۸۵۷ شرکت دانش بنيان تسهيلات بانکي دريافت کردند

تهران- ايرنا- بررسي جداول آماري بانک‌ مرکزي نشان مي‌دهد که در ۶ ماه نخست امسال ۸۵۷ شرکت دانش بنيان ۱۹۸ هزار و ۹۰۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي دريافت کردند. 

بانک مرکزي نرخ تسعير براي گزارشگري ۶ ماهه بانک‌ها را تغيير نداده است

تهران- ايرنا- پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي اعلام کرد که بانک مرکزي هيچ گونه تغييري در نرخ تسعير براي گزارشگري ۶ ماهه بانک‌ها نداشته است.  

رييس کل بانک مرکزي از لزوم حمايت مالي کشورهاي در حال توسعه گفت

تهران-ايرنا- رييس کل بانک مرکزي در جلسه مجازي روساي کل بانک هاي مرکزي و وزيران دارايي گروه ٢۴ اولويت اين گروه را در حمايت هاي مالي و فني به منظور تامين و دسترسي عادلانه به واکسن کرونا دانست.

کنترل تورم و ثبات بازار، اولويت اصلي بانک مرکزي است

رئيس کل جديد بانک مرکزي گفت: کنترل تورم، ثبات بازار ارز و نظارت بر شبکه بانکي از اولويت‌هاي مهم بانک مرکزي در دوره جديد است.

بخشنامه جديد بانک مرکزي خطاب به واردکنندگان

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي خطاب به واردکنندگان اعلام کرد که در مجموع مهلت واردکنندگان واحدهاي تجاري، از زمان خريد ارز تا خروج بار «يازده ماه» است.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي بانک مرکزي منتشر شد

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين بانکي، اين بانک به صورت موردي به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد به مبلغ ۷۰ هزار ميليارد ريال اقدام کرد.

انتصاب ابراهيم شيباني به سمت مشاور وزير اقتصاد در حوزه بانکي

ابراهيم شيباني براساس حکمي از سوي سيداحسان خاندوزي، وزير امور اقتصادي و دارايي مشاور وزير در حوزه بانکي شد.

بانک مرکزي موظف به بازگرداندن منابع ارزي به کشور شد

رييس جمهور با تأکيد بر لزوم ايجاد ثبات در بازار و انجام اقدامات پيشگيرانه از نوسانات ارزي، بانک مرکزي را موظف کرد با فعال کردن سازوکارهاي بانکي و اقتصادي ارزهاي موجود در خارج را به کشور بازگرداند.

به گزارش ايبِنا؛ آيت‌الله رئيسي در جلسه ستاد ...

مبادلات تجاري و مالي ايران و سريلانکا گسترش مي‌يابد

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: گسترش روابط تجاري و صادرات و واردات متقابل و نيز حل و فصل مسائل مالي بين ايران و سريلانکا در دستور کار است.

به گزارش روز شنبه ايرنا از بانک مرکزي، «اکبر کميجاني» در ديدار با وزير انرژي کشور سريلانکا با استقبال از گسترش ...

انتشار صورت‌هاي مالي بانک‌ها گامي در مسير شفافيت

تهران- ايرنا- انتشار صورت‌هاي مالي بانک‌ها که در راستاي شفاف‌سازي عملکرد شرکت‌هاي دولتي توسط دولت سيزدهم و با دستور وزير اقتصاد انجام شده، حاشيه‌هايي را به دنبال داشته است که مديرعامل بانک ملي در اين‌باره تصريح کرده است: ديدگاه‌ها و نظرات به ...

بانک مرکزي موظف به بازگرداندن منابع ارزي به کشور شد

رييس جمهور با تأکيد بر لزوم ايجاد ثبات در بازار و انجام اقدامات پيشگيرانه از نوسانات ارزي، بانک مرکزي را موظف کرد با فعال کردن سازوکارهاي بانکي و اقتصادي ارزهاي موجود در خارج را به کشور بازگرداند.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي منتشر شد

بانک مرکزي در چارچوب مديريت نقدينگي مورد نياز بازار بين‌بانکي ريالي، عمليات بازار باز را به صورت هفتگي اجرا مي‌کند.

تشديد زيان انباشته در 2 بانک+جدول

بانک مرکزي با هدف آغاز اقدامات اصلاحي با خلع يد سهامداران ۳ بانک آينده، سرمايه و دي، براي اين ۳ بانک مديرعامل و هيات مديره تعيين کرد اما با اين وجود از مجموع اين ۳ بانک، دو بانک همچنان به سير نزولي و منفي خود ادامه مي‌دهند.

دولت ضامن منافع سپرده‌گذاران بانک‌هاي دولتي است

معاون وزير اقتصاد گفت: دولت تضمين کننده و پشتوانه محکم منافع مشتريان و سپرده‌گذاران بانک‌هاي دولتي است.

اعضاي کميته تعيين مديران‌عامل بانک‌ها منصوب شدند

وزير امور اقتصادي و دارايي طي حکمي اعضاي کميته انتصابات بانکي وزارت امور اقتصادي و دارايي را منصوب کرد.

تامين نيازهاي نظارتي هوشمند شبکه بانکي با استفاده از توان داخلي

مديرعامل و عضو هيات مديره گروه ملي انفورماتيک بر تامين نيازهاي نظارتي هوشمند شبکه بانکي با استفاده از توان داخلي در گروه ملي انفورماتيک تاکيد کرد.

تاکيد ايران و روسيه بر همکاري هاي بانکي

مسکو - ايرنا - نهمين نشست کارگروه همکاري هاي مالي و بانکي جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه در محل اقامت سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو برگزار و دو طرف بر ادامه و توسعه همکاري ها تاکيد کردند.

رشد شتابان استفاده الکترونيک و غيرحضوري از خدمات بانک‌ها

توسعه استفاده از بانکداري الکترونيک و ارائه خدمات هوشمند در ايران و جهان پس از بروز پاندمي کرونا شتاب بيشتري گرفته و در اين زمينه کشور بايد بتواند زمينه استفاده از ظرفيت‌هاي بين‌المللي را هم پيدا کند.

پايان شهريور؛ آخرين مهلت دريافت مجوز شرکت اعتبارسنجي

دبير شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي گفت: آخرين مهلت ثبت‌نام براي متقاضيان تاسيس شرکت‌هاي اعتبارسنجي توسط بانک مرکزي آخر شهريورماه ۱۴۰۰ است.  

نحوه مصرف تسهيلات بانکي کنترل مي‌شود؟

با توجه به توضيحاتي که رئيس قوه قضائيه در رابطه با فسادزا بودن تسهيلات بانکي مطرح کرده است، دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک‌ها موظف به نظارت بر تمام فرآيندهاي تسهيلات‌دهي هستند و بر مصرف تسهيلات با مبالغ بالا نيز نظارت مي‌کنند اما تعداد بسيار ...

سود خالص بانک گردشگري در پايان سال ۹۹ افزايش يافت

اطلاعات و صورت‌هاي مالي تلفيقي (حسابرسي شده) ۱۲ ماهه منتهي به پايان سال گذشته بانک گردشگري در سامانه جامع اطلاع رساني ناشران (کدال)، منتشر شد.

انتقاد نسبت به شفاف نبودن سياست بانک مرکزي

يک کارشناس اقتصادي گفت: شرط رياست بانک مرکزي در ايران بله قربان گويي است و تا زماني که چنين است، آينده خوبي در انتظار اقتصاد ايران نخواهد بود. 

سهم بانک‌ها در تعداد تراکنش‌ها چقدر است؟

بانک‌هاي ملت، ملي، صادرات، سپه، پارسيان، کشاورزي، تجارت، سامان و رسالت بيشترين سهم را از تعداد تراکنش‌هاي شبکه پرداخت در مرداد ۱۴۰۰ داشته‌اند.

افزايش ۵۵.۵ درصدي مانده تسهيلات بانکي

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۷.۳ درصدي مانده سپرده‌ها و ۵۵.۵ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان ارديبهشت ماه ۱۴۰۰ نسبت به پايان ارديبهشت ۹۹ حکايت دارد.

ترجيح مجلس ارائه لايحه پولي و بانکي توسط دولت است

يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: نمايندگان مجلس ترجيح مي‌دهند، دولت در زمينه اصلاحات پولي و بانکي لايحه‌اي را به مجلس ارائه کند، زيرا آنان از مشکلات در اين بخش آگاه‌تر هستند.

غلامرضا مرحبا، عضو کميسيون اقتصادي در مجلس شوراي اسلامي درباره نظر رئيس کل بانک مرکزي ...

قرارداد وام‌ بانکي الکترونيکي مي‌شود

کارشناس حقوق بانکي از الکترونيکي شدن همه قراردادهاي تسهيلات بانکي خبر داد و گفت: اين امر تحول بزرگي در امور بانکي محسوب شده و بسياري از دعاوي بين وام گيرندگان و بانکها را حل خواهد کرد.

سرکوب نرخ ارز ممنوع/ سازوکار بازار تعيين کننده باشد

عضو اتاق بازرگاني ايران گفت: نرخ ارز در بستر سازوکار عرضه و تقاضا بايد تعيين شود و در اين ميان دولت هم بايد در چارچوبي مشخص، مديريت و نظارت کند تا از اخلال عده اي فرصت طلب و سودجو، جلوگيري کند.

به گزارش ايبِنا؛ نرخ دلار از ابتداي سال جاري تا به ...

تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي مختلف اقتصادي ۵۱ درصد افزايش يافت

تهران- ايرنا- تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي پنج ماهه ابتداي سال ۱۴۰۰ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۹۰۰۷.۸ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰۵۴.۹ هزار ميليارد ريال (معادل ۵۱.۳ درصد) افزايش داشته است.

به گزارش روز پنج شنبه ايرنا از روابط عمومي بانک ...

بانک ملي ۱۰هزار ميليارد ريال به طرح هاي صادرات محور تسهيلات مي دهد

کرمانشاه - ايرنا - عضو هيات عامل و معاون شعب بانک ملي ايران حمايت از طرح هاي بزرگ که صادرات محور و جزو اولويت هاي کشور باشد را يکي از اولويت هاي اين بانک برشمرد و گفت: به اين طرح ها ۱۰ هزار و ۴۰۰ ميليارد ريال تسهيلات تعلق مي گيرد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ايرنا، حسن ...

بانک‌ها چگونه با خلق پول سرمايه‌شان را افزايش مي‌دهند؟

کارشناس ارشد نظام بانکي با تشريح پشت پرده افزايش سرمايه برخي بانک ها از طريق خلق پول، به راهکارهاي پيش روي بانک مرکزي براي توقف اين روند پرداخت.

سرمايه بانک مشترک ايران و ونزوئلا افزايش مي‌يابد

سرمايه بانک مشترک ايران و ونزوئلا به ۱۷۶۰ ميليارد تومان افزايش مي يابد.

دولت سيزدهم اصلاحات مدنظرش براي طرح قانون بانک مرکزي را اعلام کند

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بانک مرکزي نمي‌داند در بانک‌ها چه مي‌گذرد؛ ما در طرح بانکداري اين خلأ را پُر کرديم تا چشم بانک مرکزي باز شود و بداند که در بانک‌ها چه مي‌گذرد.

نظارت بانک مرکزي بر تسهيلات‌دهي شبکه بانکي با دقت پيگيري مي‌شود

بانک مرکزي با بهره‌گيري از راهبردهاي فناورانه از جمله راه‌اندازي سامانه‌هاي «سمات» و «ذينفع واحد» امکان استفاده از ابزارهاي نظارتي دقيق و متمرکز بر فرآيند تسهيلات‌دهي شبکه بانکي را فراهم کرده است.

نقش نظام بانکي در پشتيباني از توليد

تهران- ايرنا- خدمت پول به توليد و سرمايه‌گذاري يعني ساختن اقتصاد و انحراف پول از بخش واقعي اقتصاد به معناي تخريب اقتصاد است و به همين دليل نظام بانکي نقشي مهم و تاثيرگذار در پشتيباني از توليد، تامين مالي آن و تامين سرمايه در گردش بنگاه‌هاي توليدي دارد.

عزم جدي بانک مرکزي براي فعال سازي کيف الکترونيک پول

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي اعلام کرد: با توجه به تصويب مقررات مربوطه و آماده سازي زيرساخت هاي لازم در خصوص کيف الکترونيک پول، عملياتي سازي اين خدمت مهم را در دستور کار دارد.

بيانيه بانک‌ها و موسسات اعتباري در پاسخ به اظهارات نماينده مجلس

کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي در واکنش به اظهارات بحريني نماينده مجلس تاکيد کرد: در خوشبينانه‌ترين حالت، اين اظهارات مي‌تواند از ناآگاهي باشد.

بانک مرکزي در عمليات بازار باز فعال‌تر شود

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: موضوعي که مي‌تواند اهداف بازار اوراق را محقق کند فراهم کردن زيرساخت‌ها است و از آن مهمتر عدم دخالت در نرخ‌گذاري اوراق است و اگر نرخ دستوري به بازار تحميل شود طبيعتا بازار نمي‌تواند کار کند. يعني بحث سياست‌گذاري در رابطه با نرخ ...

ابلاغ مصوبه افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي

با امضاي معاون اول رئيس جمهور، مصوبه مربوط به افزايش سرمايه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از محل اندوخته احتياطي ابلاغ شد.

دادستان موارد تخلف بانک‌ها را به ما اعلام کند

دبيرکل کانون بانک‌هاي خصوصي از دادستان کل کشور خواست موارد تخلف احتمالي بانک‌ها را براي بررسي اعلام کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از صداوسيما، محمدرضا جمشيدي با اشاره به نامه دادستان کل کشور به بانک‌ها و هشدار درباره عمليات بانکي منجر به ربا، ...

افزايش تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي مختلف اقتصادي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها در ۴ ماهه ابتداي امسال به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۷۰۱۰.۷ هزار ميليارد ريال بوده که اين ميزان در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۵۰۰.۹ هزار ميليارد ريال افزايش داشته است.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، ...

تامين ۱۵ ميليارد دلار ارز براي واردات

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در چهار ماه نخست امسال حدود ۱۵ ميليارد دلار ارز براي واردات مورد نياز اقتصاد کشور تامين کرده که چهار ميليارد دلار آن به واردات کالاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشکي اختصاص يافته است. 

به گزارش روز شنبه ايرنا از بانک مرکزي، اين بانک از سال گذشته ...

بانک‌هاي خصوصي مشکلي با واگذاري املاک مازاد در بورس کالا ندارند

دبير کل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک‌ها تابع مقررات بانک مرکزي هستند و با واگذاري شرکت‌هاي مازاد خود به شيوه‌هاي مختلف مثل بورس کالا مشکلي ندارند.

بانک مرکزي تمام ظرفيت خود را براي ثبات اقتصاد به کار گرفته است

رئيس کل بانک مرکزي گفت: طي سه سال گذشته اين بانک از تمام ظرفيت خود استفاده کرده تا ضمن ايجاد ثبات در اقتصاد بتواند با وجود تحريم‌ها نيازهاي ارزي و ريالي فعاليت‌هاي اقتصادي را به نحو مناسب تامين کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک ...

بازخريد معکوس ۶۵ هزار ميليارد ريال اوراق توسط بانک مرکزي

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در اين هفته نيز در استمرار جذب نقدينگي، اقدام به بازخريد معکوس ۶۵ هزار و ۸۰۰ ميليارد ريال اوراق کرد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از بانک مرکزي، با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين ...

تغييرات جدول دارايي و بدهي بانک مرکزي در پايان بهار ۱۴۰۰

رقم دارايي‌ها و بدهي‌هاي بانک مرکزي در پايان فصل بهار ۱۴۰۰ به بيش از ۱۰ هزار و ۲۵۵ هزار ميليارد ريال رسيده است.

کاهش ۱.۴ درصدي بدهي ارزي بانک مرکزي در خردادماه ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- بر رسي گزيده‌هاي آماري منتشر شده بانک مرکزي نشان مي‌دهد که بدهي ارزي بانک مرکزي در خردادماه امسال برابر با ۱۸۱ هزار ميليارد تومان بود که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۱.۴ درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

به گزارش روز  پنجشنبه ايرنا، براساس آخرين ...

کداميک از بانک‌ها بيشتر وام دادند؟

بررسي عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور بيانگر اين است که مانده تسهيلات اعطايي در خرداد سال جاري در مقايسه با اسفند سال گذشته رشد ۶.۴ درصدي داشته است.

اقدامات حقوقي بانک مرکزي عليه دولت بحرين آغاز شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي به استناد «موافقتنامه تشويق و حمايت متقابل از سرمايه‌گذاري بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت پادشاهي بحرين» مصوب ۲۳ دي ماه ۱۳۸۲، اقدام حقوقي خود عليه دولت بحرين به خواسته استرداد وجوه سرمايه‌گذاري شده در بانک‌هاي آن کشور را آغاز کرد ...

کفايت سرمايه ۵۰ ميليون دلاري ايجاد آفشور بانک‌ها در مناطق آزاد

سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت:‌ طبق قوانين کفايت سرمايه راه‌اندازي بانک آفشور در اين مناطق ۵۰ ميليون دلار است که براي سرمايه‌گذاران خارجي اين عدد منطقي است.

چالش‌هاي اساسي بانک مرکزي در دولت جديد

يک کارشناس اقتصادي گفت: علاوه بر مسئله رشد نقدينگي و تورم، نظارت بر بانک‌ها و موسسات پولي و اعتباري نيز يکي از چالش‌هاي مهم بانک مرکزي در دولت جديد خواهد بود.

بهاءالدين حسيني هاشمي در گفت‌وگو با خبرنگار ايبِنا با اشاره به چالش‌هاي بانک ...

بيش از ۷۰ درصد تسهيلات بانکي صرف تامين سرمايه در گردش شد

در دو ماهه نخست امسال مجموعا بيش از ۲۷۴ هزار ميليارد تومان تسهيلات از سوي بانک‌ها و موسسات اعتباري به بخش‌هاي کشاورزي، ‌صنعت-معدن، مسکن-ساختمان، ‌ بازرگاني، خدمات و بخش‌هاي متفرقه پرداخت شده که ۷۳.۷ درصد معادل ۲۰۱ هزار ميليارد از اين مبلغ صرف تامين سرمايه در ...

واکسيناسيون کارکنان نظام بانکي از اوايل هفته آينده آغاز مي‌شود

تهران-ايرنا- واکسيناسيون کارکنان نظام بانکي با پيگيري‌هاي بانک مرکزي و شبکه بانکي واکسيناسيون از اوايل هفته آينده آغاز مي‌شود.

به گزارش سه شنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، پيرو تلاش هاي اين بانک از آغاز واکسيناسيون و نامه اخير دکتر کميجاني، رئيس کل بانک ...

رشد اقتصادي سال گذشته به ۳.۶ درصد رسيد

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: سال گذشته به موجب تدابير و اقدامات اتخاذ شده و مديريت و مهار آثار تحريم‌ها، رشد اقتصادي و رشد تشکيل سرمايه ثابت ناخالص داخلي به ترتيب به ارقام ۳.۶ و ۲.۵ درصد رسيد.

سامانه سفته و برات الکترونيکي راه‌اندازي شد

تهران- ايرنا- سامانه سفته و برات الکترونيکي در چارچوب پروژه خزانه‌داري الکترونيک با هدف فراهم آوردن ابزار لازم براي ارائه خدمات الکترونيک در تسهيلات بانکي و براي استفاده در زنجيره تأمين و توزيع، طراحي و راه‌اندازي شد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از شبکه اخبار اقتصادي ...

کنترل تورم و تقويت ارزش ريال؛ خروجي استقلال بانک مرکزي

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي معتقد است استقلال بانک مرکزي در فضاي اقتصادي کشورمان، مي‌تواند به تقويت ارزش پول ملي هم کمک کند.

تصويب افزايش سرمايه بانک مهر ايران به ۵۰۰۰ ميليارد تومان

مديرعامل بانک مهر ايران گفت: در جلسه مجمع عمومي عادي سالانه و فوق‌العاده اين بانک با حضور نمايندگان سهامداران مصوب شد ۱۰ درصد سود اين بانک در سال مالي منتهي به پايان اسفند سال ۱۳۹۹ به سهامداران پرداخت و مابقي آن به عنوان سود انباشته در افزايش سرمايه بانک لحاظ شود.

استقبال مشتريان از سپرده‌گذاري بلندمدت در بانک‌ها

بررسي رشد اجزاي نقدينگي نشان مي‌دهد که رشد دوازده ماهه پول در پايان خردادماه سال ۱۴۰۰ کاهش يافته که حاکي از تقويت ماندگاري سپرده‌ها و استقبال بيشتر از سپرده‌گذاري بلندمدت در بانک‌هاست.

تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در خردادماه ۱۴۰۰

بانک مرکزي گزارشي از تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات اين بانک در خردادماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

جذب بيش از ۱۴ هزار ميليارد پول از بانک‌ها

بانک مرکزي طي هفته جاري در بازار باز و بين بانکي به ميزان ۱۴ هزار و ۴۶۰ ميليارد تومان از بانک‌ها جذب کرد. 

افزايش سرمايه ۲۲۴۳ درصدي بانک دي

مديرعامل بانک دي تحقق افزايش سرمايه اين بانک را سرآغاز تحولي بنيادي و دستاوردي کم‌نظير در نظام بانکي دانست که روند سودآوري و کسب درآمدهاي عملياتي را شتاب خواهد بخشيد.

انتشار داده‌هاي آماري بانکداري اسلامي

داده‌هاي آماري بانکداري اسلامي توسط IFSB براي سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ منتشر شد.

گزارش عمليات اجرايي سياست پولي

با توجه به پيش‌بيني وضع نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع بانک مرکزي اين هفته استمرار جذب نقدينگي بود و با اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد معکوس به مبلغ ۶۴.۶ هزار ميليارد ريال موافقت کرد.

بررسي آيين‌نامه اجرايي الزام بانک‌ها به ثبت تسهيلات قرض‌الحسنه

سازمان برنامه و بودجه کشور آيين نامه اجرايي بند (و) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را که با همکاري وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعي تهيه شده،‌ به هيئت دولت ارائه نموده است.

توافق بازخريد معکوس ۶۴.۶ هزار ميليارد ريالي بانک مرکزي

تهران- ايرنا- با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مذکور در اين هفته استمرار جذب نقدينگي بود. از اين رو، بانک مرکزي به اجراي عمليات بازار باز در قالب توافق بازخريد معکوس به مبلغ ۶۴.۶ هزار ميليارد ريال موافقت کرد.

انتشار اوراق گواهي سپرده سرمايه‌گذاري يک‌ساله با سود ۱۸ درصد

بانک مسکن در راستاي سياست‌هاي بانک مرکزي، انتشار اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه سرمايه‌گذاري عام يک‌ساله با نرخ سود علي‌الحساب ۱۸ درصد سالانه و نرخ سود بازخريد ۱۰ درصد سالانه را در دستورکار قرار داد.

ابلاغ انتصاب دکتر کميجاني به عنوان رييس‌کل بانک مرکزي

معاون اول رييس جمهور انتصاب دکتر کميجاني به عنوان رييس کل بانک مرکزي را به وزارت اقتصاد و بانک مرکزي ابلاغ کرد.

صدور مجوز افزايش سرمايه بانک خاورميانه

سازمان بورس و اوراق بهادار با صدور اطلاعيه‌اي در سامانه جامع اطلاع رساني ناشران (کدال)، خبر از افزايش سرمايه بانک خاورميانه داد.

گزارش بانک مرکزي از اثر متغيرهاي بنيادين بر بازار ارز

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد با وجود تشديد تحريم‌هاي اقتصادي از سوي دولت آمريکا در کنار تبعات منفي شيوع ويروس کويد-۱۹ در سطح جهان، تحولات اقتصادي سال ۱۳۹۹ حاکي از عملکرد مناسب اقتصاد کشور و روند رو به بهبود فعاليت‌هاي اقتصادي در کشور است.

۱۴۰۰واحدصنعتي تحت تملک بانک‌هاست

معاون وزير صمت با بيان اينکه در نواحي صنعتي ۱۴۰۰واحد تحت تملک بانک ها داريم،گفت: فعالسازي واحدها از طريق اقاله به صاحب قبلي و يا واگذاري به فرد جديد با ۱۰درصد نقد و ۶۰ماه تقسيط انجام مي شود.

تداوم سياست جذب نقدينگي از سوي بانک مرکزي

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي بانک مرکزي در اين هفته نيز استمرار جذب نقدينگي بود.

ضربات بودجه‌اي چگونه استقلال بانک مرکزي را هدف مي‌گيرد؟

يک اقتصاددان با اشاره به اينکه استقلال بانک مرکزي نيازمند کاهش استقراض از بانک است، گفت: تا وقتي کسري بودجه از طرف مجلس و دولت وجود داشته باشد و درآمدها هم غيرقابل حصول باشد، تغييري اتفاق نمي‌افتد.

پرداخت ۲۳ هزار ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد

در ۲ ماهه امسال، بيش از ۲۳ هزار و ۵۲۷ ميليارد ريال تسهيلات در قالب پروژه رونق توليد پرداخت شده است.

اصلاح نظام بانکي روي ميز دولت جديد

اصلاح قوانين و نحوه عملکرد نظام بانکي به منظور افزايش کارايي بانک‌ها؛ از اساسي‌ترين مباحثي است که دولت آينده بايد در اين بخش به آن ورود و قوانين تدوين شده در دهه ۵۰ را اصلاح و به روزآوري کند.

جمع دارايي‌هاي حسابرسي نشده بانک ملت اعلام شد

اطلاعات و صورت‌هاي مالي تلفيقي (حسابرسي نشده) ۱۲ ماهه منتهي به پايان سال گذشته بانک ملت در سامانه جامع اطلاع رساني ناشران (کدال)، منتشر شد.

چالش‌هاي پيش روي نظام بانکي

مديرعامل بانک صنعت و معدن در يادداشتي به تشريح چالش هاي پيش روي نظام بانکي در پيشراني مؤثر جهش توليد و شکوفائي اقتصادي کشور پرداخت.

تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزي در ارديبهشت ۱۴۰۰

بانک مرکزي گزارش تحليل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات اين بانک در ارديبهشت ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

«تراکنش بانکي» و انواع آن

اگر با «اينترنت بانک»، «موبايل بانک» و «اس‌ام‌اس بانک» سر و کار داشته‌ايد حتما کلمه «تراکنش» بارها به گوشتان خورده، اما معناي دقيق تراکنش چيست و به چه کاري مي‌آيد؟

قانون بانک مرکزي از طريق لايحه در دستور کار قرار گيرد

بانک مرکزي طي مکاتبه‌اي با رييس مجلس با تاکيد بر اينکه تدوين متن لايحه‌اي منطبق با ضوابط پذيرفته‌شده جهاني را در دستورکار دارد، تقاضا کرد، قانون بانک مرکزي از طريق لايحه دولت در دستورکار قرار گيرد.

رشد ۹۴ درصدي اعطاي تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي در سال ۹۹

تهران- ايرنا- مطابق اعلام بانک مرکزي، تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۱۸ هزار و ۹۸۹ هزار ميليارد ريال بوده که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل ۹ هزار و ۲۳۹ هزار ميليارد ريال (۹۴.۸ درصد) افزايش داشته است.

مهلت ثبت نام و پرداخت تسهيلات کرونايي ابلاغ شد

بانک مرکزي، مصوبات ستاد ملي مديريت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهيلات به صاحبان کسب‌وکارهاي به شدت آسيب ديده از کرونا را به بانک‌هاي عامل ابلاغ کرد.

گرفتاري استقراض دولت‌ها از بانک مرکزي

يک کارشناس مسائل اقتصادي با اشاره به اينکه بايد خط قرمز دولت آينده تورم باشد، استقراض از بانک مرکزي به صورت مستقيم و غيرمستقيم و چاپ پول را باعث ايجاد مشکلات بزرگي در اقتصاد دانست.

بانک مرکزي مستقل يا تحت کنترل؟

کنترل نقدينگي،پايه پولي و مهار تورم؛۳ماموريت مهم بانک مرکزي که تنها با تقويت استقلال سياستگذار پولي بدون وابستگي به دولت و مجلس محقق مي‌شود، امري که طرح اخير مجلس ابهامات فراواني پيرامون آن ايجاد کرد.

اصلاح نظام بانکي از درون بانک مرکزي صورت گيرد

يک کارشناس امور بانکي گفت: اصلاح نظام بانکي بايد از درون بانک مرکزي صورت گيرد. به عبارتي ديگر مشکل قانوني وجود ندارد و در اداره تبيين مقررات يا اداره مطالعات بر اين مسائل کار شده است.

ضوابط ناظر بر تملک سهام شرکت تأمين سرمايه توسط بانک‌ها

بانک مرکزي «ضوابط ناظر بر تملک سهام شرکت تأمين سرمايه و واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق سرمايه‌گذاري اختصاصي بازارگرداني توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي» را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

مانده تسهيلات بانکي ۴۹ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۳.۷ درصدي مانده سپرده‌ها و ۴۹.۲ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان بهمن ماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

انحراف از اهداف اوليه طرح قانون بانک مرکزي مجلس

موضوع سياست گذاري و استقلال بانک مرکزي در طرح قانون بانک مرکزي مجلس از سياست گذار، دشوارتر و نامتعارف‌تر شده‌ و در نهايت بسياري از نيت‌ها و اهدافي که در اين طرح وجود داشت دچار انحراف شده‌ است.

موضع عملياتي بانک مرکزي کاهش جزئي نقدينگي بود

با توجه به پيش‌بيني بانک مرکزي از وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي اين بانک در اين هفته کاهش جزئي نقدينگي بود و بانک مرکزي با سفارش‌هاي ارسال‌شده بانک‌هاي متقاضي موافقت نکرد.

آخرين وضعيت «عمليات بازار باز» در هفته نخست خردادماه

تهران - ايرنا - بانک مرکزي اعلام کرد: با توجه به پيش‌بيني وضعيت نقدينگي در بازار بين‌بانکي، موضع عملياتي اين بانک در اين هفته کاهش جزيي نقدينگي بود، به همين علت با سفارش‌هاي ارسال‌شده بانک‌هاي متقاضي براي خريد اوراق مالي اسلامي دولتي موافقت نکرد.

آينده نظام پولي کشور در خطر است!

پس از تصويب طرح مجلس درباره بانک مرکزي، بسياري از کارشناسان نسبت به خطرات اين طرح براي آينده نظام پولي کشور ناشي از اعطاي اختيارات سياسي بيش از اندازه به بانک مرکزي در مقايسه با اختيارات عملياتي هشدار دادند.

پيش‌بيني تداوم رشد اقتصادي مثبت در سال جاري

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي در راستاي اهداف و وظايف خود مجموعه اقداماتي را در حوزه نظارتي و اصلاح نظام بانکي در دستور کار قرار داده و در حال اجراي آنهاست.

هشدار بانک مرکزي نسبت به وقوع خسارات جبران‌ناپذير در نظام پولي و بانکي

تهران - ايرنا - هيات عامل بانک مرکزي با ابراز نگراني شديد از تصويب کليات طرح مسووليت، اهداف، ساختار و وظايف بانک مرکزي با برشمردن اهم نارسايي‌ها در اين باره، نسبت به خسارات جبران‌ناپذير اجراي آن در نظام پولي و بانکي کشور هشدار داد.

گذار موفق شبکه بانکي به قرن جديد

پيوند فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي با کارکردهاي بانکي از بزرگترين دستاوردهاي نظام بانکي است که بانک مرکزي با محوريت معاونت فناوري هاي نوين اين مهم را راهبري کرده است.

پورابراهيمي: صرافي‌هاي مجازي رمز ارز ساماندهي شوند

جلوگيري از انباشت معوقات بانکي با استفاده از سامانه نظارتي سمات

مجوز اعطاي تسهيلات به کارگزاري‌ها و شرکت‌هاي سرمايه گذاري ابلاغ شد

بانک مرکزي طي ابلاغيه‌اي به مديران عامل بانک‌هاي دولتي و غيردولتي کشور، مجوز اعطاي تسهيلات به کارگزاري‌ها و شرکت‌هاي سرمايه گذاري را صادر کرد.

اثر تضعيف بانک مرکزي، تحميل تورم به اقتصاد است

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: يکي از موضوعات در طرح بانکداري کاهش استقلال بانک مرکزي و محدود شدن اختيارات است. مفهوم استقلال بانک مرکزي اين است که سياست‌گذار پولي بتواند با قوت و قدرت سياست‌هاي خود را اعمال کند و تحت تاثير سياست‌هاي مالي قرار نگيرد و ...

موافقت مجلس با کليات طرح مسئوليت، اهداف و وظايف بانک مرکزي

نمايندگان مجلس با کليات طرح مسئوليت، اهداف، ساختار و وظايف بانک مرکزي جمهوري اسلامي موافقت کردند و اين طرح براي بررسي به صورت دو شوري به کميسيون اقتصادي مجلس ارسال شد.

سيستم نظارتي بانک‌ها بايد اصلاح شود

رئيس کل اسبق بانک مرکزي گفت: قوانين و مقررات در نظام بانکي به درستي اجرا نشده و به همين دليل بايد بخش نظارتي بانک‌ها اصلاح شود.

رشد اقتصادي مسير پايدار تقويت ارزش ريال

يک کارشناس امور اقتصادي با تاکيد بر لزوم جلوگيري از بروز شوک‌هاي جديد اقتصادي، گفت: افت نرخ ارز در کوتاه مدت بر کاهش نرخ تورم و افزايش ارزش ريال موثر بوده و راهکار اساسي اصلاح ساختار است.

ساختار مديريت کل اعتبارت بانک مرکزي به عمليات پولي و اعتباري تغيير کرد

تهران - ايرنا - بانک مرکزي در تکميل چارچوب نوين سياست‌گذاري پولي، ساختار مديريت کل اعتبارات را متناسب با نيازهاي ناظر بر اين تحولات به مديريت کل عمليات پولي و اعتباري تغيير داد.

سياست نظام بانکي در بخش توليد

دبيرشوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي مي‌گويد: سياست بانک‌ها حمايت از توليد و نهايت همکاري با واحدهاي توليدي است؛ ضمن اينکه بانک‌ها واحدهاي توليدي فعالي که به ناچار تملک کرده‌اند را هرگز تعطيل نکرده‌اند.

بيانيه دولت در خصوص عملکرد مديريت ارزي بانک مرکزي

به دنبال انتشار خبر گزارش دادستان تهران در نشست شورايعالي قضائي، در خصوص  پرونده مداخله ارزي، دولت بيانيه‌اي را در اين خصوص صادر کرد.

به گزارش ايبِنا؛ متن بيانيه دولت به اين شرح است: در روزهاي اخير، خبري از گزارش دادستان تهران در نشست ...

موافقت بانک مرکزي با تزريق ۲۱ هزار ميليارد ريال نقدينگي به بانک‌ها

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با تزريق ۲۱ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۹ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، پيرو اطلاعيه روز چهارشنبه (۱۵ ارديبهشت‌ماه ۱۴۰۰) مبني ...

مذاکرات وين چه تاثيري بر تورم و قيمت دلار دارد؟

يک کارشناس اقتصاد سياسي با بيان اينکه براي کنترل تورم و رشد توليد ملي بايد ريسک‌هاي ژئوپليتيک کاهش يابد، گفت: اين روزها که شاهد مذاکرات وين و مذاکرات فيمابين ايران و عربستان هستيم، بايد انتظار داشته باشيم که ريسک‌هاي مرتبط با اين موضوع کاهشي و در نتيجه در يک ...

هدفگذاري تورم تعديل مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به دو ناترازي مهم که ريشه اصلي تورم در کشور است، گفت: بزودي هدفگذاري تورمي را تعديل و برنامه جديد را اعلام خواهيم کرد.

آمادگي بانک‌ها براي بازگرداندن اموال تمليکي به صاحبان اصلي

دبيرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: بانک ها براي تسويه بدهي بدهکاران و آزادسازي اموال تمليکي اعلام آمادگي کردند، اما افراد مي‌خواهند وجه التزامي که به اين بدهي‌ها اضافه شده را نپردازند.

دبيرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي با بيان اينکه آنچه ...

۳۸ شرکت دانش‌بنيان، بانکداري ديجيتال ايران را توسعه مي‌دهند

تهران- ايرنا -۳۸ شرکت دانش‌بنيان در تلاش هستند تا فناوري‌هاي مورد نياز براي گسترش بانکداري ديجيتالي را در کشور توسعه دهند.

بانکداري ديجيتال را بايد مدلي از بانکداري کاربردي در عصر حاضر بدانيم که پيشرفت در فناوري‌هاي مورد نياز گام گذاشتن در اين مسير ...

پاسخي در مورد حمله به عملکرد بانک‌ها

کانون صنفي کارکنان شبکه بانکي کشور اعلام کرد: با توجه به رصد دائمي عملکرد شبکه بانکي، اعمال هرگونه تبعيض در زمينه تخصيص منابع و اعطاي تسهيلات به شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک‌ها عملاً امکانپذير نيست.

معافيت مالياتي سود سپرده هاي بانکي به ادارات کل مالياتي ابلاغ شد

معاون سازمان امور مالياتي معافيت مالياتي سود سپرده هاي بانکي تا سقف اعلامي شوراي پول و اعتبار را به ادارت کل امور مالياتي استان ها ابلاغ کرد.

انضباط پولي؛ راهکار موثر کنترل نقدينگي در شرايط فعلي

يک کارشناس اقتصادي گفت: در شرايط فعلي، يک راه براي کنترل نقدينگي افزايش انضباط پولي است.

تعيين راهکارهاي پرداخت بدهي‌هاي عراق به ايران

وزير نيرو گفت: سفر هيات عراقي به ايران در خصوص تنظيم ترتيبات مالي براي پرداخت بدهي‌هاي عراق به ايران در زمينه گاز و برق است.

به گزارش ايبِنا، رضا اردکانيان وزير نيرو در ديدار با وزير برق عراق با اشاره به اينکه بخش عمده بدهي‌هاي عراق به شرکت ملي گاز ...

افزايش انضباط در بازار بين بانکي

سياست‌هاي بانک مرکزي در الزام بانک‌ها به نگهداري بخشي از دارايي‌هاي خود به شکل اوراق بدهي دولت و افزايش تدريجي اوراق دولتي در ترازنامه بانک‌هاباعث تقويت انضباط در رابطه شبکه بانکي با بانک مرکزي شد.

به گزارش ايبِنا، يکي از مهمترين سوالاتي که ...

بانک‌ها تا ۲۰ ارديبهشت‌ماه از صدور گواهي عدم پرداخت چک خودداري کنند

تهران- ايرنا- معاون اقتصادي رييس‌جمهوري گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباري از يکم تا بيستم ارديبهشت‌ماه از صدور گواهي عدم پرداخت چک اجتناب کنند.

به گزارش روز شنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، «محمد نهاونديان» پس از جلسه ستاد ملي مقابله با ...

جزييات تصميمات بورسي بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي از موافقت اين بانک با تصميماتي از جمله اعطاي تسهيلات به کارگزاري‌ها و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري و اصلاح نرخ تسعير دارايي‌هاي ارزي بانک‌ها در راستاي حمايت از بازار سرمايه خبر داد.

اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت مالياتي

رييس کل بانک مرکزي از آمادگي اين بانک براي اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت ماليات سود ناشي از تسعير خبر داد.

به گزارش ايبِنا، دکتر عبدالناصر همتي، در صفحه اينستاگرامي شخصي خود نوشت: درخصوص درخواست فعالين بازار سرمايه ...

تسهيل مراودات مالي با استفاده از رمزارزهاي حاصل از استخراج داخلي

تسهيل تجارت در شرايط تحريم، يکي از مزاياي تصميم جديد بانک مرکزي براي پرداخت‌هاي ارزي بابت واردات از طريق رمزهاي استخراج شده در داخل کشور است، موضوعي که گامي موثر در مراودات مالي خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ايبِنا؛ بازار رمزارزها به سرعت در ...

خداحافظي با تراکنش‌هاي بدون هويت در شبکه بانکي

تهران - ايرنا - معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت: با دو تصميم مهم، به زودي شاهد عدم وجود تراکنش‌هاي بدون هويت در شبکه بانکي خواهيم بود.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، «مهران محرميان» در صفحه توييتري خود با اشاره به اينکه امروز دو گام مهم براي شفافيت ...

تراکنش‌هاي بدون کد و شناسه ملي برگشت مي‌خورد

از امروز تراکنش‌هاي بدون کد ملي شخص حقيقي و شناسه ملي شخص حقوقي در «پايا» برگشت مي‌خورد.

اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت مالياتي

رييس کل بانک مرکزي از آمادگي اين بانک براي اصلاح نرخ تسعير دارايي ارزي بانک‌ها به شرط اعطاي معافيت ماليات سود ناشي از تسعير خبر داد.

تشکيل کارگروه حمايت از توليد ملي در بانک‌ها

رئيس شوراي هماهنگي بانک‌ها گفت: کارگروهي را تعيين کرده ايم که قوانين مخل توليد که مانعي بر سر راه توليد هستند را شناسايي و براي اصلاح آن‌ها را به مراجع مربوطه ارجاع دهيم.

نقش بانکها در خروج ارز از کشور و جهش قيمت

يکي از ابزارهاي بانکها براي خلق پول،شناسايي سود از محل دارايي‌هاي ارزي است که عمده آن را وام‌هاي ارزي نکول شده تشکيل مي‌دهد.اما شعب خارجي بانک‌ها در خلق پول ونوسانات بازار ارز چه نقشي دارند؟

حرکت درست در اصلاح ترازنامه بانک‌ها

يک مدرس دانشگاه گفت: عمليات ريپو مزاياي مختلفي دارد و از جمله آن، اين است که ترازنامه بانک مرکزي متورم نمي‌شود و بانک‌ها نيز همچنان اوراق را در ترازنامه خودشان دارند.

