نگاه درحوزه بانکي بايد به دور از ملاحظات سياسي باشد

يک استاد دانشگاه گفت: نگاه در حوزه بانکي بايد علمي، تخصصي و به دور از ملاحظات سياسي باشد.

پيش‌شرط‌هاي موفقيت بانک مرکزي در بازگرداندن ارزهاي بلوکه شده

يک کارشناس اقتصادي گفت: بدون شک يکي از وظايف بانک مرکزي مسئله بازگرداندن ارزهاي بلوکه شده است، اما تحقق آن نيازمند برداشتن گام‌هاي اوليه و هماهنگي دستگاه‌هاي مربوطه است.

هدف شماره يک بانک‌هاي مرکزي در اقتصادهاي تورم‌زده

ثبات قيمت‌ها قدرتمندترين ابزار جعبه ابزار بانک مرکزي است که مي‌تواند و بايد براي ارتقاي کم و کيف يک رشد اقتصادي پايدار و فراگير و افزايش اشتغال کشور و «ثبات مالي» اين مرز پرگهر به کار گرفته شود.

اصلاح نظام بانکي روي زمين مانده است

يک کارشناس اقتصادي گفت: انتظار مي‌رود در دولت سيزدهم براي موضوع بسيار مهم اصلاح نظام بانکي، برنامه‌ريزي کارشناسي و جامعي انجام شود.

علل زيان انباشته سنگين بزرگترين بانک دولتي

کارشناس نظام بانکي با بيان اينکه زيان بزرگترين بانک دولتي با وجود انجام اقداماتي خلاف استانداردهاي حسابداري در صورت مالي اين بانک همچنان سنگين است،نقش دولت در شکل‌گيري اين زيان را تشريح کرد.

استقلال بانک مرکزي مهم‌ترين ابزار مهار تورم

يک کارشناس بانکي معتقد است، استقلال بانک مرکزي مهم‌ترين ابزاري است که مي‌تواند در مهار تورم موثر و کارساز باشد اما مشخص است که اين ابزار با نوع نگاه خاص برخي از دولتمردان با چالش‌هاي جدي مواجه است.

پيشنهاداتي براي تعيين سودهاي بانکي

يک کارشناس اقتصادي درباره تعيين نرخ سودهاي بانکي خطاب به دولت گفت: سياستگذار اقتصادي براي نرخ‌گذاري در زمينه سودهاي بانکي ابتدا بايد اهداف و سياست‌هاي خود را براي متغيرهاي اقتصادي چون تورم، نقدينگي، رشد اقتصادي و... تعيين و در ادامه افق روشني براي محيط اقتصاد ...

انتقاد رييس کانون بانک‌هاي خصوصي از تسهيلات تکليفي

رئيس کانون بانک هاي خصوصي با اشاره به متناقض بودن مقررات بانکي از وجود ۶۰۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات تکليفي در قانون بودجه امسال انتقاد کرد.

درمان‌ کامل نوسان قيمت‌ها با مديريت نقدينگي در کشور

وزير صمت گفت: گاهي افزايش قيمت‌ها مربوط به حضور دلالان است که بايد در کنارعوامل ديگر، تاثير نقدينگي بر قيمت‌ها را نيز درنظر بگيريم؛ در واقع درمان‌ کامل زماني خواهد بود که نقدينگي در جامعه مديريت شود.

افزايش نظارت‌ها و حرکت به سمت ارز تک‌نرخي

يک اقتصاددان با بيان اينکه نرخ ارز را بايد بازار تعيين کند، اظهار کرد: براي آنکه ما شاخص‌هاي کلان خود را به ثبات برسانيم قطعا بايد يک نظارت موثر و در عين حال بي طرفانه داشته باشيم.

سه پيش نياز اساسي براي موفقيت بانک‌هاي مرکزي

احمد يزدان پناه، اقتصاددان در يادداشتي به مسائل و عناصر موثر در کارايي و کارآمدي بانک‌هاي مرکزي پرداخته و بر استقلال بانک مرکزي تاکيد ويژه‌اي داشته است.

اولويت‌هاي اقتصادي دولت رئيسي

ثبات اقتصادي، کاهش تورم، ساختاربودجه، کنترل نقدينگي، بهبود فضاي کسب و کار، سياست نرخ سود بانکي، هدايت هدفمندي، رفع تحريم‌ها، تعاملات بين‌المللي از جمله مواردي است که بايد در اولويت کار دولت قرار گيرد.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

بانک مرکزي در چارچوب مديريت نقدينگي مورد نياز بازار بين‌بانکي ريالي، عمليات بازار باز را به صورت هفتگي اجرا مي‌کند.

خطر رشد پايه پولي به دليل کسري بودجه

يک کارشناس اقتصادي معتقد است اقتصاد ايران از دو ناحيه رشد پايه پولي به خاطر کسري بودجه دولت و خلق پول در درون شبکه بانکي، با مشکل مواجه است و بايد براي رفع آن برنامه‌ريزي کرد.

اهميت شفاف‌سازي ابعاد «شفافيت بانک مرکزي»

احمد يزدان‌پناه عضو هيات علمي دانشگاه الزهرا (س) در يادداشتي براي ايبِنا به لزوم شفافيت در نظام بانکداري و پرهيز از پنهان کاري پرداخت و به عناوين شفافيت و مفهوم آن اشاره کرد که در ادامه مي‌خوانيد.

۴ اولويت اصلي دولت جديد در عرصه اقتصاد

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اولويت‌هاي اصلي دولت سيزدهم در حوزه اقتصاد اظهار کرد: در همين آغاز کار بايد دولت خشت اول را درست بچيند و در جهت هماهنگي دستگاه‌ها در راستاي اصلاح اقتصادي حرکت کند.

طرح تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار صف صدور مجوز را از بين مي‌برد

عضو کميسيون جهش توليد درباره جزئيات طرح تسهيل صدور مجوزهاي کسب و کار گفت: براساس اين طرح، براي کسب و کارهاي ثبت محور، پرينت درگاه ملي مجوزهاي کشور به منزله مجوز آن کسب و کار محسوب مي‌شود.

اقتصاد بايد پيش‌بيني پذير باشد

يک فعال بخش خصوصي معتقد است: تورم يکي از بزرگترين مشکلات و مسائل کشور به شمار مي‌رود و در اين زمينه دولت جديد بايد برنامه ميان مدت مهار تورم تدوين کند.

نوسازي چارچوب و استراتژي پولي، نياز اساسي يک دولت نوظهور

يک اقتصاددان معتقد است: تدوين چارچوب مدرن سازي سياست پولي براي بالا بردن اثربخشي و کارايي عملکرد و «موفقيت» بانک مرکزي در ابتداي کار دولت ها نيازي حياتي است.

دولت سيزدهم به بانک مرکزي اختيار عمل بدهد

بانک مرکزي به طور قطع مي‌تواند با در اختيار داشتن قدرت عمل و استقلال، با استفاده از ديدگاه هاي صاحبنظران اقتصادي کشور نسبت به ساماندهي معضلات و مشکلات اقتصادي مرتبط با حيطه وظايف خود اقدام کند.

چالش‌هاي نظام بانکي و اولويت‌هاي دولت جديد

يک اقتصاددان با بيان اينکه مهم‌ترين اولويت دولت جديد بايد کنترل تورم و رشد نقدينگي باشد، گفت: تلاش دولت براي پولي‌سازي کسري بودجه مهم‌ترين چالش پيش روي بانک مرکزي است.

چالش‌هاي استقلال بانک مرکزي در دولت سيزدهم

يک اقتصاددان گفت: شايد افراد در دولت جديد تعيين‌کننده باشند و نوع نگاهي که به سياست‌ دارند تغيير کند اما ساختار نظام تصميم‌گيري عملا امکان اين را نمي‌دهد که تغيير بزرگي در سياست‌ها اتفاق بيفتد.

بررسي مسائل بانکي مربوط به حوزه توليد و تجارت

‌به منظور بررسي و رفع مسائل بانکي مربوط به حوزه توليد و تجارت بين‌الملل، جلسه‌اي مشترک بين وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزي برگزار شد.

دو مسير پيش‌روي اقتصاد ايران در ماه‌هاي آينده

يک کارشناس بانکي با بيان برخي پيش‌بيني‌ها از روند اقدامات دولت سيزدهم، گفت: تحقق و يا عدم تحقق برجام، دو مسير جداگانه را پيش روي اقتصاد ايران و در پي آن عملکرد نظام بانکي قرار خواهد داد.

افزايش «شفافيت» در تراکنش‌هاي بانکي؛ اولويت بانک مرکزي

اقدامات انجام شده توسط بانک‌ مرکزي طي يک سال گذشته در حوزه افزايش شفافيت تراکنش‌هاي مالي، زمينه سوءاستفاده از ابزارهاي بانکي و پرداختي را تا حد قابل توجهي کاهش داده است.

ردپاي استقراض دولت در کاهش سود بين بانکي

با توجه به اينکه نرخ سود در بازار بين بانکي پس از گذشت ۹ ماه به زير ۱۸ درصد رسيده است، يک تحليلگر اقتصادي دليل روند کاهشي اين نرخ بهره را در برداشت دولت از تنخواه و منابع بانک مرکزي براي تامين کسري بودجه مي‌داند و معتقد است که اين امر براي اقتصاد تهديدي در جهت افزايش ...

