ۳.۴ درصدي برخوردار بوده است.

اقدام در ۱۰ بازار براي کنترل نقدينگي و نرخ ارز

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت:براي کنترل نقدينگي و نرخ ارز اقدام به فعاليت بر روي ۱۰ نوع بازار کرده‌ايم که تا اين لحظه اقدامات ما بر روي سه بازار عملياتي شده و باقي بازارها هم در دست اقدام است.

مجوزهاي کسب و کار ۴ دستگاه دولتي تصويب شد

هيئت مقررات‌زدايي و بهبود محيط کسب و کار در مورد عناوين، شرايط، مدارک، زمان و هزينه صدور مجوزهاي وزارتخانه‌هاي نيرو، فرهنگ و ارشاد اسلامي، تعاون، کار و رفاه اجتماعي و بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، تصميم‌گيري شد.

ارز ترجيحي حذف نشده است/ دولت بايد تصميم بگيرد

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه گفت: ارز ترجيحي حذف نشده بلکه با مصوبه مجلس، اگر دولت بخواهد ارز ترجيحي را حذف کند بايد مابه‌التفاوت آن را به صورت کالابرگ الکترونيکي به مردم پرداخت کند.

به گزارش ايبِنا، رحيم زارع در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي ...

سقف درآمدهاي دولت در سال ۱۴۰۱ تعيين شد

نمايندگان مجلس پس از بررسي بخش درآمدي لايحه بودجه، سقف درآمد دولت در سال ۱۴۰۱ را مشخص کردند.

مناطق آزاد از ماليات بر ارزش افزوده معاف شدند

دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد از حذف ماليات بر ارزش افزوده مناطق آزاد در لايحه بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و خواستار حذف اين پايه مالياتي از قانون ماليات بر ارزش افزوده شد.

رايزني ايران و روسيه در زمينه همکاري‌هاي دو کشور در حوزه سرمايه‌گذاري

معاون‌ وزير اقتصاد و رئيس کل سازمان سرمايه گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران در نشستي مجازي با ايلچيف معاون وزير توسعه اقتصادي روسيه، حوزه‌هاي مختلف همکاري‌هاي مشترک را مورد بحث و مذاکره قرار دادند.

سعيد محمد: مجلس مشوق‌هاي سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد را محدود نکند

سنندج- ايرنا- دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي به بررسي بودجه سال ۱۴۰۱ در مجلس اشاره کرد و گفت: درخواست ما از مجلس اين است که مشوق هاي لازم براي سرمايه گذاري در مناطق آزاد را محدود نکند.

همه مجوزهاي مربوط به وزارت اقتصاد از ۱۸ اسفند آنلاين صادر مي‌شود

وزير اقتصاد گفت: همه مجوزهاي اين وزارتخانه شامل بورس، ماليات و نظاير آن از ۱۸ اسفند به صورت غيرحضوري صادر شده و کاملاً برخط خواهد بود.

تغيير اساسي در مدل حمايتي از کسب‌وکارها در وزارت اقتصاد

تهران- ايرنا- رئيس مرکز بهبود محيط کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: در وزارت اقتصاد تغيير پارادايم اساسي در شرايطي که در ۱۰ سال اخير بر اقتصاد ايران حاکم بوده رخ داده است.

کاهش آهنگ رشد پايه پولي و افت نرخ‌هاي تورم در دي ماه ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- براساس گزارش بانک مرکزي، در دي‌ماه امسال آهنگ رشد پايه پولي روند کاهشي داشت و از ۴۲.۱ درصد در مرداد ماه به ۳۵.۵ درصد در دي ماه رسيد و در کنار آن انواع شاخص‌هاي نرخ تورم (ساليانه، نقطه‌به نقطه و ماهانه) افت داشت. 

به گزارش روز سه‌شنبه ايرنا از بانک ...

شش اقدام قضايي عليه مسببين نزول بورس

رئيس سازمان بازرسي کل کشور از احراز تخلفاتي عليه اعضاي هيئت مديره سابق بورس نيز خبر داد و گفت: اين تخلفات جهت رسيدگي به مراجع ذي‌صلاح ارجاع شده است.

به گزارش ايرنا از مرکز رسانه قوه قضائيه، در پي تاکيدات و دستورات رئيس قوه قضاييه مبني بر ضرورت اهتمام و تمرکز سازمان ...

افزايش سرمايه‌گذاري لازمه تحقق رشد اقتصادي هشت درصدي است

بيرجند - ايرنا - کارشناس مسائل اقتصادي گفت: يکي از الزامات مهم در تحقق رشد اقتصادي هشت درصدي، مبنا قرار دادن سند آمايش سرزمين و افزايش سرمايه‌گذاري در کشور و استان است.

مهديه ضيائيان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: افزايش سرمايه‌گذاري و مديريت مصرف در ...

افزايش ۴۲۰ درصدي نقدينگي در زمان دو رئيس کل

حجم نقدينگي در حدود هفت سال گذشته حدود ۴۲۰ درصد افزايش داشته که عمده آن مربوط به دوره حضور دو رئيس کل است.

به گزارش ايسنا، اخيرا مرکز آمار ايران در رابطه با وضعيت شاخص هاي اقتصادي و اجتماعي در چند سال گذشته گزارش جامعي منتشر کرد که بخشي از آن به حوزه پول و بانک اختصاص ...

تاثيرات مثبت بودجه و اصلاح قوانين مالياتي بر اقتصاد کشور در سال آينده

 

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: آينده اقتصاد کشور با توجه به اينکه تغييرات خوبي در بودجه‌نويسي صورت گرفت و مباحث مربوط به اصلاحات مالياتي و بورس مورد توجه قرار گرفت، مثبت به نظر مي‌رسد.

جعفر قادري، عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با ...

پرداخت ۵۰۹/۴ هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش بنيان/ رشد ۱۲۷ درصدي

طي ده ماهه سال جاري به ۱۱۷۶ شرکت دانش بنيان معادل ۵۰۹/۴ هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شد که نسبت به ده ماهه سال ۱۳۹۹، معادل ۱۲۶/۹ درصد افزايش داشته است.

۲۲ روز تا اجراي صدور مجوزهاي الکترونيکي کسب و کار

ايرنا : رئيس مرکز بهبود محيط کسب و کار وزارت اقتصاد، ۱۸ اسفند ماه را آخرين فرصت دستگاه‌هاي مرجع صدور مجوزهاي کسب و کار براي بارگذاري مدارک موردنياز اين مجوزها اعلام کرد. به گفته «امير سياح» تمام دستگاه‌هايي که مجوز کسب و کار صادر مي‌کنند بايد به ...

شرکت‌هاي بزرگ معدني چه عملکردي در فروش داشته‌اند؟

آمار ارائه شده از سوي شرکت‌هاي بزرگ معدني نشان مي‌دهد که در راستاي افزايش توليد، ميزان فروش و درآمد اين شرکت‌ها طي ۱۰ ماهه امسال رشد قابل توجهي داشته است؛ در مدت مذکور سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ترتيب شرکت آهن و فولا ارفع ۳۳ درصد، فولاد سيرجان ۶۳ ...

پيش‌بيني تورم و رشد اقتصادي در سال آينده

يک کارشناس اقتصادي گفت: آنچه که مردم در سال آينده از نظر اقتصادي حس خواهند کرد، همانند امسال است اما با تورم کمتري خواهد بود و اگر تحريم‌ها برداشته شود، با افزايش درآمد نفت مي‌توان انتظار رشد اقتصادي ۱۰ تا ۱۲ درصدي را داشت.

۷۰ درصد مطالبات صندوق توسعه ملي در بخش انرژي است

مدير قراردادها، پيگيري مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملي گفت: بيش از ۷۰ درصد مطالبات صندوق در بخش نفت و گاز و نيروگاه است،

آمارها از بهبود شرايط اقتصادي خبر مي‌دهد

سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: بررسي شاخص‌هاي کلان اقتصادي از خروج رکود و رشد غير تورمي حکايت دارد.

تحقق هم‌زمان اشتغال، رشد اقتصادي، محروميت‌زدايي و رونق بورس با اجراي بزرگترين سرمايه‌گذاري صنعتي

تهران – ايرنا- معاون وزير صمت و رئيس هيات عامل ايميدرو، با بيان اينکه ۴۲ پروژه از ۴۸ پروژه‌اي که به عنوان بزرگترين سرمايه‌گذاري صنعتي تاريخ ايران مورد رونمايي قرار گرفت مربوط به ۵ شرکت صنعتي و معدني مي‌باشد، گفت: مجموع سرمايه گذاري اين ۴۲ پروژه حدود ۷.۸ ميليارد ...

افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون در سال آينده

تهران – ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي در حاشيه نشست با فعالان بخش تعاوني از افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون در لايحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور خبر داد.

تنظيم روابط مالي دولت و بانک مرکزي

در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي بررسي موضوع تنظيم روابط مالي دولت و بانک مرکزي مطرح و پيشنهادها و راهکارهاي مشترک خزانه‌داري و بانک مرکزي با هدف پيشگيري از رشد نقدينگي تصويب شد.

بهبود شاخص‌هاي اقتصادي کشور در سال آينده، حتي با فرض تداوم تحريم‌ها

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي گفت: با فرض تداوم شرايط موجود و تداوم تحريم‌ها و با وضعيت صادرات و روند تورم سال کنوني، سال آينده از نظر اقتصادي سال بهتري خواهد بود.

به گزارش ايرنا از بانک مرکزي، علي صالح آبادي با حضور در برنامه تيتر امشب شبکه خبر با اشاره به اينکه از ...

سازمان برنامه و بودجه: پايان رکود اقتصادي و شروع رشد غيرتورمي

تهران-ايرنا-گزارش سازمان برنامه و بودجه نشان مي‌دهد که وضعيت شاخص‌هاي کلان اقتصادي حکايت از خروج اقتصاد از رکود و رشد غير تورمي دارد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از سازمان برنامه و بودجه کشور آمارها از بهبود شاخص‌هاي کلان اقتصادي در اثر فعاليت دولت سيزدهم حکايت ...

سرمايه‌گذاري ۴۸۰۰ ميليارد توماني در زيرساخت‌هاي بندري

سازمان بنادر و دريانوردي عملکرد ۱۰ ماهه خود در خصوص توسعه زيرساخت و تجهيز بنادر را اعلام کرد که بر اين اساس در سال جاري ۴ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري شده است.

اوجي: مهمترين اولويت ما در بخش صنعت نفت و گاز سرمايه گذاري است

تهران- ايرنا- جواد اوجي وزير نفت با بيان اينکه امروز مهمترين اولويت ما در بخش صنعت نفت و گاز سرمايه گذاري است، گفت: اگر اين مهم انجام نشود ممکن است در سال‌هاي آينده وارد کننده اين محصولات باشيم.

نامه رئيس جمهور به رئيس مجلس درباره بودجه ۱۴۰۱

رئيس جمهور در نامه‌اي به رئيس مجلس اصلاحات انجام شده در برخي از بندهاي لايحه بودجه ۱۴۰۱ را اعلام کرد.

انتظار بانک مرکزي از مجلس تصويب بودجه بدون کسري است

رئيس کل بانک مرکزي گفت: از برنامه‌هاي جدي ما در بانک مرکزي هدايت اعتبارات به بخش‌هاي مولد اقتصادي است تا سرمايه‌هايي که بانک‌ها در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند به سمت فعاليت‌هاي غيرمولد نرود.

جزييات جلسه هيئت مقررات زدايي با حضور وزير اقتصاد

وزير اقتصاد با بيان اينکه طي روزهاي اخير حدود ۴۰۰ شکايت از بانک‌ها در خصوص عدم پرداخت وام بدون ضامن به وزارت اقتصاد رسيده است، گفت: در حال حاضر دولت و وزارت اقتصاد تنها يکي از شروط لازم براي دريافت وام را حذف کرده است.

پرداخت تسهيلات به اقتصاد را جدي دنبال مي‌کنيم

رئيس کل بانک مرکزي گفت: از برنامه‌هاي جدي ما در بانک مرکزي اين است که اعتبارات را به بخش‌هاي مولد اقتصادي هدايت کنيم و سرمايه‌هايي که بانک‌ها در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند به سمت فعاليت‌هاي غيرمولد نرود.

تخصيص ۱۵ هزار ميليارد تومان براي تسهيلات اشتغالزايي

وزير اقتصاد از تخصيص نزديک به ۱۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات براي اشتغالزايي و کارآفريني خبر داد.

طرح تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار اصلاح شد

مجلس با برخي اصلاحات طرح تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار اعاده شده از شوراي نگهبان موافقت کرد.

سهم دولت از صندوق توسعه ملي کاهش پيدا کرد

سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت که سهم دولت از صندوق توسعه ملي کاهش پيدا کرد؛ به اين دليل که دولت اذن مقام معظم رهبري را نداشت.

انحصارزدايي از مشاغل با الکترونيکي شدن صدور مجوزها

عضو کميسيون صنايع با بيان اين که با صدور مجوز در درگاه ملي مجوزها انحصارزدايي از مشاغل از بين مي رود، گفت: اين اقدام مي تواند به توسعه و رونق توليد بينجامد.

تامين مالي زنجيره‌اي با اقتصاد چه مي‌کند؟

رئيس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران معتقد است: به دليل تورم بالا و تحريم، چالش دسترسي به سرمايه در گردش تشديد شده است و بنابراين طرح تامين مالي زنجيره‌اي مي‌تواند تحول‌آفرين باشد. 

جلسه شبانه دولت براي کاهش قيمت گاز پتروشيمي‌ها و فولادي‌ها

بر اساس مصوبه ديشب ستاد اقتصادي دولت، شرکت‌هاي پتروشيمي و فولادي شاهد کاهش قابل ملاحظه قيمت گاز در ماه جاري خواهند بود.

خاندوزي: فردا يک شروع ديگر در اجراي مصوبات اقتصادي است

تهران- ايرنا- سيد احسان خاندوزي وزير امور اقتصادي و دارائي در توئيتي تاکيد کرد که ان‌شاءالله فردا (چهارشنبه) روز يک شروع ديگر در اجراي مصوبات اقتصادي خواهد بود.

رشد قابل توجه صادرات نفت خام، رشد اقتصادي ايران را مثبت کرد

تهران – ايرنا- مرکز پژوهش‌هاي مجلس با تاييد سخنان رئيس‌جمهور درباره افزايش صادرات نفت، پيش‌بيني کرد که با توجه به رشد قابل توجه صادرات نفت خام، رشد اقتصادي کشور تا پايان سال ۱۴۰۰ به ۲.۸درصد برسد.

آخرين وضعيت تجارت خارجي کشور

رئيس کل گمرک جمهوري اسلامي ايران آخرين وضعيت کشور تجارت خارجي کشور در ۱۰ ماهه سال جاري را اعلام کرد.

تأمين مالي زنجيره‌اي کمک به تامين مواد اوليه خواهد بود

نايب رئيس کميسيون صنايع گفت: با تامين مالي زنجيره اي، نقدينگي مجموعه هاي توليدي و مواد اوليه آنها به راحتي تامين خواهد شد و کمک خوبي محسوب مي شود.

کمک صندوق توسعه ملي به کاهش تورم و تحقق رشد ۸ درصدي اقتصاد

رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي تاکيد کرد براساس سياست‌هاي دولت ما نيز در چارچوب وظايف خود به برنامه‌هاي کاهش تورم و تحقق رشد ۸ درصدي اقتصاد کمک خواهيم کرد. 

مهدي غضنفري در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ايبِنا در پاسخ به اين سوال ...

واريز بخشي از منابع صندوق توسعه ملي به صندوق تثبيت بازار سرمايه

رئيس هيأت عامل صندوق تثبيت بازار سرمايه گفت: طي توافقات انجام شده با صندوق توسعه ملي، روز گذشته (۳۰ دي ماه) بخشي از منابع مالي اين صندوق به صندوق تثبيت بازار سرمايه واريز شد.

لزوم ورود دولت به موضوع خروج سرمايه از کشور

رئيس اتاق بازرگاني تهران: روند خروج سرمايه از کشور سرعت گرفته و لازم است دولت هر چه سريع‌تر به اين موضوع ورود کند.

پرداخت تسهيلات صندوق توسعه ملي ۳ برابر مي‌شود

رئيس هيئت عامل صندوق توسعه ملي گفت: بانک‌ها دو برابر آورده صندوق را تسهيلات مي‌دهند و با اين کار، پرداخت تسهيلات صندوق توسعه ملي، سه برابر مي‌شود.

طرح آمايش صنعتي، معدني و تجاري در استان‌ها اجرايي مي‌شود

وزير صمت گفت: در هر شهرستاني از جمله کهنوج طرح آمايش صنعت، معدن و تجارت داريم که در اين طرح تمام فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي شهرستان بررسي مي‌شود

استرداد مازاد سود تسهيلات، گام مهم در حمايت از بخش توليد است

تهران- ايرنا- دبيرکل انجمن صنايع لوازم خانگي با استقبال از طرح استرداد مازاد سود تسهيلات بانکي بيش از مصوبه شوراي پول و اعتبار، گفت: اين طرح گام مهمي در حمايت از بخش توليد است و موجب گردش اقتصادي مي‌شود.

نماگرهاي اقتصادي سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰ منتشر شد

نماگرهاي اقتصادي شماره ۱۰۵ مربوط به سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰ به منظور استفاده عموم در پايگاه اطلاع رساني بانک مرکزي انتشار يافت.

مطالبات صندوق توسعه ملي را نمي‌توانيم وصول کنيم

معاون بانکي و اعتباري صندوق توسعه ملي گفت: وصول مطالباتمان يکي از چالش‌هاي صندوق است.

سرنوشت اقتصاد کشور، با توافق و بدون توافق در مذاکرات

ايسنا/خوزستان عضو هيات علمي دانشگاه شهيد چمران اهواز با بيان اينکه بودجه ۱۴۰۱ با فرض اينکه تحريم‌ها برداشته نخواهند شد، در نظر گرفته شده است، گفت: اين در حالي است که اقتصاد کشور توان ادامه دادن در شرايط تحريمي را ندارد.

لايحه ماليات بر عايدي سرمايه؛ سرگردان بين دولت و مجلس

وعده دو ماهه وزارت اقتصاد براي ارائه لايحه جامع مالياتي شامل ماليات بر عايدي سرمايه به سر رسيده، اما از اين لايحه خبري نيست.

طرح تامين مالي زنجيره‌اي؛ مصداق هماهنگي دستگاه‌هاي اقتصادي

رييس جمهور گفت: اجراي آزمايشي تأمين مالي زنجيره‌اي از نمونه‌هاي خوب تعامل و هماهنگي دستگاه‌هاي مختلف اقتصادي دولت است و اجراي کامل آن قطعاً آثار بسيار مناسبي به دنبال خواهد داشت.

استفاده از رمزارزها در تجارت بين‌الملل تا دو هفته آينده

رئيس کل سازمان توسعه تجارت از اتصال سامانه رمزارزها به سامانه‌هايي مانند سامانه جامع تجارت براي استفاده در تجارت بين‌الملل تا دو هفته آينده خبر داد.

به گزارش ايبِنا از صدا و سيما، عليرضا پيمان‌پاک گفت: با بانک مرکزي براي استفاده از ...

ظهور يک رانت جديد در بودجه۱۴۰۱

رييس مرکز پژوهش‌هاي اتاق بازرگاني ايران مي‌گويد در فرايند نهايي شدن بودجه سال ۱۴۰۱، اشکالات و ابهاماتي وجود دارد که در صورت نپرداختن به آنها، بستر رانت‌هاي جديد در اقتصاد ايران شکل خواهد گرفت.

موافقت با رفع محدوديت سرمايه‌گذاري بانک‌ها در سال آينده

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: تبصره‌هاي ابتدايي بودجه ۱۴۰۱ بررسي شد و نمايندگان با رفع محدوديت بانک‌ها براي انجام سرمايه‌گذاري موافقت کردند.

ميرتاج‌الديني: ديوان محاسبات ميزان عملياتي بودن بودجه را ارزيابي کند

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه عمده عملياتي بودن بودجه در نظام تخصيص و اجرا و نظارت بر آن است، گفت که ديوان محاسبات بايد شاخصه‌هايي را براي عملياتي بودن بودجه در نظر بگيرد و بر اساس اين شاخص‌ها، آن را بسنجد.

رشد ۳.۳ درصدي اقتصاد بدون نفت در تابستان ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- مرکز آمار در تازه‌ترين گزارش خود اعلام کرد که رشد اقتصادي بدون نفت در تابستان امسال به ۳.۳ درصد رسيد. 

رشد ۳۰ درصدي دسترسي بنگاه‌ها به منابع بانکي

وزير صمت گفت: اجراي تفاهم‌نامه تامين مالي زنجيره‌اي باعث افزايش ۳۰ درصدي دسترسي بنگاه‌هاي اقتصادي به منابع مالي خواهد شد.

قاليباف: صندوق‌هاي نوآوري و شکوفايي حق انجام عمليات بانکي ندارند

رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: صندوق‌هاي نوآوري و شکوفايي حق انجام هيچ‌گونه عمليات بانکي را ندارند و فقط به قراردادهاي آنها همان نگاهي که به تعهدات بانکي مي‌شود خواهد شد.

به گزارش ايسنا، محمد باقر قاليباف در جلسه علني صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شوراي اسلامي و ...

رتبه‌بندي فعالان اقتصادي براي دريافت تسهيلات اعتباري

عضو هيات نمايندگان اتاق ايران گفت: رتبه‌بندي‌ فعالان اقتصادي بايد انجام شود و سپس براساس آن اعتبارسنجي را شاهد باشيم که تامين مالي مبتني بر اعتبار را محقق کند.

بانک مرکزي جلوي انحراف تسهيلات بانکي را بگيرد

رييس اتاق بازرگاني ايران از رييس کل بانک مرکزي خواست که مقابله با مشکل انحراف تسهيلات بانکي را در اولويت برنامه‌هاي اين بانک قرار دهد.

کليات طرح اصلاح سازوکار بررسي لايحه بودجه تصويب شد

تهران- ايرنا-نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با کليات طرحي موافقت کردند که در صورت تصويب نهايي آن ساز و کار بررسي لايحه بودجه در کميسيون تلفيق و صحن علني مجلس اصلاح خواهد شد.

اختيارات بانک مرکزي افزايش مي‌يابد

يک عضو کميسيون اقتصادي گفت: اختيارات بانک مرکزي در نتيجه طرح مجلس بيشتر خواهد ‌شد و البته پاسخگوتر هم مي‌شود.

تاکيد معاون اول رئيس جمهور بر حضور موثر بخش خصوصي براي بهبود وضعيت اقتصاد و توليد کشور

معاون اول رييس جمهور حضور موثر و فعالانه بخش خصوصي را يکي از راه هاي بهبود وضعيت اقتصاد و توليد کشور توصيف و تأکيد کرد: دولت به دنبال آن است تا به عنوان ناظر و نه مداخله‌گر در کنار فعالين حوزه توليد و صادرات کشور باشد.

دولت به دنبال کنترل تورم از طريق انضباط پولي و مالي است

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: کاهش نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در سه ماه متوالي نشان‌دهنده رويکرد درست دولت در عدم استفاده از پول پرقدرت است.

خروج سرمايه‌ها از بازار ارز/ سرمايه‌گذاران منتظر روي خوش بورس

يک کارشناس اقتصادي گفت: سرمايه‌داران خرد با وجود اتفاقات گذشته مترصد فرصت هستند تا به بازار سهام ورود کنند، اما بازار سرمايه به واسطه سلب اعتمادي که از نهادهاي ذيربط صورت گرفت، فعلا خيلي جذاب نيست.

اباذر براري در گفتگو با خبرنگار ابيِنا اظهار داشت: سرمايه‌هاي ...

تقويت سيستم نظارتي زمينه‌ساز کنترل نوسانات بازار ارز

تشديد نظارت بر فعاليت‌هاي سفته‌بازانه در کنار برخورد با تخريب‌هاي هدفمند در بازار ارز همانطور که در ماه‌هاي اخير موفقيت‌آميز بوده است در ماه‌هاي پيش رو نيز مي‌تواند از نوسانات شديد بازار جلوگيري کند.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، ...

آزادسازي منابع بلوکه شده در جريان است

ايران و عراق درصدد اجراي چندين پروژه مشترک و سياست‌هاي تجاري هستند که بر اين اساس هم بر حجم مبادلات دو طرف اضافه خواهد شد و هم توزان تجاري متوزاني برقرار مي‌شود تا هدف ۲۰ ميليارد دلاري تجاري محقق شود.

يحيي آل اسحاق رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و عراق در ...

سرمايه‌گذاري و حمايت سازمان ايميدرو در حوزه زيرساخت‌ها

دنياي‌اقتصاد: در بخش زيرساخت تاکنون حدود ۸هزار ميليارد ريال پروژه در اين منطقه تعريف شده و اين پروژه‌ها هم‌اکنون در مرحله اجرا هستند و در برنامه توسعه اي منطقه ويژه اقتصادي لامرد اين رقم و تعداد پروژه‌ها به سرعت اضافه خواهند شد. مدير روابط عمومي منطقه ويژه ...

دو گام مهم بودجه‌اي دولت براي کاهش تورم

تهران- ايرنا- کارشناس اقتصادي گفت: اقداماتي که دولت سيزدهم در لايحه بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته است، از جمله کاهش کسري تراز عملياتي و حذف ارز ترجيحي مي‌تواند در سال آينده کاهش و مهار تورم را در پي داشته باشد.

رشد ۳.۳ درصدي اقتصاد کشور در نيمه نخست ۱۴۰۰

توليد ناخالص داخلي کشور به قيمت‌هاي ثابت سال ۱۳۹۵ در نيمه نخست امسال به رقم هفت هزار و ۵۳۰ هزار ميليارد ريال رسيد که نسبت به رقم مشابه سال قبل به ميزان ۳.۳ درصد افزايش يافته است.

اختصاص ۱۷۵ هزار ميليارد تومان به صندوق پيشرفت و عدالت

تهران- ايرنا- دولت سيزدهم براي تحقق رشد اقتصادي ۸ درصدي با پيش‌بيني صندوق پيشرفت و عدالت در لايحه بودجه و تزريق ۱۷۵ هزار ميليارد تومان به اين صندوق در راستاي تحقق اين ميزان رشد گام برخواهد داشت.