برخورد با بانک‌هايي که به مصوبات نرخ سود پايبند نباشند

دبيرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: اگر با نرخ‌هاي علي‌الحساب، بانک‌ها سودي اضافه‌تر از نرخ مصوب بدهند آن مقدار اضافي مورد قبول و تاييد بانک مرکزي نيست و مشمول ماليات مي‌شود.

تزريق ۵ هزار ميليارد تومان نقدينگي به بانکها

بانک مرکزي با تزريق ۵۰.۰ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۰ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

بانک‌ها تمايلي به تمليک بنگاه‌هاي اقتصادي ندارند

مدير اداره ارزيابي سلامت نظام بانکي اظهار داشت: برخلاف برخي تصورات رايج، عموما بانک‌ها و مؤسسات اعتباري تمايلي به تمليک بنگاه‌هاي اقتصادي ندارند چراکه اساساً بانک‌ها تخصص يا نيروي انساني لازم براي سازمان‌دهي مناسب و مديريت يک کارخانه يا بنگاه اقتصادي توليدي ...

بانک‌ها به نرخ‌هاي سود مصوب شوراي پول و اعتبار پايبند باشند

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک‌ها بايد به نرخ‌هاي سود مصوب شوراي پول و اعتبار پايبند باشند و در اين زمينه معاونت نظارت بانک مرکزي با تخلفات برخورد خواهد کرد.

صندوق بين‌المللي پول تخمين خود از منابع ارزي ايران را اصلاح کرد

تهران - ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: صندوق بين‌المللي پول تخمين خود از «کل ذخاير رسمي ناخالص» کشور را اصلاح و ميزان آن را ۱۱۵ ميليارد دلار عنوان کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، به دنبال اعتراض بانک مرکزي به صندوق بين المللي پول در تخمين ...

بسته سياستي برگشت ارزهاي صادراتي تصويب شد

تهران - ايرنا - بانک مرکزي اعلام کرد:‌ بسته سياستي برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌هاي ۱۴۰۰-۱۳۹۷ در جلسه کميته ماده (۲) مصوب شوراي عالي هماهنگي اقتصادي به تصويب رسيد.

همتي:اطلاعات صندوق بين‌المللي پول از ذخاير ارزي ايران، اشتباه است

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: گزارش اخير صندوق بين‌المللي پول از تخمين ميزان ذخاير ارزي بانک مرکزي، يک خطاي فاحش و گزارشي غلط و ناشي از اطلاعات ناقص آنها است

دو مصوبه بانکي هيات دولت

هيات وزيران با اصلاح اساسنامه بانک سپه و انتقال بدهي شرکت خدمات کشاورزي به بانک کشاورزي به حساب بدهي دولت موافقت کرد.

اخطار دژپسند به بانک‌ها

از آنجا که همواره بانک‌ها از سودهاي بانکي تمکين نمي‌کنند، در اين زمينه وزير امور اقتصادي و دارايي جريمه مالياتي براي بانک‌هاي متخلف در نظر گرفته است. 

موافقت بانک مرکزي با واردات در مقابل صادرات سال ۹۷ صادرکنندگان

رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه اين بانک همچنان صادرات ريالي را قبول ندارد، گفت: صادرات ريالي را قبول نداريم ولي بايد مشکل صادرکنندگان آنرا حل کنيم، اگرچه اعتقاد به صادرات ريالي نداريم.

بانک صادرات ايران بر سکوي نخست واگذاري اموال مازاد قرار گرفت

‌بانک صادرات ايران رتبه برتر در شاخص واگذاري دارايي‌هاي مازاد بانک‌ها در بين بانک‌هاي دولتي و خصوصي‌شده را کسب کرد و به همين مناسبت در اين شاخص و شاخص اصلاح ساختار مالي مورد قدرداني وزير امور اقتصادي و دارايي در جلسه شوراي مديران اين وزارتخانه قرار گرفت.

به ...

افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي

سرمايه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از محل اندوخته احتياطي افزايش يافت.

هدايت منابع بانکي به توليد؛ اولويت بانک مرکزي در ۱۴۰۰

يکي از اهدف کليدي امسال بانک مرکزي هدايت منابع بانکي به سمت توليد و رفع موانع پشتيباني بانک‌ها از توليد است.

گزارش فعاليت يک ماهه ۵ بانک در پايان سال ۹۹

گزارش فعاليت ماهانه دوره يک ماهه منتهي به پايان سال ۱۳۹۹ بانک‌هاي پاسارگاد، پارسيان، کارآفرين، خاورميانه و اقتصاد نوين در سامانه کدال منتشر شد.

۵ نکته پيرامون اجراي قانون توسط بانک مرکزي

معاون حقوقي و امور مجلس بانک مرکزي ۵ نکته را درباره توصيه برخي کارشناسان به عدم اجراي تکاليف بودجه‌اي توسط بانک مرکزي مطرح کرد.

موضع تند دکتر همتي در جلسه مجازي با رييس صندوق بين‌المللي پول

رييس کل بانک مرکزي گفت: انتظار داريم، صندوق بين‌المللي پول بدون تبعيض و نفوذهاي ايجاد شده توسط لابي‌هاي سياسي يا فشارهاي وارده از سوي آمريکا، هر چه سريع‌تر به درخواست قانوني ايران پاسخ دهد.

ثبات در سياستگذاري و اختصاص کارآمد منابع بانکي به ظرفيت توليد

رييس کل بانک مرکزي با تشريح اقدامات پشتيباني و رفع موانع از توليد، بر ثبات در سياستگذاري و اختصاص کارآمد منابع بانکي به ظرفيت توليد تاکيد کرد.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر عبدالناصر همتي در مصاحبه با برنامه «نگار» در ...

فروردين؛ آخرين مهلت مجلس به بانک مرکزي جهت اجراي قانون جديد چک

عضو هيات رييسه مجلس با بيان اينکه مسئولان بانک مرکزي قول داده اند از آغاز فروردين ۱۴۰۰، قانون جديد چک به صورت رسمي اجرا شود،گفت:اين آخرين مهلت مجلس به بانک مرکزي جهت اجراي اين قانون است.

افزايش ۹۶ درصدي تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي مختلف اقتصادي

تهران - ايرنا - تسهيلات پرداختي بانک‌ها در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۹ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۱۶۰۶۰ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷۸۷۴ هزار ميليارد ريال (معادل ۹۶.۲ درصد) افزايش داشته است.

نرخ تسعير ارز بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي نرخ تسعير اقلام پولي دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي براي گزارشگري مالي پايان سال مالي ۱۳۹۹ را اعلام کرد.

 

 

جلسه مشترک اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس با هيات عامل بانک مرکزي

امروز رييس و اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس ميهمان بانک مرکزي بودند.

آخرين ميزان واگذاري اموال مازاد بانک‌ها اعلام شد

مدير اداره ارزيابي سلامت نظام بانکي اظهار داشت: با تعريف و معيار واحدي که از اموال مازاد ارائه شده بايد اشاره کنم که ميزان اموال مازاد شبکه بانکي در پايان سال ۱۳۹۷ براساس اطلاعات ارائه شده از سوي شبکه بانکي به بانک مرکزي بر اساس ارزش دفتري نزديک به ۲۲۳ هزار ميليارد ريال ...

قدرت بانک مرکزي بايد افزايش يابد

يک اقتصاددان گفت: قدرت بانک مرکزي بايد افزايش يابد تا در کنار آن بتواند ارزش پول ملي را واقعي کند و در سال ۱۴۰۰ بايد ماموريت تقويت ارزش پول ملي دنبال شود.

۱۰ ميليارد دلار ارز ترجيحي توسط بانک مرکزي تامين شد

سخنگوي دولت گفت: با تلاش‌هاي آقاي همتي ۱۰ ميليارد دلار ارز ترجيحي توسط بانک مرکزي تامين شد و براي شش ماهه اول سال آينده نيز ۶ ميليارد دلار ارز ترجيحي در نظر گرفته شده است.

هشدار عالي‌ترين مقام بانک مرکزي را بايد جدي گرفت

رييس کل بانک مرکزي معتقد است بودجه‌۱۴۰۰ با توان رشد بالاي نقدينگي مي‌تواند به انتشار پول پرقدرت و رشد نقدينگي منجر شود؛ هشداري که روند کنترل تورم در چارچوب هدفگذاري سال آينده را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

اعمال روش‌هايي توسط بانک مرکزي براي کنترل نقدينگي و تورم

يک کارشناس اقتصادي با اشاره به برخي روش‌هاي بانک مرکزي براي دستيابي به کنترل نرخ تورم، گفت: کنترل دالان نرخ سود بين بانکي و جلوگيري از رشد ترازنامه بانک‌ها به کنترل نقدينگي و تورم خواهد انجاميد.

دفاع از کارنامه بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي تامين ارز کالاهاي اساسي،‌ دارو و نهاده‌ها، مواداوليه توليد،پشتيباني از رشد اقتصادي، کنترل نقدينگي،مهار تورم و جلوگيري از وقوع ابرتورم و...را از مهم ترين دستاوردهاي بانک مرکزي دانست.

تکاليف بودجه با کنترل رشد نقدينگي در تناقض است

رييس کل بانک مرکزي نسبت به تناقض تکاليف بودجه‌اي بانک مرکزي با اهداف اين بانک در کنترل رشد نقدينگي هشدار داد.

تعديل نرخ ارز با آزادسازي منابع ارزي و تبعيت از سياست‌ بانک مرکزي

هرگونه اثرگذاري غيرکاشناسي از سوي نهادهاي مرتبط در برنامه‌ريزي بانک مرکزي براي کنترل جريان نقدينگي و تعديل نرخ ارز، آثار نامطلوبي بر نرخ تورم و نقدينگي و در نهايت کاهش ارزش پول ملي خواهد داشت.

تامين بودجه، مهم‌ترين چالش بانک مرکزي در سال ۱۴۰۰

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه مهم‌ترين چالش در سال آينده چگونگي تامين بودجه است، تصريح کرد: بانک مرکزي بايد از اکنون سناريوهاي مختلفي را براي مواجهه با کسري بودجه طراحي کند.

برگزاري وبينار تخصصي بررسي قانون بانکداري ايران

رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران از تدوين طرح قانون بانکداري جمهوري اسلامي ايران و برگزاري وبينار تخصصي براي بررسي مباحث فني و کارشناسي اين طرح خبر داد.

نرخ سود بين بانکي به ۱۹.۷ کاهش يافت

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي نوشت: در پايان هفته گذشته و با اقدام‌هايي که بانک مرکزي در مديريت بين بانکي به خصوص استفاده از عمليات ريپو انجام داد، ميانگين نرخ سود بين بانکي به ۱۹.۷ درصد کاهش يافت.

تداوم مذاکرات بانک مرکزي براي وصول مطالبات ارزي ايران

بهمن و اسفند امسال دور جديدي از مذاکرات و پيگيري‌ها براي وصول مطالبات ارزي ايران از کشورهايي مانند عراق، کره جنوبي و ژاپن توسط بانک مرکزي صورت گرفت و بازگشت منابع ارزي کشور جدي‌تر شد.

خودتحريمي عدم پذيرش FATF مانعي در مسير نظام بانکي

سال گذشته، دو لايحه براي الحاق به کنوانسيون‌هاي CFT و پالرمو پس از تصويب در مجلس و رد در شوراي نگهبان، براي تصميم‌گيري نهايي در مجمع تشخيص مصلحت نظام بلاتکليف ماند.

استقلال بانک مرکزي اقدام ضروري براي بهبود سلامت اقتصاد

کارشناس امور بانکي اظهار کرد بانک مرکزي بايد خارج از حيطه سلطه دولت‌ها فعاليت کند و اين امر يکي از مهمترين اقدامات ضروري براي بهبود سلامت اقتصاد کشور خواهد بود.

موافقت بانک مرکزي با تزريق نقدينگي به ۷ بانک و موسسه اعتباري

بانک مرکزي با تزريق ۲۷.۲ هزار ميليارد ريال نقدينگي در قالب توافق بازخريد با سررسيد ۷ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۱ درصد به بانک‌هاي متقاضي موافقت کرد.

تمديد تمهيدات بانک مرکزي براي مقابله با شيوع کرونا در سال ۱۴۰۰

تهران- ايرنا- تمهيدات ويژه بانک مرکزي که پيش از اين با هدف کاهش مراجعه حضوري به شعب بانک‌ها در راستاي مقابله با شيوع ويروس کرونا به شبکه بانکي ابلاغ شده بود در سال ۱۴۰۰ نيز ادامه دارد که بر اساس آن، سقف انتقال وجه کارت به کارت شتابي و درون بانکي به ۱۰۰ ميليون ريال در هر ...

اخذ ماليات از حساب‌هاي بانکي در راستاي مبارزه با پولشويي

مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران اخذ ماليات از حساب‌هاي بانکي را در راستاي مبارزه با پولشويي عنوان کرد.

دولت اعلام سياست‌هاي ارزي را به بانک مرکزي واگذار کند

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي سياست‌هاي ارزي در دو سال گذشته را تشريح کرد.

ديپلماسي اقتصادي بانک مرکزي براي آزادسازي منابع ارزي

تلاش‌هاي بي‌وقفه بانک مرکزي کشورمان براي آزادسازي ميلياردها دلار مسدود شده در کشورهايي همچون کره‌جنوبي، ژاپن و عراق، در ماه‌هاي اخير مشهود بوده است.

صفحه اختصاصي قانون جديد چک در وب سايت بانک مرکزي

صفحه اختصاصي قانون جديد چک با هدف اطلاع‌رساني و آموزش محتواي قانون جديد صدور چک به عموم مردم در پايگاه اطلاع رساني بانک مرکزي ايجاد شده است.

پيشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها به دولت

بانک مرکزي پيشنهاد اصلاح برخي مواد اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها و آيين‌نامه ميزان و نحوه دريافت حق‌ عضويت‌ در صندوق ضمانت سپرده‌ها را به هيات دولت ارائه کرد.

حمايت ويژه‌ نظام بانکي از فضاي کسب‌وکار با وجود محدوديت در منابع

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي و نظام بانکي عليرغم وجود محدوديت‌ها در منابع، توجه ويژه‌اي به قشر اصناف، فضاي کسب و کار و جهش توليد داشته است.

استقلال بانک مرکزي در خدمت منافع عمومي

يک کارشناس اقتصادي گفت: گاهي منافع ملي همراهي بانک مرکزي را مي‌طلبد و استقلال بانک مرکزي بايد به گونه‌اي باشد که با اين منافع در هماهنگي کامل قرار گيرد.

تمديد فرصت امهال مطالبات واحدهاي توليدي تا شهريورماه ۱۴۰۰

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي مصوبه شوراي پول و اعتبار مبني بر تمديد مهلت استفاده از مصوبه اين شورا در خصوص تعيين تکليف بدهي غيرجاري واحدهاي توليدي تا پايان شهوريور ماه ۱۴۰۰ را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

مجوز بانک مرکزي براي افزايش سرمايه بانک دي صادر شد

سامانه کدال خبر از افشاي اطلاعات با اهميت براي بانک دي در بورس داد.

تغييرات ۶ ماهه حجم اسکناس و مسکوک نزد بانک‌ها

حجم اسکناس و مسکوک نزد بانک‌ها با وجود افزايش در ارديبهشت و خرداد امسال تا ۱۲۴.۱ هزار ميليارد ريال، در فصل دوم سال کاهشي شد و در شهريورماه به ۹۸.۵ هزار ميليارد ريال رسيد.

ارايه پيش‌نويس اساسنامه بانک ملي ايران به هيات دولت

در اجراي تکليف مقرر در ماده (۶) قانون تسهيل اعطاي تسهيلات بانکي پيش‌نويس اساسنامه بانک ملي ايران جهت سير مراحل بررسي و تصويب، به هيات دولت ارايه شد.

رشد مثبت اقتصادي در فصل دوم سال به دليل استحکام اقتصاد

قائم مقام بانک مرکزي گفت:‌ رشد مثبت اقتصادي کشور در فصل دوم سال جاري حاکي از تاب آوري و استحکام بالاي اقتصاد کشور است.

نگاهي به برخي اقدامات بانک مرکزي در سالي که گذشت

به عقيده کارشناسان، بانک مرکزي در سال ۱۳۹۹ چند اقدام اساسي را در جهت اصلاح و بهبود عملکرد نظام بانکي به انجام رسانده که براي تحقق هر يک از آنها شايد به سال‌ها زمان و هزينه نياز بود.

۳۵ درصد اموال مازاد بانک‌هاي دولتي به فروش رفت

معاون وزير اقتصاد اظهار داشت: ارايه تسهيلات بانکي در سال جاري نسبت به سال گذشته رشد ۲۵ درصدي داشته است. تسهيلات اعطايي نظام بانکي در سال ۹۸ حدود ۹۷۰ هزار ميليارد تومان بود.

خبر خوش رييس کل بانک مرکزي به بدهکاران بانکي

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: مهلت استفاده از شرايط ويژه امهال بدهي واحدهاي توليدي به بانک‌ها تا پايان شهريور ۱۴۰۰تمديد شد.

ترکيب دارايي‌هاي بانک‌ها اصلاح شد

يکي از اقدامات بانک مرکزي، الزام بانک‌ها به نگهداري ۳ درصد از سپرده‌هاي بخش غير دولتي به صورت اوراق بدهي بوده که سعي شده تا ترکيب دارايي‌هاي بانک‌ها اصلاح شود.

حمايت دستگاه‌ها از بانک مرکزي در مديريت ارزي

دستگاه‌هايي مانند وزارت اقتصاد، صمت، گمرک و ... بايد نقش حمايتي خود از بانک مرکزي در مديريت منابع ارزي را ايفا کنند.

مقابله بانک مرکزي با هزينه‌هاي ضدتوسعه‌اي

يک کارشناس اقتصادي معتقد است بانک مرکزي بايد در اقتصاد ۱۴۰۰، سياست‌هاي مستقلي را در پيش بگيرد و ضمن مقابله با رانت، و دريافت معوقات همه منابع را به سمت توليد و صادرات دانش‌پايه سوق دهد.

خلاصه دارايي و بدهي بانک‌هاي تجاري در پايان پاييز

ميزان دارايي‌هاي خارجي بانک‌هاي تجاري در آذرماه سال جاري بالغ بر ۱۳۱۶/۸ هزار ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۵۱/۸ درصد رشد نشان مي‌دهد.

ميزان دارايي‌ها و بدهي‌هاي بانک‌هاي تخصصي منتشر شد

بانک مرکزي گزارش خلاصه دارايي‌ها و بدهي‌هاي بانک هاي تخصصي در آذر ماه ۹۹ را منتشر کرد که به طور کلي اين ميزان در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ رشد ۳۵ درصدي داشت. 

رشد ۱۷.۸ درصدي دارايي‌هاي خارجي بانک مرکزي

بانک مرکزي گزارش خلاصه دارايي‌ها و بدهي‌هاي خود در آذرماه را منتشر کرد که بر اين اساس، ميزان دارايي‌هاي خارجي آن با رشد ۱۷.۸ درصدي همراه بود.  

پشت پرده انحراف در جريان ادغام ۵ بانک و مؤسسه

ارزش دارايي بانک مهر اقتصاد با بررسي هيأت کارشناسي در اسفندماه ۹۷، ۲۰ هزارميلياردتومان برآورد شد اما دارايي اين بانک در روز برگزاري مجمع عمومي فوق‌العاده دستکم ۷۰ هزار ميلياردتومان بوده است.

عملکرد ۹ماهه بانک‌ها در پرداخت وام

بررسي آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور حاکي از آن است که مبلغ کل تسهيلات اعطايي در آذر ۹۹ نسبت به اسفندماه سال ۹۸ رشد ۳۰.۸ درصدي داشته است.

بايدها و نبايدهاي بانک مرکزي در سال ۱۴۰۰

يک اقتصاددان بابيان اينکه تا اينجاي کار بانک مرکزي عملکرد مثبتي داشته است، گفت: بانک مرکزي در سال آينده بايد تنها براي تعيين استانداردها و حاشيه نرخ‌ها سياست‌گذاري کند و بگذارد بازار مسير خود را برود.

مواضع صريح رئيس کل بانک مرکزي در مورد نرخ سود

رئيس کل بانک مرکزي با تشريح مواضع اين بانک در خصوص سود بانکي، دلار ۴۲۰۰ توماني، درآمدهاي ارزي و نرخ ارز، گفت: بالا رفتن وام ازدواج منجر به سنگيني اقساط و مطالبه افزايش تعداد ضامنين خواهد شد.

اعتبار پنج هزار ميليارد توماني بانک‌ها براي دو شرکت خودروسازي

رييس کل بانک مرکزي گفت: در کنار انتشار گواهي اوراق مولد (گام)، حدود پنج هزار ميليارد تومان هم اعتبار بانک‌ها براي دو خودروسازي ايران خودرو و سايپا در نظر گرفته شده است.

بانک‌ها چگونه مي‌توانند به جهش توليد کمک کنند؟

رئيس کل بانک مرکزي گفت: در راستاي جهش توليد بانک‌ها بايد حتي الامکان منابع خود را به سمت واحدهاي توليدي هدايت کنند که اين امر اثر مثبتي در رشد اقتصادي خواهد داشت.

متناسب‌سازي ميزان تسهيلات بانک‌هاي خصوصي با سپرده‌ها

رييس کل بانک ‌مرکزي در جلسه شوراي هماهنگي بانک‌هاي استان فارس بر ضرورت رعايت بخشنامه بانک مرکزي براي متناسب‌سازي ميزان تسهيلات اعطايي بانک‌هاي خصوصي با سپرده‌هاي آنها تاکيد کرد.

تأکيد بر توسعه روابط اقتصادي و بانکي ايران و عمان

در ديدار رئيس کل بانک مرکزي کشورمان و وزير خارجه عمان بر توسعه روابط اقتصادي و بانکي ميان دو کشور تاکيد شد.

حمايت از جهش توليد و برخورد با سوءاستفاده کنندگان از منابع بانکي

رييس کل بانک مرکزي و دادستان کل کشور بر ضرورت رفع مشکلات توليدکنندگان واقعي و مقابله با سوءاستفاده کنندگان از منابع بانکي با تعامل بانک مرکزي و قوه قضاييه تاکيد کردند.

نظارت بر ترازنامه بانک‌هاي تجاري براي کنترل نقدينگي

يک کارشناس اقتصادي معتقد است که کم‌هزينه‌ترين روش براي تقويت ارزش پول ملي، کنترل ترازنامه بانک‌هاي تجاري براي جلوگيري از افزايش نقدينگي است.

مزاياي تشکيل بانک‌هاي بزرگ

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بانک‌هاي بزرگ و قدرتمند مي‌تواند به اقتصاد کشور کمک کنند زيرا اگر تسهيلات در يک نقطه کانوني باشد، به راحتي مي‌تواند به اقتصاد تزريق شود.

مجوز بانک‌ها براي تملک سهام شرکت‌هاي تامين سرمايه

با ابلاغ بانک مرکزي، بانک‌ها و موسسات اعتباري براساس ضوابطي که بانک مرکزي طراحي خواهد کرد مي‌توانند واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق سرمايه‌گذاري و شرکت‌هاي تامين سرمايه را خريداري کنند.

تراکنش‌هاي بانکي فاقد کد شهاب در ساتنا برگشت مي‌خورند

تهران - ايرنا - روابط عمومي بانک مرکزي اعلام کرد: همه تراکنش‌هاي بانکي فاقد «کد شهاب» از ۵ بهمن ماه در ساتنا برگشت مي‌خورند.

شرايط کشور به هيچ وجه به وضعيت بي‌ثبات قبل باز نمي‌گردد

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي تاکيد کرد که در حوزه سياست گذاري پولي و تأمين مالي کسري بودجه، شرايط امروز کشورمان به هيچ وجه به وضعيت قبلي باز نمي‌گردد و مجموع شرايط نيز همين را نشان مي‌دهد.

بانک ها ۳۰۰ ميليارد تومان اوراق بدهي خريداري کردند

بانک مرکزي نتيجه سي و چهارمين مرحله از حراج اوراق بدهي دولتي در ۳۰ دي‌ماه ۱۳۹۹ را اعلام کرد که بر اساس آن، بانک ها ۳۰۰ ميليارد تومان اوراق بدهي دولتي خريداري کردند.

اگر ارزپاشي مي‌کرديم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه اگر ارزپاشي مي‌کرديم، دلار به ۵۰ هزار تومان و نرخ تورم به ۱۲۰ درصد مي‌رسيد، گفت: درآمدهاي ارزي کشور رو به افزايش است.

بانک ملي افزايش سرمايه مي‌دهد

بانک ملي ايران افزايش سرمايه ۳۶۵ درصدي را در برنامه دارد.

سپرده‌هاي بانکي ۴۰ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۴۰.۷ درصدي مانده سپرده‌ها و ۴۲.۸ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان مهرماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

عدم پذيرش تراکنش‌هاي بدون کد ملي يا شناسه ملي از اوايل بهمن ماه

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي از عدم پذيرش تراکنش‌هاي بدون کد ملي يا شناسه ملي از اوايل بهمن ماه خبر داد.

واکنش کانون بانک‌ها به نامه دادستاني درباره نرخ سود تسهيلات

با توجه به طرح برخي موارد مطرح شده از سوي دادستان کل کشور در نامه‌اي به رييس کل بانک مرکزي، کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي نيز برخي توضيحات را در اين خصوص ارائه داد.

امکان تحقق رشد اقتصادي بدون حمايت بانک ها از توليد وجود نداشت

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه امکان تحقق رشد اقتصادي بدون حمايت بانک ها از توليد وجود نداشت، گفت: توقف رشد پول و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذرماه نسبت به آبان، نشانه مهمي از کاهش انتظارات تورمي است و اين نکته سيگنال مثبتي به بازارها تلقي مي‌شود که ...

وعده رئيس کل بانک مرکزي براي ثبات قيمت‌ها و کاهش تورم

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به فروکش کردن هيجانات سياسي، رشد صادرات نفت و گشايش‌هاي آغاز شده، اعلام کرد: اميدوارم به تدريج شاهد آرامش بيشتر در بازارها، ثبات قيمت‌ها و کاهش تورم باشيم. 

 

افزايش ۱۰ هزار ميليارد توماني سرمايه بانک‌هاي دولتي در سال آينده

تهران-ايرنا- سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس گفت: براساس موافقت اين کميسيون، دولت مي‌تواند تا سقف ۱۴۶ هزار ميليارد تومان اوراق مالي اسلامي براي تامين مالي مصارف تعيين شده در بودجه منتشر کند.

بانک مرکزي سياست نرخ موثر ارز را دنبال کند

يک کارشناس مسائل اقتصادي گفت: بانک مرکزي علاوه بر اينکه بايد سياست نرخ موثر ارز را به کار گيرد، بايد اجازه دهد تا نرخ ارز با توجه به تفاوت نرخ تورم داخلي و خارجي تغيير کند.

امضاي صورتجلسه توافقات ايران و عراق در امور بانکي

بغداد –ايرنا-هيات هاي جمهوري اسلامي ايران و عراق در پايان گفت وگوهاي روز سه شنبه خود صورتجلسه توافقات حاصله دو کشور در امور بانکي را امضاء کردند.

اعمال مقررات احتياطي در ترازنامه بانک‌ها

معاون نظارت بانک مرکزي گفت: بانک‌ها فقط زماني مجاز هستند رشد ترازنامه آنها بيشتر باشد که در چارچوب ضوابط و مقرراتي که بانک مرکزي وضع کرده اتفاق بيفتد.

ضرورت مقاومت بانک مرکزي در برابر استقراض

نايب رييس هيات مديره بورس تهران گفت:‌ هرگونه استقراض جديد از بانک مرکزي به معناي خلق پول و ايجاد نقدينگي جديد است که مي‌تواند هدفگذاري‌هاي نرخ تورم را تحت تاثيرات منفي قرار دهد.

جزئيات ادغام ۵ بانک نيروهاي مسلح

معاون نظارت بانک مرکزي با بيان اينکه با ادغام ۵ بانک و موسسه مالي، سپرده بانک سپه به ۴۷۰ هزار ميليارد تومان رسيد، گفت: مقرر شد قبل از ادغام هرکدام از بانکها ۱۰ درصد شعب خود را کاهش دهند.

 

تشکيل بزرگترين بانک کشور با ۴۷۰ هزار ميليارد تومان سپرده

فرهاد حنيفي، معاون نظارت بانک مرکزي طي توضيحاتي نکاتي را درخصوص طرح ادغام بانک هاي وابسته به نيروهاي مسلح تشريح کرد.

وظايف بانک مرکزي در اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي وارد مرحله اجرا شد

تهران - ايرنا - معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت: متقاضيان جديد ابزارهاي پرداخت از بهمن ماه بدون تشکيل پرونده مالياتي نمي‌توانند کارت‌خوان يا درگاه پرداخت داشته باشند و پرونده مالياتي دارندگان فعلي کارت‌خوان يا درگاه پرداخت فاقد پرونده نيز به طور خودکار ...

واکنش بانک مرکزي به نامه صمت: بخشنامه به درخواست شما صادر شد!

بانک مرکزي در واکنش به نامه وزارت صمت به رئيس جمهوري، اعلام کرد که اين بخشنامه بر اساس مصوبه وزارت صمت از سوي بانک مرکزي صادر شده است.

اصلاح آيين‌نامه نحوه تسويه بدهي‌هاي قطعي دولت از طريق اسناد خزانه

هيات وزيران آيين نامه اجرايي قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مربوط به نحوه تسويه بدهي‌هاي قطعي دولت از طريق اسناد خزانه را اصلاح کرد.

بانک مرکزي چگونه «ابربانک سپه» را کنترل خواهد کرد؟

يک مقام مسئول در بانک مرکزي با بيان اينکه تمام تمهيدات براي صيانت ازحقوق سپرده‌گذاران بانکهاي ادغامي انديشيده شده، گفت: تسهيلات‌گيرندگان‌وسپرده‌گذاران همچون سابق همه خدمات را دريافت مي‌کنند.

پروژه بزرگ ادغام بانک‌هاي وابسته به نيروهاي مسلح پايان يافت

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: پروژه بزرگ و مهم ادغام بانکهاي وابسته به نيروهاي مسلح، امروز به پايان رسيد.

اجراي قانون چک به تعويق نيفتاد

کارشناس ارشد حقوق بانکي با تاکيد بر اينکه اجراي قانون چک به تعويق نيفتاده، گفت: فقط اجراي يک بند از الزامات بدليل فراهم نشدن زيرساخت از سوي بانک مرکزي، باکمک مصوبه ستاد کرونا به تعويق افتاد.

بانک مرکزي مسير حرکت نرخ ارز را رصد مي‌کند

رئيس کل بانک مرکزي گفت که اين بانک با تکيه بر قدرت بازارسازي خود، مسير حرکت نرخ ارز را رصد کرده و بر اساس مجموعه اهداف سياستگذاري خود، منابع و ابزارهاي در دسترس آن را مديريت مي‌کند.

بانک‌هاي ايراني در ليست برترين بانک‌هاي اسلامي

در جديدترين گزارش بين‌المللي از ۱۰ بانک برتر اسلامي از لحاظ رشد دارايي‌ها، ايران با سه بانک ملت، پست بانک و کشاورزي رتبه نخست را دارد.

رشد اقتصادي کشور در نيمه نخست سال ۱۳۹۹ به ۱.۳ درصد رسيد

بانک مرکزي اعلام کرد: رشد اقتصادي کشور (به قيمت‌هاي ثابت سال ۱۳۹۰) در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ به عدد ۱.۳ درصد رسيد.

رشد اقتصادي کشور مثبت شد

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: ايستادگي و همت ملت بزرگ ايران در اوج جنگ اقتصادي و کرونا و تلاش فعالين اقتصادي کشور در سال جهش توليد جواب داد.

پايان آذر؛ آخرين مهلت ارائه تقاضاي تسويه بدهي بدهکاران بانکي

بانک مرکزي مهلت تسليم تقاضا به مؤسسات اعتباري براي بهره‌مندي از قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران شبکه بانکي را تا پايان آذرماه تمديد کرد.

مردم چقدر در بانک ها سپرده گذاري کردند؟

بررسي ميزان تسهيلات و سپرده‌هاي بانکي در شش ماهه اول سال جاري بيانگر اين است که بانک‌ها در شهريور ماه بيشترين ميزان سپرده و تسهيلات را داشته‌اند که به تربيت معادل ۸۶.۶ و ۸۶ درصد افزايش يافته‌ است.

همتي: بانک مرکزي از اول دي ماه ترازنامه بانک ها را کنترل مي کند

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي به روند کاهشي انتظارات تورمي و پديدار شدن رشد اقتصادي به خاطر آمارهاي رشد کشاورزي و صنعت کشور اشاره کرد و گفت: بانک مرکزي از اول دي ماه سال جاري ترازنامه بانک ها را به صورت دوره اي کنترل مي کند

ضوابط جديد صدور چک از امروز ۲۲ آذر ۹۹ اجرا مي‌شود

از امروز صدور برگ چک‌هاي جديد در وجه حامل ممنوع بوده و لازم است تمام صادرکنندگان چک‌هاي جديد را صرفاً در وجه گيرنده مشخص ‌صادر کنند و گيرندگان چک نيز از پذيرش چک‌هاي مذکور در وجه حامل خودداري کنند.

به گزارش ايبِنا؛ بر اساس اطلاعيه هاي بانک ...

رفع يکساله محدوديت‌هاي ناشي از چک برگشتي براي بنگاه‌هاي اقتصادي

بانک مرکزي براساس مفاد قانون صدور چک با هماهنگي وزارت صمت و استانداري‌هاي سراسر کشور، رفع محدوديت‌هاي ناشي از چک برگشتي براي بنگاه‌هاي اقتصادي را به مدت يک سال اجرايي کرد.

بانک‌ها حق جلوگيري از برگشت زدن چک‌ها از سوي مشتريان را ندارند

اگرچه برخي استانداران براي مساعدت با فعالان اقتصادي در کسادي بازارها ناشي از کرونا، به بانک‌ها درخواست عدم برگشت زدن چک‌ها را داده‌اند اما دبير کل کانون بانک‌ها اين کار را غيرقانوني مي‌داند.

اجازه خروج سرمايه از کشور را نمي‌دهم

رييس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه پيش‌بيني مي‌کنيم که در يکساله منتهي به خرداد ۱۴۰۰ بتوانيم به تورم ۲۲ تا ۲۴ درصدي نزديک شويم، افزود: اجازه خروج سرمايه و واردات کالاهايي که در اولويت نباشد را نمي‌دهم.

رشد حدود ۹ درصدي درآمد بانک‌هاي دولتي

مقايسه بودجه سال ۱۴۰۰ با سال ۹۹ حاکي از رشد حدود ۹ درصدي درآمد بانک‌ها در سال آينده است.

رشد ۵۸ درصدي پرداخت تسهيلات بانک صنعت و معدن

مديرعامل بانک صنعت و معدن اعلام کرد: مجموع تسهيلات اعطايي بانک صنعت و معدن طي ۸ ماه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته به ميزان ۵۸ درصد افزايش پيدا کرده است.

تسهيلات بانکي به بخش بازرگاني ۲ برابر شد

آمار منتشر شده از سوي وزارت صمت نشان مي‌دهد که تسهيلات پرداختي بانک‌ها و شموسسات اعتباري به بخش بازرگاني در نيمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بيش از دو برابر شده است.

اميدها به فعاليت بنگاه‌هاي اقتصادي، تقويت سرمايه‌گذاري و جهش توليد افزايش مي‌يابد

عبدالناصر همتي در يادداشتي از عنايت رهبر معظم انقلاب به کنترل پايه پولي و نقدينگي در جهت مهار تورم و نيز همراهي دولت در تأمين کسري بودجه ۸ ماه اول سال قدرداني و تقدير کرد.

معمارنژاد : بانک تجارت در انجام ماموريت‌هاي خود موفق بوده است

نشست تخصصي تشريح آخرين وضعيت عملکرد بانک تجارت در حوزه‌هاي مالي و بانکداري با حضور معاون بانک و بيمه وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شد.

موسسه اعتباري کوثر در بانک سپه ادغام شد

مديرعامل بانک سپه اعلام کرد با برگزاري مجمع عمومي عادي به‌طور فوق‌العاده ساليانه و مجمع فوق‌العاده ادغام موسسه اعتباري کوثر، اين موسسه رسماً در بانک سپه ادغام شد. به گزارش ايبِنا، محمد کاظم چقازردي اظهار داشت: در اجراي مصوبه شوراي راهبري ادغام، بانک سپه با ...

چگونه موسسات اعتباري مجوزدار را بشناسيم؟

بانک مرکزي طي اطلاعيه‌اي براي جلوگيري از خدشه‌دار شدن وجهه نظام بانکي و ايجاد رقابت‌هاي ناسالم و همچنين اطلاع مشتريان بانکي، اسامي همه نهادها و موسسات مالي مجاز را اعلام کرد.

۲۱۲۸.۴ هزار ميليارد ريال تسهيلات براي صنعت و معدن

تهران- ايرنا- مجموع تسهيلات اعطايي به بخش صنعت و معدن در نيمه نخست امسال به رقم دو هزار و ۱۲۸.۴ هزار ميليارد ريال رسيد که درمقايسه با مدت مشابه پارسال ۷۹.۸ درصد رشد نشان مي دهد.

استفاده از عناوين نهادهاي پولي و بانکي، بدون اخذ مجوز ممنوع است

تهران - ايرنا - هرگونه استفاده از عنوان موسسه اعتباري، تعاوني اعتباري، شرکت واسپاري (ليزينگ)، شرکت صرافي و صندوق قرض الحسنه در تابلو، سربرگ، مکاتبات و ... يا اشتغال به اين امور بدون داشتن مجوز از بانک مرکزي ممنوع است.

سياست بانک مرکزي شفافيت و سامانه‌محور شدن فرآيند تخصيص ارز است

تهران - ايرنا - بانک مرکزي با اجراي سياست ارز ۴۲۰۰ توماني به طور مستمر و شفاف، اسامي دريافت کنندگان اين نوع ارز را اعلام کرده و به اين سياست خود ادامه مي‌دهد.

تمهيدات جديد بانکي براي مقابله با شيوع کرونا

با هدف مقابله با شيوع ويروس کرونا، بانک مرکزي تمهيداتي مانند افزايش سقف انتقال روزانه کارت به کارت شتابي و از طريق پرداخت سازها را پيش‌بيني کرده تا ميزان مراجعات حضوري مردم به شعب بانک‌ها کاهش يابد.

ماليات بر تراکنش‌ها، مردم را به راه‌هاي جايگزين وادار مي‌کند

دبيرکانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: وقتي ماليات بابت تراکنش‌ها باشد و هزينه اين تراکنش‌ها، براي استفاده کننده بالا برود، راه‌هاي جايگزيني توسط مردم و طرفين پيدا خواهد شد.

محمدرضا جمشيدي دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي در گفتگو با ...

کاهش تورم با مديريت نرخ سود بين بانکي

تهران- ايرنا- در يک سال گذشته اقتصاد ايران در مواجهه با مشکلاتي مانند تحريم‌هاي ظالمانه و شيوع ويروس کرونا، با عوامل تورم‌زا مواجه شده است؛ بانک مرکزي در اين شرايط با راه‌اندازي عمليات بازار باز و تعيين کريدور نرخ سود بين بانکي، به اقدامات ضدتورمي روي آورده است ...

مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي منصوب شد

مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از سوي دکتر عبدالناصر همتي، منصوب شد.

تاکيدات رييس‌کل بانک مرکزي در مورد تقويت بازار سرمايه

تاکيدات رييس‌کل بانک مرکزي در جلسه شوراي عالي بورس در مورد تقويت بازار سرمايه، منتشر شد.

سه اقدام مهم بانک مرکزي در سال جاري

رئيس کل بانک مرکزي ضمن تشکر از کليه بانکها براي اقداماتشان در راستاي حمايت از جهش توليد گفت: بانک ها حمايت خود از جهش توليد را به صورت عملي نشان داده اند و اين روند استمرار خواهد داشت.

سقف بانک مرکزي براي قيمت فروش ارز خريداري شده از بازار متشکل ارزي

بانک مرکزي به منظور ساماندهي معاملات بازار متشکل ارزي، سقف مجاز قيمت فروش ارز اين بازار را يک درصد بالاتر از «قيمت پاياني سنا» تعيين و اعلام کرد هر کارگزار بيش از۵۰۰هزار يورو حق ذخيره ندارد.

ضرورت رعايت ضوابط مبارزه با پولشويي براي کاهش التهاب بازار ارز

رئيس کل بانک مرکزي بر ضرورت رعايت ضوابط مبارزه با پولشويي براي کاهش التهاب بازار ارز تاکيد کرد.

همتي: پروژه ادغام بانک‌هاي نيروهاي مسلح از مهمترين برنامه‌هاي اصلاح نظام بانکي بود

تهران- ايرنا- عبدالناصر همتي رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي در اينستاگرام تاکيد کرد که پروژه ادغام ۵ بانک وابسته به نيروهاي مسلح در بانک سپه يکي از مهمترين برنامه‌هاي اصلاح نظام بانکي بود که باتدبير مقام معظم رهبري با جديت آغاز و با يک کار فشرده، به ياري خدا به نتيجه ...