دولت بر بانکداري خصوصي نظارت کند نه دخالت

يک فعال بخش خصوصي با تاکيد بر لزوم فعاليت بانک‌هاي خصوصي واقعي، گفت: نظارت دولتي بايد بر بانک‌هاي خصوصي وجود داشته باشد اما دولت نبايد در مديريت و تصميمات آنها دخالتي داشته باشد.

FATF مانع آزادسازي دارايي‌هاي خارجي ايران؟!

‌اخيراً به نقل از معاون بانک مرکزي عنوان شده که دارايي‌هاي مالي ايران در بانک‌هاي اروپايي آزاد شده، اما به دليل قرار گرفتن ايران در ليست سياهFATF انتقال اين دارايي‌ها به کشور ممکن نيست.

اصلاح ساختار بانک‌هاي خصوصي

يک کارشناس اقتصادي معتقد است بانک‌هاي خصوصي داراي مزيت رقابتي براي کنترل تورم هستند و بايد با اصلاح ساختار اين مزيت رقابتي آنها را در نرخ سودوتسهيلات دوباره فعال کرد و آنها را به کارکرد خود بازگرداند.

مثبت و منفي بانکداري خصوصي

يک فعال بخش خصوصي با اشاره به اينکه بانک‌هاي خصوصي مي توانند عملکرد بهتري نسبت به بانک‌هاي دولتي داشته باشند، افزود: وجود کاستي‌ها در خدمات رساني بانک‌هاي خصوصي به مردم ارتباطي به خصوصي بودنشان ندارد.

خودتنظيمي در حوزه رمز ارز به بانک مرکزي کمک مي‌کند

يک کارشناس ارز ديجيتال گفت: در فضاي رمز ارز به دليل سرعت رشد فن‌آوري مي‌توان از فعالان در اين زمينه و روش خودتنظيمي استفاده کرد، چرا که اين روش برخي از نگراني‌هاي بانک مرکزي را هم برطرف خواهد کرد.

انحلال و دولتي کردن بانک‌هاي خصوصي برگشت به عقب است

رئيس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي معتقد است که انحلال و دولتي کردن بانک‌هاي خصوصي برگشت به عقب است و خسارات بيشتري را به اقتصاد تحميل مي‌کند.

چرا بانک‌ها املاک و اموال مازاد دارند؟

يکي از مديران بانکي مي‌گويد: بانک‌ها معمولاً دو نوع شرکت دارند؛ نخست شرکت تمليکي که بانک به دليل معوقات تمليک کرده و عمدتاً خريداري هم ندارد و ديگري شرکت‌هايي که بانک تأسيس کرده و جنبه سودآوري دارد.

راهکار خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري

کارشناسان معتقدند به منظور بهبود اثربخشي نظام بانکي در اقتصاد ايران و حمايت از اشتغال و توليد، بنگاه‌داري بانک‌ها با واگذاري اموال مهم و دارايي‌هاي مازاد نظام بانکي بايد به سرانجام برسد.

استقلال بانک مرکزي در دستور کار دولت سيزدهم قرار گيرد

يک کارشناس اقتصادي گفت: با روي کار آمدن دولت سيزدهم، انتظار داريم شاهد تغيير جايگاه و نقش تيم اقتصادي و سازمان برنامه‌ريزي کشور و مهم‌تر از همه تغيير نگاه به بانک مرکزي باشيم.

رتبه‌بندي عملکرد مديران بانک‌ها

يک مدرس دانشگاه با بيان اشکالات خصوصي‌سازي بانک‎ها، بيان داشت: بانک مرکزي در دولت جديد بايد نظام ارزش‌گذاري و رتبه‌بندي عملکرد مديران بانکي را پيگيري و اجرا کند.

شروط تحقق بانکداري هوشمند

يک کارشناس مسائل بانکي معتقد است براي اينکه بانکداري الکترونيک تحقق يابد، بايد با جديت به سمت کاهش شعب بانکي و افزايش مکانيزه شدن فرآيندهاي مالي حرکت کنيم.

سايه سياست‌هاي مقطعي دولت‌ها بر استقلال بانک مرکزي

يک پژوهشگر مسائل اقتصادي گفت: منظور از استقلال بانک مرکزي اين است که در سياست‌گذاري تحت تاثير سياست‌هاي خُرد و يا کلان دولت قرار نگيرد.

چرا بانک ها گرفتار اموال مازاد و املاک شدند؟

دبيرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي اعلام کرد: همه بانک‌ها آمادگي دارند تا اموال و املاک مازاد و تمليکي را به خود صاحبان اصلي واگذار کنند.  

استقلال بانک مرکزي به چه معناست؟

افزايش قدرت پاسخگويي، شفافيت و حکمراني مطلوب در کنار افزايش استقلال بانک مرکزي مي‌تواند به کارآمدي و اثربخشي بيشتر بانک مرکزي بيانجامد.

ايفاي تعهدات در زمينه افزايش شفافيت تراکنش‌هاي بانکي

بانک مرکزي تمام تکاليف قانوني را در حوزه افزايش شفافيت و نظارت بر تراکنش‌هاي بانکي انجام داده و بخش‌هاي ديگر حاکميت در حال بهره‌برداري از نتايج اقدامات بانک مرکزي و اطلاعات سامانه‌هاي اين بانک هستند.

چالش‌هاي طرح قانون بانک مرکزي مجلس

يک کارشناس ارشد بانکي با اشاره به وجود نگاه سياسي در طرح قانون بانک مرکزي مجلس، بيان داشت: در طرح اوليه موضوع استقلال بانک مرکزي وجود داشت.

آيا ساختار بانک مرکزي در طرح جديد مجلس تقويت مي‌شود؟

قانون تدوين شده مجلس درباره ساختار بانک مرکزي يک گام به جلو است اما تقويت آن از اين طريق ابهام دارد.

استقلال بانک مرکزي؛ راهکار مهار نقدينگي در بودجه ۱۴۰۰

استقلال بانک مرکزي کمک مي‌کند، سياست‌هاي پولي در عين حال که به کنترل تورم مي‌انجامد با رانت‌جويي‌هايي که در استفاده از منابع ارزي و چيزي که از آن با عنوان تضييع اموال عمومي ياد مي‌شود، مقابله جدي کند.

پارادوکس استقلال بانک مرکزي و طرح‌هاي تکليفي

يک اقتصاددان گفت: هرچقدر استقلال بانک مرکزي خدشه دار شود به اين مفهوم است که هدفگذاري‌هاي اين نهاد پولي محقق نخواهد شد که در اين صورت شاهد رشد نقدينگي، رشد پايه پولي و در نهايت تورم خواهيم بود.

ابزارهاي بانک مرکزي مشخص است

يک کارشناس اقتصادي پيش نيازهاي دستيابي به کنترل تورم و محقق شدن هدفگذاري‌هاي تورمي را رشد بخش اقتصادي و توليد و همچنين برطرف شدن مشکلات ساختاري اقتصاد مي‌داند.

سايه سنگين کسري بودجه بر سياست‌هاي پولي

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه نبايد سياست‌هاي مالي کشور بر سياست‌هاي پولي سايه افکند، گفت: قطعا با استقلال بانک مرکزي اين امر ميسر مي‌شود که اين نهاد مهم زير بار فشار براي جبران کسري بودجه نرود.

FATF و روابط بانکي؛ موضوعي سياسي يا اقتصادي؟

حدود ۳ سال از جدي شدن پيوستن ايران به FATF مي‌گذرد و در اين مدت اظهارنظرهاي بسياري را در برداشت؛ با اين وجود نگاه‌ها به چالش حل اين پرونده بخشي سياسي و بخشي نيز اقتصادي و بانکي است.

نرخ سود نبايد ابزار رقابت بين‌ بانک‌ها باشد

کارشناس ارشد بازار سرمايه پيشنهاد کرد:‌ بانک‌ها مي‌توانند به جاي سپرده با نرخ سود، اوراق ثابت بورسي که نرخ سود حداقل سه درصد بالاتر از نرخ سود بانکي دارند را عرضه ‌کنند.

تعيين تکليف دارايي‌هاي منجمد

کارشناس اقتصادي با اشاره به مزاياي تامين مالي بانک‌ها در قالب انجام عمليات ريپو، تحقق اين اقدام را گامي مهم در اصلاح ترازنامه بانک‌ها و خروج دارايي‌هاي غيرنقد و منجمد از ترازنامه دانست.

ابعادي تازه از بنگاه‌داري مخرب بانکها در ايران

کمتر از يک دهه پس از بازشدن پاي بانکهاي خصوصي به نظام بانکي ايران، سياست گذارپولي به نقش فعال بانکها در خلق نقدينگي پي برده و در صدد کنترل آن است.اما بانکها چگونه اقدام به «خلق پول» مي‌کنند؟

تکاليف بودجه‌اي استقلال بانک مرکزي را تضعيف مي‌کند

يک کارشناس اقتصادي گفت: تکاليف سنگيني که از سوي دولت و مجلس براي بانک مرکزي تعريف مي‌شود، موضوع استقلال سياستگذار پولي را زير سوال مي‌برد.