رشد اقتصادي هشت‌درصدي چگونه محقق خواهد شد؟

در لايحه بودجه ۱۴۰۱ رشد اقتصادي هشت ‌درصدي هدف گذاري شده است. براي تحقق رشد هشت درصدي طرح هاي ملي و استاني ديده شده، اساس اين طرح ها هم سند آمايش سرزمين است.

ارائه تسهيلات ۵۰ ميليوني به بازنشستگان بانک‌ها

با امضاي تفاهم‌نامه ميان صندوق بازنشستگي کارکنان بانک‌ها با بانک‌هاي تجارت و ملت، پرداخت تسهيلات ۵۰ ميليون توماني با نرخ ۱۵ درصد و دوره بازپرداخت ۶۰ ماهه به منظور تأمين و رفع نيازهاي ضروري بازنشستگان آغاز شد.  

طرح اصلاح قانون بازار سرمايه امروز در کميسيون اقتصادي مجلس رونمايي مي‌شود

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: طرح اصلاح قانون بازار سرمايه در کميته تخصصي بازار سرمايه کميسيون اقتصادي مجلس امروز(سه‌شنبه) رونمايي مي شود تا فعالان بازار ظرف دو هفته پيشنهادات خود را ارائه کنند.

صدورمجوز تسهيلات ۶۶هزارميليارد توماني براي اجراي ۱۰۶ پروژه در يزد

يزد- سفر دوازدهم هيات دولت به يزد با بزرگترين دستاورد يعني بالا بردن سقف تسهيلات بانکي براي رونق دوباره توليد، افزايش نقدينگي واحدهاي صنعتي، جلوگيري از تعطيلي و بيکاري کارگران همراه بود.

ايجاد کميته مشترک بين سازمان مالياتي و اتاق ايران ضروري است

نشست فعالان اقتصادي با رئيس سازمان امور مالياتي برگزار و در آن بر لزوم شفافيت قوانين و بخش‌نامه‌هاي مالياتي در کنار پرهيز از مميزمحوري در بررسي پرونده‌ها تاکيد شد.

۱۰ تصميم مهم دولت براي بازار سرمايه

وزير امور اقتصادي و دارايي از تصويب ۱۰ پيشنهاد بورسي در دولت خبر داد و جزئيات آن‌ها را نيز اعلام کرد.

بهبود چشم‌انداز اقتصادي کشور با هماهنگي سياست‌هاي ارزي و تجاري

تشکيل کارگروه مشترک بانک مرکزي و وزارت صمت براي هماهنگ‌سازي سياست‌هاي ارزي و تجاري اتفاق مبارکي است که منجر به افزايش رضايتمندي فعالان بخش خصوصي و صادرکنندگان و درنهايت بهبود تراز تجاري کشور خواهد شد.

جزئيات حمايت از افزايش توان صندوق تثبيت بازار سرمايه

طبق مصوبه اخير ستاد هماهنگي اقتصادي دولت، مقرر شده مبلغي بالغ بر ۵۱۰ ميليون دلار معادل ۱۲ هزار ميليارد تومان  سپرده‌گذاري جديد توسط صندوق توسعه ملي صورت گيرد.

الزام بانک هاي خوزستان به سرمايه گذاري در کارون

اهواز- معاون اقتصادي استاندار خوزستان گفت: بانک‌ها را ملزم کرديم که هر کدام يک سرمايه گذاري در رودخانه کارون داشته باشند تا علاوه بر جذب گردشگر به اين رودخانه، بر زيبايي هاي آن بيفزاييم.

ارائه ۴۰۰ فرصت سرمايه گذاري براي عموم مردم

وزير صمت درباره ساختار جديد اين وزارتخانه توضيحاتي ارائه و از ارائه ۴۰۰ فرصت سرمايه گذاري از طريق شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري به عموم مردم خبر داد.

توافق بانک مرکزي و صمت درباره واردات اعتباري در سامانه نيما

بانک مرکزي و وزارت صمت دو موضوع «واردات اعتباري در سامانه نيما» و «رفع محدوديت کالاهاي وارداتي در رويه واردات در مقابل صادرات خود» را به تصويب رساندند.

تشکيل کارگروه مشترک هماهنگي سياست‌هاي ارزي و تجاري

کارگروه مشترک و عملياتي وزارت صمت و بانک مرکزي به منظور هماهنگي سياست‌هاي ارزي و تجاري کشور و هدايت ارز حاصل از صادرات به سمت چرخه تجاري و توليدي کشور تشکيل شد.

سرمايه‌گذاري؛ مهم‌ترين راهکار حل مشکل رکود

يک عضو کميسيون اقتصادي در مجلس گفت: سرمايه‌گذاري مهم‌ترين عامل براي حل مشکل رکود است که بايد مورد توجه قرار گيرد، زيرا ايجاد شغل از طريق آن مهيا خواهد شد و امکان راه‌اندازي صنايع هم فراهم مي‌آيد.

ثبات اقتصادي مهم‌ترين هدف دولت در بودجه سال ۱۴۰۱ است

ساري - ايرنا - عضو کميسيون تلفيق بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت : ثبات اقتصادي و در کنار آن رونق کسب و کار و توليد در کشور مهم‌ترين هدف و جهت‌گيري در تدوين بودجه پيشنهادي دولت به مجلس شوراي اسلامي است.

وزير صمت پشتوانه‌هاي قانوني «اينماد» را تشريح‌ کرد

وزير صنعت، معدن و تجارت در نامه‌اي به رييس‌جمهور و رييس مجلس، پشتوانه‌هاي قانوني اينماد را تشريح کرد.

به گزارش ايبِنا، سيدرضا فاطمي امين، در اين نامه که به تاريخ ۱۵ آذرماه و خطاب به ابراهيم رييسي و محمدباقر قاليباف، روساي قواي مجريه و مقننه ...

ماليات واحدهاي توليدي ۵ درصد کاهش مي‌يابد

­وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: بر اساس احکام پيشنهادي بودجه سال آينده ماليات واحدهاي توليدي ۵ درصد کاهش مي‌يابد.

به گزارش ايبِنا احسان خاندوزي در حاشيه جلسه با اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس و رئيس و مسئولان سازمان امور مالياتي افزود: اين اقدام ...

بودجه ۱۴۰۱ بدون کسري و استقراض از بانک مرکزي بسته شد

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه برنامه محوري يکي از فرصت‌هاي پيش روي لايحه ۱۴۰۱ است، گفت: نتيجه‌گرا و نظارت پذير بودن از ويژگي‌هاي بودجه ۱۴۰۱ است.

روند کاهنده نرخ تورم با کنترل اضافه برداشت بانک‌ها تسريع مي‌شود

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال آينده ضابطه‌اي ديده‌ايم که از طريق ارتباط سازمان برنامه و شوراي پول اعتبار اضافه برداشت بانک‌ها کنترل شود تا روند کاهنده نرخ تورم در سال آينده سرعت بيشتري بگيرد.

اعمال ماليات بر ارزش افزوده معاملات ارزي از دي ماه

دبير کانون صرافان اظهار داشت: موضوع ديگر بحث ماليات بر ارزش افزوده است که متاسفانه در مجلس بر روي اين موضوع بررسي‌هاي کارشناسي انجام نشده و طبق خواسته سازمان امور مالياتي، صرافي‌ها از مردم بابت خريد و فروش ارز بايد ماليات بر ارزش افزوده دريافت کنند و فاصله قيمتي ...

معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد منصوب شد

وزير امور اقتصادي و دارايي با صدور حکمي سيد عباس حسيني را به سمت معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي اين وزارتخانه منصوب کرد.

فروش بيش از ۶ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي دولتي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد که در بيست و دومين حراج اوراق بدهي دولتي ۶ هزار ميليارد اوراق فروخته شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ايرنا، بانک مرکزي نتيجه بيست و دومين حراج اوراق بدهي که امروز برگزار شد را منتشر کرد.

در اين حراج هيچ بانک و موسسه اعتباري غيربانکي ...

سهم استان‌ها در اجراي طرح‌هاي صنعتي

يزد، خراسان‌رضوي و اصفهان بيشترين و ايلام، کهگيلويه و بويراحمد و بوشهر کمترين تعداد طرح‌هاي صنعتي در دست اجرا را به‌خود اختصاص داده‌اند

سيده زهرا عباسي- خبرنگار

تغيير ريل در بودجه ۱۴۰۱ در جهت رشد اقتصادي و افزايش بهره‌وري

تهران- ايرنا- رييس سازمان برنامه و بودجه بر تغيير ريل در بودجه ۱۴۰۱ و تمرکز منابع دولت براي رشد اقتصادي و افزايش بهره‌وري تاکيد کرد.

اقتصاد ايران در مسير احيا

کارنامه ۱۰۰ روزه دولت از اقدامات مثبت و اميدبخش حکايت دارد که مي‌تواند سرآغازي براي بهبود شرايط اقتصاد و احياي شاخص‌هاي کلان باشد که عدم استقراض از بانک مرکزي به عنوان مهم‌ترين اقدام شناخته مي‌شود.

بدون زيرساخت، برجام به جذب سرمايه‌گذاري کمک نمي‌کند

رييس کميسيون پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران اظهار داشت: علي رغم آنکه اميدها بر اين است که با برداشته شدن تحريم‌ها شاهد سرمايه‌گذاري خارجي خواهيم بود ولي اين اتفاق تا زماني که زيرساخت‌ها آماده نشود و ريسک اقتصادي داخلي مديريت نشود و امنيت سرمايه گذار تامين نشود ...

مجلس از تشکيل صندوق‌هاي توسعه استاني حمايت مي‌کند

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: خودکفايي بودجه‌اي در استانها کمک مي‌کند که با ديد بازتر و استقلال بيشتر نسبت به پروژه‌هاي عمراني که تا کنون به آنها بي‌توجهي شده است برخورد کنيم.

انجام بزرگترين واگذاري‌ تاريخ کشور

تهران- ايرنا- معاون وزير اقتصاد و رييس کل سازمان خصوصي‌سازي با اشاره به فراخوان فروش بلوکي سهام دولت در شرکت هلدينگ پتروشيمي خليج فارس، اين واگذاري را بزرگترين فروش تاريخ واگذاري‌هاي سهام‌هاي دولتي توصيف کرد.

پورابراهيمي: اصلاح ساختار اقتصادي در دولت کليد خورده است

کرمان - ايرنا - محمدرضا پورابراهيمي رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: با تصميم دولت سيزدهم در هفته هاي اخير تغييرات قابل توجهي در اصلاح ساختار اقتصادي کشور در دستور قرار گرفته که يکي از آنها بودجه ۱۴۰۱ است.

رشد ۶۷.۲ درصدي تسهيلات پرداختي به بخش صنعت و معدن

تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسه‌هاي اعتباري به بخش صنعت و معدن، از ابتداي امسال تا پايان مهرماه رشد ۶۷.۲ درصدي داشته است.

پيگيري تخصيص بانک اختصاصي ريالي به مناطق آزاد

دبير شورايعالي مناطق آزاد گفت: تخصيص بانک اختصاصي ريالي براي مناطق آزاد با رويکرد توسعه زنجيره مالي و روان کردن گردش تسهيلات ميان مناطق آزاد در حال پيگيري است.

به گزارش ايبِنا، سعيد محمد در آئين گشايش هشتمين نمايشگاه کيش اينوکس ۲۰۲۱، هدف از ...

بازارهاي مالي نهم آذرماه در يک نگاه

آخرين قيمت نفت، ارز، قيمت طلا، سهام‌هاي بازار آسيا و اقيانوسيه و ارزهاي رمزنگاري شده در معاملات امروز مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش ايبِنا به نقل از سي ان بي سي، تغييرات بازارهاي جهاني حاکي از افزايش قيمت ...

رشد اقتصادي ۸ درصدي در سال ۱۴۰۱ با فرض ادامه تحريم‌ها

رييس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه در بودجه سال آينده رشد اقتصادي ۸ درصدي با فرض ادامه تحريم‌ها ديده شده است، گفت: اين هدف با توجه به کنترل کرونا و رکود ناشي از عملکرد دولت قبل واقع‌بينانه است.

به گزارش ايبِنا به نقل از سازمان برنامه و ...

نشانه‌هاي گشايش اقتصادي پديدار شد

در حالي که رييس جمهور چندي پيش از رخ دادن گشايش‌هايي در اقتصاد صحبت به ميان آورده بود، روند رو به رشد بازگشت ارز حاصل از صادرات تاييدي بر اين موضع به شمار مي‌رود.

اعلام نرخ ارز بدون ذکر نام صرافي ممنوع شد

کانون صرافان ايران در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: اعلام و انتشار نرخ ارز بدون ذکر منبع و نام صرافي ممنوع است و شرکت هاي صرافي داراي مجوز موظف به اعلام نرخ ارز هستند.

به گزارش ايبِنا، در اطلاعيه کانون صرافان خطاب به افراد حقيقي و حقوقي فعال در حوزه نشر نرخ ...

طراحي سازوکار غيرتورمي براي عبور از معضل ارز ترجيحي

وزير اقتصاد گفت: مسيري در وزارت اقتصاد در حال طي شدن است که با طراحي سازوکاري، به شکل غيرتورمي، اعتبار براي خريد کالاهاي اساسي در اختيار مردم قرار داده شود تا بتوانيم از معضل ارز ترجيحي عبور کنيم.

 

بررسي طرح تامين مالي توليد در کميسيون ويژه جهش توليد مجلس

کميسيون ويژه جهش و رونق توليد و نظارت بر اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي مجلس در هفته جاري طرح تامين مالي و جهش توليد را بررسي مي‌کند.

بررسي مشکلات اقتصادي کشور در نشست مشترک وزير اقتصاد با اساتيد اقتصادي

تهران - ايرنا - نشست مشترک وزير امور اقتصادي و دارايي با اساتيد دانشکده اقتصاد و مديريت دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد.

راهکارهاي «نقشه راه رشد غيرتورمي» براي رفع ناترازي بودجه

تهران- ايرنا- کسري و ناترازي بودجه، مشکل اصلي بودجه ساليانه محسوب مي‌شود که «نقشه راه رشد غيرتورمي» براي رفع آن، راهکار اخذ ماليات، واگذاري اموال دولت، کاهش هزينه و افزايش منابع را دنبال مي‌کند.

قفل هزار هزار ميليارد توماني طرح‌هاي عمراني نيمه تمام باز مي‌شود؟

کارشناسان اقتصادي معتقدند يکي از روش هاي تأمين مالي پروژه هاي عمراني نيمه تمام استفاده از ظرفيت صندوق هاي پروژه در بازار سرمايه است.

برنامه دولت سيزدهم در ماه‌هاي آتي، مهار تورم و ثبات‌بخشي به اقتصاد است

تهران- ايرنا- سخنگوي اقتصادي دولت از تأييد کليات نقشه راه وزارت امور اقتصادي و دارايي براي رونق توليد همزمان با کاهش تورم در ستاد اقتصادي دولت خبر داد و گفت: با تاکيد رئيس‌جمهوري، سياست اقتصادي در ماه‌هاي آينده افزايش رشد اقتصادي، تسهيل محيط کسب‌ و کار، ...

۲ راهکار کوتاه مدت «نقشه راه رشد غيرتورمي» براي مهار تورم

تهران- ايرنا- مهار نوسان ارز و کاهش انتظارات تورمي دو راهکار کوتاه مدت نقشه راه رشد غيرتورمي براي کنترل تورم است که دولت پيش از ارائه اين نقشه نيز در اين زمينه موفق بوده، به طوري که براساس آخرين آمار، شتاب رشد نرخ تورم در هفته‌هاي اخير گرفته شده است.

بودجه ۱۴۰۱ بدون کسري بسته شد

رئيس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه از آغاز دولت سيزدهم هرگز خلق پول انجام نشده و اين روند موجب کاهش نرخ تورم نقطه‌اي در مهر و آبان شده است، گفت: بودجه سال آينده بدون کسري بسته شد.

جزئيات «نقشه راه رشد غير تورمي» وزارت اقتصاد

وزارت امور اقتصادي و دارايي نقشه راه رشد غير تورمي براي تحول در اقتصاد ايران را منتشر کرد.

عمق‌بخشي و توسعه بازار سرمايه از مسير تعدد نهادهاي مالي

رئيس سازمان بورس گفت: رفع انحصار از تأسيس شرکت‌هاي کارگزاري و سهولت در صدور مجوز نهادهاي مالي و همچنين نظارت دقيق سازمان بورس بر فعاليت‌هاي نهادهاي مالي، زمينه توسعه و عمق‌بخشي بازار سرمايه است.

بانک مرکزي: ضوابط و مقررات فروش نقدي ارز در صرافي‌ها تغيير نکرده است

مديرکل روابط عمومي بانک مرکزي در فضاي مجازي نوشت: هيچ‌گونه تغييري در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدي ارز در صرافي‌ها ايجاد نشده است.

سرمايه‌گذاري بيش از ۹ هزار ميليارد ريالي در بخش زيرساخت‌هاي برق

ايسنا/خوزستان مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان گفت: از ابتداي سال جاري تاکنون، بيش از ۹ هزار ميليارد ريال در بخش ايجاد زيرساخت‌هاي برق در شبکه تحت نظارت اين شرکت در دو استان خوزستان و کهگيلويه و بويراحمد سرمايه‌گذاري انجام شده است.

ايران به دنبال موقعيت‌هاي برد-برد در بخش سرمايه‌گذاري

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه بايد از بهترين روش‌ها و مدل‌ها براي تامين منابع مالي در داخل و خارج کشور استفاده و زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري تسهيل شود، گفت: وقتي مي‌گوييم بايد قراردادها را بهبود و قدرت چانه‌زني و جذابيت طرح‌ها را افزايش دهيم، ...

توقف خلق پول و نزولي شدن تورم در ۱۰۰ روز اول دولت

تهران- ايرنا- هرچند مدت زمان ۱۰۰ روز براي ارزيابي برنامه‌هاي اقتصادي دولت در سطح کلان کم به نظر مي‌رسد و نتايج برنامه‌هاي تيم اقتصادي دست کم در بازه يک ساله خود را نشان خواهد داد، اقدامات دولت سيزدهم در زمينه نزولي کردن تورم و جلوگيري از خلق پول بيانگر موفقيت نسبي ...

فروش بيش از ۷۵ هزار ميليارد ريال اوراق در حراج نوزدهم

تهران- ايرنا- براساس اعلام بانک مرکزي در نوزدهمين حراج اوراق بدهي دولتي ۷۵.۳ هزار ميليارد اوراق فروخته شد. 

به گزارش سه‌شنبه شب ايرنا، بانک مرکزي نتيجه نوزدهمين حراج اوراق بدهي که امروز برگزار شد را منتشر کرد.

در اين حراج تعداد سه بانک و موسسه اعتباري ...

سرمايه گذاري ۷۵۰ ميليارد توماني در حوزه خطرپذير در سال ۱۳۹۹

تهران- ايرنا- دبير انجمن سرمايه گذاري خطرپذير کشور گفت: حدود ۷۵۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري خطرپذير در سال ۹۹ در قالب ۲۹۰ قرارداد سرمايه‌گذاري در کشور به همت اعضاي اين انجمن منعقد شد.

تسهيلات بند ز تبصره 15 قانون بودجه سال 1400

معرفي تسهيلات و روش اعطاي آن

مطابق بند ز تبصره 15 قانون بودجه سال 1400، وزارت نيرو مکلف است بخشي از منابع حاصل از افزايش بهاي برق برخي از صنايع بزرگ را (تا سقف سيزده هزار ميليارد (۱۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ريال) صرف اعطاي تسهيلات خطرپذير به شرکت‌هاي دانش بنيان صنعت برق ...

عرضه اوراق دولتي براساس کشش بازار سرمايه

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: براساس کشش بازار سرمايه اقدام به عرضه اوراق دولتي مي‌کنيم.

رسيدگي به «ربات جعل رسيد بانکي» در دايره اختيارات بانک مرکزي نيست

معاون نظارت اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي در خصوص اقدامات بانک مرکزي براي مقابله با پديده خطر آفرين «ربات جعل رسيد بانکي» توضيح داد.

تاکيد ستاد اقتصادي دولت بر تقويت صندوق تثبيت بازار سرمايه

تهران-ايرنا- ستاد هماهنگي اقتصادي دولت مقرر کرد مدير عامل صندوق توسعه ملي مصوبات لازم درباره سپرده گذاري از منابع صندوق توسعه ملي براي صندوق تثبيت بازار سرمايه را اخذ و اقدامات لازم را در اين زمينه اجرا کند.

پيشنهادهايي براي تدوين برنامه هفتم توسعه

معاون اقتصادي موسسه عالي آموزش و پرورش مديريت و برنامه‌ريزي رياست جهموري ضمن بيان اينکه احتمال تدوين چهارساله برنامه هفتم توسعه برخلاف رويه‌هاي قبلي وجود دارد، پيشنهادهايي براي تدوين برنامه هفتم توسعه مطرح کرد.

مزايده حضوري اموال تمليکي از سر گرفته مي‌شود

سازمان اموال تمليکي براي تسريع در تعيين تکليف اموال منقول تحت تملک خود، برگزاري مجدد مزايده حضوري (حراج) را با توجه به تصويب اعضاي هيات مديره، در دستور کار قرار داد.

دولت و مجلس بانک‌ها را قلک بي‌انتها تصور نکنند

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: انتظارات دولت و مجلس از نظام بانکي بايد منطبق بر واقعيات و توان بانک‌ها باشد و نبايد آنها را به صورت يک قلک بي‌انتها تصور کنند.

رشد اقتصادي ۸ درصدي در بودجه ۱۴۰۱ امکان‌پذير است؟

تهران- ايرنا- رشد اقتصادي هشت درصدي براي سال آينده هدفگذاري شده است، تحقق اين ميزان رشد نيازمند فراهم کردن بسترهايي است که از سياستگذاري اقتصادي در سطح کلان تا رسيدگي به مشکلات بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و متوسط را در بر مي‌گيرد که به نظر مي‌رسد دولت همه اين شرايط را ...

بازگشت ۶۳ ميليارد يورو ارز صادراتي به چرخه اقتصادي کشور

تهران- ايرنا- رييس کل سازمان توسعه تجارت ايران وضعيت ايفاي تعهدات ارزي صادرکنندگان را مطلوب توصيف کرد و گفت: ميزان ۶۳ ميليارد و ۴۰۰ ميليون يورو، معادل ۸٠ درصد تعهدات ارزي سررسيد شده به چرخه اقتصادي کشور بازگشته و بيش از سه هزار و ۸۰۰ صادرکننده، تعهدات ارزي خود را به صورت ...

ماليات بر عايدي سرمايه در راه است

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از پايان مراحل مطالعه طرح ماليات بر عايدي سرمايه به عنوان پايه مالياتي جديدي در کشور خبر داد.

سينگال منفي از آمار صنعت

بررسي گزارش آماري، روند هشدارآميزي را از عملکرد بخش صنعت در مهرماه سال جاري نشان مي‌دهد، زيرا رشد شاخص توليد صنعتي شرکت‌هاي بورسي پس از ثبت ۱۶ ماه رشد مثبت، منفي شده است.

۱۰ تريليون دلار: ضررهاي اقتصادي جهاني ناشي از همه‌گيري کرونا

رئيس اتاق حساب‌ روسيه گفت: سيستم‌هاي بهداشتي کشورهاي سراسر جهان براي مقابله با همه‌گيري آمادگي لازم را ندارند.

شايسته‌سالاري مبتني بر اصول، مبناي انتصاب مديران وزارت اقتصاد

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد که روند انتخاب و انتصاب مديران در اين وزارت‌خانه بر مبناي شايسته‌سالاري و شفافيت مبتني بر اصول و ارزش‌هاي دولت سيزدهم بوده است.

افزودن قابليت درخواست تخصيص ارز در سامانه جامع تجارت

همان طور که مطلع هستيد در فرايند واردات رسمي کالا، بعد از نهايي شدن ثبت سفارش و جهت دريافت مجوز خريد ارز، بازرگان مي‌بايست نسبت به ارائه درخواست تخصيص ارز به بانک مرکزي اقدام نمايد. تاکنون کاربران با مراجعه حضوري به بانک‌هاي عامل، تقاضاي تخصيص ارز خود را ارائه ...

افزايش کسري بودجه و خطر تورم بالا در سراسر جهان

پوتين در سخنراني ويدئويي در نشست سران گروه ۲۰ گفت: افزايش کسري بودجه در سراسر جهان خطر تورم بالاي جهاني را به همراه دارد.

به‌ گزارش ايبِنا به نقل از خبرگزاري تاس، ولاديمير پوتين خاطرنشان کرد که دولت روسيه ...

بانک‌ها پيشقراول گشودن جبهه‌ جديد در سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگ باشند

وزير اقتصاد گفت: بانک‌هاي کشور در سال‌هاي پيش رو، بايد پيشقراول گشودن جبهه‌هاي جديد در سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگ در کشور شوند که اين امر، مستلزم خروج از بخش بزرگي از سرمايه گذاري‌هاي غير ضرور است.

سرمايه‌گذاري و جذب سرمايه در کانون برنامه‌هاي اقتصادي دولت

تهران- ايرنا- تداوم رشد اقتصادي کنوني نيازمند جذب سرمايه و ترغيب سرمايه‌گذاران به سمت توليد است. به همين خاطر عدم پايداري و نوسانات شديد اقتصادي به عنوان بزرگترين مانع سرمايه‌گذاري از چشم دولتمردان پنهان نمانده و در کانون برنامه‌هاي اقتصادي دولت سيزدهم قرار ...

بررسي طرح بانک مرکزي در شوراي پول‌واعتبار

عضو کميسيون اقتصادي گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ توماني موضوعي است که مجلس برآن اصرار دارد زيرا بنا بود تا اين ارز به سود مردم جهت تامين يارانه کالاهاي اساسي به کار گرفته شود، ولي اين مسئله مورد توجه قرار نگرفت.

رشد ۴۳ درصدي تجارت خارجي ايران

رئيس کل گمرک ايران از رشد ۴۳ درصدي تجارت خارجي ايران در هفت ماهه امسال خبر داد.