لايحه اصلاح برخي محدوديت‌هاي قانون صدور چک ارائه شد

لايحه اصلاح ماده (۵) مکرر الحاقي به قانون صدور چک به منظور تسريع در فرآيند رسيدگي به موضوع تعليق محدوديت در فعاليت بنگاه‌هاي اقتصادي به هيات دولت ارائه شد.

حرکت بازار ارز به سمت نرخ تعادلي

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به اينکه با کاهش عوامل برونزا دست بانک مرکزي براي مديريت بازار بسيط‌تر خواهد شد، افزود: بازار ارز به سمت نرخ تعادلي حرکت مي‌کند.

همتي: بايد انتظارات متراکم شده در بازار ارز تخليه شود

تهران - ايرنا - رييس بانک مرکزي در صفحه اينستاگرام خود نوشت: به صورت طبيعي و در چارچوب فرآيندهاي بازار، بايد اجازه تخليه انتظارات متراکم شده به بازار ارز داده شود. «عبدالناصر همتي» عصر شنبه در ادامه اين يادداشت افزود: در برخي از تحليل ها در خصوص شرايط فعلي بازار ارز، ...

افزايش ۴۸.۸ درصدي سپرده بانک‌هاي تخصصي نزد بانک مرکزي

ميزان سپرده بانک&zwnjهاي تخصصي نزد بانک مرکزي در پايان شهريورماه سال جاري با ۴۸.۸ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲۲۹.۳ هزار ميليارد ريال رسيد.

تعيين تکليف رفع تعهد ارزي صادرات از محل ورود موقت

توافقات بانک مرکزي، گمرک و وزارت صمت حکايت از تعيين تکليف رفع تعهد ارزي صادرات از محل ورود موقت دارد و بانک مرکزي مکلف شده تا منشاء و ميزان تامين ارز اظهارنامه&zwnjهاي صادراتي را بررسي نمايد. به گزارش خبرنگار مهر، در جريان توافقات صورت گرفته ميان بانک مرکزي جمهوري اسلامي ...

عملکرد ۶ ماهه بانک‌هاي تجاري/ دارايي‌هاي خارجي ۴۶.۴ درصد رشد کرد

ميزان دارايي&zwnjهاي خارجي بانک&zwnjهاي تجاري در شهريورماه سال جاري بالغ بر ۷۴۴.۵ هزار ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۶.۴ درصد رشد نشان مي&zwnjدهد. به گزارش ايبِنا؛ بر اساس گزارش «گزيده&zwnjهاي آماري بانک مرکزي»، وضعيت خلاصه دارايي&zwnjها و بدهي&zwnjهاي بانک&zwnjهاي ...

تغييرات ارقام عمده پولي

سپرده&zwnjهاي جاري در شهريور امسال رشد ۹۰ درصدي و سپرده&zwnjهاي پس&zwnjانداز رشد ۲۸ درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت؛ همچنين رشد سپرده&zwnjهاي کوتاه&zwnjمدت به بيش از دو برابر رشد سپرده&zwnjهاي بلندمدت رسيد.

تخلف ۳۱ درصدي بانک‌ها از بخشنامه افشاي صورت‌هاي مالي

در حالي ۳۱ درصد بانک&zwnjها از بخشنامه بانک مرکزي در خصوص افشا اطلاعات صورت&zwnjهاي مالي تخطي کرده&zwnjاند که تاکنون مسئولان بانک مرکزي نسبت به اين موضوع واکنش خاصي در رسانه&zwnjها نشان نداده&zwnjاند.

سامانه ارتباطات مردمي بانک مرکزي افتتاح شد

سامانه ارتباطات مردمي بانک مرکزي با حضور رئيس کل بانک مرکزي به صورت رسمي افتتاح شد.

عرضه ارز در سامانه نيما شدت گرفت

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بسته جديد ارزي در راه است اعلام&zwnjکرد: عرضه ارز در سامانه نيما به سرعت افزايش يافته و روند معاملات حواله&zwnjهاي ارزي رشد خوب و قابل توجهي پيدا کرده است.

عملکرد ضعيف بانک مرکزي در اجراي سامانه نهاب

شناسايي صاحبان حساب هاي بانکي مي&zwnjتواند اثر قابل توجهي در رصد فعاليت هاي سوداگرانه داشته باشد اما علي رغم گذشت ۴ سال از ايجاد سامانه نهاب در سال گذشته، ۴۹ درصد اشخاص حقوقي پوشش داده شده است.

عملکرد شبکه بانکي در اجراي طرح اعطاي تسهيلات کرونا بررسي شد

جلسه «بحث&zwnjوبررسي عملکرد شبکه بانکي در اجراي طرح اعطاي تسهيلات کرونا»، به رياست دکتر اکبر کميجاني، قائم مقام بانک مرکزي، برگزار و بر لزوم تسريع و تسهيل در پرداخت تسهيلات مذکور، تاکيد شد. به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، «جلسه بحث&zwnjوبررسي عملکرد ...

بانک مرکزي به دنبال راهي براي کاهش فشار تورمي در بازارها

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي در اينستاگرام تاکيد کرد: بانک مرکزي به خوبي واقف است که با توجه به وجود شوک منفي عرضه، ناترازي بانک&zwnjها و نياز مالي دولت؛ امروز افزايش نرخ سود بانکي سياستي نيست که توفيق قطعي داشته باشد و برهمين اساس به&zwnjدنبال روش&zwnjهاي ديگري ...

پمپاژ ارز توسط بانک مرکزي براي مديريت بازار

رييس کميته فقهي سازمان بورس و اوراق بهادار ايران با اشاره به لزوم جلوگيري از تقاضاهاي کاذب ارزي، گفت: پمپاژ ارز توسط بانک مرکزي مفيد است، زيرا بايد بازار ارز را مديريت کند. غلامرضا مصباحي مقدم، نماينده سابق مجلس و رييس کميته فقهي سازمان بورس و اوراق بهادار ايران در گفتگو با ...

ايران رييس دوره‌اي گروه ۲۴ شد

رييس کل بانک مرکزي در اجلاس مجازي اخير وزرا و روساي کل گروه ۲۴، رياست دوره‌اي اين گروه را براي مدت دوازده ماه عهده‌دار شد.

افزايش ۲۷ درصدي عرضه ارز در سامانه نيما

تهران ايرنا - حجم عرضه ارز به صورت حواله در بستر سامانه نيما نسبت به روز کاري قبل حدود ٢٧ درصد افزايش يافت.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي بانک مرکزي، براساس اطلاعات دريافتي از معاملات ارزي در بازار دوم، حجم عرضه ارز به صورت حواله (در بستر سامانه نيما) نسبت به روز کاري ...

ورود بازارساز به بازار اسکناس ارز

بانک مرکزي به عنوان بازارساز از امروز روزانه ۵۰ ميليون دلار به بازار متشکل ارزي تزريق خواهد کرد.

تحريم‌هاي جديد بانکي، فضاسازي رواني است

تحليلگر مسائل تحريم با بيان اينکه تحريم ۱۷بانک ايراني پيرو دستور بهمن‌ماه سال گذشته ترامپ عملياتي شده، گفت: در ميدان واقعي اقتصاد ايران، اين تحريم‌ها اثر خود را از دست داده‌اند و رواني است.

اسماعيل صابري : نقدينگي به سمتي مي‌رود که ارزش زماني خود را حفظ و يا به نوعي از تورم فرار کند

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفته که به منظور جلوگيري از رشد يکباره نرخ ارز و همچنين حفظ ارزش پول ملي، بايد کانال‌هايي به منظور هدايت نقدينگي به سمت توليد ايجاد کنيم.

ترازنامه نامتعادل بانکهاچگونه سفره مردم را تحت تأثيرقرارمي‌دهد؟

بانک مرکزي تلاش دارد وضعيت ترازنامه بانک‌ها را بهبود ببخشد؛ ترازنامه‌اي که به اذعان کارشناسان سال‌هاست نابسامان و به عبارتي رها است و زندگي مردم را تحت تاثير قرار داده است.

ابلاغيه ۷ بندي کانون بانک‌هاي خصوصي به شعب

کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي طي ابلاغيه در خصوص رعايت دقيق پروتکل‌هاي بهداشتي در اوج گيري پاندمي کرونا به اعضا اين کانون بر رعايت ۷ بند تاکيد کرد.

سرپرست روابط عمومي بانک مرکزي منصوب شد

رييس کل بانک مرکزي طي حکمي، پويا جبل عاملي را به عنوان سرپرست اداره روابط عمومي اين بانک منصوب کرد.

به گزارش ايبِنا، در متن حکم دکتر همتي آمده است: 

اميد است با اتکال به خداوند متعال و استفاده از تجربيات ارزنده خود در انجام وظايف محوله و ...

مجلس با اصلاح طرح واگذاري سهام مازاد بانک رفاه کارگران موافقت کرد

تهران- ايرنا- نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با اصلاح طرح مربوط به واگذاري سهام مازاد بانک رفاه کارگران موافقت کردند.

سپرده‌هاي بانکي ۳۸ درصد افزايش يافت/ رشد ۳۲ درصدي تسهيلات

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۳۸ درصدي مانده سپرده‌ها و ۳۱.۹ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان تير ماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

خريد و فروش ارز مشروط شد

بانک مرکزي اعلام کرد: ايجاد جو رواني نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب مي شود و هرگونه  خريد وفروش ارز بايد در بانک ها وصرافي هاي مجاز ودر چارچوب مقررات اعلامي بانک مرکزي انجام شود.

پرداخت ۵۹۸ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانکي در ۵ ماه نخست سال

رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفت: در پنج ماه نخست سال ۵۹۸ هزار ميليارد تومان تسهيلات توسط بانک‌ها پرداخت شده که از اين مبلغ ۳۰۰ هزار ميليارد تومان سرمايه در گردش است.

افزايش سرمايه ۶۲ هزار ميليارد توماني بانک‌هاي دولتي

سرمايه بانک‌هاي دولتي از ۲۰ هزار ميليارد تومان در سال ۹۸ به ۸۲ هزار ميليارد تومان در سال ۹۹ افزايش يافت.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، وزارت امور اقتصادي و دارايي با انتشار گزارشي از اقدامات انجام شده در بازه زماني شهريور ۹۸ تا مرداد ۹۹ در حوزه اصلاح ...

گزارش عملکرد توليد ناخالص داخلي در فصل اول سال ۱۳۹۹

بانک مرکزي اعلام کرد: رشد اقتصادي غيرنفتي در فصل بهار ۹۹، منفي شش دهم درصد بوده است.

يادداشت رييس کل بانک مرکزي درباره ارقام رشد اقتصادي فصل اول سال

يادداشت جديد رييس کل بانک مرکزي درباره ارقام رشد اقتصادي فصل اول سال ۱۳۹۹ منتشر شد.

يادداشت رييس کل بانک مرکزي درباره جلسه با اعضاي اتاق بازرگاني

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي،‌ نکاتي را درباره جلسه با اعضاي اتاق بازرگاني مطرح کرد.

تداوم تعامل بانک مرکزي با صادرکنندگان

رييس‌کل اين بانک در ديدار با گروهي از صادرکنندگان نمونه کشور و اعضاي هيات رييسه اتاق‌هاي بارزگاني، ضمن قدرداني از عملکرد آنان در بازگشت ارزهاي صادراتي به بررسي و مرور مشکلات آنان در اين مسير پرداخت.

کنترل تورم، پايداري بازارها و تامين ارز؛ اولويت‌هاي بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي ضمن تأکيد بر بهره‌گيري از نقدها و تحليل‌هاي صاحب‌نظران، اولويت‌هاي اصلي بانک مرکزي را کنترل تورم، دستيابي به پايداري بازارها و تامين ارز براي ملزومات مردم دانست.

فروش ارز سهميه‌اي در صرافي‌ها متوقف شد

تهران- ايرنا- صف‌هاي طولاني و البته جنجال برانگيز خريد ارز سهميه‌اي از صرافي‌هاي بانکي، واکنش بانک مرکزي را به همراه داشت و موجب توقف فروش ۲۲۰۰ دلار ارز سهميه‌اي به هر فرد شد.

تامين تقاضاي بازار ارز، پُرقدرت ادامه دارد

بررسي‌هاي ميداني حاکي از آنست که حجم معاملات اسکناس در بازار غيررسمي بسيار پايين بوده و حجم تقاضاي روزانه در بازار رسمي اسکناس نيز طي چند روز اخير رقمي بين ۵ تا ۸ ميليون دلار بوده است.

نرخ سود سپرده‌هاي مدت‌دار در صورت برداشت قبل از سررسيد اعلام شد

بانک مرکزي مصوبه شوراي پول و اعتبار در خصوص تغيير نرخ سود سپرده‌هاي مدت‌دار در زمان برداشت قبل از سررسيد را ابلاغ کرد.

۲۸۰ هزار ميليارد ريال اموال مازاد بانک‌ها فروخته شد

۲۸۰ هزار ميليارد ريال اموال مازاد بانک‌هاي دولتي از دي‌ ماه ۱۳۹۶ تا مرداد ماه سال ۱۳۹۹ فروخته شد.

عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالاي ايران

معاون توسعه بازار بورس کالا گفت: اطلاعيه عرضه اموال مازاد نخستين بانک منتشر شد.

گام‌هاي دولت تدبير و اميد در مسير تحقق اصلاح نظام بانکي

تهران - ايرنا - تاکيد رهبر معظم انقلاب در ديدار با هيات دولت بر انجام اصلاح نظام بانکي بيانگر اهميت اين موضوع در نگاه نظام حکمراني کشور به شمار مي‌رود که دولت تدبير و اميد تاکنون گام‌هاي موثري را براي تحقق اين هدف برداشته است.

توضيحاتي پيرامون افزايش بدهي دولت به بانک مرکزي در دو سال اخير

بانک مرکزي توضيحاتي پيرامون افزايش بدهي دولت به بانک مرکزي در دو سال اخير ارائه کرد.

انتصاب مشاور رسانه‌اي بانک مرکزي و مديرمسئول شبکه خبري ايبِنا

مشاور رسانه‌اي بانک مرکزي و مديرمسئول شبکه خبري ايبِنا از سوي رييس کل بانک مرکزي منصوب شد.

از ابتداي سال؛ ۵۸ هزار ميليارد تومان اوراق دولت به فروش رسيد

رئيس کل بانک مرکزي با ارايه گزارش خلاصه تحولات نقدينگي در مرداد ماه گفت: رشد نقدينگي پنج ماهه نسبت به پايان سال ۹۸ در حدود ۱۲ درصد است.

ارايه گزارش خلاصه تحولات نقدينگي توسط رييس کل بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي با ارايه گزارش خلاصه تحولات نقدينگي در مرداد ماه گفت: رشد نقدينگي پنج ماهه نسبت به پايان سال ۹۸ در حدود ۱۲ درصد است.

واگذاري املاک مازاد بانک ملي ايران سه برابر شد

واگذاري هاي حوزه سهام و اموال مازاد شرکت هاي تابعه بانک ملي ايران از ابتداي سال جاري تا پايان مردادماه معادل سه برابر فروش سال گذشته بوده است.

تشکيل کميته مديريت نقدينگي در بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به تشکيل کميته مديريت نقدينگي گفت: خوشحالم به مردم بگوييم نقدينگي کنترل شده و در ۵ ماهه ابتدايي امسال رشد پايه پولي ۴ درصد و رشد نقدينگي ۱۲ درصد بوده است.

به‌روزرساني فهرست دريافت‌کنندگان ارز نيمايي و دولتي

بانک مرکزي در راستاي شفاف‌سازي و اطلاع‌رساني عمومي فهرست دريافت‌کنندگان ارز دولتي و سامانه نيما را به‌روزرساني و منتشر کرد.

تسريع در روند رسيدگي و پرداخت تسهيلات مرابحه خريد کالا و خدمات

قائم مقام بانک مرکزي خواستار تسريع در روند رسيدگي و پرداخت تسهيلات مرابحه خريد کالا و خدمات شد.

توقف نماد معاملاتي دو بانک و ۲۴ شرکت بورسي

اطلاعات منتشر شده از سوي بورس اوراق بهادار تهران نشان مي‌دهد که تا تا پايان هفته سوم داد و ستدها در بازار سهام، نماد معاملاتي دو بانک و ۲۴ شرکت بورسي ديگر متوقف شده است.

برخي از اقدامات بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي

رييس کل بانک مرکزي در صفحه اينستاگرام خود برخي اقدامات بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي را تشريح کرد.

به گزارش ايبِنا، دکتر عبدالناصر همتي در ياداشتي اينستاگرامي برخي از اقدامات بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي را تشريح کرد. اين اقدامات به شرح زير ...

موافقت شوراي پول و اعتبار با انتشار اوراق وديعه

شوراي پول و اعتبار ضمن موافقت با انتشار اوراق وديعه توسط بانک مرکزي، سقف فردي تسهيلات مسکن روستايي و تسهيلات مسکن ايثارگران را افزايش داد.

آشنايي مردم با بازار بورس موجب هدايت سرمايه ها به سمت جهش توليد

حسين مهري:اقبال عموم مردم به بورس و ورود به بازار سرمايه بيشتر شده و افراد درحال آشنايي بااين بازار هستن وفرهنگ سازي واطلاع رساني ميتواند به اين بازار تعميق دهد و سرمايه ها را بسمت جهش توليد هدايت کند.

تلاش مجلس براي حفظ استقلال بانک مرکزي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، از تلاش مجلس براي حفظ و رعايت استقلال بانک مرکزي خبر داد و گفت: بايد به سمت اقتصادي غيرسياسي حرکت کنيم.

وصول ۱۶ هزار ميليارد تومان از مطالبات بدهکاران بانکي

رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: مسئله ارز فقط اقتصادي نيست و مسئله‌اي امنيتي، سياسي و اقتصادي است و نهادهاي امنيتي نيز بايد در اين زمينه همکاري کنند.

چرا چين و روسيه با ايران همکاري بانکي ندارند؟

روايتي تحريف‌شده از علت عدم همکاري بانکي روسيه وچين با ايران طي هفته جاري موجب شد بار ديگر مساله تبعات عدم الحاق ايران به کنوانسيون‌هاي ذيل برنامه اقدام FATF مطرح شده و ضريب پيدا کند.

کاهش ۱۵.۸ درصدي بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي

بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي طي يک سال منتهي به خرداد ماه سال جاري ۱۵.۸ درصد کاهش يافته که اين کاهش عمدتا از ناحيه بانک‌هاي غيردولتي و موسسات اعتباري غيربانکي بوده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، براساس آمار بانک مرکزي، بدهي بانک‌ها و موسسات ...

اقدامات سياستي بانک مرکزي در جهت کنترل تورم

تهران - ايرنا - بانک مرکزي با انتشار گزارش «مروري بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته در بانک مرکزي»، مهمترين اقدامات سياستي جديد بانک مرکزي در ماه‌هاي اخير براي مهار تورم را بررسي کرد.

 بانک مرکزي با انتشار گزارشي مختصر مروري بر تحولات اقتصاد ...

بحران بانکي در کشورهاي درگير بي‌ثباتي سياسي ۲.۵ درصد محتمل‌تر است

يافته‌هاي تحقيقي انجام شده توسط صندوق بين‌المللي پول حاکي از آن است که احتمال بروز بحران بانکي در کشوري که درگير نزاع داخلي و بي‌ثباتي سياسي است، ۲.۵ برابر بيشتر از ساير کشورها است.

رشد ۴۷ درصدي پرداخت تسهيلات بانک صنعت و معدن به واحدهاي توليدي

مديرعامل بانک صنعت و معدن ‌ گفت: پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي در ۴ ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشته، در حالي که سال ۹۸ هم نسبت به سال ۹۷ رشدي ۴۵ درصدي داشته‌ايم.

تبعات برداشت از صندوق توسعه را به دولت هشدار داده بوديم

رئيس کل بانک مرکزي در يادداشتي نسبت به خريد منابع ارزي صندوق توسعه ملي که آثاري مشابه استفاده از پايه پولي دارد، هشدار داد.

سقف پرداخت وجه نقد در بانک‌ها ۱۵ ميليون تومان تعيين شد

بانک مرکزي با ابلاغ بخشنامه‌اي به بانک‌ها، سقف مقرر براي پرداخت وجه نقد به ارباب رجوع در سال ۱۳۹۹ را ۱۵ ميليون تومان تعيين کرد.

واگذاري اموال مازاد غيربانکي براي افزايش اعطاي تسهيلات

تهران- ايرنا- عضو هيأت مديره بانک صنعت ومعدن گفت: واگذاري سهام و اموال مازاد غير بانکي راهکاري براي افزايش توان تسهيلات‌دهي و افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي محسوب مي‌شود.

مديرعامل جديد بانک مسکن منصوب شد

وزير امور اقتصادي و دارايي، بنا به پيشنهاد هيات مديره بانک مسکن طي حکمي محمود شايان را به سمت مدير عامل جديد اين بانک منصوب کرد.

نرخ ارز روند نزولي خواهد گرفت

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، بيان داشت:‌ به طور حتم با تدابير دولت به ويژه بانک مرکزي، روند نزولي نرخ ارز آغاز خواهد شد.

لزوم تکميل اطلاعات در سامانه سمات براي اعطاي هرگونه تسهيلات

اعطاي هر گونه تسهيلات به اشخاص حقيقي‏‏‏‏‏/حقوقي صرفاً پس از تکميل اطلاعات درخواستي در سامانه متمرکز الکترونيکي تسهيلات و تعهدات (سمات) و دريافت شماره پيگيري از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک ...

۸۰ درصد فايناس و تامين مالي واحدهاي توليدي از طريق سيستم بانکي

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با تاکيد بر ضرورت فعال شدن بازار سرمايه براي تامين مالي واحدهاي توليدي، گفت: اکنون فشار حداکثري به بانک ها اعمال مي شود.

علي اکبر کريمي در گفتگو با ايبِنا، با بيان اينکه بار اصلي تامين مالي واحدهاي توليدي بر دوش ...

بانک مرکزي، مصوبه تغيير نرخ سود سپرده‌هاي بانکي را ابلاغ کرد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي مصوبه شوراي پول و اعتبار در خصوص سقف نرخ سود علي‌الحساب سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي بانک مرکزي، سقف نرخ سود علي‌الحساب سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري که به پيشنهاد بانک مرکزي و ...

يادداشت رئيس‌کل بانک مرکزي در مورد برنامه‌هاي سامان‌دهي بازار ارز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي با مردم و فعالان اقتصادي در مورد برنامه‌هاي سامان‌دهي بازار ارز صحبت کرد.

نسبت مانده تسهيلات به سپرده‌هاي بانکي ۷۸.۵ درصد شد

نسبت مانده تسهيلات به سپرده‌هاي بانکي پس از کسر سپرده قانوني در فروردين‌ماه ۱۳۹۹ معادل ۷۸.۵ درصد بوده است

پيش درآمدي بر اصلاحات در نظام بانکي

الگوي مناسب اصلاحات در نظام بانکي بايد در محورهاي مختلف حاکميتي، ساختاري، مالي، توسعه سرمايه انساني و فن‌آوري و تحول ديجيتالي تدوين و تصويب و با اجماع ملي اجرايي شود.

بازگشت ارز صادرکنندگان بايد الزام‌آور شود

عضو هيات علمي دانشگاه تهران اظهار داشت: دولت بايد با اجراي سياست‌هاي بازدارنده و سختگيرانه صادرکنندگان را ملزم کند که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند.

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي

يادداشت اينستاگرامي جديد رييس کل بانک مرکزي منتشر شد.

تغيير در روش‌هاي بازگشت ارز صادراتي

کمتر از 10 روز ديگر تا پايان مهلت رسمي رفع تعهد ارزي از سوي صادرکنندگان براي صادرات سال ۹۸ باقي نمانده و اکنون، به گفته فعالان اقتصادي، تغييراتي در روش‌هاي بازگشت ارز صادراتي ايجاد شده است.

کسب رتبه اول تحقق سلامت اداري توسط بانک مرکزي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۳۹۸ رتبه اول دستگاه‌هاي اجرايي کشور در مبارزه با مفاسد اقتصادي و تحقق سلامت اداري را کسب کرد.

شناسايي ۲ هزار بنگاه اقتصادي تملک‌شده توسط نظام بانکي

تهران- ايرنا- معاون هماهنگي اقتصادي وزير کشور گفت: اين وزارتخانه توانست براي اولين بار تمامي واحدهاي تملک‌شده توسط شبکه بانکي را در پايان سال ۹۶ را با تعداد  دو هزار و ۲۶ مورد شناسايي کند که با تلاش‌هاي انجام شده در مقطعي تعداد اين واحدها تا ۵۰ درصد کاهش يافت ...

فروش ۴۹.۹ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي دولت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: ۴۹.۹ هزار ميليارد ريال اوراق بدهي دولت در روز سه‌شنبه توسط بانک‌ها، نهادهاي مالي و ساير سرمايه‌گذاران خريداري شد.

به گزارش روز سه‌شنبه بانک مرکزي در اطلاعيه اين بانک درباره اعلام نتيجه حراج اوراق بدهي دولتي آمده ...

تسريع شبکه بانکي در پرداخت تسهيلات به واحدهاي آسيب‌ديده از کرونا

قائم مقام بانک مرکزي بر لزوم تسريع شبکه بانکي در پرداخت تسهيلات به واحدهاي آسيب ديده ناشي از شيوع ويروس کرونا تاکيد کرد.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر اکبر کميجاني، در دومين نشست «بحث و بررسي عملکرد شبکه بانکي در اجراي ...

الزام بانک مرکزي براي ارتقاء امنيت در زيرساخت‌هاي بانکي

معاون فناوري اطلاعات بانک اقتصاد نوين با اشاره به الزام بانک مرکزي در خصوص رفع موارد امنيتي بانک‌ها در سال جاري گفت: هر بانکي براي تحقق اين مهم بايد ازنظر تجهيزات و سيستم‌ها، خود رامورد پايش قرار دهد.

گواهي سپرده يورويي؛تعهدي براي دولت بعد

عبدالناصر همتي در حالي از تصميم براي انتشارگواهي سپرده يورويي خبر داده که فشار دولت به اين بانک در سال ۹۶ براي پيش فروش ارز به جايي نرسيد و اين اقدام مي تواند منجر به تولد«سلطان يورو»شود!

افزايش ۳۱ درصدي مانده سپرده‌هاي بانکي در سال ۹۸

مانده سپرده‌هاي بانکي در پايان سال ۹۸ نسبت به پايان سال ماقبل آن ۳۱.۴ درصد افزايش يافت.

يادداشت جديد اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي

يادداشت جديد اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي منتشر شد.

بانک مرکزي آمار رشد نقدينگي در سه ماهه ابتدايي ۱۳۹۹ را اعلام کرد

بانک مرکزي آمار رشد نقدينگي در سه ماهه ابتدايي سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد که براساس آن حجم نقدينگي در هفته منتهي به ۲۹ خرداد ۱۳۹۹به ۲۶۵۱۴.۶ هزار ميليارد ريال رسيده است.

استقلال عمل بانک مرکزي؛ کليد موفقيت هدف‌گذاري تورم

عضو هيات مديره بانک سامان تاکيد کرد که نکته بسيار مهم و کليدي در موفقيت سياست جديد بانک مرکزي در هدف‌گذاري تورم، استقلال عمل و داشتن اختيارات کافي از سوي دولت است.

مصوبات بيست و پنجمين جلسه شوراي فقهي بانک مرکزي

در بيست و پنچمين جلسه شوراي فقهي بانک مرکزي، مسئله نحوه تامين مالي شرکت‌هاي واسپاري (ليزينگ) توسط بانک‌ها و موسسات اعتباري بررسي شد.

شرايط تاييد صلاحيت مديران واحدهاي تابعه موسسات اعتباري

بانک مرکزي مقررات ناظر بر تاييد صلاحيت داوطلبان تصدي سمت مديريتي در واحدهاي تابعه موسسات اعتباري در داخل يا خارج از کشور و شعب يا دفاتر نمايندگي بانک‌هاي خارجي در ايران را ابلاغ کرد.

نرخ سود در بازار بين بانکي به ۸.۵ درصد رسيد

معاون وزير اقتصاد با بيان اينکه زماني نرخ سود در بازار بين بانکي حدود ۲۸ درصد بود اما اخيرا به ۸.۵ درصد هم رسيد و امروز بر روي ۱۰ درصد ثابت شده است، گفت: کاهش نرخ تامين مالي به نفع همه است.

اقدام خوب بانک مرکزي در کنترل تورم

مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران، با اشاره به هدف‌گذاري تورمي بانک مرکزي، اين اقدام را به جا و مناسب در شرايط فعلي عنوان کرد.

ماموريت ارزي رييس جمهور به بانک مرکزي

رئيس جمهور از رئيس کل بانک مرکزي خواست به حضور پرقدرت در تامين ارز مورد نياز کالاهاي ضروري مردم و واحدهاي توليدي ادامه داده و درعين حال با همکاري نهادهاي ذيربط نظارت بر بازار ارز را با جديت دنبال کند.

بانک مرکزي درهردو مقوله کنترل نقدينگي ونرخ ارز آگاهانه عمل مي‌کند

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي درباره سياست‌گذاري پولي و ارزي منتشر شد.

مشوق‌هاي صادراتي محرکي براي بازگشت ارز حاصل از صادرات

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران، تاکيد کرد: مشوق‌هاي صادراتي محرکي براي بازگشت ارز حاصل از صادرات خواهد بود.

افزايش حجم تسهيلات اعطايي بانک‌ها

بررسي آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور حاکي از آن است که مبلغ کل تسهيلات اعطايي در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۲۳.۸ درصدي داشته است.

۲۵۰صادرکننده‌ قلابي که۶.۸ميليارد يورو ارز را خارج از شبکه فروختند

بانک مرکزي از آماري رونمايي کرده که بر مبناي آن،۲۵۰صادرکننده معادل ۶.۸ميليارد يورو ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادي بازنگردانده‌اند. داده‌هايي عجيب و غريب که براي اولين بار اعلام شد.

ضرورت تداوم اصلاح ناترازي بانکها

رييس کل بانک مرکزي ضمن تقدير از عملکرد شبکه بانکي در پرداخت تسهيلات معيشتي ناشي از شيوع ويروس کرونا، بر تداوم نقش بانک‌ها در رونق بازار سرمايه تاکيد کرد.

نرخ‌هاي بازار، ارزش ذاتي دلار نيست

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه نرخ‌هاي کنوني در بازار ارز، ارزش ذاتي دلار نيست، گفت: نرخ خريد و فروش اعلامي صرافي‌هاي منتخب بازار نيز، براي جلوگيري از سفته بازي و آربيتراژ است.

ديگر در تامين ارز براي واردات گشاده‌دستي نمي‌کنيم

رييس کل بانک مرکزي گفت: ديگر مثل گذشته در تامين ارز براي بخش‌هاي مختلف از جمله واردات گشاده دستي نمي‌کنيم و آن را فقط براي تامين مواد اوليه، دارو و کالاهاي اساسي اختصاص مي‌دهيم.

انعقاد تفاهم‌نامه پژوهشکده پولي‌وبانکي و مرکز پژوهش‌هاي مجلس

پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي و مرکز پژوهش‌هاي مجلس به منظور گسترش همکاري‌هاي علمي و پژوهشي در راستاي کمک به تصميم‌سازي مطلوب در حوزه سياست‌گذاري پولي و بانکي کشور تفاهم‌نامه همکاري منعقد کردند.

پايان مهلت استفاده از مزاياي قانون حذف سود مرکب

کارشناس ارشد حقوق بانکي با اشاره به مهلت قانوني براي استفاده بدهکاران از قانون تسهيل تسويه بدهي، گفت: تنها يک هفته به پايان مهلت استفاده از مزاياي قانون حذف سود مرکب وجود دارند.

بازار داغ خريدوفروش کوتاژهاي صادراتي

بانک مرکزي بار ديگر اعلام کرده که مهلت بازگشت ارز صادراتي ۹۸ را تمديد نخواهد کرد؛ تاکيدي که سبب شده تا بازار خريد و فروش کوتاژهاي صادراتي به منظور رفع تعهد ارزي داغ‌تر از هر زمان ديگري باشد.

افزايش فهرست رسته‌هاي کسب و کارهاي آسيب‌ديده از بيماري کرونا

بانک مرکزي اعلام کرد که فهرست کسب و کارهاي آسيب‌ديده از بيماري کرونا به ۱۴ رسته افزايش يافت.

درآمدزايي ۱۰ هزار ميلياردي از حراج اوراق بدهي

رئيس کل بانک مرکزي با اعلام اين که بيش از ۴‌.۵ ميليارد دلار براي انجام واردات تامين شده است‌، گفت: براي تامين کسري بودجه حراج اوراق بدهي دولت  ۱۰ هزار ميليارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت.

کاهش صف‌هاي رفع تعهد ارزي

صف‌ طولاني رفع تعهد ارزي صادرکنندگاني که مي‌خواستند ارز حاصل از صادرات خود را به واردکنندگان واگذار کنند، به يکي از دردسرهاي ماههاي اخيرصادرات تبديل شده بود؛ اما اکنون مسير هموارتر شده است.

نرخ سود بانکي حتما کاهش مي‌يابد

رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي گفـت: براي مثال در حال حاضر که نرخ سود در بازار بين بانکي تعديل شده، اثر مثبتي بر روي بازار سرمايه گذاشت و باعث شد، توجه مردم به بازار سرمايه جلب شود و بازار سرمايه هم رونق گرفت اما وقتي نرخ به صورت دستوري و بالاي 22 درصد تعيين ...

دستورالعمل اجرايي ميزان ارز قابل حمل، نگهداري و مبادله داخل کشور

«دستورالعمل اجرايي مربوط به تعيين ميزان ارز قابل حمل، نگهداري و مبادله در داخل کشور» به موجب بخشنامه شماره ۹۹.۶۴۴۴۵ مورخ ۱۳۹۹.۳.۱۱ به شبکه بانکي کشور ابلاغ شد.

هدف بانک مرکزي در تنظيم نرخ سود بازار بين بانکي محقق شد

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران با تاکيد بر تصميم صحيح دولت در زمينه صندوق‌هاي ETF، گفت: بانک مرکزي به هدف تنظيم نرخ سود در بازار بين بانکي رسيد.

پاسخ بانک مرکزي به ابهامات هدفگذاري تورم

بانک مرکزي اعلام کرد که قصد دارد نرخ سود و دالان سود بازار بين بانکي را به نحوي تنظيم کند که ميزان انبساط پولي به تدريج کاهش پيدا کرده و عملا رشد تقاضاي کل اقتصاد کنترل شود.

مصوبه شوراي فقهي بانک مرکزي براي حل يکي از معضلات بانکي کشور

تهران- ايرنا- يک کارشناس حقوق بانکي از حل يکي از معضلات فعلي شبکه بانکي و تسهيلات گيرندگان براي امهال مطالبات خبر داد و گفت: با تصويب شوراي فقهي بانک مرکزي، مشکل شرعي استفاده از "عقد مشارکت مدني" براي "امهال مطالبات بانکي" برطرف شده و بانک‌ها مي توانند با ...

چابک‌سازي نظام بانکي در گام دوم انقلاب

نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس يازدهم برنامه‌هاي مجلس جديد در زمينه انجام اصلاحات در قوانين نظام بانکي را تشريح کرد.

مشمولان امهال اقساط وام قرض‌الحسنه درخرداد فقط يک قسط پرداخت کنند

بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي نبايد بيش از يک قسط از مشمولان طرح امهال اقساط وام‌هاي قرض‌الحسنه ماه‌هاي اسفند ۱۳۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۹ دريافت کنند.

بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ادغام شد

تهران- ايرنا- بانک مهر اقتصاد در ادامه ساماندهي بانک‌هاي نظامي، به عنوان دومين بانک نظامي در بانک سپه ادغام شد.

آغاز ساماندهي بانک‌هاي نظامي با ادغام بانک حکمت در سپه

تهران- ايرنا- بانک حکمت با هدف ساماندهي نظام بانکي به عنوان نخستين بانک نظامي امروز (شنبه) در بانک سپه ادغام شد، در گام بعدي قرار است چهار بانک و موسسه اعتباري انصار، قوامين، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباري کوثر نيز فرايند ادغام را طي کنند.

بخشودگي سود و جرايم تسهيلات زير ۱۰۰ميليون تا پايان خرداد تمديد شد

بانک مرکزي در نامه اي به بانکها بخشودگي سود و جرايم تسهيلات زير ۱۰۰ميليون را تا پايان خرداد تمديد کرد.

سازوکار جديد نحوه محاسبه و نگهداري سپرده قانوني ابلاغ شد

بانک مرکزي سازوکار جديد نحوه محاسبه و نگهداري سپرده قانوني بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي را ابلاغ کرد.

بازارها به نرخ هدف ۲۲ درصدي تورم واکنش نشان دادند

رييس کل بانک مرکزي گفت: اعلام نرخ هدفگذاري شده 22 درصدي براي تورم دو اثر بسيار مهم داشت؛ اول اينکه تمام دستگاه‌هايي که در کنترل تورم نقش دارند بايد پس از اعلام نرخ هدف‌گذاري شده نهايت همکاري با بانک مرکزي را داشته باشند و همچنين شاهد آن بوديم که پس از اعلام نرخ 22 ...

کاهش مصرف و صادرات، اقتصاد آلمان را به رکود کشاند

تهران- ايرنا- رويترز روز دوشنبه نوشت: به دنبال همه‌گيري کرونا و دوران قرنطينه، کاهش مصرف، سرمايه‌گذاري و صادرات اقتصاد آلمان را در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ميلادي به رکود سوق داد.  

به گزارش رويترز، دفتر آمار فدرال آلمان با نگاهي اجمالي به آسيب‌هاي ناشي از بيماري ...

بانک ها موظف به دريافت سفارش فروش سهام عدالت شدند

تهران- ايرنا- بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي مکلفند به نمايندگي از شرکت‌هاي کارگزاري با انعقاد قرارداد نسبت به دريافت سفارش فروش سهام بورسي و فرابورسي متعلق به دارندگان سهام عدالت اقدام کنند.

به گزارش روز شنبه روابط عمومي بانک مرکزي، با توجه به نقش و جايگاه ...

مصادره املاک براي سود مرکب

در حالي که قوانين بالادستي به دنبال رفع موانع توليد هستند، برخي بانک ها با مصادره کارخانه ها به بهانه عدم دريافت اقساط تسهيلات توليد، در تحقق شعار جهش توليد وقفه مي اندازند.

يادداشت دکتر همتي درباره جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي جزييات جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت را تشريح کرد.

پايان تيرماه ۹۹؛ آخرين فرصت ايفاي تعهدات ارزي صادراتي سال ۹۸

صادرکنندگان تا پايان تير ۹۹ فرصت دارند تا تعهدات ارزي صادراتي سال ۹۸ خود را ايفا کنند، در غير اين صورت محدوديت‌هاي بسته سياستي بازگشت ارز حاصل از صادرات و نحوه رفع تعهد ارزي، براي آنها اجرا خواهد شد.

اعلام نحوه تامين ارز مصارف خدماتي مرتبط با تسهيلات ارزي

تهران - ايرنا - بانک مرکزي دستورالعمل مربوط به نحوه تامين ارز بابت مصارف ارزي خدماتي مرتبط با تسهيلات ارزي را ابلاغ کرد.

گام بزرگ دولت براي خصوصي‌سازي واقعي و مردمي‌کردن واگذاري‌ها

تهران- ايرنا- نحوه واگذاري‌هاي دولتي در سال‌هاي گذشته همواره مورد انتقاد بود، زيرا معمولا به جاي خصوصي‌سازي، «خصولتي سازي» صورت مي‌گرفت، اما دولت دوازدهم با عرضه صندوق‌ سرمايه‌گذاري (ETF) گام بزرگي براي مشارکت واقعي مردم در اقتصاد برداشته است.

توضيحات مرتبط در پي طرح مجدد رويه واردات بدون انتقال ارز

بانک مرکزي در پي طرح مجدد رويه واردات بدون انتقال ارز توضيحات ضروري را اعلام کرد.

کاهش سود بانکي به کمتر از ۱۵ درصد در دستور کار نيست

تهران- ايرنا- معاون وزير اقتصاد گفت: در شوراي پول و اعتبار هيچ بحثي براي براي کاهش سود سپرده‌هاي بانکي به کمتر از ۱۵ درصد وجود ندارد.

«عباس معمارنژاد» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا درباره شايعات مربوط به برنامه کاهش سود بانکي، اظهار داشت: آنچه ...

۳ بانک به فهرست پذيره‌نويسي (ETF) افزوده شد

وزارت اقتصاد در اطلاعيه‌اي بانک‌هاي اقتصادنوين، پست بانک ايران و توسعه تعاون را به فهرست بانک‌هاي منتخب جهت پذيره‌نويسي واحدهاي صندوق سرمايه‌گذاري "واسطه‌گري مالي يکم" افزود.

برگزاري حراج اوراق بدهي دولتي در بازار بين‌بانکي

کارگزاري بانک مرکزي در نظر دارد بازار اوليه فروش اوراق بدهي دولتي را در بازار بين‌بانکي ايجاد کند.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، کارگزاري بانک مرکزي در راستاي کاهش هزينه‌هاي معاملاتي، تسهيل دسترسي بانک‌ها و موسسات مالي ...

افزايش تعامل بانک مرکزي و مجلس

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با مثبت ارزيابي کردن اجراي قانون حذف ربح مرکب از سوي بانک ها، گفت: تعامل بانک مرکزي و مجلس افزايش يافته واين امر مي تواند آثار مثبتي را براي نظام بانکي به ارمغان بياورد.

