نشريه اخبارکانون ويژه ارديبهشت ماه منتشر شد

يادداشت اول اين شماره با عنوان " توقف ممنوع" به گزارشي پيرامون چگونگي فعاليت دبيرخانه کانون در دوران همه گيري کرونا و آمار فعاليت هاي انجام شده ، اعم از دورکاري و حضور شيفتي در کانون اختصاص دارد و بر اين نکته ...

ابطال بخشنامه مشترک؛ ريشه کني يک درخت مثمره

 درآمد

با تصويب قانون تسهيل اعطاي تسهيلات بانکي، مقرر بود آيين نامه اجرايي آن ظرف دوماه از تاريخ تصويب ( تيرماه 1386) تدوين و به مورد اجرا گذاشته شود اما اين مهم به دليلِ نامعلوم بيش از 12 سال به ...

انتشار خبرنامه ويژه اسفند ماه 98

نگاهي به کارنامه کانون در سال 98 يادداشت اول نشريه " اخبار کانون " ويژه اسفند ماه است که به قلم دکتر حقيقت پژوه و از سوي شوراي عالي مروري کوتاه به اهم عملکرد شوراي عالي در سال ياد شده دارد.

رييس شوراي ...


مشمولان امهال اقساط وام قرض‌الحسنه درخرداد فقط يک قسط پرداخت کنند

بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي نبايد بيش از يک قسط از مشمولان طرح امهال اقساط وام‌هاي قرض‌الحسنه ماه‌هاي اسفند ۱۳۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۹ دريافت کنند.

بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ادغام شد

تهران- ايرنا- بانک مهر اقتصاد در ادامه ساماندهي بانک‌هاي نظامي، به عنوان دومين بانک نظامي در بانک سپه ادغام شد.

آغاز ساماندهي بانک‌هاي نظامي با ادغام بانک حکمت در سپه

تهران- ايرنا- بانک حکمت با هدف ساماندهي نظام بانکي به عنوان نخستين بانک نظامي امروز (شنبه) در بانک سپه ادغام شد، در گام بعدي قرار است چهار بانک و موسسه اعتباري انصار، قوامين، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباري کوثر نيز ...


جزييات سياست‌ جديد بانک مرکزي براي تامين ارز واحدهاي توليدي

مديريت نيازهاي ارزي در شرايط کنوني از سوي بانک مرکزي به نحوي طراحي شده که ارز مورد نياز تامين مواد اوليه توليد از محل صادرات غيرنفتي تامين شود.

افزايش تسهيلات پرداختي در استان‌ها به ۵۰ درصد سپرده‌هاي هر استان

بانک مرکزي اعلام کرد که نسبت مجموع تسهيلات اعطايي بانک‌ها و موسسات اعتباري در هر استان بايد به حداقل پنجاه درصد مجموع سپرده‌هاي قابل تخصيص آن استان افزايش يابد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، ...

دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه بانک‌ها ابلاغ شد

بانک مرکزي دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه مؤسسات اعتباري را اصلاح و ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، انجام تغييراتي دستورالعمل «محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه ...


تکليف بانک مرکزي براي دسترسي مستمر صرافي‌ها به سامانه ارزي مشخص شود

تهران- ايرنا- نماينده مردم ملاير در مجلس شواري اسلامي گفت: دسترسي مستمر و برخط، قيد براي اعتباري به سامانه ارزي است نه براي آن تکليفي که بر عهده بانک مرکزي مي‌گذاريم، لذا تکليف براي بانک مرکزي بايد مشخص باشد.

ضرورت بازطراحي سفر مشتري در بانکداري

اصلي­‌ترين حوزه­‌هاي تاثير­گذاري کوويد-۱۹بر کسب ­وکار روزمره بانک­‌ها را مي­‌توان در حوزه تجربه مشتري مشاهده کرد.در اين شرايط، نوآوري سريع در راستاي بازطراحي سفر مشتريان از ضرورت ويژه‌اي ...

کمک به شبکه بانکي براي ارايه تسهيلات ارزان قيمت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت کمک به شبکه بانکي براي ارايه تسهيلات ارزان تاکيد کرد.


برگزاري پنجمين دوره مسابقات ICT Challenge

 

پنجمين دوره مسابقات  ICT Challenge   با عنوان Programming Challenge با تمرکز بر زبان هاي مختلف برنامه نويسي طي دو روز در تابستان سال 1399 در محل دانشگاه صنعتي شريف برگزار خواهد شد. 

هدف از برگزاري ...