بانک‌هاي دولتي به سمت عمليات بانکي سودآور حرکت کنند

وزير امور اقتصادي و دارايي از بانک‌هاي دولتي خواست در کنار عمل به مسئوليت‌هاي عمومي و اجتماعي که به طور خاص متوجه آنهاست، حرکت کردن به سمت عمليات بانکي اقتصادي و سودآور را در دستور کار قرار دهند.

سرمايه گذاري خارجي بيش از ۲.۵ برابر شد

در شش ماه نخست امسال حجم سرمايه‌گذاري خارجي مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۱ درصد رشد داشته، کشور غنا بيشترين حجم سرمايه‌گذاري را در کشور انجام داده‌ و سيستان و بلوچستان نيز بيشترين سرمايه را جذب کرده است.

وزير اقتصاد: مطالبات بانکي نبايد موجب تعطيلي واحدهاي توليدي شود

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي کشور با تاکيد بر اينکه مطالبات بانکي به هيچ وجه نبايد موجب تعطيلي واحدهاي توليدي شود، خواستار نظارت مستمر بر روند وصول مطالبات بانک‌ها از واحدهاي توليدي و معرفي و رسيدگي به آن دسته از توليدي‌هايي شد که به دليل مطالبات بانکي ...

منابع ارزي کشور مناسب است/ نرخ ارز با مديريت صحيح کنترل مي‌شود

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: منابع ارزي کشور به اندازه‌اي است که براساس آن بدون هيچ مشکلي کشور مديريت مي‌شود، اما بايد توجه ويژه‌اي به مديريت مناسب در اين خصوص داشت.

غلامرضا مرحبا در گفتگو با خبرنگار ايبِنا درباره گزارش منتشر شده در ...

تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در شهريورماه ۱۴۰۰

بانک مرکزي تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در شهريورماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

جراحي ساختار بودجه در دستور کار دولت سيزدهم

تهران- ايرنا- دغدغه ضرورت اصلاح ساختار بودجه همواره وجود داشته اما دولت سيزدهم با واقع گرايي، بيش از هر زمان ديگري ضرورت اين طرح را احساس کرده و عزم خود براي جراحي و اصلاح ساختار بودجه جزم کرده است.

به گزارش روز جمعه ايرنا، اصلاح ساختار بودجه از مهمترين ...

تغيير راهبرد توسعه، نياز اساسي کشور است

رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: اولين گام در برنامه توسعه هفتم و بودجه۱۴۰۱، اين است که راهبرد توسعه بايد تغيير کند. اجازه ندهيم منابع درجايي قرار گيرد که منجر به افزايش رشد اقتصادي نشود.

افزايش ۶۲ تا ۲۸۷ درصدي صادرات فولادي‌ها

طبق آمار، طي شش ماهه نخست امسال بالغ بر هفت ميليون صادرات فولادي از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادي و آهن اسفنجي صادر شده است. اين در حاليست که عليرغم صفر شدن واردات آهن اسفنجي، به ترتيب ۵۱ هزار تن مقاطع طويل فولادي، ۳۶۱ هزار تن مقاطع تخت فولادي، ۴۱۲ هزار تن ...

تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي ۵۸ درصد افزايش يافت

تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۱۲۴۱۰.۸ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۴۵۵۱.۹ هزار ميليارد ريال معادل ۵۷.۹ درصد افزايش داشته است.

اعضاي شوراي عالي بورس و اوراق بهادار برگزيده شدند

هيئت وزيران در جلسه 1400/7/21 به پيشنهاد وزارت امور اقتصادي و دارايي و به استناد بندهاي ( 8) و ( 9) ماده (3) قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران – مصوب 1384 – تصويب کرد :

آقايان علي سعيدي ، سيد موسي ميرفيض فلاح شمس و احمد شعباني کليشمي به عنوان اعضاي شوراي ...

موافقت ستاد اقتصادي دولت با اصلاح رويه فعلي دلار ۴۲۰۰

وزير اقتصاد گفت: ستاد اقتصادي دولت با اصلاح رويه‌هاي فعلي ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني که منافع آن به مصرف کنندگان نهايي و مردم نمي‌رسد، ولي براي برخي افراد رانت ايجاد مي‌کند، موافق است.

درخواست انتقال مديريت «صندوق کارآفريني اميد» از رياست‌جمهوري

به گزارش ايبِنا به نقل از«پايگاه اطلاع رساني دفتر هيئت دولت» به موجب بند (و) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور مقرر شد «صندوق کارآفريني اميد به مدت يک سال به قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومي غيردولتي، اضافه شود و اساسنامه آن حداکثر تا ...

طرح اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملي بررسي شد

رئيس کميته اقتصادي کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: اين کميته در نشست خود طرح اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملي را با حضور دستگاه‌هاي اجرايي مورد بررسي قرار داد.

تکليف وزير اقتصاد به رييس سرمايه گذاري خارجي؛ تسريع و توسعه روابط اقتصادي با ديگر کشورها

وزير اقتصاد خواستار ايفاي نقش فعال سازمان سرمايه گذاري خارجي در تقويت روابط اقتصادي با ساير کشورها شد.

خاندوزي: ارز ۴۲۰۰ توماني هزينه زيادي را بر فعالان اقتصاد تحميل مي‌کند

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به هزينه‌هايي که ارز ۴۲۰۰ توماني بر فعالان اقتصادي تحميل مي‌کند، گفت: مدت‌هاست موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ توماني مطرح است اما اجرايي نمي‌شود و اين روند بايد تغيير کند.

تداوم تبادل و تعامل فکري بدنه آکادميک و اجرايي اقتصاد کشور

وزير اقتصاد گفت:بايد بامشارکت رسمي و مستمر دانشکده ها براي هر موضوعي، طرح مشخصي تعريف شود و ان شالله بعد از بودجه۱۴۰۱ که تا آذرماه سال جاري تکليف آن مشخص مي‌شود، اين همکاري ها را اجرايي کرد.

تجارت ۲۲.۵ ميليارد دلاري ايران با همسايگان

سخنگوي گمرک گفت: در نيمه نخست سال جاري بيش از 47 ميليون تن کالا به ارزش 22 ميليارد و 588 ميليون دلار بين ايران و 15 کشور همسايه تبادل شد که بازگشت عربستان به مقاصد صادراتي ايران يکي از موارد مورد توجه در اين مدت است.

رئيس جديد سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني منصوب شد

وزير امور اقتصادي و دارايي در حکمي «علي فکري» را به رياست سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران منصوب کرد.

ابلاغ مصوبه تعيين اعضاي جديد شوراي عالي بورس

معاون اول رييس جمهور مصوبه مربوط به تعيين اعضاي جديد شوراي عالي بورس را ابلاغ کرد.

 

کشورهاي اروپايي به بازار ايران باز مي‌گردند؟

مرکز پژوهش‌هاي اتاق بازرگاني ايران در گزارشي جديد به بررسي همکاري‌هاي اقتصادي مشترک ميان ايران و اروپا و برنامه‌هايي که در آينده پيش‌روي اين تجارت مشترک قرار دارد، پرداخته است.

مقررات‌زدايي و تسهيل مجوزهاي کسب‌وکار؛ حرف تا عمل دولت دوازدهم

وزارت امور اقتصادي و دارايي در حالي مسئوليت بهبود فضاي کسب و کار را برعهده دارد که در دولت دوازدهم با تعداد ۱۷۸ مجوز بزرگترين دستگاه صادرکننده مجوز در کشور بوده است.

رئيس بانک مرکزي از صندوق بين المللي پول درخواست کمک فني کرد

رئيس کل بانک مرکزي از مدير منطقه‌اي خاورميانه صندوق بين المللي درخواست برخورداري از کمک‌هاي فني اين نهاد در خصوص پول ديجيتال کرد.

صدور مجوزها ثبت محور يا تاييد محور مي‌شوند

سخنگوي کميسيون جهش توليد مجلس شوراي اسلامي گفت: همه مجوزها بر اساس طرح تسهيل شروع کسب و کار ثبت محور و برخي کسب و کارها هم تاييد محور هستند.

آخرين وضعيت هندي‌ها براي سرمايه‌گذاري در چابهار

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي اعلام کرد: گرچه تحريم‌ها و خلف وعده برخي سازندگان بين‌المللي در سرمايه‌گذاري براي توسعه بندر چابهار از طريق اپراتور هندي بي‌تاثير نبوده است اما انتظار عملکرد بهتري از هندي‌ها داريم و اميدواريم هر چه سريعتر تجهيزات مورد ...

مقايسه شاخص هاي اقتصادي ايران با کشورهاي همسايه

نرخ تورم و رشد اقتصادي ايران در سال آينده کمتر از امسال خواهد بود.

به گزارش ايسنا، صندوق بين المللي پول در بخشي از گزارش جديد خود از چشم انداز اقتصادي جهان به وضعيت احتمالي ايران و ديگر کشورهاي همسايه آن پرداخت.  

در ادامه برآورد صندوق از شاخص هاي ...

وضعيت بازار پول در مرداد ماه 1400

  • رشد 12.8 درصدي نقدينگي در مرداد 1400 نسبت به اسفند ماه 1399( عامل مسلط : افزايش پايه پولي )
  • رشد 12.4 درصدي پايه پولي در مرداد 1400 نسبت به اسفندماه 1399 ( عامل مسلط : افزايش 256 درصدي خالص بدهي بخش دولتي به بانک مرکزي )

به شرح اينفو گراف

طرح اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملي بررسي شد

رئيس کميته اقتصادي کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: در نشست اين کميته طرح اصلاح مواد ۱۶ و ۱۷ قانون دائمي برنامه‌هاي توسعه کشور در خصوص اساسنامه صندوق توسعه ملي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

گشايش LC در بانک‌هاي کشورهاي هدف صادراتي ايران

رئيس سازمان توسعه تجارت خبر داد: بر بهره‌گيري از شبکه بانکي محلي مورد تاکيد بانک‌هاي مرکزي کشورهاي هدف کار خواهيم کرد تا از اين طريق ال‌سي بر مبناي ارز کشور مقصد بازشود.

به گزارش ايبِنا، رئيس کل سازمان توسعه تجارت با بيان اينکه نبايد با قوه ...

ميرکاظمي: براي اولين بار پرداخت‌هاي دولت بدون «خلق پول» انجام شد

تهران- ايرنا- رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينکه اصلاح ساختار بودجه را از چند ماه گذشته آغاز کرده‌ايم، گفت: با مديريت و ساماندهي بدهي‌ها و مصارف بودجه براي اولين بار در ماه گذشته، پرداخت‌هاي دولت بدون خلق پول انجام شد.

به گزارش روز يک شنبه ايرنا، مسعود ...

ماموريت‌هاي جديد معاون امور اقتصادي وزير اقتصاد

انسجام و هماهنگي در تسريع و پيشبرد پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي و پروژه‌هاي راهبردي وزارت اقتصاد از اولويت‌هاي مورد تاکيد وزير اقتصاد براي معاونت امور اقتصادي اين وزارتخانه است.

بدهي‌هاي خارجي ايران ۳.۳ درصد کاهش يافت

ميزان بدهي‌هاي خارجي ايران در پايان مرداد ۱۴۰۰ به ۸ ميليارد و ۸۴۰ ميليون دلار رسيد که در مقايسه با پايان سال ۹۹ معادل ۳.۳ درصد کاهش داشته است.

تشريح انتظارات وزارت اقتصاد از نظام بانکي کشور

وزير امور اقتصاد و دارايي با تاکيد بر آمادگي کامل وزارت اقتصاد براي همکاري و مساعدت به نظام بانکي انتظارات وزارت متبوعش از نظام بانکي را در چند محور برشمرد.

خروج اقتصاد ايران از رکود دوساله

بانک جهاني اعلام کرد: با افزايش تدريجي توليد نفت در نيمه دوم سال ۲۰۲۰، اقتصاد ايران از رکود دو ساله در سال‌هاي ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ خارج شد.

سند ملي «فراگيري مالي» در وزارت اقتصاد آماده شده است

وزير اقتصاد از آماده شدن سند فراگيري مالي خبر داد و گفت: با تصويب و اجراي اين سند، دسترسي به منابع مالي و بانکي براي عموم مردم تسهيل و توزيع منابع در نظام بانکي عادلانه تر خواهد شد.

کابوسي به نام طرح تسهيل صدور مجوز کسب و کار براي انحصارگران

در کسب و کارهاي کشور ما، اتحاديه هر کسب و کاري به طور قانون مسئول است که مجوز براي افراد جديد صادر کند اما تجربه به همه نشان داد که ذينفعان جلوي ورود رقباي جديد به کسب و کار خود را مي گيرند.

پيوست عدالت در مصوبات و برنامه‌هاي اقتصادي تهيه مي‌شود

با دستور وزير امور اقتصادي و دارايي، اجرا و پياده سازي پيوست عدالت براي تمام سياستگذاري‌هاي اقتصادي اين وزارتخانه اعم از بخشنامه‌ها، مصوبات، طرح‌ها و برنامه‌هاي اجرايي تکليف شد.

به گزارش ايبِنا به نقل از (شادا)، سيد احسان خاندوزي در اين ...

ضرر ۵۰۰ ميليون دلاري به اقتصاد جهاني

با گذشت بيش از سه ساعت از قطعي سرويس‌هاي فيس‌بوک، نت‌بلاکس ضرر واردشده به اقتصاد جهاني را در اين مدت، ۵۰۰ ميليون دلار اعلام کرد.

به گزارش ايبِنا به نقل از نيوزويک، فيس‌بوک، اينستاگرام و واتس‌اپ از ساعاتي پيش، با قطعي گسترده مواجه ...

وضعيت شاخص‌هاي کلان اقتصادي در بهار/رشد ۴.۶ درصدي رشد اقتصادي بدون نفت

تهران- ايرنا- براساس آخرين داده‌هاي اطلاعاتي مرکز آمار، رشد اقتصادي بدون نفت کشور در بهار امسال برابر ۴.۶ درصد بود.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، مرکز آمار گزارش فصلي اقتصاد ايران که حاوي آخرين اطلاعات ساليانه و فصل اقتصاد کشور با تکيه بر اطلاعات فصلي است را منتشر کرد. ...

آغاز ريل‌گذاري جديد در اقتصاد ايران

تورم بالاي ۴۰ درصد اقتصاد ايران از اصلي‌ترين و مهمترين شاخص‌هايي است که در اولويت دولت قرار گرفته تا با ريل‌گذاري جديد در اقتصاد، ضمن مهار آن نسبت به کاهش اين رقم نيز اقدام شود.

خاندوزي:دولت درشهريور بدون استقراض از بانک مرکزي بودجه خود راتامين کرد

تهران- ايرنا- احسان خاندوزي وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: دولت سيزدهم در شهريور بدون يک ريال استقراض جديد از بانک مرکزي توانست بودجه خود را تامين کند و زودتر از پايان شهريور حقوق کارکنان دولت واريز شد.

ارسال گزارش بهاره بدهي‌ها و مطالبات دولت براي رييس‌جمهور

گزارش بدهي‌ها و مطالبات دولت و شرکت‌هاي دولتي براي دوره منتهي به ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۰ به منظور ارائه به کميسيون‌هاي ذيربط در مجلس شوراي اسلامي در خزانه‌داري کل کشور تهيه و براي رييس ‌جمهور ارسال شد.

سعيد محمد به دبيري شوراي عالي مناطق آزاد منصوب شد

تهران - ايرنا - احسان خاندوزي وزير امور اقتصادي و دارايي طي حکمي سعيد محمد را به سمت دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي منصوب کرد.

جهش سرمايه‌گذاري در ماشين آلات و ادامه سير نزولي در ساختمان

براساس محاسبات بانک مرکزي رشد اقتصادي کشور در فصل بهار 6.2 درصد و بدون احتساب نفت 4.7 درصد بوده است.

امکان رشد ۱۲ تا ۱۷ درصدي توليد ناخالص داخلي با تسهيل فضاي کسب و کار

براساس تجربه برخي کشورها که در زمينه تسهيل کسب و کار عملکرد مناسبي داشته‌اند، با تسهيل تجارت و فرآيندهاي کسب و کار ۱۲.۵ تا ۱۷.۵ درصد بر ميزان توليد ناخالص داخلي افزوده خواهد شد.

استفاده از فرصت شانگهاي در گرو حل تحريم و FATF است

عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران اظهار داشت: براي استفاده از فرصت شانگهاي بايد در داخل زيرساخت‌هايي فراهم کرد. ما بايد قوانين دنيا را در حوزه FTAF بپذيريم تا با کشورهاي دنيا در حوزه تجاري کار کنيم. همه اينها بحث کلان است ولي کارها از جمله سود، زيان و تعامل در ...

تعيين تکليف ايفاي تعهدات ارزي صادرات از مناطق آزاد

دبير کميته اقدام ارزي از بررسي و رفع مشکلات ايفاي تعهدات ارزي صادرات از مناطق آزاد تجاري صنعتي و ويژه اقتصادي خبر داد.

شتاب رشد اقتصادي در سايه گسترش واکسيناسيون کرونا

تهران- ايرنا- تازه‌ترين گزارش بانک مرکزي نشان مي‌دهد که توليد ناخالص داخلي کشور در فصل اول سال جاري ۶.۲ درصد رشد کرده است، اين در حالي است که پيش‌بيني مي‌شود با تداوم روند کنونيِ واکسيناسيون عمومي و رفع اثرات بحران کرونا اميد آن مي‌رود که در دو فصل پاياني شاهد ...

اختصاص خط اعتباري ۲ هزار ميلياردي براي سرمايه‌گذاري در بخش تعاون

خط اعتباري ۲ هزار ميليارد توماني براي سرمايه‌گذاري در بخش تعاون اختصاص مي‌يابد. 

سازمان شانگهاي از روابط اقتصادي حمايت مي‌کند

سفير سابق چين گفت: سازمان شانگهاي از روابط اقتصادي بين اعضا حمايت به عمل مي‌آورد و به آن در قالب تسهيلات عمومي کمک مي‌کند.

نرخ سود بين بانکي به ۱۸.۷۴ درصد رسيد

تهران- ايرنا- بررسي جدول تغييرات هفتگي نرخ سود بازار بين بانکي نشان مي‌دهد که اين نرخ به ۱۸.۷۴ درصد رسيده و رشد آرامي داشته است.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

موضع بانک مرکزي در اين هفته نيز استمرار جذب نقدينگي بود؛ اما با توجه به وضعيت نقدينگي در بازار بين بانکي ريالي، هيچ درخواستي براي شرکت در عمليات سياست پولي در قالب توافق بازخريد معکوس ارسال نشد.

انحصار در صدور مجوزها ۱.۵ ميليون شغل را از بين برد

کارشناس اقتصادي گفت: طرح تسهيل برخي مجوزهاي کسب و کار، اجازه صدور مجوز را از دست ذينفعاني که به خاطر منافع شخصي خودشان به عمد کارشکني مي‌کردند مي‌گيرد و باعث تسهيل در امر صدور مجوزها مي‌شود.

حمايت صندوق توسعه ملي از طرح‌هاي گردشگري

تاکنون ۴۴ هزار ميليارد ريال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملي به صنعت گردشگري اختصاص يافته و اين صندوق از طرح‌هاي جديد گردشگري حمايت مي‌کند.

رشد اقتصادي کشور در فصل اول سال ۱۴۰۰ به عدد ۶.۲ درصد رسيد

براساس اعلام بانک مرکزي رشد اقتصادي ايران در نخستين فصل سال با نفت به ۶.۲ و بدون نفت به ۴.۷ درصد رسيد.

کاهش فساد و حذف امضاهاي طلايي با تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار

تهران- ايرنا- وزير اقتصاد با بيان اينکه طرح «تسهيل صدور برخي از مجوزهاي کسب و کار» بسياري از فسادها، رانت‌ها و انحصارطلبي را کنار زده و امضاهاي طلايي را کاهش مي‌دهد، گفت: تبديل نظارت پيشيني به نظارت پسيني و ايجاد شفافيت در اخذ مجوزها و قراردادهاي بانکي از ...

اشراف کامل نظام مالياتي به تمامي داده‌ها و اطلاعات فعالان اقتصادي

تهران- ايرنا- معاون فناوري‌هاي مالياتي سازمان امور مالياتي کشور گفت: تمامي فعالان اقتصادي در تور مالياتي قرارگرفته و با اطمينان از اشراف کامل نظام مالياتي به تمامي داده‌ها و اطلاعات مرتبط با فعاليت‌هاي اقتصادي، از هرگونه تلاش قانوني و غير قانوني براي کتمان ...

کاهش توليد ناخالص داخلي جهان با تداوم همه‌گيري کرونا

موسسه فيچ پيش‌بيني توليد ناخالص داخلي جهان را به دليل مشکلات مربوط به همه‌گيري کاهش داد.

تصويب ۷ طرح تحولي در نظام توزيع کالا و بازار داخلي

جلسه ارائه و بررسي پروژه‌هاي تحولي در نظام توزيع کالا و بازار داخلي به منظور اصلاح شبکه‌ها و سياست‌هاي حوزه توزيع کالاي داخلي برگزار و هفت پروژه تحولي به تصويب رسيد.

آيا غل و زنجير کسب و کارهاي جديد باز مي‌شود؟

تهران- ايرنا- راه‌اندازي و تداوم کسب و کار به دليل وجود انواع مختلف قوانين و مقررات دست و پاگير بسيار چالش برانگيز است. اکنون با تصويب طرح «تسهيل صدور برخي از مجوزهاي کسب و کار» اميد آن مي‌رود که برخي از غل و زنجيرها و موانع جدي و مهم بر سر راه کارآفرينان و ...

طرح تسهيل مجوز کسب و کار مشکل اشتغال و سرمايه‌گذاري را حل مي‌کند

تهران- ايرنا- عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي، طرح تسهيل صدور برخي مجوزهاي کسب و کار را موجب حل مشکل اشتغال، سرمايه‌گذاري و افزايش توليد دانست.

نحوه مصرف تسهيلات بانکي کنترل مي‌شود؟

با توجه به توضيحاتي که رئيس قوه قضائيه در رابطه با فسادزا بودن تسهيلات بانکي مطرح کرده است، دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک‌ها موظف به نظارت بر تمام فرآيندهاي تسهيلات‌دهي هستند و بر مصرف تسهيلات با مبالغ بالا نيز نظارت مي‌کنند اما تعداد ...

توزيع عادلانه بودجه از طريق «آمايش سرزميني» در دستور کار دولت سيزدهم

تهران- ايرنا- با آماده شدن سند «آمايش سرزميني» و به‌ويژه با توجه به رويکرد دولت سيزدهم، انتظار مي‌رود بودجه سال ۱۴۰۱ بر مبناي سند ياد شده تدوين و بدين‌ترتيب زمينه براي تحقق عدالت بودجه‌اي و برخورداري بيشتر مناطق محروم از مزاياي برنامه‌ريزي منطقه‌اي ...

تسهيل کسب و کار نيازمند قوانين جديد نيست

مرکز پژوهش‌هاي مجلس اعلام کرد:‌ دليل عدم تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار ضعف قانون نيست، بلکه ضعف اراده اجرايي است.

اعلام آمادگي صندوق توسعه ملي براي اعطاي تسهيلات ارزي

تهران- ايرنا- صندوق توسعه ملي از آمادگي خود براي پرداخت تسهيلات ارزي به طرح‌هاي مورد تاييد بانک‌هاي عامل خبر داد.

دولت سيزدهم قفل FATF را باز مي‌کند؟

پرونده پُرحاشيه FATF پس از چند سالبحث هاي مفصل و اختلاف نظر بين دولت قبل و مخالفان به دولت سيزدهم رسيد و اينبار اين دولت است که بايد درباره نحوه حل گره FATF تصميم گيري کند.

سرمايه‌گذاري ۴۰۳ هزار ميلياردي در مناطق آزاد

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: در هشت سال گذشته ۴۰۳ هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد کشور انجام شده است.

فعالان بازار سرمايه خواستار حذف قيمت گذاري دستوري شدند

گروهي از فعالان بازار سرمايه در نامه‌اي به رئيس جمهور خواستار حذف قيمت‌گذاري دستوري شدند.

ماليات بر عايدي سرمايه؛ ابزار تنظيم‌گري و حمايت از توليد

آسيب‌هايي نظير شکاف طبقاتي و عدم رونق توليد در اقتصاد ايران به دليل بالا رفتن غيرمنطقي حجم نقدينگي در اقتصاد ايران و به وجود آمدن پديده‌اي به نام سرمايه‌هاي سرگردان افزايش يافته است.

دادخواهي فعالان بازار سرمايه از رئيس‌جمهوري

فعالان بازار سرمايه در نامه‌اي به سيدابراهيم رئيسي، با اشاره به افزايش فشارها براي توزيع رانت در برخي صنايع بورسي، خواستار حذف قيمت‌گذاري دستوري شدند.

وزارتخانه‌هاي صمت و اقتصاد موظف به حمايت از توليد داخلي شدند

وزارتخانه‌هاي صمت و امور اقتصادي ي موظف شدند براي ايجاد عزم ملي و هماهنگي در راستاي رفع موانع توليد و حمايت از توليد کالا در داخل به ويژه در زمينه توليد لوازم خانگي، برنامه‌ريزي کنند.

افزايش ۱۳.۷ واحد درصدي نرخ تورم توليدکننده

مرکز آمار ايران اعلام کرد:‌ نرخ تورم توليدکننده در فصل بهار ١٤٠٠ نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۶۰.۴ درصد رسيد که نسبت به همين اطلاع در فصل قبل (٤٦.٧)، ١٣.٧ واحد درصد افزايش داشته است.

مهار نقدينگي، انضباط مالي و ماليات سه عنصر کنترل تورم

يک کارشناس اقتصادي گفت: مهارنقدينگي، انضباط مالي و سروسامان دادن ماليات سه عنصري است که براي کنترل تورم بايد مورد توجه قرار گيرد.

صورتحساب بانک‌ها، بيمه‌ها و شرکت‌هاي دولتي از ماه آينده شفاف مي‌شود

وزير امور اقتصادي و دارايي ضمن اعلام اينکه در راستاي تامين کسري بودجه بدون روش‌هاي تورم‌زا کميته‌اي در وزارتخانه تشکيل شده است، گفت: صورتحساب تمام شرکت‌ها، بانک‌ها و بيمه‌هاي دولتي از ماه آينده شفاف خواهند شد.