سيدناصر موسوي لارگاني در گفتگو با خبرنگار مشاهده

روند مثبت دسترسي به منابع بانک مرکزي در خارج از کشور

تهران- ايرنا- رئيس‌کل بانک مرکزي با بيان اينکه دسترسي به منابع بانک مرکزي در خارج از کشور روند مثبتي پيدا کرده است، از تامين بيش از ۲.۵ ميليارد دلار در طول ۵۰ روز گذشته از طريق بانک مرکزي و صادرکنندگان غير نفتي خبر داد.

عبدالناصر همتي روز سه شنبه با انتشار يادداشتي در ...

ادامه رونق سهام بانک‌ها در بورس

آمارهاي معاملاتي بورس اوراق بهادار نشان مي‌دهد که صنعت بانکي بعنوان يکي از گروه هاي پيشرو در بورس مورد استقبال سرمايه گذاران قرار گرفته و حجم قابل توجه‌اي از نقدينگي‌ها به سمت اين گروه منتقل شده است.

سقف پرداخت نقدي به مشتريان بانک‌ها ۴۵ ميليون تومان تعيين شد

بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي به بانک‌ها سقف پرداخت وجه نقد به مشتريان را در موسسات اعتباري ۴۵ ميليون تومان تعيين کرد.

اقتصاد منطقه يورو تا سال ۲۰۲۲ در غل و زنجير کرونا است

بانک مرکزي اروپا اعلام کرد که اقتصاد منطقه يورو احتمالا در نيمه دوم سال ۲۰۲۰ احيا مي‌شود، اما پاندمي کرونا تا سال ۲۰۲۲ مانع از رشدي مشابه سال ۲۰۱۹ خواهد شد.

به گزارش ايبِنا از رويترز، بانک مرکزي اروپا در نشست روز گذشته عمده سياست‌هاي پولي خود ...

آغاز پذيره نويسي صندوق هاي قابل معامله ETF در ۹ بانک از فردا

فروش باقيمانده سهام دولت در بانک‌هاي تجارت، ملت، صادرات و بيمه‌هاي اتکايي امين و البرز در قالب واحدهاي سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري قابل معامله (ETF) از فردا آغاز مي شود.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، ششم ارديبهشت ...

نقش بانک‌ها در کاهش خروج ارز از کشور

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به تشريح وظايف شبکه بانکي در حمايت از توانمندي‌هاي داخلي پرداخت و گفت: بانک‌ها مي‌توانند در خودکفايي کشور و کمک به اقتصاد موثر باشند.

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در گفتگو با ايبِنا با بيان ...

رسميت نرخ سود ۱۸ درصدي اوراق گواهي سپرده در بانک‌ها

مديرعامل بانک صادرات با اشاره به تعيين نرخ ۱۵ درصد براي سود سپرده‌هاي بانکي تصريح کرد که در عين حال نرخ سود ۱۸ درصد نيز براي اوراق گواهي سپرده بانک‌ها براي تامين مالي بيشتر به رسميت شناخته شده است.

حجت الله صيدي در گفت‌‎وگو با خبرنگار مشاهده

شرايط تاييد صلاحيت مديران بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاييديه صلاحيت حرفه‌اي مديران موسسات اعتباري را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، طبق بند «ت» ماده ۲۱ «قانون احکام دايمي برنامه‌هاي توسعه کشور» مصوب سال ١٣٩٥ مقرر شده ...

پرداخت ۹۷۴۹ هزار ميليارد ريال تسهيلات بانکي

تهران- ايرنا- تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي در سال ۹۸ حدود ۹ هزار و ۷۴۹ هزار ميليارد ريال بود که در مقايسه با سال ۹۷ رشد ۲۶ درصدي داشته است.

به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزي، سهم تسهيلات پرداختي در قالب سرمايه در گردش در کليه بخش‌هاي اقتصادي طي ۱۲ ماهه ...

بيش از ۱۳۷ هزار ميليارد ريال تسهيلات به دانش‌بنيان‌ها اعطا شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: بيش از ۱۳۷ هزار ميليارد ريال تسهيلات در سال ۱۳۹۸ به شرکت‌هاي دانش‌بنيان اعطا شد.

به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزي، يک هزار و ۱۰۸ شرکت دانش بنيان در سال گذشته هرکدام به طور ميانگين ۱۲۴ ميليارد ريال دريافت کردند.

ميزان تسهيلات ...

آغاز پذيره‌نويسي سهام شرکت‌هاي دولتي در ۹ بانک از هفته آتي

تهران- ايرنا- وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام کرد: بانک‌هاي ملي، سپه، مسکن، کشاورزي، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض‌الحسنه مهر ايران به عنوان بانک‌هاي منتخب از ۱۴ ارديبهشت‌ماه، آماده پذيره‌نويسي متقاضيان خريداري واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق ...

هم‌انديشي با مسئولان فناوري بانک‌ها براي تسهيل خدمات پرداخت خُرد

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي در مورد تسهيل خدمات پرداخت خرد به مردم با شکل استاندارد و يکپارچه در بانک‌ها منتشر شد.

رسميت نرخ سود ۱۸ درصدي اوراق گواهي سپرده در بانک‌ها

مديرعامل بانک صادرات با اشاره به تعيين نرخ ۱۵ درصد براي سود سپرده‌هاي بانکي تصريح کرد که در عين حال نرخ سود ۱۸ درصد نيز براي اوراق گواهي سپرده بانک‌ها براي تامين مالي بيشتر به رسميت شناخته شده است.

شرايط تاييد صلاحيت مديران بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاييديه صلاحيت حرفه‌اي مديران موسسات اعتباري را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد.

انجام ۲۶ ميليارد و ۷۱۶ ميليون تراکنش شاپرکي در سال ۱۳۹۸

شبکه پرداخت الکترونيک کشور در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۶ ميليارد و ۷۱۶ ميليون تراکنش در ابزارهاي کارتخوان، ابزار پذيرش اينترنتي و موبايلي به ارزش ۳۱ هزار و ۹۳۹ ميليارد ميليون ريال انجام داده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، بررسي مجموع عملکرد دوازده ماهه ...

رشد ۳۲ درصدي ميزان سپرده‌هاي مردم در سيستم بانکي در سال ۱۳۹۸

ميزان سپرده‌هاي مردم در سيستم بانکي کشور در سال ۱۳۹۸ در مقايسه با سال ۱۳۹۷، ۳۲ درصد افزايش يافت.

به گزارش ايبِنا به نقل از روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر همتي گفت: ميزان سپرده هاي مردم نزد سيستم بانکي در پايان سال ۱۳۹۸ نسبت به پايان سال ۱۳۹۷ با ۳۲ ...

عرضه ۵۳۳.۶ ميليون يورو ارز صادراتي در فروردين‌ماه

بررسي عملکرد بازار ثانويه نشان مي‌دهد که در فروردين‌ماه ۱۳۹۹ رقمي معادل ۵۳۳.۶ ميليون يورو ارز حاصل از صادرات در اين بازار به فروش رسيده است.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران در گزارشي به عملکرد ...

رئيس جديد پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد

تهران- ايرنا- «شاپور محمدي» با حکم رئيس‌کل بانک مرکزي به عنوان رئيس پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد.

به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزي، عبدالناصر همتي در حکمي رييس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار را به رياست پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي برگزيد.

پيش از اين، ...

کارکنان بانک‌ها موظف به گزارش تخلف مالياتي هستند

تهران- ايرنا- بانک مرکزي نامه دادستان انتظامي مالياتي در رابطه با ارتکاب جرم مالياتي و مجازات مباشرت در جرم براي کارکنان بانک‌ها را به نظام بانکي ابلاغ کرد که بر اساس آن، گزارش نکردن تخلف مالياتي در حکم مباشرت در جرم خواهد بود.

پيش از اين، دادستان انتظامي مالياتي با ...

نتيجه درخواست وام از صندوق بين‌المللي پول چه شد؟

رئيس کل بانک مرکزي جديدترين و آخرين وضعيت درخواست وام ۵ ميليارد دلاري را اعلام و تشريح کرد.

شفاف‌سازي همتي درباره اعطاي تسهيلات ۷۵ هزار ميليارد توماني

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: يک سوم اين مبلغ به حساب خانوارهاي يارانه‌بگير واريز مي‌شود و بقيه صرف پرداخت وام به واحدهاي کوچک و متوسط توليد کالا و خدمات خواهد شد.

عبدالناصر همتي روز دوشنبه با انتشار يادداشتي در اينستاگرام نوشت: اين روزها، عطف به سابقه برخي ...

تحول بانک‌ها در پساکرونا

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به عملکرد مناسب شبکه بانکي در روزهاي شيوع کرونا، گفت: بانک مي‌توانند شعبات خود را کم کرده و مردم به صورت غير حضوري کارهاي خود را انجام دهند.

ايران؛ نايب رييس اول گروه ۲۴ صندوق بين المللي پول شد

ايران نايب رئيس اول گروه ۲۴ صندوق بين المللي پول شد و معاون اقتصادي بانک مرکزي در جلسه مجازي گروه ۲۴ صندوق بين المللي پول شرکت کرد و به ايراد سخنراني پرداخت.

تکاليف شبکه بانکي براي سازماندهي ظرفيت‌هاي ملي مقابله با کرونا

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي شرح وظايف، اقدامات و تکاليف شبکه بانکي کشور در راستاي سازماندهي ظرفيت‌هاي ملي مقابله با بيماري کرونا را ابلاغ کرد.

مهلت ارايه اسناد حمل در حواله‌هاي ارزي افزايش يافت

مدت زمان ارائه اسناد حمل در خصوص حواله هاي ارزي، تا اطلاع ثانوي براي شرکت‌هاي توليدي به ١١ ماه و براي واحدهاي تجاري به ٨ ماه افزايش يافت.

کرونا سافت‌بانک را در آستانه ثبت بزرگ‌ترين ضرر سالانه قرار داد

گروه مالي سافت بانک ژاپن اعلام کرد که براساس تخمين‌ها، انتظار دارد تا در پايان سال مالي منتهي به مارس صندوق ۱۰۰ميليارد دلاري اين گروه موسوم به ويژن فاند با ضرر ۱۶.۵ ميليارد دلاري مواجه شود.

به گزارش ايبِنا از رويترز، سافت بانک در بيانيه‌اي ...

دادگاه لوکزامبورگ سخنان دکتر همتي را تأييد کرد

دادگاهي در لوکزامبورگ با صدور بيانيهاي گفته هاي مقامهاي ايراني درباره مخالفت مراجع قضايي اين کشور با انتقال داراييهاي مسدود شده ايران به خانوادههاي قربانيان حملات يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ را تاييد کرد.

به گزارش ايبِنا، ‌ دادگاهي در لوکزامبورگ با ...

تسهيلات بانکي ۲۳ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۶.۹ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۳ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان آذر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، گزارش بانک مرکزي از وضعيت کل مانده سپرده‌ها و تسهيلات ريالي و ارزي ...

تصميمات موثر بانک مرکزي براي حمايت از بخش توليد

رييس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت تداوم همراهي شبکه بانکي با واحدهاي توليدي در کشور خبر داد و گفت: تصميمات حمايتي اتخاذ شده بانک مرکزي مورد تاييد مجلس است.

حميدرضا فولادگر در گفتگو با ايبِنا با اشاره به تصميمات صورت گرفته از ...

يادداشت اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي

يادداشت جديد اينستاگرامي رييس کل بانک مرکزي منتشر شد.

عدم دريافت نسخه کاغذي در مکاتبات توسط بانک مرکزي

بانک مرکزي به منظور مقابله جدي با شيوع ويروس کرونا و باهدف کاهش مراجعات، از هم وطنان تقاضا مي‌کند، مکاتبات خود با اين بانک را از طريق دفاتر پيشخوان دولت در سراسر کشور، به صورت الکترونيکي، به آدرس dabirkhaneh@bamarkazi.gov.ir ارسال کنند.

بانک مرکزي، تغيير در سود سپرده‌ها را تکذيب کرد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با تکذيب تغيير سود بانکي، اعلام کرد: اين بانک برنامه‌اي براي تغيير در نرخ سود سپرده‌ها ندارد.

شايعاتي از روز گذشته در فضاي مجازي درباره احتمال کاهش سود بانکي منتشر شده است. اين شايعه به پيشنهاد يکي از بانک‌هاي خصوصي در اين خصوص باز ...

کاهش بهره به ١٧.۵ درصد

بانک مرکزي در يک بسته پيشنهادي که با بانکها در ميان گذاشته شده، کاهش نرخ سود سپرده هاي بانکي اشخاص حقيقي به ١٧.۵ درصد از اول ارديبهشت را مطرح کرده است.

تعداد چک‌هاي برگشتي ۳.۶ درصد بالا رفت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي گزارش داد که در بهمن ۹۸ حدود ٧١٩ هزار فقره چک به ارزش ١١٦ هزار ميليارد ريال برگشت خورده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۳.۶ درصد و از نظر مبلغ ۴.۱ درصد افزايش داشته است

بانک مرکزي برنامه‌اي براي تغيير در شرايط و نرخ سپرده‌ها ندارد

بانک مرکزي اعلام کرد که اين بانک برنامه‌اي براي تغيير در نرخ سود سپرده‌ها ندارد.

آمادگي بانک مرکزي براي اجراي گسترده عمليات بازار باز

رئيس کل بانک مرکزي از آمادگي بانک مرکزي براي اجراي گسترده عمليات بازار باز به منظور کمک به دولت و غلبه بر مشکلات اقتصادي خبر داد.

نبرد با کرونا در شعب بانک‌ها

با وجودي که دولت تصميم گرفته تا تمامي ادارات و سازمان‌ها را براي مقابله با ويروس کرونا تا روز ۱۵ فروردين تعطيل کند، اما بانک‌ها جزو مشاغل حساس محسوب شده و از اين موضوع مستثني شدند.

همتي: بخشي از منابع مسدود شده کشور آزاد مي‌شود

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: با تلاش‌هاي وزارت امور خارجه و بانک مرکزي، احتمال آزاد شدن بخشي از منابع مسدود شده کشور وجود دارد.

«عبدالناصر همتي» روز چهارشنبه در حاشيه نشست هيات دولت با بيان اينکه اين منابع با فشار دولت مشاهده

مهار کرونا و تقويت بهداشت، شرط بهبود اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱

تهران– ايرنا– مديرعامل صندوق بين المللي پول ابراز خوشبيني کرد که با مهار کرونا و تقويت بخش بهداشت، اوضاع اقتصادي جهان در سال ۲۰۲۱ بهبود يابد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري رويترز از واشنگتن، کريستالينا جورجيوا مديرعامل صندوق بين المللي پول گفت: در ...

بودجه ۱۵۰ ميليارد دلاري براي مقابله با کرونا؛ بدهي کشورهاي فقير تعليق شود

تهران- ايرنا- رئيس بانک جهاني از اختصاص ۱۵۰ ميليارد دلار کمک اين بانک به کشورهاي در حال توسعه براي مقابله و برون رفت از بحران همه گيري ويروس کرونا خبر داد و گفت: اين مبلغ در يک بازه زماني ۱۵ ماهه در اختيار کشورها قرار مي گيرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ديويد مالپس در ...

عرضه بيش از يک و نيم ميليارد دلار ارز در اسفندماه ۹۸ در بازار ثانويه

تهران – ايرنا – بانک مرکزي اعلام کرد :‌ در راستاي تامين ارز جهت واردات کالاها و مواد اوليه مورد نياز کشور، در اسفندماه جاري بيش از يک و نيم ميليارد دلار در بازار ثانويه ارز ا سوي اين بانک و صادرکنندگان غيرنفتي عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، نرخ ...

افزايش ۲۳ درصدي تسهيلات بانکي

تهران- ايرنا- آمارهاي بانک مرکزي نشان مي‌دهد که مانده تسهيلات بانکي در پايان سه ماهه سوم سال ۹۸ به يک هزار و ۷۴۰ هزار ميليارد تومان رسيده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۳ درصد و نسبت به پايان سال گذشته ۱۵.۴ درصد افزايش داشته است.

بررسي آمار بانک مرکزي نشان دهنده رشد ۲۶ ...

تسويه بدهي بدهکاران بانکي تا پايان خرداد ۹۹ به تعويق افتاد

تهران -ايرنا -دبير مجمع تشخيص مصلحت با اشاره به پاسخ مجمع به استفساريه مجلس گفت: مجمع تشخيص با اصلاح مهلت و مواعيد مصوبه آذرماه خود، تسويه بدهي بدهکاران بانکي را تا پايان خرداد ماه ۱۳۹۹به تعويق انداخت.

به گزارش روز سه شنبه اداره کل روابط عمومي مجمع، محسن رضايي با اشاره ...

بانک مرکزي روش واردات موقت رابلوکه کرد

پرونده ورود موقت کالاها و رفع تعهد ارزي صادرکنندگان از اين روش، در حالي براي دو سال است بلاتکليف مانده که در مقابل ۶۰۰ ميليون دلار واردات، يک ميليارد دلار ارز به کشور برگشته است.

دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه بانک‌ها ابلاغ شد

بانک مرکزي دستورالعمل محاسبه سرمايه نظارتي و کفايت سرمايه مؤسسات اعتباري را اصلاح و ابلاغ کرد.

اعلام آمادگي شبکه بانکي براي تعويق پرداخت تسهيلات

شبکه بانکي براي تعويق پرداخت تسهيلات اعلام آمادگي کرد.

به گزارش ايبِنا،  محمدرضا حسين‌زاده؛ رئيس شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي و کوروش پرويزيان؛ رئيس کانون بانک‌هاي خصوصي از آمادگي شبکه بانکي براي اجراي اين مصوبه خبر دادند.

پيرو ...

ريسک سرمايه‌گذاري در بازار ارز بالاست

رييس‌کل بانک مرکزي نسبت به تصميم اخير وزير اقتصاد براي بازگشت دامنه نوسان بازار سرمايه به روال قبلي واکنش نشان داد.

ادغام بانک‌ها شفافيت عملکرد را افزايش مي‌دهد

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با تاکيد بر ضرورت استمرار دولت در ادغام بانک‌ها، گفت: با ادغام بانک‌ها علاوه بر تشديد نظارت‌ها شفافيت بيشتري نيز ايجاد مي‌شود.

سررسيد وام‌هاي قرض‌الحسنه و تسهيلات برخي کسب‌وکارها به تعويق افتاد

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: اقساط تسهيلات کسب و کارهايي که به دليل شرايط ناشي از شيوع کرونا دچار مشکل شده‌اند و همينطور اقساط تسهيلات قرض‌الحسنه کليه اشخاص، در ماه‌هاي اسفند ۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۹۹ بدون وضع هر گونه جريمه يا کارمزد به زمان انتهاي ...

شرايط امهال مطالبات واحدهاي توليدي اعلام شد

بانک مرکزي مصوبه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد که توسط شوراي پول و اعتبار اصلاح شده بود، را ابلاغ کرد.

نحوه مساعدت بانک‌ها به صاحبان کسب وکار فردا بررسي‌ مي‌شود

فردا -سه‌شنبه،‌ دوازدهم اسفند- نحوه مساعدت بانک‌ها به صاحبان کسب‌وکار در جلسه شوراي پول و اعتبار بررسي مي‌شود.

بانک مرکزي استارت کمک به توليد و اشتغال کشور را زد

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: بانک مرکزي با اجراي عمليات بازار باز به طور حتم استارت کمک به توليد و اشتغال کشور را زده است.

تمهيدات بانک مرکزي براي کاهش مراجعات حضوري مردم به شعب

به منظور پيشگيري از شيوع ويروس کرونا، اقدامات لازم براي تسهيل استفاده از درگاه‌هاي غير حضوري و کاهش مراجعات حضوري مردم به شعب و دستگاه‌هاي خودپرداز به صورت موقت پيش بيني و به شبکه بانکي ابلاغ شد.

شرط بانک مرکزي براي انتقال وجه بالاي ۲۰۰ ميليون تومان

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي اعلام کرد، انتقال وجه با مبلغ بالاتر از سقف مشخص، براي اشخاص حقيقي از طريق کليه تراکنش‌هاي بانکي مشروط به درج بابت و در صورت نياز منوط به ارائه اسناد مثبته شد.

ابلاغ دستورالعمل اجرايي قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران بانکي

بانک مرکزي دستورالعمل اجرايي قانون تسهيل تسويه بدهي بدهکاران شبکه بانکي را ابلاغ کرد.

نسبت مالکانه به ۱۵ درصد کاهش يافت

براساس بخشنامه بانک مرکزي نسبت مالکانه از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش يافت.

با هيجانات بازار ارز هيجاني برخورد نمي‌کنيم

رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: بانک مرکزي با هيجانات بازار ارز هيجاني برخورد نمي‌کند و توصيه مي‌شود از ورود به دام رواني سفته بازان و سودجويان مردم پرهيز کنند.

عملکرد ۹ ماهه بانک‌ها در پرداخت وام

بررسي آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور حاکي از آن است که مبلغ کل تسهيلات اعطايي در آذر ۹۸ نسبت به اسفند ماه سال ۹۷ رشد ۹.۷ درصدي داشته است.

افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي

مصوبه افزايش سرمايه بانک مرکزي از محل اندوخته احتياطي به اين بانک ابلاغ شد.

به گزارش ايبِنا، هيات وزيران در جلسه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ به پيشنهاد مجمع عمومي بانک مرکزي و به استناد قانون پولي و بانکي کشور با افزايش سرمايه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از محل ...

تبليغات گمراه‌کننده توسط بانک‌ها ممنوع شد

 

بانک مرکزي ممنوعيت تبليغات غيرشفاف و گمراه‌کننده از سوي بانک‌ها و موسسات اعتباري غيربانکي را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به بانک‌ها و موسسات اعتباري غير بانکي اعلام کرد: اخيراً برخي بانک‌ها و ...

حداقل سرمايه تاسيس بانک برون‌مرزي در مناطق آزاد ۵۰ ميليون يورو شد

حداقل سرمايه مورد نياز براي تاسيس بانک برون‌مرزي در مناطق آزاد از ١٠٠ ميليـون يورو به ٥٠ ميليون يورو کاهش يافت.

واکنش همتي درباره انتقال ايران به ليست سياه FATF

رييس کل بانک مرکزي در واکنش به انتقال ايران به ليست سياه FATF، در اينستاگرام نوشت: عملکرد بانک مرکزي به مردم اطمينان داده که چنين وقايعي مشکلي براي تجارت خارجي و ثبات نرخ ارز ايجاد نمي کند.

باقيمانده سهام بانک‌هاي دولتي واگذار مي‌شود

معاون بيمه و بانک وزارت اقتصاد گفت:‌ باقيمانده سهام دولت در بانک‌هاي قابل واگذاري از طريق بورس واگذار مي‌شود.

رييس کل بانک مرکزي: اقتصاد از رکود خارج مي‌شود

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: شاخص هاي بانک مرکزي نشان مي دهد که اقتصاد با بهبود روند تدريجي اوضاع از رکود خارج مي شود.

« عبدالناصر همتي» روز سه شنبه در يادداشت اينستاگرامي خود نوشت: امروز ۲۲ بهمن ۹۸، درچهل و يکمين سالگرد انقلاب، شاهد حضور پرشور مردم در ...

فروش ۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان املاک بانک‌هاي دولتي

وزير اقتصاد اعلام کرد: تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان سهام و ۶ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان املاک بانک‌هاي دولتي فروخته شده است.

گام‌هاي نهايي براي ادغام بانکهاي نظامي

پروسه ادغام بانکهاي نظامي مراحل انتهايي را سپري مي‌کند و آنگونه که بانک مرکزي مي‌گويد کار تا ۸۰درصد پيش رفته؛اما شعب به روال سابق به کار خود ادامه داده و فقط برچسب تعلق به بانک سپه را دارند.

تقويت تمايل مردم براي سرمايه‌گذاري در امور توليدي

عضو کميسيون بودجه مجلس گفت: بانک مرکزي با کاهش نرخ سود بانکي تمايل مردم براي سرمايه‌گذاري در امور توليدي را تقويت کند.

دستورالعمل جديد بانک مرکزي براي صدور بن کارت در بانک‌ها

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به بانک‌ها و موسسات اعتباري شرايط صدور بن کارت براي وزارتخانه‌ها و شرکت‌ها و موسسات دولتي را اصلاح کرد.

کنترل تورم در کنار حمايت از توليد و رشد اقتصادي هدف بانک مرکزي

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي هدف کنترل تورم را در کنار حمايت از توليد و رشد اقتصادي دنبال مي کند .

بررسي تقسيط بدهي واحدهاي توليدي در جلسه امروز شوراي پول و اعتبار

مصوبه ستاد تسهيل در خصوص پرداخت ۵ درصد اصل و سود بدهي و يکسال تنفس و تقسيط حداکثر ۵ ساله بقيه بدهي واحد توليدي به بانک، امروز در شوراي پول و اعتبار بررسي مي‌شود.

کميجاني، سرپرست پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي شد

تهران- ايرنا- رييس بانک مرکزي در حکمي «اکبر کميجاني»‌ را به عنوان سرپرست پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي منصوب کرد.

الزام ارائه اسناد در انتقال وجه بيش از ۱۰ ميليارد ريال

انتقال وجه بيش از ده ميليارد ريال به صورت درون بانکي و بين بانکي (ساتنا) بايد همراه با درج بابت و ارايه اسناد مثبته به شعب بانک‌ها باشد.

 

سپرده‌هاي بانکي ۲۹ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۹.۲ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۲.۳ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان مهر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

طرح گواهي اعتبار مولد «گام» به مرحله نهايي رسيد

رئيس کل بانک مرکزي گفت: طرح تامين مالي توليد با ظرفيت اوليه ۵۰ هزار ميليارد تومان تأمين اعتبار، از طريق تعدادي از بانک‌هاي دولتي و خصوصي براي حمايت از واحدهاي توليدي فعال کشور اجرايي مي‌شود.

اجراي طرح گام از هفته آينده

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به اجرايي شدن عمليات بازار باز، گفت: بازار پول با عمليات بازار باز کنترل مي شود و فردا اولين حراج اوراق عمليات بازار باز را داريم .

بانک‌ها ديجيتال مي‌شوند

عضو هيات مديره بانک ملت با اشاره به اينکه مقوله ديجيتالي شدن مورد توجه بانک‌ها در دنيا قرار گرفته است،‌ گفت: برخي بانک‌ها در ايران برنامه‌ريزي و مطالعه در اين زمينه را آغاز کرده‌اند.

بانک مرکزي تا حد امکان از فعالان بخش خصوصي و تعاوني حمايت مي‌کند

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي تا حد امکان از فعالان بخش خصوصي و تعاوني حمايت مي‌کند.

چند نکته در خصوص بانک مرکزي و برنامه تقويت اقتصاد

رييس کل بانک مرکزي در صفحه شخصي خود در اينستاگرام، نکاتي را در خصوص بانک مرکزي و برنامه تقويت اقتصاد مطرح کرد.

کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي با عمليات بازار باز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي تاکيد کرد که امروزه بانک هاي مرکزي عمليات بازار باز يا خريد و فروش اوراق را براي دستيابي به اهداف اقتصاد کلان خود، يعني کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي انجام مي‌دهند.

انسداد حسابهاي بانکي اجاره‌اي؛ کليد خروج از کسري بودجه

دريافت ماليات از پردرآمدها مي‌تواند بخشي از کسري بودجه دولت را جبران کند، اما ترفندهاي فراريان مالياتي از جمله استفاده از حساب‌هاي بانکي اجاره‌اي مانع تحقق اين امر شده است.

کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي با عمليات بازار باز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي تاکيد کرد که امروزه بانک هاي مرکزي عمليات بازار باز يا خريد و فروش اوراق را براي دستيابي به اهداف اقتصاد کلان خود، يعني کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادي انجام مي‌دهند.

کاهش هزينه بانک‌ها و بيمه‌ها با تحقق اقتصاد هوشمند

تهران- ايرنا- معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به حرکت نظام بانکي و بيمه‌اي به سوي اقتصاد هوشمند، گفت: استفاده از فناوري‌هاي نوين پنج تا ۶ درصد و طراحي مدل کسب و کار تا ۲۵ درصد از هزينه‌هاي اين شرکت‌ها را کاهش مي‌دهد.

شفاف‌سازي نظام بانکي در نحوه تسهيلات‌دهي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس بر شفاف‌سازي عملکرد بانک‌ها در حوزه تسهيلات‌دهي تاکيد کرد.

سقف خريد و فروش نقدي ارز در بازار متشکل ۵۰ هزار يورو شد

بانک مرکزي در راستاي تسهيل تعاملات ارزي کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ايران اعلام کرد که سقف خريد و فروش نقدي ارز در اين بازار از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها تغيير يافت.

ثبات بازار ارز از قيمت آن براي بانک مرکزي مهمتر است

رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه محدود کردن گردش ريال در کشور در  يک سال گذشته براي کنترل بازار ارز و پول تعيين کننده بود، گفت: براي ما ثبات بازار ارز مهمتر از قيمت ارز است.

پيشنهاد اصلاح سازوکار وثيقه‌گيري در بانک‌ها

سخنگوي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت ساماندهي عملکرد بانک‌ها از حيث وثيقه‌گيري در ارايه تسهيلات تاکيد کرد.

بانک مرکزي قانون "تسهيل تسويه بدهي بدهکاران" را ابلاغ کرد

بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي قانون "تسهيل تسويه بدهي بدهکاران" معروف به "قانون حذف ربح مرکب" را به شبکه بانکي ابلاغ کرد.

امکان دريافت تسهيلات حوادث غيرمترقبه براي بدهکاران بانکي

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي اعلام کرد که بدهي و معوقات و چک برگشتي احتمالي آسيب‌ديدگان مانع از دريافت تسهيلات موضوع حوادث غيرمترقبه نيست.

انتشار ۳۵ هزار ميليارد تومان اوراق رهن ثانويه در صورت مجوز بانک مرکزي

مديرعامل بانک مسکن اظهار داشت: در بخش تسهيلات مشارکت مدني، ۳۱۰۰ ميليارد تومان تسهيلات پرداخت شده که ۵۰ درصد افزايش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته است و با اين تسهيلات ۵۶ هزار واحد ساخته شد که در اين بخش رشد ۵۲ درصدي داشتيم.

عمليات بازار باز در بانک مرکزي آغاز شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي در چارچوب سياستگذاري جديد پولي با هدف مديريت نرخ سود در بازار بين بانکي و کنترل نقدينگي و مهار تورم، از آغاز به‌کار اجراي عمليات بازار باز در اين بانک خبر داد.

بانک‌ها جزو ۱۰ صنعت با ارزش بازار سهام شدند

تازه‌ترين آمارهاي منتشر شده نشان مي‌دهد بانک‌ها و موسسات اعتباري در ميان ۱۰ صنعت بزرگ بورس و فرابورس از نظر ارزش معاملات تا پايان آذر سال ۹۸ قرار گرفتند.

چه مقرراتي درباره صدور چک تضميني تمديد شد؟

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي مصوبه اين شورا در مورد چک‌هاي تضميني را يکسال تمديد کرد و بر اين اساس شرايط صدور چک تضميني در يکسال آينده نيز براساس مصوبه قبلي اين شورا خواهد بود.

بررسي پيشنهاد افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي

وزير اقتصاد از بررسي پيشنهادات افزايش سرمايه بانک‌هاي دولتي بين اين وزارتخانه، بانک مرکزي و سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

رابطه دولت و بانک مرکزي در طرح جديد بانکداري

براساس طرح بانکداري ۵ وظيفه بانکداري دولت، کارگزاري دولت در بازارهاي بين‌المللي، مشاوره و گزارش‌دهي به دولت و مجلس، پرداخت تنخواه به دولت و عامليت فروش ارزهاي دولتي بر عهده بانک مرکزي گذاشته شده است.

بانک مرکزي از هيچ تلاشي براي حفظ ثبات بازار ارز دريغ نمي‌کند

تهران - ايرنا - رييس کل بانک مرکزي گفت: اين بانک از هيچ تلاشي براي خنثي سازي فشار حداکثري به مردم ايران و براي حفظ و تداوم ثبات در بازار ارز و پول و نيز ساير بازارها، فروگذار نخواهد کرد.

برات کريمي مديرعامل بانک دي شد

در پي برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده بانک دي و انتخاب اعضاي جديد هيات‌مديره، برات کريمي به عنوان مديرعامل جديد بانک دي منصوب شد.

مديرعامل جديد بانک رفاه کارگران منصوب شد

«اسماعيل لـله‌گاني» به عنوان مديرعامل بانک رفاه کارگران منصوب شد.

شرط جديد براي افتتاح حساب بانکي از خرداد ۹۹

براساس بخشنامه بانک مرکزي از سوم خرداد ۹۹ سرويس برخط سامانه سياح راه‌اندازي مي‌شود و افتتاح هرگونه حساب در بانک‌ها و موسسات اعتباري منوط به دريافت شماره پيگيري از سامانه سياح خواهد بود.

سپرده‌هاي بانکي ۳۰ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۳۰.۱ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۳.۴ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان شهريور ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

ممنوعيت اخذ وکالت بابت وثيقه وام‌گيرندگان

براساس قانون عمليات بانکي بدون ربا دريافت وکالت بلاعزل از تسهيلات گيرندگان بابت وثيقه‌هاي در رهن بانک‌ها ممنوع است.

پرداخت ۸۴.۵ ميليون تومان به ازاي هر فقره تسهيلات بانکي

معاونت بررسي‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران در گزارشي به تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي هشت ماهه نخست سال ۹۸ پرداخته و نوشته که به ازاي هر فقره تسهيلات، ۸۴.۵ ميليون تومان پرداخت شده است.

کميسيون تلفيق رسالت خود را در مورد بودجه انجام مي‌دهد

نايب رئيس کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال ۹۹ با اشاره به برخي نگراني‌ها در مورد لايحه بودجه سال آينده تاکيد کرد که کميسيون تلفيق رسالت خود را در مورد بودجه انجام مي‌دهد.

برنامه‌هاي بانک مرکزي و نظام بانکي در سال ۹۹

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي برنامه هاي بانک مرکزي و نظام بانکي براي سال ۹۹ را اعلام کرد.

بانکداري اسلامي به طرح يکجانبه تبديل شد

رئيس شوراي عالي کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي 'گفت: پيشنهاد شبکه بانکي اين بوده که بانکداري اسلامي به صورت منطقي از طريق بانک مرکزي تنظيم، تدوين و در دولت بررسي و نهايتا در مجلس مطرح شود، طي اين روند خواست فعالان و کارشناسان شبکه بانکي است.

بخشنامه جديد بانک مرکزي براي رفع سوءاثر چک‌هاي برگشتي

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي، بانکها را مکلف به رفع سوء اثر آن دسته از چک‌هاي برگشتي کرد که سه سال از تاريخ صدور آنها گذشته و شکايت نداشته باشند.

کارمندان ناآشنا با رمزهاي پويا، چالش جديد مشتريان بانکي

تهران - ايرنا - از نظر مردم، راحت‌ترين و مطمئن‌ترين راه براي دريافت اطلاعات و راهنمايي براي فعال‌سازي رمزهاي دوم پويا، مراجعه به شعب بانکي و کسب راهنمايي از کارمندان بانک‌هاست، غافل از اينکه برخي از کارمندان بانک‌ها نسبت به اين موضوع بي‌اطلاع بوده و حتي ...

آزادي منابع و افزايش تسهيلات‌دهي بانک‌ها با فروش اموال مازاد

نايب رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني تهران مي‌گويد فروش اموال مازاد بانک‌ها باعث آزاد شدن منابع و دارايي‌هاي منجمد و افزايش قدرت تسهيلات‌دهي آنها خواهد شد.

مديريت منسجم بانک مرکزي در بازار ارز

عضو هيات رييسه مجلس مطرح کرد که مديريت منسجم بانک مرکزي مي‌تواند در حوزه ارزي توفيقات بسياري داشته باشد.

استعلام رايگان چک صيادي امکان‌پذير شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي امکان استعلام چک صيادي را از طريق تارنماي اين بانک به صورت رايگان فراهم کرد.

شرايط جذب سپرده توسط بانک‌ها در طرح بانکداري

براساس طرح بانکداري جذب سپرده در موسسات اعتباري به چهار شکل سپرده جاري، سپرده قرض‌الحسنه، سپرده سرمايه‌گذاري عام و سپرده سرمايه‌گذاري خاص مجاز است.

شرايط تاسيس موسسات اعتباري در طرح بانکداري چيست؟

براساس طرح بانکداري، بانک مرکزي موظف است پس از شش ماه از ابلاغ قانون سامانه يکپارچه‌اي را به منظور ثبت کليه عمليات و تراکنش‌هاي موسسات اعتباري راه‌اندازي کند.

بانک‌ها سومين صنعت با ارزش بازار سهام شدند

بر اساس تازه‌ترين آمارها، بانک‌ها و موسسات اعتباري با ۵۳ هزار و ۸۶۱ ميليارد ريال در رده سومين صنعت با ارزش بازار سهام قرار دارند.

واکنش رييس کل بانک مرکزي به شايعات فضاي مجازي

رييس کل بانک مرکزي نسبت به انتشار برخي شايعات در فضاي مجازي واکنش نشان داد.

بهبود وضعيت اقتصادي با اختيار بيشتر بانک مرکزي

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: دادن اختيار بيشتر به بانک مرکزي در کنار رعايت استقلال اين دستگاه مي تواند در ادامه روند بهبود وضعيت اقتصادي کشور مفيد باشد.

لايحه اصلاح نظام بانکي در مرحله چکش کاري

نايب رئيس مجلس گفت: لايحه اصلاح نظام بانکي در مجلس در حال چکش کاري هاي نهايي است.

کليات طرح بانکداري جمهوري اسلامي ايران به تصويب رسيد

نمايندگان مجلس کليات طرح بانکداري جمهوري اسلامي ايران را به تصويب رساندند.

پاسخ به ۵ ابهام بزرگ رمز يک بار مصرف

معاون فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک پاسارگاد جزييات اجراي طرح رمز يکبار مصرف را اعلام و به ابهامات وانتقادات اين طرح پاسخ داد.

استفاده از منابع بانکي براي توسعه ظرفيت پالايشي کشور

تهران- ايرنا- در حالي که «بيژن زنگنه» وزير نفت به مخالفت با پالايشگاه سازي در کشور متهم مي‌شود که به گفته مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران،‌ تعيين تکليف پالايشگاه‌هاي سيراف با استفاده از منابع بانکي و صندوق توسعه ملي در مراحل نهايي قرار ...

بررسي طرح بانکداري اسلامي در اولويت مجلس قرار گرفت

تهران- ايرنا- در جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي بر اساس تقاضاي ۱۸۰ نماينده مجلس بررسي طرح بانکداري اسلامي در اولويت دستور کار صحن مجلس قرار گرفت.

بازگشت ايران به فهرست سياه FATF تکذيب شد

تهران - ايرنا - رئيس مرکز اطلاعات مالي وزارت امور اقتصادي ودارايي بازگشت ايران به فهرست سياه کارگروه اقدام مالي (FATF) را تکذيب کرد.

چه کساني مشمول اجراي قانون حذف سود مرکب شدند؟

براساس طرح تسهيل تسويه بدهي بدهکاران شبکه بانکي کشور برخي اشخاص با داشتن شرايط اين طرح مشمول اجراي قانون حذف سود مرکب مي‌شوند.

تازه‌ترين گزارش از بخشودگي سود و جرايم تسهيلات زير ۱۰۰ ميليون

بانک مرکزي در رابطه با بخشودگي سود و جرايم تسهيلات زير يک ميليارد ريال سررسيد شده تا سال ۱۳۹۷ توضيحاتي ارائه کرد.

مهم‌ترين اصلاحات طرح بانکداري

طرح بانکداري جمهوري اسلامي ايران در ۲۰ فصل تنظيم شده که از مهم‌ترين اصلاحات در اين طرح توجه ويژه به استقلال بانک مرکزي و توسعه ابزارهاي سياست‌گذاري پولي اين بانک است.

اعطاي تسهيلات ۶ هزار ميلياردي به شرکت‌هاي دانش‌بنيان در ۷ ماهه ۹۸

قائم مقام بانک مرکزي گفت: براساس آمارها در ۷ ماهه نخست سال جاري بيش از ۶ هزار ميليارد تومان تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان ارائه شده است.

کاهش معوقات بانکي با تشکيل کميته صلح در بانک‌ها

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از ضرورت تشکيل کميته‌هاي صلح در بانک‌ها در راستاي تعيين تکليف معوقات بانکي سخن گفت.

رشد ۱۰.۵ درصدي درآمد بانک‌هاي دولتي

مقايسه بودجه سال ۹۹ با سال ۹۸ حاکي از رشد ۱۰.۵ درصدي درآمد بانک‌ها در سال آينده است.

بدهي بانکها و موسسات اعتباري وثيقه‌دار خواهد شد

در راستاي اجراي عمليات بازار باز و اعطاي اعتبار در قبال وثيقه، به بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران اجازه داده مي‌شود به تدريج بدهي‌ بانک‌ها و مؤسسات اعتباري را وثيقه‌دار نمايد.

تعداد کارت‌هاي بانکي فعال افزايش يافت

بر اساس گزارش منتشره از سوي شاپرک، تعداد کارت‌هاي بانکي داراي حداقل يک تراکنش در شبکه پرداخت در آبان ماه افزايش يافته و تعداد آن به ۱۰۱ ميليون و ۹۷۶ هزار کارت رسيده است.

ضرورت تعامل اپراتورهاي موبايل با بانک مرکزي در طرح رمز دوم پويا

رييس کميسيون ارتباطات مجلس با اشاره به ايجاد سامانه پيامکي رمز دوم يکبار مصرف گفت: وزارت ارتباطات و اپراتورهاي موبايل بايد با بانک مرکزي در راستاي کاهش هزينه‌ پيامک تعامل و همکاري داشته باشند.