تدوين قانون يکپارچه ضوابط نظام بانکي

کارشناس اقتصادي با تاکيد بر لزوم تدوين يک قانون به منظور يکپارچه کردن تمامي ضوابط بانکي کشور، گفت: استقلال بانک مرکزي مي‌تواند بخش قابل توجهي از زمينه‌هاي تحميل شرايط و مقررات نامناسب را حل کند.

هدايت منابع به سمت بنگاه‌هاي خُرد

کارشناس امور اقتصادي با اشاره به اينکه تامين مالي علاوه بر بنگاه‌هاي بزرگ، به سمت واحدهاي متوسط و خُرد نيز بايد برود، افزود: بانک مرکزي نقش مهمي در تحقق شعار سال دارد.

اقدام مثبت بانک مرکزي در مهار نقدينگي

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اينکه اگر بانک مرکزي کنترل ترازنامه بانک‌ها را زودتر به کار مي‌گرفت، احتمالا نيمه دوم سال شاهد رشد نقدينگي نبوديم، افزود: انتظار مي‌رود اين اقدام با موفقيت اجرايي شود.

FATF باعث شفافيت سيستم بانکي مي‌شود

کارشناس مسائل اقتصادي گفت:‌ FATF شفافيت سيستم بانکي است که با پذيرفتن آن بايد همه اطلاعات اقتصادي را به اين نهاد بدهيم.

کسري بودجه ۱۴۰۰ مانعي مهم در مسير رشد اقتصادي مثبت

افزايش نقدينگي در اثر کسري بودجه، عاملي مهم براي تورم بالا خواهد بود. روندي که در نهايت، چشم‌اندازي منفي براي سرمايه‌گذاري بلند مدت در اقتصاد کشور خواهد بود.

نقدينگي ربطي به بانک مرکزي ندارد

يک کارشناس امور اقتصادي گفت: نمايندگان مجلس در رابطه با مشکل نقدينگي يا خود را به غفلت مي‌زنند يا شجاعت لازم براي ايستادگي در برابر هزينه‌هاي غيرموجه را ندارند.

آثار سياست‌گذاري‌هاي نامتعادل بر اقتصاد کشور

سياست‌گذاران بايد انديشه‌هاي پوپوليستي را کنار بگذارند و جاي خود را به افراد جوان و خلاق و ميهن دوست مجهز به خردورزي و عقلانيت دهند که اين امر مستلزم يک خانه تکاني اساسي و بنيادين ساختاري است.

پاسخ بانک مرکزي به منتقدان رشد نقدينگي

روابط عمومي بانک مرکزي درحساب کاربري خود در توييتر به منتقدان رشد نقدينگي در سه سال گذشته پاسخ داد.

اقدامات اصلاحي بانک مرکزي براي کنترل رشد نقدينگي

يک کارشناس امور اقتصادي گفت: بانک مرکزي تلاش مي‌کند تا نرخ سپرده قانوني را براي کنترل ضريب فزاينده به مديريت درآورد يا براي ترازنامه بانک‌ها تدبيري به خرج دهد تا مجوز افزايش صوري آنها صادر نشود.

مسيري که بانک مرکزي بايد براي حفظ ارزش پول ملي طي کند

يک اقتصاددان تاکيد کرد: تا وقتي عمليات بانکي واقعي نباشد يعني روح بانکداري اسلامي مورد توجه قرار نگيرد ناترازي‌هاي فزاينده مالي اجتناب‌ناپذير و انعکاس آن بر رشد حجم پول تاثيرگذار خواهد بود.

گام مهم براي جلوگيري از خروج ارز واردات کارت‌هاي بانکي

مديرعامل بانک ملي ايران گفت: ساليانه بيش از ۳۰۰ ميليون يورو ارز از کشور براي واردات کارت‌هاي بانکي و يا دستگاه‌هاي پوز خارج مي‌شود که با موبايلي شدن پرداخت‌ها، در اين بخش صرفه‌جويي مي‌شود.

راه‌حل نظام بانکي از قبول FATF مي‌گذرد

يک اقتصاددان گفت: کشورها با پيوستن به FATF، هم با سيستم بانکداري جهاني تبادل برقرار مي‌کنند و هم با اطمينان خاطر با ديگر کشورها وارد مراودات اقتصادي مي‌شوند.

دو راهبرد مغفول در برنامه‌ بانک مرکزي براي کنترل تورم

تحليلگر اقتصادي با بيان اينکه انتشار اوراق بدهي براي تامين هزينه‌هاي جاري منجر به شکل‌گيري بحران بدهي طي سالهاي آينده خواهد شد، گفت:دو راهبرد مهم در برنامه‌ريزي اقتصادي دولت مغفول مانده است.

مجلس مي‌تواند بر عملکرد بانک‌هاي خصوصي نظارت کند؟

با توجه به اينکه مجلس با تحقيق و تفحص از عملکرد بانک‌هاي خصوصي موافقت کرده است، دبير کميسيون حقوقي کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي معتقد است که در اينکه مجلس طبق قانون اساسي اجازه دارد به امور بخش خصوصي ورود کند، ابهام وجود دارد و شوراي نگهبان بايد حکم قانوني ...

ضرورت بازبيني در طبقه‌بندي و تخصص‌گرايي بانک‌ها

يک اقتصاددان با بيان اينکه بايد بانک‌ها در مسير توليدمحوري قرار بگيرند، گفت: بايد بانک‌ها را بر اساس انواع تجاري و توسعه‌اي طبقه‌بندي و تخصص‌بندي کنيم.

تکميل هدفگذاري تورمي بانک مرکزي در سال ۱۴۰۰

يک کارشناس امور بانکي گفت: چنانچه بانک مرکزي در سال ۱۴۰۰ به شکلي مجهز شود که هم نرخ بهره در بازار بين بانکي متناسب با شرايط اقتصادي و هم نرخ ارز در بازار ارز مديريت و هدايت شود، نرخ تورم کنترل مي‌شود.

رويکرد بانک مرکزي براي مقاوم سازي اقتصاد

معاون اقتصادي بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي و شبکه بانکي امسال در حوزه تسهيلات دهي به فعالان اقتصادي بسيار خوب عمل کردند و يکي از دلايل اصلي رشد اقتصادي، حمايتي است که بانک‌ها از فعالان اقتصادي داشتند.

تقويت ارزش پول ملي از طريق گردش اقتصادي

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به اينکه قيمت ارز بايد توسط گردش مالي بازار تعيين شود، گفت: زماني مي‌توان بر بالا رفتن ارزش پول ملي تاکيد کرد که با گردش اقتصادي همراه باشد.

رونق توليد اهرم اصلي بانک مرکزي براي حفظ ارزش پول ملي

يک نماينده مجلس گفت: غير از توليد راهي براي حفظ ارزش پول ملي و مهار تورم در اختيار نداريم.

کاهش مراجعه دولت به بانک مرکزي با عمليات بازار باز

عمليات بازار باز ضمن مديريت نرخ سود در بازار بين بانکي و کاهش نوسانات آن، از تامين کسري بودجه دولت از طريق پولي‌سازي جلوگيري مي‌کند و باعث کاهش رجوع به بانک مرکزي و مهار رشد پايه پولي مي‌شود.

بانک مرکزي به دنبال تعديل گام به گام نرخ ارز در نيمسال دوم

به گفته رييس کل بانک مرکزي جو رواني حاکم در بازار ارز متاثر از انتظارات سياسي است، ولي تصورات اشتباه است و انتظارات حتما تعديل و مثبت مي‌شود.

راهکارهاي پيش‌روي بانک مرکزي براي کنترل تورم در سال ۱۴۰۰

کارشناس ارشد پولي و بانکي اظهار کرد:‌ بانک مرکزي براي کنترل تورم و رشد نقدينگي در سال ۱۴۰۰ دو راهکار دارد يکي آنکه از استقراض دولت جلوگيري کند و ديگر آنکه مانع رشد و افزايش نرخ سود بانکي شود.

اقدام بانک مرکزي در ارائه فهرست متخلفان ارزي بازدارنده است

نماينده سابق مردم در مجلس گفت: اقدام بانک مرکزي مبني بر شفاف سازي فهرست اسامي متخلفان ارزي و ارائه آن به مرجع قضايي، مي‌تواند هم بازدارنده باشد و هم متخلفان را متنبه کند.

مشتريان فاقد کدشهاب از امروز با چه محدوديت‌هايي مواجه مي‌شوند؟

يک مقام مسئول در بانک مرکزي گفت: اگر يک مشتري فاقد کدشناسه است، فعلا از دريافت خدمات ساتنا محروم خواهد شد؛ ولي مي‌تواند از ساير روش‌ها مثل چک و تبادلات مالي بر بستر سامانه پايا استفاده کند.

تملک دارايي واحدهاي توليدي به زيان بانک‌ها و مردم

رييس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک‌ها خود را حامي توليد مي‌دانند و بر اين باورند که واحدهاي توليدي نبايد تعطيل يا تمليک شوند.

دخالت‌هايي که بانک مرکزي را از کنترل تورم دور مي‌کند

يک استاد اقتصاد معتقد است ممکن است يک وزارتخانه‌اي به دنبال يک سياستي باشد که ممکن است مغاير با نظري است که بانک مرکزي دنبال مي‌کند؛ بنابراين استقلال بانک مرکزي بايد تقويت شود.