توقف قرارداد سپرده‌گذاري ارزي

مبلغ ۳۰۰۴۴ ميليون دلار براي ۳۱۳ طرح توسط صندوق توسعه ملي از ابتداي تاسيس در سال ۹۱ تا پايان آذرماه سال گذشته گشايش اعتبار اسنادي شده و به ۳۰۷ طرح نيز مبلغي معادل ۲۱۹۱۴ ميليون دلار پرداخت شد.

اوراق وديعه جايگزين اوراق مشارکت بانک مرکزي مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي گفت: انتشار اوراق وديعه توسط بانک مرکزي و بازپرداخت در سررسيد با نرخي حداکثر معادل نرخ تورم سالانه در شوراي پول و اعتبار تصويب شده و امسال جايگزين اوراق مشارکت بانک مرکزي خواهد شد.

امروز؛ آخرين مهلت ارائه اظهارنامه مالياتي

معاون درآمدهاي مالياتي سازمان امور مالياتي گفت: امروز (يکشنبه، هفتم شهريورماه)، آخرين مهلت ارائه اظهارنامه مالياتي اشخاص حقوقي و صاحبان درآمد املاک اجاري است.

آيا بازارهاي داده اقتصاد را متحول مي‌کنند؟

ايسنا/خراسان رضوي در حال حاضر بسياري از فناوري‌هاي لازم براي ايجاد رضايت و اعتماد در بازارهاي داده مي‌توانند پيشرفت کنند و اين فرصت وجود دارد تا به منظور حمايت بهتر از کنترل شهروندان بر کاربرد داده‌هاي خود با استفاده از فناوري‌هاي انقلاب صنعتي چهارم (۴IR) ...

آيين‌نامه اجرايي مولدسازي دارايي‌هاي دولت اصلاح و ابلاغ شد

معاون اول رييس جمهور آيين‌نامه اجرايي مولدسازي دارايي‌هاي دولت را پس از اصلاح، ابلاغ کرد.

جزئيات طرح ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺍﺯ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺿﺪﺗﺤﺮﯾﻤﯽ

۵۹ نماينده مجلس در طرحي اعلام کردند: ﺍﺷﺨﺎﺹ ﺣﻘﯿﻘﯽ ﻭ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﮐﻪ ﺑﺭﻏﻢ ﺗﺤﺮﯾﻢﻫﺎ ﺑﻪ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺗﺠﺎﺭﯼ ﺧﻮﺩ ﺑﺎ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺩﻩ‌ﺍﻧﺪ، ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺁﯾﯿﻦ‌ﻧﺎﻣﻪ ﺍﺟﺮﺍﯾﯽ ﺍﯾﻦ ﻗﺎﻧﻮﻥ، ﻣﺸﻤﻮﻝ ﺑﺮﺧﯽ ﻣﻌﺎﻓﯿﺖ‌ﻫﺎ ﯾﺎ ﻣﺸﻮﻕﻫﺎ ...

ابلاغ قانون تمديد مهلت جذب تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي و مالي

رييس جمهور قانون تمديد مهلت جذب تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي و مالي سال ۱۳۹۹ کشور را براي اجرا به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

توسعه ثبت و تائيد غيرحضوري چک در انتظار اقدام بانک مرکزي

با توجه به تشديدشيوع کرونا بايد با ارائه خدمات غيرحضوري بانکي مربوط به چک، از جمله راه اندازي چک الکترونيکي و ايجاد امکان ثبت چک به وسيله خودپرداز و پيامک، از حضور مردم در شعب جلوگيري کرد.

بي‌نيازي کشور با تأمين ۱۰۰ درصدي ورق گالوانيزه

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: به زودي و با اجراي پروژه توسعه خط توليد با هدف تأمين ورق گالوانيزه در شرکت ورق‌خودرو چهارمحال و بختياري، ۱۰۰ درصد نياز خودروسازان داخلي به ورق گالوانيزه با کيفيت سطح رويه در صنايع خودروسازي کشور تأمين خواهد شد.

تغييرات حجم پول و شبه پول در پايان خردادماه ۱۴۰۰

جديدترين گزارش بانک مرکزي از روند نقدينگي در پايان خردادماه ۱۴۰۰ نشان مي‌دهد حجم پول و شبه پول در اين مدت با افزايش همراه بوده است.

به گزارش ايبِنا؛ براين اساس نقدينگي بر حسب اجزاي تشکيل دهنده شامل پول و شبه پول است که در بخش پول، دو زير مجموعه ...

افزايش نرخ تورم توليدکننده صنعتي در سال ۱۴۰۰

مرکز آمار ايران اعلام کرد، نرخ تورم توليدکننده صنعتي در چهار فصل منتهي به فصل بهار ۱۴۰۰، با ۲۱.۷ واحد درصد رشد به ۷۸،۵ درصد رسيد.

کدام کشورها به بهبودي اقتصادي پساکرونا خوش‌بين‌ هستند؟

ايسنا/خراسان رضوي زماني که درباره بهبودي اقتصادي پساکرونا سوال مي‌شود، کشور چين خوش‌بين‌ترين کشور نسبت به بهبودي اقتصاد پساکروناست و کشور روسيه نسبت به اين وضعيت بدبين‌ترين است.

دعوت‌نامه بورسي‌ها از بانکي ها

زمينه عرضه املاک و مستغلات در تالار شيشه اي فراهم شده است و در اين راستا بورسي ها طي چند نامه از بانکي ها براي عرضه املاک و مستغلات مازادشان در بستر بورس کالا دعوت کرده اند.

چرا پولي‌سازي کسري بودجه از مسير بانک مرکزي خطرناک است؟

رشد پايه پولي و رشد نقدينگي همواره خط قرمز بانک مرکزي بوده است. موضوعي که در صورت تداوم، به آثار منفي همچون افزايش تورم و کاهش ارزش پول ملي در اقتصاد مي‌انجامد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا؛ اما بر خلاف تلاش‌ها و برنامه ريزي‌هاي بانکي مرکزي در ...

۱۹۷ ميليون دلار در سامانه نيما عرضه شد

تهران - ايرنا - بانک مرکزي اعلام کرد:سامانه نيما امروز (شنبه، ۱۶ مردادماه) شاهد عرضه حدود ۱۹۷ ميليون دلار به صورت حواله ارزي به منظور تامين ارز واردات کشور بوده است. 

به گزارش روز شنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، امروز (شنبه) از عرضه‌هاي مذکور حدود ۳۸ ميليون ...

عميق‌تر شدن بازار سرمايه با صندوق املاک و مستغلات

صندوق سرمايه‌گذاري املاک و مستغلات، ابزار مالي معاملاتي است که باعث تنوع در بازار سرمايه مي‎شود و اين موضوع نيز عمق‌بخشي در بازار را به همراه دارد.

منطق، سرمايه را به کدام سو مي‌برد؛ برق، پتروشيمي يا فولاد؟

سرمايه‌ها به سمتي حرکت مي‌کنند که سودآور باشند؛ حال با وجود مشکلات فراوان در حوزه برق، نسبت به ديگر صنايع مهم کشور، به نظر نمي‌رسد صنعت برق براي سرمايه‌گذاران جذاب باشد. برخي کارشناسان راه برون رفت از اين معضل را آزادسازي نرخ برق مي‌دانند.

سد ناترازي مالي در مقابل کاهش تورم/ بايدهايي براي بازگشت شرايط

يک اقتصاددان با تاکيد بر اقداماتي که منجر به کاهش نرخ تورم مي‌شود، معتقد است: توجه دولت در کوتاه مدت بايد بر کم کردن ناترازي‌هاي مالي برجسته‌اي که حجم پول و نقدينگي را افزايش مي‌دهد، متمرکز باشد.

يک اقتصاددان با بيان اينکه تورم در اصل يک پديده پولي است، اظهار ...

تخصيص کارت اعتباري؛ اقدامي در راستاي رونق توليد

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: تخصيص کارت اعتباري آثار مثبتي به همراه خواهد داشت و کمک مي‌کند تا توليد رونق بگيرد، زيرا از اين طريق مي‌توان منابع مورد نياز توليد را مستقيماً به دست توليدکننده رساند.

محمدرضا پورابراهيمي در گفتگو با خبرنگار مشاهده

ميلياردها دلار سرمايه پس از برجام وارد کشور شد

رييس‌جمهور گفت: آمار رشد اقتصادي۱۲.۵ درصدي در سال۹۵،نرخ تورم تک رقمي براي چند سال، ايجاد ۷۹۰ هزار فرصت شغلي و مثبت شدن تراز تجارت غيرنفتي پس از ۶۰سال گواه آن است که پس از برجام در اقتصاد کشور چه گذشت.

ابلاغ دستور ترخيص نيروهاي جذب شده مناطق آزاد در سال ۱۴۰۰

سرپرست معاونت توسعه مديريت دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد طي نامه‌اي دستور مشاور رئيس‌جمهور مبني بر ترخيص نيروهاي جذب شده در مناطق آزاد طي سال ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد.

پارسال ۶۸۰ هزار ميليارد تومان تامين مالي از طريق بازار سرمايه انجام شد

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: سال گذشته ۶۸۰ هزار ميليارد تومان تامين مالي از طريق بازار سرمايه براي اقتصاد کشور انجام شد.

رشد صادرات و واردات در ۴ ماه نخست امسال

کارنامه تجارت خارجي کشور در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حاکي از بهبود وضعيت اين بخش و رشد آمارهاي صادرات و واردات است.

جهش ۱۵ درصدي حجم تجارت روسيه و ايران

نماينده تجاري ايران در روسيه روز سه‌شنبه گفت حجم تجارت بين ايران و روسيه در ۶ ماه ابتدايي ۲۰۲۱ با جهش بزرگي نسبت به دوره مشابه سال گذشته روبرو شده است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سي‌ان‌بي‌سي، نماينده تجاري ايران در روسيه روز ...

گزارش حساب‌هاي ملي سالانه ايران منتشر شد

حساب‌هاي ملي سالانه ايران به قيمت‌هاي جاري و ثابت سال پايه ۱۳۹۵ طي سال‌هاي (۱۳۹۷-۱۳۹۰) و حساب‌هاي ملي فصلي ايران به قيمت‌هاي جاري و ثابت سال پايه ۱۳۹۵ طي فصول (۱۳۹۹-۱۳۹۰) منتشر شد.

سرمايه‌گذاري ۱۱۲ هزار ميليارد توماني در مناطق آزاد

۳۳ پروژه عمراني، توليدي و زيربنايي به ارزش ۱۶ هزار و ۶۹۳ ميليارد ريال در مناطق آزاد تجاري ـ صنعتي با فرمان رئيس جمهور آغاز مي‌شود و جمع سرمايه‌گذاري‌ها از سال ۹۹ به ۱۱۲ هزار ميليارد تومان مي‌رسد.

رشد اقتصادي ايران، بالاتر از کشورهاي منطقه

تهران- ايرنا- بررسي آمارهاي بانک جهاني نشان مي‌دهد در حالي که بر اثر شيوع ويروس کرونا رشد اقتصادي بيشتر کشورهاي منطقه در سال ۲۰۲۰ منفي بوده، اما ايران با وجود تحمل شديدترين تحريم‌ها در کنار پاندمي کرونا، رشد اقتصادي مثبتي را تجربه کرده است.

دولت براي جلب رضايت مردم دست در جيب بانک مرکزي کرد

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: يک بخشي از کسري بودجه از محل فروش اوراق جبران شده و بخشي از آن هم از محل دريافتي دولت از بانک مرکزي بوده است بنابراين با توجه به اين که فروش اوراق کفاف کسري بودجه را نمي‌داد، در نتيجه دولت دست در جيب بانک مرکزي کرده و همين عامل منشا تورم در ...

توسعه گازرساني با سرمايه‌گذاري ۴۰ هزار ميليارد توماني در ۸ سال گذشته

تهران – ايرنا – توسعه گازرساني در دولت تدبير و اميد با سرمايه‌گذاري ۴۰ هزار ميليارد توماني، اتصال بيش از ۹۵ درصد جمعيت کشور به شبکه گاز را به دنبال داشته است.

مشارکت ۱۰ ميليون نفر در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري بازار سرمايه

مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس گفت: بيش از ۱۰.۲ ميليون نفر در صندوق‌هاي بورسي سرمايه‌گذاري کردند.

سرمايه‌گذاري اقتصادي، موانع و چالش‌ها

تهران- ايرنا- رشد و رونق اقتصادي بدون سرمايه‌گذاري امکان‌پذير نيست و در اين راه، اقتصاد کشور نمي‌تواند تنها با اتکا به سرمايه‌هاي داخلي پيش برود. از اين رو سؤال اين است که تا چه حد زمينه براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي فراهم بوده و چطور مي‌توان در اين مسير ...

جذب ۱۰۰ هزار ميليارد ريال منابع در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري

بررسي‌هاي انجام شده از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري نشان مي‌دهد طي ماه گذشته، خالص منابع جذب شده اين صندوق‌ها به ۱۰۰ هزار ميليارد ريال رسيد.

پرداخت ۱۲۷ هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان

در سه ماهه ابتدايي سال ۱۴۰۰ به ۵۵۸ شرکت دانش‌بنيان معادل ۱۲۷.۱ هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شد که اين ميزان نسبت به سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ معادل ۲۴۷.۴ درصد افزايش داشته است.

احتمال تغيير سياست‌هاي پولي در دوره جديد بانک مرکزي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بانک مرکزي برمبناي سياست‌هاي کلي رئيس جمهور و شرايط کشور عمل مي‌کند و نياز است تا متناسب با شرايط فعلي به دنبال کسب سياستگذاري‌ها، هدف‌گذاري‌ها و تصميمات جديد باشيم.

از FATF تا جهش ارز و موانع توليد

رييس کميسيون صنايع اتاق ايران با برشمردن برخي چالش‌هاي اقتصادي پيش روي دولت سيزدهم، گفت: اقتصاد در فضاي آرام مي‌تواند مشکلات خودش را حل کند؛ يکي از مسائل مهم نيز حل مناقشات بين‌المللي همچون FATF است.

کمبود عرضه برق در کشور ناشي از کاهش سرمايه‌گذاري‌هاي جديد است

 کمبود عرضه برق در کشور به دليل کاهش سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در صنعت برق، افزايش هزينه‌هاي عمدتاً دلاري مربوط به مستهلک شدن دارايي‌ها، تجهيزات اين صنعت و کاهش راندمان و ظرفيت توليد برق است.

مناطق آزاد به مرکز سرمايه‌گذاري تبديل شده‌اند

رييس جمهور گفت: در ۸ سال گذشته در مناطق آزاد کارهاي عظيمي صورت گرفته و طرح‌هاي استراتژيک و زيرساختي مهمي در اين مناطق اجرا شده است و اين مناطق بايد به نقطه اتصال ايران و کشورهاي جهان تبديل شود.

اقتصاد بازار آزاد، کاراترين شيوه اداره اقتصاد يک کشور

 اجازه دهيم عرضه و تقاضاي واقعي، قيمت ها را تعيين کند، زيرا همواره در تعيين قيمت ها به صورت کاذب و دستوري، رانت هايي در اختيار افراد خاص قرار مي‌ گيرد که به نفع مردم و بازار سرمايه نيست.

خصوصيات سکاندار اقتصاد در دولت سيزدهم خصوصيات سکاندار اقتصاد در دولت سيزدهم

يک کارشناس اقتصادي معتقد است: با توجه به اينکه اقتصاد ايران در حال حاضر با چالش‌هاي عديده‌اي مواجه است و وزارت اقتصاد نيز بخش عمده سياست‌هاي اقتصادي کشور را مديريت مي‌کند، بايد براي اين وزارتخانه وزيري که توانمند و مسلط به حوزه‌هاي مختلف اين وزارتخانه و ...

موضوعي مهم‌تر از چينش کابينه اقتصادي

يک کارشناس اقتصادي اظهار کرد: چينش تيم اقتصادي آينده حائز اهميت است اما مهم‌تر از آن مشخص شدن رويکرد اقتصادي است، زيرا با گفتن شعارهايي که چندين سال است مطرح مي‌شود، رشد اقتصادي اتفاق نمي‌افتد. 

دولت جديد فرصت مناسبي براي يکسان‌سازي نرخ ارز است

يک کارشناس مسائل اقتصادي گفت: ارز چند نرخي زمينه‌ساز ايجاد رانت است و شروع دولت جديد فرصت مناسب براي يکسان‌سازي نرخ ارز است.

هيات رئيسه جديد کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق تهران انتخاب شد

دوره دوم از فعاليت کميسيون‌هاي تخصصي اتاق بازرگاني تهران، با برگزاري انتخابات هيات رئيسه کميسيون‌ بازار پول و سرمايه آغاز شد و فريال مستوفي هدايت اين کميسيون را برعهده گرفت. 

سپرده ۶۰ هزار ميليارد توماني ذخائر ارزي در ۲۶ بانک

در چند سال اخير حدود ۶۰ هزار ميليارد تومان از منابع صندوق توسعه ملي در بانک‌ها سپرده‌گذاري شده تا به تامين مالي طرح‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي تعيين شده اختصاص پيدا کند.

رشد اقتصادي ايران بيشتر مي شود

موسسه مالي بين الملل از بهبود وضعيت اقتصاد ايران پس از احياي توافق هسته اي خبر داد.

سرمايه‌گذران منتظر سيگنال‌هاي اقتصادي دولت سيزدهم هستند

معاون اسبق ارزي بانک مرکزي اظهار داشت: بايد توجه داشته باشيم که افزايش قيمت ارز، تضعيف و تقويت پول ملي در شرايط مختلف بستگي به ساير پديده‌هاي اقتصاد دارد. اگر تورم و کسري بودجه بالايي داشته باشيم، هر دولتي هم که بر سر کار آيد و با حضور بهترين رييس کل بانک مرکزي، در ...

ماليات بر عايدي سرمايه؛ سيل‌بند نقدينگي

تهران- ايرنا- حدود يک ماه از تصويب طرح ماليات بر عايدي سرمايه مي‌گذرد و به احتمال زياد اجراي کامل اين قانون به دولت بعد موکول شود. حال سوال اين است که آيا اخذ ماليات از عايدي سرمايه مي‌تواند همچون سيل‌بند، جلوي سيل نقدينگي را گرفته و آن را به سمت توليد هدايت کند؟

اعطاي بيش از ۵ هزار و ۹۵۱ ميليارد ريال تسهيلات به ۴۳ واحد صادراتي

بيش از ۵ هزار و ۹۵۱ ميليارد ريال تسهيلات در دو ماهه نخست امسال به واحدهاي صادراتي پرداخت شده که اين ميزان تسهيلات براي ۴۳ واحد صادراتي بوده است.

تامين ۷۰ درصد اعتبارات طرح‌هاي ويژه استاني در فصل بهار

تهران- ايرنا- معاون سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه در سه ماهه اول امسال ۷۰ درصد اعتبارات طرح‌هاي استاني معادل سه هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان تخصيص داده شده است، گفت: همانند سال‌هاي گذشته، اجرا و تکميل طرح‌هاي عمراني استاني به دليل عدم تخصيص اعتبار تا فصل زمستان ...

ابلاغ بسته تشويقي براي توسعه سرمايه گذاري شرکت‌هاي برتر

معاون طرح و برنامه وزير صمت از ابلاغ بسته تشويقي براي توسعه سرمايه گذاري در طرح «اقتصاد مقاومتي با شرکت‌هاي برتر» توسط وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

پارسال افزون‌بر ۱.۲ ميليارد دلار سرمايه خارجي در تهران جذب شد

تهران- ايرنا- مديرکل امور اقتصادي و داراي استان تهران گفت: اين استان در سال گذشته و در قالب ۲۷ قرارداد، افزون‌بر ۱.۲ ميليارد دلار سرمايه خارجي جذب کرد.

حمايت از توليدکنندگان و کاهش هزينه توليد با کاهش ۱۵ درصدي ماليات

تهران- ايرنا- کاهش ماليات بخش توليد، همواره از دغدغه‌هاي توليدکنندگان بوده است که رييس‌جمهوري منتخب در نخستين کنفرانس خبري در راستاي حمايت از بخش توليد، کاهش ماليات توليد از ۲۵ به ۱۰ درصد را از اهداف دولت آينده اعلام کرد. 

به زودي سرمايه خارجي به سمت ايران سرازير خواهد شد

 رئيس جمهور گفت: بزودي تحريم‌ها برداشته مي‌شود و سرمايه خارجي به سمت ايران سرازير خواهد شد.

متولي فروش اموال مازاد دستگاه‌هاي اجرايي تعيين شد

براساس مصوبه هيات وزيران، سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي و بورس متولي فروش اموال مازاد دستگاه‌هاي اجرايي شدند.

حال و روز ناخوش بازارها در ماههاي پاياني دولت دوازدهم

دولت سيزدهم در حالي طي کمتر از دو ماه آينده سکان قوه مجريه را در دست مي‌گيرد که شاخص هاي اقتصادي حال و روز خوبي ندارند و بازارهاي تورم زده، چشم انتظار اقدامات موثر جهت سامان يافتن هستند.

۵ چالش دستيابي به رشد مثبت اقتصاد در سال ۱۴۰۰

تحريم، فضاي کسب و کار، کرونا، FATF و روند جذب سرمايه خارجي در کنار وضعيت نرخ ارز؛ از زمينه‌هاي مهمي است که کارشناسان تاثير بالايي از آنها در تحقق و يا عدم تحقق رشد اقتصادي قائل هستند.

احداث ۲۱۷ هزار ميليارد تومان پروژه در مناطق آزاد

مشاور رئيس جمهور گفت: ۶۲۲ پروژه در بخش‌ها و حوزه‌هاي مختلف هم اکنون در مناطق آزاد در حال احداث است.

کارنامه تجارت خارجي ايران در سال ۹۹ منتشر شد

براساس گزارش بانک مرکزي، صادرات ۱۲ ماهه سال گذشته ۳۴ ميليارد و ۹۹۸ ميليون دلار و واردات نيز با رقم ۳۸ ميليارد و ۸۹۳ ميليون دلار ثبت شد.

روند صعودي نرخ «تشکيل سرمايه ثابت» در کشور

تهران- ايرنا- بر اساس آخرين داده‌هاي آماري بانک مرکزي، نرخ تشکيل سرمايه ثابت از منفي ۵.۶ درصد در سال ۹۸ به رقم ۲.۵ درصد در سال ۹۹ رسيد.

رشد ۳.۶ درصدي اقتصاد ايران در سال ۱۳۹۹

رشد اقتصادي کشور پيرو اقدامات و سياست‌هاي متخذه در زمينه حمايت از توليد، در فصل چهارم سال ۱۳۹۹ و براساس محاسبات مقدماتي به ۷.۷ درصد رسيد.

حاکميت دولت در بانک‌هاي خصوصي شده

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به مسائل تسهيلات تکليفي براي بانک‌ها گفت: حاکميت دولت به طور کامل از بانک‌هاي خصوصي شده قطع نشده و دولت هنوز سرمايه خود را حفظ کرده است.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني وضع نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع بانک مرکزي اين هفته استمرار جذب نقدينگي بود که به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد معکوس به مبلغ ۳۰ هزار ميليارد ريال مبادرت کرد.

چيدمان اقتصادي بايد تغيير کند

يک کارشناس اقتصادي با تاکيد بر لزوم تغيير سياست‌هاي ارزي، تعيين نرخ سود و ... گفت: سياست‌هاي پولي و بودجه مهم‌ترين خط قرمز دولت آينده بايد باشد و نياز است تا بر اين دو مسئله دقت نظر کافي صورت گيرد.

«شبه پول» ۳۶.۲ درصد رشد کرد؛ حجم پول ۶۱.۷ درصد

حجم «شبه پول» در اقتصاد ايران در پايان سال ۹۹ به ميزان ۳۶.۲ درصد و حجم پول نيز ۶۱.۷ درصد رشد کرد و اين ميزان در پايان سال ۹۸ به ترتيب ۲۸ و ۴۹.۸ درصد بود.

رشد ۵۶.۶ درصدي قرض‌الحسنه پس‌انداز

براساس آمار بانک مرکزي، در حالي قرض‌الحسنه پس‌انداز در سال ۹۹ بيشترين رشد را داشته که سپرده‌هاي بلندمدت سه، چهار و پنج ساله با رشد منفي مواجه شد.

مفهوم ماليات بر عايدي سرمايه

ماليات بر عايدي سرمايه به سود ناشي از فروش چيزهايي تعلق مي‌گيرد که مولد نيستند و مالکان آن چيزي به ارزش‌هاي آن اضافه نکرده باشند.

سرمايه بايد صرف توليد و اشتغال شود

رييس کميسيون اقتصاد کلان اتاق ايران معتقد است: دولت آينده بايد به دنبال اشتغال باشد و تلاش کند هرگونه سرمايه‌اي صرف توليد و اشتغال شود.

ابلاغ قانون ايجاد مناطق جديد آزاد تجاري- صنعتي و ويژه اقتصادي

رييس جمهوري قانون ايجاد هفت منطقه آزاد تجاري-صنعتي و ۱۳ منطقه ويژه اقتصادي را ابلاغ کرد.

برآورد بانک جهاني؛ رشد اقتصادي ۲.۱ درصدي در انتظار ايران

بانک جهاني در بررسي اقتصاد کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا پيشي‌بيني کرد رشد اقتصادي ايران در سال 2021 به مثبت 2.1 درصد برسد.

ريسک سرمايه‌گذاري در بازار ناشناخته ارزهاي ديجيتال

تهران- ايرنا- سرمايه‌گذاري در ارزهاي ديجيتال که از حدود دو دهه قبل آغاز شده، همواره با نوسانات شديد قيمتي همراه بوده است، در اين ميان، برخي از رمزارزها با رشد قيمت مواجه شده‌اند، اما شماري ديگر از اين ارزهاي ديجيتال از بين رفته و ارزش آنها صفر خواهد شد.

اجراي بودجه‌ريزي مبتني بر عملکرد در ۸۵ درصد دستگاه هاي دولت

تهران- ايرنا- مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بودجه‌ريزي مبتني بر عملکرد طي هشت سال گذشته در ۸۵ درصد از دستگاه‌هاي اجرايي مستقر شده است.