آخرين وضعيت بانک‌هاي ادغامي

معاون نظارتي بانک مرکزي آخرين وضعيت بانک‌هاي ادغامي را تشريح کرد و گفت: براساس تفاهم اوليه کاهش ۱۰ درصدي تعداد شعب هريک از اين بانک‌هاي مشمول ادغام در دستور کار بوده که در حال انجام است.

تلاش بانک مرکزي براي ثبات در بازار ارز

رئيس کل بانک مرکزي نوشت: همچون گذشته تلاش خود را براي برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهيم گرفت.

ابلاغيه جديد بانک مرکزي درباره تمديد ضمانت‌نامه و اعتبار اسنادي

بانک مرکزي اعلام کرد: اخذ گواهي موضوع تبصره (١) ماده (١٨٦) قانون ماليات‌هاي مستقيم در زمان تمديد ضمانتنامه و اعتبار اسنادي ضرورت ندارد.

سود سپرده‌هاي بانکي مشمول ماليات نيست

سازمان امور مالياتي اعلام کرد که سود سپرده‌هاي بانکي مشمول ماليات و عوارض ارزش افزوده نخواهد بود.

جزييات فروش ۱۷ هزار ميليارد تومان اموال بانک‌ها

سامانه اموال مازاد بانک‌ها اين امکان را براي مردم و سرمايه‌گذاران فراهم کرده تا در مرحله اول ۱۷ هزار ميليارد تومان اموال مازاد بانک‌هاي دولتي و مشمول اصل ۴۴ را خريداري کنند.

وزيراقتصاد:سامانه اموال مازاد بانک‌ها به منظوراعطاي تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي است

تهران – ايرنا- فرهاد دژپسند وزير اقتصاد در مراسم رونمايي از سامانه اموال مازاد بانکها (دولتي و خصوصي شده)، راه اندازي اين سامانه را گامي بزرگ براي آزادسازي منابع بانکها براي اعطاي تسهيلات بيشتر به بخش هاي اقتصادي و رونق بخشي به توليد کالا و خدمات برشمرد.

محاکمه مديرعامل سابق بانک‌هاي «ملت» و «پارسيان» غيرعلني شد

جلسه محاکمه علي ديواندري مديرعامل سابق بانک‌هاي ملت و پارسيان به دستور قاضي، غيرعلني برگزار شد.

بانک سال جمهوري اسلامي ايران در ٢٠١٩ ميلادي

بانک آينده از طرف بنکر، به عنوان بانک سال جمهوري اسلامي ايران در ٢٠١٩ ميلادي انتخاب شد.

ارائه سرويس‌هاي جديد بانکي

معاون بورس، بانک و بيمه وزارت اقتصاد گفت: بانک‌ها اقداماتي در راستاي هوشمندي و گذر از بانکداري الکترونيک به بانکداري ديجيتال و ارائه سرويس‌هاي جديد در دستور کار خود قرار داده‌اند.

آمادگي فروش ۱۷ هزار ميليارد تومان از اموال بانک‌ها

وزير اقتصاد از آمادگي فروش ۱۷ هزار ميليارد تومان از اموال مازاد بانک‌ها خبر داد.

۵ دستور مهم دادستان کل کشور به بانکها براي حمايت از توليد

گام‌هاي مهم قوه‌قضاييه در حمايت از توليد، منجر به صدور ۵دستور مهم دادستان کل کشور به نظام بانکي شده که بر اساس آن، بانکها تنها در شرايط خاص اجازه ممنوع‌الخروجي، انسداد حساب يا حکم جلب دارند.

مديريت منسجم بانک مرکزي/ عطش تقاضا نداريم

سخنگوي هيات رييسه مجلس با بيان اينکه مديريت منسجم بانک مرکزي اجازه تنش قيمتي در بازار ارز و سکه را نمي دهد، گفت: ديگر عطش تقاضا نداريم.

وزيرصنعت از بهانه جويي و سنگ اندازي بانک‌ها براي توليدکنندگان خبر داد

ساري - ايرنا - وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اين که حدود ۲ هزار تريليون تومان نقدينگي در کشور وجود دارد که غير مولد است؛ گفت که رابطه ميان توليد کنندگان و بانک ها " پر دغدغه " است و بيشترين گله مندي از عدم همراهي بانک ها و سنگ اندازي آن‌ها است. 

شاهکار بانک مرکزي در مديريت بازار ارز

يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي توليدکنندگان، صادرکنندگان، تجار و بازرگانان کشور ثبات در نرخ ارز به‌ منظور برنامه‌ريزي دقيق اهداف کسب‌وکارشان است.

واکنش همتي در مورد نوسان يک هفته گذشته بازار ارز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي نسبت به نوسان يک هفته گذشته بازار ارز واکنش نشان داد.

تمام رمزهاي دوم ايستا از ابتداي دي ماه غير فعال مي‌شود

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي با اشاره به ايجاد زيرساخت «هريم» براي ارسال رمز دوم پويا به صورت پيامکي گفت: تمام رمزهاي دوم ايستا از ابتداي دي ماه غير فعال مي‌شود.

شرايط مداخله براي قبول برات مشخص شد

نمايندگان مجلس شرايط مداخله براي قبول برات را مشخص کردند.

تقويت تسهيلات‌دهي نظام بانکي با فروش امول مازاد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اينکه قانون در خصوص فروش اموال مازاد دست بانک‌ها را باز گذاشته است، گفت: بانک‌ها بايد با فروش اموال مازاد خود روند تسهيلات دهي را تقويت کنند.

مانده تسهيلات بانکي ۲۰ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۷.۴ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۰.۲ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان مرداد ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

بيانيه شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي درباره خسارت به شعب بانک‌ها

بيانيه شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي درباره حوادث اخير و خسارت به شعب بانک‌ها منتشر شد.

تحليل همتي در مورد افزايش قيمت بنزين و روند بازار ارز

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: محاسبات اداره بررسي‌هاي اقتصادي بانک مرکزي نشان مي‌دهد که تأثير افزايش قيمت بنزين در تورم، درحدود ۴ واحد درصد در سال خواهد بود.

رونق فروش گواهي‌هاي سپرده ۱۸درصدي در بانکها

بانکها با استفاده از فرصت کاهش نرخ ارز و رکود بازار مسکن،تلاش‌ براي جذب منابع مالي مردم رادر دستور کارقرار داده و بيشترشان طرح‌هاي فروش گواهي‌هاي سپرده بانکي با نرخ ۱۸درصد را آغاز کرده‌اند.

۴۳۸ شعبه بانکي برچيده شد

تعداد شعب بانک‌هاي کشور از ۲۳ هزار و ۵۴۹ شعبه در پايان سال گذشته به ۲۳ هزار و ۱۱۱ شعبه در آبان ماه سال جاري رسيده که حاکي از جمع‌آوري ۴۳۸ شعبه در هشت‌ماهه سال جاري است.

واکنش رئيس کل بانک مرکزي به ماجراي ۱۸ ميليارد دلار منابع ارزي

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بخش عمده‌اي از ۱۸ ميليارد دلار ارز اختصاص يافته در سال ۹۷ به صورت کالا وارد شده است.

طرح گواهي اعتبار مولد «گام» در شوراي پول و اعتبار مطرح مي شود

رئيس کل بانک مرکزي در جلسه اتاق تعاون ايران با حضور روساي اتاق هاي تعاون، بازرگاني و اصناف، از آماده شدن طرح گام (گواهي اعتبار مولد) به منظور حل بخشي از مشکل سرمايه در گردش واحدهاي توليدي خبر داد.

رمز دوم يکبار مصرف را چگونه دريافت کنيم؟

باتوجه به اينکه کمتر از دو ماه ديگر رمزهاي دوم کارت‌هاي بانکي يکبار مصرف مي‌شود، مشتريان بايد براي دريافت آن به بانک مربوطه خود مراجعه کنند و اقدامات لازم را انجام دهند؛ براين اساس رمز دوم هم به صورت پيامکي و هم به صورت اپليکيشني قابل دريافت است و براي آن ...

تصويب لايحه الحاق يک تبصره به قانون صدور چک

هيات دولت لايحه پيشنهادي بانک مرکزي براي الحاق يک تبصره به قانون چک را با هدف مديريت نقدينگي و ثبات بخشي به وضعيت اقتصادي کشور در حوزه‌هاي پولي، ارزي و بانکي تصويب کرد.

علت موج جديد تغيير مديران بانکي چيست؟

تهران - ايرنا - از ابتداي امسال تاکنون چندين مدير بانکي تغيير کرده‌اند که درباره چرايي اين جابجايي‌ها به موارد مختلف از جمله جوانگرايي و بازنشستگي مديران اشاره مي‌شود، اما سوال اصلي اين است که براي اصلاح و پويايي نظام بانکي کشور، تغيير مديران کافي است يا ...

پرداخت ۳۸۲۱.۴ هزار ميليارد ريال تسهيلات به بخش‌هاي اقتصادي

تسهيلات پرداختي بانک‌ها طي ۶ ماهه سال ۱۳۹۸ به بخش‌هاي اقتصادي مبلغ ۳۸۲۱.۴ هزار ميليارد ريال است که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷۸۹.۳ هزار ميليارد ريال (معادل ۲۶.۰ درصد) افزايش داشته است.

ساماندهي ارزي از نشانه‌هاي پياده‌سازي مديريت صحيح بر بازار

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، گفت: ساماندهي نرخ ارز در ماه‌هاي اخير يکي از نشانه‌هاي پياده‌سازي مديريت صحيح بر بازار است.

سهم سود پرداختي در نظام بانکي

بررسي‌ها نشان مي‌دهد در سال ۹۷ حدود ۳/ ۹۸ هزار ميليارد تومان بابت سود سپرده‌ها پرداخت شده است. اين ميزان سود به نسبت کل شبه‌پول ۷/ ۱۵۹۷ هزار ميليارد توماني در نظام بانکي که تقريبا معرف ميزان سپرده‌هاي نظام بانکي است سهمي در حدود ۶ درصد دارد.

همتي: دغدغه مهم بانک مرکزي، تامين نقدينگي مولد واحدهاي توليدي است

تهران– ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي گفت: در حال حاضر دغدغه مهم بانک مرکزي، تامين نقدينگي مولد واحدهاي توليدي و بسط رونق پايدار و غيرتورمي در کشور است.

پيشنهاد بانک مرکزي براي کاهش نسبت مالکانه به ۱۵ درصد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي پيشنهاد کرد براي تسهيلات دهي، نسبت مالکانه از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش يافته و نيز اختيار تغييرات احتمالي آتي آن و ساير ضوابط مربوط به شوراي پول و اعتبار تفويض شود.

حساب‌هاي بانکي در مقابل حملات سايبري بيمه مي‌شوند

تهران - ايرنا - رئيس کل بيمه مرکزي ايران از طراحي مدلي براي پوشش بيمه‌اي حساب‌هاي بانکي در مقابل حملات سايبري و فيشينگ خبر داد و گفت: به نظر مي‌رسد تا آخر امسال، طرح و مدل مربوط به بيمه حساب‌هاي بانکي در مقابل فيشينگ به تاييد برسد و سال آينده اجرايي شود.

طرح «گام» بانک مرکزي براي رفع مشکل نقدينگي بنگاه‌هاي اقتصادي

رييس کل بانک مرکزي از طرح «گام» بانک مرکزي براي رفع مشکل نقدينگي بنگاه‌هاي اقتصادي خبر داد.

6 ايراد به طرح جديد نظام جامع بانکي

يکي از انتقادهاي جدي به نظام بانکي آن است که اطمينان از وصول مطالبات در تسهيلات اعطايي، عمدتا بر وثايق متکي است تا ارزيابي طرح توجيهي پروژه.

پيش‌شرط‌هاي اصلاح نظام بانکي

عضو هيات علمي دانشگاه تهران با بيان اينکه اصلاح نظام اقتصادي در گرو اصلاح بانکها است، گفت: بي‌اعتمادي به سيستم بانکي از بين رفته و ريسک سپرده سرمايه گذار کم خواهد شد.

بانک مرکزي براي رونق صادرات غيرنفتي تلاش مي‌کند

تهران - ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي در پستي در اينستاگرام نوشت: بانک مرکزي براي رونق صادرات غيرنفتي، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد کشور، کمک به تسهيل واردات کالاهاي ضروري و سرمايه اي و ايجاد ثبات و آرامش در اقتصاد تلاش مي‌کند.

اعطاي ۵.۸ ميليارد دلار وام ارزي از طريق ۱۵ بانک

براي امسال قراردادي ۵.۸ ميليارد دلاري با ۱۵ بانک براي اعطاي تسيهلات ارزي از محل منابع صندوق توسعه ملي منعقد و در دستور کار قرار گرفته است.

آيين‌نامه‌ اجرايي قانون مبارزه با پولشويي ابلاغ شد

معاون اول رئيس جمهور آئين نامه ماده (۱۴) الحاقي قانون مبارزه با پولشويي را براي اجرا به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاع کرد.

تحليل مقدار مطلق نقدينگي براي ارزيابي مديريت سياست پولي

براي مقايسه وضعيت نقدينگي و مديريت سياست پولي بايد از ارقام نرخ رشد نقدينگي استفاده شود که حکايت از آن دارد نرخ رشد در يکسال اخير کم و بيش مشابه متوسط بلندمدت آن است و هيچ اتفاق غيرعادي رخ نداده است.

اعطاي مهلت و تمديد تسهيلات بدهکاران بانکي بيش از ۵ سال ممنوع شد

مسئول شبکه اطلاع رساني حقوق بانکي اعلام کرد که بر اساس دستورالعمل جديد شوراي پول و اعتبار، اعطاي مهلت و تمديد تسهيلات بدهکاران بانکي بيش از ۵ سال ممنوع شده و امکان پذير نيست.

کنترل نقدينگي، سياست اصلي بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي گفت: کنترل نقدينگي از سياست‌هاي اصلي و ويژه بانک مرکزي است چرا که با مديريت اين موضوع به طبع تورم نيز کنترل و شرايط معيشتي نيز بهبود مي‌يابد.

تجميع همه مسائل کلان صنعت بانکداري در يک قانون امکان‌پذير نيست

يک کارشناس اقتصادي تاکيد کرد: تجميع همه مسائل کلان بانکي و صنعت بانکداري در يک قانون امکان‌پذير نيست و در آينده مشکل آفرين خواهد بود.

رشد ۲۰ درصدي سرمايه‌گذاري مدت‌دار در بانک‌ها

سرمايه‌گذاري مدت‌دار در شبکه بانکي در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالغ بر ۲۰ درصد رشد داشت.

ريشه به وجود آمدن حساب‌هاي بانکي اجاره‌اي کجاست؟

مديرکل مبارزه با پولشويي سازمان مالياتي گفت: بانک مرکزي متعهد است که اطلاعات حساب‌هايي با گردش مالي بالاي ۵ ميليارد تومان را در اختيار سازمان امور مالياتي قرار دهد.

افزودن طبقات جديد تسهيلاتي از سوي بانک مرکزي

علاوه بر چهار طبقه تسهيلاتي موجود، احتمالا چهار طبقه جديد تسهيلات جاري امهالي، تسهيلات سررسيد گذشته امهالي، تسهيلات معوق امهالي و تسهيلات مشکوک الوصول امهالي نيز به طبقات قبلي اضافه شود.

انجام ارزيابي بانک‌هاي دولتي در ۳ شاخص

وزير اقتصاد اعلام کرد: ارزيابي بانک‌هاي دولتي از سوي وزارت اقتصاد با توجه به سه شاخص تحقق بانکداري ديجيتال، حاکميت شرکتي و واگذاراي اموال و دارايي‌هاي راکد صورت مي‌گيرد.

الزام بانک‌هاي دولتي و اصل ۴۴ به بخشودگي سود تسهيلات مشتريان

بانک مرکزي براي بخشودگي سود تسهيلات ۱۰۰ ميليون تومان و کمتر از آن شرايطي را تعيين کرده و اين بخشودگي در حال حاضر تنها در برخي از بانک‌ها اجرايي شده و فعلا در تمامي بانک‌ها اجرايي نمي‌شود.

نرخ رشد توليدات صنعتي در شهريورماه مثبت شد

دکتر همتي رئيس کل بانک مرکزي در يادداشت اينستاگرامي خود نوشت: نرخ رشد توليدات صنعتي در شهريورماه مثبت شد.

تشکيل کميته بررسي طرح بانکداري در مجلس

مديرعامل بانک کارآفرين از تشکيل کميته بررسي طرح بانکداري مجلس با حضور مديران عامل بانک‌ها خبر داد.

مهلت ۶ ماهه بانک‌ها براي اخذ شناسه اختصاصي از بانک مرکزي

بانک مرکزي به بانک‌ها براي اخذ شناسه اختصاصي از اين بانک شش ماه مهلت داد.

شرايط بخشودگي سود تسهيلات زير ۱۰۰ ميليون تومان

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي شرايط بخشودگي سود تسهيلات با مبلغ ۱۰۰ ميليون تومان و کمتر از آن را به بانک‌ها اعلام کرد.

تمهيدات جديد سامانه نيما براي بازگشت ارز از عراق و افغانستان

مسئولان نظام بانکي مي‌گويند با تمهيدات فراهم شده، صادرکننده مي‌تواند بلافاصله پس از واريز وجه يا تحويل اسکناس به کارگزار صرافي در عراق، معادل ريالي آن را در سامانه نيما دريافت نمايد.

افزايش کارآمدي در شبکه بانکي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس معتقد است اصلاح نظام بانکداري مي‌تواند کارآمدي شبکه بانکي را دوچندان کند.

برنامه بانک مرکزي براي اجراي حاکميت شرکتي

رييس کل بانک مرکزي برنامه‌هاي اين بانک براي اجراي خاکميت شرکتي و حمايت جدي از حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران و همچنين ثبات و سلامت بانک‌ها را اعلام کرد.

مانده تسهيلات بانکي ۲۰ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۶.۶ درصدي مانده سپرده‌ها و ۲۰.۷ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان خرداد ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

همتي :با حذف ۴ صفر حجم اسکناس هاي در گردش کشور کاهش مي يابد

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي گفت: با حذف چهار صفر از ريال ، شاهد کاهش حجم اسکناس و هزينه‌ها و وارد شدن مسکوکات به چرخه کار هستيم.

تقويت ۴۰ درصدي پول ملي نسبت به يکسال پيش

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي از تقويت ۴۰ درصدي پول ملي نسبت به يکسال پيش خبر داد.

يادداشت دکتر همتي در مورد سفرهاي استاني

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي نکاتي درباره اهميت سفرهاي استاني و ديدار با فعالان اقتصادي بيان کرد.

بانک‌ها کوچک مي‌شوند

روند کاهش شعب بانکي همزمان با گسترش بانک‌داري الکترونيک و ديجيتال در کشور از سوي بانک مرکزي پيگيري مي‌شود و اين در حالي است که قرار است تا پايان سال، هزار شعبه بانکي هم از بانک‌هاي کشور ادغام شوند.

توضيحات رييس بانک مرکزي در مورد لايحه حذف چهار صفر

همتي يادآور شد: پس از تصويب لايحه حذف چهار صفر، جايگزيني پول‌هاي جديد با پول‌هاي فعلي ۴ سال زمان مي‌برد.

تغيير مديران عامل بانک‌هاي ادغامي کليد خورد

ترکيب هيات مديره چهار بانک ادغامي در بانک سپه با برگزاري مجمع مشخص شد و مجمع بانک انصار نيز امروز برگزار مي‌شود.

گسترش مراودات غيرسوئيفتي با کشورها

عضو کميسيون اقتصادي مجلس بر ضرورت برقراري ارتباط بانکي ميان ايران و ساير کشورها بدون سوئيفت تاکيد کرد و گفت: بايد با چنين اقداماتي تحريم ها را از اثربخشي بيندازيم.

چهار بانک ايراني در بين برترين‌هاي بانکداري اسلامي

در جديدترين تحليلي که درباره بازار مالي اسلامي منتشر شده، نام چهار بانک ايراني در بين ۱۰ موسسه برتر فعال در بانکداري اسلامي به چشم مي‌خورد.

رتبه‌بندي بانکها از سوي بانک مرکزي

بانک مرکزي طبقه‌بندي بانکها را در حالي آغاز کرده که قرار نيست فهرست بانکهاي «خوب» و «بد» فعلا اطلاع‌رساني شود اما سپرده‌گذاران معتقدند که اين اطلاع‌رساني، راهنماي بزرگي براي آنها خواهد بود.

تورم و بازار ارز را کنترل مي‌کنيم

رئيس کل بانک مرکزيضمن مطلوب دانستن ذخاير کالاهاي اساسي و دارو در کشور، اعلام کرد: در نيمه اول سال تاکنون عليرغم کاهش درآمدهاي نفتي، به منظور واردات کالاها به کشور بيش از ۱۹ ميليارد دلار تامين ارز انجام شده که از اين ميزان حدود هشت ميليارد براي واردات دارو و کالاهاي ...

اقدامات ويژه بانک مرکزي حمايت از توليد و تجارت در مناطق آزاد

رئيس کل بانک مرکزي گفت: در نيمه نخست سال جاري عليرغم تحريم هاي بي سابقه دشمنان، بيش از ۱۹ ميليارد دلار به منظور واردات کالاهاي اساسي و ضروري توليد و مصرف تامين ارز انجام شده است.

پرداخت تسهيلات در بانک‌ها منوط به اخذ گزارش اعتباري شد

براساس بخشنامه جديد بانک مرکزي موسسات اعتباري موظف شدند به منظور اعطاي تسهيلات و ايجاد تعهدات، گزارش اعتباري از شرکت اعتبارسنجي اخذ کنند.

مذاکرات خوبي با روساي بانکهاي مرکزي همايش بانکداري کويت صورت گرفت

رييس کل بانک مرکزي در خصوص کنفرانس بين‌المللي بانکداري در کشور کويت گفت: کنفرانس خوبي بود و من به دعوت رئيس کل بانک مرکزي کويت که دو هفته پيش انجام شد در اين جلسه شرکت کردم.

شرايط تملک سهام بانک‌ها اعلام شد

بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي ضوابط جديدي را در خصوص تملک سهام بانک‌ها و موسسات اعتبـاري غيربـانکي اعلام کرد.

کميته اجرايي عمليات بازار باز در بانک مرکزي تشکيل شد

رييس کل بانک مرکزي طي حکمي با تعيين اعضاي کميته اجرايي عمليات بازار باز در بانک مرکزي، آغاز به کار اين کميته را ابلاغ کرد.

محدوديت سرمايه‌گذاري بانک‌ها در اوراق بهادار دولتي لغو شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي دستورالعمل اصلاحي سرمايه‌گذاري در اوراق بهادار را ابلاغ کرد که بر اساس آن سرمايه‌گذاري در اوراق بهادار منتشره و يا تضمين شده توسط دولت يا بانـک مرکزي از شمول حدود دستورالعمل قبلي مستثني شد.

مُهر تاييد شوراي فقهي بانک مرکزي بر نحوه دريافت وجه التزام

شوراي فقهي بانک مرکزي بخشنامه اين بانک درخصوص نحوه و مبناي محاسبه وجه التزام تاخير تاديه دين در تسهيلات مشارکتي و غير مشارکتي را تاييد کرد.

جزييات مجوز تاخير يک ساعته کارکنان بانک‌ها

دبير شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي و نيمه دولتي جزييات مصوبه دولت در خصوص تغيير ساعات کاري دستگاه‌هاي اجرايي و بانک‌ها در ۱۵ روز نخست مهرماه را تشريح کرد.

امهال تسهيلات قرض‌الحسنه ممنوع شد

بانک مرکزي دستورالعمل اجرايي نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباري را ابلاغ و اعلام کرد که امهال مطالبات ناشي از اعطاي قرض‌الحسنه تا اطـلاع ثانوي ممنوع است.

سايه روشن کاهش تعداد شعب بانک ها

تعداد شعب بانکها به گفته کارشناسان اين حوزه زياد است و در سويي ديگر مردم خدمات را غير حضوري دريافت مي کنند اما بايد اذعان داشت که کاهش تعداد شعب زواياي مثبت و منفي متفاوتي دارد که نبايد از آن غافل شد.

تحريم مجدد بانک مرکزي نشان مي‌دهد دست آمريکا تا چه حد خالي است

رييس کل بانک مرکزي در واکنش به تحريم مجدد بانک مرکزي تاکيد کرد:تحريم مجدد بانک مرکزي توسط دولت آمريکا نشان مي‌دهد که دست آنها براي پيدا کردن اهرم فشار عليه ايران تاچه حدي خالي است.

کم رونقي معاملات در سامانه نيما

فعالان بازار ارز مي‌گويند که هم اکنون عرضه در سامانه نيما، نسبت به تقاضا پيشي گرفته و همين امر منجر به کاهش معاملات اين سامانه شده؛ اگرچه برخي روزها قيمت دلار نيمايي بيشتر از بازار است.

مهران محرميان معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي شد

معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي با حکم رييس کل بانک مرکزي منصوب شد.

اتصال ۱۸ بانک به سرويس شاهکار براي احراز هويت نهايي شد

سازمان فناوري اطلاعات ايران با انتشار آمار دسترسي به سامانه شاهکار از اتصال ۱۸ بانک به سرويس شاهکار خبر داد و اعلام کرد که ۸ بانک، شرکت پرداخت الکترونيک و پرداخت يار در صف اتصال به سامانه قرار دارند.

محرمانگي مداخله بانک مرکزي در بازار ارز

معاون اسبق بانک مرکزي با بيان اينکه مداخله در بازار ارز از سوي بانک مرکزي، مصوبه شوراي پول و اعتبار نياز ندارد، دلايل ضرورت محرمانگي شيوه مداخله بانک مرکزي در بازار را تشريح کرد.

مذاکرات بانکي در حاشيه ديدار روساي جمهور ايران و ترکيه

رييس کل بانک مرکزي از مذاکرات بانکي در حاشيه ديدار روساي جمهور ايران و ترکيه خبر داد.

برقراري ارتباط بانکي از طريق پيام رسان روسي و سپام بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي، از برقراري ارتباط بانکي از طريق پيام رسان روسي و سپام بانک مرکزي ايران (غير سويفت) خبر داد.

سپرده‌هاي بانکي ۲۶ درصد افزايش يافت

آمارهاي بانک مرکزي از افزايش ۲۶.۲ درصدي مانده سپرده‌ها و ۱۹.۷ درصدي مانده تسهيلات بانکي در پايان ارديبهشت ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکايت دارد.

چرخش ايران به سمت راه‌اندازي شبه‌سوئيفت با روسيه

يک مقام روس در حالي از راه‌اندازي شبکه پيام‌رسان شبه‌سوئيفت با ايران خبر داده که هنوز گام جدي و عملياتي از سوي بانک مرکزي کشورمان براي فعال سازي پيمان‌هاي پولي برداشته نشده است.

اختيارات رييس کل بانک مرکزي در ساماندهي بازار ارز تمديد شد

جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي امروز با حضور سران قوا برگزار و در اين جلسه مصوب شد تا اختيارات بانک مرکزي در ساماندهي بازار ارز تا يک سال ديگر به منظور ادامه روند ثبات در بازار ارز تمديد شود.

کدام نوع تسهيلات بانکي، بيشترين جذابيت را دارند؟

تهران- ايرنا- تسهيلات مشارکت مدني در خرداد امسال با ۴۰۷ هزار ميليارد تومان، ۳۰.۵ درصد از مجموع تسهيلات بانک‌ها و موسسه‌هاي اعتباري را به خود اختصاص دادند، تسهيلات قرض‌الحسنه نيز در رده سوم قرار گرفت.

زنگ خطر سوءاستفاده از حساب‌هاي بانکي بي‌هويت

ساماندهي حسابهاي بانکي يکسال است آغاز شده و هنوز نظام بانکي نتوانسته به صورت کامل راه سوءاستفاده از اين حسابهاي بي‌هويت را ببندد؛به نحوي که تنها در يک بانک،يک ميليون حساب بي‌هويت وجود دارد.

مثلث بانکي بهبود وضعيت اقتصادي

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، استقلال بانک مرکزي، افزايش سرمايه بانک‌ها و کاهش معوقات را مثلث بهبود وضعيت اقتصادي کشور خواند.

دو چالش همکاري‌ با بانک‌هاي کوچک خارجي

محدوديت‌هاي ايجاد شده غيرقانوني و تحريم‌هاي يک‌جانبه آمريکا باعث شده فعاليت‌ بين‌المللي بانک‌ها در ماه‌هاي اخير تحت‌ تاثير قرار بگيرد.

تغيير هيات مديره بانک‌هاي ادغامي

مديرعامل بانک سپه از انجام تغييراتي در هيات مديره بانک‌هاي ادغامي خبر داد و گفت: تا پايان سال تابلو همه بانک‌هاي ادغامي تغيير مي‌کند و تابلوي بانک سپه براي اين بانک‌ها نصب خواهد شد.

زمان بندي برگزاري مجمع فوق العاده ۵ بانک ادغامي اعلام شد

زمان‌بندي مجامع عمومي عادي فوق العاده ۵ بانک«قوامين،انصار،حکمت ايرانيان،مهر اقتصاد و موسسه کوثر» با دستور جلسه انتخاب اعضاي هيات‌ مديره اعلام شد و اين مجامع در مرکز همايش‌هاي بانک سپه برگزار مي‌شود.

لغو ضرورت دريافت تصوير مدارک شناسايي در بانک‌ها

معاون امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي از لغو ضرورت بانک‌ها براي دريافت تصوير مدارک هويتي از مشتريان خبر داد.

تاکيد بانک مرکزي بر پرداخت خسارت رمز دوم ثابت کارت بانکي

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به شبکه بانکي اعلام کرد که عدم پويا سازي رمز دوم کارت بانکي از آسيب پذيري‌هاي امنيتي به شمار مي‌رود و شبکه بانکي در صورت وقوع جرم ملزم به پرداخت خسارت به مشتري است.

تعليق محروميت بنگاه‌هاي اقتصادي از خدمات بانکي با نظر شوراي تامين

معاون اول رييس جمهور آيين‌نامه اجرايي تبصره (۱) ماده (۵) مکرر قانون صدور چک با موضوع تعليق محروميت بنگاه‌هاي اقتصادي از خدمات بانکي را براي اجرا به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ کرد.

کاهش سقف سهام اشخاص در بانکها

بر اساس پيشنهاد جديد بانک مرکزي به شوراي پول و اعتبار، هيچ فرد حقيقي و حقوقي اجازه نخواهد داشت حداکثر بيش از ۳۳ درصد در بانکها سهام داشته باشد؛ شورا امروز در اين باره تصميم مي‌گيرد.

تغيير کانال انتقال اثر پول پُرقدرت با راه‌اندازي عمليات بازار باز

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: بانک مرکزي مصمم به تغيير کانال انتقال اثر پول پُرقدرت به نقدينگي، با راه‌اندازي عمليات بازار باز است و با اين روش به جاي کنترل مقدار پول، به کنترل قيمت پول مي‌پردازد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، دکتر عبدالناصر همتي ...

دريافت کارمزد خدمات بانکي از مشتريان بر اساس قرارداد و قانوني است

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه دريافت کارمزد براي ارائه خدمات بانکي به مشتريان بر اساس قرارداد معيني بين بانک‌ها و اشخاص انجام مي‌شود، گفت: بانک‌ها براي برداشت هزينه اين خدمات از سوي مشتري وکالت دريافت مي‌کنند.

فرهاد دژپسند در نشست ...

آمادگي ايران و سوريه براي گسترش همکاري‌هاي بانکي

تهران- ايرنا- رئيسان کل بانک‌هاي مرکزي ايران و سوريه بر گسترش روابط بانکي با هدف تسهيل فعاليت تجار و فعالان اقتصادي تاکيد کردند.

سايه بانکداري مجازي بر سر شعب بانکي

عمليات بانکي عليرغم بانکداري الکترونيک هنوز در شعب بانکها در جريان است و باجه‌نشينان نيز از اين فرصت استفاده کرده و روزهاي پاياني هفته را عموما جهت پرکردن ساعات اداري در شعبه حضور مي‌يابند.

حذف بنگاه‌داري مزاحم بانک‌ها از طريق بازار سرمايه

وزير اقتصاد از ظرفيت بازار سرمايه به منظور کمک به حذف بنگاه‌داري مزاحم بانک‌ها خبر داد.

نحوه امهال وام‌ تغيير مي‌کند

رئيس‌کل بانک مرکزي از اجراي عمليات بازار باز بانکي تا پايان شهريورماه و تغيير در نحوه امهال تسهيلات بانک‌ها بر اساس تصميم شوراي فقهي بانک مرکزي خبر داد.

برنامه بانک مرکزي براي رفع ناترازي مالي برخي بانک‌ها

رييس کل بانک مرکزي گفت: مشکلات و ناترازي بانک‌ها يک شبه ايجاد نشده که يک شبه هم برطرف شود. اصلاح نظام بانکي يک برنامه بلندمدت است و حل مشکلات بانک‌ها بايد با تدبير انجام شود.

قانون عمليات بانکي بدون ربا ۲۸ ساله شد

وزير اقتصاد بيان داشت: ۲۸ سال از تصويب قانون عمليات بانکي بدون ربا مي‌گذرد.

اقدامات ضروري بانک‌ها همگام با تحول ديجيتال

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي با اشاره به تاثير تحولات ديجيتال بر نظام بانکي کشور گفت: بانک‌هاي کشور بايد همراستا با اين امر اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند.

لزوم برخورد جدي و قاطع باموارد تخطي ازقوانين ومقررات درشبکه بانکي

رييس کل بانک مرکزي در ديدار خود با مديران حوزه معاونت نظارت بانک از مديران و کارکنان معاونت نظارت بانک مرکزي خواست تابراي داشتن بانک‌هاي سالم و قانونمند با استحکام مالي مناسب تلاش و اهتمام مضاعف کنند.

سپرده‌هاي بانکي ۲۶ درصد افزايش يافت

آمار بانک مرکزي نشان مي‌دهد مانده سپرده‌ها در پايان ارديبهشت ماه سال جاري ۲۶.۶ درصد و مانده تسهيلات بانکي ۱۹.۷ درصد نسبت به مقطع مشابه سال قبل رشد داشته است.

ثبات و پايداري نرخ‌ها در بازار ارز

 

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ثبات حاکم بر بازار ارز، افزود: ساماندهي بازار ارز خود به خود بازارهاي موازي را نيز درگير روند کاهش نرخ‌ها خواهد کردمشاهده

درج عنوان "وابسته به بانک سپه"در تابلو بانک‌هاي ادغامي

براساس زمانبندي اعلام شده از سوي بانک مرکزي، ۵ بانک ادغام شده در بانک سپه ملزم به درج نام اين بانک در تابلو شعب هستند که اين اقدام از سوي اين بانک‌ها آغاز شده است.

۴ نکته همتي درباره ثبات بازار

رييس کل بانک مرکزي نکاتي پيرامون ثبات در بازار را تشريح کرد.

۲۴۰ ميليون کارت بانکي بدون استفاده در دست مردم

تهران- ايرنا- شمار کارت‌هاي بانکي در تيرماه به بيش از ۳۴۱ ميليون و سه هزار کارت رسيده که تنها ۱۰۱ ميليون و ۲۵۳ هزار کارت داراي تراکنش بوده که نشان مي‌دهد بيشتر کارت‌هاي صادره (معادل ۲۳۹ ميليون و ۷۵۰ هزار کارت) فاقد تراکنش و بدون استفاده مانده‌اند.

ارزش پول ملي ايران در هشت ماه گذشته ۴۰ درصد تقويت شده است

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملي ما مجدداً ۴۰ درصد تقويت شده است، تاکيد کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داريم و ثبات نسبي بر بازار ارز حاکم شده است

بانک مرکزي حامي توليد و اشتغال در کشور است

رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي نهايت همکاري را با صادرکنندگان و فعالان اقتصادي خواهد داشت و مسائل مربوط به برگشت ارز را مطابق با شرايط آنها به توافق خواهد رسيد.

تکليف جديد بانک مرکزي براي واردکنندگان کالا با ارز ۴۲۰۰ توماني

يک مقام مسئول در بانک مرکزي گفت: رفع تعهد ارزي واردکنندگان کالاهاي اساسي با دلار ۴۲۰۰ توماني، تنها در صورت توزيع در شبکه مشخص شده و قابل رديابي از سوي دولت، امکان‌پذير است.

نظام بانکي نقدينگي مورد نياز واحدهاي توليدي را تامين مي‌کند

رييس کل بانک مرکزي گفت: نظام بانکي آمادگي دارد از نظر تامين نقدينگي واحدهايي که مولد هستند، حمايت‌هاي ويژه‌اي داشته باشد، همچنين نظارت کافي بر عملکرد بانک‌ها در اين خصوص اعمال خواهد شد.

بانک مرکزي بدهي ۴ بانک و موسسه اعتباري را تقسيط کرد

بانک مرکزي با تقسيط بدهي ۴ بانک و موسسه اعتباري، در نامه اي به به وزارت اقتصاد اعلام کرد انتشار اسناد خزانه بايد حداکثر تا سقف اقساط ماهانه صادر گردد.

دوره تخطي از مقررات به سر آمده است

رييس کل بانک مرکزي گفت:بانکها توجه کنند دوره تخطي برخي از آنها از مقررات ابلاغي و برخي نسبتها بويژه درصدهاي سهامداري،اجراي حاکميت شرکتي،اعطاي برخي وامهاي خاص خصوصا به اشخاص و شرکتهاي مرتبط به سر آمد.

بانک مرکزي پيشگام انعقاد پيمان‌هاي پولي دو يا چند جانبه

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، گفت: بانک مرکزي پيشگام انعقاد پيمان‌هاي پولي دو يا چند جانبه با هدف بهبود اقتصادي شده است.

ثبت ۱۱ ميليون تقاضا براي صدور دسته‌چک

مديرکل نشر و ريالي بانک مرکزي با بيان اينکه، هر فرد در کل شعب يک بانک مي‌تواند حداکثر يک دسته چک انفرادي و يک دسته چک اشتراکي صيادي داشته باشد، گفت: ۱۱ ميليون تقاضا براي صدور دسته‌چک ثبت شد.

پيدايش ابربانک‌ بر اثر ادغام بانک‌ها

آنچه پس از تحقق حجم وسيعي از ادغام در شبکه بانکي نمود پيدا مي‌کند، شکل‌گيري يک ابر بانک است که تمرکز را در شبکه بانکي افزايش خواهد داد.

جزييات اخذ ماليات از حساب‌هاي بانکي

اخذ ماليات از طريق بررسي حساب‌هاي بانکي مدتي است که در دستور کار قرار گرفته و تاکنون ۲۴ هزار ميليارد تومان فرار مالياتي از اين طريق شناسايي شده است.

بانک مرکزي اختيار حذف و احياء چک‌ برگشتي را به بانک‌ها واگذار کرد

اداره اطلاعات بانکي بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي اختيار عمليات مربوط به حذف و احياي چک‌هاي برگشتي را به بانک‌ها واگذار کرد.

تورم نقطه به نقطه کاهنده است

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به برنامه اصلاحات در نظام پولي کشور ،گفت: حذف ۴ صفر هزينه ندارد.

پرداخت ۶۵ درصد از سپرده‌هاي بانکي به بخش توليد

مديرعامل بانک صادرات ايران با بيان اينکه ۸۱درصد از سپرده‌هاي بانکي در قالب تسهيلات به بخش هاي مختلف پرداخت مي شود،گفت: ۶۵درصد از تسهيلات بانک‌ها به طور مستقيم و غيرمستقيم به بخش توليد پرداخت مي شود.

بانک مرکزي بخشنامه جديدي را در ارتباط با اخذ تضامين در خريد ارز کالاهاي وارداتي صادر کرد.

به گزارش خبرنگار ايبِنا، بانک مرکزي در جهت اجراي مصوبه شوراي گفت وگو، موارد ذيل را در ارتباط با وثيقه مقرر در تبصره (۴) ذيل بند (ي) بخش اول مقررات ارزي به بانک‌هاي عامل ابلاغ کرد:

 

تعويق آغاز به کار بازار متشکل ارزي

آغاز به کار بازار متشکل ارزي به تعويق افتاد .

شناسايي ۲۴ هزار ميلياردتومان فرار مالياتي با رصد تراکنش‌هاي بانکي

تهران- ايرنا- مدير کل دفتر بازرسي ويژه، مبارزه با پولشويي و فرار مالياتي سازمان امور مالياتي کشور از شناسايي بيش از ۲۴ هزار ميليارد تومان فرار مالياتي با رصد تراکنش هاي بانکي و صدور برگ تشخيص، در سه سال اخير خبر داد.

تاکيد وزارت اقتصاد به بانک‌هاي دولتي؛ نرخ سود را رعايت کنيد

معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد در نامه‌اي به مديران عامل ۱۳ بانک تاکيد کرد که تمامي بانک‌هاي دولتي و خصوصي شده ملزم به رعايت نرخ‌ها و ساير مصوبات شوراي پول و اعتبار هستند.

بانک ملي به واحدهاي توليدي راکد براي فعال شدن کمک مي‌کند

اردبيل - ايرنا - مديرعامل بانک ملي ايران گفت: اين بانک با هدف رونق توليد و اشتغال در کشور از واحدهاي توليدي و صنعتي راکد حمايت ويژه دارد.