نظام بانکي چاره‌اي جز پيوستن به FATF ندارد

کارشناس ارشد پولي و بانکي مي‌گويد شايد مواردي در FATF مطلوب ما نباشد، اما وقتي تمامي نظام‌هاي بانکي در جهان به آن ملحق شده‌اند، چاره‌اي جز پيوستن به آن وجود ندارد.

استقلال بانک مرکزي اجتناب‌ناپذير است

يک نماينده مجلس گفت: چنانچه درصدد باشيم مانند اقتصادهاي پيشرو دنيا حرکت کنيم، استقلال بانک مرکزي بايد روزي در کشور تحقق پيدا کند و اين امر اجتناب‌ناپذير است.

استقراض از بانک مرکزي ممنوع

يک کارشناس اقتصادي معتقد است در شرايط کنوني انتشار اوراق بدهي يکي از روش‌هاي بسيار خوب براي تامين مالي است و نبايد به منابع بانک مرکزي دست‌اندازي شود.

تقويت نظارت بر بانک‌ها

يک کارشناس اقتصادي معتقد است در سال ۱۴۰۰ از اهميت موضوع ارز کاسته مي‌شود و بايد برداشت دولت از بانک مرکزي که در سال جاري مديريت شد، در سال آينده نيز کنترل شود.

نقطه عطف بانک مرکزي در سال ۹۹ و مهم‌ترين برنامه ۱۴۰۰

يک کارشناس اقتصادي تامين منابع ارزي و تخصيص آن، مديريت نرخ بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي و نرخ سود سپرده را از موضوعاتي دانست که در سال آينده بايد در بانک مرکزي با صرف توان بيشتري دنبال شود.

اولويت ۱۴۰۰ بانک مرکزي چه خواهد بود؟

نماينده سابق مجلس و استاد دانشگاه گفت: انتظار اين است که بانک مرکزي اقدامات خود را در بخش تورم متمرکز کند و يکي از علل اصلي تورم که همان کنترل نقدينگي هست را جزو اولويت‌هاي اصلي قرار دهد.

افزايش توانگري مالي بانک‌ها با ادغام در بانک سپه

کارشناس بانکي و پولي گفت: اگر ادغام بانک‌هاي نظامي در بانک سپه موجب افزايش توانگري مالي در بانک‌ جديد شود، ادغام به هدف خود رسيده است.

ديپلماسي اقتصادي و پذيرش FATF؛ گامي براي دستيابي به منابع ارزي

ديپلماسي فعال در وزارتخانه‌هاي مختلف در کنار ايجاد زيرساخت‌هاي قانوني و بين‌المللي همچون پذيرش FATF، مي‌تواند به دريافت مطالبات ارزي کشورمان از ساير کشورها نظير کره، ژاپن و عراق منجر شود.

افزايش هزينه‌هاي‌ بانکي در تجارت خارجي به دليل عدم تصويب FATF

رئيس انجمن صنايع خوراک دام و طيور معتقد است به دليل عدم تاييد لوايح FATF، در بحث نقل و انتقال پول با مشکلات مواجه هستيم و در نتيجه قيمت تمام شده کالاي وارداتي افزايش معناداري داشته است.

بانک مرکزي درخواست‌هاي غيرضرور ارزي را حذف کند

يک کارشناس اقتصادي گفت: بانک مرکزي بايد همواره بين عرضه ارز و تقاضا ارز توازن برقرار کند و درخواست‌هاي غير ضرور را به دليل محدوديت‌ها حذف کند.

محو شخصيت حقوقي بانک‌هاي ادغامي در دستور کار

معاون نظارت بانک مرکزي از برنامه‌ريزي براي محو شخصيت حقوقي بانک‌هاي ادغام شده نيروهاي مسلح در بانک سپه خبر داد.

بانک مرکزي از دستاورد تشکيل بزرگترين بانک کشور صيانت کند

يک کارشناس اقتصادي معتقد است، يکي از مهمترين اقدامات بانک مرکزي، جهت اصلاح نظام بانکي، ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباري در جهت کنترل‌پذيري و نظارت‌پذيري هر چه بيشتر سيستم بانکي است.

ضرورت اعتماد به توصيه‌هاي رييس کل بانک مرکزي بدون تنگ‌نظري‌ سياسي

اگر رييس‌ کل بانک مرکزي و کارشناسان اين حوزه يک سياست داخلي يا يک موضوع خاص را «مانع» انتقال مالي براي خريد دارو مي‌دانند، بايد تمام نهادها به توصيه‌هاي آنها بدون نظريه‌پردازي‌ غير موجه اعتماد کنند.

ريشه اصلي خلق پول، سياستهاي غلط بانک مرکزي است

پژوهشگر حوزه پولي با بيان اينکه ريشه اصلي خلق پول، سياستهاي غلط بانک مرکزي است، گفت: بانک مرکزي اهرم‌هايي دارد که قادر است بانکهايي که فعاليت غيرمولد داشته و خلق پول مي‌کنند را کنترل کند.

حضور ايران در ليست سياه FATF؛ مانع جدي بر سر راه بانک مرکزي

نماينده سابق مجلس معتقد است که رعايت الزامات FATF در داخل کشور باعث شفافيت مي‌شود و هر قدر نظام اقتصادي کشور شفاف‌تر باشد، سوء استفاده در آن کمتر رخ مي‌دهد.

ادغام بانک‌هاي وابسته به نيروهاي مسلح کمترين تبعات را داشت

يک کارشناس پولي و بانکي گفت: گزينه‌اي جز ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباري وابسته به نيروهاي مسلح وجود نداشت و بهترين عملکرد بانک مرکزي همين اقدام بود که آثار و تبعات آن به کمترين حالت ممکن رسيد.

بدهي‌هاي کلان بانکي دانه‌درشت‌ها در مسير توليد قرار گيرد

رئيس کميسيون مبارزه با فساد اتاق تهران گفت: بدهي‌هاي کلان بانکي بايد در مسير توليد قرار گيرد ضمن اينکه بايد ديد با توجه به نرخ تورم در اقتصاد، ميزان خسارات ناشي از ديرکرد پرداخت چگونه اخذ مي‌شود.

گام‌هاي مهم بانک مرکزي براي اقتصاد ۱۴۰۰

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به نقش‌ بانک مرکزي براي رونق اقتصادي در سال ۱۴۰۰ گفت: يکي از مراکز مهمي که مي‌تواند با فشارهاي جناحي و سياسي مقابله کند، بانک مرکزي است.

شروط تحقق هدفگذاري تورمي بانک مرکزي

يک اقتصاددان با اشاره به اينکه هدفگذاري تورمي مي‌تواند محقق شود و حتي در مدت دو سال به زير ۱۰ درصد نيز برسد، گفت: انضباط پولي و شفاف‌سازي حساب‌ها در کنار عدم استقراض از بانک مرکزي؛ در اين بخش مهم است.

بار سنگين مشکلات ساختاري بر دوش بانک مرکزي

يک اقتصاددان گفت: بانک مرکزي مسئول سياست‌هاي پولي و ارزي است و آنچه که امروز در اقتصاد کشور اتفاق افتاده را بانک مرکزي ايجاد نکرده است.

تبعات استقراض احتمالي دولت از بانک مرکزي

استاد دانشگاه امام صادق (ع) معتقد است در صورتي که دولت بخواهد از روش‌هاي گوناگون براي جبران کسري بودجه خود از بانک مرکزي استقراض کند، رشد پايه پولي و تورم را به دنبال خواهد داشت.

راهکارهاي کنترل نقدينگي در بودجه ۱۴۰۰

يک پژوهشگر اقتصادي با تحليل جامعي از اقتصاد ايران و اشاره به رويکرد کارشناسي بانک مرکزي، گفت:‌ در راستاي کنترل تورم با سه روش اقدامات پولي، تسهيل بازار مالي اوراق و تسهيل ارزي اقدامات خوبي صورت گرفت.

لزوم مديريت گردش ريال براي کنترل تخلفات

يک کارشناس اقتصادي گفت: اگر بر روي تراکنش‌هاي ريالي و قاچاق کالا و ارز، نظارت سختگيرانه‌تري اعمال شود، سوداگري افراطي حذف و عمق بازار آزاد ارز کم‌تر خواهد شد.

تعديل روند انتظارات تورمي با انضباط مالي و شفافيت بانک مرکزي

کارشناس امور اقتصادي درباره کاهش انتظارات تورمي مي‌گويد خوشبختانه بانک مرکزي با انضباط مالي و شفافيتي که در دو سال گذشته داشته، توانسته در تعديل روند انتظارات تورمي موثر عمل کند.

عوامل تاثيرگذار بر انتظارات تورمي

شکل‌گيري انتظارات تورمي به معني پيش‌بيني بنگاه‌هاي اقتصادي و مردم از تورم آينده است و خود محصول يک سري شرايط اقتصادي و سياسي است.

شفافيت مالي در پي اصلاح قانون صدور چک

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: با توجه به اصلاح قانون چک در مجلس و تلاش بانک مرکزي براي اجراي اين قانون از ابتداي ماه آينده، تلاش شده تا در اين قانون شفافيت هر چه بيشتر مالي مدنظر باشد.

موافقتنامه‌هاي پولي به هژموني دلار لطمه مي‌زند

يک کارشناس امور اقتصادي گفت: موافقتنامه‌هاي پولي از يک سو به هژموني دلار در اقتصاد بين‌الملل لطمه خواهد زد و از سوي ديگر امکان خروج بخش‎هايي از اقتصاد ايران از تحريم‌هاي شديد را فراهم خواهد ساخت.