دو گام ضروري دولت آينده در اقتصاد

يک کارشناسي اقتصادي معتقد است: اولين کار دولت آينده بايد اصلاح ساختاري در بودجه و کنترل سلطه مالي باشد و اجازه دهد بانک مرکزي نهاد پولي باشد.

اصلاح ساختار و چابک‌سازي سازمان‌هاي مناطق آزاد

سرپرست معاونت توسعه مديريت دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد تجاري -صنعتي و ويژه اقتصادي کشور از اصلاح ساختاري و چابک‌سازي سازمان‌ها به عنوان يکي از راهکارهاي مهم در توسعه مديريتي مناطق آزاد کشور نام برد.

جذب ۱۱۲ ميليون يورو سرمايه‌گذاري خارجي در سال ۹۹ در کرمانشاه

کرمانشاه- ايرنا- در بين استان‌هايي که مقصد سرمايه‌گذاران خارجي بوده‌اند، ۱۰ رتبه برتر همواره در اختيار استان‌هاي صنعتي کشور بوده است و استاني مانند کرمانشاه تا ۲ سال پيش هيچ جايگاهي در اين جدول نداشت اما در سال‌هاي ۱۳۹۸ و ۹۹ ورق برگشت و اتفاقات خوبي براي ...

طرح بانکي مجلس کارشناسي دقيق ندارد

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اينکه طرح اصلاح ساختار بانک‌ها که توسط مجلس ارائه شده، بررسي کارشناسي دقيقي ندارد، گفت: در صورت تصويب نهايي، مسائل نظام بانکي بيشتر خواهد شد.

طرح بانکي مجلس کارشناسي دقيق ندارد

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اينکه طرح اصلاح ساختار بانک‌ها که توسط مجلس ارائه شده، بررسي کارشناسي دقيقي ندارد، گفت: در صورت تصويب نهايي، مسائل نظام بانکي بيشتر خواهد شد.

طرح بانکي مجلس کارشناسي دقيق ندارد

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اينکه طرح اصلاح ساختار بانک‌ها که توسط مجلس ارائه شده، بررسي کارشناسي دقيقي ندارد، گفت: در صورت تصويب نهايي، مسائل نظام بانکي بيشتر خواهد شد.

تشکيل کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائيه

مشاور رييس جمهور و دبير شورايعالي مناطق آزاد تجاري - صنعتي و ويژه اقتصادي از استقبال معاون قوه قضاييه براي تشکيل کارگروه مناطق آزاد در اين قوه خبر داد.

روند صعودي نقدينگي چه دليلي دارد و چگونه کنترل مي‌شود؟

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به دلايل صعودي شدن نقدينگي، گفت: براي کنترل نقدينگي، علاوه بر لزوم استقلال بانک مرکزي، يک راهکار ديگر افزايش نرخ بهره در بازار بين بانکي است.

ماليات بر عايدي سرمايه، اقدامي در راستاي جراحي اقتصادي کشور

مهدي آسيما: «اگر طرح ماليات بر عايدي سرمايه با شرط اجراي دقيق و با بهبود زيرساخت‌هاي اطلاعاتي کشور که از شروط لازم براي اجراي اين طرح است انجام شود، ميتوان گفت يکي از مهم‌ترين اتفاقات حوزه اقتصاد در دهه هاي اخير است.»

خراسان رضوي رتبه نخست کشور در سرمايه‌گذاري خارجي را کسب کرده است

مشهد- ايرنا- ۷۵ طرح از خراسان رضوي پارسال به هيات سرمايه‌گذاري خارجي ارسال شد که از اين تعداد ۵۹ طرح‌ به ارزش ۱۳۱ ميليون دلار موفق به دريافت مجوز شد که بر اين اساس خراسان رضوي از نظر تعداد طرح سرمايه‌گذاري خارجي طي سال گذشته در کشور رتبه نخست را کسب کرده است ...

شرط بهبود اوضاع اقتصادي در ۴ سال آينده

يک کارشناس اقتصادي گفت: اگر در حوزه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و ... اصلاحات سلختاري صورت نگيرد، نمي‌توان انتظاري از تغيير وضعيت کنوني داشت.

زمان صدور مجوز کسب و کار از ۴۰ روز به کمتر از ۵ روز رسيده است

تهران - ايرنا - سخنگوي کميسيون جهش و رونق توليد مجلس گفت: زمان صدور مجوز کسب و کار از ۴۰ روز در سال گذشته به کمتر از ۵ روز در سال جاري رسيده است.

رشد توليد صنايع، شاهدي بر بي‌ثمر بودن سياست فشار حداکثري

دويست و بيست و هفتمين جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت روز يکشنبه به رياست رئيس جمهور برگزار شد و در اين جلسه وزير صنعت، معدن و تجارت گزارشي از وضعيت صنعت خودرو در کشور ارائه کرد.

سرمايه‌گذاري‌هاي چيني در ايران را شرکت‌هاي چيني بيمه اتکايي مي‌کنند

رييس کل بيمه مرکزي اظهار داشت: اما برخي از سرمايه‌گذاري‌هايي از طريق چين انجام مي‌شود، در ابتدا توسط شرکت‌هاي بيمه ايراني بيمه مي‌شوند و مجددا شرکت بيمه ايراني بخشي از اين بيمه را توسط شرکت‌هاي چيني بيمه اتکايي مي‌کنند.

تاکيد ايران و روسيه بر گسترش همکاري هاي اقتصادي

امور مالياتي تهران به سامانه فيزيکي «پنجره واحد شروع کسب و کار» پيوست

تهران- ايرنا- رئيس امور مالياتي شهر و استان تهران گفت: در راستاي تحقق مانع زدايي ها از کسب و کار ها، امور مالياتي شهر و استان تهران به سامانه فيزيکي «پنجره واحد شروع کسب و کار» پيوست.

شوک‌هاي احتمالي اقتصاد در سال ۱۴۰۰

يک اقتصاددان گفت: تحريم يک لبه قيچي است که به اقتصاد ايران آسيب مي‌زند و يک سوي ديگر اقتصاد دولتي است.

واريز معادل ريالي ۵۰ ميليون دلار به «صندوق تثبيت بازار سرمايه»

بانک مرکزي امروز معادل ريالي ناشي از فروش ۵۰ ميليون دلار از منابع ارزي حساب صندوق توسعه ملي را به «صندوق تثبيت بازار سرمايه» واريز کرد.

پيگيري تاسيس بانک تخصصي مناطق آزاد از رييس‌جمهور

مشاور رييس جمهور و دبير شوراي‌عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: باتوجه به پتانسيل مناطق آزاد در عرصه منابع مالي تاسيس بانک تخصصي مناطق آزاد از رييس جمهور پيگيري مي‌شود.

شروط تقويت ارزش پول ملي

يک اقتصاددان و استاد دانشگاه با اشاره به ايجاد تقاضاي کاذب در اثر رشد نقدينگي، گفت: حفظ ارزش پول ملي بايد با سياست‌هاي ارزي درست، سياست‌هاي مالي درست و حتي سياست‌هاي بورسي درست همراه باشد.

انتخابات سرمايه‌گذاري‌هاي استاني،بزرگترين خصوصي‌سازي تاريخ است

مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس، پيرامون تکليف پرداخت سود سهام عدالت، وام اعطايي بر از محل وثيقه قراردادن اين سهام و انتخابات هيئت مديره شرکت‌هاي استاني، توضيحاتي ارائه کرد.

۲ ميليارد و ۵۹۸ ميليون دلار سرمايه‌گذاري خارجي در مرکزي جذب شد

اراک - ايرنا - مديرکل امور اقتصادي و دارايي استان مرکزي گفت: ۲ ميليارد و ۵۹۸ ميليون و ۵۰۰ هزار دلار سرمايه‌گذاري خارجي هشت سال اخيردر اين استان جذب شد.

ابلاغ مصوبات جلسه ۲۲۱ ستاد هماهنگي اقتصادي دولت

معاون اقتصادي رئيس جمهور ، تصميمات جلسه دويست و بيست و يکم ستاد هماهنگي اقتصادي دولت مورخ ۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ که به تأييد رئيس جمهور رسيده است، را ابلاغ کرد.

ايجاد ۲۵ هزار شغل در مناطق آزاد طي ۸ سال گذشته

مشاور رييس جمهور گفت: طي هشت سال اخير ۲۵ هزار شغل در مناطق آزاد ايجاد شده است.

موفقيت بانک مرکزي در مقابله با پولشويي

عضو سابق کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر لزوم تصويب قوانين FATF به منظور کاستن از ميزان تحريم‌ها، عملکرد بانک مرکزي در مقابله با پولشويي را موفقيت آميز دانست.

۱۰ هزار طرح سرمايه‌گذاري و آينده روشن سيستان و بلوچستان

زاهدان- ايرنا- اجراي هزاران طرح‌ سرمايه‌گذاري در سيستان و بلوچستان نقش مهمي در شکوفايي ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي اين استان داشته و آينده روشني را براي اين منطقه نويد مي‌دهد.

گزارش عملکرد فروردين ماه صندوق هاي سرمايه گذاري منتشر شد

اداره بازرسي صندوق‌ هاي سرمايه‌ گذاري سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش ماهانه صندوق هاي سرمايه گذاري منتهي به ۳۱ فروردين ماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

کاهش ۹.۳ درصدي نرخ تورم توليد بخش صنعت در زمستان ۹۹

تهران- ايرنا- براساس داده‌هاي آماري مرکز آمار ايران، نرخ تورم توليد بخش صنعت در زمستان ۹۹ برابر ۱۲.۲ درصد بود که در مقايسه با فصل قبل ۹.۶ واحد کاهش داشت.

افزايش ورود سرمايه به ارزهاي ديجيتال در نيمه دوم سال

معامله‌گران ارزهاي ديجيتالي اميدوارند ورود تدريجي بانک‌هاي بزرگ به بازار باعث شود تا جريانات سرمايه‌اي در نيمه دوم امسال افزايش پيدا کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از سي‌ان‌بي‌سي، با ورود هرچه بيشتر شرکت هاي بزرگ به بازار ارزهاي ...

تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در سال ۱۳۹۹

تهران - ايرنا - رشد دوازده ماهه پول از اوج خود يعني ۸۸.۶ درصد در مهرماه ۱۳۹۹ به ۶۱.۷ درصد در پايان سال ۱۳۹۹ کاهش يافته که حاکي از تقويت ماندگاري سپرده‌ها در ماه‌هاي اخير بوده و تاييدي بر کاهش انتظارات تورمي و استقبال بيشتر از سپرده‌گذاري بلندمدت در بانک‌ها است.

هشدار تشکل‌هاي عمراني نسبت به انحراف در لايحه مشارکت عمومي-خصوصي

مهم‌ترين تشکل‌هاي بخش خصوصي فعال در طرح‌هاي عمراني، نسبت به شيوه پيشبرد «لايحه مشارکت عمومي و خصوصي» با انتشار بيانيه‌اي هشدار دادند.

لغو ممنوعيت اعطاي تسهيلات بانکي به شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري

ستاد هماهنگي اقتصادي دولت مصوب کرد که ممنوعيت اعطاي تسهيلات بانکي به شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري، هولدينگ‌هاي سرمايه‌گذاري و کارگزاري براي حمايت از بازار سرمايه و توسعه سرمايه‌گذاري آنها در سهام لغو شود.

ريالي از صندوق توسعه ملي براي حمايت از بازار سرمايه پرداخت نشد

عضو ناظر شوراي عالي بورس اظهار داشت: سال گذشته عليرغم ريزش‌هاي پي در پي شاخص با وجود اينکه براي تزريق نقدينگي از صندوق توسعه ملي از تمام مراجع بالادستي دستور داشتيم اما اين اتفاق نيفتاد و لازم است در جلسه اقتصادي سران قوا اين موضوع مورد بررسي قرار بگيرد.

سياسي‌کاري صندوق بين‌المللي پول در برابر درخواست وام ايران

با وجود درخواست و پيگيري‌هاي يکساله بانک مرکزي از صندوق بين‌المللي پول براي اختصاص وام ۵ ميليارد دلاري به ايران براي مقابله با کرونا،‌ اين صندوق تا به امروز پاسخ روشني به اين درخواست نداده است.

بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌هاي دولتي ابلاغ شد

تهران- ايرنا- بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌هاي دولتي از سوي رييس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

به گزارش گروه اقتصادي ايرنا از سازمان برنامه و بودجه کشور، «محمد باقر نوبخت»، معاون رييس‌جمهور و بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌هاي دولتي، بانک‌ها و موسسات انتفاعي ...

تعامل با دنيا بهترين راهکار ثبات اقتصاد و نرخ ارز

يک کارشناس اقتصادي معتقد است براي تحقق ثبات و نظام تک نرخي ارز، راه تراکنش‌هاي سيستم بانکي بايد باز شود تا مراودات تجاري به آساني انجام گيرد.

خارجي‌ها پارسال ۵۶ ميليون دلار در مازندران سرمايه‌گذاري کردند

ساري - ايرنا - مديرکل امور اقتصادي و دارايي گفت که سال ۹۹ بيش از ۵۶ ميليون دلار مجوز سرمايه‌گذاري در استان صادر و تمامي آنها وارد فاز عملياتي شد و بعضي‌ها هم به بهره‌برداري رسيد.

گام به گام با سجام

شناسايي يکباره و واحد براي فعاليت در بازار سرمايه ساده‌ترين تعريفي است که مي‌توان از «سجام» داشت.

مهلت تسويه بدهي بدهکاران بانکي ۶ ماه تمديد شد

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي رييس‌جمهوري از موافقت تمديد مهلت تسويه بدهي بدهکاران بانکي به مدت ۶ ماه (تا پايان شهريورماه ۱۴۰۰) با هدف مانع‌زدايي و پشتيباني از توليد خبر داد. 

حمايت صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني از تعليق بدهي کشورها

صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني خواستار کمک به پرداخت بدهي کشورهاي با درآمد متوسط شدند.

به گزارش ايبِنا به نقل از رويترز، روز جمعه کميته توسعه ...

پيشنهاد تغيير نرخ ارز براي محاسبه ورودي و سود بازرگاني

پيشنهاد تغيير نرخ ارز براي محاسبه ورودي و سود بازرگاني در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به دولت ارايه شد.

به گزارش ايبِنا، به نقل از«پايگاه اطلاع رساني دفتر هيات دولت» وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به تغيير مبناي نرخ ارز براي محاسبه ورودي و سود ...

دو دليل اصلي تورم در اقتصاد ايران/ پيامد ناترازي بودجه‌اي

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: ناترازي‌ها در نظام بودجه‌اي و در نظام بانکي را اگر بتوانيم مديريت کنيم، بستر کاهش تورم در کشور فراهم خواهد شد.

محمدرضا پورابراهيمي رييس کميسيون اقتصادي مجلس در گفتگو با خبرنگار ايبِنا درباره راهکارهاي ...

مروري بر مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه

پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، به بررسي مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته‌اي که گذشت، پرداخته است.

ارزش توليدات منطقه آزاد چابهار بيش از ۶ برابر شد

چابهار - ايرنا - رييس هيات مديره منطقه آزاد چابهار با اشاره به راهبردِ نقش‌آفريني منطقه آزاد چابهار در اقتصاد ملي گفت: طي هشت سال گذشته ارزش توليدات اين منطقه از هزار و ۲۴۰ ميليارد ريال به هفت هزار و ۷۲۸ ميليارد ريال يعني ۶.۲ برابر افزايش يافت.

عبدالرحيم کردي روز ...

استقبال از حضور بزرگترين هلدينگ اقتصادي ايران در آستاراخان روسيه

مسکو - ايرنا - در نشستي که بين مقامات عاليرتبه منطقه اقتصادي آستاراخان روسيه و بنياد مستضفعان ايران تشکيل شد دو طرف زمينه حضور اين بزرگترين هلدينگ اقتصادي ايران در آستاراخان را فراهم کردند.

گزارش معاملات مربوط به عمليات بازار باز

بانک مرکزي با تزريق ۶۲.۵ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۰ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

نقدينگي کافي براي تامين سرمايه در گردش وجود ندارد

رئيس مرکز پژوهش‌هاي اتاق بازرگاني ايران گفت: نقدينگي و منابع کافي براي سرمايه گذاري در کشور وجود ندارد و از منابع موجود هم به خوبي استفاده نمي‌شود.

بودجه سال ۱۴۰۰ سازمان‌هاي مناطق آزاد تصويب شد

بودجه سال ۱۴۰۰ سازمان‌هاي مناطق آزاد تجاري - صنعتي و اصلاحيه بودجه سال ۱۳۹۹ آنها توسط هيات وزيران به تصويب رسيد.

بدهي ۲۸ تريليون دلاري دولت آمريکا

کشورهاي خارجي بيش از هفت تريليون دلار اوراق قرضه آمريکا را در اختيار دارند.

به گزارش ايبِنا، ميزان بدهي‌هاي دولت اين کشور تا پايان ماه مارس به ۲۸ تريليون و ۱۰۳  ميليارد و ۵۹۹ ميليون دلار رسيده است. ميزان بدهي هر شهروند آمريکايي تا پايان اين ماه به ...

روحاني: حمايت از سرمايه‌گذاري براي توليد نيازمند ثبات اقتصادي است

تهران-ايرنا- رييس جمهوري از دستگاه‌ها خواست پيشنهادهاي خود را براي تحقق شعار سال به شکل عملياتي و منطبق بر واقعيت‌ها ارائه کنند و تاکيد کرد: حمايت و پشتيباني از سرمايه گذاري براي توليد نيازمند ثبات اقتصادي است.  

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست ...

وزارت اقتصاد:وزير درباره نرخ کنوني ارز اظهار نظري نکرده است

تهران –ايرنا- مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت اقتصاد در پي نشر جمله اي از وزير اقتصاد در برخي از سايت ها با اين مضمون که قيمت نرخ ارز ۱۴ هزار تومان است؛ ضمن تکذيب اين نقل قول توضيحاتي را ارائه کرد.

ارائه تسهيلات کم بهره به شرکت‌هاي دانش‌بنيان آسيب‌ديده از کرونا

تهران-ايرنا- علي وحدت رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي رياست جمهوري گفت: بيش از ۳/۲ هزار ميليارد ريال تسهيلات ۹ درصد به شرکت‌هاي دانش‌بنيان و فناور آسيب‌ديده از کرونا اعطا شد.

به گزارش ايرنابه نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، علي وحدت افزود: صندوق در مجموع به ...

کارنامه قابل دفاع بانک مرکزي در سال ۹۹

يک نماينده مجلس با اشاره به عملکرد امسال بانک مرکزي در تامين ارز مورد نياز واردات کالاهاي اساسي، مهار نقدينگي و جلوگيري از بروز ابرتورم را از اقدامات مهم اين بانک برشمرد.

نيازمند تعامل و حل موضوع FATF هستيم

يک کارشناس امور اقتصادي با تاکيد بر لزوم تقويت تعامل با دنيا، تعيين تکليف FATF را در شرايط فعلي نيازمند بررسي دقيق‌تر دانست و يکي از نتايج روشن شدن اين موضوع را کمک به مهار تورم برشمرد.

اصلاح مصوبه تسويه اعتبارات اسنادي مدت‌دار و بازتامين به نرخ رسمي

با ابلاغ دولت، تصويب‌نامه موضوع تسويه اعتبارات اسنادي مدت‌دار (يوزانس) و بازتامين (ريفاينانس) به نرخ رسمي اصلاح شد.

رشد اقتصادي سال آينده مثبت خواهد شد

يک اقتصاددان مي گويد: احتمالا سال آينده نرخ رشد اقتصادي مثبت خواهد شد، اما بايد به اين نکته توجه داشت که اين امر به معناي آن نيست که اقتصاد مي‌تواند يک تحول مهمي داشته باشد.

تحليلي بر بودجه ۱۴۰۰

رشد اقتصادي در قالب بودجه‌هاي سنواتي نيازمند هدفگذاري و برنامه‌ريزي دقيق است و نمي‌توان انتظار داشت با منابع محدود بودجه‌اي، تمامي اهداف از جمله سياسي،‌ اجتماعي و اقتصادي محقق شود.

اصلاح مصوبه ارزي و موافقت با افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون

هيات وزيران با واردات ۵۰ هزار تن مرغ با ارز ۴۲۰۰ و افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون موافقت کرد و مصوبه تسويه اعتبارات اسنادي مدت‌دار (يوزانس) و بازتامين (ريفاينانس) به نرخ رسمي را اصلاح کرد.

افزايش ۲.۲ درصدي رشد اقتصادي در سال ۹۹

تهران - ايرنا - بر اساس اعلام بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، رشد اقتصادي کشور (به قيمت هاي ثابت سال ۱۳۹۰) در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به عدد ۲.۲ درصد رسيد که نسبت به رقم مشابه سال قبل به ميزان ۲.۲ درصد افزايش يافته است.

بودجه ۱۴۰۰ و کاهش کسري بودجه دولت

سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي گفت: ۴۰ درصد کسري تراز عملياتي بودجه ۱۴۰۰ با افزايش درآمدهاي پايدار براي دولت جبران شد.

مجلس نحوه سرمايه‌گذاري در توسعه نيروگاه‌هاي حرارتي را مشخص کرد

تهران - ايرنا - نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در بررسي لايحه بودجه ۱۴۰۰ منابعي را براي سرمايه‌گذاري در توسعه نيروگاه حرارتي و توسعه شبکه انتقال کشور اختصاص دادند.

تخصيص هزار ميليارد تومان براي افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: دولت در سال آينده مکلف شد تا هزار ميليارد تومان از محل فروش دارايي‌هاي دولت صرف افزايش سرمايه بانک توسعه تعاون شود و تسهيلات بيشتري در اختيار بخش تعاون قرار گيرد.

مشکلات توليد و تجارت، چالش اصلي رشد اقتصادي کشور

آمارهاي اقتصادي بيان گر مثبت شدن رشد اقتصادي ايران در نيم سال نخست سال جاري است که اين فرصت را فراهم مي‌کند تا با حل مشکلات توليد و تجارت به رشد اقتصادي پايدار دست يابيم.

تلاش دولت براي کاستن عوارض غيراقتصادي موثر بر بازارسرمايه

روحاني خاطرنشان کرد: دولت تلاش دارد با ايجاد اجماع و هماهنگي با همه دستگاه‌ها و بخش‌هاي مختلف کشور و کاستن عوارض غير اقتصادي موثر بر فضاي اقتصادي کشور و بازارسرمايه و تلاش براي آزادسازي منابع ارزي بلوکه شده، بتواند سريع‌تر قيمت ارز را به قيمت واقعي آن نزديک کند ...

شرکت‌هاي دولتي بودجه و صورت‌هاي مالي خود را به‌روز رساني مي‌کنند

تهران- ايرنا - نمايندگان مجلس شوراي اسلامي شرکت‌هاي دولتي را مکلف کردند نسبت به ثبت و به‌روزرساني بودجه و صورت‌هاي مالي اطلاعات خود و شرکت‌ها و مؤسسات تابعه و وابسته از طريق پايگاه اطلاعات کارکنان نظام اداري (پاکنا) اقدام کنند.

افزايش حد نصاب سرمايه گذاري صندوق هاي سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام

هيات مديره سازمان بورس و اوراق بهادار، در جلسه امشب افزايش حد نصاب سرمايه گذاري صندوق هاي سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام را تصويب کرد.

تجارت ۶.۸ ميليارد دلاري کشور در بهمن ماه

کارنامه تجارت خارجي کشورمان در بهمن ماه، ۶ ميليارد و ۸۱۷ ميليون دلار بود که سهم صادرات، سه ميليارد و ۱۳۵ ميليون دلار و سهم واردات سه ميليارد و ۶۸۲ ميليون دلار بوده است.

مخالفت مجلس با اخذ ماليات از تراکنش‌هاي بانکي

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با پيشنهاد اخذ ماليات از تراکنش هاي بانکي بالاي ۱۰ ميليون تومان مخالفت کردند.

تعلل ۱۵ماهه وزارت اقتصاد در ايجاد سامانه فکتورينگ

مديرعامل سامانه کشوري کسب وکار با انتقاد از عدم راه‌اندازي سامانه فکتورينگ توسط دولت گفت:حدود۱۵ ماه از تصويب قانون حداکثر استفاده از توان داخل گذشته ولي هنوز سامانه راه اندازي نشده است.

مجوز مجلس به دولت براي استفاده از ظرفيت بازار سرمايه

نمايندگان مردم در خانه ملت، به دولت اجازه دادند تا از ظرفيت بازار سرمايه به منظور اجراي پروژه‌هاي عمراني استفاده کند.

پرداخت ۲۳ هزار ميليارد تسهيلات به بخش صنعت و معدن

مدير عامل بانک صنعت و معدن اعلام کرد که اين بانک تاکنون معادل ۲۳ هزار ميليارد تومان تسهيلات به بخش صنعت و معدن پرداخت کرده که عمده اين تسهيلات در قالب سرمايه در گردش بوده است.  

اختصاص ۲۰ درصد از درآمدهاي فروش نفت به صندوق توسعه ملي

نمايندگان مجلس با سهم صندوق توسعه ملي به ميزان ۲۰ درصد از درآمدهاي حاصل از صادرات نفت و ميعانات گازي تا سقف يک ميليون بشکه در روز موافقت کردند.

انسداد مرزهاي اقتصادي کشور با عدم تصويب FATF

تهران- ايرنا- برخي از سياست‌گذاران کشور معتقدند اگر تصويب FATF تا زمان رفع تحريم‌هاي آمريکا معلق نگاه داشته شود به سود اقتصاد کشور خواهد بود. اما کارشناسان و فعالان اقتصادي نظري متفاوت دارند و اين استدلال را رد مي‌کنند.

همسويي نهادها براي تحقق هدفگذاري تورمي

يک کارشناس امور بانکي با اشاره به لزوم توجه بانک مرکزي به عمليات بازار باز، يکي از شروط مهم تحقق هدفگذاري تورمي را همسويي ساير نهادها دانست.

کوچ سرمايه‌هاي خرد به سمت بازارهاي کم‌ريسک

سرمايه‌هاي خرد اما سرگردان، اين روزها راه بازارهاي کم‌ريسک و با سود معقول را در پيش گرفته‌اند تا بلکه خود را از گزند نوسانات روزانه شاخص و تابلوي بورس برهانند و ريسک خود را کاهش دهند.