بانک مرکزي سقف حواله‌هاي ارزي را افزايش داد

بانک مرکزي در بخشنامه‌اي سقف حواله‌هاي ارزي را براي شرکتهاي تجاري تا ۵ميليون يورو و براي شرکتهاي توليدي تا سقف ۱۰ ميليون يورو افزايش داد و شروطي را هم براي اجراي آن، به نظام بانکي ابلاغ کرد.

عرضه ٢٧.٥ ميليارد دلار ارز در سامانه نيما طي يکسال گذشته

رييس کل بانک مرکزي از عرضه ٢٧.٥ ميليارد دلار ارز در سامانه نيما طي يکسال گذشته خبر داد.

طرح جامع بانکداري اسلامي تا پايان هفته جاري نهايي مي‌شود

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس، در تشريح نشست روز گذشته کميسيون متبوع خود از بررسي طرح جامع بانکداري اسلامي و نهايي شدن آن تا پايان هفته جاري خبر داد.

همتي اسامي متخلفان ارزي را به رئيس‌جمهور اعلام کرد

رئيس کل بانک مرکزي با ارسال نامه‌اي به رئيس‌جمهور، اسامي متخلفان ارز دولتي را اعلام کرد؛ حسن روحاني هم در پي نوشت اين نامه خواستار پاسخگويي فوري ۴ وزير شد.

آغاز به کار بازار متشکل ارزي در آستانه عيد سعيد قربان

در ديدار رييس هيات مديره و مديرعامل بازار متشکل ارزي با دکترهمتي، رييس کل بانک مرکزي آخرين اقدامات و تست هاي انجام گرفته در مورد عملياتي کردن اين بازار مرور شد.

افت نرخ رسمي ۲۴ ارز

تهران- ايرنا- بانک مرکزي امروز (شنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي ۱۴ ارز افزايش، ۹ ارز ثابت و قيمت ۲۴ واحد پول خارجي افت کرد.

همتي برنامه‌هاي آتي اقتصاد ايران را اعلام کرد

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به اينکه مهمترين هدف دشمنان يعني نابودي پول ملي محقق نشد، مهمترين برنامه‌هاي اقتصاد ايران در ماه‌هاي آتي را، اعلام کرد.

جزئيات نحوه بخشش سود و جريمه طلبکاران بانکي

معاون بانک مرکزي گفت: افرادي که بدهي غيرجاري به بانک ها دارند، تا پايان آبان مي‌توانند به بانک ها مراجعه و درخواست خود را مبني بر بخشش سود مرکب و جرايم تسهيلات بانکي ارائه نمايند.

سکانداري همتي در بانک مرکزي يکساله شد

دوم مردادماه سال‌جاري سکانداري دکتر همتي در ساختمان لاجوردي بانک مرکزي يکساله مي‌شود، يک سالي که اقتصاد کشور و نظام بانکي با تحول همراه بود ايبِنا طي روزهاي آتي گزارش عملکردي از اين دوره منتشر مي‌کند.

حذف سود و جريمه بانکي امروز در مجلس بررسي مي‌شود

تهران-ايرنا-نمايندگان در جلسه علني امروز طرح دو فوريتي الزام بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي و حذف سود و جريمه مضاعف از بدهي تسهيل گيرندگان را بررسي مي‌کنند.

چالش‌هاي مديريت منابع انساني در بانک‌ها

رييس پژوهشکده پولي و بانکي با اشاره به اينکه سرمايه اصلي در هر سازمان و به تبع آن نظام بانکي نيروي انساني است، گفت: آنچه که به سازمان هويت مي‌دهد و تفاوت در کار را ايجاد مي‌کند، نيروي انساني است.

عرضه ۶ ميليارد و ۴۴۹ ميليون يورو به سامانه نيما

براساس آمار و ارقام منتشر شده در سامانه نيما مجموع معاملات خريد ارز بابت واردات در چهار ماهه نخست سال جاري به ۶ ميليارد و ۴۴۹ ميليون يورو رسيد. در حاليکه در اين بازه زماني مجموع معاملات فروش ارز بابت صادرات ۶ ميليارد و ۶۱۵ ميليون يورو است.

شفاف‌سازي سامانه‌هاي مالي و بانکي کشور

عضو هيات رييسه کميسيون برنامه و بودجه و مجلس گفت: ايجاد شفافيت و همچنين يکپارچه سازي سامانه‌هاي بانکي لازم است.

همتي: ساز و کار توليد ارز ديجيتال در کميسيون اقتصادي دولت مصوب شد

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: ساز و کار توليد ارز ديجيتال در کميسيون اقتصادي دولت مصوب شده و در آينده نزديک در دولت بررسي مي شود.

مديريت بازار ارز با هدف‌گذاري بر نرخ بنيادي

يک کارشناس اقتصادي گفت: بانک مرکزي اگر بخواهد سياست‌هاي موفقيت آميزي در مديريت بازار ارز داشته باشد، بايد هدفگذاري خود را روي مديريت ارز بر روي نرخ بنيادي بازار ارز بگذارد.  

جزييات طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جرايم مضاعف

مجلس طرحي را با عنوان "طرح الزام بانک ها و موسسات اعتباري غيربانکي به حذف سود و جرايم مضاعف از بدهي تسهيلات گيرندگان" به جريان انداخت.

رئيس کل بانک مرکزي: نقدينگي کشور را به طور هدفمند به سمت توليد مي‌بريم

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه نقدينگي کشور را به طور هدفمند به سمت توليد خواهيم برد، گفت: بانک مرکزي ارقام ويژه‌اي را براي افزايش سرمايه در گردش بخش صنعت در نظر گرفته است.

بانکها همچنان قانون جديد چک را اجرا نمي‌کنند

۹ ماه از اجراي قانون جديد چک مي‌گذرد و بانکها همچنان از اجراي کامل آن سر باز زده و حتي برخي کارمندان هم از مفاد آن اطلاع دقيق ندارند؛ پس قوه قضاييه بايد براي مديران متخلف پرونده تشکيل دهد.

دستورالعمل رمز ارز بانک مرکزي تفسيري از قانون بالادستي

يک صاحبنظر حوزه بانکداري الکترونيک، گفت: دستورالعمل رمز ارز بانک مرکزي تفسيري از قانون بالادستي است.

سياست‌هاي تقويت ارزش ريال در حال جواب دادن است

بلومبرگ در گزارشي ويژه از بازار ارز ايران نوشت: سياست‌هاي بانک مرکزي براي کنترل بازار ارز در حال جواب دادن است.

تامين نقدينگي توليد و کالاهاي ضروري دغدغه‌هاي اصلي بانک مرکزي است

رييس کل بانک مرکزي گفت: تامين نقدينگي توليد و تامين ارز کالاهاي ضروري کشور مهم‌ترين دغدغه بانک مرکزي در سال جاري است.

وقتي تر و خشک بانک‌ها با هم مي‌سوزند!

اگر در استفاده از اضافه برداشت تفکيک خوبي ميان بانک‌هاي سالم و غيرسالم صورت نگيرد، هنگام بروز بحران بانکي نيز اين تمايز به خوبي انجام نمي‌شود و به‌ اصطلاح تر و خشک با هم خواهند سوخت.

اعلام زمانبندي برگزاري مجامع ۱۰ بانک

با توجه به اينکه در فصل برگزاري مجامع بانک‌ها قرار داريم، زمانبندي مجمع ۱۰ بانک اعلام شد.

کاهش مطالبات بانک‌ها با بخشش سود و جرايم وام‌هاي زير ١٠٠ ميليون

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، گفت: جديت شبکه بانکي در اجراي مصوبه بخشودگي سود و جرايم وام‌هاي زير ١٠٠ ميليون تومان، مطالبات فريز شده را وصول مي‌کند.

تکليف بانک مرکزي براي واريز منابع صندوق ذخيره ارزي به حساب دولت

تصويب‌نامه هيات وزيران درباره موظف نمودن بانک مرکزي به واريز وجوه مورد نظر از محل موجودي حساب ذخيره ارزي با نرخ تسعير نيمايي پس از اعلام سازمان برنامه و بودجه به حساب درآمد عمومي ابلاغ شد.

تنبيه بانک‌ها جواب داد

ترازنامه بانک‌ها نشان از کاهش اضافه برداشت آنها از بانک مرکزي دارد، اين در حالي است که از نيمه دوم سال گذشته ملزم به تسويه حساب مانده اضافه برداشت از حساب جاري بانک مرکزي شده و در صورت عدم انجام با برخورد انضباطي مواجه مي‌شدند.

ايجاد الزامات نظام بانکي مدرن

عضو کميسيون اقتصادي مجلس فراهم شدن بسترهاي اينترنتي و فني را لازمه توسعه بانکداري الکترونيک خواند و گفت: نظام بانکي کشور بايد در بستر شبکه اينترنتي ملي توسعه يابد.

رئيس آينده صندوق بين‌المللي پول چه کسي خواهد بود؟

گزينه‌هاي مختلفي براي تصدي صندوق بين‌المللي پول در نظر گرفته شده است. رئيس اين بانک به صورت سنتي فردي از اتحاديه اروپا خواهد بود.

مصوبه انتقال بدهي بانکي شرکت‌هاي مادرتخصصي به دولت

تصويبنامه هيات وزيران درباره اجازه انتقال بدهي شرکت‌هاي مادرتخصصي به بانک‌هاي عامل به حساب بدهي‌هاي دولت به بانک‌هاي مذکور در صورت افزايش سرمايه دولت در شرکت‌هاي دولتي مربوط ابلاغ شد.

گامي ديگر در مسير ادغام بانکهاي نظامي

ادغام بانکهاي نظامي با برنامه‌ريزي‌ بانک مرکزي در حال پيشرفت است و به زودي پس از برگزاري مجامع فوق‌العاده اين بانکها، زمينه براي تغيير تابلوهاي شعب نيز فراهم خواهد شد.

شرکت متناظر اينستکس، در مرحله آزمايش است

مدير عامل شرکت ساز و کار ويژه تجارت و تامين مالي ايران و اروپا (ساتما) که شرکت متناظر اينستکس در ايران است، مي گويد اين شرکت در مرحله آزمايش است.

عبور عرضه از مرز ۵ ميليارد در سامانه نيما

مجموع معاملات فروش ارز بابت صادرات ۵ ميليارد و ۳۰۲ ميليون يورو است که ارديبهشت ماه با ۲ ميليارد و ۱۵۵ ميليون يورو بيشترين فروش را داشته است.

طرح اصلاح نظام بانکي در انتظار بررسي در صحن علني مجلس

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه،طرح اصلاح نظام بانکي از سوي کميسيون اقتصادي به صحن علني ارجاع شده است، گفت: منتظر تعيين دستور کار از سوي هيات رئيسه براي رسيدگي نهايي به اين طرح هستيم.

ايجاد سامانه اعلام تعداد حساب‌ براي فرار از حساب‌هاي اجاره اي

براي حل مشکل حساب‌هاي اجاره اي يا حساب‌هايي که بدون اطلاع افراد در بانک‌ها افتتاح شده يا مي شوند، يکي از راه حل‌ها مي‌تواند ايجاد سامانه اي براي اعلام تمام حساب‌هاي بانکي در تمام بانک‌ها باشد.

بررسي طرح تامين مالي مولد در راستاي تامين مالي توليد

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به تامين مالي توليد از بررسي طرح تامين مالي مولد در کميته هاي مشورتي نقدينگي و اعتباري اين بانک خبر داد.

عرضه سفته‌هاي جديد در نظام بانکي آغاز شد

سفته‌هاي جديدي که توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي تهيه شده از امروز ،سه‌شنبه يازدهم تيرماه در شعب بانک ملي ايران عرضه شده است.

زمان‌بندي اجراي قانون جديد چک

قانون جديد چک تکاليفي را بر عهده بانک‌ها و بانک مرکزي قرار داده که به مرور در مقاطع مختلف يک بازه زماني دوساله بايد اجرايي شود.

واکنش دوباره بانک مرکزي به تخلف يک صرافي در سامانه نيما

مدير اداره صادرات بانک مرکزي در واکنش به اخبار تخلف يک صرافي در سامانه نيما گفت: اين سامانه قدرت رصد منابع ارزي را به بانک مرکزي داده و نبايد به خاطر يک تخلف اصل کارکرد نيما را مخدوش کرد.

رشد ۴۱ درصدي فروش سفته و برات در تهران

براساس آمارهاي بانک مرکزي حدود ٨٧ ميليارد و ۳۰۰ ميليون ريال سفته و برات در دو ماه اول سال‌جاري در شهر تهران فروخته شد که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل، ٤١ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

سه نکته همتي درباره اينستکس

رييس کل بانک مرکزي سه نکته براي عملکرد پايدار اينستکس را تشريح کرد.

اينستکس راهي براي دور زدن تحريم‌هاي نفتي ايران است

يک کارشناس اقتصادي اظهار داشت: تمام ۲۸ کشور عضو اتحاديه اروپا مجاز هستند از محل پول فروش نفت ايران به اين کشورها که در اين کانال مالي ذخيره مي‌شود کالا در اختيار کشورمان قرار دهند.

جزئيات تخلف چند صد ميلياردي صرافان در سامانه نيما

دلالان با ترفندي جديد براي کلاهبرداري از واردکنندگان، دام خطرناکي اين بار در «نيما» گسترانده‌اند و اکنون پرونده حدود۵۰ واردکننده رسمي مالباخته، منتظر تصميم رئيس کل بانک مرکزي و وزير صمت است.

چالش ضمانت نامه هاي بانکي

رئيس کنفدراسيون صادرات بر لزوم برقراري مشوق هاي صادراتي به ويژه درباره صادرات خدمات فني و مهندسي تاکيد کرد و گفت:صدور ضمانت نامه هاي بانکي براي حضور در مناقصات و پروژه هاي عراق و سوريه چالش مهمي است.

افزايش انضباط پولي در کشور با اجراي عمليات بازار باز

تهران- ايرنا- رئيس کانون بانک‌ها و موسسه‌هاي اعتباري خصوصي با بيان اينکه «عمليات بازار باز» مي‌تواند به افزايش انضباط پولي در کشور کمک کند، گفت: اين عمليات با همکاري نزديک بانک مرکزي، شبکه بانک‌هاي دولتي و خصوصي، فعالان اقتصادي و دولت انجام مي‌شود.

بازار متشکل ارزي آغاز به کار کرد

رييس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي با بيان اينکه فعاليت‌هاي مقدماتي بازار متشکل ارزي آغاز شده است، گفت: بانک مرکزي قصد حذف ارز نيمايي را ندارد.

يادداشت رييس کل درباره آمارهاي سامانه‌هاي حاکميتي بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي گفت: آمارهاي سامانه‌هاي حاکميتي بانک مرکزي حکايت از روند بسيار شتابان ميزان و مبلغ تراکنش‌هاي بانکي در سال ۹۷ دارد.

هشتمين نشست رييس کل بانک مرکزي با اقتصاددانان برگزار شد

هشتمين نشست دوره‌اي رييس کل بانک مرکزي با اقتصاددانان عصر ديروز با محوريت موضوعاتي همچون بازار متشکل ارزي، عمليات بازار باز، نقدينگي و تورم برگزار شد.

تفاهمنامه محرمانه بانک ملت با دولت انگليس براي دريافت غرامت

مديرعامل بانک ملت با بيان اينکه تفاهمنامه‌اي با انگليسي‌ها درباره نحوه دريافت غرامت داريم که کاملا محرمانه است، گفت: به دنبال تهاتر غرامت با کالا نيستيم و شرايط هم اين گونه ايجاب نخواهد کرد که به جاي پول کالا دريافت کنيم.

جزييات معاملات ۱۰ ارز در سامانه نيما

بررسي آمارهاي سامانه نيما حاکي از آن است که يوان چين پُرتقاضاترين ارز براي واردات است و دلار تنها ۰.۲ درصد سهم دارد.

ارز فعلا تک نرخي نمي‌شود

رئيس کل بانک مرکزي بابيان اينکه قول مي‌دهم ارزش پول ملي را تقويت کنيم گفت که شرايط رو به بهبود است، افزايش ذخائر اسکناس کشور بي سابقه است اما در شرايط فعلي نمي توان ارز را تک نرخي کرد.

ضرورت پياده‌سازي سيستم خزانه‌داري مدرن در نظام بانکي ايران

رييس پژوهشکده پولي و بانکي در سمينار آموزشي مديران مالي و خزانه داري بانک‌ها بر ضرورت پياده‌سازي سيستم خزانه‌داري مدرن در نظام بانکي ايران تاکيد کرد.

راه‌اندازي سامانه تکميلي نيما با عنوان ايفاي تعهدات واردات

رييس کل بانک مرکزي از راه‌اندازي سامانه تکميلي نيما با عنوان سامانه ايفاي تعهدات واردات خبر داد.

دولت از ناحيه افزايش نرخ ارز درآمد اضافي نداشته است

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي مي گويد دولت با افزايش نرخ ارز درآمد اضافي نداشته و عملکرد اين بانک در بازار منفي بوده است ، يعني خريد ارز بانک مرکزي بيشتر از فروش آن بود.

۱۱ ميليارد دلار ارز تامين شد

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: تلاش براي جلوگيري از پولي شدن تأمين کسري بودجه و در کنار آن پرهيز از اقداماتي که موجب شوک جديد به قيمت‌ها مي‌شود، در دستور کار است.

حرکت بازار ارز به سمت ثبات

رييس کميسيون برنامه و بودجه مجلس با بيان اينکه بازار ارز به سمت ثبات و تعادل در حرکت است، اظهار داشت: حرکت هاي سياسي اخير نيز بر بازار تاثيري نداشت.

عرضه ۴.۵ ميليون يورو ارز صادراتي در سامانه نيما

تهران- ايرنا- چهار ميليارد و ۵۶۴ ميليون يورو از ابتداي امسال تا ۲۸ خرداد در سامانه نيما عرضه شده که براي تامين کالاهاي وارداتي مورد نياز کشور اختصاص يافته است.

عمليات بازار باز بانکي، در مراحل نهايي براي اقدام

رييس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه عمليات بازار باز بانکي در کنار تعميق اين بازار نقش مهمي در اعمال سياست پولي و کنترل تورم خواهد داشت، از مراحل نهايي آماده‌سازي عمليات بازار باز بانکي خبر داد.

کارمزد ارسال پيامک به مشتريان بانکي ۱۲هزار تومان شد

برخي بانکهاي کشور با ارسال پيامک‌ به مشتريان اعلام کردند که جهت سرويس پيامک بانکي در سال ۹۸، مبلغي معادل ۱۲۰ هزار ريال را ظرف هفته آينده از حساب آنها برداشت خواهند کرد.

مدير بين‌الملل بانک توسعه صادرات

مدير بين‌الملل بانک توسعه صادرات گفت: بازار متشکل ارزي مي‌تواند خصوصيات و نيازهاي بازار را شناسايي و تحليل دقيقي را در اختيار سياست‌گذاران بگذارد.

روز آرام دلار

با در پيش بودن نشست هفتگي بانک مرکزي آمريکا، دلار روز آرامي را سپري کرد.

پايان مهلت ارائه خدمات بانکي با کارت‌هاي ملي قديمي

بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي به بانک‌ها دستور توقف ارائه خدمات بانکي با کارت‌هاي ملي قديمي را صادر کرد.

افزايش نرخ جهاني بهره بانک‌ها برخلاف انتظار سرمايه گذاران

برخلاف سرمايه‌گذاران که انتظار دارند نرخ بهره کاهش پيدا کند، احتمالا سران بانک‌هاي مرکزي اروپا، آمريکا و ژاپن در جلسات هفته آتي خود تصميم به افزايش نرخ بهره خواهند گرفت.

حق عضويت صرافان براي حضور در بازار متشکل ارزي ۲۵ ميليون تومان شد

مديرعامل شرکت بازار متشکل ارزي از کاهش حق عضويت صرافان براي حضور در بازار متشکل ارزي به ۲۵ ميليون تومان خبر داد و گفت: تاکنون بالغ بر ۶۰ صرافي‌، حساب‌هاي بانکي مربوطه را نيز گشايش کرده‌اند.

عقب نشيني نرخ ارز با نزديک شدن به زمان آغاز بکار بازار متشکل ارزي

تهران- ايرنا- مهم ترين طرح براي ساماندهي بازار ارز که در روزهاي آتي راه اندازي خواهد شد، «بازار متشکل ارز» است؛ بازاري که به نظر کارشناسان در صورت کارکرد درست مي تواند به جولان دلالان و سوداگران در بازار ارز پايان داده و علاوه بر ثبات قيمت ها، نرخ ها را نيز کاهش ...

ابلاغيه دولت درباره مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم

هيات دولت دستگاه‌هاي اجرايي را مکلف به انجام تکاليف نظارتي بر عملکرد اشخاص حقيقي و حقوقي زيرمجموعه خود در چارچوب قانون مبارزه با پولشويي، قانون مبارزه با تامين مالي تروريسم و مقررات مربوط به آنها کرد.

جلسه ارزي رييس کل بانک مرکزي با کارشناسان؛ عصر امروز

جلسه ارزي رييس کل بانک مرکزي با کارشناسان و مديران ارزي بانک مرکزي و بازار متشکل ارزي عصر امروز برگزار خواهد شد.

عدم تصويب لوايح FATF يعني فلج کردن ارتباط سيستم بانکي

يک کارشناس پولي و بانکي اظهار داشت: با توجه به اينکه بخشي از عمده فعاليت بانک‌هاي مشترک در جهت تسهيلات تجاري و بخش ديگر نيز در جهت سرمايه گذاري است، تحريم‌ها عملا جنبه تجاري آن را محدود کرده است بنابرين جنبه مهم آن در حال حاضر بخش سرمايه گذاري است که آن نيز نيازمند ...

نرخ رسمي ۲۷ ارز کاهش يافت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي امروز (شنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي ۱۲ ارز از جمله يورو افزايش، نرخ ۸ ارز ثابت و قيمت ۲۷ واحد پولي از جمله پوند و يورو کاهش يافت.

بانک مرکزي بر بازار ارز مسلط است

همتي درخصوص تأثير سفر«آبه شينزو»، نخست وزيرکشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متأسفانه در بازار ارز هميشه افرادي به دنبال بهره برداري از ابزارهاي سياسي براي برهم زدن ثبات بازار و ايجاد نوسان هستند، دراينجا بايد يادآور شوم هيچ يک از بنيان هاي اقتصادي که تعيين ...

ملاحظاتي در باب تشکيل بازار متشکل ارزي

تسهيل ورود اسکناس توسط تجار و فعالين اقتصادي در بعضي از کشورهاي همسايه ازجمله عراق و افغانستان و تقويت منابع ارزي و ورودي به بازار متشکل ارزي يکي از الزامات مهم در راه‌اندازي اين بازار است.

شاخص دلار به پايين ترين سطح ۱۱ هفته اخير رسيد

احتمال بالاي کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزي آمريکا شاخص دلار را مجددا در مسير نزولي قرار داد.

صحبت از دستکاري در نرخ ارز انصاف نيست

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي در فضاي مجازي نوشت:صحبت از دستکاري در نرخ ارز انصاف نيست.

بازار متشکل ارزي مقدمه بورس ارز است

رييس کميسيون اقتصادي مجلس اظهار داشت: اگر کارکرد بازار متشکل فراتر باشد بطوري که همه حواله‌ها به اين بازار بيايند، مي‌توان با يک نرخ واحد تصميم‌گيري کرد و اين نرخ واحد باعث کاهش تقاضا و افزايش عرضه شده که به طور طبيعي کاهش نرخ ارز را در پي خواهد داشت.

پشتيباني سيستم بانکي از طرح ملي مسکن

رييس کل بانک مرکزي گفت:‌ با اجرايي کردن طرح ملي مسکن و پشتيباني سيستم بانکي، شاهد کنترل قيمت مسکن در سال ۹۸ هستيم.

نرخ رسمي انواع ارز ثابت ماند

تهران- ايرنا- تهران- ايرنا- بانک مرکزي امروز (يکشنبه) قيمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهاي همه ارزها ثابت است.

هشت اولويت بخشش سود تسهيلات زير ۱۰۰ ميليون تومان ابلاغ شد

هشت اولويت بخشش سود تسهيلات ناشي از اجراي تبصره ۳۵ قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ و تنفيذ آن طي قوانين بودجه سال هاي ۱۳۹۶، ۱۹۷ و ۱۳۹۸ اعلام شد.

پشتيباني سيستم بانکي از طرح ملي مسکن

رييس کل بانک مرکزي گفت:‌ با اجرايي کردن طرح ملي مسکن و پشتيباني سيستم بانکي، شاهد کنترل قيمت مسکن در سال ۹۸ هستيم.

تغيير بنيادي در کانال انتقال سياست پولي با عمليات بازار باز

رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: هدف از عمليات بازار باز، اعمال يک سياست انبساطي پولي نيست، بلکه تغيير بنيادي در کانال انتقال سياست پولي است

آغاز به کار بانک کونلون چين در ايران

تهران- ايرنا- نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و بازرگاني ايران از آغاز به کار بانک کونلون چين خبر داد‏.پدرام سلطاني‌در پست توييتري‌اش نوشت: بانک کونلون⁩ چين اعلام کرده است که تا پايان سال جاري ميلادي معاملات بانکي خود را با ⁧ ايران⁩، تنها با استفاده از ...

روابط بانکي ايران و کره جنوبي محور اصلي مذاکرات همتي

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي که يکشنبه گذشته (۱۲خرداد) به کره جنوبي سفر کرده بود، در ديدار با همتاي کره اي و برخي مقامات آن کشور خواستار اقدام جدي مسئولان کره در حل مشکلات بانکي دو طرف شد.

وزير اقتصاد: آخرين مهلت واگذاري اموال مازاد بانک‌ها پايان امسال است

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: برنامه واگذاري اموال و دارايي هاي مازاد بانک ها بايد تا انتهاي سال ۱۳۹۸ به سرانجام برسد.

رئيس کل بانک مرکزي وارد سئول شد

تهران - ايرنا-رئيس کل بانک مرکزي براي ديدار با مقام هاي کره جنوبي عصر ديروز (يکشنبه) وارد سئول شد.

تهران - ايرنا-رئيس کل بانک مرکزي براي ديدار با مقام هاي کره جنوبي عصر ديروز (يکشنبه) وارد سئول شد.

به گزارش روز دوشنبه بانک مرکزي، «عبدالناصر همتي» در اين سفر با ...

تلاش بانک مرکزي براي نزديکي نرخ بازار آزاد و سامانه نيما

از آنجايي که خوراک پتروشيمي‌ها با نرخ نيما محاسبه مي‌شود، اين واحدها خودکنترلي براي جلوگيري از افزايش نرخ ارز در سامانه را آغاز کرده‌اند؛ اگرچه بانک مرکزي مايل است نرخ را به بازار نزديک کند.

شرايط بخشودگي سود تسهيلات کمتر از يک ميليارد ريال اعلام شد

تهران- ايرنا- بانک مرکزي با انتشار اطلاعيه‌اي، شرايط بخشودگي سود تسهيلات کمتر از يک ميليارد ريال را اعلام کرد.

بانک مشترک ايران و ترکيه کارکردهاي بانک تجاري را ندارد

عدالتيان اظهار داشت: به نظرم بانک مشترک مورد نظر بين ايران و ترکيه به شکل اينستکس است، حالا نام آن بانک يا شرکت باشد کارکرد مبادلات تهاتري را خواهد داشت و عملا کارکردهاي بانک تجاري را نخواهد داشت.

همتي: مسيرهايي جايگزين براي درآمدهاي ارزي پيدا کرده‌ايم

تهران-ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي گفت: آمريکا اعلام کرده است که حداکثر فشار را بر ايران وارد و تلاش کرده فروش نفت ايران را کاهش دهد، ولي ما مسيرها و روندهايي را براي دريافت درآمدهايمان پيدا کرديم که هيچ يک از اين کارها نمي‌تواند بر آن اثرگذار باشد.

ثبات اقتصادي در وضعيت فعلي برقرار شده است

رئيس کل بانک مرکزي گفت: امسال شرايط بهتري داريم و محکم در اين مسير ايستاده ايم و خوشبختانه در شرايط فعلي ثبات اقتصادي نيز برقرار شده است.

تأمين ارز واردات به رقم ۸/۳ ميليارد دلار رسيد

رييس کل بانک مرکزي گفت:از ابتداي سال ۹۸ تا به امروز ، که عمده روزهاي فروردين ماه تعطيل بود، ۸/۳ ميليارد دلار براي واردات کالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشکي مواد اوليه و ساير کالاهاي ضروري تامين شد .

کدام بانک‌ها بيشترين شعب را دارند؟

آمار بانک مرکزي نشان مي‌دهد که شعب بانک‌ها رو به کاهش است و در اين ميان بانک ملي بيشترين شعب را در اختيار دارد، اما با ادغام بانک‌هاي وابسته به نيروهاي مسلح در بانک سپه، تعداد شعب اين بانک از بانک ملي هم بيشتر خواهد شد.

نشست «آسيب‌شناسي بازار بين بانکي در ايران»

اين نشست با هدف نقد و بررسي مقاله «آسيب‌شناسي بازار بين‌بانکي در ايران» که به قلم حجت‌الاسلام سيد عباس موسويان و سعيد شمسي‌نژاد در شماره ۳۵ فصلنامه پژوهش‌هاي پولي و بانکي منتشر شده است، برگزار مي‌شود.

تاکيد رييس کل بانک مرکزي بر رفع کارشکني بانک‌هاي کره‌اي

يو جانگ هيان سفير جمهوري کره در ديدار خود با رييس کل بانک مرکزي ايران بر آمادگي اين سفارتخانه براي هرگونه مساعدت در زمينه پيشبرد روابط اقتصادي و تجاري دو کشور تاکيد کرد.

يک بانک ايراني ابتکار جديد واردات نفت از ايران

دولت جديد هند قصد دارد مذاکرات با ايران را در اولين فرصت از سر بگيرد تا راه‌هاي واردات دوباره نفت را مورد بررسي قرار دهد و به‌دنبال اين است که هزينه واردات نفت ايران را با ارز هند پرداخت کند.

چهار مزيت عمليات بازار باز

به گزارش ايبِنا، پرويز خسروشاهي در يادداشتي با عنوان «درباره عمليات بازار باز» با برشمردن چهار مزيت بازار باز نوشت: عمليات بازار باز با تصميم بانک مرکزي اتفاق مي افتد و بانک مرکزي کنترل کاملي روي حجم اين عمليات دارد؛ عمليات بازار باز انعطاف ...

جزئيات 525 هزار چک برگشتي کشور

تهران- ايرنا- ۵۲۵ هزار فقره چک از مجموع ۵.۴ ميليون فقره چک صادر شده در فروردين امسال برگشت خورده که 165 هزار فقره از آن به تهران اختصاص دارد؛ استان کرمان رکورد دار نسبت چک هاي برگشتي و ايلام داراي کمترين ميزان بوده است.

افزايش چشمگير حجم معاملات بين‌ بانکي

حجم معاملات بازار بين بانکي در سال ۹۷ در حالي با رشد بيش از ۶۷ درصدي نسبت به سال ۹۶ همراه بوده که نرخ سود اين بازار نيز افزايش بيش از ۵ درصدي را تجربه کرده است.

آغاز عصر جديد رهبري بازار مالي ايران توسط بانک مرکزي

پايگاه خبري المانيتور در گزارشي ويژه به بررسي ابعاد اجراي عمليات بازار باز توسط بانک مرکزي ايران پرداخت و نوشت: بايد از آغاز عصري جديد در رهبري بازار مالي توسط بانک مرکزي صحبت کرد.

مهار نوسانات در بازار ارز

عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اجراي برنامه‌هايي براي بهبود وضعيت بازار ارز، گفت: معرفي امتناع کنندگان بازگشت ارز صادراتي به قوه قضاييه، اقدام مناسبي است.

ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزي آغاز شد

کانون صرافان ايران از روز گذشته ارسال مدارک به بانک مرکزي براي ورود به بازار متشکل را آغاز کرده است. به گفته رئيس‌کل بانک مرکزي اين بازار فعلا در مرحله آزمايشي قرار دارد و پس از تکميل اين مرحله، فعاليت خود را آغاز خواهد کرد.

فعاليت پايلوت بازار متشکل ارزي

رييس کل بانک مرکزي، گفت: سامانه نيما محور تبادل تجارت ارزي کشور است و به هيچ وجه حذف نمي‌شود.

پورابراهيمي: بازار متشکل ارزي تا پايان خردادماه راه اندازي مي شود

تهران-ايرنا- رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از راه اندازي بازار متشکل ارزي تا پايان خردادماه خبر داد و گفت: اين بازار موجب مي شود که نرخ هايي همانند بازار سنا و امثال آن به تدريج کنار گذاشته شود.

شيوه واگذاري دارايي بانک‌هاي دولتي در بنگاه‌ها ابلاغ شد

تصويب‌نامه هيات وزيران درخصوص تعيين شيوه قيمت‌گذاري، نحوه واگذاري، چگونگي فروش اقساطي و دريافت بهاي سهام، سهم‌الشرکه، حق تقدم و دارايي بانک‌هاي دولتي در شرکت‌ها و بنگاه‌ها ابلاغ شد.

توضيحات رييس کل درباره دادگاه بانک سرمايه

در جريان دادگاه روز گذشته متهمين بانک سرمايه، در مورد مکاتبات معاونت نظارت بانک مرکزي با دادسراي جرائم پولي و مالي مطالبي مطرح شد.

نبايد تمام کاسه کوزه‌ها را سر بانک‌هاي خصوصي شکست

کيامهر اظهار داشت: کساني که بانک‌ها را در صندلي متهم مي‌نشانند در واقع انتظار پول مفت دارند، در اقتصادي که تورم بالاي ۴۰ درصدي دارد پاسخ دهند که چگونه مي‌توان اين کار انجام داد؟ وقتي بانکي نقدينگي موجود را با پرداخت سود مثلا ۲۰ درصدي جذب مي‌کند، چگونه ...

سرمايه گذاري در ارز نکنيد

رييس کل بانک مرکزي، با بيان اينکه مردم نبايد وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند،گفت:ذخاير کافي ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزي هر زماني اراده کند وارد بازار مي‌شود.

تشريح بسته ارزي جديد بانک مرکزي

مدير اداره صادرات بانک مرکزي بسته جديد بانک مرکزي را تکميل کننده سياست‌هاي کلي سال گذشته اعلام کرد.

مهلت فروش سهام بانک هاي ادغامي تمديد شد

تهران - ايرنا - مهلت فروش سهام تمام اشخاص حقيقي و حقوقي غير وابسته در بانک هاي قوامين، حمکت ايرانيان، انصار، مهراقتصاد و موسسه اعتباري کوثر به مدت 15 روز کاري تمديد شد.

راه اندازي بازار متشکل ارزي در مراحل پاياني

تهران- ايرنا- آماده سازي زيرساخت هاي فناوري اطلاعات براي ارتباط شرکت بازار متشکل ارزي و بانک ها مراحل پاياني را مي گذراند و قرار است اين بازار پس از تکميل اين زيرساخت ها به زودي راه اندازي شود.

شروط پرداخت وجه چک از محل موجودي ساير حساب‌ها

پرداخت وجه چک از محل ساير حساب‌هاي مشتري داراي شروط و دستورالعملي است که بانک‌ها بايد آن را رعايت کنند.

حمايت مجلس از برنامه ساماندهي ارزي دولت

عضو هيات رييسه کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيدبر لزوم تلاش دولت براي تک نرخي کردن ارز، گفت: مابه‌التفاوت نرخ ارز بايد به مردم و توليد اختصاص يابد.

لغو همايش سياست‌هاي پولي و ارزي

رييس پژوهشکده پولي و بانکي اعلام کرد: همايش سياست‌هاي پولي و ارزي با درک شرايط اقتصادي حاضر و همسو با ساير اقدامات بانک مرکزي و دولت محترم در راستاي کاهش هزينه‌ها امسال برگزار نمي‌شود.

نزديک ۶۰ درصد ارز ناشي از صادرات، به چرخه اقتصاد برگشت

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي اينستاگرامي اعلام کرد : نزديک ۶۰ درصد ارز ناشي از صادرات، به چرخه اقتصاد برگشت.

مقايسه تسهيلات پرداختي و ارزش افزوده بخش هاي مختلف در سال ۹۷

بررسي تسهيلات پرداختي به بخش هاي مختلف در سال ۹۷ نشان مي دهد که بازرگاني و خدمات سهمي ۵۲ درصدي از کل تسهيلات را به خود اختصاص داده و ارزش افزوده اي ۶۸.۱ درصدي داشته اند.

ردپاي سوداگران بزرگ ارزي در بالا بردن قيمت ها

تهران– ايرنا- يک کارشناس بازار ارز گفت: سوداگران ارزي نقش اصلي و مهم را در تعيين نرخ ارز بازي مي‌کنند و ميزان تقاضاي مردم به حدي نيست که قيمت ارز را بالا ببرد.

افزايش سقف فردي تسهيلات نوسازي و بهسازي مسکن روستايي و قرض الحسنه اشتغالزايي

شوراي پول و اعتبار طي دو مصوبه، افزايش سقف فردي «تسهيلات يارانه‌اي قابل اعطا بابت بازساي و نوسازي اماکن مسکوني روستايي» به مبلغ ۴۰۰ ميليون ريال و نيز «تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي» به ۵۰۰ ميليون ريال را تصويب کرد.

سه معضل واردات بدون انتقال ارز

يک کارشناس اقتصادي «عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات»، «محدوديت خريد» و «جهش نرخ ارز» را سه معضل عمده اجراي روش واردات بدون انتقال ارز عنوان کرد.

احتمال جمع‌آوري برخي از شعب بانک‌ها

وزير اقتصاد با بيان اينکه برخي بانک‌ها در نقاطي که توجيه چندان اقتصادي نداشته شعبه احداث کرده‌اند، گفت: با توجه به الکترونيکي شدن بخش زيادي از خدمات بانکي، شايد بخشي از شعب جمع‌آوري شود.

حذف ارز ترجيحي و اعطاي کارت الکترونيک نقدي - کالايي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس پيشنهاد داد که به جاي اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني به کالاهاي اساسي به هفت دهک جامعه کارت الکترونيک نقدي- کالايي اختصاص داده شود.

۱۰۰۰۰ شرکت، ارز دولتي گرفتند!

در طول يک سال گذشته حدود ۱۰ هزار شرکت، ارز دولتي (۴۲۰۰ توماني) دريافت کرده‌اند؛ ارزي که مشخص نيست تا چه اندازه براي واردات کالاهاي اساسي و هدف مصرف شده است؟

آخرين وضعيت اجراي "اينستکس" و "ساتما"

رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه توپ در زمين اروپا است، آخرين وضعيت عملياتي کردن فعاليت سازوکارهاي "اينستکس" و "ساتما" را تشريح کرد.

انتشار پيش‌نويس الزامات، ضوابط و فرآيندهاي اجرايي چک الکترونيکي

مستند پيش‌نويس «الزامات، ضوابط و فرآيندهاي اجرايي چک الکترونيکي» به منظور آگاهي و کسب نظر کارشناسان و صاحبنظران منتشر شد.

استقلال بانک مرکزي؛ از شعار تا واقعيت

اعتقاد به اصل استقلال بانک مرکزي موضوعي نيست که بتوان با نگارش قوانين بدان دست يافت، بلکه قبل از هرگونه اقدام در اصلاح قوانين، ضرورت دارد نوع نگاه به جايگاه بانک مرکزي بازنگري شود.

شفاف‌سازي پرداخت ارز دولتي

رييس کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به سناريوي آزادسازي قيمت برخي اقلام افزود: مجلس به دنبال رسيدن يارانه به دست توليدکننده واقعي است.

درباره رمزهاي يک بار مصرف بانکي بيشتر بدانيم

تهران - ايرنا - بانک مرکزي پيرو بخشنامه اي در خصوص جايگزيني رمزهاي پويا به جاي رمزهاي ايستا در پرداخت‌هاي بدون حضور کارت و باتوجه به لزوم ارتقاي سطح امنيت پرداخت‌هاي مردم وجلوگيري ازتضييع حقوق سپرده گذاران، نکاتي را براي توجه دقيق واجراي مفاد آن به شبکه بانکي ...

ريسک پذيري بازار ارز از متغيرهاي سياسي

رييس کل بانک مرکزي تاکيد کرد که در موضوع رمز دوم ايستاي بانکي نبايد به کسب و کارهاي نوپا لطمه اي وارد شده يا هزينه اي به مشتريان بانک ها تحميل شود.

عملکرد تسهيلاتي بانک‌ها در سال ۹۷/ ۷۷۳.۷ هزار ميليارد پرداخت شد

آمارهاي منتشر شده نشان مي‌دهد که در سال گذشته ۷۷۳.۷ هزار ميليارد تومان تسهيلات از سوي نظام بانکي به طرح‌هاي مختلف پرداخت شده که اين رقم ۲۶ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است.

موافقت مجلس با کليات لايحه ماليات بر ارزش افزوده

نمايندگان مجلس پس از استماع اظهارات موافقان و مخالفان لايحه ماليات بر ارزش افزوده، با کليات اين لايحه موافقت کردند.

اجراي فاز عملياتي بازار متشکل ارزي آغاز شد

مديرعامل بازار متشکل معاملات ارز ضمن توضيح درباره آخرين وضعيت راه‌اندازي اين بازار، از تکميل تمام مراحل ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت و اجراي فاز عملياتي خبر داد.

فرآيند تاييد صلاحيت مديران موسسات اعتباري کليد خورد

بانک مرکزي اعلام کرد فرآيند تاييد صلاحيت مديران و اعضاي کميته‌هاي ريسک، حسابرسي داخلي و رعايت قوانين و مقررات (تطبيق) موسسات اعتباري بزودي در دستور کار اين بانک قرار خواهد گرفت.