تغيير نرخ بهره، پيش نياز فروش اوراق براي تامين کسري بودجه

يک کارشناس اقتصادي معتقد است: اگر بخواهيم در کوتاه مدت نسخه براي تامين کسري بودجه تجويز کنيم، راهش اين است که دولت بپذيرد اوراق را با نرخ بهره مناسب بفروشد.

ناترازي در شبکه بانکي يک چالش مزمن است

استاد اقتصاد دانشگاه معتقد است بايد هرچه سريع‌تر مسئولان بانکي و اقتصادي بتوانند چاره و راه حلي براي حل مشکل ناترازي بانک‌ها پيدا کنند.

راه‌حل رهايي از اقتصاد دلاريزه

يک کارشناس پولي و بانکي گفت: با متنوع سازي سبد ارزي مي‌توانيم تحريم‌ها را به راحتي بشکنيم و حرکت ضدتحريمي انجام دهيم تا تاب‌آوري اقتصاد ايران را در مقابله با تکانه‌هاي ارزي افزايش دهيم.

پيش‌نياز حذف کارت‌هاي بانکي

معاون فناوري اطلاعات بانک سينا با اشاره به اينکه زيرساخت‌ها در شبکه پرداخت به صورت کامل فراهم است، گفت:‌ با اين وجود، در بحث حذف کارت‌هاي بانکي نبايد به صورت شتابزده عمل کرد.

انجام وظايف سنگين توسط بانک مرکزي

يک اقتصاددان گفت: بانک مرکزي بايد مقابل بسياري از خواسته‌هايي که به حق نيست و فشاري که از ديگر مراکز مختلف وارد مي‌شود، بايستد و سياست‌هاي پولي نبايد تحت تاثير سياست‌هاي مالي قرار بگيرد.

فعاليت صندوق‌ها براي دور زدن دستورات بانک مرکزي در تمام بانک‌ها ممنوع است

دبير کل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي درباره پيشنهاد تعدادي از نمايندگان مجلسي مبني بر پرداخت يارانه به مردم از محل افزايش نرخ کارمزد بانک‌ها گفت: ايجاد سود از محل کارمزد بانکي فرض محال است اما در صورت محقق شدن اين فرضيات هم، نبايد براي پرداخت يارانه به مردم ...

پيش‌شرط‌هاي موفقيت بانک مرکزي در کنترل تورم

يک اقتصاددان گفت: در آستانه برنامه توسعه هفتم، اميدوارم چارچوب‌هاي گفتمان مناسب در حوزه عمومي که بخشي از آن را بانک مرکزي آغاز کرده، تکميل شود.

بازار سرمايه با هدف‌گذاري‌ها پيش نرفت

يک نماينده مجلس گفت: بازار سرمايه متناسب با هدف‌گذاري و انتظاري که از آن مي‌رفت، پيش نمي‌رود.

شفافيت تراکنش‌هاي بانکي پيش‌نياز شناسايي فعاليت‌هاي سوداگرانه

افزايش شفافيت اقتصادي مهمترين عامل جلوگيري از فرار مالياتي،فراهم کردن امکان اخذ ماليات هاي تنظيمي، مبارزه با فساد اقتصادي و مبارزه عملي با پولشويي در داخل کشور است.

اصلاح مجدد قانون صدور چک ضرورتي اجتناب ناپذير

دبير کميسيون حقوقي کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري، اصلاح مجدد قانون صدور چک را ضرورتي اجتناب ناپذير دانست.

اقدام مثبت بانک مرکزي در چاپ اسکناس‌هاي جديد

تحليل‌گر اقتصادي با اشاره به ضرورت حذف چهار صفر از واحد پولي گفت:يکي از مباحث تطبيق نرخ جديد با قيمت‌ها است، اما چاپ اسکناس‌هاي جديد با محو کردن چهارصفر هزينه چاپ و نشر اسکناس را پايين مي‌آورد.

درباره ارتباط سود بين بانکي و بورس اغراق شد

نرخ سود بين بانکي، اصلي‌ترين عامل براي ريزش شاخص بورس نيست و برخي درباره ارتباط نرخ سود و ريزش شاخص بورس غلوآميز صحبت مي‌کنند

کنترل ترازنامه‌هاي بانکي؛ سياست درست بانک مرکزي

يک تحليل‌گر اقتصادي گفت: بانک مرکزي به تازگي اعلام کرده که مي‌خواهد ترازنامه بانک‌ها را کنترل کند. اين مسير بسيار سياست درست و خوبي است و مطمئناً هم اگر شروع شود نتايج خوبي از آن حاصل مي‌شود.

مديريت سپرده‌ها در مسير توليد

يک تحليل‌گر مسائل اقتصادي با بيان اينکه بانک‌هاي مرکزي قلب اقتصادي دولت‌ها هستند، گفت: راهکار درست، هدايت سرمايه‌ها به سمت توليد است که رسالت بانک مرکزي است.

عامل افزايش قيمت ارز، عملکرد دولت است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اظهار داشت: بايد توجه داشته باشيم که هميشه دولت‌هاي اول يعني در دوره نخست خود قيمت دلار را ثابت نگه مي‌دارند، به اين دليل که نياز به راي داشتند. وقتي تاريخ را مروز کنيم مي‌بينيم که هميشه جهش نرخ دلار در دوره دوم دولت‌ها رخ داده است.

۴ دليل براي توقف ريزش قيمت دلار

ريزش قيمت دلار درحالي فعلاً متوقف شده و مسير بازار ارز صعودي شده است که دلايل مهمي از جمله نرخ‌شکني برخي صادرکنندگان، افزايش تقاضاي ارز از سوي واردکنندگان، تداوم ريزش بورس و البته مقاومت دلال‌ها براي جلوگيري از ضرر بيشتر براي آن متصور است.

اقدامات مثبت بانک مرکزي در مصارف ارزي

يک اقتصاددان با اشاره به اينکه علاوه بر تخصيص ارز، نوع توزيع کالا و خدمات در داخل نيز بر قيمت‌ تاثير مي‌گذارد، گفت: اقدامات بانک مرکزي براي صرفه‌جويي در مصارف ارزي مثبت بود.

رييس بانک مرکزي حق دارد اعتراض کند

يک اقتصاددان گفت: رييس بانک مرکزي براي احقاق حق مردم مي&zwnjتواند اعتراض کند که چطور اين ارزها به کالاهايي که اولويت دارد، اختصاص نمي&zwnjيابد و به جاي آن کالاهاي لوکس و غيرضروري وارد مي&zwnjشود.

مداخله در بازار ارز خوب يا بد؟

يک کارشناس اقتصاد با اشاره به اينکه ميزان مداخله دولت و بانک مرکزي در بازار ارز در شرايط مختلف متفاوت است، گفت: مسئله اصلي تحريم‌ها است که بايد با تعامل سازنده براي حل آنها تلاش کرد.

تحريم‌هاي جديد بانکي اثري روي بازار سرمايه ندارد

کارشناس بازار سرمايه گفت: به دليل نوع ارتباط اقتصادي کشور ما با ساير کشورها، تحريم‌هاي جديد بانکي اثري روي بازار سرمايه ندارد.

آثار نوسانات ارزي بر ترازنامه بانک‌ها

روند نوسانات قيمت ارز در شش ماهه نخست امسال و چشم انداز آن تا پايان سال، تبعات چندگانه‌اي را بر ترازنامه بانک‌ها از منظر سودآوري، درآمد و کيفيت دارايي‌ها بر جاي خواهد گذاشت.

تحريم‌هاي اخير آمريکا عليه بانک‌ها تبليغاتي است

مديرکل بين‌الملل بانک مرکزي گفت: تحريم‌هاي اخير آمريکا عليه بانک‌ها، بيشتر اثر رسانه‌اي، سياسي و تبليغاتي دارد.

نقدينگي در چه شرايطي به سمت سيستم بانکي مي‌رود؟

يک کارشناس بازارهاي مالي معتقد است اگر نرخ سود بانکي بالا برود، به طور قطع شاهد بازگشت سرمايه‌ها از بازارهاي موازي به سيستم بانکي خواهيم بود.

تحليلي بر شرايط و چشم‌انداز بازار ارز

دليل نوسانات اخير ارزي چيست و چه چشم‌اندازي براي نيمه دوم سال وجود دارد؟ اين نوشتار به دنبال پاسخ به اين پرسش از منظر تحليل کانال‌هاي عرضه و تقاضاي ارز خواهد بود.

لزوم حمايت از عرضه املاک بانکي در بورس

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينکه بايد از عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا حمايت شود، گفت: به زودي يک شفافيت آماري در خصوص ميزان املاک بانک‌ها در کشور ايجاد مي‌شود.

موتور توليد نقدينگي در بانکها چگونه کار مي‌کند؟

مدير انديشکده اقتصاد مقاومتي با بيان اينکه عملکرد بانک‌ها عامل اصلي رشد نقدينگي و تورم است،گفت: عده‌اي با وام کلان بانکها ثروتمند مي‌شوندو عده‌اي نيز تورم و رکود حاصل از آن را متحمل مي‌شوند.