روند نگران‌کننده افزايش نقدينگي

روند رو به رشد نقدينگي و پايه پولي در حالي شرايط نگران‌کننده اي را براي اقتصاد ايران رقم زده که بر اساس برآوردها، ميانگين رشد ماهانه نقدينگي ۷۴ هزار ميليارد تومان بوده است.

مروري بر مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته گذشته

پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، به بررسي مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته‌اي که گذشت، پرداخته است.

کارنامه عملکرد دولت در حوزه تامين مالي از بازار سرمايه

دولت مدعي است که بخش عمده‌اي از کسري بودجه را از طريق بازارسرمايه تامين کرده و منابعي را از اين بازار تجهيز کرده است تا سهمي از ۳۰۰ هزار ميليارد تومان تامين مالي صورت گرفته از بورس بردارد.

افزايش ۸۹ درصدي حجم سرمايه‌گذاري خارجي در بخش صمت

حجم سرمايه‌گذاري خارجي در بخش صنعت، معدن و تجارت در ۱۰ ماهه امسال، ۸۹.۴ درصد افزايش داشته است.

پايش امنيت سرمايه‌گذاري استان‌ها و حوزه‌هاي کاري در بهار ۹۹

مرکز پژوهش‌هاي مجلس، دهمين سنجش پي در پي و فصلي «شاخص امنيت سرمايه‌گذاري در ايران» را منتشر کرد.

افزايش ۱۲۸ درصدي سرمايه‌گذاري در مناطق‌آزاد

دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد ضمن تشريح نقش اين مناطق در اقتصاد مقاومتي طي چهار سال اخير، اعلام کرد که سرمايه‌گذاري داخلي در اين مناطق در ۹ ماهه امسال رشد ۱۲۸ درصدي نسبت به سال ‌۹۸ و رشد ۱۳۱ درصدي نسبت به هدف ابلاغي دارد.

افزايش نرخ تورم توليدکننده بخش صنعت در فصل پاييز

مرکز آمار ايران اعلام کرد:‌نرخ تورم توليدکننده بخش صنعت در فصل پاييز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۵ درصد افزايش يافته است.

۳ هزار ميليارد تومان بزودي به بازار سرمايه تزريق مي‌شود

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: دو روز گذشته تصويب شد که صندوق توسعه ملي علاوه بر منابعي که در اختيار دارد و حمايت‌هاي مستمري از بازار انجام مي‌دهد، 3 هزار ميليارد تومان ديگر از محل انتظار اوراق تبعي، به زودي به بازار تزريق کند.

رشد ۱۴.۲ درصدي دارايي‌هاي خارجي

جديدترين گزارش از روند نقدينگي نشان مي‌دهد در پايان پاييز سال جاري، ميزان خالص دارايي‌هاي خارجي نسبت به اسفند سال گذشته، ۱۴.۲ درصد رشد داشته است.

رشد ۱۸۶ درصدي تامين مالي از بازار سرمايه

مجموع تامين مالي از طريق بازار سرمايه در ۹ ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۱۸۶ درصد رشد به ۲۷۳۸.۳ هزار ميليارد ريال رسيد.

بانک ها ۱۶۰۰ ميليارد تومان اوراق بدهي خريدند

بانکها امروز در سي و ششمين مرحله از حراج اوراق بدهي دولتي ۱۶۰۰ ميليارد تومان اوراق بدهي خريداري کردند.

تراز تجاري ۱۳۰ ميليارد دلاري در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي

مشاور رييس جمهور گفت: مابه التفاوت ارزي واردات و صادرات مناطق آزاد ۹۰ ميليارد دلار مثبت است و با احتساب ۴۰ ميليارد دلار توليد داخلي، تراز تجاري اين مناطق ۱۳۰ ميليارد دلار است.

چرا روسيه و چين از همکاري ايران با FATF استقبال نمي‌کنند؟

با روي کار آمدن بايدن در آمريکا، حاميان داخلي FATF براي پيگيري اهداف سياسي خود بار ديگر به تحريف واقعيت روي آورده‌اند.

تامين مالي ۱۴۰۰ هزارميلياردتوماني از بازار سرمايه طي سال آينده

وزير اقتصاد گفت: سال آينده ۱۴۰۰ هزارميليارد تومان تامين مالي از طريق بازارسرمايه انجام خواهيم داد.

مقاومت در پذيرش لوايح پالرمو و CFT منطقي نيست

تهران - ايرنا - کارشناس حقوق بين‌الملل و وکيل دادگستري گفت: اکنون در نظام پولي بانکي ايران براي شفافيت و مقابله با پولشويي نظارت‌هاي دقيقي وجود دارد و بسياري از توصيه‌هاي کارگروه اقدام مالي(FATF) به اجرا درآمده، بنابراين مقاومت در پذيرش لوايح پالرمو و CFT منطقي به ...

اصلاح نظام بانکداري در دستور کار نمايندگان مجلس است

مشهد-ايرنا- رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: اين کميسيون اصلاح نظام بانکداري با اولويت بانک مرکزي را در دستور کار قرار داده است.

اجراي مگاپروژه‌ها در مناطق آزاد

معاون فني دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي با اشاره به اينکه پروژه‌هاي بزرگي در مناطق آزاد انجام شده است، گفت: دولت مي‌تواند از موفقيت اين پروژه‌ها براي ديگر مناطق کشور الگوبرداري کند.

پرداخت ۱۹۱ هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان

طي ۹ ماهه ۱۳۹۹ به ۷۶۳ شرکت دانش‌بنيان معادل ۱۹۱ هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شد که نسبت به نه ماهه ۱۳۹۸ معادل ۱۲۸ درصد افزايش داشته است.

شوک مثبتي به بازار سرمايه وارد شد

يک کارشناس بازار سرمايه اظهار داشت: معتقدم بازار در دو ماه آينده رو به رشد خواهد بود و شوک مثبتي به بازار سرمايه وارد آمده است.

در بحران کرونا، کجا سرمايه‌گذاري کنيم؟

ايسنا/خراسان رضوي در اوضاع کنوني بيشتر از هر زمان ديگر افراد به دنبال راه‌اندازي مشاغل شخصي هستند تا درواقع رئيس خود باشند، علت آن نيز رشد صنعت خدمات در اقتصاد و گرايش افراد به اقتصاد فردي است. طبق نظرسنجي‌ها، بيش از ۶۳ درصد جوانان مشتاق تاسيس مشاغل شخصي براي ...

نشانه‌هاي آغاز رونق در اقتصاد ايران

تهران- ايرنا- با توجه به چشم‌انداز مثبت آينده اقتصاد کشور انتظار مي‌رود در ماه‌هاي آينده نه تنها تورم کاهش پيدا کرده و مردم شاهد نزول قيمت در بازارهاي خودرو، طلا و ارز باشند، بلکه با روند رو به رشد صادرات نفتي و غير نفتي رونق واقعي به بخش توليد نيز بازگردد و اقتصاد ...

تشريح برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۰ مناطق آزاد

مدير برنامه‌ريزي و بودجه دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي برنامه هفتم و بودجه سازمان‌هاي اين مناطق را تشريح کرد.

مشکلات تازه براي مناطق آزاد و ويژه با تغييرات بودجه‌اي در مجلس

قم – ايرنا – مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان قم مي‌گويد: درصورت تصويب و اجرايي شدن تغييرات بودجه در کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي، اين مناطق دچار مشکلات جديدي مي‌شوند.

سازمان امور مالياتي براي برچيدن شرکت‌هاي صوري عزم جدي دارد

کاشان - ايرنا - معاون درآمدهاي مالياتي سازمان امور مالياتي کشور گفت: اين سازمان در موضوع مقابله با فرار مالياتي براي برچيدن کارت‌هاي بازرگاني، حساب اجاره‌اي و شرکت‌هاي صوري با عزم جدي ورود کرده است.

پرداخت بيش از ۷۵ هزار ميليارد ريال تسهيلات توليد و اشتغال

۷۵ هزار و ۸۰۵ ميليارد ريال تسهيلات تبصره ۱۸ (برنامه توليد و اشتغال) از اسفندماه سال گذشته تا پايان آذرماه امسال، به بنگاه‌ها و واحدهاي توليدي پرداخت شده است.

۶ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي وارد تهران شده‌است

تهران- ايرنا- مديرکل جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استانداري تهران اعلام کرد: از سال ۹۴ تا پايان ۹ ماهه سال جاري، براي اجراي ۱۹۲ طرح، ۶ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي وارد استان شده‌است.

کوچ سرمايه‌گذاران از بازار سرمايه

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: جلسه شوراي عالي فردا برگزار مي‌شود و تصميمي هم براي تشکيل بازار برتر با دامنه نوسان 10 درصد نگرفته‌ايم. سازمان بورس بايد درباره تشکيل اين بازار اطلاع‌رساني کند.

افزايش واحدهاي صنعتي مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: از ابتداي دولت تدبير و اميد تعداد واحدهاي توليدي، صنعتي و معدني از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسيده است.

۲۰۰ ميليون دلار سرمايه در مناطق آزاد جذب شد

معاون اقتصادي دبير شوراي عالي مناطق ويژه اقتصادي گفت: سال گذشته بيش از ۲۰۰ ميليون دلار سرمايه توسط مناطق آزاد جذب شد.

نوسانات بازار سرمايه را نبايد از چشم دولت ديد

ساري - ايرنا - وزير امور اقتصاد و دارايي هرگونه دخالت دولت براي قيمت‌گذاري دستوري را رد کرد و گفت: نبايد نوسانات بازار سرمايه که در تمامي اقتصادها امري طبيعي است را از چشمان دولت ديد.

در بازار سرمايه اصل بر شفافيت کامل است

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، از اعلام مجدد ﮔﺰارش ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ (EPS) در شرکت هاي بورسي خبر داد.

هيچ استقراضي از بانک مرکزي در بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نشده است

تهران - ايرنا - سخنگوي ستاد لايحه بودجه ۱۴۰۰ درباره تأمين مالي منابع بودجه در عملکرد امسال و پيش‌بيني لايحه سال آتي، گفت: هيچگونه استقراضي از بانک مرکزي انجام نشده و منابع مورد نياز از محل انتشار مالي اسلامي و استفاده از ظرفيت بازار سرمايه انجام خواهد شد.

سرمايه گذاري ۱۶ ميلياردتوماني بخش خصوصي در بندراميرآباد مازندران

ساري - ايرنا - مديرکل بنادر و دريانوردي اميرآباد گفت: قرارداد ۱۶۰ ميليارد ريالي با بخش خصوصي براي ساخت مخزن روغن خوراکي در منطقه ويژه اقتصادي اميراباد مازندران منعقد شد.

آيا سرمايه گذاري روي سکه وطلا همچنان جذاب است؟

با ورود قيمت سکه براي اولين بار به کانال ۱۶ ميليون تومان براي بسياري از سرمايه گذاران اين سوال مطرح است که آيا همچنان خريد سکه جهت سرمايه گذاري توجيه پذير است يا خير؟ براي پاسخ به اين سوال بايد به بررسي عوامل موثر بر قيمت سکه بپردازيم.

FATF، تسهيل رابطه با چين و روسيه يا تشديد تسلط اقتصادي غرب؟

برخلاف ادعاهاي موافقان FATF، تصويب نکردن لوايح مربوط به FATF مانع پيشبرد توافق ايران با روسيه و چين نيست؛ بلکه همکاري راهبردي با اين کشورها در جهت دور زدن تحريم‌ها است.

جلسه حقوقي‌هاي بورسي با معاون اول رئيس‌جمهور برگزار شد

يک مقام مسئول در سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاري جلسه شرکتهاي حقوقي بورس با معاون اول رئيس جمهور براي حمايت از بازار سرمايه خبر داد.

وزارت صمت حق تعيين نرخ براي بورس کالا را ندارد

معاون عمليات بورس کالا با بيان اينکه رويه کارشناسي وزارت صمت براي تعيين قيمت پايه مشخص نيست، گفت:علاوه بر اينکه اين مساله به قوام بورس آسيب مي زند؛اعلام نرخ از سوي اين وزارتخانه قانوني نيست.

مروري بر مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته گذشته

پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، به بررسي مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته‌اي که گذشت، پرداخته است.

سياه‌نمايي در بازارسرمايه هدفمند انجام مي‌شود

روحاني سياه‌نمايي و عمليات رواني تخريبي در بخش اقتصاد از جمله در بورس و نوسانات ارزي را با هدف دلسردي و انفعال بخشي از جامعه سرمايه‌داران و فعالان اقتصادي دانست و اظهار داشت: اتکا به توان داخلي منوط به وجود اعتماد و امنيت لازم براي فعالان عرصه اقتصاد است که ...

ظرفيت بالاي ايران در جذب سرمايه‌گذاري

يک تحليل‌گر مسائل اقتصادي با اشاره به ظرفيت بالاي ايران در جذب سرمايه‌گذاري خارجي، افزود: پذيرش FATF روابط بانکي ايران را بهبود مي‌بخشد.

رسميت دادن به نرخ تسعير ۱۷۵۰۰ تومان به صلاح اقتصاد نيست

رييس کل بانک مرکزي در واکنش به مصوبه کميسيون تلفيق درخصوص تعيين نرخ تسعير ارز، گفت: مبناي محاسباتي آن مشخص نيست و رسميت دادن به نرخ تسعير ۱۷۵۰۰ تومان را به صلاح اقتصاد نمي‌دانم.

 به گزارش ايبِنا، دکتر عبدالناصر همتي در اين باره گفت: موضوع نرخ ...

حضور کمترين واحدهاي فعال صنعتي در مناطق آزاد

جديدترين آمار منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان مي‌دهد که تا پايان آبان ماه امسال در مجموع ۷۳ هزار و ۶۹۷ واحد فعال با اشتغال دو ميليون و ۵۱۰ هزار نفر در گروه‌هاي مختلف صنعتي و معدني در کشور فعاليت مي‌کنند که که مناطق آزاد از بين استان‌هاي کشور ...

آغاز روند تامين مالي از طريق فروش سهام در بازار

يک تحليلگر بازار سرمايه از آغاز روند تامين مالي از طريق فروش سهام در بازار سرمايه خبر داد و گفت: سرمايه‌گذاران در بورس نبايد سهم خود را در کف قيمت به فروش برسانند.

توسعه تشکل‌ها در شهرک‌هاي صنعتي

دنياي‌اقتصاد : شهرک‌ها و نواحي صنعتي، بخش مهمي از صنايع کوچک و متوسط کشور را در خود جاي داده‌اند.

اين مساله اهميت توسعه تشکل‌ها و فرهنگ تشکل‌گرايي را در بين واحدهاي فعال در شهرک‌ها افزايش مي‌دهد. به‌ويژه آنکه صنايع کوچک و متوسط بر ...

وجود ۷۰۰ هزار ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام عمراني در کشور

عضو کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه تاکنون 30 درصد بودجه عمراني سال 99 تخصيص پيدا کرده، گفت: در حال حاضر 2 هزار و 300 کد پروژه وجود دارد که ارزش آن چيزي حدود 700 هزار ميليارد تومان است.

در بودجه ۱۴۰۰ منابع لازم براي سرمايه‌گذاري در نظر گرفته شده است

رئيس جمهور کاهش فشار اقتصادي بر مردم، تامين منابع لازم براي ارايه خدمات و بهبود اقتصاد کشور را در تنظيم بودجه اولين موضوع مورد توجه خواند و گفت: در بودجه ۱۴۰۰، با توجه با واقعيت‌هاي پيش رو هم منابع لازم براي سرمايه‌گذاري‌هاي عمراني ديده شده و هم براي حمايت از ...

سرمايه‌گذاري ۲۰ ميلياردتوماني در استارتاپ‌هاي مالي

تهران - ايرنا - يک فعال صنعت پرداخت الکترونيک گفت: راه‌اندازي استارتاپ و نوآوري در ذات خود کاري سخت، پرريسک و پيچيده است اما اين سختي در برخي فضاها مانند صنعت مالي بيشتر هم مي‌شود از همين رو قرار است در قالب يک رويداد، تا ۲۰ ميليارد تومان در شرکت هاي استارتاپي ...

مسيريابي رشد اقتصادي پاييز

با کاهش تقاضاي موثر به ويژه تقاضاي احتياطي و سفته‌بازي پس از انتخابات آمريکا و همچنين آغاز دور جديد تعطيلي مشاغل پس از تشديد بيماري کرونا، رشد اقتصادي مثبت در پاييز چندان محتمل نخواهد بود.

سهم ۱۰ درصدي اقتصاد ديجيتال از اقتصاد کشور تا سال ۱۴۰۴

تهران - ايرنا - مديرکل دفتر بررسي‌هاي اقتصادي وزارت ارتباطات گفت: تا سال ۱۴۰۴ مي‌توان به تحقق سهم ۱۰ درصدي اقتصاد ديجيتال از اقتصاد کل کشور اميدوار بود.

مخالفت دژپسند با افزايش درآمدهاي مالياتي در بودجه ۱۴۰۰

وزير اقتصاد تاکيد کرد: اگر نتوانيم پايه‌هاي جديد مالياتي را به نحوي که در سال ۱۴۰۰ براي خزانه قابل دسترس باشد، تعريف کنيم و يا بخشي از معافيت‌هاي مالياتي را خاتمه ببخشيم، حتما مخالف افزايش درآمدهاي مالياتي نسبت به رقم پيشنهاد شده در بودجه هستيم. 

اصلاح سقف واحدهاي صندوق هاي سرمايه گذاري ابلاغ شد

صورتجلسه شوراي عالي بورس در خصوص اصلاح سقف صندوق هاي سرمايه گذاري و نصاب مجاز سرمايه گذاري صندوق هاي سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت ابلاغ شد.

۶ فاکتور بهبود انتظارات تورمي

بودجه‌ متوازن، تک نرخي بودن ارز، ايفاي تعهد به موقع دولت، اصلاح نرخ سود بانکي، مديريت بازار سرمايه و رفع تحريم‌ها شش فاکتوري است که از سوي يک کارشناس اقتصادي براي کاهش انتظارات تورمي پيشنهاد شد.

تجديد ارزيابي دارايي‌ها به ارزش‌هاي جاري در ايستگاه آخر

اصلاح تبصره يک ماده ۱۴۹ قانون ماليات‌هاي مستقيم با موضوع (اعطاي معافيت تجديد ارزيابي دارايي‌ها مشروط به رعايت استانداردهاي حسابداري ملي و يا گزاشگري بين‌المللي) پس از پيگيري‌ها و جلسات متعدد کارگروه مالي کانون نهادهاي سرمايه‌گذاري ايران و همکاري معاونت ...

تصويب دستورالعمل طبقه‌بندي اطلاعات

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصويب دستورالعمل طبقه بندي اطلاعات محرمانه در جلسه شوراي عالي بورس خبر داد.

مديرعامل جديد ايميدرو منصوب شد

وزير صنعت، معدن و تجارت در حکمي رئيس هيئت مديره و مديرعامل جديد سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) را منصوب کرد.

رشد ۹۷ درصدي ميزان سرمايه‌گذاري خارجي در يک سال گذشته

تهران- ايرنا- با وجود خروج آمريکا از برجام طي يک سال (از مردادماه ۹۸ تا مرداد ۹۹) ميزان سرمايه‌گذاري خارجي ۹۷ درصد افزايش يافت و از رقم يک هزار و ۱۸۹ ميليون دلار به ۲ هزار و ۳۵۱ دلار رسيد.

بودجه بدون نفت نياز به اصلاحات اساسي اقتصادي دارد

يک نماينده مجلس گفت: حل مشکل وابستگي بودجه به نفت يک بسته جدي اصلاحات اقتصادي نياز دارد.

مولدسازي دارايي‌ها؛ درآمدي پايدار براي کاهش کسري بودجه

دولت ۷ ميليون ميليارد تومان دارايي دارد که در صورت مولد کردن يک درصد از آن مي‌تواند درآمد قابل توجهي را تامين کند اما در سال ۹۹ تنها حدود ۵۰۰ ميليارد تومان از دارايي هاي دولت به فروش رفت.

توسعه صادرات، موتور محرک توليد و سرمايه‌گذاري است

جلسه کارگروه رفع موانع جهش توليد، صبح امروز به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.

سامانه مجامع الکترونيک و سامانه پرداخت سود سهام رونمايي شد

امروز سه پروژه مهم وزارت امور اقتصاد و دارايي از جمله سامانه مجامع الکترونيک و سامانه پرداخت سود سهام رونمايي شد.

تمام برداشت‌ها از صندوق توسعه مطابق با اهداف باشد

عضو سابق هيات عامل صندوق توسعه ملي اظهار داشت: تمام برداشت‌ها از صندوق توسعه ملي بايد در راستاي تحقق اهداف صندوق باشد. جبران خسارت‌هاي ناشي از سيل، زلزله و سقوط هواپيما ممکن است يکي از نيازمندي‌هاي کشور باشد اما آيا ضرورت دارد اين هزينه‌ها را از صندوق توسعه ملي ...

علي صحرايي در شرکت بورس ماندگار شد

با تصميم امروز هيات مديره شرکت بورس تهران، علي صحرايي به عنوان مديرعامل اين شرکت براي دو سال ديگر ماندگار شد.

تسهيلات بانکي به بخش بازرگاني ۲ برابر شد

جديدترين آمار منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان مي‌دهد که تسهيلات پرداختي بانک‌ها و موسسات اعتباري به بخش بازرگاني در نيمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بيش از دو برابر شده و بخش صنعت و معدن نيز بعد از بخش خدمات بيشترين سهم از تسهيلات ...

رشد ١٠ درصدي حجم معاملات هفتگي بورس کالا

بورس کالاي ايران در نخستين هفته آذر ماه، ميزبان دادوستد ۵۰۴ هزار و ۷۵۹ تن انواع کالا به ارزش بيش از ۴۷ هزار ميليارد ريال بود که حجم معاملات نسبت به هفته ماقبل با افزايش روبه رو شد.

دستگاه‌هاي اقتصادي براي کاهش نقدينگي پيش‌قدم شوند

يک کارشناس پولي با بيان اينکه دولت بايد به فکر کاهش هزينه‌ها باشد، گفت: ريشه سياست اقتصادي صحيح در بانک مرکزي کنترل نقدينگي است که از طريق آن مي‌توان تورم و نرخ ارز را کنترل کرد.

نتيجه حراج اوراق بدهي دولتي اعلام شد

تهران - ايرنا - با برگزاري بيست و ششمين مرحله از حراج اوراق بدهي، سه بانک سفارش‌هاي‌ خود را به ارزش ۲۰.۹ هزار ميليارد ريال در سامانه‌هاي بازار بين‌بانکي ثبت کردند.

سرمايه‌گذاري در حوزه معادن، تحريم را بي معنا مي‌کند

اکبري تالارپشتي: از آنجا که معادن ظرفيت مناسبي دارند، اگر سرمايه گذار بخش خصوصي و خارجي در اين حوزه ورود کند، تحريم بي‌معنا مي‌شود.

نقدينگي در حال ورود دوباره به بازار سهام است

يک تحليلگر بازار سرمايه با هشدار درباره نگاه کوتاه مدت داشتن به سودآوري در بازار سرمايه گفت: پول هاي خارج شده از بورس در حال ورود مجدد به بازار سهام هستند.

وزيراقتصاد: ۳.۸ ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي جذب شده است

تهران - ايرنا - وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در ۷ ماهه نخست سال جاري ۳ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار از منابع خارجي براي سرمايه‌گذاري در کشور جذب شده است.

مزاياي کمرنگ کردن صفرها از پول/ حفظ قدرت پول؛ هدف اصلي

عضو سابق شوراي پول و اعتبار گفت: کمرنگ کردن صفرها در شرايط موجود اتفاق خوب و تعيين کننده‌اي است، اما بانک مرکزي بايد از وظايف اصلي خود يعني حفظ قدرت پول ملي هم غافل نشود.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، سال‌ها است که درباره حذف صفرهاي اضافه پول ملي کشورمان صحبت به ميان ...

نقدينگي ايجاد شده در بورس به سمت توليد نرفت

يک کارشناس بازار سرمايه گفت: بازار سرمايه نتوانست جريان نقدينگي ايجاد شده را به سمت توليد و بنگاه‌ها هدايت کند.

چراغ سبز سرمايه‌گذاران اروپايي‌ براي حضور در بازار ايران

تهران- ايرنا- تحولات مربوط به انتخابات آمريکا و شکست کاخ سفيد در فشار حداکثري و تحريم ايران، اميدواري اروپايي‌ها براي تسهيل مناسبات تجاري با ايران را افزايش داده، به طوري که آنها قرار است با هدف جذب سرمايه‌گذاري در بازار ايران، در کنفرانسي که توسط اتحاديه اروپا ...

مروري بر مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته گذشته

پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، به بررسي مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته‌اي که گذشت، پرداخته است.

ارزش معاملات بازار سرمايه به مرز ۲۰ هزار ميليارد تومان رسيد

روند معاملات بازارسرمايه نشان مي‌دهد که طي روز جاري با افزايش قابل توجهي در ارزش معاملات بورس مواجه بوديم. به طوريکه ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به حدود ۲۰۰ هزار ميليارد ريال رسيد.

وجود ساختار نظارتي مستمر در بازار بورس ضروري است

رشت- نماينده رشت در مجلس با بيان اينکه بازار سرمايه نيازمند تصميمي جدي است، گفت: بايد روابط عرضه‌کنندگان سهام و خريداران، تحت کنترل باشد تا بازار سرمايه از جولان سوداگران خالي شود.

اروپايي‌ها فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران را بررسي مي‌کنند

تهران- ايرنا- حدود يک هفته بعد از اعلام شکست دونالد ترامپ در انتخابات آمريکا، تارنماي بلومبرگ گزارش داد کنفرانسي با هدف جذب سرمايه‌گذاران اروپايي به بازار ايران و بهره‌برداري آنها از اين بازار در صورتي که تحريم هاي آمريکا بار ديگر لغو شوند، قرار است ماه آينده ميلادي ...