۶ برنامه بانک مرکزي براي مقابله و خنثي کردن فشارهاي آمريکا

رييس کل بانک مرکزي در يک يادداشت اينستاگرامي ۶ برنامه بانک مرکزي براي اقتصاد را اعلام کرد.

پيش‌بيني بانک جهاني درباره افزايش قيمت محصولات کشاورزي

پيش‌بيني مي‌شود قيمت محصولات کشاورزي در سال ۲۰۲۰ به دليل افزايش قيمت سوخت و کودهاي شيميايي رشد بي‌سابقه‌اي داشته باشد. تنش هاي سياسي منجر به افزايش قيمت سوخت مي‌شود که بدون واسطه به بيشتر شدن قيمت محصولات کشاورزي مي‌انجامد.

بانک‌ها در ۹ ماه ۴۶ هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت کردند

گزارش عملکرد صندوق توسعه ملي نشان مي‌دهد که بانک ها در ۹ ماهه نخست سال ۹۷ از محل قراردادهاي منعقد شده، مبلغي بالغ بر ۴۶ هزار ميليارد ريال به متقاضيان تسهيلات پرداخت کردند.

بسترهاي قانوني، عملياتي و فني ادغام بانک‌ها

اگرچه ادغام بانک­‌ها ناگزير است، اما مهم است که اين فرآيند، تدريجي و با فراهم آوردن بسترهاي قانوني، عملياتي و فني آن صورت بپذيرد.

موسسات قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌اي ساماندهي مي‌شود

پيشنهاد بانک مرکزي براي اصلاح ماده ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران براي ساماندهي موسسات قرض الحسنه تک شعبه‌اي در کميسيون اقتصاد دولت در حال بررسي است.

 

توسعه روابط تجاري و بانکي ايران با سويس و ترکيه

رييس بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در ديدار جداگانه با سفراي کشورهاي سويس و ترکيه، طرفين بر توسعه روابط بانکي و تجاري ميان يکديگر تاکيد کردند.

جزييات دستور العمل عمليات بازار باز و برنامه بانک مرکزي

رييس کل بانک مرکزي جزييات مصوبه دستور العمل عمليات بازار باز و برنامه هاي بانک مرکزي را اعلام کرد.

بانک مرکزي برنامه‌اي براي تغيير نرخ سود بانکي ندارد

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: بانک مرکزي براي تغيير نرخ سود بانکي برنامه‌اي ندارد.

همتي: زيرساخت اجراي کالابرگ الکترونيکي آماده است

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: بانک مرکزي آمادگي لازم براي اجراي کالابرگ الکترونيکي را دارد.

اجراي عمليات بازار باز در گام دوم

عمليات بازار باز به صورت جدي در دستور کار بانک مرکزي قرار گرفته و آيين‌نامه اجرايي آن در انتظار تصويب در اولين جلسه شوراي پول و اعتبار است.

طرح مجلس براي کاهش سود تسهيلات و سپرده‌ بانکي

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، از تدوين طرحي براي کاهش سود تسهيلات و سپرده‌هاي بانکي خبر داد و تصريح کرد: در صورتي که نرخ سود بانکي کاهش پيدا کند انقلاب عظيمي در توليد رخ مي‌دهد.

لزوم بازارسازي منابع برداشتي خسارت سيل ازصندوق توسعه ملي

تهران-ايرنا-رييس بانک مرکزي در يادداشت اينستاگرامي خود برنامه بازار سازي منابع برداشتي تامين خسارت سيل از صندوق توسعه ملي را اعلام کرد.

بازار متشکل ارزي تا پايان ماه عملياتي مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد : بازار متشکل ارزي تا پايان ماه عملياتي مي‌شود.

هزينه و فايده حذف نرخ ارز ترجيحي

دولت در راستاي حمايت از مصرف کنندگان تصميم به استفاده از نرخ ارز ترجيحي با 4200 تومان براي کالاهاي اساسي گرفت تا افزايش نرخ دلار و نوسانات بازار ارز کمترين تاثير سوء در زندگي آحاد جامعه داشته باشد. اما با گذشت زمان و نزديک شدن به اواخر سال 97 برخي از کارشناسان اين سياست را ...

اولويت‌هاي نظام بانکي در سال ۹۸

رييس کل بانک مرکزي سال ۹۸ را سال تعيين کننده در عرصه اقتصادي خواند و از مديران عامل بانک‌ها خواست با پرداخت هدفمند تسهيلات، به رونق توليد کمک کنند.

خريد سهام ۵ بانک نظامي از امروز آغاز مي‌شود

خريد سهام ۵ بانک نظامي ادغام شده در بانک سپه از روز جاري بر اساس اطلاعيه‌هايي که در روزهاي پاياني سال گذشته در سامانه کدال منتشر شد، آغاز مي شود.

محور رايزني هاي آتي رييس کل بانک مرکزي در سفر به عراق

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران درباره سفر آتي خود به عراق تصريح کرد: بايد در مورد نحوه تکميل و تداوم روابط مالي و پولي 2 کشور با توجه به حجم در حال افزايش صادرات ايران تصميم گيري شود.

آغاز اجرايي شدن گام دوم سياست هاي مقاومت اقتصادي از امروز

رييس کل بانک مرکزي در يادداشتي از آغاز اجرايي شدن گام دوم سياست هاي مقاومت اقتصادي از امروز (شنبه ۱۷ فروردين ماه) خبر داد.

 

سياست‌هاي جديد نظام بانکي در سال ۹۸

رييس کل بانک مرکزي با تشريح برخي برنامه هاي اساسي نظام بانکي در سال ۹۸، از تلاش دولت برايي بهبود شرايط زندگي مردم در سال جديد خبر داد.

گزارش همتي از روند ادغام بانک‌هاي نيروهاي مسلح

رييس کل بانک مرکزي گزارش روند ادغام بانک‌هاي نيروهاي مسلح را به شوراي عالي هماهنگي اقتصادي ارائه کرد.

سازوکار ايراني متناسب با INSTEX بزودي ثبت مي‌شود

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد: ساز و کار متناسب با کانال معرفي شده از طرف سه کشور اروپايي با نام ساز و کار ويژه تامين مالي و تجارت ( STFI ) بزودي در تهران ثبت مي‌شود.

نحوه تسويه بدهي دريافت‌کنندگان تسهيلات ريالي از بانک‌ها تعيين شد

نمايندگان مجلس در جهت تامين نظر شوراي نگهبان با اصلاحات صورت گرفته در نحوه تعيين تسويه بدهي دريافت‌کنندگان تسهيلات ريالي از بانک‌ها موافقت کردند.

واريز اولين بخش مطالبات ايران از عراق به حساب بانک مرکزي

اولين بخش مطالبات ايران از عراق در جريان سفر رييس جمهور ايران به عراق و هيات همراه به حساب بانک مرکزي واريز شد.

واردات کالاهاي اساسي به ۱۱ ميليارد دلار رسيد

رييس کل گمرک ايران از واردات ۱۱ ميليارد دلاري کالاهاي اساسي به کشور طي ۱۱ ماهه سال‌جاري خبر داد.

تمرکز بر نحوه تأمين کالاهاي اساسي و داروهاي مورد نياز مردم

رئيس کل بانک مرکزي در پست اينستاگرام خود نوشت:تشديد تحريم‌ها، بيشترين تأثير منفي را بر اقشار کم درآمد و آسيب‌پذير جامعه دارد.لذا طبيعي است که مهم‌ترين بحث‌هاي دولت و بانک مرکزي بر نحوه تأمين کالاهاي اساسي و داروهاي مورد نياز مردم متمرکز شود.

وزير اقتصاد: تصميمات ارزي در يک کميته پنج نفره گرفته مي شود

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: تصميم درباره ارز و مسائل مربوط به آن در يک کميته پنج نفره گرفته مي شود و بانک مرکزي آن را در قالب بخشنامه اعلام مي کند‌.

تغيير تابلوي بيش از ۳۱۰۰ شعبه بانکي

ادغام بانک‌هاي نظامي در بانک سپه در حالي کليد خورده که با تغيير تابلوي شعب اين بانک‌ها، بانک سپه به پُر شعبه‌ترين بانک کشور تبديل مي‌شود.

جزئيات ادغام بانک‌هاي نظامي

رئيس‌کل بانک مرکزي با اشاره به کليد خوردن ادغام بانک‌هاي نظامي دلايل افزايش نرخ ارز در روزهاي اخير را تشريح کرد.

توصيه هاي FATF جزء استانداردهاي بانکداري بين المللي است

رييس کل بانک مرکزي با اشاره به تصميم گيري فردا (شنبه)مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره الحاق به کنوانسيون پالرمو تاکيد کرد که توصيه هاي گروه ويژه اقدام مالي (FATF) جزء استانداردهاي بانکداري بين المللي است.

چند و چون ادغام «بانک هاي نظامي»

تهران- ايرنا- مساله ادغام بانک هاي متعلق به نيروهاي مسلح، علامت سوال هايي را مطرح مي کند؛ اينکه چقدر زمينه براي اين ادغام فراهم است؟ و اينکه پس از ادغام، تکليف سپرده گذاران و همينطور شرکت ها، بيمه ها و صرافي هاي تحت پوشش اين بانک ها چه مي شود؟

شرايط جذب تسهيلات بانک‌هاي توسعه‌اي مشخص شد

نمايندگان مجلس شرايط جذب تسهيلات بانک‌هاي توسعه‌اي را مشخص کردند و در مصوبه ديگري دولت مجاز به هزينه يک ميليارد دلار فاينانس براي بخش علمي کشور شد.

تراکنش‌هاي بانکي شفاف‌تر مي شود

مرکز پژوهش‌هاي مجلس پيشنهاد کرد که در قانون بودجه سال ۹۸، امکان رصد بانک مرکزي بر تراکنش‌هاي بانکي اعم از درون بانکي و بين بانکي فراهم شود.

استقبال بانک مرکزي ازتصميم گروه ويژه اقدام مالي

بانک مرکزي از تصميم جديد گروه ويژه اقدام مالي (اف.اِي.تي.اف) درباره ايران مبني بر تمديد تعليق اقدامات تقابلي تا خرداد آينده استقبال کرد.

ورود اسکناس ارز به کشور آزاد است

گمرک ايران اعلام کرد: ورود اسکناس ارز به کشور به هر ميزان براي اشخاص حقيقي و حقوقي بلامانع است و هيچ يک از دستگاه‌هاي امنيتي، انتظامي و گمرک حق ممانعت از آن را ندارند.

شرايط کشور با وجود فشارهاي دشمنان عادي است

سنندج - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي گفت: عليرغم فشارهاي دشمنان در خصوص صادرات نفت و ايجاد محدوديت در منابع ارزي کشور، شرايط عادي است.

جزئيات تسهيلات بانک مرکزي براي صادرکنندگان

بانک مرکزي در دستورالعمل جديد خود تسهيلاتي را براي صادرکنندگاني که ارز بيشتري را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

همتي: صاحبنظران از تحليلهاي اقتصادي غيرواقعي خودداري کنند

رئيس کل بانک مرکزي در يکي از شبکه هاي اجتماعي نوشت: صاحبنظران از تحليلهاي اقتصادي غيرواقعي خودداري کنند.

رئيس کل بانک مرکزي: براي تعديل نرخ دلار برنامه داريم

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر تقويت ارزش پول ملي در يادداشتي نوشت: نرخ فعلي دلار به هيچ وجه قيمت ذاتي آن نيست و براي تعديل آن برنامه داريم.

کانال مالي اروپا سدشکن است

يک عضو اتاق بازرگاني تهران معتقد است در شرايطي که فشار آمريکا براي مسدودسازي مسير همکاري‌هاي اقتصادي ايران با کشورهاي خارجي ادامه دارد، گشايش کانال مالي اروپا قدمي مثبت و حرکتي سدشکن به شمار مي‌رود.

INSTEX چه اندازه راهگشاي تحريم‌ها خواهد بود؟

يک کارشناس اقتصادي با بيان اينکه کانال مالي اروپا نمي تواند پلي براي عبور از تحريم هاي امريکا باشد، گفت: ارتباطي که اتحاديه اروپا بين FATF و ساختار INSTEX برقرار کرده، ارتباط فني نيست.

نظارت بانک مرکزي بر مؤسسات اعتباري تقويت شد

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي روز يکشنبه به رياست حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهور و با حضور ديگر اعضا تشکيل جلسه داد.

تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي اولويت نظام بانکي

رييس کل بانک مرکزي در نهمين گردهمايي روساي موفق شعب بانک‌هاي کشور در بانک مرکزي گفت: حفظ اشتغال و توليد اولويت نظام بانکي است و بايد سرمايه در گردش واحدهاي توليدي تامين شود.

منافع اقتصادي سازوکار مالي اروپا براي ايران

اروپا سازوکار مالي ويژه موسوم به SPV را روز گذشته راه‌اندازي کرد و با عملياتي‌شدن اين سازوکار، منافع اقتصادي براي ايران ايجاد خواهد شد که همکاري شرکت‌هاي کوچک و متوسط با ايران بخش مهمي از آن است.

بانک‌هاي آينده به پلت‌فرم تبديل مي‌شوند

معاون مدرسه مونيخ آلمان گفت: بانک‌هاي آينده به يک پلت فرم تبديل خواهند شد و از بلاک چين مي‌توان به عنوان تسمه نقاله اي براي کارآمدي اين پلت فرم استفاده کرد.

معاون مدرسه مونيخ آلمان گفت: بانک‌هاي آينده به يک پلت فرم تبديل خواهند شد و از بلاک چين مي‌توان به عنوان ...

امنيت تراکنش هاي مالي روي کدهاي دستوري برقرار شد

معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي اعلام کرد: با اتصال فين‌تک‌ها و بانک ها به سامانه شاهکار که احراز هويت کاربران را برعهده دارد، مشکل امن نبودن کدهاي دستوري (USSD) براي تراکنش هاي مالي برطرف شد.

ايران و سوريه بانک مشترک در دمشق تاسيس مي کنند

رئيس کل بانک مرکزي از برقراري روابط کارگزاري بانکي بين ايران و سوريه خبر داد و گفت: مجوز تاسيس بانک مشترک ايراني و سوري در دمشق صادر مي شود.

همتي: سياست نامه رمزارزها تهيه شد

 رييس کل بانک مرکزي از تهيه سياست نامه رمز ارزها خبر داد و از صاحب نظران خواست تا نقطه نظرات خود را در اين باره به بانک مرکزي منعکس کنند.

وزير اقتصاد: شعب بانک ها را به صورت کور کاهش نمي دهيم

تهران- ايرنا- وزير امور اقتصادي و دارايي با تاکيد براينکه شعب بانک ها را به صورت کور کاهش نمي دهيم، گفت: در مناطق بکر که با کمبود شعب بانکي روبه رو هستند، شعبه هايي ايجاد و در مقابل، در مناطقي که شعبه بانک ها زياد است، آنها را کاهش مي دهيم.

هشتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت آغاز به کار کرد

هشتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت با حضور مقامات ارشد بانکي و اقتصادي آغاز به کار کرد.

پرداخت ۲۶۰ هزار ميليارد تومان يارانه بنزين و کالاهاي اساسي

عضو کميسيون تلفيق بودجه مجلس با بيان اينکه دولت براي يارانه بنزين و کالاهاي اساسي ۲۶۰ هزار ميليارد تومان يارانه مي‌پردازد، گفت: از اين رقم ۸۰ هزار ميليارد تومان سهم يارانه کالاهاي اساسي است.

گواهي سپرده هاي ويژه 20 درصدي» بر کنترل نقدينگي بي اثر شد

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، انتشار اين اوراق آن هم در شرايطي که حدود 6 ماه پيش از آن بانک مرکزي شبکه بانکي را ملزم به رعايت نرخ سود مصوب شوراي پول و اعتبار يعني 15 درصد براي سپرده هاي يکساله و 10 درصد براي سپرده هاي کوتاه مدت کرده و خود به عاملي به حرکت نقدينگي به سمت ...

منافع ملي، قرباني رقابت مخرب صادرکنندگان پتروشيمي

تهران- ايرنا- صادرات پتروشيمي کشور علاوه بر تحريم خارجي، از فقدان يکپارچگي و رقابت مخرب برخي شرکت هاي ايراني در بازارهاي جهاني نيز رنج مي برد که باعث از دست رفتن فرصت ها، ارزان فروشي و ناتواني در مقابل رقباي منطقه اي و بين المللي شده است.

سامانه نيما براي مديريت تقاضاي ارز ضروري است

وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به برخي انتقادها درباره سامانه ارزي نيما، گفت: ممکن است برخي مشکلات در اين باره وجود داشته باشد اما در شرايطي که کشور با تنگناهايي در خصوص ورود ارز به کشور مواجه است، اتخاذ تدابيري براي مديريت تقاضاي ارز، ضروري است.

سپرده‌گذاري ۳۰.۳۰۰ ميليارد ريالي صندوق توسعه ملي در ۱۵ بانک

صندوق توسعه ملي در نيمه نخست سال، ۳۰ هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال از محل منابع برگشتي از محل سپرده‌گذاري سال‌هاي گذشته و بازپرداخت اقساط طرح‌هاي تامين مالي شده سال‌هاي ۹۰ تا ۹۳ در ۱۵ بانک سپرده‌گذاري کرد.

سازوکار مالي آماده شد؛ سوئيس منتظر پول ايران

رئيس اتاق مشترک بازرگاني ايران و سوئيس گفت: کانال مالي سوئيس آماده راه‌اندازي شده و ويژگي‌هاي عملياتي آن اعلام شده است اما فعلاً منتظر ورود پول ايران است.

اعطاي مجوز قانوني به بانک مرکزي براي اجراي عمليات بازار باز

مرکز پژوهش‌هاي مجلس با بررسي بند (م) تبصره (۵) لايحه بودجه سال ۹۸، پيشنهاد کرده که اين بند به نحوي تغيير کند که بر اعطاي مجوز قانوني به بانک مرکزي در زمينه عمليات بازار باز تصريح داشته باشد.

آيين‌نامه اجرايي تداوم فعاليت حساب ذخيره ارزي ابلاغ شد

معاون اول رييس جمهور آيين‌نامه اجرايي تداوم فعاليت حساب ذخيره ارزي را ابلاغ کرد.

سهم چک هاي رمزدار در مبادلات اقتصادي کم شد

تهران- ايرنا- آمارهاي بانک مرکزي نشان مي دهد سهم چک هاي رمزدار در مبادلات فعالان اقتصادي کم شده به طوري که در آذر ماه گذشته به ازاي صدور حدود 939 هزار فقره از اين نوع چک، بيش از 295 هزار ميليارد تومان در اقتصاد ايران جابجا شده است.

سود سپرده‌هاي کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد

بانک‌ها از امروز (يکم بهمن) سودهاي علي‌الحساب سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري کوتاه‌مدت را به صورت ماه‌شمار محاسبه مي‌کنند.

سياست سپرده ريالي مبتني بر ارز پيشنهاد خوبي نيست

سعدوندي اظهار داشت: چون در گذشته بانک‌ها روي سپرده‌هاي دلاري و ارزي نکول کرده‌اند اين موضوع در حافظه تاريخي‌ مردم ماندگار است. از همين روي بعيد است که هرگونه سپرده‌گذاري که مبتني بر نرخ ارز باشد حتي به صورت ريالي موفق عمل کند.

 

جدول مانده بدهي ۲۰ بانک به بانک مرکزي

مرکز پژوهش‌هاي مجلس جدول مانده بدهي ۱۹ بانک و يک موسسه به بانک مرکزي را ۷۳۶ هزار ميليارد ريال و بدون احتساب بدهي بانک مسکن (خط اعتباري مسکن مهر)، ۳۲۶ هزار و ۳۳۷ ميليارد ريال اعلام کرد.

لايحه CFT براي بررسي به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بر نظر خود در خصوص لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تامين مالي تروريسم اصرار کردند.

جنگ اقتصادي عليه مردم ايران کمتر از جنگ نظامي نيست

رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: مردم بزرگوار کشورمان که در برابر برخي سختي‌ها و مشکلات معيشتي مقاومت مي‌کنند، جولان رانت‌جويان و رانت‌سازان را نمي‌پذيرند.

معافيت مالياتي صادرکنندگان مشروط شد

دولت در سال آينده شرايط معافيت مالياتي صادرکنندگان را تغيير خواهد؛ به طوري که تنها صادرکنندگاني که ارز حاصل از صادرات خود را طبق مقررات بانک مرکزي به چرخه اقتصادي برگردانند از پرداخت ماليات معاف مي‌شوند.

معرفي ۳ کانديداي اصلي رياست بانک جهاني

روزنامه سرشناس آمريکايي در سرمقاله خود از ۳ نامزد اصلي سمت رياست بانک جهاني خبر داد که «اِندرا نويي» هندي در صدر قرار دارد.

ابلاغ دستورالعمل سپرده ريالي مبتني بر ارز طي روزهاي آينده

رييس کل بانک مرکزي از گسترش تامين و صدور حواله هاي ارزي از طريق کشورهاي مختلف خبر داد گفت: دستورالعمل سپرده ريالي مبتني بر ارز طي روزهاي آينده ابلاغ مي شود.

بانک مرکزي حقوق سپرده‌گذاران موسسات اعتباري را تضمين کند

بانک مرکزي در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه موظف شد با بهره‌گيري از تمامي ابزارهاي نظارتي، حقوق سپرده‌گذاران در موسسات اعتباري را تضمين کند.

کاهش سفته‌بازي در بازار ارز

نايب رييس اتاق بازرگاني ايران با استقبال از مصوبه شوراي پول و اعتبار در زمينه تصويب مقررات بازار متشکل ارزي گفت: ايجاد اين بازار به تثبيت قيمت، افزايش ثبات و کاهش سفته بازي کمک خواهد کرد.

نياز وارداتي صنعت سيمان از محل ارز صادراتي آنها تامين مي شود

معاون امور معادن و صنايع معدني وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: تامين نيازهاي وارداتي صنعت سيمان از محل ارز حاصل از صادرات آنها در دستور کار قرار دارد.

همتي:ارز حاصل از صادرات نفتي به کالاهاي اساسي اختصاص مي يابد

تهران - ايرنا - رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: ارز حاصل ازفروش نفت به کالاهاي اساسي و استراتژيک اختصاص مي يابد و براي تامين ديگر نيازهاي مردم، بايد از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد.

تحليلگر بانکي: نظام کارمزدها هزينه تمام شده پول را زياد کرد

تهران- ايرنا- يک تحليلگر سيستم هاي پرداخت و بانکي گفت: نظام معيوب کارمزدها در شبکه پرداخت کشور نه فقط از قدرت وام دهي بانک ها کم کرده بلکه به رشد نقدينگي و فشار بر ساختارهاي کلان کشور افزوده است.

تعيين سياست‌هاي پولي و بانکي در پستوهاي اداري!

يک کارشناس اقتصادي مدعي شد که بانک مرکزي در سياست‌گذاري استقلال ندارد و سياست‌هاي مهم پولي و بانکي کشور در پستوهاي اداري تعيين مي‌شود.

تامين کنندگان کالا مجاز به واگذاري مطالبات خود به بانک‌ها شدند

نمايندگان مردم در خانه ملت با واگذاري مطالبات قراردادي اعم از محقق شده يا نشده از سوي تامين کنندگان کالا و خدمات به بانک‌ها و موسسات اعتباري در چارچوب قانون برگزاري مناقصات موافقت کردند.

آغاز بکار مکانيزم مبادله بانکي ايران و هند

تهران-ايرنا- رييس کل بانک مرکزي و سفير هند در ايران با ارزيابي آخرين وضعيت روابط بانکي و تجاري ميان دو کشور از آماده شدن مکانيزم مالي بين دو کشور خبر دادند.

شکاف دهک‌ها به ۶.۸ درصد رسيد

آمارهاي بانک مرکزي حاکي از آن است که فاصله بين تورم دهک اول و دهم در آبان ماه سال‌جاري به ۶.۸ درصد رسيده است.

جزئيات توزيع ۲۸ هزار ميليارد توماني منابع ارزي

صندوق توسعه ملي حدود ۲۸ هزار ميليارد تومان سپرده‌گذاري ريالي به منظور پرداخت تسهيلات در دو بخش اصلي "آب و کشاورزي" و همچنين "صنعت و معدن" انجام داده است. در اين بين با وجود تاکيد بر سهم مساوي اين بخش‌ها، سرعت گردش وجوه سپرده‌گذاري شده در صنعت و معدن ...

برنامه ارزي و بازسازي نظام بانکي با قوت ادامه دارد

رييس کل بانک‌ مرکزي در يادداشتي بر ادامه برنامه ارزي و بازسازي نظام بانکي به قوت گذشته تاکيد کرد.

پرداخت ۲۹ هزار ميليارد تومان از بدهي دولت به بانک‌ها

رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به پرداخت ۲۹ هزار ميليارد تومان از بدهي دولت به بانک‌ها گفت: ۱۴ ميليارد دلار ارز ۴۲۰۰ توماني در بودجه سال آينده براي تامين نيازهاي معيشتي مردم در نظر گرفته شد.

هشدار دادستان مالياتي درباره اجاره حساب‌هاي بانکي

دادستان انتظامي مالياتي به دارندگان حساب‌هاي بانکي هشدار داد که مسئوليت ناشي از هرگونه اجاره حساب‌ها به افراد سودجو برعهده آنهاست.

نحوه محاسبه سود ماه‌شمار

درپي تصويب شوراي پول و اعتبار مبني بر تغيير پرداخت سود سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري کوتاه‌مدت از روزشمار به ماه‌شمار، دبير کانون بانک‌ها و موسسات اعتباري خصوصي ضمن بيان اينکه اين تصميم زيان بانک‌ها را کاهش مي‌دهد، نحوه محاسبه سود ماه‌شمار سپرده‌هاي ...

سود سپرده گذاران بانکي با بخشنامه ماه شمار کاهش نمي‌يابد

مديرکل مقررات، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشويي تاکيد کرد: سود سپرده گذاران بانکي با بخشنامه اخير شوراي پول و اعتبار مبني بر ماه شمار شدن سپرده‌ها کاهش نمي‌يابد.

پرداخت سود ماه‌شمار ورود نقدينگي به بازار ارز را کنترل مي‌کند

حذف پرداخت سود به سپرده‌هاي روزشمار سرعت گردش نقدينگي را کنترل مي‌کند و در کنار ساير ابزارها مي‌تواند کنترل بازارها از جمله بازار ارز را به دنبال داشته باشد.

دليل اختلاف نرخ تورم بانک مرکزي و مرکز آمار

رييس مرکز آمار ايران درباره علت اختلاف آماري اين مرکز با بانک مرکزي، بيان داشت: بانک مرکزي نرخ تورم را در مناطق شهري و بزرگ پايش مي‌کند، ولي مرکز آمار معدل کل کشور را در نظر مي‌گيرد.

پيشنهاد حذف چک حامل/ درج کدملي گيرنده بر روي تمام چک‌ها

نايب رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق تهران با استقبال از بخشنامه جديد درباره چک هاي تضميني گفت: پيشنهادي که سال هاست بر آن تاکيد داريم، حذف کامل «چک در وجه حامل» است.

فعاليت بانک‌ها در مناطق آزاد

مديرعامل منطقه آزاد چابهار با تاکيد بر اهميت شريان‌هاي مالي در توسعه مناطق آزاد، فعاليت بانک‌ها در اين منطقه را تشريح کرد.

تصميم تازه شوراي پول و اعتبار/ پايان پرداخت سود روزشمار

با مصوبه ويژه شوراي پول و اعتبار، از اين پس بانک‌ها ديگر اجازه پرداخت سود روزشمار به سپرده‌هاي کوتاه‌مدت را ندارند.

طرح جديد بخشودگي جرايم بانکي

دادستان ديوان محاسبات کشور از اتخاذ تصميمات جديد توسط مجلس به منظور بخشودگي جرايم ديرکرد بانکي، گفت: ضرر بانک ها در حذف بهره مرکب از طريق بخشودگي مالياتي ۵ ساله جبران مي شود.

بانک‌ها امسال بدهکارتر از پارسال

رئيس‌ کل بانک مرکزي در حالي اصلاح ناترازي بانک‌ها را نخستين گام در اصلاح نظام بانکي عنوان کرده که آمار بانک مرکزي حاکي از افزايش مانده بدهي حدود ۴۳ درصدي بانک‌ها به بانک مرکزي است که در اين ميان بدهي بانک‌هاي تجاري و تخصصي افزايش يافته، اما بدهي بانک‌هاي ...

مجلس پيگير استقلال بانک مرکزي/ اصلاح شبکه بانکي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بيان اينکه استقلال بانک مرکزي بايد مدنظر باشد، گفت: ورود بانک ها به عرصه ساخت و سازهاي غير ضرور بايد متوقف شود.

حجم نقدينگي از 1693 هزار ميليارد تومان گذشت

تهران- ايرنا- بانک مرکزي اعلام کرد: حجم نقدينگي در مهرماه امسال به يک هزار و 693 هزار ميليارد تومان (16 تريليون و 938 هزار و 400 ميليارد ريال) رسيد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 20.7 درصد افزايش دارد.

بکارگيري فناوري براي نظارت بازار پول و ارز

رييس کل بانک مرکزي گفت: با استفاده از زيرساخت‌هاي فناورانه، اعمال سياست‌هاي نظارتي و کنترلي بانک مرکزي توسعه مي‌يابد.

زندان يا وثيقه سنگين درانتظار اجاره‌دهندگان حساب بانکي

بخشنامه بانک مرکزي با ايجاد محدوديت در تراکنش به وسيله هرکارت ملي منجر به رويکرد جديد سودجويان دراجاره حساب‌هاي بانکي براي اقدام به پول‌شويي شده که صاحبان اين حساب‌ها را مشمول مجازات اين جرم مي‌ کند.

برنامه‌ جديد براي کنترل بازار ارز؛ يک دست صدا ندارد

 

بانک مرکزي اعلام آمادگي کرده که ارز صادرکنندگان را در خارج و داخل کشور مي‌خرد و از اين طريق سياست‌هاي ارزي خود را در جهت کنترل بازار اجرايي خواهد کرد که اين موضوع نيازمند همکاري صادرکنندگان است.

بانک‌ها چقدر به واحدهاي توليدي وام دادند؟

از ابتداي سال جاري تاکنون در قالب طرح رونق توليد به ۲۱۴۱ واحد توليدي کوچک و متوسط، رقمي معادل ۳ هزار و هشت ميليارد و ۳۴۷ ميليون تومان پرداخت شده است.

عدم تصويب FATF اروپا را دلسرد مي‌کند

جامساز اظهار داشت: به نظر راه‌هاي ورود دلار به کشور آسان نخواهد بود حتي اگر ارزي به کشور وارد شود به صورت يوان، روبل و روپيه است که در بازارهاي بين‌المللي از وزن بالايي برخوردار نيستند.

 

 

توضيحاتي درباره فعال شدن کانال بانکي ايران و چين

نايب رييس اتاق مشترک بازرگاني ايران و چين توضيحاتي درباره آغاز مجدد مبادلات بانکي با چين ارائه کرد.

فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالي ويژه با ايران توافق کردند

يک روزنامه آلماني گزارش داد که برلين و پاريس درباره سازوکار مالي ويژه براي ايران به توافق رسيدند و به زودي با راه اندازي اين نهاد، 9 کشور اروپايي به آن مي پيوندند.

تشريح اقدامات بانکي مجلس

رييس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به تشريح اقدامات بانکي در مجلس، گفت: طرح اصلاح نظام بانکي در هفته جاري در صحن علني مجلس اعلام وصول خواهد شد.

14ميليارد يورو سرمايه گذاري بانک صنعت و معدن براي دوره تحريم

رييس اداره نظارت بر طرح هاي بانک صنعت و معدن گفت: اين بانک با مجموع تسهيلات ارزي 14 ميليارد يورويي سرمايه گذاري در پروژه هاي عظيم اقتصادي در سخت‌ترين شرايط تحريمي را در دست اقدام دارد.

تمام نگراني ها درمورد شروط CFT برطرف شد

معاون پارلماني وزير امور خارجه گفت: تمام نگراني هاي نمايندگان در مورد شروط در لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي ترويسم (CFT)برطرف شد.

رييس کل بانک مرکزي با سفير چين ديدار کرد

رييس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در ديدار با سفير چين و هيئت همراه در خصوص روابط بانکي و مالي دو کشور و نحوه ارتقاي اين روابط بحث و تبادل نظر کردند.

۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات به نيما آمد

مديرکل سياست‌ها و مقررات ارزي بانک مرکزي گفت:۵ و هفت دهم ميليارد يورو به سامانه "نيما" وارد شده که اين رقم حدود ۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات است.

بانک‌ها با مشکلات ساختاري مواجه‌اند

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اين‌که بانک‌ها در اقتصاد ايران با مشکلات ساختاري مواجه هستند، حل مشکلات ساختاري بانک‌ها را نيازمند عزم جدي معاونت امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت اقتصاد ارزيابي کرد.

همتي، نرخ 5700 توماني دلار در لايحه بودجه 98 را تاييد کرد

تهران- ايرنا- رئيس کل بانک مرکزي، تعيين نرخ تقريبي 5700 توماني دلار در لايحه بودجه 98 را تاييد کرد.

شفاف سازي نقل وانتقالات بانکي در حال انجام است

تهران - ايرنا - رييس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: قوانين مربوط به مبارزه با پولشويي در نظام بانکي در حال انجام است. هر اندازه درنقل و انتقالات بانکي شفاف عمل کنيم ؛ افزايش کارايي اقتصادي را به دنبال خواهد داشت.

همتي: انتقال چک هاي تضميني فعلي به ديگران فاقد اعتبار است

تهران- ايرنا- رييس کل بانک مرکزي گفت: با تصميم اعضاي شوراي هماهنگي سران قوا، چک هاي تضميني که اکنون در اختيار مردم است قابل انتقال به ديگران نيست و (در صورت انتقال) اعتباري ندارند.

معامله ارز تا يک ميليون يورو در صرافي‌ها مجاز شد

بانک مرکزي به منظور تسهيل بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، «دستورالعمل خريد و فروش ارز در شبکه صرافي هاي مجاز» را به تمام شرکت‌هاي صرافي داراي مجوز معتبر از بانک مرکزي ابلاغ کرد.

آلمان و فرانسه ميزبان کانال مالي ايران مي‌شوند؟

آلمان و فرانسه قرار است ميزباني سازوکار ويژه مالي ايران و اروپا را به صورت مشترک بر عهده بگيرند؛ اقدامي که مي‌تواند تلاش‌هاي خصمانه آمريکا عليه برنامه‌هاي تجاري و ارزي ايران را خنثي کند، اما هنوز اين خبر توسط منابع رسمي تاييد نشده است.

اسامي بانک هاي بدهکار بابت تسويه اوراق خزانه اعلام شد

تهران- ايرنا- خزانه داري کل کشور اسامي بانک هاي داراي بدهي و فاقد بدهي به بانک مرکزي درخصوص افزايش سقف مجاز تسويه بدهي بانک ها و موسسه هاي اعتباري غيربانکي به بانک مرکزي تا پايان سال 1395 را از طريق صدور اوراق تسويه خزانه نوع دوم اعلام کرد.

همکاري آلمان و فرانسه در ايجاد کانال مالي اتحاديه اروپا براي ايران

آلمان و فرانسه احتمالا در طرحي مشترک، ميزباني کانال مالي اتحاديه اروپا را بر عهده خواهند گرفت.

يورو افزايش يافت، پوند کاهش

براساس اعلام بانک مرکزي نرخ هر دلار آمريکا 42000 ريال، هر پوند انگليس 53804 ريال، هر يورو 47616 ريال و هر لير ترکيه 7938 ريال است.

تغييرات نرخ تورم اقلام صادراتي

بر اساس آمار بانک مرکزي، نرخ تورم نقطه به نقطه اقلام صادراتي کشور در نيمسال اول ۵.۶ برابر شد و از ۴۲.۹ درصد فروردين ماه به ۲۴۰.۶ درصد در شهريور رسيد.

بدهي‌ خارجي ايران 9 درصد کاهش يافت

بانک مرکزي اعلام کرد که حجم بدهي‌هاي خارجي ايران در شهريورماه نسبت به فروردين ماه امسال با حدود 9 درصد کاهش روبه‌رو بوده است.

۶ برنامه بانک مرکزي براي رونق بخش توليد کشور

قائم مقام بانک مرکزي از آمادگي شبکه بانکي براي حمايت از توليد و اشتغال خبر داد و گفت: در همين راستا بانک مرکزي شش برنامه را در دستور کار دارد.

بانک‌هاي خارجي به سامانه‌ جايگزين سوئيفت ايران متصل شدند

يک مقام آگاه در بانک مرکزي با اشاره به آغاز فرآيند اتصال بانک‌هاي خارجي به سامانه پيام‌رسان مالي ايراني، گفت: بانک مرکزي در حال ايجاد و استقرار بسترهاي ديگر ارتباطات مالي در جهان است.

بازار معاملات نقدي و حواله ارز راه‌اندازي مي‌شود

رئيس‌کل بانک مرکزي از راه‌اندازي بازار معاملات آزاد نقدي و حواله ارزي در آينده نزديک خبر داد.

لاريجاني: شرايط براي نظام بانکي بايد تسهيل شود

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با روساي بانک هاي خصوصي و دولتي گفت: با توجه به شرايط تحريمي و تلاش بانک ها براي مقابله با آن، بايد شرايط براي نظام بانکي تسهيل شود.

پيام ورود طيب‌نيا به شوراي پول و اعتبار چيست؟

عضويت علي‌طيب‌نيا به عنوان يک اقتصاددان نزديک به جريان نهادگرايي در شوراي پول و اعتبار علاوه بر اينکه مي‌تواند حامل پيام گردش به چپ در سياست‌هاي اقتصادي دولت تدبير و اميد باشد، به لحاظ عملياتي هم مي‌تواند باعث ايجاد تغييراتي در سياست‌هاي پولي و ارزي ...

تمهيدات بانک مرکزي براي بازگشت ارز ناشي از صادرات به کشور

رئيس کل بانک مرکزي ايران در يادداشتي از درنظر گرفتن تمهيداتي براي صادرکنندگان و بازگشت 47 ميليارد دلار ارز به کشور در سال جاري خبر داد.

توافق صادرکنندگان و بانک مرکزي در مورد پيمان سپاري ارزي

اختلاف صادرکنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزي در مورد پيمان سپاري ارزي برطرف شد و به گفته عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران قرار است بخشنامه اصلاحي آن در چند روز آينده از طرف بانک مرکزي ابلاغ شود.

همتي: کمتر از يک چهارم ارز واردات از نيما تامين شده است

رئيس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه در هفت ماهه گذشته کمتر از هفت ميليارد دلار ارز مورد نياز واردات از سامانه نيما تامين شده است، ابراز اميدواري کرد با تصميم هاي اتخاذ شده، عرضه ارز توسط صادرکنندگان به زودي افزايش يابد.

جزئيات خروج ۴ بانک ايراني از ليست تحريم‌هاي آمريکا

مدير مبارزه با پولشويي و تطبيق بانک خاورميانه جزئيات خروج چهار بانک و موسسه مالي ايراني از فهرست تحريم‌هاي ثانويه آمريکا را تشريح کرد.

شايعه‌سازي براي تخريب شبکه بانکي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با رد شايعه ورشکستگي بانک‌ها، گفت: اموال مازاد بانک‌ها بايد واگذار شود.

روحاني: بانک‌ها بايد سالم سازي شوند

رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه، بانک ها بايد سالم سازي شوند، گفت: اصلاح امور بانک ها بايد به نحوي باشد که به دولت کمک کنند.

اولويت هاي اصلاح نظام بانکي از زبان وزير اقتصاد

وزير امور اقتصادي و دارايي درباره جزييات برنامه اصلاح نظام بانکي گفت: در بانک هاي دولتي از يک سو دنبال کاهش معوقات بانکي و از سوي ديگر کاهش دارايي هاي راکد و بنگاهداري هستيم تا قدرت اعطاي تسهيلات افزايش يابد.

بخشنامه بانک مرکزي درباره سقف عمومي تراکنش‌هاي مالي بانک‌ها

رييس کل بانک مرکزي در بخشنامه‌اي به شبکه بانکي خواستار پايبندي بانک‌ها و موسسات اعتباري به دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي در زمينه نظام‌هاي پرداخت به ويژه سقف عمومي تراکنش‌ها شد.

بانک مرکزي ايران نايب رييس دوم گروه 24 شد

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، نائب رييس دوم گروه ٢٤ کشورهاي در حال توسعه شد.

سي.ان.پي.سي مشکلي براي ادامه کار در ايران ندارد

سخنگوي کميسيون انرژي گفت: سي.ان.پي.سي خودش مسئله را حل مي‌کند، قرار نيست ما براي آنها بانکي انتخاب و معرفي کنيم قرارداد ما با آنها EPCF است و خودشان با F مي‌آيند.

سيستم جديد بانکي ميان ايران و چين تعريف مي شود

با احتمال قطع روابط بانکي ميان بانک کونلون چين با تجار ايراني، پکن در نظر دارد يک سيستم جديد بانکي براي ادامه همکاري هاي مالي و بانکي با تهران داير کند.

چک‌هاي قديمي در بانک‌ها پذيرش نمي‌شوند

از ششم آبان ماه چک‌هاي قديمي در بانک‌ها پذيرش نمي‌شوند، مگر بانک صادرکننده دسته چک.

امکان تغيير پيش‌بينيIMF از اقتصاد ايران/مديريت بي‌ثباتي‌هاي ارزي

رييس کانون بانک هاي خصوصي بااشاره به پيش بيني اخير صندوق بين المللي پول از اقتصادايران خواستار اتخاذ تصميمات منسجم تر شد و گفت: امکان تغيير پيش بيني هاي اقتصادي با توجه به ظرفيت هاي کشور وجود دارد.