تحولات نرخ سود و معضل سياستگذاري پولي در ايران

در تاريخ علم اقتصاد مدرن، نرخ سود و جايگاه آن در سياستگذاري نقش پررنگي داشته است.

نگاهي به هفت اقدام بانک مرکزي در اصلاح نظام بانکي

هفت گام اصلاحي بانک مرکزي مي‌تواند نقشي اساسي در تثبيت اقتصادي و ايجاد بستري براي طرح‌هاي تحول زيربنايي در شبکه بانکي ايفا نمايد.

نجات بورس با افزايش سرمايه شرکت ها

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس لايحه افزايش سرمايه شرکتهاي بورسي را راه نجات بورس از وضعيت فعلي عنوان کرد.

استقلال بانک مرکزي بايد سنگ بناي اصلاح نظام بانکي باشد

يک کارشناس مسائل بانکي با اشاره به طرح برخي از نمايندگان براي تدوين طرح بانکداري اسلامي به منظور اصلاح نظام بانکي، گفت: سنگ بناي اصلاح نظام بانکي، استقلال بانک مرکزي است.

ثمره استقلال بانک مرکزي، آرامش بازارها است

يک کارشناس بازارهاي مالي اعلام کرد: ثمره استقلال بانک مرکزي به تزريق آرامش در بازارهاي مالي منجر مي شود و آرامش در اين بازارها باعث تسريع فعاليت‌ها در اقتصاد کشور مي‌شود.

اجراي سياست ضد تورمي با ايجاد دالان نرخ سود بين بانکي

تهران- ايرنا- يک کارشناس مالي و بانکي با مثبت دانستن ايجاد دالان نرخ سود بين بانکي، گفت: برقراري دالان سود بين بانکي، سياستي ضد تورمي است که مشوقي براي هدايت نقدينگي موجود در جامعه به سمت سپرده‌هاي بانکي محسوب مي‌شود.

اثربخش‌سازي سياست‌هاي جديد بانک مرکزي

تنوع ابزارهاي قابل تعريف در بازار سرمايه در کنار ابزارهاي متعارف بازار پول مي‌تواند طيفي از گزينه­‌ها را مقابل دارندگان منابع قرار داده و شرايط را براي مديريت بهتر نقدينگي موجود در جامعه فراهم آورد.

افزايش سياليت نقدينگي

تداوم افزايش سياليت نقدينگي و کاهش ماندگاري سپرده‌هاي بانکي از ويژگي‌هاي برجسته تحولات بخش پولي در بهار سال جاري است.

چرا سياست ارزي دشوار است؟

عضو هيات علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در يادداشتي، مباحثي را در خصوص اين سوال که چرا سياست گذاري ارزي دشوار است؟ مطرح کرد.

انضباط مالي لازمه اثرگذاري سياست‌هاي پولي

فارغ از آنچه در عرصه ارتباطات بين‌المللي ايران در حال وقوع است، در زمينه سياست‌هاي داخلي بدون تغيير اساسي در بودجه و وضعيت مالي دولت، نمي‌توان اميدي به اثرگذاري سياست‌هاي پولي و ارزي داشت.

نرخ سود سپرده‌ها بايد «صفر» شود

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد سپرده‌ها در دست ۵ درصد افراد جامعه است، اين افراد در سيستم بانکي جا خشک کرده‌اند چون از ربح مرکب استفاده مي‌کنند، يعني اگر فردي ۱۵ سال پيش يک ميليارد دلار سپرده بانکي داشت، پس از ۱۵ سال سرمايه او به ۲۵ تا ...

۴ عامل موثر در نوسان بازار ارز

مديرعامل بانک صنعت و معدن با تشريح عوامل موثر در نوسانات بازار ارز گفت: اگر سياست‌هاي هوشمندانه بانک مرکزي نبود بازار ارز شرايط نابساماني را تجربه مي‌کرد.

رفع تعهد نکنيد با هماهنگي قوه قضاييه از فردا فراخوان مي‌شويد

رييس کل بانک مرکزي علت التهابات بازار ارز را عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله بخاطر مشکلات ناشي از کرونا اعلام کرد و گفت: با فروکش کردن تدريجي تقاضاهاي تجميع شده، (قيمت) تعديل خواهد شد.

رفع مشکلات بخش توليد با افزايش تعامل سيستم بانکي

دبير حقوقي کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي، گفت: يکي از راه حل‌هاي اساسي رفع مشکلات بخش توليد گسترش تعامل هر چه بيشتر بين سيستم بانکي و بخش توليد است.

افزايش سرمايه بانک‌ها منجر به تقويت تسهيلات‌دهي مي‌شود

نماينده مردم سيرجان در مجلس يازدهم، گفت: موافقت با افزايش سرمايه بانک‌ها، اقدامي در مسير بهبود وضعيت تسهيلات دهي نظام بانکي است.

حکمراني توسعه اقتصادي بر بستر نظام بانکي

اصلاح نظام بانکي مي‌بايست با اصلاحات ديگري در محيط اقتصادي همراه باشد تا نهايتاً منجر به بهبود شاخص‌هاي اقتصادي شود.

بانک مرکزي منشا افزايش ارزش دارايي‌هاي خارجي را توضيح دهد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت: اگر به سمت بازآرايي ساختار هزينه‌هاي دولت و بازآرايي واردات کشور در جهت مصالح توسعه حرکت شود نه توليدکنندگان و مردم را از خود مايوس مي‌سازيد و نه براي دستيابي به اندک منابع ارزي از کانال صندوق بين المللي پول يا کره ...

کانال‌هاي انباشت زيان و کاهش سرمايه بانک‌­ها

انتظار مي‌رود تحت اثرات سوء انتشار ويروس کرونا و محدوديت‌هاي ايجاد شده که سبب وارد آمدن آسيب جدي به برخي فعاليت‌هاي اقتصادي شده، درآمدهاي مشاع بانک‌ها تحت تاثير جدي قرار گيرد.

تکليف بانک مرکزي براي دسترسي مستمر صرافي‌ها به سامانه ارزي مشخص شود

تهران- ايرنا- نماينده مردم ملاير در مجلس شواري اسلامي گفت: دسترسي مستمر و برخط، قيد براي اعتباري به سامانه ارزي است نه براي آن تکليفي که بر عهده بانک مرکزي مي‌گذاريم، لذا تکليف براي بانک مرکزي بايد مشخص باشد.

ضرورت بازطراحي سفر مشتري در بانکداري

اصلي­‌ترين حوزه­‌هاي تاثير­گذاري کوويد-۱۹بر کسب ­وکار روزمره بانک­‌ها را مي­‌توان در حوزه تجربه مشتري مشاهده کرد.در اين شرايط، نوآوري سريع در راستاي بازطراحي سفر مشتريان از ضرورت ويژه‌اي برخوردار است.

کمک به شبکه بانکي براي ارايه تسهيلات ارزان قيمت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت کمک به شبکه بانکي براي ارايه تسهيلات ارزان تاکيد کرد.

صندوق‌هاي قابل معامله؛ روش جديد واگذاري و خصوصي‌سازي

عضو هيات مديره بانک خاورميانه مي‌گويد طرح دولت براي واگذاري سهم خود در بانک‌ها و بيمه‌ها در قالب صندوق‌هاي قابل معامله (ETF) روش جديد واگذاري و خصوصي‌سازي است.

جاي خالي چک الکترونيکي در اقتصاد کرونازده

کارشناسان معتقدند انتشار چک‌هاي الکترونيکي علاوه بر دستاوردهاي اقتصادي، مي‌تواند جان کارمندان و مشتريان بانک‌ها را به دليل عدم مراجعه به بانک‌ها و جلوگيري از شيوع بيشتر کرونا حفظ کند.

سهامداران بورسي بايد بسوزند و بسازند؟!

اختلال در هسته معاملات بازار سرمايه که از ارتقا نيافتن آن همسو با افزايش حجم معاملات و بزرگ شدن بازار سرمايه نشات مي گيرد، صداي اعتراض سهامداران را بلند کرده است؛ مشکلي که پيش از اين هم وجود داشت اما اين روزها طولاني تر شدن رفع آن باعث کلافگي معامله گران شده است و به ...

ضرورت مديريت انتظارات تورمي

در شرايط پيش‌رو کنترل انتظارات تورمي مهم‌ترين اقدامي است که سياست‌گذار اقتصادي بايد مورد نظر قرار دهد و اين موضوع از نظر زماني، بر هرگونه سياست‌گذاري پولي و مالي ارجحيت دارد.

مقابله با ويروس کرونا در شرکت‌هاي پرداخت و فناوري اطلاعات بانکي

با توجه به افزايش نگراني‌ها شيوع ويروس کرونا در کشور، شرکت‌هاي پرداخت و فناوري اطلاعات بانکي اقداماتي را براي مقابله با ويروس کرونا در راستاي حفظ سلامت کارکنان اجرايي کردند.

نرخ سود دستوري در طرح بانکداري تکرار مي‌شود

يک کارشناس اقتصادي گفت: در طرح جديد بانکداري عملا استقلال بانک مرکزي وجود ندارد ضمن اينکه نرخ سود دستوري باز هم در اين طرح تکرار شده است

محک کارايي بانک­‌ها

بانک‌ها اعم از دولتي و غيردولتي بايد توجه ويژه‌­اي به مقوله کارايي و بهره‌وري خود داشته باشند تا بتوانند چابک‌تر از سد چالش­‌هاي پيش‌روي نظام بانکي بگذرند.