فرصت بازارسرمايه براي تامين مالي طرح‌هاي عمراني

کارشناس بازار سرمايه گفت: راهکار اصلي تأمين مالي پروژه‌هاي عمراني در بازار سرمايه، ترکيب ابزار سهام و بدهي است که به صورت سهام پروژه يا شرکت قابليت عرضه در بورس را نيز داشته باشد.

بازارهاي موازي بورس، هدف جذابي براي سرمايه گذاري نيستند

مديرعامل کارگزاري بانک مسکن، هرگونه افزايش نرخ بهره را چالش جديدي براي ديگر بازارها از جمله بازار سرمايه ارزيابي کرد .

تسويه مطالبات نظام بانکي از دولت به ستاد اقتصادي ارجاع شد

تهران - ايرنا - وزير اموراقتصادي و دارايي گفت: پيشنهاداتي در ارتباط با تسويه مطالبات نظام بانکي از دولت مطرح شده که با موافقت و دستور رييس جمهور براي پيگيري سريع موضوع به ستاد اقتصادي دولت ارجاع شد.

مروري بر مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته گذشته

پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، به بررسي مهم‌ترين اخبار بازار سرمايه در هفته‌اي که گذشت، پرداخته است.

تاکيد رييس‌جمهور بر آزادسازي منابع مالي بلوکه شده کشور

رئيس جمهور با اشاره به گزارش وزارت امور خارجه در زمينه فعاليت‌هاي انجام گرفته براي آزاد سازي منابع مالي بلوکه شده ايران در برخي کشورها با توجه به موانع ايجاد شده از سوي آمريکايي‌ها در اين زمينه، بر ضرورت هماهنگي بيشتر و موثر وزارت امور خارجه و بانک مرکزي در اين زمينه ...

ابهام اقتصاد جهاني و آينده بازار طلا

تهران- ايرنا- کارشناسان بازار سرمايه بر اين باورند که تشديد بيماري کرونا مي&zwnjتواند سبب افزايش ابهام در بازارهاي جهاني شود و موجبات افزايش بهاي طلا را در پي داشته باشد. به گزارش رويترز، کارشناسان مي&zwnjگويند بي&zwnjثباتي ايجاد شده ناشي از انتخابات رياست جمهوري آمريکا ...

بيش از ۳۲۶ هزار ميليارد تومان از بورس تامين شد

در نيمه نخست امسال شاخص بورس ۴۲۸ درصد رشد داشته و ارزش معاملات در اين بازر ۸۸۲۷ درصد افزايش يافته است. همچنين معادل ۳۲۶ هزار و ۹۰۰ ميليارد تومان تامين مالي از طريق بازار سرمايه صورت گرفته که با ۵۷۴.۷ درصد رشد مواجه شده است.

چه سرنوشتي در انتظار بورس است؟

يک تحليلگر بازار سرمايه با تاکيد بر اينکه بازار سرمايه بعد از مشخص شدن نتيجه انتخابات آمريکا به سمت تصميمات عقلاني و تحليلي بازمي گردد، گفت: به نظر من شاخص سهام تا پايان دولت فعلي تا يک ميليون و ۸۵۰ هزار واحد صعود خواهد کرد.

معاملات گواهي سپرده شمش طلا در بورس کالاي ايران راه‌اندازي مي‌شود

بانک ملت و سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو)، شرکت گسترش معادن و صنايع معدني طلاي زرشوران و شرکت مشاور سرمايه گذاري معيار با هدف انتشار گواهي سپرده کالايي بر پايه شمش طلا در بورس کالاي ايران تفاهمنامه همکاري امضا کردند.

بهار سبزپوش بورس در دهمين روز آبان

شاخص بورس در دهمين روز آبان جامه سبز به تن کرد و با رشد ۱۲ هزار و ۴۰۷ واحدي دوباره به کانال يک ميليون و ۳۰۰ هزار واحد وارد شد.

راه کنترل تورم از تصويب بودجه در مجلس مي‌گذرد

کارشناسان معتقدند يکي از راه&zwnjهاي دستيابي به تاکيد رئيس کل بانک مرکزي در کنترل تورم، چانه&zwnjزني با نمايندگان در زمان بررسي بودجه است که بايد جدي انگاشته شود.

تصميم‌هاي ويژه دولت در حوزه تجارت خارجي و مسائل ارزي اتخاذ شد

تهران-ايرنا-  با اتخاذ تصميمات ويژه در حوزه تجارت خارجي و مسائل ارزي مرتبط با آن، تسهيلات بيشتري براي تشويق صادرات و استفاده از منابع ارزي جهت تامين ارز مورد نياز واردات مواد اوليه واحدهاي توليدي ايجاد شد.

خبر خوش آقاي وزير براي بورسي ها

شاخص بورس درحالي مصرانه بر مدار کاهش درحال حرکت است که وزير اقتصاد ضمن اينکه از سهامداران تقاضا کرد با تامل نسبت به خريد و فروش سهام خود اقدام کنند، درمورد سودآوري شرکت ها، خب نيز خبر خوش داد.

بازار اوراسيا بر روي دانش‌بنيان‌هاي ايراني باز شد

تهران- ايرنا - مرکز تعاملات بين&zwnjالمللي علم و فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با ايجاد ۳۸۰ رديف کد تعرفه، فرصتي براي شرکت&zwnjهاي دانش&zwnjبنيان، خلاق و فناور ايجاد کرد تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به پنج کشور عضو بازار اوراسيا عرضه کنند.

طرح‌هاي عمراني نيمه‎‌تمام در کشور اولويت‌بندي مي‌شود

مهاباد- ايرنا- رييس امور پايش، ارزيابي و اطلاعات مديريت سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به شناسايي طرح&zwnjهاي عمراني اولويت&zwnjدار و قابل اتمام، گفت: تزريق منابع مورد نياز براي اتمام اين پروژه&zwnjها در کوتاه&zwnjترين زمان ممکن در دستور کار قرار دارد. سعيد جغتايي روز يکشنبه در ...

رتبه سهولت کسب و کار ايران به زير ۵۰ مي‌رسد

با کاهش مدت زمان شروع کسب و کار و ديگر اقداماتي که در دستور کار قرار دارد، به نظر مي&zwnjرسد بتوانيم از رتبه ۱۲۷ سهولت کسب و کار در جهان حتي به زير ۵۰ هم برسيم. رئيس کميسيون بهبود محيط کسب و کار و رفع موانع توليد اتاق بازرگاني تهران در گفت&zwnjوگو با خبرنگار ايبِنا، با بيان اينکه ...

جديدترين برآورد صندوق بين المللي پول از وضعيت اقتصاد ايران

طبق پيش بيني صندوق بين المللي پول، ايران امسال مانند اکثر کشورهاي جهان رشد منفي خواهد داشت.

جدال پر چالش بازارساز با نوسان‌گيران بازار ارز

تهران - ايرنا - بانک مرکزي با اعلام عرضه روزانه ۵۰ ميليون دلار در بازار ارز و همچنين تعيين سقف خريد ۵۰۰ هزار دلاري براي بانک‌ها و صرافي‌ها، خبر از ورود جدي بازارساز براي جدال با عوامل برهم زننده آرامش بازار ارز داشت؛ اقدامي که نشانگر آغاز فصل جديدي از رقابت بازارساز با ...

جذب ۶ ميليارد دلار سرمايه خارجي تا پايان امسال

تهران - ايرنا - مدير کل سرمايه‌گذاري خارجي سازمان سرمايه گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران، گفت: پيش‌بيني مي‌شود تا پايان امسال، ميزان جذب سرمايه‌هاي خارجي به ۶ ميليارد دلار برسد.

امنيت سرمايه‌گذاري در ايران افزايش يافت

شاخص امنيت سرمايه‌گذاري در ايران در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزايش يافت که اين افزايش بيشتر ناشي از ثبات اقتصاد کلان بوده است.

تامين ۵۲۶۷ ميليون دلار ارز نهاده‌هاي دامي و کالاهاي اساسي توسط بانک مرکزي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با هماهنگي وزارتخانه‌هاي صمت، جهاد کشاورزي و بهداشت، طي ۶ ماه سال جاري جمعاً بيش از ۵۲۶۷ ميليون دلار تامين ارز انجام داده است.

پيشنهاد فراهم شدن امکان فروش ارزش صادرکننده به واردکننده

رييس مجمع عالي واردات گفت: بايد امکان فروش ارز صادرکننده به واردکننده فراهم شود و ارز در اختيار واردات قرار گيرد.

سبقت صندوق ها از شاخص کل بورس

بورس تهران در حالي نيمه نخست سال ۹۹ را با ثبت بازدهي ۲۲۲ درصدي سپري کرد که در اين ميان برخي از صندوق هاي سرمايه گذاري، با عملکرد درخشان خود توانستند از نماگر اصلي بازار سبقت گيرند و بازدهي به مراتب بهتري را به نمايش گذارند. به طوري که در اين راستا سوددهي اين صندوق ها تا ...

پيش‌بيني جلب ۶ ميليارد دلار سرمايه خارجي تا پايان سال

پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال جاري، ميزان جلب سرمايه‌هاي خارجي به ۶ ميليارد دلار برسد.

پرداخت تسهيلات حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي يکپارچه شد

دفتر معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که سامانه يکپارچه اعطاي تسهيلات بسته حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي در سايت بهين ياب راه‌اندازي شد.

رفع تعهد ارزي از طريق ۲۹ بانک و صرافي آنها قابل انجام است

يک مقام مسئول در نظام بانکي گفت: رفع تعهد ارزي ايفا نشده سالهاي ۹۷ و ۹۸ صادرکنندگان از طريق ۲۹ بانک و صرافي‌ آنها قابل انجام است و الزامي براي مراجعه به چند بانک خاص وجود ندارد.

خودروسازان ملزم به عرضه محصولات در بورس مي‌شوند

مديرکل صنايع خودرو و نيرومحرکه وزارت صمت اعلام کرد: براساس گزارشات و جلسات که در کارگروه توسعه صنايع و معادن برگزار شده، شرکت‌ها ملزم به عرضه خودروهاي خود تنها از طريق بورس مي‌شوند.

طرح اصلاح نرخ ارز مانع افزايش قيمت خواهد شد

نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: طرح اصلاح نرخ ارز جهت کاهش فشار گراني‌ها و تورم بر مردم مورد توجه مجلس قرار گرفته است.

روحاني: موانع اداري، قضايي و سياسي توليد و سرمايه‌گذاري بايد برطرف شود

تهران - ايرنا - رييس جمهوري با بيان اينکه براي حل مشکلات تجار و سرمايه‌گذاران از جمله پرداخت به‌ موقع ارز به آنان تصميمات خوبي اتخاذ شده است، تاکيد کرد: بايد همه موانع اداري، قضايي و سياسي از سر راه توليد و سرمايه‌ گذاري برداشته شده و با اصلاح رويه‌ها و قوانين ...

روند مثبت بازگشت مناطق آزاد به ريل توسعه

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: در نگاه کلي دستاورد دولت در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي بازگرداندن اين مناطق به ريل توسعه است و گزارش‌هاي آماري به خوبي اين موضوع را تاييد و اثبات مي‌کنند.

تسويه اوراق مالي اسلامي از طريق تحويل نفت خام صادراتي

معاونت نظارت مالي خزانه داري کل کشور از تمامي دارندگان اوراق مالي اسلامي با سررسيد زودتر از خرداد ماه سال ۱۴۰۰ که متقاضي تسويه اوراق يادشده هستند دعوت کرد درخواست خود را به اين معاونت، ارائه کنند.

جزييات تشويق صادرکنندگان متعهد به بازگشت ارز صادراتي

رييس سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس تحليل انجام شده ۲۲۸۶ صادرکننده ۱۰۰ درصد تعهدات ارزي خود را ايفا کرده‌اند که از آنان تقدير خواهد شد.

کدام نمادهاي بورس متوقف شدند؟

از ميان نمادهاي بورسي، ۳۹ نماد تا تاريخ يکم مهرماه به دلايل مختلف و در تاريخ هاي مختلف متوقف شدند.

گنج سواحل مکران پلي ميان توسعه جنوب و غرب آسيا

استان‌ها- ايرنا- در زمانه‌اي که کشورها در تلاشند با بهره‌گيري از موقعيت جغرافيايي و راهبردي خود، بازيگر اصلي در عرصه ترانزيت و تجارت خارجي باشند، چابهار مي تواند مانند گنجي در سواحل مکران به پلي ميان توسعه جنوب و غرب آسيا تبديل شود.

پاي خودرو به بورس باز مي شود؟

پس از عرضه املاک در بورس کالا، اکنون طرح عرضه خودرو در بورس کالا روي ميز نمايندگان مجلس قرار دارد و ممکن است به زودي شاهد عرضه اين کالا نيز در سومين بورس کشور باشيم.

 

اميد عمومي به افزايش شاخص در کوتاه‌مدت وجود ندارد

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: اميد جدي عمومي به افزايش شاخص در کوتاه مدت وجود ندارد و کساني که سه ماه پيش مي‌گفتند شاخص تا 3 ميليون واحد بالا مي‌رود، امروز مي‌گويند در همين اعداد بايد خارج شويم و ممکن است اصلاح و ريزش طولاني‌تري در پيش باشد.

هدايت و مديريت نقدينگي اولويت اول اقتصاد کشور است

رييس جمهور در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت هدايت و مديريت نقدينگي را به عنوان اولويت اول اقتصاد کشور مورد تاکيد قرار داد.

حقوق بازنشستگان کشوري و لشکري از مهرماه همسان‌سازي مي‌شود

هيات وزيران با تاديه ديون دولت بابت تحقق متناسب سازي دريافت‌هاي بازنشستگان و مستمري بگيران کشوري و لشکري از طريق واگذاري سهام دولت موافقت کرد.

بازگشت رونق به بورس با ورود منابع صندوق توسعه ملي

تهران - ايرنا - انتقال يک درصد از منابع صندوق توسعه ملي به صندوق تثبيت بازار سرمايه، گام بزرگي براي متعادل کردن بورس به شمار مي‌رود که به نظر کارشناسان با اجرايي شدن آن، هيجانات بازار کنترل و صف‌هاي فروش جمع مي‌شود و رونق دوباره به بورس باز مي‌گردد.

رييس‌جمهور: سرمايه‌گذاري در اقتصاد ديجيتال تشديد شود

رييس‌جمهور بيان داشت: امروز بايد سرمايه‌گذاري در بخش سلامت، بهداشت، اقتصاد دانش بنيان، اقتصاد ديجيتالي و در زمينه دولت الکترونيک را تشديد کنيم.

افزايش سرمايه شرکتهاي بورسي دولتي کليد خورد

اجراي قانون افزايش سرمايه شرکت هاي وابسته به دستگاه هاي اجرايي، پذيرفته شده در بورس از طريق «صرف سهام»، با ابلاغ رئيس جمهور به وزارت اقتصاد و سازمان بورس، رسما کليد خورد.

آمادگي صندوق توسعه ملي براي حمايت از بازار سرمايه

صندوق توسعه ملي آمادگي خود را جهت سپرده‌گذاري در صندوق تثبيت بازار سرمايه اعلام کرد.

به گزارش ايبنا به نقل از روابط عمومي صندوق توسعه ملي، صندوق توسعه ملي در راستاي اجراي مفاد تکاليف قانوني و به منظور حمايت و تقويت بازار سرمايه آمادگي خود را ...

هشداربانک جهاني مبني بر«بحران مالي»در انتظار منطقه آسيا-اقيانوسيه

بازوي بخش خصوصي بانک جهاني اعلام کرد که منطقه آسيا اقيانوسيه به دليل افزايش وام‌هاي مشکوک الوصول بر اثر انحلال روزافزون شرکت‌ها متاثر از پاندمي کرونا،در معرض خطر بحران مالي قرار دارد.

تصويب دو پيشنهاد در کميسيون اقتصاد هيات دولت

در جلسه اصلي کميسيون اقتصاد هيات دولت به رياست رييس بانک مرکزي، بررسي و تصميم گيري درباره پيشنهادات ارائه شده از سوي سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزي و وزارت راه در دستور کار قرار گرفت.

اعلام نتيجه شانزدهمين مرحله از حراج اوراق بهادار دولتي

نتيجه شانزدهمين مرحله از حراج اوراق بهادار دولتي اعلام شد.

چرا برخي صف‌هاي فروش بورس جمع نمي‌شود؟

حدود يک ماه است که بازار سرمايه درحال اصلاح بوده و با وجود همه تصميمات دولت و سازمان بورس براي مديريت بازار سرمايه و حتي حمايت هاي مجلس از اين بازار، همچنان شاهد اين هستيم که حرکت بازار به سمت صعود کج‌دار و مريز بوده و بعضي روزها، به جز چند سهم بزرگ، صف فروش ساير سهم ...

ماجراي ۱۰۰ نفري که سرمايه‌شان در بورس هزار ميلياردي شد

يک اقتصاددان با بيان اينکه رشد شاخص در ماه‌هاي اخير منجر به ايجاد ثروت هزار ميليارد توماني براي ۱۰۰ شخص حقيقي در بورس شده است، گفت: حمايت از بازار نبايد پولي و از جنس مداخلات مخرب باشد.

ابلاغ تدوين برنامه عملياتي ارتقاي بهره‌وري در دستگاه‌هاي اجرايي

با تصويب آيين‌نامه اجرايي ارتقاي بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرايي، ظرف يکماه برنامه عملياتي دستگاه‌ها در اين زمينه بايد تهيه شود.

ورود بيش از ۱۰۰ هزار ميليارد تومان به بورس

معاون وزير اقتصاد گفت: از ابتداي سال جريان ورودي به بازار سرمايه مثبت بوده و بيش از ۱۰۰ هزار ميليارد تومان وارد بورس شده است.

جزييات ساز وکار منابع صندوق توسعه ملي در بورس

عضو شوراي عالي بورس اظهار داشت: بايد توجه داشت که قرار نيست اين منابع وارد بازار شود بلکه وارد صندوق تثبيت سهام خواهد شد و به نوعي در شرايط غيرعادي به بازار ورود مي‌کند و مجموعه‌اي از عمليات بازارگرداني و بازارسازي را انجام خواهد داد. به طوري که اجازه نوسانات ...

حراج اوراق بدهي؛ راهکار تامين مالي دولت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به روش‌هاي پيش روي دولت براي تامين منابع مالي، گفت: حراج اوراق بدهي از جمله راهکارهايي است که دولت‌ها براي تامين مالي خود استفاده مي‌کنند.

اعلام جزييات مجازات گمرکي براي عدم رفع تعهد ارزي

معاون گمرک با اعلام جزييات مجازات گمرکي براي افرادي که ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصاد نکرده‌اند، گفت: اسامي افراد و شرکت‌هايي که هنوز نسبت به رفع تعهدات ارزي اقدام نکرده‌اند به صورت طبقه بندي و محرمانه به گمرک ارايه شده است و اين مجازات براي اين افراد ...

معافيت مناطق آزاد از ماليات بر ارزش افزوده بي عدالتي است

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه معافيت مناطق آزاد از ماليات بر ارزش افزوده بي عدالتي است، بيان داشت: ايراد شوراي نگهبان به لايحه ماليات بر ارزش افزوده، ايراد دقيق و به جايي است.

واردکنندگان از ترخيص کالا بدون کدرهگيري بانکي استقبال نکردند

معاون فني گمرک ايران با بيان اينکه واردکنندگان از تسهيلات ترخيص کالا، بدون کد رهگيري بانکي استقبال نکردند، آخرين وضعيت کالاهاي موجود در بنادر که معطل تخصيص ارز هستند را تشريح کرد.

بررسي طرح اصلاح قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري - صنعتي

رييس فراکسيون مناطق آزاد تجاري مجلس از بررسي طرح "اصلاح قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري - صنعتي" در فراکسيون متبوعش خبر داد.

پيشنهاد اصلاح ضمانتنامه قرارداد بانک‌ها و صندوق توسعه صادرات هند

وزارت اقتصاد طي پيشنهادي، خواستار صدور اصلاحيه شماره سه بر ضمانتنامه قرارداد خط اعتباري منعقده بين سيستم بانکي کشور با صندوق توسعه صادرات هند شد.

افزايش ۳ برابري صدور کدهاي بورسي در بازار سرمايه

معاون شرکت سپرده‌گذاري مرکزي از افزايش ۳ برابري صدور کدهاي بورسي خبر داد و گفت: تعداد افرادي که در سال ۹۸ فقط يک معامله داشتند ۲.۸ ميليون نفر بود که در سال ۹۹ به بيش از هشت ميليون نفر رسيده است.

تداوم روند همکاري هاي تجاري ايران و چين

تهران- ايرنا- همکاري‌هاي تجاري و بازرگاني ايران و چين به رغم تلاش‌هاي واشنگتن براي راه‌اندازي جنگ اقتصادي عليه تهران طي چهار دهه گذشته هموار روند تصاعدي و رو به رشدي را تجربه کرده است.

پرداخت ماليات با چک چه شرايطي دارد؟

طبق اعلام سازمان امور مالياتي کشور، مؤديان مالياتي تا پايان امروز فرصت دارند تا اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده دوره بهار را ارائه کنند که در اين راستا، اين سازمان شرايط پرداخت بدهي مالياتي با ارائه چک را نيز اعلام کرده است.

کاهش خريداري طلا توسط بانک‌هاي مرکزي در ماه جولاي

براساس تازه‌ترين داده‌هاي انجمن جهاني طلا (WGC) تقاضاي بانک‌هاي مرکزي براي طلا به عنوان يکي از محرک‌هاي قدرتمند در بازار فلز زرد در ماه جولاي به شکلي قابل توجه کُند شده است.

از امروز صف‌هاي فروش جمع مي‌شوند

يک کارشناس بازار سرمايه با بيان اينکه احتمالا از امروز صف‌هاي فروش بورس جمع مي‌شوند، گفت: قيمت ها به اندازه‌اي افت پيدا کرده است که هم براي خريداران جذابيت خريد وجود داشته باشد و هم اينکه افراد تمايل کمتري براي فروش سهام با اين قيمت ها را داشته باشند.

ورود نهمين صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه فرابورس

نهمين صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه وارد فرابورس مي‌شود.

درآمد ۳۰ هزار ميلياردي دولت در صورت دريافت ماليات بر سود سپرده

کارشناس اقتصادي با بيان اينکه ۹۰ درصد سپرده‌هاي کلان نزد ۴ درصد سپرده‌گذاران است، گفت: اگر از سپرده‌هاي کلان حتي ۱۰ درصد ماليات اخذ شود، ۳۰ هزار ميليارد تومان درآمد براي دولت ايجاد مي‌شود.

افزايش ۷۸۱ درصدي سرمايه‌گذاري خارجي در مناطق‌ آزاد و ويژه اقتصادي

مشاور رييس‌جمهور و دبير شورايعالي مناطق‌آزاد و ويژه اقتصادي گفت: جذب سرمايه‌گذاري خارجي در مناطق‌ آزاد در دولت تدبير و اميد نسبت به زمان آغاز کار دولت ۷.۸۱ برابر (۷۸۱ درصد) افزايش يافته است.

فعلا به کد بورسي نياز نيست!

بالاخره پاي "پالايشي يکم" نيز به عنوان دومين ETF دولت به بازار سرمايه باز شد و متقاضيان با خريد اين صندوق مي توانند سهام دار چهار پالايشگاه باشند. اما نکته اي که درمورد اين صندوق، مانند دارايکم وجود دارد اين است که براي خريد آن فعلا نيازي به کد بورسي نيست و هر فرد با ...

تصويب آيين نامه ثبت اطلاعات کارمندان و پرداخت هاي آنان در سامانه کارمند ايران

هيات وزيران آيين نامه اجرايي بند (الف) تبصره (٢١) ماده واحده قانون بودجه سال ١٣٩٩ کل کشور، موضوع ثبت اطلاعات کارمندان دستگاه هاي اجرايي و پرداخت هاي آنان در سامانه کارمند ايران (زيرسامانه هاي پاکنا و ثبت حقوق و مزايا) را تصويب کرد.

عدم خريد عرضه اوليه‌ها ربطي به کارگزاري‌ها ندارد

رييس کانون کارگزاران اظهار داشت: عدم توانايي خريد عرضه اوليه ربطي به اختلال در کارگزاري‌ها ندارد. کارگزاري سفارشات را تجميع و به سمت هسته معاملات ارسال مي‌کند و اين هسته است که بايد تخصيص‌ها را انجام دهد. شرکت مديريت فناوري نتوانسته اين اقدام را انجام دهد که ...

اعلام جزييات پذيره نويسي صندوق «ETF» پالايشي يکم

سازمان خصوصي سازي با صدور اطلاعيه اي زمان شروع و جزييات پذيره نويسي واحدهاي سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري قابل معامله «ETF» پالايشي يکم را اعلام کرد.

رشد ۲۰ هزار واحدي بورس

بورس با رشد ۲۰ هزار و ۱۹۵ واحدي شاخص در آغاز معاملات، به يک ميليون و ۶۲۸ هزار و ۷۷۶ واحد رسيد.

منطقه آزاد چابهار، تعبير يک روياي ۲۵ ساله

استان‌ها - ايرنا - در سال‌هاي ابتدايي دهه هفتاد خورشيدي زماني که کشور به تازگي سال‌هاي سخت جنگ تحميلي را پشت سر گذاشته بود، منطقه آزاد چابهار در راهبردي ترين منطقه شرق کشور پاگرفت اما حدود ۲۵ سال طول کشيد تا جايگاه خود را در حمل و نقل بين‌الملي تثبيت کند.

مناطق آزاد ايران و قطر کارگروه مشترک همکاري تشکيل مي‌دهند

تشکيل کارگروه ميان مناطق آزاد ايران و قطر در نشست رييس هيات مديره سازمان منطقه آزاد قطر و دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي کشور بررسي شد.

تعليق کارت‌هاي بازرگاني به دليل عدم رفع تعهدات ارزي

رئيس کل سازمان توسعه تجارت ايران گفت: بر اساس مصوبات کارگروه پايش رفتار تجاري، کارت‌هاي بازرگاني واحدهاي صادراتي که تعهدات ارزي خود را ايفا نکرده‌اند، تعليق خواهند شد.

اشتغال‌زايي ۵۱۰ هزار نفري در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي

دبير شوراي عالي مناطق آزاد با بيان اينکه ۹۵ درصد از اشتغال در مناطق ويژه در بخش توليد است، گفت: امروز ۵۱۰ هزار اشتغال در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ايجاد شده است.