15 بانک چين و فيليپين، دلار را حذف مي کنند

بر اساس توافق بانک هاي مرکزي فيليپين و چين، حدود 15 بانک دو کشور سيستم مبادلات ارزي مستقيم بر پايه رنمينبي ( ارز چين) و پزو (ارز فيليپين) ايجاد مي کنند که در راستاي مقابله با جنگ تجاري آمريکا و حذف دلار از معاملات دوجانبه، ارزيابي شده است.

مالزي به دنبال تاسيس بانک زنان در 'آسه آن' آست

منابع خبري گزارش دادند: مالزي درخواست تاسيس بانک زنان در اتحاديه کشورهاي جنوب شرق آسيا (آسه آن) را در اجلاس وزيران امور زنان و خانواده اين اتحاديه به منظور بهبود و گسترش توانمندي هاي زنان در اين منطقه مطرح کرد که در دستور کار اتحاديه قرار گرفت.

بازگشايي کانال ارزي ميان ايران و اروپا

رئيس کل بانک مرکزي اعلام کرد: قرار است کانال مالي جديد براي صادرکنندگان اروپايي و ايراني باز شود که کارکرد اين کانال نوعي پيمان پولي دو جانبه ميان ايران و اروپاست.

جزييات اطلاعيه بانک کونلون به مشتريان/ چين منتظر بسته مالي اروپا

نايب رييس اتاق مشترک ايران و چين با بيان اينکه چيني‌ها منتظر بسته اروپا براي تبادلات مالي با ايران هستند، گفت: بانک کونلون روابط خود را با ايران قطع نکرده است.

 

بانک هاي خارجي بزودي مي توانند عضو شبه سوئيفت روسيه شوند

معاون بانک مرکزي روسيه اعلام کرد که بانک هاي خارجي تا پيش از پايان امسال (دي ماه سال جاري) مي توانند عضو سيستم شبه سوئيفت روسيه به نام «اس.پ.ف.اس» شوند.

مديران ادارات نظارت ارز و بين الملل منصوب شدند

رييس کل بانک مرکزي طي احکامي جداگانه، مدير دو اداره نظارت ارز و بين الملل را منصوب کرد.

اخطارها و هشدارها به نظام بانکي

نشست نمايندگان اتاق بازرگاني ايران قرار بود با حضور رئيس‌کل بانک مرکزي برگزار شود؛ اما عبدالناصر همتي به قول فعالان اقتصادي در «دقيقه نود» اعلام کرد که نمي‌تواند در اين نشست، حضور داشته باشد. بدقولي متولي امور بانکي کشور چندان به مذاق بخش‌خصوصي خوش نيامد و ...

بانک مرکزي موظف به ارائه پيشنهادات اصلاح نظام بانکي شد

بانک مرکزي موظف به ارائه پيشنهادات اجرايي براي اصلاح نظام بانکي به جلسه سران شد.

اجراي دستورالعمل حاکميت شرکتي در بانک‌هاي دولتي

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران عنوان کرد که وزارت اقتصاد و مجمع عمومي بانک‌هاي دولتي به تازگي موضوع حاکميت شرکتي در بانک‌هاي دولتي را آغاز کرده است.

شرايط تاسيس بانک مشترک ايراني - سوري فراهم است

دبير ستاد توسعه روابط اقتصادي با عراق و سوريه اعلام کرد : آماده استفاده از پول هاي ملي و تاسيس بانک مشترک با سوريه هستيم.

تلاش ايران در استانداردسازي نظام بانکي توجه دنيا را جلب کرد

 سفير جمهوري اسلامي ايران در لندن با اشاره به تمديد تعليق ايران از ليست سياه تبادلات بانکي و مالي عنوان کرد: اين اقدام نشان داد که تلاش‌هاي مؤثر مجلس و ديگر نهادهاي قانوني کشور براي استانداردسازي مقررات بانکي و مالي ايران عميقاً موردتوجه جهان قرار دارد.

استعلام پيامکي سوابق چک برگشتي امکان پذير شد

 بانک مرکزي اعلام کرد: هموطنان مي توانند با ارسال شناسه استعلام 16 رقمي مندرج در چک هاي صيادي به سامانه استعلام پيامکي بانک مرکزي، از وضعيت اعتباري صادرکننده چک مطلع شوند.

اجلاس شش روزه(FATF) در پاريس

تارنماي گروه ويژه اقدام مالي خبر داد که اجلاس اين سازمان از امروز(يکشنبه)و به مدت شش روز در پاريس برگزار شده و مقام هاي بيش از 200 کشور به بحث و بررسي موضوع هاي تعيين شده مي پردازند.

عضويت ايران در FATF بهانه را از دشمنان مي گيرد

دبير کل کانون بانک هاي خصوصي و موسسه هاي اعتباري گفت: عضويت ايران در گروه ويژه اقدام مالي (FATF) و خروج از فهرست سياه اين نهاد، بهانه را از کساني که قصد سنگ اندازي در مسير مراودات مالي با کشورمان دارند، مي گيرد.

پرداخت 4 ميليارد دلار وام براي تامين طرح هاي صنعتي

بانک صنعت و معدن تا پايان شهريور امسال بيش از چهار ميليارد و 125 ميليون دلار تسهيلات ارزي از محل صندوق توسعه ملي براي تامين مالي طرح هاي صنعتي کشور پرداخت کرد.

تشکيل کميته واگذاري شرکت هاي بانکي تصويب شد

مديران عامل بانک ها در نشستي با سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي درباره تشکيل کميته اي براي تسهيل و تسريع در واگذاري شرکت هاي بانکي به توافق رسيدند.

راي انفصال از خدمت سيف در بهمن ۹۶!

رئيس کل ديوان محاسبات کشور گفت: هيأت مستشاري و دادستان ديوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزي را محرز ديد و بر انفصال سيف و معاونان ايشان رأي داد.

«بازار باز» مديريت بانک مرکزي را در بازار پولي تقويت مي کند

 رئيس گروه بانکداري اسلامي پژوهشکده پولي و بانکي گفت: روش مديريت «بازار باز» دست بانک مرکزي را در هدايت نقدينگي آزاد کرده و مديريت آن را در بازار پولي تقويت مي کند.

پرداخت تسهيلات ارزان قيمت به طرح‌هاي نيمه‌تمام در راه است

معاون سازمان برنامه و بودجه بيان داشت: اولويت اساسي کشور ابتدا اتمام طرح‌هاي نيمه تمام است و بعد مي‌توانيم به سمت طرح‌هاي جديد برويم.

 

نهاونديان: اقدام هاي دولت، بازار ارز را به سمت آرامش سوق داد

معاون اقتصادي رئيس جمهوري گفت: تصميم ها و اقدام هاي اطمينان بخش دولت سبب شد که بازار ارز به سمت آرامش حرکت کند و بنا بر شاخص هاي اقتصادي بايد اين روند کاهشي ادامه يابد.

فروش اسکناس ارز در صرافي ها تا سقف پنج هزار يورو منعي ندارد

بانک مرکزي به صرافي هاي مجاز اجازه داد نسبت به فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف پنج هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها بر مبناي نرخ بازار اقدام کنند.

گراني‌ دلار به بانک مرکزي تحميل شده بود!

رئيس کل اسبق بانک مرکزي گفت: اين بانک قدرت آن را دارد که به عنوان ضربه گير در مقابل نوسانات ناشي از تنش هاي سياسي و اقدامات احتکاري عمل کند ولي در اين چند ماه اين کار انجام نمي شد که ممکن است اين موضوع به شکل دستوري به بانک مرکزي تحميل شده باشد.

بانک مرکزي به انتشار اوراق مشارکت ارزي - ريالي مجاز شد

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران با تصويب شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا اوراق مشارکت ارزي - ريالي منتشر مي کند.

بانک ها آماده خريد ارز خانگي مردم

هجوم مردم به بازار براي فروش ارزهاي خانگي از سويي و امتناع صرافي ها از معاملات ارزي سبب شد تا بانک مرکزي در اطلاعيه اي اعلام کند شعب ارزي همه بانک ها در سراسر کشور آماده خريد ارز هستند.

پيشنهاد فعال‌سازي بانک‌هاي ايراني در عراق/ارزصادراتي بايد بازگردد

نايب رييس اتاق ايران و عراق با بيان اينکه بانک مرکزي حق دارد بازگشت ارز حاصل از صادرات را مطالبه کند، گفت: بايد بانک‌هاي ايراني در عراق را فعال کنيم و دينار را به رسميت بشناسيم.

ورود بيشتر بانک مرکزي به بازار غير رسمي ارز ضروري است

 اقتصاددانان شرکت کننده در سومين جلسه با رئيس کل بانک مرکزي بر ورود بيشتر اين نهاد به بازار غيررسمي ارز تاکيد کردند و خواستند تدابير لازم در عرضه ارز براي جلوگيري از التهابات مقطعي استفاده شود.

سياست هاي بانک مرکزي جهت مديريت بازار ارز تصويب شد

شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا، پيشنهادات بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران جهت مديريت بازار ارز را بررسي و تصميمات جديدي اتخاذ کرد.

FATF نياز امروز نظام بانکي ايران، چه با تحريم چه بي تحريم

در شرايطي که موضوع الحاق ايران به گروه ويژه اقدام مالي (FATF) در ماه هاي اخير به مسايل سياسي و حزبي آلوده شده، اما کارشناسان بانکي و اقتصادي تعيين تکليف روابط ايران با اين نهاد بين دولتي را نياز امروز نظام بانکي ايران مي دانند حتي اگر تحريم هاي آمريکا برقرار نباشد.

ترديد در الحاق به FATF سبب تاثير منفي در بازار شده است

وزيرراه و شهرسازي، «ترديد در الحاق به اف.اي.تي.اف (FATF)، شک در باقي ماندن در برجام و رفتار حاکميت» را سه عامل تاثيرگذار منفي بر بازار دانست و گفت: اکنون ايجاد ثبات اقتصادي در اين شرايط مهمتراز پول پاشي است.

حجم سپرده ويژه ارزي از 10 ميليون دلار گذشت

بانک مرکزي اعلام کرد، استقبال تدريجي مردم از سپرده ارزي در بانک ها سبب شده تا حجم منابع آن از 10 ميليون دلار بگذرد.

طرح تاسيس بانک توسعه ايران تصويب شد

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از تصويب طرح تاسيس بانک توسعه جمهوري اسلامي ايران خبر داد.

منابع ارزي مربوط به تامين کالاهاي اساسي اختصاص يافته است

سخنگوي فراکسيون مستقلين ولايي مجلس شوراي اسلامي گفت: رييس کل بانک مرکزي در نشست با اين فراکسيون تاکيد کرد که منابع مربوط به تامين کالاهاي اساسي اختصاص يافته و از اين بابت جاي نگراني وجود ندارد.

اصلاح ساختار نظام بانکي در جلسه سران قوا مطرح مي‌شود

سرپرست وزارت اقتصادي و دارايي از طرح موضوع اصلاح ساختار نظام بانکي در جلسه سران قوا خبرداد و بر لزوم پياده سازي حاکميت شرکتي در بانک‌ها و نقش مهم آن در عبور از مشکلات نظام بانکي تاکيد کرد.

وام بانکي کشاورزان خسارت ديده تا سه سال امهال مي شود

 بانک مرکزي اعلام کرد: تسهيلات بانکي دريافتي کشاورزان خسارت‌ ديده از حوادث غيرمترقبه در سال زراعي 1397‏-1396 به مدت سه‌ سال امهال مي شود.

تجديدنظر در اعطاي مجوز بانک‌هاي خصوصي/ عامل اصلي رشد نقدينگي

وزير اسبق اقتصاد با اشاره به سه عامل رشد نقدينگي در کشور گفت: بايد دقت بيشتري در اعطاي مجوز به بانک‌هاي خصوصي صورت گيرد تا بنگاه‌هاي اقتصادي در بانک ذينفع نباشند.

تاسيس بانک مشترک براي گسترش روابط ترکيه و ايران

آنکارا- ايرنا- اميد کيلر رييس شوراي روابط بازرگاني ترکيه ـ ايران پيشنهاد کرد که در پي گسترش روابط سياسي و اقتصادي و توافق بر سر تجارت با ارز ملي، بانک مشترکي براي انجام معاملات و تجارت بين دو کشور تاسيس شود.

تغيير ساختار بانک مرکزي فرصت توسعه بازار سرمايه را فراهم کرد

 نايب رييس هيات مديره شرکت بورس تهران با بيان اين که چشم انداز بورس مثبت است، گفت: تغيير ساختار و مديريت وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران فرصت توسعه بازار سرمايه را فراهم کرده است.

همتي: بانک ها در مهار نقدينگي همکاري کنند

 رئيس کل بانک مرکزي گفت: اين نهاد با همکاري بانک ها، روند نقدينگي را مهار و آن را در خدمت توليد و اقتصاد کشور قرار مي دهد.

تشکيل کميته سياست‌گذاري پولي و ارزي به تصويب رسيد

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از ايجاد کميته سياست گذاري پولي و ارزي و همچنين کميته مقررات گذاري و نظارت بانکي در ساختار بانک مرکزي خبر داد.

مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سه ماهه شد

گمرک جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: بانک مرکزي در بخشنامه اي با تعيين شيوه هاي رفع تعهد ارزي، مدت زمان سه ماهه را براي بازگشت ارز حاصل از صادرات کالاهاي غير از پتروشيمي و فولاد مشخص کرد.

8 ميليارد دلار آماده ارائه در بازار ثانويه ارز شد

رييس کميسيون اقتصادي مجلس گفت: براساس اطلاعاتي که داريم 8 ميليارد دلار ارز براي ارائه به بازار ثانويه آماده شده و اين در حالي است که برآورد مي شود مجموع تقاضاي موجود حدود 4 ميليارد دلار باشد که اين بيانگر اين است که منابع ارزي در بازار ثانويه بالا است.

همنوايي روبل، لير و ريال براي مقابله با هژموني دلار

«مبادله با پول ملي» از محورهاي گفت و گوي رييسان جمهوري ايران، روسيه و ترکيه در تهران بود تا اين سه کشور در مقابله با سلطه دلار بر اقتصاد جهاني، راه خود را در پيش گيرند.

بانک ملي عرضه ارز مسافرتي را از سر گرفت

 فروش ارز مسافرتي از امروز (يکشنبه) در شعب منتخب بانک ملي ايران آغاز شد و هموطنان مي توانند با ارايه مدارک مورد نياز، براي تهيه ارز به اين بانک مراجعه کنند.

حذف دلار قوت گرفت ؛ توافقات بانکي ايران - روسيه - ترکيه

در جلسه‌اي که ديروز با حضور روساي جمهور ايران، ترکيه و روسيه، وزير نفت و رئيس کل بانک مرکزي صورت گرفته، مقرر شد تا روابط بانکي تسهيل و دلار از مبادلات تجاري سه‌جانبه حذف شود.

استفاده اروپا از بانک‌هاي مرکزي خود براي انتقال پول به ايران

مقامات اروپايي به دنبال استفاده از بانک هاي مرکزي خود به منظور انتقال پول به ايران هستند تا تحريم هاي آمريکا را از اين راه دور بزنند.

روسيه مجوز فعاليت بانک هاي ضعيف را لغو مي کند

رئيس بانک مرکزي روسيه اعلام کرد: بانک مرکزي روسيه مجوز فعاليت اکثر بانک هاي ضعيف و غيرمنصف در روسيه را لغو خواهد کرد.

نرخ‌ ارز توجيه اقتصادي ندارد/ با افزايش نرخ سود مخالفيم

رييس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه ارقامي که در بازار براي نرخ ارز مشاهده مي‌شود، هيچ توجيه اقتصادي ندارد و حباب است، گفت: توان کاهش نرخ ارز در کشور وجود دارد.

عملکرد صرافي ها زير ذره بين بانک مرکزي

مديرکل سياست‌ها و مقررات ارزي بانک مرکزي گفت: نيازهاي واقعي ارزي توسط بانک مرکزي و سامانه "نيما" قابل تامين است و عملکرد صرافان رصد مي شود.

اصلاح ساختار نظام بانکي در دستور کار/ مخالفت با افزايش نرخ سود

رييس کميسيون اقتصادي مجلس بر اصلاح نظام کارمزدي در بانک ها تاکيد کرد و گفت: بانک‌ها مکلف به خروج از بنگاه‌داري هستند.

فرهاد حنيفي معاون نظارت بانک مرکزي شد

فرهاد حنيفي با حکم رييس کل بانک مرکزي به سمت معاون نظارت بانک مرکزي منصوب شد.

فرشاد حيدري رييس موسسه عالي آموزش بانکداري ايران شد

فرشاد حيدري با حکم رييس کل بانک مرکزي به سمت رييس موسسه عالي آموزش بانکداري ايران منصوب شد.

جهانگيري: وصول مطالبات بانکي با جديت پيگيري شود

 معاون اول رئيس جمهوري، معوقات و بدهي هاي بانکي را يکي از مشکلات اصلي نظام بانکي کشور برشمرد و از بانک هاي عامل خواست با جديت وصول مطالبات را پيگيري و در اخذ وثايق معتبر از متقاضيان تسهيلات، دقت کافي را انجام دهند.

۳ توصيه براي اصلاح کار بانک ها

رئيس کل اسبق بانک مرکزي گفت: اگر بانک سودي که بدست مي آورد به صاحب سپرده بدهد اصلاح بزرگي در سيستم بانکداري انجام داده است علاوه بر اين سرمايه گذار چنانچه خود بتواند توليد کالا يا کار اقتصادي بزند بجاي بانک چرخ توليد را به حرکت در مي آورد.

بررسي برجام در نشست کميسيون امنيت مجلس با مديران بانک‌ها

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي گفت اين کميسيون نشستي با مديران عامل بانک ها درباره عملکرد آنها در شرايط کنوني برجام و حدود اعتباري ايران در خارج از کشور برگزار خواهد کرد.

بخشي از بدهي دولت به بانک کشاورزي تهاتر مي شود

مديرعامل بانک کشاورزي گفت: دولت بالغ بر 130 هزار ميليارد ريال به اين بانک بدهکار است و تلاش مي کنيم بخشي از آن از طريق تهاتر بدهي هاي اشخاص يا بانک به دولت تعيين تکليف کنيم.

بانک ها 6 هزار ميليارد تومان اموال مازاد فروختند

معاون امور بانک، بيمه و شرکتي هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي گفت: بانک ها در 6 ماه گذشته حدود 6 هزار ميليارد تومان از سهام و اموال مازاد خود را فروختند اما به صراحت نمي توان گفت که خريدار آنها بخش خصوصي بوده است.

بيست و نهمين همايش سالانه بانکداري اسلامي آغاز شد

بيست و نهمين همايش سالانه بانکداري اسلامي صبح امروز (شنبه) با حضور عبدالناصر همتي رييس کل بانک مرکزي در مرکز همايش هاي بين المللي سازمان صدا و سيما آغاز شد.

دلار از مبادلات تجاري ايران و عراق حذف شد

رييس اتاق بازرگاني ايران و عراق تاکيد کرد که دلار از مبادلات تجاري ايران و عراق حذف شده و تجارت با يورو، ريال و دينار انجام مي شود.

بسته جديد ارزي به هدف خورد/ آرامش به بازارها بازگشت

رييس کميسيون اقتصادي مجلس، با مثبت ارزيابي کردن نتيجه اجراي بسته جديد ارزي از سوي بانک مرکزي گفت: تغيير سياست هاي بانک مرکزي بايد در اجرا با جامعيت همراه باشد تا نتايج آن بر اقتصاد مشهود شود.

رشد نقدينگي و ناترازي بانک ها، علت بروز نوسانات ارزي است

 رييس کل بانک مرکزي گفت: آنچه در بازار ارز رخ داد، محصول ناترازي سيستم بانکي، رشد نقدينگي و اصرار ما به تداوم نقدينگي است.

هيات عامل جديد کانون بانک هاي خصوصي انتخاب شد

دبيرکل کانون بانک هاي خصوصي و موسسه هاي اعتباري از برگزاري جلسه مجمع عمومي اين نهاد خبر داد که در آن «کوروش پرويزيان» براي چهارمين سال پياپي براي يک دوره ديگر به عنوان رييس شوراي عالي برگزيده شد.

راه‌هاي اروپا و ايران براي حفظ روابط بانکي

ممکن است سوئيفت به خاطر تحريم‌هاي آمريکا مجبور شود دسترسي ايران به اين سيستم را در آبان ماه قطع کند، اما راهکارهايي براي تداوم همکاري بانکي ايران و اروپا وجود دارد.

موانع اجراي بخشودگي جرايم بانکي توليد‌کنندگان رفع مي‌شود

رئيس کل بانک مرکزي در پاسخ به نامه رئيس اتاق ايران براي پيگيري اجراي قانون بخشودگي جرايم بدهکاران بانکي، از تلاش براي رفع ابهام هاي اين بند از قانون بودجه 1397 کل کشور خبر داد.

صالح آبادي عضو شوراي فقهي بانک مرکزي شد

علي صالح آبادي مدير عامل بانک توسعه صادرات با پيشنهاد وزير امور اقتصادي و دارايي عضو شوراي فقهي بانک مرکزي شد.

پيشنهاد آلمان براي ايجاد کانال‌هاي جديد بانکي با ايران

بلومبرگ در گزارشي نوشت که پيشنهاد آلمان براي ايجاد کانال‌هاي جديد مالي و بانکي با ايران و دور زدن تحريم‌هاي آمريکا مي‌تواند محقق شود.

تسهيلات دهي بانک ها 9 درصد بيشتر شد

بانک مرکزي اعلام کرد: تسهيلات پرداختي بانک‌ها به بخش‌هاي اقتصادي در چهار ماهه نخست امسال 1671 هزار و 300 ميليارد ريال (167 هزار و 130 ميليارد تومان) بوده است که در مقايسه با مدت مشابه پارسال 9 درصد رشد دارد.

شکل گيري کامل بازار ثانويه ارز نيازمند زمان است

معاون اول رييس جمهوري گفت: نيروهاي عرضه و تقاضا عامل تعيين کننده قيمت ارز در بازار ثانويه هستند اما اين بازار براي شکل گيري کامل نيازمند زمان بيشتري است.

دانش‌بنيان‌ها يکساله ۵۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات گرفتند

طبق آمار منتشره از سوي بانک مرکزي طي يکسال گذشته (خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷) بيش از ۵۰ هزار ميليارد ريال تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان پرداخت شده است.

نوسان ها با تشکيل بازار ثانويه ارز در حال کنترل است

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت: با تشکيل بازار ثانويه ارز نوسان هاي بازار در حال کنترل است و هم اکنون شاهد کاهش قيمت سکه هستيم.

تثبيت ارز در 9 هزار تومان توليد داخلي را تعطيل مي‌کند

استاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت:کاهش قيمت‌هاي اخير در بازار ربطي به انتظارات مردم ندارد چون جريانات مشکوکي قيمت ارز را بدون اينکه بازاري وجود داشته باشد 12 تومان کرده بودند، همان‌ها نيز اين قيمت را کاهش داده‌اند تا نشان دهند که سياست‌هاي جديد بانک مرکزي تاثيرات ...

تصويب FATF نرخ ارز را کاهش مي‌دهد

پازوکي اظهار داشت: اگر امريکا از برجام هم خارج نشده بود، باز ما براي همکاري با سيستم بانکي بايد قوانين بين المللي را مي‌پذيرفتيم. FATF مانند FIFA در فوتبال است. از همين روي براي کار در نظام پولي و بانکي جهان بايد همانند 194 کشور از قوانين آن تبعيت کنيم، حتي هم‌پيمان ما مانند ...

نرخ فروش ارز صرافي ها بايد يک درصد بالاتر از نرخ سامانه سنا و نيما باشد

آمار و بررسي ها حاکي از اين موضوع است که تعداد صرافي هاي تهران با مجوز بانک مرکزي افزايش يافته است و تعداد اين صرافي ها به 640 صرافي رسيده است اين صرافي ها موظف اند که حواله هاي ارزي خريداري شده بر حسب نرخ مندرج در سامانه سنا يا نيما به واسطه ساير صرافي هاي معتبر و بانک هاي عامل ...

تعداد صرافي هاي مجاز به 640 رسيد

بانک مرکزي ۶۴۰ صرافي را در آخرين بروزرساني اسامي صرافي‌ها، مجاز به فعاليت اعلام کرد که نسبت به اسفند سال گذشته ۲۲ مورد افزايش داشته است.

ماموريت جديد ارزي ۳ وزارتخانه/ پيش‌بيني کاهش نرخ سکه و ارز

معاون اقتصادي رييس جمهور با اعلام اينکه نرخ ارز در دولت دوازدهم ۲.۵ برابر شد، از پيش بيني کاهش نرخ سکه، طلا و ارز خبر داد و گفت: وزارت صمت، بهداشت و اقتصاد مامور نظارت ارزي بر عملکرد واردکنندگان شدند.

موفقيت ارزنده بانک ملّي در کاهش مطالبات معوق

بانک ملي ايران موفق شد طي ماه هاي گذشته و در يک سالگي دولت دوازدهم، ميزان مطالبات معوق و در نتيجه نسبت مطالبات غيرجاري به تسهيلات پرداختي (NPL) خود را کاهش دهد.

بخشنامه شيوه تامين ارز ابلاغ شد

 بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از به روز رساني و ابلاغ ترتيبات جديد تامين ارز براي واردات پس از اخذ ثبت سفارش/ ثبت خدمت و تاييد گواهي ثبت آماري خبر داد.

بانک مرکزي درباره تحولات بازار ارز اطلاعيه صادر کرد

 بانک مرکزي شنبه شب در باره تحولات بازار ارز براساس بسته جديد دولت اطلاعيه صادر کرده است.

پنج سياست اعتباري جديد بانک مسکن براي ساماندهي بازار

مديرعامل بانک مسکن از پنج سياست اعتباري جديد بازار مسکن خبر داد و گفت: افزايش عرضه مسکن متناسب با الگوي تقاضاي مصرفي و افزايش نرخ تسهيلات از مهمترين اولويت هاي اين بانک است.

سرنوشت 9 ميليارد دلار کاملا مشخص است

بانک مرکزي در واکنش به برخي اظهار نظرها مبني بر «نامعلوم بودن سرنوشت 9 ميليارد دلار ارز 4200 توماني» اعلام کرد: سرنوشت اين منابع کاملا مشخص است و انتظار مي رود اظهارنظرهاي رسانه اي با اطلاعات دقيق باشد.

بزرگترين بانک ايتاليا به دنبال توافق با آمريکا بر سر ايران

مدير عامل «يوني کرديت» بانک ايتاليا گفت: مطمئن هستيم که تا پايان سال جاري ميلادي با آمريکا در راستاي مسئله مطرح شده نقض تحريم ها در ايران به توافق مي رسيم.

دستورالعمل خريد و فروش ارز در شبکه صرافي‌هاي مجاز ابلاغ شد

بانک مرکزي دستورالعمل خريد و فروش ارز در شبکه صرافي‌هاي مجاز را به شرکت‌هاي صرافي داراي مجوز فعاليت از بانک مرکزي ايران ابلاغ کرد.

دستور رهبر انقلاب به دولت براي تشکيل کارگروه حل مشکل بانک‌ها

مقام معظم رهبري به دولت دستور دادند با تشکيل يک کارگروه قوي، پُرکار، دانا، خطرپذير و شجاع جهت بررسي مشکل بانک‌ها و نقدينگي اجازه ندهند اين نقدينگي به سمت بازار ارز و طلا و مسکن سرازير شود

 

بسته جديد ارزي دولت از 16 مردادماه اجرايي مي شود

بسته جديد ارزي دولت از 16 مردادماه اجرايي مي شود

جزييات بسته ارزي دولت اعلام شد

جزييات نحوه فعاليت بازار ثانويه در بسته ارزي اعلام شد.

دانشجويان خارج از کشور نگران تامين ارز نباشند

معاون وزير علوم و رييس سازمان امور دانشجويان از مذاکره با بانک مرکزي براي تامين ارز دانشجويان ايراني دانشگاه هاي خارج از کشور خبر داد و گفت: دانشجويان خارج از کشور نگران تامين ارز نباشند.

بانک انگليس نرخ بهره را به بالاترين سطح در ۹ سال اخير افزايش داد

بانک مرکزي انگليس با افزايش نرخ بهره به ۰.۷۵ درصد آن را به بالاترين رقم از زمان بحران اقتصادي جهان به بعد رساند.

به گزارش خبرنگار ايبِنا به نقل از گاردين، کارشناسان بانک مرکزي انگليس به افزايش نرخ بهره پايه در بريتانيا راي مثبت دادند و نرخ بهره ...

ايجاد سامانه ارزي شرکت‌هاي دانش بنيان با همکاري بانک مرکزي

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري از ايجاد سامانه‌‎اي ميان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و بانک مرکزي به منظور رفع مشکلات ارزي شرکت‌هاي نوپا و دانش بنيان خبر داد.

آمادگي استفاده از کارت ملي هوشمند در سيستم بانکي

مديرکل فناوري اطلاعات وزارت کشور گفت: به زودي امکاناتي فراهم خواهد شد تا برخي از بانک‌هاي کشور از طريق کارت ملي هوشمند تمامي خدمات بانکي را ارائه دهند.

۱۲ شرط مجلس براي تاييد بسته جديد ارزي

رئيس کميسيون اقتصادي ۱۲ شرط مجلس براي تاييد و حمايت از بسته سياست هاي جديد ارزي بانک مرکزي را تشريح کرد و به دولت هشدار داد تغييرات جزيي و ناقص در سياست هاي ارزي را نمي پذيريم.

بدنبال راه هاي برون رفت از وضعيت فعلي ارزي هستيم

مردم اين روزها با تغيير رييس کل بانک مرکزي انتظار دارند سياست هاي جديد ارزي در جهت برون رفت از مشکلات اين بخش اعلام شود، موضوعي که همتي در تازه ترين اظهارات خود به آن‌پرداخته و گفت:تمام وقت درگير بررسي راه‌هاي برون رفت از وضعيت فعلي ارزي هستيم.

افزايش موقت نرخ سود بانکي/ استفاده از طلا در چرخه اقتصادي

مديرعامل بانک گردشگري بر لزوم افزايش نرخ سود بانکي به صورت موقت و کوتاه مدت در شرايط فعلي تاکيد کرد.

تلاش ۴ کشور براي بازگشت ايران به ليست سياه FATF

سفير ايران در انگليس گفت: اگر ايران نتواند درباره FATF به يک جمع بندي مناسب دست يابد ممکن است با دست خودمان نظام بانکي و مالي را دچار تحريم هاي تحميلي کنيم.

کيف پول سامانه ملي سککوک رونمايي شد

کيف پول مبتني بر زنجيره بلاک چين، با حضور نجفي معاون وزير صمت و مدير عامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي به صورت آزمايشي مورد بهره برداري قرار گرفت.

مسووليت بررسي طرح هاي نوسازي 199هزار خودرو با بانک هاست

قائم مقام بانک مرکزي اعلام کرد: در فاصله سال هاي 1397 تا 1399 بيش از 199 هزار و 500 وسيله نقليه با استفاده از فاينانس خارجي و سه ميليارد يورو منابع صندوق توسعه ملي نوسازي مي شود که مسووليت بررسي طرح و احراز صلاحيت فني و اقتصادي آنها با بانک هاي عامل است.

بانک‌ها سهام خود در بنگاه‌هاي اقتصادي را واگذار کنند

بانک‌ها بايد تمامي سهام در اختيار خود در بنگاه‌هاي اقتصادي را از طريق بورس براي واگذاري عرضه کنند.

خروج منابع ۶ بانک توسط ۳۰ نفر براي خريد سکه

دادستان تهران با اعلام اينکه منبع ۳۰ نفر اول خريدار سکه، سپرده هاي خارج شده از ۶ بانک بوده است، از تعقيب برخي مديران بانکي به دليل ايجاد زمينه جرايم اقتصادي و پولشويي خبر داد.

تحولات غيرعادي بازار ارز تناسبي با واقعيات اقتصادي ندارد

بانک مرکزي با انتشار اطلاعيه اي درباره تحولات اخير بازار ارز و طلا توضيحاتي را ارائه و تاکيد کرد که تحولات غيرعادي اخير تناسبي با واقعيات اقتصادي و توان ارزي کشور ندارد.

طرح«قانون جامع بانکداري» نهايي شد

رئيس کميته پولي و بانکي مجلس، از نهايي شدن طرح ۱۹۹ ماده‌اي «قانون جامع بانکداري جمهوري اسلامي ايران» در اين کميته و آغاز بررسي آن در صحن کميسيون اقتصادي خبر داد.

همتي: سياست هاي ارزي را صادقانه به مردم اعلام مي کنيم

رييس کل جديد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران بر حفظ قدرت ارزي و اعتبار اين نهاد تاکيد کرد و گفت: بايد با بيان صادقانه سياست هاي پولي و ارزي را با مردم در ميان گذاشت.

بانک مرکزي بايد سياست هاي خود را بازنگري کند

معاون اول رييس جمهوري گفت : با توجه به شرايط جديد حوزه بانکي و اقتصادي کشور، بانک مرکزي بايد سياست هاي خود را بازنگري و متناسب با شرايط موجود طراحي کند.

اموال موسسات مالي به مناقصه گذاشته مي شود

اموال موسسات مالي به مناقصه گذاشته مي شود

تسهيلات دهي به بخش صنعت و معدن رشد 12.8درصدي يافت

تسهيلات پرداختي بانک ها و موسسه هاي اعتباري در 2 ماه نخست امسال در بخش صنعت و معدن با رشد 12.8 درصدي در همسنجي با پارسال به 212 هزار ميليارد ريال رسيد.

آمادگي «کنترل بانک» اتريش براي تضمين تجارت با ايران

رييس اتاق اقتصاد وين از آمادگي کنترل بانک اتريش براي تضمين مراودات تجاري با ايران خبر داد.

سپرده گذاري 14 هزار ميليارد ريالي صندوق توسعه ملي در بانک ها

صندوق توسعه ملي در چهار ماه نخست امسال 14 هزار ميليارد ريال در بانک هاي متقاضي سپرده گذاري کرد تا به صورت تسهيلات به فعالان اقتصادي پرداخت شود.

هجدهمين سکان دار بانک مرکزي را بشناسيم

سکان هدايت بانک مرکزي به عنوان سياستگذار پولي و ارزي کشور در حالي به «عبدالناصر همتي» 61 ساله سپرده شد تا در آستانه اعمال تحريم هاي آمريکا و نوسان هاي پيش آمده در بهاي ارز و سکه، بازار پولي کشور را از تلاطم ها نجات دهد.

اصلاح ضوابط ناظر بر ارز‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، اسناد بانکي و اوراق بهادار بي نام همراه مسافر

بانک مرکزي در بخشنامه اي به شبکه بانکي اصلاح مواد (۳) و (۴) دستورالعمل اجرايي ضوابط ناظر بر ارز‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، اسناد بانکي و اوراق بهادار بي نام همراه مسافر را ابلاغ کرد.

خانه تکاني اساسي در بانک مرکزي

سيد محمود احمدي دبيرکل بانک مرکزي که چند ماه قبل بازنشسته شده بود، امروز از اين بانک خداحافظي کرده است.

طرح اصلاح قانون بخشش جرايم و سود وام‌هاي معوق

سخنگوي کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس بر ضرورت قانون مداري بانک‌ها در حوزه بخشش سود و جريمه تسهيلات، گفت: براي رفع ابهامات وارده به قانون بخشش جرايم و سود وام‌هاي معوق، طرحي در مجلس تهيه شد.

تحقيق و تفحص از بانک مرکزي تصويب شد

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس از تصويب تحقيق و تفحص از عملکرد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در ۵ سال گذشته در کميسيون متبوعش خبر داد.

900 ميليارد تومان طرح فضايي در برنامه ششم سهم بخش خصوصي است

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از بخش خصوصي دعوت کرد با تشکيل کنسرسيوم هاي مشترک، در زمينه اپراتورهاي ماهواره‌اي ورود کند؛ زيرا در برنامه ششم توسعه جذب ۹۰۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري بخش خصوصي در بخش فضايي در نظر گرفته شده است.

بدهي بانک‌ها ۱۳۲۰.۳ هزار ميلياردريال شد/ کدام بانک‌ها بدهکارترند؟

با وجود افزايش ۳۲.۴ درصدي بدهي کل بانک‌ها به بانک مرکزي در پايان سال گذشته، ميزان بدهي بانک‌هاي خصوصي و خصولتي ۱۱۰.۱ درصد رشد و بدهي بانک‌هاي تجاري ۶۲.۵ درصد کاهش نشان مي‌دهد.

بانک مرکزي: پس از حکم قطعي ثامن‌الحجج، گزارش شفاف مي‌دهيم

بانک مرکزي درباره جوابيه هاي منتشر شده در فضاي مجازي درباره تعاوني غيرمجاز ثامن‌الحجج اعلام کرد: پس از رسيدگي‌کامل به اين پرونده در محاکم قضايي و صدور احکام قطعي،‌براي اطلاع‌رساني جامع، شفاف و با ذکر همه جزييات آمادگي لازم را دارد.

ليست کامل دريافت‌کنندگان ارز دولتي به دادستان ارسال شد

رئيس‌کل بانک مرکزي اعلام کرد: بانک مرکزي در فرآيند اطلاع‌رساني، همواره به‌دنبال شفاف‌سازي بوده است و ليست کامل کليه ارزهاي تامين شده به دادستان کل کشور ارسال شده است.

اختصاص ارز 4200 توماني به مسافران توجيهي ندارد

 رئيس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران با تاکيد بر اينکه توجيهي براي اختصاص ارز 4200 توماني به مسافران وجود ندارد، گفت: بايد سازوکاري براي تامين ارز مسافران تعريف شود.

توليد نخستين نمونه آزمايشگاهي ارز رمزنگار در پژوهشکده پولي‌وبانکي

مدير گروه بانکداري الکترونيک پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي از طراحي نخستين نمونه آزمايشگاهي ارز رمزنگاري‌شده در پژوهشکده پولي وبانکي خبر داد.

فروش ۴۴۰۰ميليارد تومان اموال مازاد بانک‌ها

وزير اقتصاد با اعلام فروش ۴۴۰۰ ميليارد تومان از اموال مازاد بانک‌ها، از دستور رييس جمهور براي جلوگيري از افزايش هزينه‌هاي جاري دولت و همچنين گزارش روزانه پرداخت‌هاي خزانه از طريق وزارت اقتصاد خبر داد.

اروپا فعال سازي حساب بانک مرکزي ايران را بررسي مي کند

دولت هاي فرانسه، انگليس و آلمان به تهران اعلام کرده اند در چارچوب پيشنهادي براي زنده نگه داشتن برجام، در حال بررسي فعال سازي حساب هاي بانک مرکزي ايران با بانک هاي مرکزي کشورهاي خود هستند.

شکل گيري غول بزرگ مقررات بانکي

مشاور رييس کل بانک مرکزي گفت:در ١٠ سال گذشته غول بزرگي به نام مقررات بانکي در دنيا شکل گرفته و اين غول بيشتر در نقاطي حضور دارد که ما بيشترين مشکل را با آن داريم.

اتخاذ تصميمات جديد براي نرخ سود بين‌بانکي

نايب رييس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق تهران از تغيير نرخ سود بين بانکي خبر داد و گفت: روز گذشته درباره نرخ سود بين بانکي تصميماتي گرفته شد و اين نرخ تغيير کرد.

پاسخ بانک مرکزي به انتقادات «تخصيص ارز رسمي به برخي شرکت ها»

بانک مرکزي در نقش تامين کننده ارز رسمي براي بانک هاي عامل و صرافي آنها عمل مي کند و در اين روند نسبت به پذيرش تقاضاي مشتريان راسا اقدام نمي کند.

مذاکره براي تضمين روابط بانکي

وزير امور خارجه با بيان اينکه همه شرکاي ايران در برجام پس از خروج غيرقانوني آمريکا از برجام آماده همکاري با ما هستند، از ادامه مذاکرات براي تضمين روابط بانکي و ادامه فروش نفت ايران خبر داد.

جلسه کميسيون اقتصادي مجلس با مديران عامل بانک ها برگزار شد

جلسه مشترک کميسيون اقتصادي مجلس با مديران عامل بانک هاي کشور برگزار شد.

بررسي طرح جامع بانکداري در دستور کار مجلس

طرح جامع بانکداري جمهوري اسلامي ايران به زودي در کميسيون اقتصادي مجلس بررسي خواهد شد.

مديران بانک‌ها امروز به مجلس مي‌روند

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس از بررسي موضوع اصلاح نظام بانکي کشور در جلسه مشترک اعضاي کميسيون متبوعش با مديران عامل بانک هاي کشور در روز جاري خبر داد.

ايران در آستانه ورود به شبکه پرداخت منطقه‌اي

مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک از ايجاد شبکه پرداخت منطقه‌اي توسط روسيه خبر داد و گفت: مقامات ايراني در حال مذاکره براي پيوستن به اين شبکه هستند.

اشکالات نظام بانکي و نقدينگي ارتباطي با تحريم ندارد

رئيس جمهور گفت: برخي مسائل همچون اشکالات نظام بانکي و نقدينگي ارتباطي با فشارهاي خارجي ندارد و از گذشته وجود داشته است.

افزايش سرمايه بانک‌ها با استمهال از صندوق توسعه ملي

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، بر ضرورت افزايش سرمايه بانک ها تاکيد کرد و گفت: استمهال از صندوق توسعه ملي دست بانک ها براي تسهيلات دهي به بخش