طرح تحول نظام بانکي نيازمند اصلاح است

رييس اسبق بانک مرکزي بيان داشت: طرح تحول نظام بانکي نيازمند بازنگري است تا مشکلات بانک‌ها رفع و نظام بانکي اصلاح شود.

۵ نکته براي اصلاح شرايط اقتصادي

مديرعامل بانک خاورميانه ۵ موضوع شفافيت، کوچک سازي دولت، اصلاح نظام مالياتي، کسري بودجه دولت و اجراي عمليات بازار باز را براي اصلاح شرايط اقتصادي کشور لازم برشمرد.

اکنون زمان مناسبي براي اجراي طرح بانکداري نيست

دبيرکانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي از عدم موافقت مديران عامل بانک‌ها براي اجراي طرح بانکداري در شرايط فعلي اقتصاد کشور خبر داد.

هشدار ۲۱ اقتصاددان درباره طرح بانکداري جديد

۲۱ تن از اقتصاددانان برجسته و اساتيد بانکداري اسلامي در نامه‌اي خطاب به نمايندگان مجلس، نسبت به ايرادات فاحش طرح بانکداري جديد هشدار دادند.

آثار تحريم بانک مرکزي با تدابير اتخاذ شده جدي نيست

عضو کميسيون اصل ۹۰ مجلس با بيان اينکه به طور معمول هر تحريم آثار خود را دارد، گفت: خوشبختانه با تدابير اتخاذ شده آثار تحريم بانک مرکزي جدي نبوده و نمي‌تواند تصميمات اصلي کشور را تحت الشعاع قرار دهد.

کاهش تدريجي نرخ سود بانکي

در صورتي که پرداخت سود به سپرده‌هاي بانکي فارغ از واقعيت‌هاي اقتصاد بالاخص روند تورم باشد، هر چند که به حبس نقدينگي در شبکه بانکي منجر خواهد شد ولي هيچگونه ثبات مالي و اقتصادي به همراه نخواهد داشت.

تحريم جديد بانک مرکزي بر واردات غذا و دارو تاثيري ندارد

يک کارشناس اقتصاد سياسي با تشريح تاثير تحريم هاي جديد آمريکا عليه بانک مرکزي ايران گفت: اگر چه اين محدوديت ها خللي در تامين غذا و دارو بوجود نمي آورد اما بايد کانال هاي واردات را متنوع کرد.

تقدم ثبات پولي بر خروج از رکود

در شرايط فعلي، اولويت اصلي سياست‌گذار بايد مبتني بر ثبات پولي و مديريت رشد نقدينگي از مسير اصلاحات بودجه‌اي و اصلاحات بانکي باشد.

بهره گيري از ظرفيت مديران بانکي در روابط بين المللي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي، تأثيرات ناشي از تحريم‌ها را کاهش داد و بايد از ظرفيت مديران بانکي در زمينهٔ ضدتحريم و چگونگي ايجاد روابط بين‌الملل بانکي براي گردش تجارت استفاده شود

رونق توليد راهکاري براي کاهش معوقات بانکي

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي گفت: اگر دولت عزم خود را براي کمک به واحدهاي توليدي جزم کند به طور حتم با کاهش معوقات بانکي چرخش منابع مالي در اقتصاد نيز با سرعت بيشتري صورت مي گيرد.

شاه کليد فعاليت‌هاي دولت بايد تمرکز بر تامين مالي SME ها باشد

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه عمده تامين مالي بنگاه‌ها از طريق بانک‌ها انجام مي‌شود، تاکيد کرد که شاه کليد فعاليت‌هاي دولت بايد تمرکز بر تامين مالي SMEها باشد.

نگاهي به طرح جامع مالياتي

افزايش درآمدهاي مالياتي، کاهش هزينه‌هاي اجرايي عمليات مالياتي و افزايش رضايت‌مندي ذي‌نفعان منوط به ايجاد پايگاه‌ جامع اطلاعاتي دقيق، ايمن و سريع با قابليت اطمينان و دسترس پذيري بالاست.

نياز اقتصاد کشور به عمليات بازار باز

مديرعامل بانک کارآفرين گفت: عمليات بازار باز بايد عنوان ابزاري کاربردي آغاز به کار کند تا بتوانيم در زمان مناسب از آن بهره‌برداري کنيم.

پيش‌نيازهاي حذف صفر از پول ملي

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران با اشاره به تجربه ساير کشورها در زمينه حذف صفر از پول ملي گفت: تجربه دنيا نشان مي‌دهد که اصلاحات اقتصادي، کنترل تورم و نقدينگي مقدم بر حذف صفر است.

ضرورت توجه بانک‌ها به سونامي تحول ديجيتال

رييس پژوهشکده پولي و بانکي گفت:‌ اگر تحولات ديجيتال در بانک‌ها صورت نگيرد و درک درستي از اين سونامي وجود نداشته باشد به تدريج نقش بانک‌ها تغيير خواهد کرد و رقبا جاي آن‌ها را مي‌گيرند.

از مهرماه تمام دريافتي پزشکان با کارتخوان خواهد بود

رئيس سازمان امور مالياتي با بيان اينکه در کشورمان همه از شفافيت فرار مي‌کنند، گفت: منشي پزشکان مي‌توانند نسبت به نصب و استفاده از کارتخوان اقدام کنند و آموزش آن حداکثر ۱۵ دقيقه زمان مي برد.

ريسک‌هاي عمليات بازار باز براي بانک مرکزي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس اعلام کردعدم دقت در راه اندازي عمليات بازار باز و عدم رعايت اقتضائات مربوطه، مي تواند به راحتي باعث سرريز شدن بخش مهمي از مشکلات دولت و بانکها به ترازنامه بانک مرکزي شود.

قانون ملي شدن بانک‌ها

قوانين مرتبط با ملي کردن و ادغام بانک‌ها در شرايط ابتداي انقلاب، امروز ديگر پاسخگو نبوده چرا که پيچيدگي‌هاي امر با گذشت زمان بسيار بيشتر شده است.

آيا بهبود عملکرد سياست پولي ناشي از تغييرات قانوني است؟

توفيق بانک مرکزي در کنترل تورم بيش و پيش از آنکه مستلزم قانون‌گذاري جديد باشد، مستلزم تغيير رويه سياست‌گذاري پولي است.

تبديل ماليات بر درآمد به محملي براي تقويت نابرابري‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي اظهار داشت: بايد به سمت نظام جامع ماليات بر درآمد اشخاص حرکت کرد و در اين نظام ما کاري به محل کسب درآمد نداريم و قانون‌گذار نسبت به محل کسب درآمد خنثا است و هيچ تقدسي براي هيچ درآمدي قائل نيست. سود سپرده‌ بگير، سود سهام‌ بگير، ...

راهکارهاي افزايش سرمايه بانک‌ها

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ضرورت افزايش سرمايه بانک‌ها، بر حمايت مجلس از بانک مرکزي در اين بخش تاکيد کرد.

شرط موفقيت حذف ۴ صفر از پول ملي چيست؟

طرح حذف چهار صفر از پول ملي در حالي با تصويب هيات دولت کليد خورده و نظرات مختلفي درباره موفقيت اين طرح در بين کارشناسان مطرح مي‌شود.

حساب‌هاي ۵۰ ساله زير و رو مي‌شود!

در حالي دولت بر حذف چهار صفر از پول ملي اصرار دارد که کارشناسان حوزه بودجه‌نويسي معتقدند اين تغيير موجب بهم ريختگي سري زماني بودجه و پيچيدگي‌هايي در اين رابطه مي‌شود؛ آن هم در شرايطي که تاثير مثبتي در کاهش هزينه يا مصارف بودجه‌اي نداشته و محدود به آثار رواني ...

دولت چاره‌اي جز فروش اوراق ندارد

استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: در شرايط کنوني دولت يا بايد قيمت حامل‌هاي انرژي را از طريق کاهش يارانه‌هاي آن تغيير دهد يا اقدام به فروش اوراق کند که به نظر بنده دولت چاره‌اي جز انتشار اوراق نخواهد داشت.

بانکداري بدون ربا؛ از حرف تا عمل

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه اساس قانون، عمليات بانکي بدون رباست، گفت: به علت ضعف نظارتي بانک مرکزي در طول سال‌ها، رويکرد نظام بانکي از ضوابط و مقررات، جدا و به عمليات خارج از آن ضوابط تبديل شده است.

سياست گذاري مناسب بانک مرکزي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: سياست درست بانک مرکزي التهاب خريد و فروش ارز، طلا و سکه و حتي مسکن را کاهش داد.

افزايش توان تسهيلات‌دهي بانک‌ها با فروش امول مازاد

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري و تعيين تکليف اموال مازاد موجب افزايش توان نظام بانکي در تسهيلات دهي مي‌شود.

رکود اقتصادي مانع فروش اموال مازاد بانک‌هاست

رييس پيشين پژوهشکده پولي و بانکي اظهار داشت: بخشي از اموال بانک‌ها در قالب ساختمان است که دليل آن سودآوري اين بخش بود اما در حال حاضر بيشتر آنها يا نصف کاره مانده و يا اگر به اتمام رسيده مشتري لازم را ندارد. به طور کلي برطرف کردن همه اين مشکلات منوط به رونق اقتصاد است ...