برگزاري نمايشگاه بين المللي کار ايران

سومين نمايشگاه بين المللي کار ايران (ايران جابکس) در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران و در تاريخ 1 تا 4 ارديبهشت ماه 1399 با حضور شرکت هاي معتبر داخلي و خارجي و همکاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار ...

برگزاري هفتمين جشنواره فناوري اطلاعات کشور

به اطلاع اعضاي محترم کانون مي رساند هفتمين جشنواره فناوري اطلاعات کشور يکم اسفندماه در محل دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي شود. در اين جشنواره افراد سرشناس در حوزه فناوري اطلاعات از دلايل موفقيت و شکست خود به منظور ...


برگزاري دوره هاي آموزشي حوزه بازرگاني

 

دپارتمان تجارت و بازرگاني گروه مطالعات پيمانکاري آموزش هاي زير را در مهر و آبان برگزار مي کند:

_ دوره يکروزه و کاربردي ضمانتنامه هاي بانکي / 18 مهر

برگزاري دوره هاي آموزشي در گروه مطالعات نظام پيمانکاري

به اطلاع اعضاي محترم مي رساند مرکز آموزش هاي ضمن خدمت دانشگاه تهران با همکاري گروه مطالعات نظام پيمانکاري در نظر دارد دوره هاي مديريت قراردادهاي خريد و فروش بين المللي را با ارائه گواهينامه دانشگاه تهران برگزار ...

آشنايي با انواع مطالبات بانکي

انواع مطالبات بانکي شامل مطالبات جاري، مطالبات غيرجاري، مطالبات سررسيد گذشته، مطالبات معوق و مطالبات مشکوک‌الوصول مي‌شوند.


خروج از پارادوکس نقدينگي

مي‌توان با يک نقشه‌ راه که مورد توافق همه تصميم‌سازان و تصميم‌گيران است، ضمن ايجاد آگاهي اجتماعي و درک شرايط مالي و همچنين اجماع ملي از اين دور باطل خارج شد.

بهبود شاخص‌ها با همراهي بانک‌ها در فعاليت هاي بورسي مردم

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با حضور بانک‌ها در کنار مردم در حوزه بورس مي توان به بهبود روند فعاليت شاخص هاي بورس نيز اميدوار بود.

ضرورت تسهيل‌گري در ارايه وام‌هاي قرض‌الحسنه

عضو هيات رييسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت ابلاغ دستورالعمل‌هاي لازم از سوي بانک مرکزي به شبکه بانکي در راستاي تسهيل‌گري در ارايه وام‌هاي قرض‌الحسنه تاکيد کرد.


کاهش نرخ سود بازار بين بانکي در سال ۹۸

براساس آخرين داده‌هاي بانکي مرکزي، نرخ سود در بازار بين بانکي در سال ۹۸ به ۱۸.۹۵ درصد رسيده است.

سه دستاورد حذف ۴ صفر از پول ملي براي اقتصاد

تهران- ايرنا- طرح حذف چهار صفر از پول ملي براي سال‌هاي طولاني بلاتکليف باقي مانده بود که به نظر کارشناسان، اجراي آن مزايايي مانند تقويت موقت و رواني پول ملي، کاهش هزينه ضرب، چاپ و امحاي پول و تسهيل امور حسابداري را به ...

دورزدن دولت به شيوه وزارت اقتصاد

وزارت اقتصاد در ۲سال گذشته، به دنبال تغيير قانون مربوط به هيات مقررات‌زدايي به شکل مورد نظر خود است و علي‌رغم مخالفت رسمي ۶وزير و ۲معاون رئيس‌جمهور اصرار بر تصويب لايحه خود به صورت طرح دارد.


سياست‌هاي آشفته دولت براي تامين مالي

يک کارشناس اقتصادي با انتقاد از بي‌برنامگي دولت براي تامين مالي گفت: اين بي‌برنامگي آثار مثبت بالقوه برخي از اين سياست‌ها را نيز تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

روند جذب سرمايه‌گذاري خارجي در ايران

طبق گزارش آنکتاد سهم ايران از جذب سرمايه خارجي ورودي در سال ۲۰۱۸، تنها حدود ۰.۳ درصد جريان ورودي سرمايه خارجي جهان و بيشترين ميزان جذب سرمايه خارجي ايران حدود ۵ ميليارد دلار در سال ۲۰۱۷، بوده است.

عرضه اوليه سهام ۱۰۰ شرکت تا پايان سال ۹۹

معاون وزير صمت اعلام کرد: تا پايان سال جاري ۱۰۰ شرکت زير مجموعه با عرضه اوليه سهام وارد بورس مي‌شوند.