کاهش ۴۰ درصدي قيمت سهام، ريزش است نه اصلاح

يک کارشناس بازار سرمايه با تحليل وضعيت بازار سرمايه در روزهاي گذشته گفت: همان‌طور که پيشتر پيش‌بيني شده بود، در دو روز گذشته شاهد جمع شدن صف‌هاي فروش در نمادهاي مختلف بازار سرمايه بوديم.

ضريب تعديل اعتباري کارگزاران تا ۵۰ درصد افزايش يافت

با مجوز شوراي عالي بورس، ضريب تعديل اعتباري کارگزاران تا ۵۰ درصد افزايش يافت. اين رقم، هم اکنون ۲۰ درصد است.

شرايط برخورداري مشاغل مشارکتي از تسهيلات مالياتي اعلام شد

سازمان امور مالياتي نحوه اعمال تبصره ماده ۱۰۰ قانون ماليات‌هاي مستقيم در مشارکت‌ها را ابلاغ کرد.

آخرين وضعيت تاسيس مجتمع رسيدگي به دعاوي تجاري

رئيس مرکز بهبود فضاي کسب و کار گفت: تمام فرايندهاي مربوط به تاسيس مجتمع رسيدگي به دعاوي تجاري انجام شده و فقط مکان تاسيس هنوز تعيين نشده که اميدواريم تا پايان تابستان به سرانجام برسد.

ارائه تسهيلات ۱۲ درصدي براي شرکت‌هاي دانش بنيان

رييس اداره کل صادرات کالاي بانک توسعه صادرات از ارائه تسهيلات ۱۲ درصدي براي شرکت‌هاي دانش بنيان خبر داد.

شرايط برخورداري مشاغل مشارکتي از تسهيلات مالياتي اعلام شد

سازمان امور مالياتي نحوه اعمال تبصره ماده ۱۰۰ قانون ماليات‌هاي مستقيم در مشارکت‌ها را ابلاغ کرد.

صف‌هاي فروش سهام در روزهاي آتي جمع خواهند شد

​هفته گذشته، بازار سرمايه ايران روزهاي نه چندان خوشايندي را تجربه کرد، طوري که شاخص بورس ايران در پنج روز کاري حدود 150 هزار واحد سقوط را تجربه کرد.

تجارت ۷.۴ ميليارد دلاري ايران و چين

تازه ترين آمارها نشان مي دهد که حجم صادرات و واردات ايران و چين در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ ميلادي ۷.۴ ميليارد دلار بوده که اين رقم ۴۱.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش يافته است.

شنبه، آخرين مهلت ارايه اظهارنامه مالياتي صاحبان مشاغل

مديرکل دفتر روابط عمومي و فرهنگ سازي مالياتي گفت: شنبه يکم شهريورماه، آخرين مهلت ارايه اظهارنامه مالياتي صاحبان مشاغل است.

تعيين معافيت مالياتي شرکت‌هاي بورسي در صورت افزايش سرمايه

نمايندگان مجلس شرايط معافيت مالياتي شرکت‌هاي بورسي و فرابورسي در صورت افزايش سرمايه از طريق صرف سهام با سلب حق تقدم را تعيين کردند.

نظارت مناسب بر عملکرد بانک‌ها

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، با مثبت ارزيابي کردن رويه شکل گرفته در بانک مرکزي در مسير ساماندهي شبکه بانکي، گفت: خوشبختانه نظارت خوبي بر عملکرد بانک‌ها شکل گرفته که اين خود ضامن توليد نيز مي‌تواند باشد.

هر روز هفته شاهد عرضه اوليه در بورس خواهيم بود

رئيس سازمان بورس با بيان اينکه درخواست‌هاي افزايش سرمايه شرکتها، ۵ روزه پاسخ داده مي‌شوند، گفت: با ايجاد شرايط فني به دنبال اين هستيم که هر روز هفته، شاهد عرضه‌هاي اوليه در بورس باشيم.

سپرده‌گذاري ۹۰۰ ميليارد توماني متقاضيان مسکن ملي در بانک‌ها

وزير راه و شهرسازي از اتصال سامانه اقدام ملي مسکن با شعب بانک‌هاي پرداخت‌کننده تسهيلات وديعه مسکن خبر داد و گفت: تاکنون ۹۰۰ ميلياردتومان از سوي متقاضيان مسکن ملي در حساب‌هاي بانکي سپرده‌گذاري شده است.

افزايش سقف سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي (ETF)

با تصويب هيات دولت، سقف سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس (ETF) از ۲۰ ميليون ريال به ۵۰ ميليون ريال افزايش يافت.

همه عوامل ريزش بورس در ۴ روز پُر استرس

کارشناس بازار سرمايه عوامل متعدد ريزش شاخص کل بورس طي روزهاي اخير را تشريح و از اظهارات مبهم رئيس کل بانک مرکزي و عدم توقف نمادهايي که با ريزش ۲۰درصدي مواجه شدند از سوي نهادناظر، انتقاد کرد.

سير نزولي نرخ تورم ساليانه در تهران

تهران- ايرنا- با وجود رشد بهاي کالاها و خدمات در استان تهران از ابتداي سال جاري، آمارها از روند نزولي نرخ تورم ساليانه در اين استان حکايت دارد؛ هرچند که تهراني‌ها همچنان تورم بالاتر از ميانگين کشوري را تجربه مي‌کنند.

۲۵۰۰ کارت بازرگاني تعليق شد

مدير کل دفتر توسعه خدمات بازرگاني سازمان توسعه تجارت ايران اعلام کرد: سياست ما معطوف بر تشويق است تا تنبيه، اما نظر وزارت صمت که ما اعلام کرديم اين است که تا پايان شهريورماه کارت‌هاي بازرگاني واحدهاي توليدي صادراتي تعليق و ابطال نخواهد شد اما کارت بازرگاني واحدهاي ...

بازار همچنان تحت تاثير حواشي دارا دوم است

کارشناس بازار سرمايه علت تداوم منفي بودن بازار درمعاملات امروز بورس را اثرگذار بودن بي اعتمادي سرمايه گذاران به خاطر حواشي هفته گذشته پيرامون عرضه دارا دوم و اختلالات هسته معاملات عنوان کرد.

اوراق سلف نفتي چه کارکردي در عمليات بانکي دارد؟

دبير کميسيون حقوقي بانک‌ها و موسسات بانکي ضمن اعلام اينکه اوراق سلف نفتي موجب تامين هزينه‌هاي دولتي، جذب نقدينگي از مردم و جلوگيري از ورود نقدينگي به بازارهاي ارز و خودرو مي‌شود، کارکرد اين اوراق در عمليات بانکي را تشريح کرد.

کميته فضاي مجازي در بورس تشکيل شد

عضو هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بر اساس قانون بازار اوراق بهادار سيگنال فروشي جرم تلقي مي شود.

فروش اوراق سلف نفتي از يکشنبه

نخستين مرحله از فروش اوراق سلف نفتي با عرضه بيش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت يکشنبه آينده ۲۶ مرداد ماه در تالار بورس انرژي برگزار خواهد شد.

مازاد تجاري منطقه يورو افزايش يافت

به دنبال سبقت کاهش واردات منطقه يورو از افت صادرات اين منطقه در بحبوحه پاندمي کرونا، مازاد تجاري اين بلوک با ساير کشورهاي جهان در ماه ژوئن به ۲۱.۲ ميليارد يورو (۲۵ ميليارد دلار) افزايش پيدا کرد.

تعامل مطلوب بانک مرکزي با مجلس و قوه قضاييه

نايب رييس مجلس از تعامل مناسب شکل گرفته ميان بانک مرکزي، مجلس و قوه قضاييه براي ساماندهي بازار ارز خبر داد.

نتايج طرح پايش محيط کسب و کار بخش تعاون در بهار ۹۹

براساس نتايج حاصل از پايش ملي محيط کسب و کار ايران در بهار ۱۳۹۹، رقم شاخص ملي بخش تعاون، ۶.۰۲ محاسبه شد که اندکي بدترشدن وضعيت نسبت به ارزيابي زمستان ۱۳۹۸ با ميانگين ۵.۹۵ را نشان مي‌دهد.

ابلاغ آيين‌نامه اجرايي مولدسازي يا فروش اموال غيرمنقول دستگاه‌ها

معاون اول رييس جمهور، مصوبه مربوط به اصلاح آيين‌نامه اجرايي شناسايي، مولدسازي يا فروش اموال غيرمنقول مازاد دستگاه‌هاي اجرايي را ابلاغ کرد.

اوراق سلف نفتي و خطر «سندروم دست بي قرار دولت در جيب بانک مرکزي»

کارشناس اقتصادي با اشاره به الزامات انتشار موفق اوراق ارزي بر پايه نفت، گفت: اوراق سلف نفتي نبايد به ابزاري براي افزايش پايه پولي و به تبع آن نقدينگي جديد و تورم مضاعف تبديل شود.

دولت با همکاري قواي ديگر دنبال گشايش در اقتصاد و معيشت مردم است

رئيس‌جمهور گفت: دولت با همکاري قواي ديگر، به دنبال گشايش در اقتصاد و معيشت مردم است و نخواهيم گذاشت توطئه دشمنان به ثمر بنشيند.

خودروهاي دپو شده مناطق آزاد ترخيص شد

طبق اعلام مسئولان در شوراي عالي مناطق آزاد به غير از خودروهاي آمريکايي و يا سفارش آمريکا مابقي خودروهاي دپو شده اين مناطق با مصوبه هيات وزيران ترخيص شده‌ است.

ماليات خانه‌هاي خالي بانکها و دستگاه‌هاي دولتي ۲ برابر مي‌شود

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: براي خانه هاي خالي در تملک دستگاه هاي دولتي و بانک‌ها ضرايب مالياتي دو برابر در نظر گرفته شده است.

برنامه ايران براي پر کردن خلاء صادرات به ترکيه

رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و ترکيه اعلام کرد : در تلاش هستيم تا عقب افتادگي و خلاء چهار ماهه صادارت به ترکيه را جبران کنيم.

آغاز رسمي معاملات شرکت هاي سرمايه گذاري استاني در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذيرش و درج نماد شرکت سرمايه گذاري استاني خراسان جنوبي خبر داد و اعلام کرد : با اين اتفاق معاملات اين شرکت ها در بورس تهران از فردا يکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز مي شود.

قانون ماليات بر خانه‌هاي خالي تصويب شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با تصويب تبصره‌هاي ۱۰ گانه ماده ۵۴ قانون ماليات‌هاي مستقيم، سازوکار اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي را مشخص کردند.

تصويب ۳۲ طرح جديد سرمايه گذاري خارجي به ارزش ۱.۶ ميليارد دلار

تهران- ايرنا- جلسه هيأت سرمايه‌گذاري خارجي به رياست «سيد علي‌محمد موسوي» معاون وزير اقتصاد و رئيس کل سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران برگزار و برابر آن ۳۲ طرح جديد با حجم سرمايه‌گذاري خارجي بيش از ۱.۶ ميليارد دلار به تصويب رسيد.

تهاتر مطالبات و بدهي‌هاي دو شرکت خصوصي با دولت

با موافقت دولت مطالبات دو شرکت فارس غاز باوربلانت و ساوت اصفهان پاورپلنت از شرکت مادر تخصصي توليد نيروي برق حرارتي با بدهي همان شرکت‌ها به سازمان امور مالياتي کشور تهاتر مي‌شود.

کارآفرينان و ضرورت توجه به روش‌هاي جديد تامين مالي

قزوين – ايرنا - تحريم‌هاي ظالمانه دشمنان و شرايط اقتصادي کشور، تنگناهاي زيادي را براي کارآفرينان و واحدهاي توليدي در تامين مالي ايجاد کرده که برون رفت از آنها نيازمند توجه به راهکارهاي جديد در اين زمينه است.

روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود يافت

مدير اداره صادرات بانک مرکزي بيان داشت: آمارها نشان مي‌دهد روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود يافته است.

توليدات نفت روسيه در جولاي به ۹.۳۷ ميليون بشکه در روز افزايش يافت

براساس داده‌هاي وزارت انرژي روسيه، توليدات نفت و ميعانات گازي اين کشور در جولاي به ۹.۳۷ ميليون بشکه در روز افزايش يافته که حاکي از عدم پايبندي به هدف تعيين شده در توافق جهاني است.

به گزارش ايبِنا از خبرگزاري اينترفاکس روسيه، توليدات در ماه ژوئن ...

خروج بي سر و صداي سوداگران از بازار ارز

تهران - ايرنا - رصد تحولات اخير بازار ارز نشان مي‌دهد، برخلاف هفته‌هاي گذشته، ديگر از صف‌هاي طولاني متقاضيان خريد ارز در مقابل صرافي‌ها خبري نيست و همچنين پديده کارت‌هاي ملي اجاره‌اي براي دريافت ارز سهميه‌اي نيز جذابيت خود را از دست داده است که ...

جذاب‌ترين حوزه سرمايه‌گذاري براي خارجي‌ها کجاست؟

مديرکل اقتصادي و دارايي استان مرکزي گفت: مهمترين سهم بخش هاي عمده اقتصادي از کل سرمايه‌گذاري خارجي در استان مرکزي شامل انرژي، صنعت و معدن، کشاورزي، ساختمان و گردشگري است که بخش‌ انرژي با جلب سرمايه خارجي مصوب بالغ بر يک ميليارد و ۶۶۸ ميليون دلار بالاترين و بخش ...

عرضه اوليه ۱۲ شرکت در بورس

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران از موافقت با پذيرش ۱۲ شرکت در بورس تهران از ابتداي سال خبر داد که با احراز شرايط تعيين شده، نسبت به درج آنها اقدام و در نوبت عرضه اوليه قرار مي‌گيرند.

بازار اوراسيا، فرصتي براي توسعه تجارت منطقه‌اي در دوران تحريم

تهران-ايرنا- در شرايطي که جمهوري اسلامي ايران تحت تحريم‌هاي ظالمانه غرب قرار دارد و اروپا نيز نتوانسته به تعهداتش جامه عمل بپوشاند، همکاري همه جانبه با اوراسيا فرصت‌هاي فراواني را براي توسعه مبادلات منطقه‌اي و افزايش صادرات غيرنفتي اين کشور فراهم خواهد ساخت ...

اعطاء ۳۶.۶ هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان

طي سه ماهه ۱۳۹۹ به ۴۸۴ شرکت دانش‌بنيان مبلغ ۳۶.۶ هزار ميليارد ريال (ميانگين هر شرکت ۷۵.۶ ميليارد ريال) تسهيلات پرداخت شد که نسبت به سه ماهه ۱۳۹۸ به ميزان ۹۵.۵ درصد افزايش داشته است.

بورس معاملات امروز را نزولي آغاز کرد

شاخص کل بورس در شروع معاملات امروز روند نزولي در پيش گرفته و با کاهش ۳۲ هزار واحدي به ۱ ميليون و ۹۰۸ هزار واحد رسيده است.

فروش ۴۴ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي در اطلاعيه‌اي نتيجه حراج اوراق بدهي دولتي را اعلام کرد و خبر از فروش ۴۴ هزار ميليارد طي اين حراج و همچنين فروش اين اوراق از طريق بورس در هفته جاري داد.

وضعيت واردات و صادرات در بهار امسال

آمار بانک مرکزي از وضعيت صادرات و واردات در سه ماهه ابتدايي امسال نشان مي‌دهد که واردات گمرکي ۷ ميليارد و ۶۲۰ ميليون دلار و صادرات نيز معادل ۶ ميليارد و ۳۶۴ ميليون دلار بوده و ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت به ترتيب کمترين و بيشترين ميزان صادرات را داشته‌اند ...

ورود ۹۰ هزار ميليارد تومان نقدينگي جديد به بازار سرمايه

رييس سازمان بورس از ورود ۹۰ هزار ميليارد تومان نقدينگي جديد به بازار سرمايه خبر داد و گفت: ورود اين حجم نقدينگي اتفاقي بزرگي در اقتصاد است و بايد به عنوان فرصت تامين مالي بنگاه ها به آن توجه شود.

جذب روزانه تا ۱۵۰۰ ميليارد تومان منابع در بورس

عضو هيات رييسه کميسيون اقتصادي مجلس اعلام کرد: در هفته‌هاي اخير، روزانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ميليارد تومان منابع نقدي جذب بازار سرمايه شده است.

کاهش روند شروع کسب و کار از ۷۲ روز به ۷۲ ساعت

وزير اقتصاد اظهار داشت: يکي از ملزومات سرمايه‌گذاري اين است که وقتي سرمايه‌گذار وارد عرصه فعاليت مي‌شود نبايد هيچ دغدغه‌اي داشته باشد يعني حکومت در حوزه حکمراني براي ياري به سرمايه‌گذار از هيچ کمکي دريغ نکند و چوب لاي چرخ آن نگذارد.

رشد ۴.۶ برابري تامين مالي از بازار سرمايه در بهار ۹۹

تامين مالي از طريق بازار سرمايه در فصل اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشدي ۴.۶ برابري يافته و به ۱۰۴.۵۴ هزار ميليارد تومان رسيده است.

 

پرونده دومين ETF دولت در ماه مرداد باز مي شود؟

درحالي که نخستين ETF باقي مانده سهم دولت در سه بانک و سه بيمه عرضه شد و از بازدهي قابل توجهي برخوردار بود، آخرين اخبار حاکي از آن است که دومين ETF که متشکل از شرکت هاي پالايش نفت تبريز، پالايش نفت بندرعباس، پالايش نفت اصفهان و پالايش نفت تهران است، تا آخر ماه جاري عرضه مي ...

راهکارهاي رفع انحصار در صدور مجوز در بازار سرمايه

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به دستور سازمان بورس براي  بازنگري در صدور مجوز کارگزاري بر ضرورت رفع انحصار در صدور مجوز تاکيد کرد.

راهکارهاي اقتصاددانان اصفهان براي حل مشکلات اقتصادي کشور

اصفهان- ايرنا- شماري از اقتصاددانان اصفهان تقويت همه‌جانبه و تعاملات اقتصادي با دنيا، ايجاد بازار و فضاي رقابتي براي مشارکت بيشتر بخش خصوصي، اصلاحات و تدابير اقتصاد داخلي در حوزه‌هاي بانکي و قيمت‌گذاري، نظارت و جلوگيري از سوء استفاده‌ها و ...

تامين ۹۰ درصد منابع بودجه عمومي کشور از طريق وزارت اقتصاد

تهران - ايرنا - ​رئيس مرکز مديريت بدهي‌ها و دارايي‌هاي مالي عمومي وزارت اقتصاد با بيان اينکه با توجه به سهم کم نفت در تامين منابع مالي بودجه، حدود ۹۰ درصد منابع بودجه عمومي کشور از طريق وزارت اقتصاد تامين مي‌شود، گفت: اين وزارتخانه براي تحقق اين درآمدها ...

فرار سرمايه هاي خارجي از ترکيه

همزمان با تشديد تنش هاي ژئوپلتيکي، سرمايه گذاران خارجي در حال بيرون کشيدن پول خود از بازارهاي مالي ترکيه هستند.

سرمايه‌گذاري خارجي در کرمان پل عبور از تحريم‌ها

کرمان - ايرنا - سرمايه‌گذاري خارجي به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادي علاوه بر ارزآوري، اشتغالزايي، ورود تکنولوژي و دانش فني روز دنيا و تعامل ۲ جانبه با ساير کشورها در شرايط کنوني مي‌تواند زمينه عبور از تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران و استان کرمان را فراهم کند ...

جزيياتي از نحوه فعاليت بورس املاک و مستغلات

عضو شوراي عالي بورس جزيياتي از نحوه فعاليت بورس املاک و مستغلات را تشريح کرد.

سقوط آزاد بورسهاي جهاني

تشديد اختلافات بين چين و آمريکا باعث ريزش گسترده بورسهاي جهاني شد.

دستگاه‌هاي مختلف در مساله ارز پاي کار باشند

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در بحث نرخ ارز فقط بانک مرکزي مسئول نبوده و دستگاه هاي مختلفي بايد پاي کار باشند.

واعظي: بخشي از منابع مالي مسدود شده ايران در چند کشور آزاد شد

تهران - ايرنا - رييس دفتر رييس جمهوري از آزاد شدن منابع مالي مسدود شده ايران در برخي از کشورها خبر داد و گفت: از اين منابع در بخش حواله‌اي بانک مرکزي استفاده مي‌شود تا نگراني و مشکلات وارد کنندگان مرتفع ‌شود.

راه نجات اقتصاد کشور برگشت ارز صادراتي به بازار است

اصفهان- ايرنا- رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران گفت: تنها راه نجات اقتصاد و ادامه راه کشور بازگشت ارز حاصل از صادرات به بازار است.

ضرب‌الاجل ۳۱ تيرماه چه تاثيري بر بازار ارز خواهد داشت؟

تهران- ايرنا- در حالي امروز مهلت تعيين شده براي صادرکنندگاني که ارزهاي خود را به بازارهاي داخلي بازنگردانده‌اند تمام مي‌شود که عبدالناصر همتي با انتشار يادداشتي در همين خصوص در يکشنبه شب، توانست نقطه آغازي براي حرکت بازار ارز به سمت تعادل ايجاد کند.

رئيس کل بانک ...

۸۰ درصد فايناس و تامين مالي واحدهاي توليدي از طريق سيستم بانکي

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با تاکيد بر ضرورت فعال شدن بازار سرمايه براي تامين مالي واحدهاي توليدي، گفت: اکنون فشار حداکثري به بانک ها اعمال مي شود.

فردا، آخرين مهلت براي رفع تعهد ارزي صادرکنندگان ۹۷ و ۹۸

صادرکنندگان براي بازگشت ارز حاصل از صادرات خود درباره تعهدات ايفا نشده سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ که براساس اعلام بانک مرکزي رقمي در حدود ۲۷ ميليارد دلار است، تنها تا پايان فردا (سه‌شنبه ۳۱ تيرماه) فرصت دارند.

نگراني روساي صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني نسبت به وضعيت اقتصاد جهاني

رييس صندوق بين‌المللي پول گفت، بدهي کشورهاي جهان به سطوح بي سابقه‌اي رسيده است.

تسريع در تعيين تکليف چرايي عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات

رييس کميسيون اقتصادي مجلس، از ضرورت تسريع در تعيين تکليف چرايي عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور خبر داد و گفت: کنار بانک مرکزي براي ساماندهي ارزي ايستاده‌ايم.

بهار سرمايه‌گذاري خارجي در استان فارس

شيراز-ايرنا- جذب بيش از نيمي از سرمايه‌گذاري خارجي سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي در دولت تدبير و اميد، هفت سال اخير را در تقويم اين ديار متمايز کرده است.

شرکت‌هاي دولتي بايد از ذيل بودجه دولت خارج شوند

تهران-ايرنا- عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه دوسوم بودجه به شرکت‌هاي دولتي تخصيص مي‌يابد، گفت: هدف ما خارج کردن شرکت‌هاي دولتي از ذيل بودجه و سپردن اقتصاد به مردم است.

فرصت چهار روزه صادرکنندگان براي ايفاي تعهدات ارزي

صادرکنندگان براي بازگشت ارز حاصل از صادرات خود درباره تعهدات ايفا نشده سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ تنها تا روز ۳۱ تيرماه يعني چهار روز ديگر فرصت دارند.

ضرورت اجراي دقيق دستورالعمل جديد نحوه برگشت ارزهاي صادراتي

رييس جمهور روز جمعه پس از دريافت گزارش رييس کل بانک مرکزي از روند بازار ارز و نحوه برگشت ارز صادرکنندگان، تاکيد کرد که اجراي دقيق و جدي دستورالعمل جديد نحوه برگشت ارزهاي صادرکنندگان ضروري است.

تاکيد روحاني براي واگذاري سهام دولتي در بورس براي چيست؟

تهران - ايرنا - مردم محور کردن اقتصاد طي ساز و کاري شفاف و به دور از فساد، هدف عمده دولت از عرضه سهام شرکت‌هاي دولتي در بازار بورس است؛ حسن روحاني نيز چندي پيش با تاکيد بر اينکه تمامي دستگاه‌هاي دولتي موظف به عرضه سهام‌هاي خود در بازار بورس هستند، نشان داد عزم دولت ...

فراز و فرود شاخص کل در مرز ۱.۸ ميليون

شاخص کل بورس امروز اگرچه نسبت به معاملات ديروز از رشد بيشتري برخوردار بود، اما دو موضوع اختلال هسته معاملات و افزايش صف فروش، از فشار رشد شاخص جلوگيري کرد.

پايان اجراي آزمايشي ماليات بر ارزش افزوده پس از ۱۳ سال

اگرچه سال ۹۲ سال پاياني اجراي آزمايشي ماليات بر ارزش افزوده بود اما به دليل تعلل دولت و مجلس، پس از گذشت ۱۳ سال از اجراي آزمايشي،طبق وعده مجلسي ها از ابتداي سال ۱۴۰۰ قانون جديد اجرا مي شود.

کارمزد سازمان بورس ۵۰ درصد کاهش يافت

بر اساس مصوبات جلسه امروز شورايعالي بورس که به رياست وزير اقتصاد برگزار شد، ۵۰ درصد از کارمزد سازمان بورس کاهش يافت.

آغاز به کار کارگروه ساماندهي بازار

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: برآورد ما اين است با توجه به هماهنگي شکل گرفته ميان قواي مقننه، مجريه و قضاييه، در روزهاي آينده خبرهاي خوبي درباره مديريت بازار ارز خواهيم داشت.

کاهش ۱.۱ درصدي نرخ بيکاري در بهار ۹۹

تهران - ايرنا - بر اساس اعلام مرکز ملي آمار، نرخ بيکاري افراد ١۵ سال و بيشتر در بهار ۹۹ برابر با ۹.۸ درصد بود که نسبت به فصل مشابه سال قبل از ۱.۱ درصد کاهش يافته است.

بانک مرکزي مسئول سياست هاي ارزي است

رييس جمهور گفت: وزارت صمت اختيار و مسئوليت اجراي سياست‌هاي صادرات و واردات کالا براي ايجاد انضباط ارزي را دارد و بانک مرکزي مسئول سياست‌هاي ارزي است.