راه علاج بازارخودرو چيست؟

حاکم شدن قيمت حاشيه بازار به معناي تبديل بازار خودرو از يک بازار انحصاري تنظيم‌شده به يک بازار با قابليت استثمار حداکثري مصرف‌کننده است.
 

ساماندهي معافيت‌هاي مالياتي

حجم بالاي درآمد مالياتي از دست­ رفته، طولاني ­بودن برخورداري از معافيت­‌ها و تعدد و گستردگي آنها از مهم‌ترين دلايل ناکارآمدي نظام معافيت‌هاي مالياتي در اقتصاد ايران است.

احياي کارت سوخت در جلوگيري از قاچاق بنزين موثر است

نماينده مردم پاکدشت گفت: با مردم شفاف باشيم تا مردم وضعيت کشور را بدانند. به گونه‌اي عمل کنيم که مردم بدانند مسئولان به فکرشان هستند.

تبعات اقتصاديِ ژست‌هاي سياسي براي حذف دلار

برخي از نمايندگان مجلس در قالب طرحي خواستار حذف دلار از مبادلات تجاري شدند اما بسياري از کارشناسان اين طرح را هيجاني و ناشي از تصميم اخير آمريکا مي‌دانند.

نظام بانکي بايد با استقلال و نظارت بانک مرکزي پيش برود

امام جمعه موقت با بيان اينکه بايد با فساد مبارزه قاطع و جدي داشت، اظهار داشت: نظام بانکي کشور بايد با استقلال و نظارت دقيق بانک مرکزي پيش برود و همه در خدمت توليد قرار بگيرند.

«کاويس» رابطه بيمه ها و خودروسازان را اصلاح مي کند؟

تهران- ايرنا- نزديک به 2 سال از راه اندازي سامانه جامع تجميع و تخصيص اطلاعات خودرويي که بين بيمه گران به «کاويس» شناخته مي شود، مي گذرد؛ سامانه اي که بنا دارد بيمه خودروهاي صفر کيلومتر را ساماندهي کند اما به گفته مديران صنعت بيمه موفقيت آن در گرو همکاري همه شرکت ...

بزرگترين اشتباه اقتصادي دولت در سال ۹۷

يک اقتصاددان ضمن نادرست خواندن اقتصاد بخشنامه‌اي و همچنين سهميه‌بندي که عامل سلطان‌پروري مي‌شود، معتقد است بزرگ‌ترين اشتباه دولت در سال گذشته پاسخ دادن به بدهي‌هاي موسسات مالي -‌ اعتباري از ذخاير بانک مرکزي بود و مهم‌ترين بحران در سال جاري نيز کسري ...

درآمد ارزي کشور بيش از ارز مورد نياز واردات است

يک کارشناس اقتصادي گفت: درآمد ارزي کشور بيش از ارز مورد نياز واردات است بنابراين مي‌توانيم نرخ ارز را کنترل کنيم.

به فعالان اقتصادي منتخب تسهيلات ويژه مي‌دهيم

رييس کل گمرک ايران اظهار داشت: نگاه گمرک به موضوع صادرات و واردات نگاه حمايت از توليد است و باور دارم که دشمني بالاتر از بيکاري براي کشور ما وجود ندارد. بنابراين هر فرد يا سازماني که در راستاي اشتغال گام بردارد دوست کشور و هر سازماني که چوب لاي چرخ توليد مي‌گذارد ...

تشريح معايب استقرار سوئيفت اروپايي در ترکيه

استاد اقتصاد بين‌الملل اظهار داشت: هيچ کشوري دوست ندارد آمريکا يا ايران را دشمن خود کند، همه به نوعي از اين دعوا فراري هستند. البته آمريکا با توجه به ابزارهايي که در اختيار دارد بنگاه‌هايي که به سمت ايران حرکت مي کنند را مجازات مي‌کند مگر اينکه منافع اين برقراري ...

سياست‌هاي ارزي کشور را از لبه پرتگاه دور کرد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه ما در لبه پرتگاه بوديم و بايد سياست هاي ارزي را اعمال مي‌کرديم، گفت: ترامپ بسيار کوچک‌تر از آن است که ملت و مردم بزرگوار ايران را متوقف کند.

براي عبور از شرايط کنوني، برنامه و اراده آهنين داريم

وزير امور اقتصادي و دارايي در جلسه شوراي معاونين اين وزارتخانه که صبح امروز با حضور رييس جمهور برگزار شد، اعلام کرد: برنامه‌هاي مشخصي در وزارت اقتصاد براي عبور از شرايط فعلي کشور تدوين شده است.

رويکرد سنتي در وزارتخانه‌ را با استفاده از جوانان تغيير مي‌دهيم

وزير صنعت،معدن و تجارت تاکيد کرد: اگر دولت الکترونيک و سيستم‌هاي مکانيزه را در کشور توسعه دهيم قطعا فساد کاهش پيدا خواهد کرد و در مقابل خدمت رساني به مردم افزايش پيدا مي‌کند.

احتمال توقف توليد خودرو به‌دليل ورشکستگي قطعه‌سازان

مشاور انجمن خودروسازان ايران گفت: تعيين قيمت‌هاي نادرست و غيرواقعي از سوي شوراي رقابت باعث شده که توليد قطعه و خودرو با زيان همراه باشد و در صورت ادامه اين روند با ورشکستگي قطعه‌سازان، توليد خودرو نيز متوقف خواهد شد.

قوانين، امنيت و نگرش نادرست چالش مهم سرمايه گذاري

اصفهان- ايرنا- سرمايه گذاران کشور با مشکلات نظير امنيت سرمايه، نگرش هاي نادرست و نقص در قوانين مواجه هستند که راهکارهاي رفع اين موانع با حضور کارشناسان در ميزگرد ايرنا با عنوان «موانع سرمايه گذاري در کشور/ چالشها و راهکارها » مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

نظام بانکي کشور قفل است

يک پژوهشگر اقتصاد در اشاره تحريم کارخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات مالي و بانکي ايراني گفت: تحريم‌ها موضوع اصلي اقتصاد کشور نيستند. رفتار دولت ايران بيش از تحريم‌ها اقتصاد را نابود مي‌کند. در واقع، تحريم‌ها به کمک سياستمداران ما آمده تا با استفاده از آنها، ...

مقصر رتبه پايين در شاخص اقتصادي خود ما هستيم تا آمريکا

رئيس مرکز سرمايه گذاري ايران گفت: کشورها به اطلاعات و اسرار خود حساس هستند و تمايل ندارند که اين اسرار در اختيار کشور ديگري قرار بگيرد حالا وقتي تمام کشورها در يک چنين گروهي عضو هستند مشخص مي شود که اصلا قرار نيست اطلاعات حياتي و حساس خارج شود بلکه اين گروه فقط در حوزه ...

مجلس اگر خواهان مبارزه با فساد است، FATF را بپذيرد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي گفت: اگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواهان مبارزه با رانت، فساد، قاچاق و شفافيت در اقتصاد هستند، در قالب طرح دو فوريتي به عضويت ايران در گروه ويژه اقدام مالي (FATF) راي دهند تا بازار ارز هم سامان يابد.

تيغ دو لبه افزايش نرخ سود بانکي

سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس با تاکيد بر بهره گيري دولت از نظرات کارشناسان اقتصادي براي بهبود وضعيت کشور گفت: افزايش نرخ سود بانکي تيغ دو لبه اي است که شايد برخي جهات اقتصاد را بهبود ببخشد.

 

ريسک‌هاي خطرناک سه گانه بورس

مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس اعلام کرد: سفته بازي، حرکت هاي هيجاني و نگاه کوتاه مدت حضور سهامداران در بورس را پُرريسک مي کند.

پيمان‌هاي پولي گل بي‌خار نيست!

توسعه و استمرار پيمان‌هاي پولي مستلزم توجه جدي به چالش‌ها و موانع احتمالي پيش روي آنها است.

عضو شوراي عالي کانون : افسار بانک‌ها رها شده است

طي سال‌هاي گذشته مشکل بدهي‌هاي بانکي حل‌نشده باقي مانده و همچنان آمار منتشرشده از رشد بدهي‌هاي کلان بانکي خبر مي‌دهند

۴ گام اصلاحي براي نرخ سود و ترازنامه بانک‌ها

يک اقتصاددان با اشاره به آثار مخرب نرخ‌هاي سود بالا بر نظام بانکي و اقتصاد ايران، گفت: بايد نرخ سود بانکي در شهريورماه تا سطح سودآوري بانک‌ها کاهش يابد و هر بانکي که به دنبال دور زدن نرخ سود رفت، در فرآيند انحلال قرار بگيرد.

سيد علي روحاني در گفت‌وگو با ...

تثبيت نرخ ارز خلاف جهت تورم؛ بزرگ‌ترين خدمت به توليدکنندگان خارجي

مسعودنيلي مشاور رئيس‌جمهوري در تحليلي به مشکلات اقتصادي ايران اشاره کرد.

پيش فروش سکه به اقتصاد کشور ضربه زد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: ثبت نام و پيش فروش سکه، اقدام هاي نادرست بانک مرکزي بود که به اقتصاد کشور ضربه زد.